'Dit is desas itreus voor Ajax' 'Thriller voor twee schakers' Sovjet-wielrenner naar ploeg Post In Londens theater: Basketballers Den Helder redden het net Jan Ruiter ontslagen bij Berchem Sport UEFA sluit club twee seizoenen uit van Europees voetbal Luxemburg: voetballers gevraagd SPORT LONDEN (ANP) Agatha Christie en Len Deighton hebben prachtige thrillers bedacht. Maar hun intriges verbleekten bij het scenario dat Timman en Speelman gisteren voor de vuist weg schreven op het toneel van het Sadler's Wells Theatre. De derde partij uit de tweekamp bevatte een overdosis van alles dat het schaken kan bieden. Speelman had met zwart lange tijd het beste van het spel. Na zeventien zetten gaven de verzamelde Britse (ju belend) en Nederlandse (schoorvoetend) geen penny meer voor de witte kansen van Timman. Hij was strategisch overspeeld en zwart stond op het punt zijn nederlaag uit de tweede ronde te com penseren. Daarvoor miste de Brit in de beslis sende fase echter de denkkracht. Hij was nog net even te aangeslagen na de opdoffers in de voorafgaande twee ronden. In het bijzonder inge wikkelde middenspel hij zijn voordeel door voortzetting. Hij verloor het zicht en Timman was er als eei tram bij om niet alleen de r veilig te stellen, maar zelfs nog eer winstpoging te ondernemen. Die winst lag na de eerste tijdcon acht partijen in de halve finales vari het kandidatentoernooi een vol punt voor (2-1). De derde partij was van vitaal be lang. Nederlagen roepen bij scha- 'erspeelde kers heftige emoties op te trage dende vraag was of Speelman die over- had kunnen verwerken op de rust- snel- dag. Een tweede verlies zou fataal ;mise zijn voor zijn kansen in de match en een zekere voortijdige beslissing forceren. Timmans plan was een- oudig en effectief: sober spelen. ALMERE (GPD) - Peter Post heeft goed kan klimmen, wat hij liet 2 zijn tijdrijder. Erik Breukink Eric Vanderaerden rijden hun pro logen en andere confrontaties met het horloge volgend jaar voor ande re bazen, maar de Panasonic-sport- directeur heeft een aardige de open Trump Tour van dit jaar, toen hij medevluchter Theunisse in een lastige eerste etappe klopte. Post: „Iedereen kent Ekimov al langer, maar je kunt pas oordelen als je iemand hebt zien koersen. Hij pensatie kunnen strikken: Vatsjes- maakte op mij al indruk, lav Ekimov. de 23-jarige superster renners waren er vol van. Voor de van het Sovjet amateurwielrennen. Tour de France heb ik afspraken ge- De handtekening van Ekimov, maakt, het weekeinde na de Tour onder het tweejarig contract, is nog ben ik naar Leningrad gevlogen. Hij niet geplaatst, de laatste formalitei- bleek heel erg duur. zoveel is er ten dienen nog vervuld, maar - Post: voor een neo-prof nog nooit betaald, „Een woord is een woord. Na de denk ik. Hij komt in de buurt van Ronde van Lombardije vlieg ik naar onze topprofs. Maar na het WK zijn Moskou, en dan wordt alles afge- we er per telefoon en per fax uitge- rond. Ik ben hier onzettend blij komen. Hij komt", i mee, want het is een uniek talent". Vatsjeslav Ekimov is geboren in Het is Posts laatste grote klapper, Vyborg, Estland. Post is altijd zeer |na het aantrekken van de Tourve- gecharmeerd geweest van renners (foto ANP) detten Rooks Theunisse. Door van het type-Ekimov. Tijdrijders als het vertrek van Breukink/Van- Pijnen, Schuiten, Thurau, Freuler, de zwarte toren op d8 van het bord witte speeltempo verdacht omdat deraerden, moest Post naarstig op Oosterbosch, Vanderaerden, Breu- en promoveert vervolgens de pion. de variant bekend staat als dubieus zoek naar een man voor de prolo- kink hadden immer een speciale Speelman verschoot van kleur voor wit. De aanval van Joesoepov gen, de tijdritten, de ploegentijdrit- plaats in zijn hart. Van Ekimov ver achter het bord. Stond haastig op en sloeg niet door en hij moest een ten, naar iemand die het liefst ook wacht hij nog meer: „Hy kan uit- den. Door die afwikkeling had Tim- begon te ijsberen. Timman rekende kwaliteit offeren om het hoofd bo- nog allround was. Ekimov heeft de groeien tot de meest complete van dame en paard tegen twee to- alles rustig door, zag de beslissende ven water te houden. afgelopen jaren bewezen in meer dat stel. Het is in mijn ogen precies - Timman zag mogelijkheden en de bran- offerde op de 30e zet een paard. Zwart was gedwongen zijn dame te offeren om niet mat gezet te rens, loper en paard. Maar de witte zet maar dacht in Pf4 een nog idea- dame was almachtig op de konings- lere voortzetting te hebben. Dat vleugel tegen de vrijstaande zwart een ernstige misrekening. Op koning en zwarts batterijen stonden beurt liet Speelman zich niet r Karpov raakte in tijdnood de con- dan een disciplii trole over de stelling kwijt en Joe- blinken. ernstige misrekening. Op zijn soepov kwam na de eerste tijdcon- I te kunnen uit- de 1 1 deze 1 ploeg schouwburg ongrijpbaar voor Tim man. Hij zag de winnende combina tie niet en na vijf uur en dertien mi nuten tekenden beide groot meesters na hun kunststukje de vrede. Door dat sultaat bleef Timman na drie van Speelman startte de restauratie Nade' -a'n ziin zelfvertrouwen door teruf? limman zijn zelfvertrouwen door terug te blikken naar de voorgaande mat- opwindende ches teSen Seirawan en Short. In verkeerd opgesteld. Na de eerste tijdcontrole broedde plan uit dat trole wederom in het voordeel. Hij De vijfvoudig wereldkampioen beide tweekampen had hij na twee 5 hard toegeslagen. Seii van de wijs brengen en wikkelde af bezat loper en paard en vier pion- achtervolging bij junioren (2x) naar remise. nen tegen zwarte toren en paard en amateurs (3x), en houder van een se- Vuurwerk en dramatiek ontston- twee pionnen. In de tweede tijd- rie wereldrecords, inclusief dat over inst moest voeren. Eigenlijk lag den er ook op het bord tussen Joe- noodfase maakte hij een paar zetten het uur, is tevens winnaar van een de hand. Met 43. Pg5+had soepov en Karpov. Joesoepov voor het einde een levensgrote aantal etappekoersen, waaronder speelde in de nimzo-indiër de eerste blunder. De partij werd nog wel af- de Ronde van Normandië ('88) BAYREUTH (ANP) - Commodo re/Den Helder heeft in de eerste ron de van het Europese basketbaltoer- de agressief nooi voor landskampioenen kenn: gemaakt met de Westduitse wit de overwinnig geforceerd: 43, Pg5+ Kg8, 44. Dh6 Ld3, 45. d7 Td8, veertien zetten blëéf'Vêricreukew'"1ichter,'"(4--ï')! 47Pe6 fxe7- 48- DS5+ en wit neemt pov dacht een i Short had het na de 3,5 - 1,5 neder laag over een dorstig roofdier dat op zoek was naar zijn drinkpoel. Vriend en secondant Tisdall hamer de er bij Speelman als een tweede Ferdi Oyen (sportpsychiater) op, dat hij tegen Timman toch zeker tot een zelfde prestatie in staat moest zijn. Op het bord kwam de samisch-va- riant van het koning-indisch, een opening die een lange, positionele strijd-voorspelde. Speelman speel- scherp, Ti damevleugel de zwarte b-pion strijdmentaliteit. De Nederlandse gehinderd oprukken en ook titelhouder zag de overwinning van 97-75 in eigen huis nog bijna verlo- 1 gaan in Bayreuth. Dankzij] goede slotfase verloor Den Helder gel ^ingetoomd, „slechts" met 97-79, waardoor over twee duels gezien vier punten van de voorsprong over bleven. Met nog 6 minuten en 46 secon den te spelen was een time-out van coach Ton Boot noodzakelijk. Den Helder stond op dat moment met '58-81 achter, te veel om zich te plaat- de tweede ronde. De kreeg hij er niet voor terug, Amsterdamer vlocht complicaties in de stelling die Speelman zeeën van tijd kostte om door te rekenen. De Brit deed het te simpel. Zijn 21e zet (Pc5) was te traag net als zijn 25e Noordhollanders dreigden onder te (Dxa4), 21Pd3 en 25. b3 hadden wit HARELBEKE (GPD) Het debuut van Jan Ruiter als trainer in het Belgi sche betaald voetbal heeft precies vijf competitiewedstrijden geduurd. De thans 43-jarige oud-doelman van Volendam, Anderlecht, RWDM, Beer- wellicht iets te passief. Hij liet op de schot en Antwerp begon dit seizoen zonder papieren als trainer bij tweede- Dn- klasser Berchem Sport. Gisteren werd de oorspronkelijk uit Enkhuizen af- de komstige Ruiter op straat gezet. Omdat, was de uitleg van de maandag tot Wits voorzitster gekozen Suzie Coeck, drie punten uit vijf competitieduels een te magere start was om succesvol op verder te bouwen. ..De zoveelste klap in België," verzuchtte de aangeslagen Ruiter gister avond. „Een dergelijke streek had ik van de familie Coeck niet verwacht." Tim- Suzie is de broer van de voormalige topvoetbalier Ludo Coeck, die enige n een jaren geleden bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Coeck begon ooit kwaliteitsoffer. Veel compensatie bij Berchem, waar het stadion naar hem is vernoemd. Bij Anderlecht was andere kant ontstond gev 17e zet was wellicht te optimistisch Ta3 had het gevaar op de damevleu- gaan in de kolkende zaal, waar 4000 Westduitsers Bayreuth verder pro beerden te schreeuwen. De landskampioenen besloten na onderling beraad niet meer naar het scorebord te kijken en meer ont spannen te spelen. Inderdaad, de marge liep terug tot een punt of vijf tien. Bij het einde zouden dat er toch weer achttien zijn. Boot ver klaarde na afloop, dat Den Helder eigenlijk met een te grote voor sprong aan het duel was begonnen. De start van Den Helder was te zwak. Cooper miste» bijvoorbeeld zijn eerste vijf doelpogingen. Coo per werd vervangen door Jones, maar Bayreuth liep steeds verder uit. Totdat Boot ingreep. De vrouwen van Den Helder won nen met 62-58 van de Zweedse kam pioensploeg Arkiv voldoende om het eerste wedstrijd (46-69 goed te maken. weinig hoop gegeven. hij vijf jaar de beste vriend van Ruiter. „Ik ben op een smerige manier geflikt. Het belangrijkste slachtoffer van de machtsovername bij Berchem Sport. Sinds Suzie Coeck er plotseling tot voorzitster is gebombardeerd schijn ik niet meer in het geheel te pas- Een onschuldige botsing met mede-speler Romario heeft voor PSV-er Ge- se*L. raid Vanenburg nare gevolgen. In het ziekenhuis werd een scheur inde bin- Zijn opvolger begint vandaag. „Jos Veis, ook een Nederlander. Kan dus nenband van de knie geconstateerd, die Vanenburg zeker vier weken aan zo beginnen. Hij schijnt deel uit te maken van het management van Evers, de kant zal houden. Hij mist dan ook de WK-kwalificatiewedstrijd van de man van Suzie Coeck". Oranje tegen Wales volgende week woensdag. (foto anp) BRUSSEL (Reuter) Bonds coach Paul Philïpp van Luxemburg speurt het landje af naar bruikbare spelers voor zijn nationale ploeg. Tot zijn schaamte heeft hij moeten be kennen, dat de selectie voor de kwalificatiewedstrijd tegen Portugal over zes dagen, niet op peil te krijgen is. „Het is onmogelijk", zei Phi- lipp gisteren, toen hem ge vraagd werd of hij het lijstje met zestien namen kon prijs geven. De keuzeheer vertelde dat hij de gaten in zijn door blessures aangetaste selectie zal vullen met spelers uit het team tot 21 jaar. De jongeren moeten maandag in Ettel- brück eerst nog een partij te gen hun Portugese leeftijdge noten afwerken. „Dit is meer dan vervelend", aldus de bondscoach, „We heb ben gewoon niet zoveel spe lers." Luxemburg, dat alle vijf kwalificatieduels heeft verlo ren, zag een viertal basisspe lers geblesseerd afvallen. Phi- lipp gaf toe de komende dagen menig schietgebedje te preve len, opdat zijn buitenlandse „vedetten" zich na het week einde heelhuids melden. De profs Hellers (Standard Luik), Saibcne (Aarau) en Lahgers (Nice) komen het weekeinde nog in actie voor hun clubs. Overigens heeft Luxemburg niet alleen pro blemen met het optrommelen van spelers. Momenteel ont beert het land ook een stadion. De vaste arena in de hoofstad van het Groothertogdom wordt verbouwd. Het duel te gen Portugal vindt derhalve plaats in Saarbrücken. ZÜRICH (GPD/ANP) Lijkbleek verliet Michael van PP Praag gistermiddag om exact 15.30 uur Studio B op de eer ste verdieping van het Mövenpick-hotel in Zürich. De ijze ren staaf, geworpen door een onbenul, kan de doelman van Dat was met Austria Wien nauwelijks harder hebben getroffen dan de erschil uit de uitspraak van de UEFA-tuchtcommissie Ajax. De Amster- Arkwa) damse cjub mag, in afwachting van de beroepszaak volgen de week vrijdag in Genève, twee seizoenen niet deelnemen aan Europees voetbal. Bovendien werd de uitslag van de gestaakte wedstrijd tegen Austria in de eerste ronde van de strijd om de UEFA-beker bepaald op 3-0 in het voordeel van de Oostenrijkers. Met de laatste beslissing had Ajax gisteren. Met de uitsluiting Wie namens Ajax de zitting in Ge- ïève bij zullen wonen kon Van lijk akkoord gaan. sastreus voor Ajac, dit kon overkomen' de- de gedachte wordt gespeeld getui- het ergste .gen op te roepen. „Wij denken daar- H bij aan de scheidsrechter (Bruno zitter Van Praag, nadat hij het harde Galler-red.), de scheidsrechtersbe- oordeel van de eerste man van de geleider (Leo Horn-red.) en de Oos tenrijkse doelman Wohlfarth". Geen verweer tuchtcommissie, Alberto Barbé, Zürich had vernomen. Volgens Van Praag kan de schade, althans finan-L cieel, worden beraamd op drie mil- De strafcommissie joen gulden per uitgesloteij Over de sportieve schade niet voor nog niet de UEFA steren uit voorzitter dr. arbé (Italië), mf. Louis itlopen. „We wanhopen Wouters (België), Ellert B. Schram De straf geldt overigens (IJsland), Joseph LI. Vilaseca Gu- voor twee seizoenen, waarin de Am- asch (Spanje), Edgar Obertufer sterdammers zich ook daadwerke- (Zwitserland) en Otto Demuth (Oos- üjk voor Europees voetbal kwalifï- tenrijk). Om iedere schijn van par- ceren. tijdigheid te vermijden moest de laatste bij de behandeling van de zaak-Ajax de kamer verlaten. De rechtsprekers der Europese Voetbalunie stelden Van Praag niet de gelegenheid zich mondeling te Bijgeloof De beroepscommissie van de UE FA komt vandaag over een week, op - - t, U U J vrijdag de dertiende in Geneve bij- 'weren ..Ikhebdrt netjes een. Van Praag: „Ik ben wel heer Barbe verzocht. maar 1 beetje bijgelovig - ik loop bijv beeld niet onder een ladder dc deze zaak niet". Ter hij was Het zou een pre- ei hij. Ik kan me dat wel voorsteilen, want anders niet te ;;ad%rTo"or': -dentscheppea nog ontbrak" Post heeft de Sovjet-inbreng be wust (nog) tot een renner beperkt. I Hij wil, dat Ekimov zich zo snel mo gelijk in zijn nieuwe omgeving aan past. „Hij komt in Belgie wonen, dicht bij de ploegleiders, Vanden- Haute en Planckaert. Hij zal zoveel Een hardrijder, mogelijk worden ingezet, ook in de Tour. al mag hij naar huis wanneer hij niet hoeft te koersen. Het is be langrijk, dat hij vlug de taal leert". Over dat laatste zit Post overigens niet zo in. „Er spreekt er niet een uit mijn ploeg Italiaans, maar als we in Italië zijn zie ik onderweg iedereen met Italianen kletsen. Wielertaal is toch internationaal?" Longo Jeannie Longo zet haar recordreeks in Mexico onverminderd voort. De Franse wereldkampioene op de weg legde gisteren op de Olympi sche piste de drie kilometer af in 3 minuten en 38,190 seconden. Tien dagen geleden had ze op dezelfde baan (hoogte 1419 meter) het record op 3.41,640 gebracht. Longo verbeterde eerder op de wielerbaan in Mexico het uurrecord (46,353 km) en het record op de 5 ki lometer (6.14,135). Bossche rechter straft 'supporters' DEN BOSCH (ANP) - De politie rechter in Den Bosch heeft gisteren in een snelrechtzitting 23 suppor ters van de voetbalclubs PSV en Ajax berecht. De meesten kregen gevangenisstraffen van 18 dagen, waarvan 14 dagen voorwaardelijk. Enkelen kregen daar bovenop nog een boete van 500 gulden. Zwaarde re overtredingen werden bestraft met een gevangenisstraf van 4 we ken waarvan 2 voorwaardelijk. De 23 werden opgepakt bij de wedstrijd PSV-Ajax begin septem ber. Zij zouden de Eindhovense binnenstad onveilig hebben ge maakt met massale gevechten. Het gaat vooral om jongens tussen de 17 en 21 jaar uit Eindhoven en Amster dam. Enkele recidivisten en een jongeman die met een mes had ge zwaaid kregen de zwaarste straffen, namelijk de vier weken gevangenis- I straf, waarvan de helft voorwaarde lijk. Drie goals voor Marco van Basten BOSTO ARSIZIO (Reuter) - Mar co van Basten heeft zijn rentree bij AC Milan gevierd met drie doelpun ten. De Europees voetballer van het jaar maakte al zijn treffers in de eer ste helft van het oefenduel tegen Pro Patria, een club uit de derde di visie van Italië. Milan won met 6-0. De spits, die de negentig minuten volmaakte, werd ruim een maand geleden in Leuven aan de linker knie geopereerd door dokter Mar tens. Het is nu vrijwel zeker, dat Van Basten zondag in de wedstrijd voor de Serie A tegen Cremonese met Milan meedoet. Afgelopen week gaf hij al te kennen, per se fit te willen zijn voor het Europese tref fen met Real Madrid op 18 oktober. dersteuning bij de beroepszaak komt iedereen straks aanzetten, heeft Ajax mr. Utermark als raads- jk ™d niet dat ik voor niks man in de arm genomen. De jurist ben gekomen. Het zou toch mesjog- uit Den Haag behandelde in 1987 jjj'==' namens de KNVB de beroepszaak naar aanleiding van het bominci-| dent bij Nederland-Cyprus. En in hetzelfde jaar trad hij eveneens op als raadsman van Ronald Koeman, toen deze zich naar aanleiding Een sombere Ajax-voorzitter Michael van Praag verlaat de vergaderkamer van de strafcommisi UEFA. De commissie sloot de deur naar Europees voetbal voor de Amsterdammers voor minstens twee ge zijn geweest niet te gaan, er staat zo veel op het spel". Van Praag had er geen begrip voor dat de strafcommissie het schriftelijk verweer van de Amster dammers terzijde schoof. „De ge daagde partij heeft geen enkele r werd. Wij hebben gezegd dat de thenbuhler liet weten dat het bij de scheidsrechter op geen enkel strafbepaling een grote rol had ge- voorhanden te hebben, door het spelen s ingegaan om de wed- speeld dat het de eerste keer betrof schappelijke duels onze recette strijd te hervatten. En wij hebben dat een Europa-Cupwedstrijd werd enigszins opvoeren. In dergelijke kenbaar gemaakt dat Ajax sinds 27 gestaakt. Volgens Rene Eberle, i november 1957 onafgebroken i de scheids- de UEFA moest verantwoorden, Beide keren slaagde de jürist^H de straf te verlichten. Van Praag: „Wij hebben Utermark gekozen omdat hij de opgesteld en per fax UEFA-reglementen goed kent. Wij had gestuurd, omvatte zijn bij hem in goede handen. Wij punten. Van Praag: „Wij hebben de Het verweerschrift dat Ajax had wedstrijden ontbreekt echter de cretaris van de tuchtcommissie van spanning en de sportieve druk. Ook Europa-Cup voetbal heeft meege- de UEFA, was ook de rol van gast- voor de spelers zal het niet meer dan daan en dat er zich tot aan vorige speaker Freek de Jonge van invloed surrogaat zijn. Wat daar weer de ge- geweest. Mocht de beroepszaak, waarin de niet aan denken." straf overigens ook zwaarder kan En Van Praag? week woensdag nooit ernstige i geregeldheden hebben voorgedaan. Irj die periode hebben we in totaal volgen van zijn? Daar wil ik nu nog mogen c ;m ui gucue iicuiueii. wij puiiuui. vdn naag. „wij neooen ae TV/T/vfri r»+" s door deze uitspraak niet maatregelen opgesomd die wij heb- IVIOTlVatie i paniek laten brengen. Beroepsza- ben genomen om de wedstrijd orde- De motivatie w ken zijn er niet voor niets. Daarin lijk te laten verlopen. Wij hebben la- annuleerde boetes slechts 14.000 Zwitserse uitvallen, niet gunstig verlopen, terstond een zakenreis naar Japan. Zürich francs moeten betalen voor het af- dan heeft de straf voor Ajax volgens „Ik zou zaterdag vertrekken. Maar kern- steken van vuurwerk". Van Praag „verstrekkende gevol- het zou me m gen." De voorzitter zei te hopen dat volgen als ik degenen die voor deze ellende i hele leven achter- i Genève niet bij i zijn geweest. En ik ga vanaf n kun je je argumenten onze argumenten zijn sterk. Wij dig vond in te grijpen i hebben de zaak nog niet verloren", staaf omdat het daarna straf heeft besloten kreeg ten weten dat de politie het niet no- Van Praag gisteren niet te horen. de eerste Vandaag wordt hem dat per telex eer rustig medegedeeld. UEFA-perschef Ro- de UEFA tot antwoordelijk zijn, zich dat realise- ook een dagboek bijhouden. Ik wil later mijn memoires schrijve Hoewel hij ongaarne op de zaak er is al zoveel gebeurd sinds ik v vooruit wilde lopen, zei hij in het zitter van Ajax ben, dat ik het i ergste geval geen directe oplossing welijks nog bij kan houden". En Cross. 18.00-19.00 SKY: Honkbal: uit de M. League. 19.00-20.00 SKY: Australian Rugby L 20 00-22.00 SKY: Golt: German Masters. 21.15-23.00 Did 3: Tennis: halve finale Stuttgart Classics. 22.00-23.00 SKY: Voetbal: WK-kwalifica- tiewedstrijden. 22.45-22.36 Ned 2: Tros-Sport-café: met Erik Hulsenbosch (winnaar 200 km skee lermarathon), oud-Nederlands schaats kampioen Ard Schenk, aandacht voor de nieuwe Nederlandse vrouwen- en man- nen-zwemkernploegen, een vooruitblik op de WK voetbal-kwalificatiewedstrijd tus sen Wales en Nederland, ijshockey en zeilen (Whitbread round the World race). 22 55-23.20 Did 2 D.e Sport-Reportage. 23 00-01.00 SKY: Tennis: Swiss indoor voor heren in Zwitserland. 23 20-00.30 BBC 1 Concours Hippique. 23.25-23.50 Did 1Sportschau.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21