LEIDSCH DAGBLAD Oostduitse politie treedt keihard op NODIG! Bollenbedrijven in de problemen door lage prijzen Cd-prijzenoorlog dreigt ANDIJVIE EN VARKENSSCHNITZEL Politie pakt 28 UDR-leden op I DRUKKERIJ IDELTABACH Zeven ton schade aan molen Aarlanderveen MAANDAG 9 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39058 Prijs fl. 1,25 BOLLENSTREEK - Steeds meet bedrijven in de bloembollensector houden het voor gezien. Hoewel exacte cijfers nog ontbreken, con stateert de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur (KAVB) dat door het lage prijs niveau van de bollen de situatie in de sector zorgwekkend is. Secreta ris G. Hoogervorst van de KAVB-af- deling Hillegom schat dat er het af gelopen jaar in deze regio al zeker 10 liquidatie-veilingen zijn geweest. In de streek rond Anna Paulowna en Breezand in Noord-Holland zou den de afgelopen periode zeker 15 bedrijven zijn gestopt. Voor het ge hele noordelijk zandgebied zou het gaan om ongeveer 30 bedrijven. De lage prijzen zijn het gevolg van het zachte weer van de afgelopen twee seizoenen. Hierdoor werd een zeer hoge produktie per hectare bereikt, waardoor de opbrengst sterk daal de. Volgens Hoogervorst zijn het vooral de kleinere bedrijven die in Tientallen kwekers gestopt de problemen komen. "Vooral jon- niet alle bedrijfssluitingen het ge- ge ondernemers die de zaak van- volg van de economische malaise, hun vader hebben overgenomen Vaak ontbreekt bij de kleine bedrij- zijn met hoge lasten geconfron- ven ook de opvolging en doen telers teerd. Als dan de prijzen achterblij- hun eigendom van de hand nu er ven, zitten ze al gauw in de hoek nog een goede prijs voor te krijgen waar de klappen vallen". Toch zijn is. Secretaris A. Vollebregt van het KAVB-hoofdkantoor in Hillegom noemt ook de verwachte milieu maatregelen voor een aantal bollen- kwekers een reden met het bedrijf te stoppen: "Vooral de groep die op een betrekkelijk klein stuk grond een intensieve teeltmethode toe past, krijgt het moeilijk. Als de over heid met het treffen van maatrege len ongenuanceerd te werk gaat, zullen er zeker grote klappen val len". P. Timmer van de KAVB-afde- ling Anna Paulowna spreekt van een volslagen nieuw verschijnsel. "Ik schrok zelf toen ik binnen het eigen gebied het aantal sluitingen telde". Hij verwacht niet dat de prij zen volgend jaar aantrekken. Overigens is Timmer van oordeel dat de huidige ontwikkeling de gro te bollenondernemingen in de kaart speelt. "In een kapitaalintensieve sector hebben de grote bedrijven de kracht om juist nu groter te worden. Zij kunnnen de risico's gemakkelij ker spreiden". Kou fataal voor bergbeklimmers TOKYO (AP) - In de bergen in het noorden van Japan zijn vandaag 6 bergbeklimmers dood aangetroffen. Twee an deren overleden in een zie kenhuis, waar ze per helikop ter naartoe waren gebracht. De slachtoffers maakten deel uit van een groep van 10, die zaterdag was begonnen aan een bergtocht. Ze zijn waarschijnlijk overleden aan onderkoeling, nadat ze waren getroffen door een onver wachte sneeuwbui. Een van de twee overleven den is overgebracht naar een ziekenhuis, de ander wordt verpleegd in een berghut. Grof geweld gebruikt tegen demonstranten OOST-BERLIJN (GPD) De Oostduitse politie en speciale veiligheidstroepen zijn gister avond opnieuw met grof geweld tegen demonstranten opgetreden. Terwijl meer dan 2000 Oostberlijners na een gebedsdienst de Gethsemane-kerk wilden verlaten, bleek het ge bouw omsingeld door een politiemacht. Beroering in platenbranche over prijsstunt ROTTERDAM/APELDOORN (GPD) - De winkelketen Megapool heeft door een prijsstunt met top-40 cd's een concurrentieslag in ons land teweeg gebracht. Grote platen- zelfs op toe. Ze doen dat alleen maar om klanten te trekken." De Haan van Megapool zegt dat zijn winkels in elk geval de top-5 te gen stuntprijzen aanbieden. Over derlandse Vereniging van Grammo- tels te krijgen. „We hebben vaak foonplaten Detailhandelaren niet zoveel ruimte in onze elektroni- (NVGD), proberen een prijsdoor- cawinkels. Daarom bieden we een braak te vporkomen door de v den in de circa 60 Megapool-w kels op te kopen. Megapool, met vestigingen selectie uit de top-40. Maar laat concurrentie maar even afwachten. We zitten niet stil." Het idee dat Megapool binnen- Leiden en Alphen aan den Rijn, kort met problemen in de bevoorra- biedt cd's met hits uit de top-40 aan ding te kampen krijgt, omdat ook i voor iets minder dan 30 gulden per het buitenland maar een beperk stuk, ongeveer een tientje goedko- aanbod tegen stuntprijzen te krij- per dan de andere platenhandela- gen is, wi ren. Volgens reclame-manager P. „Dat de de Haan kan dat omdat Megapool voorraad wil opkopen, daar heb ik de cd's goedkoop inkoopt in het geen enkele moeite mee. Graag buitenland. De concurrentie koopt volgens hem veel te duur in bij de Neder landse industrie en importeurs. Hij vindt dat de winstmarge op dit soort cd's veel te hoog ligt. „Wij verkopen liever 1000 cd's met weinig winst, dan 100 met een hoge marge." De NVGD, waarbij zaken als V D en Free Record Shops zijn aangesloten heeft de leden opgeroe pen de goedkope cd's op te kopen. Daarmee slaan ze volgens directeur R.L. Woltz twee vliegen in één klap. „Megapool verkoopt de cd's voor prijzen die onder de inkoopprijs voor de detailhandel in Nederland tiid tot tiid rcecn Teecn lï^en-Je kooPt dus goedkoop in en lc iets meer zon en over- -ie kooP* de winkels van Megapool Een enkele bui Wisselend bewolkt en een enkele bui. In de avond verder toenemende bewol king gevolgd door regen. Minimum temperatuur omstreeks 7. middagtem- peratuur ongeveer 13 graden. Noord westenwind, matig, aan de kust het IJsselmccr later toenemend tot krachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half tot zwaar be wolkt c het weekeinde iets Dinsdag 10 oktober a op: 06.56 uur, zon onder: 17.57 tan op: 16.15 u Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.58 en 23.49 i ter: 06.06 en 18.35 uur. 24 PAGINA'S Hoofd inkoop Juan da Silva van Free Record Shops, een van de onder: 00.33 grootste platenketens van ons land, bevestigt dat hij in binnen- en bui tenland top-40 cd's niet zo goed koop kan inkopen. In Westduits- land komt het volgens hem wel voor dat winkels, een bakje met cd's neerzetten tegen stuntprijzen. „Ze verdienen daar niets op of leggen er laag v Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding Andijvie, kilo Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 QC 100 g 2rQ5 iiOvJ albert heijn Het Nederlands voetbalelftal is vanochtend per vliegtuig naar Wales vertrokkenWoensdag avond speelt Oranje daar tegen de nationale selectie de belang rijke wedstrijd voor kwalifica tie voor het Wereldkampioen schap dat volgend jaar in Italië wordt gehouden. Oranje op weg naar Wales De 18 man sterke Nederlandse selectie was gisteren al samenge komen in een hotel op Schiphol. John van hoen (op de foto links deed daar collega John Bosman de das om. Aanvoerder Ronald Koemandie met Barcelona in de Spaanse competitie dit week einde een belangrijke overwin ning behaalde op concu rrent Re- al Madrid (3-1) was vanochtend ook van de partij. uoto anp» Pas na urenlange bemiddeling door bisschop Forck mochten de kerk gangers vertrekken. Toen enkele honderden jongeren de vrijlating eisten van de sinds zaterdag vastzit tende demonstranten, greep de po litie alsnog hard in. Een honderdtal mensen werd gearresteerd. Veel mensen die zaterdag in Oost- Berlijn werden opgepakt, zijn al met snelrecht tot 6 maanden cel ver oordeeld. Ook in Dresden en Leip zig is het tot botsingen gekomen. In Karl-Marxstadt gingen voor het eerst mensen de straat op. Ook in Potsdam en Maagdenburg werd weer gedemonstreerd. Sinds gisteren is Oost-Berlijn door een grote politiemacht vrijwel afgesloten van de buitenwereld. Een dag na de grootste demonstra tie in de DDR sinds de bloedig neer geslagen volksopstand van 1953, drukt het regime van Honecker elke nieuwe hervormingspoging met grof geweld de kop in. Vrijwel alle buitenlandse journa listen, die vanwege het 40-jarig be staan van de DDR een werkvisum hadden gekregen, moesten het land vóór gisteravond 12 uur verlaten. Zaterdagavond werden bij pro testmarsen in Oost-Berlijn, Leipzig, Dresden en een aantal kleinere ste den ongeveer 700 jonge demon stranten opgepakt. Een groot aantal is nog steeds niet vrij. Schattingen van het aantal gewonden lopen uit een van enkele tientallen tot hon derden, onder wie ook zwaarge wonden. Politie en leger traden meedogen loos op. Met waterkanonnen, knup pels en honden werden de vreedza me demonstranten uiteengedreven. Het officiële Oostduitse persbureau ADN stelde: „Samenscholingen van relschoppers die in samenwer king met buitenlandse journalisten de festiviteiten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de DDR wilden verstoren". Ondanks de intimidatie blijven ALPHEN AAN DEN RIJN - De monumentale molen aan de Kerk- vaartsweg in Aarlanderveen is za terdagmiddag ernstig beschadigd. Van de molen die de polder be maalt, zijn alle wieken afgebroken. Bij de molenaar en zijn gezin deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade aan de molen wordt geschat op bijna zeven ton. Het is nog niet duidelijk hoe de schade is ontstaan aan de vijzelmo len die deel uitmaakt van de Molen viergang. Eerst brak één wiek af van de molen die op dat moment in be drijf was, maar daardoor volgden ook de andere. Het evenwicht werd Onduidelijkheid over verzekering door het afbreken van de wiek i melijk verstoord. Onduidelijkheid bestaat nog o\ de verzekering van de eigenaar y de molen, de stichting Molenvl hoge premies alleen verzekerd te gen brand- en stormschade. Elke molen is voor één miljoen verze kerd. Vandaag wordt nagegaan of de schade toch bij de verzekering gang. De stichting is vanwege de kan worden verhaald. De be schadigde len in Aarlan derveen met op de voorgrond een van de afge broken wieken. winkeliers, georganiseerd in de Ne- het algemeen zijn volgens hem 20 ti- de hervormers actief. Gisteren werd de Oostduitse sociaal-democrati sche partij opgericht. De SDP wil lid worden van de Socialistische In ternationale. Andere oppositionele groepen werden het in Oostberlijn eens over een gemeenschappelijk document, waarin onder meer vrije verkiezingen onder VN-toezicht worden geëist. Intussen gaat de stroom Oost duitse vluchtelingen naar het Wes ten onverminderd voort. De afgelo pen nacht kwamen weer 649 DDR- burgers via Hongarije de Bondsre publiek binnen. (pagina 5: DDR laat tanden zien) 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BELFAST (Rtr/AFP/AP) - In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn gisteren 28 leden van het Ulster De fence Regiment (UDR) van het Brit se leger gearresteerd omdat ze ge heime informatie over vermeende leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) zouden hebben doorge geven aan protestante moordben- des. Zo'n 300 agenten deden gister morgen vroeg invallen bij de UDF- agenten thuis. Volgens commissa ris Stevens troffen ze munitie aan en fotomontages van IRA-verdach- ten. Lekken hebben de Britse rege ring in verlegenheid gebracht en de woede gewekt van de Ierse rege ring. Dublin wil dat het UDR, dat voor 90 procent bestaat uit plaatse lijk gerecruteerde protestanten, wordt gereorganiseerd omdat de katholieke meerderheid in Noor- dierland geen vertrouwen meer Op één dag twee miljoen trekvogels ZEIST (ANP) - Boven ons land vlogen gisteren ruim 2 miljoen trek vogels. De honderden waarnemers die in een lint van IJmuiden tot Winterswijk stonden opgesteld, tel den 500.000 vogels. Radarappera- tuur van de luchtmacht registreer de de overige vogels, vaak op grote hoogte. Twee miljoen op één dag is vol gens de Vogelbescherming, die gis teren in het kader van haar 90-jarig bestaan de Nationale Vogeltrekdag organiseerde, een uitzonderlijk hoog aantal. "Vooral de vogels uit Scandinavië maakten gebruik van een korte opklaring van het weer. Ze zagen hun kans schoon om tus sen de depressies door naar het zui den te vliegen", aldus De Haan van de Vogelbescherming. Opvallend waren de grote hoe veelheden roofvogels. De meest ge telde soorten zijn: spreeuw (270.205), kokmeeuw (44.677), kie viet (21.224) en koperwiek (20.263).' (pagina 3: Graspieper verschilt één piep van oeverpieper heeft in het korps. Vorige maand werden twee UDR-soldaten in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op een katholiek, verdachte wiens dossier w; len. i IRA- gesto- In Lisburn, waar het hoofdkwar tier van het Britse leger in Noord- Ierland is gevestigd, werd gisteren een politiecommissaris gedood toen een bom onder zijn auto ont plofte. Zijn vrouw raakte gewond. In Kilrea werd vanochtend een man vanuit een rijdende auto doodge schoten. Zaterdagavond arresteerde de po litie een groep mensen in de buurt van de gevangenis in Belfast. Een krant meldde dat de IRA een uit braak uit de gevangenis had be raamd. Om de aandacht af te leiden zouden her en der auto's worden ge stolen en valse bommeldingen wor den gedaan. In een toilet m de ge vangenis vond de politie een 1,8 kilo zware kneedbom. Nobelprijs Geneeskunde voor twee Amerikanen STOCKHOLM (AP) - De Nobelprijs voor Geneeskunde is dit jaar toege kend aan de Amerikanen Michael Bishop en Harold Varmus. De on derzoekers ontdekten een familie van genen die de celdeling en cel- groei stuurt, een ontdekking van groot belang voor het kankeronder zoek. Bishop (53) en Varmus (52) doen gezamenlijk onderzoek aan de uni versiteit van San Fransisco, op de faculteit voor microbiologie en im munologie. Het onderzoek dateert uit 1976. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26,50 Ik neem een kwartaalabbnnement f 72,40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankroisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidscb Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1