Oppositie Panama belaagd door leger Strijd van 'Oceaan van Wijsheid' beloond Noriega richt kanonnen op leider Endara Israël aarzelt bij plan president Mubarak Crisisstemming overheerst tijdens viering 40e verjaardag van DDR Nobelprijs vrede voor Dalai Lama U verdient een gezonde slaap. hülsta !2! VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PANAMA-STAD (GPD/IPS) - Het leger van generaal Noriega heeft vannacht het hoofd kantoor van de Panamese oppositie bestormd. Oppositieleider Guillermo Endara werd hardhandig afgevoerd. Na protesten van buitenlandse diplomaten werd de oppositieleider later weer vrijgelaten. Endara, die er nog altijd van uitgaat lende dat hij winnaar is van de in mei ge annuleerde verkiezingen, was giste ren weer uit zijn schuilplaats te voorschijn gekomen. Dinsdag was de oppositieleider vlak voor de mis lukte couppoging tegen generaal Noriega, ondergedoken. "Maar", zijn medewerkers het opperbevel zijn gearres- den gearresteerd. Maar na onder- teerd. Onder Noriega zijn vraging door de politieke politie de nodige protesten landse diplomaten werd hij later weer vrijgelaten. Het heeft er veel van dat Noriega 22 kolonels. En als hij die aan buiten- zijn zijde weet te houden, heeft hij feite het hele leger onder contro- Intussen heeft het in Londen de oppositieleider op deze manier schijnende weekblad 'Barrel' vertelde Endara, "ik was niet vooraf met gelijke munt heeft willen laten opzienbarende op de hoogte van de opstand tegen Noriega". Via de Panamese radio beweerde generaal Noriega echter het tegen deel. De omstreden dictator zei be wijzen te hebben dat Washington na de coup Endara op de presidentiële zetel had willen zetten. En die be schuldiging v het gebouw w weer was opgedoken, werd geld door leger en politie. 'We zitten hier gevangen'. Endara vanachter groot bord weten, het gebouw door de veiligheidstroe- op de ruzie tussen de VS en vele lan den in Latijns-Amerika. "Het kazerne bevond die door de opstan- Latijns-Amerika in het kader x macht hebben gehad, zoals in het kaanse afhankelijkheid van olie-ir nog niet geuit of Amerikaanse Congres is gezegd, de oppositieleider blijft onduidelijk. sin- De Panamese dictator heeft nu zijn kanonnen liet gericht. Hij heeft het volk o'pgeroe- met een pen om iedereen in de gaten te hou- Avonds werd den. Ook is de generaal met een zuivering binnen de top Savimbi: dialoog hervatten met regering Angola WASHINGTON (AP) - Tijdens overleg met de Amerikaanse presi dent Bush heeft Savimbi, de Ango lese leider van de opstandelingen beweging Unita, toegezegd dat hij het overleg over een wapenstilstand met de Angolese regering zal her vatten. De Unita vecht al sinds de onafhankelijkheid in 1975 tegen de centrale regering in Luanda. President Bush zei Savimbi steun voor zijn organisatie toe, maar drong er tevens bij Savimbi op aan de onenigheid met de president van Zaïre, Mobuto Sese Seko, te beëin digen. Vorige maand weigerde Sa vimbi een verzoeningsbijeenkomst met Mobutu bij te wonen. Tijdens dat overleg, dat door 18 Afrikaanse staatshoofden werd bij gewoond, bespraken de Angolese president Dos Santos en Savimbi onder leiding van Mobuto de moge lijkheid van een wapenstilstand en politieke veranderingen in Angola. pen bestormd. Endara en verschil- zijn leger begonnen. Twee officie- de afnemende binnenlandse olie- produktie en de toenemende vraag, aldus Barrel. De Verenigde Staten importeren per dag twee miljoen vaten ruwe olie en olieprodukten uit Latijns- Amerika. Daarmee is Latijns-Ame rika goed voor 28 procent van de to tale Amerikaanse olie-import, meldt Barrel. Drugs en olie raken el kaar ook waar hét Panama betreft, stelt het blad. Het is geen toeval dat de Panamese bevelhebber Noriega door Washington wordt beschul digd van cocaïne-handel, terwijl dwars door het land het Panama-ka naal loopt dat van groot belang is voor de Amerikaanse olie-a port", aldus Barrel, Het blad, dat wordt uitgegeven door de olie-researchgroep Icis-Lor, op de oppositie stelt dat Amerikaanse olie-belangen zwaar meewegen bij het bepalen van het anti-drugsbeleid. Latijns- De Oostduitse partijleider Erich Honecker (midden) zwaait naar het volk tijdens een plechtigheid op de boule- Amerika wordt steeds belangrijker vard Unter der Linden bij het monument voor de slachtoffers van het fascisme en militair isme. Vandaag zal Gor- de Verenigde Staten vanwege batsjov de feestelijkheden rondom de viering van de 40e verjaardag van de DDR bijwonen. (foto epa> TEL AVIV (GPD/AP) - Het Israëli sche kernkabinet werd het gisteren na vier uur vergaderen niet eens over een reactie op de recente Egyp tische vredesvoorstellen. De minis ters vergaderen vandaag verder. Het ziet er naar uit dat Likud en Ar beiderspartij een Amerikaans voor stel zullen aanvaarden voor nader overleg tussen Egypte, Israël en de Verenigde Staten over de samen stelling van een Palestijnse delega tie naar voorbereidende besprekin gen. De ministers van de Arbeiders partij vroegen gisteren aan het be gin van de kabinetsbijeenkomst de Likud in principe akkoord te gaan met het plan van de Egyptische pre sident Mubarak om in Cairo voorbe reidende onderhandelingen te orga niseren tussen een Israëlische en een Palestijnse delegatie. Maar binnen de Likud heerst daarover onenigheid. Premier Sha mir, minister van buitenlandse za ken Arens en enkele andere minis ters uit het 'Shamir-kamp' zijn be reid met een Palestijnse vertegen woordiging te praten, mits deze vol doet aan hun voorwaarden. Dat wil zeggen dat de delegatiele den geen ,banden mogen hebben met de PLO en dat ze op de Westelij ke Jordaanoever of in de Gaza- strook moeten wonen. De ministers Sharon, Modai en Levy zijn zonder meer tegen voorbereidende bespre kingen in Cairo. Het Amerikaanse voorstel, dat gisteren ter tafel werd gebracht door minister Arens, verschaft de Colombia De Colombiaanse president Barco heeft gisteren nieuwe ministers be noemd voor de departementen van justitie, binnenlandse zaken en ver bindingen. Eerder op de dag kon digde de regering een referendum aan over de vraag, of door de VS ge zochte drugshandelaren aan dat land moeten worden uitgeleverd. Hot line Moskou heeft voorgesteld zijn rechtstreekse telefoonverbinding ('hot line') met Washington uit te breiden tot een soort 'party-line' door ook andere landen van de we reld aan te sluiten op deze directe telefoonverbinding. Het telefoon- voorstel is een van een aantal ideeën ter vermijding van oorlog. Amazone-indianen Volgende week maandag vindt in Bici Poika het gesprek plaats tus sen de leiding van de Amazone-in dianen en de Surinaamse parle- mentsvoorzitter Lachmon. Dit heeft commandant Matto, één van de leiders van de actievoerende in dianen, in Bici Poika aan journalis ten meegedeeld. Straf Een bezoek aan Noordkorea, voor Zuidkoreanen nog steeds verboden gebied, is dominee Moon Ik Hwan en Yu Won Ho, een zakenman, duur komen te staan. Zij kregen gisteren tien jaar gevangenisstraf, omdat ze in maart op eigen houtje naar de communistische buurstaat waren gereisd. Ze spraken toen met presi dent Kim Il-Sung over de hereni ging van de twee Korea's. Bezetting Twintig familieleden van Sal vadoraanse politieke gevangenen en 'verdwenen mensen' die in de Costaricaanse ambassade in San Salvador 19 tnensen gegijzeld hiel den, hebben er volgens de Costari caanse minister van buitenlandse zaken in toegestemd hun bezetting vandaag te beëindigen. De gijzeling was een protest tegen de rechtse re gering van president Alfredo Chris- tiani. partijen in het Israëlische kabinet de mogelijkheid een besluit uit te stellen en daarom zal het waar schijnlijk worden opgenomen in de verklaring die na de bijeenkomst van vandaag wordt verwacht. Minister van energiezaken Sha- chal (Arbeiderspartij) zorgde op de kabinetsbijeenkomst voor een klei ne verrassing door een geluidsband ten gehore te brengen waarop Ariel Sharon verklaarde dat Israël moet praten met de PLO. Het bleek een opname uit 1976 en Sharon haastte zich te verklaren dat hij zich toen had vergist. Minister van defensie Rabin zei gisteren op een bijeenkomst van zijn Arbeiderspartij dat alles nu af hangt van de vraag of de Likud het Israëlische vredesplan zal steunen en daarbij de goede diensten van Egypte aanvaardt. "Wie graag zou zien dat de Palestijnen op handen en voeten naar ons toekomen, wil niet écht vrede", zo zei hij. Hij beris pte de Amerikanen voor hun passi viteit door te zeggen dat deze een al ternatief klaar hebben voor het tien puntenplan van Mubarak maar hun handen niet vies willen maken. Intussen heeft de Chinese pre mier Li Peng gisteren tijdens een onderhoud met PLO-leider Arafat in Pelpng een vijf punten tellend voorstel voor vrede in het Midden- Oosten ontvouwd. Li pleitte onder meer voor de erkenning van zowel de staat Israël als de Palestijnse staat, aldus een bericht van het Chi nese persbureau Xinhua. In de vijf door Li aangehaalde punten werden reeds eerder door China geponeerde standpunten in zake de situatie in het Midden-Oos ten verwoord. Het was echter voor het eerst dat ze samen als een pak ket door de regering in Peking naar voren werden gebracht. Li verklaarde dat China voorstan der is van een internationale vredes conferentie, onder, auspiciën van de Verenigde Naties. China is een van de vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad. De overige le den zijn de Verenigde Staten,de Sovjetunie, Frankrijk en Groot- Brittannië. Beraad Libanon vastgelopen TAIF (Rtr/AFP) - Het beraad van 62 Libanese parlementariërs in het Saudiarabische Taif leek gisteren toch vast te lopen op de kwestie van de tijdslimiet voor de aftocht van de Syrische troepen uit Libanon. Eerder kwamen de afgevaardig den wel aanzienlijk dichter bij el kaar op een ander strijdpunt name lijk om de moslemmeerderheid in het Libanese staatsbestel minstens evenveel invloed te geven als de christelijke minderheid die tot dus verre de grootste invloed had. De christelijke afgevaardigden staan op snelle terugtrekking en willen politieke hervormingen af hankelijk maken van versnelde Sy rische aftocht. De moslemparle- mentariërs hebben laten weten dat zij een formule zoeken om de chris tenen tevreden te stellen, door bij voorbeeld te beloven dat de Syriërs eerder zullen vertrekken dan in het handvest is vastgelegd. OOST-BERLIJN - "Vanavond be lijdt de jeugd in een grote fakkelop tocht opnieuw zijn liefde en trouw aan de partij van de werkende klas se en aan ons socialistisch vader land". Dat schreef gisteren de par tijkrant 'Neues Deutschland'. door Hans Hoogendijk De 'Nieuwe Wereld', het blad van de FDJ, de Vrije Duitse Jeugd, gaat nog een stapje verder. Een voor beeld: "De jeugdbrigade 'Erich Weinert' van de VEB Tegelfabriek Boizenburg, weet dat er grote be hoefte aan tegeltjes is. Daarom heb ben de FDJ-leden beloofd ter gele genheid van de 40-ste verjaardag van de DDR nog eens 300.000 stuks te maken". Op straat ziet men dat anders: "Honecker heeft allebei zijn armen gebroken, omdat hij op de jeugd steunde". Veel jongeren hebben al le vertrouwen in de partijleiding to taal verloren. De in West-Berlijn wonende, maar tussen Oost en West pendelen de DDR-schrijver Becker: "De toe stand wordt gevaarlijk. Veel jonge ren hebben gezien hoe hun ouders zich 30 jaar uit lafheid of uit gefin geerde loyaliteit hebben gebogen. Ze hebben gezien hoe zij hoopten dat alles beter zou worden als ze zwegen. Dat is niet gebeurd. Nu zijn de ouderen krom en hebben de moed opgegeven. De jeugd vreest eenzelfde toekomst. Ze zien dat de DDR een muur om zich bouwt en dat willen ze niet accepteren. Ze weigeren het lot van hun ouders de len". Een deel vlucht in drank en cynis me. En over de huidige leiders: "Het zijn uitzuigers, die als maden in het spek zitten. Allemaal partijbonzen, militairen, politieofficieren en hoge bureaucraten, die onder Stalin en Ulbricht begonnen zijn en niet meer anders kunnen denken. Die laten liever 30.000 onruststokers gaan dan dat ze ooit over veranderingen nadenken, want dan kan het alleen maar slechter voor ze worden". An deren blijven hopen op democrati sche veranderingen. Professor Max Schmidt, lid van de Academie van Wetenschappen, ging gisteren nog een stapje verder. Hij noemde glasnost en perestrojka - tot voor kort twee vloeken voor de dogmatische Oostduitse commu nisten - van doorslaggevende bete kenis voor de toekomst van het communisme. In een aanval op de Westerse me dia zegt Schmidt: "Veel, vooral jon gere, goed opgeleide vakmensen, die wij hard nodig hebben, zijn ver leid tot een stap in een ongewisse toekomst. Een aantal zal het red den; anderen niet. De schijnwer pers die nu op hen zijn gericht, zul len doven als de Bondsrepubliek overgaat tot de orde van de dag". Nogal opmerkelijk was dat Schmidt een regeling voor ex--Oost- duitsers, die spijt hebben van hun stap, niet meer uitsluit. "Staats- en partijleider Honecker heeft de afge lopen dagen al twee keer bij bepaal de problemen voor een humanitaire oplossing gezorgd", zegt hij, dui dend op het groene licht voor de vluchtelingen in Praag. Nieuw Forum en andere opposi tionele groepen bezweren dag in dag uit de ontevreden Oostduitsers zich niet tot het gebruiken van ge weld te laten verleiden. Maar of het lukt De stemming is geladen. Een protestantse dominee: "Onze hoop is de bodem ingeslagen, onze idea len van een verbeterd socialisme zijn kapot". De jeugdherbergen en vakbonds huizen in Oost-Berlijn zijn intussen volgestroomd met jongeren die uit het hele land zijn opgetrommeld om vandaag in donkerblauwe blouse en bruine rok of broek met vaandels zwaaiend naar Honecker en Gor- batsjov laten zien dat de jeugd de partijlijn steunt. Aanval Russen op Westen niet meer reëel LONDEN (AP) - Een Russi sche verrassingsaanval op het Westen zal door de beperking van de conventionele strijd krachten die Sovjet-president Gorbatsjov heeft toegezegd van af 1991 niet meer mogelijk zijn. Dat concludeert het Internatio nale Instituut voor Strategische Studies (IISS) in zijn gisteren verschenen jaarlijkse overzicht van de militaire machtsverhou dingen in de wereld. "De situatie is al drastisch aan het veranderen. De eenzijdige troepenvermindering van het Warschaupact zal, als die een maal voltooid is, de kans op een verrassingsaanval, die de plan nenmakers van de NAVO zo lang heeft beziggehouden, vrij wel nihil maken", aldus het ge zaghebbende instituut. Volgens IlSS-directeur Heis- bourg zullen de Russen na de troepenreducties een tot twee weken nodig hebben om hun strijdkrachten te mobiliseren. "Dat betekent dat een verras singsaanval geen reële moge lijkheid meer is," aldus Heis- bourg. Heisbourg zei dat de Sovjetu nie al een voortvarend begin heeft gemaakt met de troepen- vermindering. Hij tekende daar bij aan dat het niet zo is, dat vooral verouderd materieel dat toch aan vervanging toe was wordt teruggetrokken, zoals bij de NAVO nogal eens wordt ge suggereerd. Naar zijn oordeel heeft het War schaupact ook aan kracht verlo ren door de politieke hervor mingen in Oosteuropa, met na me Polen en Hongarije. Zowel de hervormingsgezinde landen als orthodoxe staten als de DDR blijven militaire banden met Moskou houden, maar hun on derlinge relaties komen onder steeds grotere druk, meent Heisbourg. DEN HAAG - De overlevering liegt er niet om. Vier jaar nadat de dertiende Dalai Lama in 1933 is ge storven, wordt Lama Kewtsang Rinpoche van het Sera-klooster in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa be zocht door een visioen. Hij ziet een simpel huisje in de nabijheid van een klooster. Daar moet zich een twee-jarig jon getje bevinden dat wel eens de reïn carnatie zou kunnen zijn. Een 'opsporings team' van monniken trekt de pro vincie in en belandt in het boeren- dorpje Takster. door Aly Knol Als knechten verkleed betreden de 'Grote Dertiende' de monniken een eenvoudig stulp je. Op de grond speelt een kind van ongeveer twee. Als het jongetje de bezoekers in de gaten krijgt, rent hij op hen af onder de uitroep: "Lama, Lama." Het jongetje doorstaat 'cum laude' de test waaraan het vervol gens wordt onderworpen. De kleine Lhamo Dhondrub weet feilloos uit een grote stapel voor werpen de rijstkom, de bril, de pen, de wandelstok en de trommel van de overleden Dalai Lama te kiezen. ADVERTENTIE Het juiste bed. Wordt u 's morgens wel eens geradbraakt wakker? Dan kan ons slaapsysteem Rumat van Hülsta u helpen. Want de verschillende lattenbodems, waarop Hülsta 12jaar garantie geeft, en de ruime sortering matrassen zijn samengevoegd in één orthopedisch optimaal afgestemd systeem. Samen zorgen zij voor ongekend slaapcomfort Dat wilt u toch zeker gedemonstreerd zien? De jneubelmakers met de mooiste ideeën. Hülsta en wij. De profs voor 'n individueel interieur. En als hij ook nog de uiterlijke ken merken van een Dalai Lama blijkt te bezitten - waaronder indrukwek kende oren en tijgerstrepen op de benen - verdwijnt iedere twijfel. Namen De jongen wordt al spoedig van een hele nieuwe serie namen en titels voorzien: Jetsun Jamphel Ngawang Lobsang Yeshi Tenzin Gyatso, Hei lige Meester, Vriendelijke Heerlijk heid, Welsprekend Meelevend Ge leerd Verdediger van het Geloof, Oceaan van Wijsheid. Op 22 februari 1940 bestijgt de 'Veertiende' - nauwelijks vijf - als geestelijk en wereldlijk leider van Tibet de Leeuwetroon in het Potala- paleis van de Duizend Kamers in Lhasa. De nieuwe Dalai Lama groeit op onder het somber getoon zette testament van zijn voorgan ger. In oktober 1950 valt het machtige buurland China de Himalaya-staat binnen en lijft Tibet in. De Dalai La ma, amper zestien, stuurt een dele gatie naar Peking die onder dwang een ongunstig akkoord tekent. Ti bet wordt een autonome provincie van China met een Chinees militair en politiek hoofdkwartier in Lhasa. Negen jaar lang weet de Dalai La ma zich moeizaam staande te hou den. Hij reist voortdurend door het land en voert gesprekken met Nehru in India, met de Chinese pre mier Zhou-Enlai en tenslotte met Mao Zedong, die hem belooft de Ti betaanse autonomie niet te versto- Ontvoeren Op een vroege ochtend in maart 1959 zijn 30.000 Tibetanen de Chine se bezetting beu. Afgaand op ge ruchten dat de Chinezen hun god koning zouden willen ontvoeren, begeven ze zich onder leiding van monniken en masse naar de zomer residentie van de Dalai Lama. Chi nese soldaten nemen in de straten van Lhasa stellingen in en smoren de volksopstand in bloed. De Dalai Lama ontsnapt, ver momd als soldaat met een wapen over de schouder. Met 100.000 vol gelingen vlucht hij naar India, waar hij in Dharamsala een regering-in- ballingschap sticht. De Dalai Lama als kind. (foto A De Tibetanen moeten in de daar op volgende jaren bukken onder een meedogenloze terreur. Meer dan één miljoen mensen komen om door geweld of honger. In het hele land worden 6254 religieuze bouw werken vernield. In het begin van de jaren tachtig wordt Tibet voetje voor voetje opengesteld voor het toerisme. Pe king lijkt toegeeflijker te worden, maar als in '87, in '88 en in '89 de her denkingen van de Chinese inval van 1959 uitmonden in massale demon straties, grijpen de Chinezen op nieuw naar het geweer. Er vallen wederom doden. Niemand weet precies hoeveel. De Dalai Lama doet sinds jaar en dag oproepen tot de machthebbers in Peking om het Tibetaanse pro bleem vreedzaam aan de onderhan delingstafel op te lossen. Hij licht zijn plannen onder meer in de Vere nigde Staten en Europa toe. Tibet moet een vredeszone wor den; China dient haar migratiepoli- tiek die het voortbestaan van de Ti betanen als volk bedreigt te verla ten; de fundamentele mensenrech ten en democratische vrijheden van het Tibetaanse volk moeten worden gerespecteerd; natuur en milieu van Tibet moeten worden hersteld en beschermd en China moet het gebruik van Tibet voor de produk tie van nucleaire wapens en dum^ ping van nucleair afval stopzetten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5