Bouwbond claimt loonruimte van 5% TOPMERKEN? Nog geen daling dollarkoers Wapenindustrie schept ook Nadruk op arbeidstijdverkorting 'Bestuur Bredero poetste jaarcijfers regelmatig op' Staat houdt vinger in pap bij Fokker VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 IBPW^'T-v] AMSTERDAM (ANP) - Op 7 de cember zal de ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof de vraag beantwoorden of de voor malige bestuursleden van het Bre- dero de aandeelhouders persoonlijk een schadevergoeding moeten beta len voor het verongelukken van het bouwconcern. Het Administratie kantoor (AK) van Aandelen Vere nigde Bedrijven Bredero VBB, die gisteren een rechtzaak tegen het be stuur aanspande, vindt in elk geval van wel en willen dat de rechter de bestuurders schuldig verklaard aan wanbeleid in de jaren '84 en '85. Volgens de gedupeerde aandeel houders hebben de bestuursleden WOERDEN (GPD) De Bouw- en Houtbond FNV maakt bij de komende cao-onderhan- Jich schuldig gemaakt aan 'creatief delingen (250.000 werknemers) aanspraak op 5 tot 5,5 procent loonruimte: ongeveer 1 pro- slechtelalrciifers1 Een° voortijd cent reële loonsverhoging, 2 procent prijscompensatie en verdergaande arbeidstijdver- daarvan is de voorlichting over de korting, tot 36 uur. "We zijn ditmaal niet bereid daarvan ook maar iets te laten zitten", al- gang van zaken die dus voorzitter Jan Schuller. Hoewel de atv bij een aantal andere bonden een beetje ondergeschikt punt is geworden, legt de Bouw bond er komende onderhandelin gen veel nadruk op, met name bij bedrijfstakken waar nu nog geen 36-urige werkweek geldt. Afgelo pen voorjaar zijn in de bouw acties gevoerd omdat de werkgevers een deel van de arbeidstijdverkorting ongedaan wilden maken. De acties werden voor de bond geen onver deeld succes. "Maar de werkgevers moeten niet de illusie koesteren dat Bestuur failliet bouwbedrijf beschuldigd van wanbeleid gevers blijken gen per bedrijfstak ook niet bereid tot concessies, dan zal de Bouw bond waarschijnlijk hogere loonei sen stellen. Daarnaast wil de bond in de ko mende onderhandelingen aandacht besteden aan de sociale gevolgen van de Europese vrije markt na 1992. Om te voorkomen dat buiten landse bedrijven hier dan goedkope arbeidskrachten zullen gaan dum pen, wil de bond de afspraak maken dat de cao's in het vervolg ook van afzijn met atv", aldus de toepassing zijn op buitenlandse werknemers die hier tijdelijk in dienst van een buitenlandse onder- i-coördinator Roel de neming zijn gedetacheerd. Op dit moment vallen dergelijke werkne mers onder geen enkele regeling. Er zijn in Nederland al groepen Ierse bouwvakkers die tegen veel lagere prospectus voor een obligatielening van 35 miljoen gulden in 1985 werd de onderhandelin- duizend werklozen scholing krijgen gegeven, Mr. Wakkie, advocaat van werkgarantie van twee jaar. administratiekantoor: "De raad van bestuur wist dat de cijfers slecht waren maar deed het voorkomen alsof een winst van 9 miljoen gulden werd verwacht om de emissie niet in gevaar te brengen. In werkelijk heid was dat maar drie ton" Om de winst kunstmatig op te krikken werden bijzondere baten als verkoop van onroerend goed op geteld bij de winstcijfers. In de fei telijke winstsamenstelling werd geen goed inzicht verkregen. Mr. A. Voute, aan de zijde van het AK plei tend namens BV Vereffenaar VBB, zei dat de raad zich tracht te verschuilen achter de goedkeurende verklaring van de ac countants. De gegevens over de slechte gang van zaken moeten vol gens hem bij commissarissen be kend zijn geweest. Van alle belang rijke door de curatoren genoemde oorzaken van het faillissement is in de jaarrekeningen 1984 en 1985 niets gebleken. Het administratiekantoor baseert zich bij zijj beschuldigingen op een enquête van het kantoor naar het reilen en zeilen van VBB in de jaren voordat de zaak op de fles ging. Vol gens Wakkie is Bredero niet failliet, omdat crediteuren een akkoord is aangeboden. "Derhalve is VBB niet in staat van insolventie (niet kun nen betalen, red.), niet ontbonden en verkeert niet in liquidatie. Dat betekent ook dat VBB leeft, ze is zelfs springlevend. Bij aantonen van wanbeleid zal de décharge van het bestuur ongeldig worden en zul len er nieuwe jaarrekeningen moe ten worden opgemaakt". "Wat een onzin", aldus de verde diging, "VBB is zo dood als een pier. En realiseert u zich wel dat in een dergelijke situatie de uitbetaal de dividenden worden teruggevor derd. Het AK zal daar als oud-be heerder van de aandelen het meeste last van hebben". Mr. Wakkie be streed dit met de wet in de hand, die zegt dat bij afkeuren van de jaareke- ning geen dividend behoeft te wor den terugbetaald. bond. Volgens Vries staat zijn organisatie geheel achter het FNV-streven van een 35- urige werkweek in 1993. De Vries benadrukte dat de Bouwbond in dat kader veel belang hecht aan de lonen en met veel langere arbeids- totstandkoming van een centraal tijden werken, akkoord tussen werkgevers, werk nemers en overheid, waarin nadere p, -i afspraken over arbeidstijdverkor- V^liriSieilJK ting moeten worden gemaakt. Als Ook de kleinere, christelijke Indus- zo'n akkoord er niet komt en werk- trie- en Voedingsbond CNV dejV.olr- ledige loonruimte van 5 tot 5,5 pro cent benutten voor maatregelen ter bevordering van de werkgelegen heid, scholing en werkzekerheid (minstens 2 procent) en loonsverho gingen (3 procent) in industrie en agrarische sector. De voorzitter van de CNV-bónd, Frits Hanko, zegt in een toelichting op het eisenpakket echter niet de looneis op de voorgrond te zullen zetten. Eerst moet met de werkge vers gepraat worden over concrete maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid. Slaagt de bond daar- bij de aanstaande handelingen niet 'FNV-jongeren stevenen af op totale chaos' UTRECHT (ANP) - De jonge renbeweging: FNV is de koers volledig kwijt. "De huidige situ atie lijkt uit te lopen op een tota le chaos", aldus secretaris De Wildt. Het landelijk bestuur van de jongerenbeweging FNV heeft gisteren tijdens een spe ciale bijeenkomst in meerder heid besloten zijn voorzitter, L. Koenen, te schorsen. De secre taris, tweede secretaris en pen ningmeester van het dagelijks bestuur zijn daarop afgetreden, Binnen de jongerenbeweging bestaan twee stromingen. De voorstanders van reorganisatie willen dat de beweging zich in haar activiteit beperkt tot het daadwerkelijke vakbondswerk, in samenwerking mét de lande lijke FNV-centrale. Tegenstan ders van reorganisatie zien de FNV-jongerenbeweging als een brede basisbeweging, die ook andere dan puür vakbondsacti viteiten kan ontplooien. De gesprekken over de reor ganisatie zijn volgens De Wildt ook in juli op het congres van de jongerenbeweging FNV geboy cot, De aftredende leden van het dagelijks bestuur hadden hun lot aan de reorganisatie verbon den. AMSTERDAM (ANP) - De ABN en Stork brengen al le 50 prioriteitsaandelen in Fokker, die de eigenaar bij zondere voorrechten geven bij het bepalen van het be leid van de vliegtuigbouwer, onder in een aparte stich ting. Zij hebben dit vanochtend besloten onder druk van de Nederlandse staat, die voor vandaag een kort. geding tegen beiden had aangespannen om alle priori teitsaandelen in handen te krijgen. In de stichting die in principe wordt beheerd door Fokker zelf, houdt de staat een vinger in de pap door middel van een vetorecht in een beperkt aantal geval len. Met name zal de staat manoeuvres kunnen tegen houden die het Nederlandse karakter van Fokker be dreigen. Dat zou bij voorbeeld een overneming door een door de staat als ongewenst beschouwde partner kunnen zijn. Eind 1987 ging het Fokker zeer slecht en de staat pompte toen honderden miljoenen in het bedrijf om de vliegtuigtypes F-50 en F-100 te kunnen ontwikke len. Deze vliegtuigen hebben Fokker inderdaad gered en het was de bedoeling dat de staat 49 procent van de gewone aandelen Fokker in handen zou krijgen. Dat is uiteindelijk 31,8 procent geworden omdat de laatste emissie van Fokker vorig jaar een eclatant succes werd bij het publiek. Om dat onverwachte verlies aan invloed van de staat in Fokker te compenseren werd in mei 1988 besloten dat de staat twee commissarissen bij Fokker zou krij gen en dat hij de meerderheid, 26 stuks, van de priori teitsaandelen zou moeten krijgen. Prioriteitsaandelen geven de eigenaar het recht op het voorstellen van sta tutenwijzigingen en op het bepalen van het aantal le den van de raad van bestuur en de raad van commissa rissen. Fokker zou zich daarvoor moeten inspannen. Volgens Fokker was dit laatste plan nog niet uitge werkt toen de staat, volgens hem volstrekt onver wacht, met een kort geding op de proppen kwam. Rentestijging in West-Europa blijft voorlopig zonder effect aanvullende looneisen niet sloten. Drie procent is overigens al een 'magere loonvraag' geeft Hanko toe. Naast de 2 procent inflatie die het Centraal Plan Bureau PARIJS Mickey Mouse, Donald Duck en andere figuren uit de stal van -onder- Walt Disney zijn gisteren bedolven onder een regen van eieren en tomaten- dan worden ketchup. Ook Michael Eisner, president van het amusementsconcern, moest Economie kort Valutabeurs Voor het eerst na de Russische revo lutie van oktober 1917 mogen bin nenkort westerse valuta vrij wor den verhandeld in de Sovjetunie. Op vrijdag 3 november wordt in Moskou de eerste valutaveiling ge houden. De regering van de Sov jetunie heeft besloten de handel in valuta vrij te geven in het kader van het economisch hervormingspro gramma onder het beleid van pe restrojka. Onderwijs Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) vindt dat ta lent meer moet worden gestimu leerd. In het voortgezet onderwijs dient daarom meer de nadruk op ontplooiing van talent te liggen. In plaats van de huidige tweedeling al gemeen vormend onderwijs (avó) en lager beroepsonderwijs (lbo) wordt een spoedige invoering van een ongedeelde eerste fase in het voortgezet onderwijs bepleit. Dit blijkt uit een onderwijsnota van de werkge versorgani satie. Mengstation De Nederlandse Gasunie heeft gis teren in Ommen een uitgebreid compressor-mengstation in ge bruik genomnen. Prins Claus ver richtte de opening. De uitbreiding heeft 370 miljoen gulden gekost. Het station van de Gasunie in Om men is onder andere uitgebreid met een installatie voor het toedienen van stikstof aan hoogcalorisch gas. Hierdoor wordt de samenstelling van dit onder meer uit Drenthe en Twente afkomstig gas gelijk aan die van het gas uit Groningen. Vleesfraudeurs Een vleeswarenfabriek uit Vlijmen waar was geknoeid met exportcerti ficaten, is gisteren door de recht bank in Den Bosch veroordeeld tot zeventigduizend gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Beide directeuren kregeri elk drie weken voorwaardelijke gevange nisstraf. Het bedrijf exporteerde vlees met een EEG-stempel, terwijl dat vlees niet afkomstig was van slachtdieren die aan de vereiste nor men voldeden. tgélden. Eisner was in Frankrijk om de emissieprijèvan de aandelen in het pretpark dat zijn concern nabij Parijs gaat bouwen bekend te ma ken. Behalve tomaten en eieren regende het ook valse biljetten van 500 dollar voor de beurs van Parijs. De demonstranten, communististische jeugd, vin- den dat de regering de grote bedragen die de weg- en spoorverbindingen wacht, voorspelt Hanko een stijging niet het park kosten beter kan besteden aan het scheppen van werk. van de produktiviteit in de indus- De aandelen in Eurodisney zullen op 6 november worden uitgegeven te- trie met 3,5 procent en in de land- een koers van 72 frank (24 gulden). De inschrijving opent maandag en bouw van 4,25 procent. "Minder duurt tot 20 oktober. De helft van de aandelen wordt aangeboden in Parijs, dan in vorige jaren zijn we bereid een kwart in Londen en de rest in de overige landen van de Europese Ge- daar ruimte bij de werkgevers te la- meenschap. (foto anp> ten De werkgevers in de bouwnijver heid vinden de eisen van de Bouw en Houtbond FNV volstrekt onaan vaardbaar. Volgens hen leiden de eisen tot een stijging van de bruto loonkosten van 8 tot 9 procent, wat zij voor een eenjarige cao veel te hoog vinden. Verdere arbeidstijd verkorting (atv) is voor de werkge vers onbespreekbaar vanwege het tekort aan vaklieden in de bouw. De voorzitter van de werkgevers- delegatie, C. de Fouw, zei vanoch tend de 36-urige werkweek, onbe grijpelijk te vinden, 'gezien het te kort aan duizenden vakmensen'. "Ik ben daar faliekant tegen. Ik heb het gevoel dat de bouwbond ver van de realiteit afstaat en vooral de vak centrale naar de ogen kijkt", aldus de werkgeversonderhandelaar. Hij ziet veel meer heil in het voortzetten van projecten voor werklozen. In de huidige cao is vastgelegd dat twee- (vervolg van pagina 1) AMSTERDAM (AN- P/UCN/GPD/AP) De renteverho ging in de Bondsrepubliek Duits land, die is gevolgd in vrijwel alle Westeuropese landen, heeft niet ge zorgd voor de verwachte van de dol larkoers. Na een aanvankelijke da ling gisteren kort na het nieuws van de discontoverhoging was de koers vanochtend om 10 uur met 2.1205 weer op het niveau van eergisteren voor de verhoging. Het lijkt er vooralsnog op dat de financiële markten de maatregelen van de centrale banken als een lasti ge vlieg van zich hebben afgeschud. Als de dollar niet noemenswaard naar beneden gaat, werken de dis contoverhogingen in Europa waar schijnlijk contra-produktief. Het wachten is nu op wat de mo netaire autoriteiten in de VS gaan doen. Sinds de zeven grote indus trielanden (Verenigde Staten, Ja pan, Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittanië, Italië en Canada) afgelopen week aankon digden dat de koers van de dollar naar beneden moest, is er namelijk gespeculeerd op een renteverho ging in Westduitsland. De oneven wichtigheden in de wereldecono mie, gevormd door het tekort op de Amerikaanse handelsbalans aan de ene en de overschotten van met na me Westduitsland en Japan aan de andere kant, blijven door de hoge dollarkoers geen einde komen. Im mers, een te hoge dollar is een rem 'Bonden moeten meewerken aan betere overheid' Werkloze de dupe DEN HAAG (ANP) - Bedrijfsvere nigingen moeten beter meewerken aan de scholing van werklozen met behoud van uitkering. Arbeidsbu reaus klagen erover dat als zij een aangepast scholingsprogramma le veren voor iemand met werkloos heidsuitkering (ww) de bedrijfsver enigingen, tegen alle bedoelingen in, nogal eens de ww-uitkering wil len staken. Zelfs gereserveerde scholingsplaatsen moeten daardoor worden afgezegd. Ex-staatssecretaris De Graaf heeft dit enkele dagen voor zijn overstap naar de Ziekenfondsraad erkend in schriftelijke antwoorden op vragen van het PvdA-Kamerlid Ter Veld. De omvang van het pro bleem zegt niet te kunnen inschat ten. Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid wil ove rigens wel persoonlijk ingrijpen. ROTTERDAM (GPD) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) waarschuwt de ambtenarenbonden dat ze hun gelijkwaardigheid in het cao-overleg kwijtraken als ze niet hun best doen voor verdere verbete ring, stroomlijning en beperking van het overheidsapparaat. Hij zei dit gistermiddag op de Erasmus Universiteit Rotterdam, tijdens het congres 'Ambtenaar in het jaar 2000', ter gelegenheid van het 175- jarig bestaan van zijn ministerie. Oud-minister prof.dr. W. Albeda brak bij deze gelegenheid een lans voor betere aansluiting van de loon- hoogten en -verschillen meer aan sluiten bij die in het bedrijfsleven. Nu dreigt volgens hem het gevaar dat in hier en daar wordt overbe- taald en elders juist onderbetaald in vergelijking met de particuliere sec tor. Van Dijk zei na jaren van overleg 'nog steeds verbaasd' te zijn over de vanzelfsprekendheid waarmee loonsverhogingen worden geëist 'omdat anderen dat ook krijgen', zonder de vraag te beantwoorden of die koppeling verdiend is. Daar staat volgens hem tegenover dat de ambtenaren in hun cao recht heb ben op een groot deel van de finan ciële opbrengst van de produktivi- teitsverhoging die door de verbete ringen wordt bereikt. Van Dijk bood de universiteit (fa culteit sociale wetenschappen) een leerstoel 'Arbeidsvoorwaardenvor ming bij de overheid' aan: de Albe- da-leerstoel. Albeda is nu onder meer voQrzitter van de advies- en bemiddelingscommissie voor ar beidsvoorwaarden bij de overheid. GUANGZHOU Naar de markt voert dit klein transport van gakkende ganzen, eenden, kippen en ander levend en dood kleinvee. De ze couleur locale is vastgelegd nabij de Chinese stad. Guangzhou in het hart van dit uitgstrekte land. (foto AP) op de Amerikaanse export en zwen gelt de uitvoer van Westduitsland en Japan juist aan. De vlucht omhoog van de dollar zou gestopt kunnen worden door een renteverlaging in de Verenigde Staten. Daardoor wordt de Ameri kaanse munt minder aantrekkelijk ten opzichte van de mark en de yen. Omdat Washington hier, ondanks het beroep van minister Ruding, kennelijk niet voor voelt, zag de Bundesbank zich gedwongen de Duitse rentetarieven te verhogen. Want dat betekent in feite dat de mark duurder wordt ten opzichte van de dollar. Beleggers zullen zich richten op de aantrekkelijker ge worden mark (en de daaraan gekop pelde valuta als de gulden) ten koste van de dollar. Aan de vooravond van het jaar congres van de Conservatieve Partij heeft de Britse minister van financi ën, Nigel Lawson, de rentevoet tot 15 procent opgevoerd. Onvermijde lijk zal daarmee ook de hypo theekrente omhoog gaan. En dat is bijzonder slecht nieuws voor de 9 miljoen Britten die de leningen voor hun gekochte huizen moeten aflossen. Zij krijgen het in deze ont wikkeling steeds moeilijker. Lawson sluit niet uit dat verdere renteverhogingen zullen moeten volgen. Door de nieuwe verhoging is de rentevoet nu hoger gestegen dan in negen jaar het geval is geweest. Na tuurlijk had de minister er liever mee willen wachten tot na de con servatieve wapenschouw, die dit weekeinde in de badplaats Black pool aan de Ierse Zee begint. Maar hij wilde ter verdediging van het pond sterling niet langer wachten toen de Bundesbank in Westduits land besloot de rentevoet tot 8 pro cent op te trekken. In Frankrijk verhoogde de cen trale bank haar tarief met 0,75 pro cent tot 9,5 procent. In Zwitserland ging de rente van 5,5 naar 6 procent. De Oostenrijkers deden de rente met een procent tot 6,5 procent stij gen. Jezuiët hoogleraar economische ethiek in Maastricht ADVERTENTIE Naast de merken: Bang&Olufsen, Onkyo, Kef, Quad, Nakamichi, Impulse, B&W, nu ook DIGITAL AUDIO PIETERSKERKCHOORSTEEG 11. LEIDEN, TEL. 071-122184 MAASTRICHT (GPD) - Er zit on- miskenbaar iets tegenstrijdigs in: ethiek en economie. Dr. Eduard Kimman ontkent dat ook niet. Hij doceert sinds kort aan de economi sche faculteit van de rijksuniversi teit Limburg, die als eerste in Ne derland een hoogleraar economi sche ethiek in huis haalt. "Veel eco nomische argumenten baseren zich op eigenbelang, op het behalen van een persoonlijk voordeel. Ethiek niet. Ethiek stoelt op onbaatzuch tigheid en beziet de voordelen van de ander". door Han Brinkman Kimman formuleert zijn visie nog traag, als het allemaal nog op papier gefcet moet worden. Maar zijn in treerede, vandaag bij de aanvaar ding van het ambt van bijzonder hoogleraar, bevat wel degelijk zeer duidelijke stellingen, zo spreekt hij zich uit tegen een kwijtschelding van de torenhoge schulden, waar mee talrijke ontwikkelingslanden al jaren worstelen. De redenering is simpel: de rijke landen zullen de kwijtschelding van de schulden aangrijpen om de verantwoordelijkheid tegenover de Derde Wereld verder te ontlopen. "In de rede bezie ik de staatsschul den vanuit een voordeelpositie van de schuldenlanden", legt Kimman kort uit. Kastanjes De Maastrichtse hoogleraar, sinds 1965 lid van de Jezuïetenorde die hem ook de opdracht gaf zich bezig te houden met het ontwikkelen van economische en bedrijfsethiek, vindt dat te lang ethiek buiten dé deur van de economische wereld is gehouden. "We moeten niet denken dat de gemiddelde ondernemer zó onethisch is, maar vanaf ongeveer 1870 heeft de overheid alle morele kastanjes uit het vuur gehaald. De sociale wetgeving, veiligheid, de he le economische ordening", licht Kimman toe. Hij veroordeelt de overheersende rol van de overheid omdat het daarmee de mensen invidueel (te) gemakkelijk wordt gemaakt om on der hun eigen verantwoordelijkhe den uit te komen en verwelkomt de deregulering van de laatste tijd. Maar dan wel hand-in-hand met een stijgend 'aanbod' van ethiek. In de toekomst is er werk aan de winkel voor ethici, denkt hij. Ze moeten in de pen klimmen, blijven meedoen want 'ethiek komt niet vanzelf. Dr. Kimman onderstreept daar mee het belang van het vak 'ethiek van economie en bedrijf voor de studenten. Niet alleen omdat eco nomie zo ontzettend belangrijk voor de samenleving is. "Economi sche argumenten nemen soms de plaats van morele argumenten. Zo wordt de wapenindustrie getole reerd omdat die werkgelegenheid verschaft". Ethisch besef is in de tal van maatschappelijke geledingen nor maal, die ook hun uitstraling naar de economie hebben. Kimman geeft een paar voorbeelden. Ethiek en cultuur, ethiek en kunst, ethiek en de gezondheidszorg. En hij trekt de lijn ook door naar de economie. "Vele economische gedragingen zijn niét ingegeven door economi sche motieven", meent hij. "Economie is een hele dominante kracht in de samenleving. Maar in tegenstelling tot de gezondheids zorg of de rechtspraak is daar wei nig aan ethiek gedaan. Ik verwacht dat over twintig jaar ethiek net zo bij economie hoort als medische ethiek nu bij een ziekenhuis of de artsopleiding. Maar ik heb niet de il lusie, dat ik in mijn leven een soort ethisch-economisch systeem zal Offer Jonee economen moeten dus ge traind worden in de ethiek. "Alleen waar geen moreel besef is, zijn re gels nodig. Economische ethiek is nodig om mensen te veranderen. Door te reflecteren, door afstand te In de ogen van Kimman zijn er twee stromingen. De eerste, waar toe hij zich niet rekent, hangt de re denering aan dat eerlijkheid het langst duurt. "Het gaat daarbij dus uiteindelijk toch om het eigenbe lang. Anderen, waartoe ik hoor, er kennen de belangeloosheid van de ethiek. Uiteindelijk kóst ethiek iets, het offer is groter dan de op brengst". Hij vervolgt: "Dan kom je in het metafysische. Het is iets buiten het direct waarneembare. In samen hang met het christendom, bijvoor beeld omdat ik vind dat God het van mij vraagt. Het is een levens vraag die je langzamerhand beant woordt. Als ethicus denkt ik over veel meer dingen na dan tien jaar geleden. Het is een vorm van vol wassenwording. Het leven begint met normen van buiten af, maar ik hoop dat het ooit eindigt met alleen waarden. Aan een voordeel moet u dan niet denken. Ik zal nooit ie mand voorhouden dat ethisch za-* kendoen voordelig is".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7