Schakelen heel comfortabel Omvangrijke fraude met dure auto's Dubbele moraal over vis mm® Gerucht over zwendel ging jaren rond HHHHH8»\T/l ;1 F i =fci PJ »J Goede boor is voor geen gat te vangen Bouwjaren vervalst Parlement van Estland schort omstreden kieswet op VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA 9 Alvorens deze hengelsportrubriek aan zijn gebruikelijke 'winterslaap' begint, veeg ik nog even wat voerkruimels bijeen die de afgelo pen maanden op deze wekelijkse stek zijn achtergebleven. In de eer ste plaats ben ik u nog de uitspraak schuldig van het proefproces dat voor de Asser rechtbank werd aan gespannen tegen een 32-jarige hen gelaar uit Groningen. De concoursvisser had vis, die op 11 juni tijdens een wedstrijd in Mep- pel was gevangen, in een droge plas tic zak laten stikken. De rechter oor deelde dat deze hengelaar zich schuldig maakte aan dierenkwel ling, maar legde hem geen straf op. De visser had volgens de rechter onnodig leed kunnen voorkomen door de vis met een harde klap op de kop een humane dood te laten sterven. Ook had hij de vissen kun nen terugzetten in het water. De Dierenbescherming toonde zich na afloop verheugd over de uitspraak, maar kwam met een opmerkelijke uitspraak. Aangekondigd werd dat inspec teurs nu vaker langs het viswater zullen gaan controleren. Maar men zal de beroepsvisserij, waar dieren ook stikken of worden platgedrukt, niet aanpakken. Omdat hier sprake is van een zekere economische noodzaak. Dat laatste nu, noem ik een dub bele moraal. Ik heb altijd veronder steld dat de Dierenbescherming in actie komt als dieren leed wordt aangedaan hoe dat ook gebeurt. Maar nu is het kennelijk zo dat als het maar om een economische noodzaak gaat het hoofd dee moedig wordt afgewend. Garnalen en kreeften levend in kokend water gooien mag ook. 't Is tenslotte een economische noodzaak. Opmerkelijk is ook de aankondi ging dat men zich tot de sportvisse- rijorganisaties zal wenden met het verzoek leden te wijzen op deze uit spraak. Alsof organisaties als CN- HV en NWS al niet vele jaren bezig zijn om de sportvissers te overtui gen van de noodzaak om de vis voorzichtig te onthaken en direct te rug te zetten in het water. In voorko mende gevallen wordt ook gewezen op uitwassen die onder de noemer van de hengelsport worden bedre- Zo wordt in het septembernum mer van het NWS-blad Bestuurs- kontakt aandacht besteed aan het fenomeen tjoekelen. Het zomaar snel door het water trekken van een aantal scherpe haken aan een lijn om door snel binnen te draaien vis, en met name paling, op het droge te halen. De vissen lopen daardoor vaak ernstige verwondingen op en worden soms helemaal opengere ten. Terecht dat de wetgever een dergelijk wreed optreden heeft ver boden. Dat er toch lieden zijn die deze niets met sportvissen uitstaande hebbende zaken in de praktijk brengen heeft een Alkmaarder on langs tot zijn schade ondervonden. Op de IJmuidense Noordpier werd hij betrapt op dat verfoeide tjoeke len. De Haarlemse politierechter veroordeelde de man tot twee we ken hechtenis. Ik heb inmiddels ook het officiële rapport ontvangen van de proefvis- serij in de haven van het recreatie gebied Vlietland bij Voorschoten. Met een trek van een 400 rpeter lan ge en 6 meter hoge motorzegen wer den op 15 september 920 vissen ge- vangeh met een totaal gewicht van 210 kilo. Het merendeel van de vangst bestond uit brasem: 671 stuks. Met de voorn als goede twee de: 205. Verder belandden er nog 6 kar pers, 30 baarzen, 1 snoek, 6 snoek baarzen en 1 kolblei in de netten. Na meting en weging kon worden ge concludeerd dat vooral veel grote en zware voorns in het Vlietlandwa- ter huizen. Ze lagen ver boven de norm die voor deze vissoort geldt. Ook de andere witvis lag qua ge wicht doorgaans boven het gemid delde. De zes karpers hadden een gezamelijk gewicht van 64 pond, dus genrddeld ruim 10 pond per exemplaar. Wel werd door de rapporteurs vastgesteld dat de brasem veel ont stekingen op de huid vertoonde. Hoewel de precieze oorzaak daar van niet kon worden vastgesteld neemt men aan dat de plekken in de komende wintermaanden zullen verdwijnen. De eindconclusie luidt dat op het Vietland een voor de sportvisserij zeer aantrekkelijke visstand aanwe zig is, al is de vis voor het voedsel voornamelijk aangewezen op de vrij smalle ondiepe oeverstrook. Op de overheersende diepe gedeelten zal de vis gezien de lage zuurstof graad (tijdens de proef op 20 meter maar 1,5 mg.) en de lage watertem peratuur nauwelijks voedsel vin den. Rest mij nog een korte terugbik op het afgelopen zomerseizoen. Me de als gevolg van het fraaie weer is er de afgelopen maanden in deze omgeving zeer intensief gevist. Vooral het leger van de karpervis sers heeft zich de laatste tijd sterk uitgebreid. Dat heeft ook tot een en kel incident geleid tussen henge laars die meenden dat zij een be paald water geheel voor zich alleen konden opeisen. Door deze karperaars is er op sommige plaatsen op grote schaal met boilies gevoerd. Wat dit voor gevolgen heeft voor de vangbaar- heid en de gezondheid van d,e kar per zal de komende tijd blijken. Bij de OVB is men bezig met de afron ding van een onderzoek naar de ef fecten en bijverschijnselen van de ze vrij nieuwe aassoort. De vangsten van de witvis waren in de zomerperiode doorgaans goed. Minder gunstige berichten hoorde ik nogal eens over de vangst van paling. Zelf een fiets bouwen (6) 'Oude rotten' instrueren de jeugd. Net als met de aanschaf van de meeste fietsonderdelen krijgt de zelfbouwer het bij het hoofdstuk derailleurs alweer niet gemakkelijk. Het allereenvoudigste type van Simplex kost nog geen drie tientjes, het topmerk Campagnolo brengt versnellingsapparaten van een paar honderd gulden. Door Theo van der Kaaij Duidelijk zal zijn: goedkoop past op een goedkope fiets waaraan niet zo veel eisen gesteld worden. Heel duur is echter niet noodzakelijk. Voor ver onder de honderd gulden zijn prachtige precisie-instrumen- ten verkrijgbaar, meestal Japans van makelij, maar ook Frans en Ita liaans. Het principe van de derailleur: met een hefboompje, de comman deur, aan frame of stuur komt een stalen kabeltje in beweging dat de derailleur over de tandwielen heen en weer trekt. De derailleur laat de ketting letterlijk van het ene naar het andere tandwiel ontsporen. De meeste commandeurs werken traploos. Schakelen gaat door voor zichtig te verstellen tot de ketting over het volgende tandwiel valt. Meestal moet de commandeur daar na iets teruggezet worden. Nieuw is index-schakeling, waar bij de commandeur vaste standen heeft en duidelijk merkbaar in de diverse versnellingen klikt. Heel comfortabel, want misschakelen behoort daarmee tot het verleden. Knutselaars hebben het met dit indexsysteem iets moeilijker, om dat de afstelling heel nauw luistert. De onderdelen van deze systemen zijn op elkaar afgestemd en niet met andere uitwisselbaar. De traditione le traploze systemen zijn nog volop te koop en laten zich gemakkelijk zonder bijzondere gereedschappen monteren. Derailleurs voor en ach ter, kabels en commandeurs zijn los te koop en hoeven niet van hetzelf de merk te zijn. De meeste achterderailleurs heb ben een korte arm die de ketting ge leidt. Heeft de fiets een bergverzet met grote tandwielen achter en klei ne voor, dan is een lange arm nood zakelijk. Bij drie tandwielen voor opletten of het bereik van de voor- derailleur groot genoeg is. Bevestig eerst de derailleurs en stel ze pas af na het omleggen van de ketting. Kettingen bestaan in diver se dikten. Meestal is het smalste ty pe noodzakelijk. Voor de montage is een kettingpons nodig om de uit einden aan elkaar te maken. De pen van de pons perst een kettingstaafje in een schakel, waarna de ketting een geheel vormt. Het kan zijn dat de ketting te lang is. Met dezelfde kettingpons kan een complete schakel uit de ketting gehaald worden. Leg de ketting om het grootste tandwiel voor en het grootste tandwiel achter. De gelei der van de derailleur moet dan nog speling hebben en mag niet hele maal gestrekt zijn. Kijk dan of er eventueel een schakel tussenuit kan. Een veer houdt beide derailleurs op het kleinste tandwiel. De kabel trekt het achterste apparaat naar binnen en het voorste naar buiten. Laat bij het monteren van de kabel de derailleur ontspannen op het kleinste tandwiel staan, de kabel is dan slap. Afstellen Het afstellen van de derailleurs gaat met een klein schroevedraaiertje. Er zijn twee schroefjes om de uit zwaai van de derailleur te begren zen. Stel ze zo ruim af dat de ketting soepel op het kleinste en het groot- - Bij het hoofdstuk derailleurs krijgt d< ste tandwiel valt, maar niet zo ruim grenzen. Stel ze zo ruim af dat de dat de ketting er aan de verkeerde ketting soepel op het kleinste en het kant weer vanaf loopt. grootste tandwiel valt, maar niet zo Het afstellen van de derailleurs ruim dat de ketting er aan de ver gaat met een klein schroevedraaier- keerde kant weer vanaf loopt, tje. Er zijn twee schroefjes om de Volgende aflevering (deel 7) het uitzwaai van de derailleur te be- stuur. Al in de oertijd had de mens er be hoefte aan om gaten in materialen te maken. Dat was toen een heel ge pruts dat veel geduld en lichamelij ke inspanning vergde. Het duurde eeuwen voordat de primitieve 'boorgereedschappen' van weleer opgevolgd werden door betere werktuigen. Het huidige borenassortiment omvat wel honderden soorten en ty pes, in talloze diameters en lengtes. Op de schappen van de meeste dhz- werkplaatsjes zijn behalve houtbo- ren ook steen/beton- en metaalbo- ren te vinden. Misschien zelfs een glasboortje. Niet voor iedereen is het verschil tussen een houtboor en een metaal- boor direct zichtbaar. 'Ja, maar het gaat toch?' zeggen velen. Ja, het gaat wel, maar de slechte spaanaf- voer en de rook die soms uit het boorgat opstijgt wijzen erop dat het toch niet de juiste weg is. De steen- /betonboor is overigens duidelijk herkenbaar aan het hardmetalen snijplaatje op de punt van de boor. Een andere veelgemaakte fout is dat de doe-het-zelver met boren de verkeerde snelheid gebruikt. Bij een te laag toerental kan het gebeu ren dat de boor niet gretig genoeg 'hapt', te hoge snelheid kan tot te warm lopen of zelfs 'blauwbranden' van de boor leiden. Er bestaan allerlei ingewikkelde tabellen waarin het fijne over boortechnieken wordt gezegd. De amateur heeft meer behoefte aan een heel directe, pasklare voorlich ting. In dit opzicht heeft Wolfcraft zijn nek uitgestoken. Het onlangs op de markt gebrachte assortiment, de boren per stuk op kaart verpakt, geeft in pictogrammen en in kleur codes precies aan waarvoor die boor wel en niet geschikt is. Alle re levante gegevens zijn op de verpak king in die simpele pictografische 'wereldtaal' vermeld, evenals de juiste boorsnelheid. Ook de eventu eel vereiste veiligheidsvoorzorgen zijn aangegeven. De zogenaamde speedboren vor men ideaal gereedschap voor het maken van gaten in hout, vooral als het om grotere diameters gaat. Een gloednieuw type speedboor is die van Irwin, de 2000. Hij heeft aan bei de uiteinden van het zijvlak enigszins uitstekende 'sporen' die een perfecte geleiding (zelfs onder een hoek, dus schuinweg borend) en een boorgat met gaye wand ga randeren, zelfs in rafelig naaldhout. De perfectionisten op boorgebied kennen misschien de al jaren be staande 'proppenboorset' van Stan ley. waarmee voorboor-gaten ge maakt kunnen worden om schroe- vendiep te laten verzinken en vrij wel onzichtbaar af te dekken met een perfect passende, ingelijmde houten prop. Hoe berg je je boren overzichte lijk op, naar soort en diameter? Een slim systeem om dat probleem op te lossen is de borenkoker van Wolfcraft, die 19 boren, in diameter van 1 tot 10 mm per 0,5 mm oplo pend, bevat. Plus een centerpons, om in metaal een 'putje' voor te slaan. BINNENLAND/ BUITENLAND/ECONOMIE ROTTERDAM (ANP) Het bedrijf Van Vliet Trucks bv uit Nieuwerkerk aan den IJssel wordt verdacht van een miljoenenfraude met Mercedessen. De Rotterdamse officier van justitie mr. Stein heeft dat gisteren bevestigd. Van Vliet Trucks BV, gespecialiseerd in de verkoop van exclusieve au to's, wordt er van verdacht te hebben gesjoemeld met de bouwjaren van de Mercedessen. De auto's werden daardoor voor meer geld verkocht dan zij op grond van hun leeftijd waard waren. Justitie kwam de fraude op het des hebben gekocht. Om hoeveel spoor door de douane ontdekte dat gedupeerder het gaat, kon mr. Stein bepaalde formulieren voor de im- gisteren niet zeggen, maar het zijn port van de wagens uit de Bondsre- er 'wel veel'. Hun schade verschilt publiek Duitsland niet terug kwa- per auto en ligt rond de 10.000 gul- men of onjuist werden ingevuld, den, hoewel sommigen misschien Daarop werd in samenwerking met 25.000 gulden te veel hebben be de rijkspolitie een onderzoek naar taald, aldus mr. Stein. mogelijke fraude ingesteld. De ad- minstratie van Van Vliet Trucks BV Het onderzoek loopt al sinds werd in beslag genomen. maart. Mr. Stein zei te verwachten Inmiddels zijn alle eigenaren be- dat het dit jaar kan worden afge- naderd die via Van Vliet een Merce- rond. De Lynx-helikopter wordt een week aan de grond gehouden wegens e DEN HELDER (GPD) - Voor de tweede maal in een half jaar tijd heeft de Koninklijke Marine giste ren opdracht moeten geven haar Lynx-helikopters voorlopig aan de grond te houden. Bij één van de toe stellen is slijtage aan een hydrauli sche pomp in het besturingssys teem ontdekt. De opsporings- en reddingsacties vanuit Den Helder worden nu waargenomen door de luchtmacht en Belgische, Duitse en Britse collega's. Een ingrijpende beslissing, er kent kapitein ter zee N. Ostendorp, commandant van het vliegveld De Kooy in Den Helder. "Maar de vei ligheid staat voorop. We kunnen Marine gelooft in Lynx-helikopters ons geen defecten veroorloven. Bij pech met de auto sta je slechts langs de kant van de weg. Een helikopter valt hoog uit de lucht". Ondanks de nieuwe tegenslag heeft hij nog steeds een rotsvast vertrouwen in de Lynx. De 22 helikopters van Britse ma kelij zijn de laatste jaren een zorgen kindje voor de marineluchtvaart dienst. Zij vragen erg veel onder houd. De Algemene Rekenkamer defect in het besturingssysteem. (foto ANP» noemde twee jaar geleden de inzet baarheid en doelmatigheid ver on der de maat. Het is zelfs voorgeko men, dat een fregat voor het publiek open huis hield, met op het achter dek een glimmend opgepoetste Lynx die geen meter kon vliegen. In mei van dit jaar vielen kort na elkaar bij twee helikopters een mo tor uit. Negen kregen toen een vlieg verbod. De constatering van een de fect aan een Lynx betekent niet dat het toestel daarmee volledig on bruikbaar is, aldus Ostendorp. Veel onderdelen zijn namelijk dubbel uitgevoerd. Weigert een motor dienst, dan neemt de tweede het MOSKOU (AP/AFP/DPAï - De Estlandse Opperste Sovjet heeft gisteren de kieswet die vestigings eisen stelt aan het actief en passief kiesrecht in deze Sovjet-republiek voorlopig opgeschort. De wet leidde deze zomer tot pro teststakingen door de omvangrijke Russische minderheid in Estland. Het Estlandse parlement ging ech ter niet zover de omstreden kieswet volledig in te trekken. Met het besluit de kieswet slechts op te schorten lijkt het Estlandse parlement Sovjetpresident Gor- batsjov en het Presidium van de fe derale Opperste Sovjet openlijk uit te dagen. Deze hebben de kieswet bestempeld als ongrondwettig en in strijd met de rechten van de mens. Intussen houdt ook de de Sovjet republiek Azerbadjzjan haar oppo sitierol vol. Zij bekrachtigde haar recht op afscheiding van de Sov jetunie en haar aanspraken op de omstreden enclave Nagorno Kara- bach. Dit blijkt uit de tekst van de eind september door de Opperste Sovjet in Bakoe aangenomen wet over de Azerbajdzjaanse soevereini teit. De tekst werd gisteren door het persbureau Tass gepubliceerd. In het avondjournaal van de Sov jettelevisie, Vremja, werd gisteren een oproep gedaan aan burgers om zich te melden met informatie over Raoul Wallenberg, de Zweedse di plomaat van wie aangenomen wordt dat hij in een Sovjetgevange- ROTTERDAM (GPD) - Gelaten re ageert de autohandel in Rotterdam en omstreken op de beschuldiging van Justitie dat Van Vliet Trucks bv uit Nieuwerkerk aan den IJssel be trokken is bij een miljoenenzwen- del met auto's van het merk Merce des-Benz. "De geruchten dat Van Vliet met kentekens en-bouwjaren rommelt doen al jaren de ronde. Een Mercedes bij Van Vliet kopen betekent een onnodig risico ne- kende Mercedes-dealers in Zuid- Holland. door Rene Sauveur Justitie beschuldigt Van Vliet Trucks bv ervan minstens 175 ge bruikte Mercedessen als nieuw te hebben verkocht. Volgens een spe ciale recherchegroep, het Frame team dat onder leiding van de Rot terdamse officier van Justitie mr. T. Stein al een half jaar aan deze zaak werkt, gaat het daarbij voor een groot deel om tweedehands- en schadewagens. Hoewel de rechtbank zich voor alsnog niet heeft uitgesproken over Autohandel niet verrast door gerommel de handelwijze van Van Vliet Trucks, lijkt het gerenommeerde bedrijf van weleer door het justi tieel onderzoek definitief te zijn ge brandmerkt als frauduleus. Eén van de gedupeerde Merce- deskopers is de G.J. Kreeft, direc teur van een gelijknamig impreg neerbedrijf in Hoogeveen. Bij, hem plofte vorige maand een brief van de Rijksdienst voor het Wegverkeer op de mat, waarin werd gemeld dat het bouwjaar van diens auto niet klopte. Kreeft kocht- in mei 1988 bij een garagebedrijf in Assen een Mercedes 300 D, die via Van Vliet BV was geïmporteerd. Vol gens de papieren was de auto van 26 januari 1988 en toen dus ongeveer drie maanden oud. Zijn auto bleek echter op 31 juni 1986 in Stuttgart op de weg was ge komen. Een jaar later was de wagen betrokken bij een forse aanrijding. Voor veel geld reed Kreeft kenne lijk ook nog in een schade-auto. Een woordvoerster van de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam, Leonie Goncalves vertelt waarom de RDW een maand gele den ongeveer 175 brieven heeft ver stuurd aan mogelijke gedupeerden. "Wij zijn ingegaan op een verzoek van de politie. Wij hebben niet zelf conclusies getrokken uit de gege vens van Justitie". De Rotterdamse autohandelaar John van Dijk, een bekende en gro te Mercedes-dealer, zegt niet vreemd op te kijken dat zijn regio nale concurrent Van Vliet Trucks wordt beschuldigd van zwendel. Van Dijk: "Bewijzen heb ik niet, maar ook wij plaatsen al jaren vraagtekens bij de handel van Van Vliet. Ik weet voor welk bedrag een nieuwe Mercedes vanuit Westduits- land in Nederland te koop kan wor den aangeboden. Van Vliet zit met zijn prijzen altijd 10 tot 15 percent onder de gangbare cataloguswaar- de. Dan kan je wel nagaan dat er iets niet klopt". Kenteken Van Dijk zegt dat het niet moeilijk is om tweedehands auto's als nieuw Nederland binnen te krijgen, maar dat het aan kenners is voorbehou den om op grond van het kenteken vast te stellen of het een nieuwe, dan wel een gebruikte wagen be treft. Desgevraagd zegt hij: "De co de op het kentekenbewijs deel II van een fabrieksnieuwe Mercedes, die rechtstreeks wordt ingevoerd, behoort te beginnen met '00'. Een Mercedes die via een importeur is binnengekomen begint met 'MR- CE'. tenzij die dus rechtsreeks van de fabriek komt". De code op het kentekenbewijs van een Mercedes die niet via de er kende handel is ingevoerd begint met een 'L'. Als een nieuwe Merce des die twee nullen dus niet heeft, is dat voor handelaren direct al reden om enige argwaan te hebben. "Maar ze moeten, als Justitie gelijk heeft, bij de Rijksdienst voor het Wegver keer wel degelijk een vuiltje in hun oog hebben gehad. Want iedere au to die niet via de importeur Neder land binnenkomt, moet apart wor den gekeurd", zegt van Dijk. De bedrijfsleider van Van Vliet Trucks bv, F.T.H. Bosman sprak eerder deze week de beschuldigin gen van Justitie tegen door te stel len dat niet zijn bedrijf, maar de douaneregelementen hem er toe hebben verplicht gebruikte wagens als nieuw in te voeren. Maar dat ar gument wordt in de autohandel al lerwegen als een 'kulverhaal' be stempeld. Fax Later stuurt het bedrijf een telefax, waarin Bosman alsnog ingaat op de beschuldigingen van Justitie. Sa mengevat zegt Bosman daarin: "Van Vliet Trucks heeft in 1987 en 1988 Mercedessen parallel geïmpor teerd. Het betrof zo goed als nieuwe Mercedessen, voornamelijk demon stratiemodellen van Duitse dealers of auto's afkomstig van Mercedes- personeel in Duitsland. De meeste van deze auto's zijn als nieuw en douanevrij overgebracht naar en- trepótterreinen in Nederland (ook Van Vliet heeft een entrepot). Wanneer er een Nederlandse ko per was, werd de auto eerst feitelijk in Nederland ingevoerd en geregi streerd, waardoor een verschil op treden tussen het fabrieksbouwjaar en het registratiejaar in Nederland- ".Van Vliet ontkent de kopers van betreffende Mercedessen fabrieks nieuwe Mercedessen verkocht te hebben. Bosman: "Justitie veronderstelt dat Van Vliet fabrieksnieuwe Mer cedessen verkocht heeft en denkt daarmee een zaak te hebben. De tijd zal leren dat dat niet zo is. De sug gestie dat Van Vliet autowrakken opgekalefaterd en als nieuw ver kocht zou hebben is absoluut on juist en smadelijk. Wij betwisten ook uitdrukkelijk dat ons bedrijf Vliet zich bezighoudt met de handel i wrakken". nis stierf. Wallenberg heeft in de Tweede Wereldoorlog 100.000 Hon gaarse joden uit handen van de Duitsers gered. Voor het eerst werd in een Sovjet- programma de mogelijkheid geop perd dat Wallenberg nog in leven zou kunnen zijn. Vremja vertelde de kijkers dat de verklaringen van de Sovjetregering in de loop der jaren nogal tegenstrijdig waren geweest. Chilenen herdenken referendum vorig jaar met betoging SANTIAGO (AP) - De Chileense oproerpolitie vuurde gisteren traan gas af en gebruikte waterkanonnen om duizenden demonstranten te verjagen die de nederlaag van presi dent Pinochet in het referendum van vorig jaar herdachten. De avond tevoren waren 15 bom men ontploft bij electriciteitsto- rens, banken en kantoren waardoor gedurende enige tijd de stroom uit viel in de hoofdstad Santiago. Op 5 oktober 1988 stemde de Chileense bevolking tegen een voorstel waar bij generaal Pinochet, die in 1973 de macht greep, nog tot 1997 president zou kunnen blijven. Door de neder laag van Pinochet bij het referen dum zullen nu op 14 december ver kiezingen worden gehouden. De bommen ontploften ook bij twee kantoren van de regeringskan didaat in de verkiezingen, de voor malige minister van financiën, Buchi. Bij de demonstraties en de gevechten met de politie werden 99 personen geaaresteerd. De politie had de demonstranten verboden naar het centrum van de stad te gaan. Noordzee blijft ernstig vervuild DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de Noordzee is ondanks alle in spanningen niet wezenlijk verbe terd, zo heeft de Noordzeecommis- sie van de Raad voor de Waterstaat vastgesteld. Vooral de rivieren die in de Noordzee vervuilen. Greenpeace Nederland presen teerde gisteren een rapport waarin zij haar bezorgdheid uitsprak over het leven in het Waddengebied. De Duitsers willen eenmaal per week chemisch afval over de Waddenzee transporteren naar een verbran dingsplaats op de Noordzee. Een ramp met zo'n schip zal een groot gebied bedreigen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9