'Biotechnologie dient alleen de winst van multinationals' 'Doorbraak van goedkoop geneesmiddel blijft nog uit' Jury vindt niets ter verdediging van Jim Bakker Reportage Socioloog Ruivenkamp onderzocht troetelkind" wetenschap PAGINA 2 VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 AMSTERDAM Biotechnologie is het nieuwe troetelkind van de westerse wetenschap. De mogelijkheden lijken on begrensd. Wuivende korenvelden in nu nog dorre zand vlaktes, planten die geen bestrijdingsmiddelen nodig heb ben en uitbanning van de honger in de wereld zijn maar een paar aanlokkelijke vooruitzichten. De socioloog Guido Rui venkamp wil een flinke bres slaan in deze luchtkastelen met zijn proefschrift 'De invoering van de biotechnologie in de agro-industriële produktieketen', waarop hij vandaag promoveert aan de Universiteit van Amsterdam. sten en verwerken vast. Bovendien zijn de planten dankzij biotechnolo- gische ingrepen beter bestand te gen de bestrijdingsmiddelen die hetzelfde bedrijf verkoopt. Naar verwachting komt volgend jaar bijvoorbeeld een nieuw soort mais op de markt die resistent is te gen Round-Up, een van de meest gebruikte herbiciden. Dit is een produkt van het Amerikaanse be drijf Monsanto. Verder sleutelt Monsanto enthousiast aan een nieu we sojaboon, die bestand is tegen atrazine, een produkt van de be langrijkste concurrent Ciba-Geigy. Amerikaanse boeren verbouwen vaak afwisselend soja en mais. Maar de opbrengst van de soja vermin dert door de resten van het gif atra zine, die in de bodem achterblijven. Atrazine wordt gebruik tijdens de mais-teelt. Rijk en arm Anderzijds verliezen de boeren meer en meer het zicht op hun afzet markten, omdat het zelfde eindpro- dukt op meerdere manieren ge maakt kan worden. Een goed voor beeld noemt Ruivenkamp suiker en zoetstoffen. Een nieuw enzym kan mais omzetten in fructose, een zoete De euforie over de biotechnologie is volgens Ruivenkamp, die momen teel verbonden is aan het Studie centrum voor Technologie en Be leid/TNO, misplaatst. "Dat zeven honderd miljoen mensen honger lij den is een gevolg van de bestaande machtsverhoudingen in de wereld. De nieuwe technologie doorbreekt die verhoudingen niet, maar vormt er juist een afspiegeling van", aldus de promovendus. door Jolke Oppewal/IPS Dat neemt niet weg dat de vindin gen tot ingrijpende wijzigingen in de internationale arbeidsverdeling leiden, te vergelijken met de in vloed van de micro-elektronica in de afgelopen twee decennia. Rui venkamp spreekt van een revolutie van bovenaf, gestuurd door multi nationale bedrijven zoals het Brits- Nederlandse Shell, het Zwitserse Ciba-Geigy en het Amerikaanse Pioneer Hi-Bred. Milj ardenhandel De moderne biotechnologie omvat een hele reeks technieken. Ge meenschappelijk kenmerk is dat de mens de natuur naar zijn hand zet en gebruikt voor het maken van al lerlei produkten. Met behulp van enzymen is het bijvoorbeeld moge lijk biologisch materiaal op te bou wen en af te breken in de basisbe standdelen, eiwitten, vetten, sui kers en koolhydraten. Een tweede vondst is het over brengen van erfelijk materiaal van het ene organisme naar het andere, zodat er cellen met hele nieuwe ei genschappen ontstaan. Tot dusver was het een moeizame en tijdroven de klus via kruising nieuwe varië teiten te ontwikkelen. Dat proces verloopt nu veel sneller. Een variant is de weefselkweek techniek, die een explosieve op mars doormaakt. Uit een stukje cel weefsel van een plant wordt een grote schare duplicaten opge kweekt, die exact dezelfde eigen schappen hebben. Een aardappel plant kan zo in een jaar twee mil joen nakomelingen krijgen. De gevolgen van al deze vernieu wingen zullen vooral in de land bouw te merken zijn. De verwachte jaarlijkse omzet van biotechnologi- sche produkten in deze sector be draagt naar schatting dertig miljard dollar. Bij de chemicaliën gaat het om tien miljard, bij de geneesmid delen om vijf miljard. Nieuwe sojaboon De boeren, zowel in de rijke landen als in de Derde Wereld, komen vol gens de promovendus steeds verder in de greep van het bedrijfsleven, dat de technologie uitdoktert en controleert. De onafhankelijke boer maakt ruim baan voor een arbeider in de open lucht, die een machteloze schakel is tussen zijn leveranciers en zijn afnemers. Een klein aantal internationale bedrijven gaat het werk van boeren waar ook ter wereld op afstand con troleren, meent Ruivenkamp. In het genetisch programma van de plant ligt het tijdschema voor zaaien, oog- In het genetisch pro gramma van de plant wordt het tijdschema voor zaaien, oogsten en ver werken vastgelegd. Boe ren, zowel in de rijke lan den als in de Derde We reld, komen zo steeds meer in de greep van een klein aantal internationale be drijven, die de technolo gie uitdokteren en contro leren. (foto GPD) siroop die de frisdrankfabrikanten nu op grote schaal gebruiken. Daar naast zijn er nieuwe biochemische zoetmakers op de markt, zoals as- partaam, die zo uit de fabriek ko men. "Boeren overal ter wereld wor den meer en meer tegen elkaar uit gespeeld. Zijn er maisoverschotten dan kunnen de producenten van rietsuiker het wel vergeten. Wordt de mais te duur dan grijpen de fabri kanten terug op rietsuiker en de prijs van zowel mais als rietsuiker staat onder druk door de aspar- taam". Deze toenemende uitwisselbaar heid van grondstoffen zet het hele oude denken over prijsvorming op de markt op zijn kop. "De prijs van suiker en internationale overeen komsten daarover doen er niet zo veel meer toe. De ontwikkeling van bijvoorbeeld een enzym dat suiker uit afval kan produceren is van veel groter invloed". Soortgelijke ont wikkelingen treffen de markt voor veevoer, spijsolie of zelfs alcohol en bezine. "De biotechnologie doorbreekt de strikte scheiding tussen indus triële sectoren als voedsel en ener gie. Van gewassen als rietsuiker kun jé ethanol maken, dat dienst kan doen als brandstof voor auto's. In Brazilië gebeurt dat al op grote schaal. De voedselprijs raakt direct afhankelijk van de olieprijs. Om de energiehonger van de rijken te stil len wordt voedsel aan de armen ont trokken". Realist Bij de Nederlandse boerenorganisa- ties begint langzaam het besef door te dringen dat de oude belangenbehartiging in de toe komst niet meer werken, signaleert de promovendus. "Toen ik in 1984 met mijn onderzoek begon interes seerde het onderwerp ze niet. Nu hebben ze stuk voor stuk een of meer specialisten in huis. Dat is een verheugende ontwikkeling. Maar duidelijke uitspraken over de bio technologie gaan de bonden en ook de politieke partijen nog steeds uit de weg". Komen de Nederlandse boeren al in de knel, hun collega's in de Derde Wereld hebben nog minder te ver wachten van de invoering van bio technologie, vreest Ruivenkamp. Rijke landen zijn meestal econo misch wel in staat zich snel aan een veranderende omgeving aan te pas sen, arme landen missen die flexibi liteit. Bovendien speelt de beschik baarheid van kapitaal een grote rol: "Neem de vervuiling. In het Westen is dat een groot probleem en dus wordt er veel geld ingestoken om oplossingen te verzinnen. Een daar van is een enzym dat een deel van het vuil omzet in eiwitten. Die kun nen verwerkt worden tot mengvoer, waarvan dan minder invoer nodig is. Zo kan een milieumaatregel in Nederland de producenten in de Derde Wereld schaden". Ruivenkamp reageert geprikkeld op de vraag of zijn kijk op de bio technologie niet al te somber en pessimistisch is: "Ondanks grote voedseloverschotten lijden 700 mil joen mensen honger. Waarom krij gen dan critici van het huidige voedselsysteem steeds te horen dat ze pessimistisch zyn. Ik ben realist. Ik kan het toch niet helpen dat de werkelijkheid niet vrolijker is". Verschuren: "Schaf de medicijnknaak af als de patiënt zijn voorkeur laat uitgaan r ze geneesmiddelen". Voorzitter Prodifarma: OPA mislukt KATWIJK - Het is voor apothe kers niet aantrekkelijk genoeg om goedkope, merkloze medicijnen te verkopen inplaats van de duurdere merkprodukten. "Elke apotheek heeft dan wel een contract met de verzekeraar dat hij zo goedkoop mogelijk geneesmiddelen moet in kopen, maar dat is een achterhaalde gedachte. Want hij moet niet alleen bekend zijn met de namen van het merkloze middel, hy zou tevens doktoren en patiënten er op attent moeten maken dat er goedkopere medicamenten zijn met dezelfde werkzame stoffen. Om dat te kun nen doen hebben de apothekers meer mankracht nodig. En die kost geld". door Jan Westerlaken Dat zegt directeur rhr. Eric Ver schuren van Katwijk Farma bv, te vens voorzitter van Prodifarma, het overkoepelend orgaan van bedrij ven die merkloze medicijnen pro duceren. De verkoop van dergelijke geneesmiddelen, waarop geen oc trooi meer rust, blijft sterk achter bij de verwachtingen. Vorig jaar verdubbelde de omzet nog en de verwachting was dat de groei dit jaar ten minste 20 procent zou be dragen. Maar over de eerste helft van dit jaar is 'slechts' zeven pro cent meer omgezet, terwijl de ver koop van merk-geneesmiddelen, te gen de bedoeling in, met zo'n 13 procent toenam. Van een doorbraak ten gunste van het merkloze ge neesmiddel is geen sprake. Een tegenvaller, en niet alleen voor Prodifarma, meent Verschu ren. Want er komt zo weinig terecht van de kostenbesparing van 420 miljoen gulden, die de regering voor ogen had toen zij met ziekte kostenverzekeraars, farmaceuten en fabrikanten het Omni Partijen Akkoord (OPA) sloot. Met die 13 procent meer-omzet is een slordige 300 miljoen gulden gemoeid. Aan de hand van deze cijfers, uit een nog niet gepubliceerd rapport, conclu deert Verschuren dan ook dat de poging om de kosten van genees middelen via afspraken aan banden te leggen in feite is mislukt. Die conclusie is wat voorbarig. In het OPA, dat sinds april van kracht is, hebben fabrikanten en apothe kers de kostenbesparing van 420 miljoen (over de periode tot eind 1990) gegarandeerd. Mocht inder daad blijken dat dit niet lukt, dan zullen er andere, aanvullende maat regelen getroffen moeten worden. Eind deze maand, als de bij het ak koord betrokken partijen rond te ta fel gaan zitten, zal daarover meer duidelijkheid zijn. Prikkel Voor Verschuren staat nu al vast dat de doelstelling niet zal worden be reikt. Hij wijt dat aan het ontbreken van een prikkel om dure genees middelen te vervangen door goed kope.. Die prikkel was er voorheen wel, toen de zogenaamde eenderde tweederde regeling nog van kracht was. Volgens die regeling, inmid dels verboden door de Europese Commissie, ging eènderde deel van het prijsverschil tussen merkloze- en merkartikelen naar de apotheker en tweederde deel naar de verzeke- Verschuren: "Laten we reëel zijn. De apotheek is een bedrijf. Wil je dat naar behoren laten draaien, dan moet er geld zijn. Als wij de apothe ker een aantrekkelijk percentage van de merkloze medicijnen kun nen bieden, dan wordt hij daardoor geprikkeld die aan te schaffen. De enige methode om die apotheker warm te laten lopen voor goedkope medicamenten, is geld. Maar dan moet het ons wel worden toege staan die zogenaamde stimulantia (eenderde-tweederde) te mogen verstrekken". Prodifarma, met Eric Verschuren voorop, is naar de Europese Com missie gestapt met het verzoek wat aan de stagnerende omzet te mogen doen. "We hebben nu de beschik king over cijfers waarmee we kun nen aantonen dat er geen stijging meer is. Om de merkloze genees middelen weer in de lift te krijgen zou de Europese Commissie ons toestemming moeten geven om de apotheker wat meer aan deze medi cijnen te laten verdienen". Verschuren verwacht over pak weg een maand bericht van de Eu ropese Commissie, als de cijfers van het Omni Partijen Akkoord offi cieel bekend zijn gemaakt. "Ik heb goede hoop dat we terug mogen naar de eenderde-tweederde-rege ling. Want die is verlaten in ruil voor het verlagen van de prijs van merk produkten. Maar daar is vooralsnog weinig van terecht gekomen, gezien die omzetstijging van 13 procent". 30 procent Feit is dat er nog altijd geen door braak is van merkloze geneesmid delen, die om twee redenen goed koop kunnen worden geleverd: de producenten hoeven door het verlo pen van de octrooien geen onder- zoeks- en ontwikkelingskosten te berekenen en bovendien hebben ze geen uitgebreid apparaat nodig om nieuwe pillen, poeders of drankjes bij de artsen te introduceren. De ge neesmiddelen kunnen rechtstreeks aan de apotheker worden verkocht. De prijzen liggen 30 procent on der die van de merkmiddelen en be zuinigingen, aldus Verschuren, moeten dus worden weggehaald bij de merkartikelen. "Als dat niet lukt, moeten de ziekenfondsen en de par ticuliere ziektekostenverzekeraars de premies drastiscfcLverhogen. In derdaad, het komt er op neer dat de consument betaalt. Te gek, want de goedkope geneesmiddelen worden nota bene in Nederland geprodu ceerd". Dat de apothekers niet kiezen voor goedkope merkloze medicij nen komt ook doordat het artsen zijn diè de geneesmiddelen voor schrijven. Op die artsen richten de merk-fabrikanten dan ook hun pij len. Volgens Verschuren zou dat probleem uit de wereld zijn als de arts uitsluitend de grondstoffen van een geneesmiddel op het recept ver meldt en niet de merknaam. "Het gaat tenslotte om de werkzame stof fen in het medicijn. Dan laat je de apotheker de keuze maken wat hij geeft en zou hij voor de goedkopere uitvoering kunnen kiezen. Op die manier kun je de kosten in de ge zondheidszorg in de hand houden, lijkt mij". Medicijnknaak Behalve zijn verzoek bij de Europe se Commissie heeft Eric Verschu ren nóg eén pijl op zijn boog. En wel deze. "Waarom laten ze de patiënten het verschil tussen goedkope en du re medicijnen niet zelf bijpassen? Sinds kort kent Duitsland die regel ook. De patiënt maakt dan zelf de keuze. Kiest hij voor duur, dan kost hem dat geld. Dat voelt de patiënt direct in zijn portemonnee. In Ne derland zou je kunnen beginnen met het afschaffen van de 'medi cijnknaak' els de patiënt zijn voor keur laat uitgaan naar het goedko pere merkloze geneesmiddel". De bekende Amerikaanse te levisiedominee Jim Bakker is gisteren niet alleen schuldig be vonden aan oplichting, de fede rale jury in Charlotte (Noord Carolina) heeft zelfs niets posi tiefs in hem kunnen vinden. Bakker heeft zijn aanhangers voor in totaal 158 miljoen dollar opgelicht en zich allerlei luxe artikelen aangeschaft, zoals Rolls-Royces, gouden baden en diamanten. De voorzitter van de jury, Ricky Hill, zei over Bakker: "Hij was een man die geroepen was door God. Maar uiteindelijk kon hij niet tegen de verleiding van al het geld op. We hebben gekeken of zijn verdediging iets positiefs voor hem opleverde, maar we konden niets vinden". Bakker zelf bleef tamelijk on bewogen, toen de jury haar oor deel gaf. In juridische termen ge sproken, werd Bakker op 24 pun ten schuldig bevonden. Dat kan hem een gevangenisstraf van maximaal 120 jaar en een boete van 5 miljoen dollar opleveren. De rechtbank zal op 24 oktober zijn strafmaat bepalen. De advo caat van Bakker heeft aangekon digd dat hij in beroep zal gaan. De aanklagers hebben de 49-ja- rige tv-dominee neergezet als n leugenaar van wereldklas- die zijn volgelingen miljoe- uit de zak heeft geklopt. Ter wijl zijn tv-station PTL (Praise The Lord Loof de Heer) in gro te financiële moeilijkheden ver keerde, gebruikte hij in totaal 3,7 miljoen dollar voor de aanschaf van aardse goederen zoals een hondehok met airconditioning en een douchegordijn van 500 dollar. De jury achtte Bakker schuldig aan fraude met kaartjes voor overnachtingen in zijn gods dienstig themapark in Fort Mills. Voor duizend dollar konden ko pers van een kaartje drie nachten doorbrengen in een van de hotels van het park. Maar volgens de aanklacht heeft Bakker tweemaal zoveel kaartjes verkocht als er in de hotels ruimte was. Bakker zelf zei na de uitspraak nog steeds van zijn onschuld overtuigd te zijn. Hij sprak over zichzelf als "een man van God", die weinig of geen kaas heeft ge- geten van zakelijke aspecten. "Ik blijf mijn geloof in God behou den, en ga nu naar Tammy", aldus Baker die op een borgtocht van 250.000 dollar voorlopig op vrye voeten werd gesteld. Tammy zei na afloop tegen de samengestroomde Amerikaanse pers, dat het echtpaar naar Flori da zal gaan, waar de Bakkers, om geven door een kleine kring ge trouwen, zich nog steeds met evangelisatiewerk bezighouden. Ze zong buiten het gerechtsge bouw van Charlotte een religieus lied om aan te tonen, dat ook zij haar geloof behouden heeft. Het proces tegen Bakker vloeit voort uit het faillissement van zijn PTL-imperium in 1987, hetgeen weer het gevolg was van Bakkers gedwongen vertrek bij het station na de onthulling dat de tv-domi- nee in 1980 een affaire had gehad met een secretaresse, Jessica Hahn, en haar zwijggeld had be taald. Overigens heeft niet alleen PTL grote schade geleden door het ge schonden imago van de Bakkers (Tammy bleek ophaar beurt zwaar verslaafd aan pillen en drank); talloze christelijke orga nisaties hebben met een enorme teruggang in de inkomsten te ma ken gehad. Rk vrijwilligers Het aantal vrijwilligers in de Rooms-Katholieke Kerk is sinds 1977 met ruim 40 procent geste gen. In 1987 waren er 330.000 ac tieve vrijwilligers werkzaam in de parochies, 100.000 meer dan in 1977. Dit blijkt uit een onderzoek van het instituut voor sociaal-we tenschappelijk onderzoek KAS- KI. Steeds meer vrijwilligers gaan bovendien meer dan één functie vervullen, zo signaleren de onder zoekers. Hierbij moet gedacht worden aan allerlei vormen van kerkelijk werk, variërend van pastoraat en catechese tot en met voorbereiding van de eredienst. Ongeveer de helft van de vrijwilli gers is betrokken bij voorberei ding en uitvoering van de liturgie. De vrouwen zijn in het corps van vrijwilligers in de meerder heid (60 procent). In kerk- en pa rochiebesturen zijn zij echter nog steeds ondervertegenwoordigd, hoewel er sinds 1977 sprake is van toename. Het zijn uitsluitend vrouwen die de kerkgebouwen schoonhouden, aldus de onder zoekers, die de rol van de vrouwe lijke vrijwilliger als traditioneel omschrijven. Zij zijn veelal be trokken bij werk dat is gericht op kinderen, zieken en ouderen. De 'harde kern van het paro chiële vrijwilligerswerk' is te vin den in de leeftijdsgroep van 40 tot 60 jaar. Deze groep is niet alleen het grootst (ruim 35 procent), maar is bovendien werkzaam op alle taakgebieden. Oekrainse kerk Paus Johannes Paulus II heeft de regering van de Sovjetunie en de Russisch-Orthodoxe Kerk op geroepen de Oekrains-Katholieke Kerk te legaliseren. Zonder erkenning van deze kerk, die in 1946 door Stalin werd gedwongen op te gaan in de Rus sisch-Orthodoxe Kerk, is het de mocratiseringsproces in de Sov jetunie niet volledig, zo zei de paus gisteren tijdens een audiën tie voor Oekrains-Katholieke bis schoppen in ballingschap. Be schuldigingen aan het adres van Oekrainse geestelijken dragen niet bij aan de voortgang van de hervormingen. Aan "de verantwoordelijke lei ders van de oosterse zusterkerk" vroeg de paus de "vooroordelen" te overwinnen en "de katholieke broeders in nood te helpen". Die hulp is op humanitaire en morele gronden noodzakelijk, maar wordt volgens de paus ook door het Evangelie geëist. De Oekrains-Katholieke Kerk, die met Rome is verbonden maar de orthodoxe liturgie viert, telt naar schatting 5 miljoen leden. De Russisch-Orthodoxe Kerk ont kent het bestaan van de onder grondse kerk. Haagse Schouwkerk. Deze zomer bestond het kerkje aan de Rijndijk in Leiden, bekend als de Haagse Schouwkerk, precies veertig jaar en dit feit zal zondag worden gevierd met een feestelij ke eucharistievering die per uit zondering om elf uur begint (de dienst in de SoW-kerk begint daarom om negen uur). Aan de viering wordt medewerking ver leend door het Gemengde Koor en het jongerenkoor Dabar. Ter gelegenheid van dit feest zal er in de kerk ook het een en an der aangepast en vernieuwd wor den. Met name het priesterkoor zal vergroot worden en opnieuw bekleed. En ook de missionaris sen uit de parochie worden be dacht. Om deze zaken te kunnen bekostigen werden vorige maand een rommelmarkt en sponsor loop georganiseerd. Automatisering. Het bestuur van de gereformeerde synode heeft het groene licht gegeven voor de ontwikkeling van een standaard-automatiseringspak ket voor de plaatselijke kerkelij ke administratie. Tot dit moment moet elke kerk zelf steeds het wiel uitvinden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen als geestelijk verzorger van de peni- tentiare inrichting te Sittard G. H. J. Gerelings te Heerlen, als staf docent aan het .seminarium te Doorn drs. C. H. W. Waardenburg te Gorssel-Epse; aangenomen naar Breukelen mw. F. Hemrica kand. Amsterdam, naar Zoeter- meer A. Van Vuuren Alblasser- dam. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Avereest-Dedemsvaart P. W. van de Kamp Assen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2