Nieuwe technieken vergroten levenskans kwetsbare baby's STEEDS actief in vrije tijd 1338 couveusebaby's van jaar tot jaar gevolgd Restauratie Witte Poort kazerne klaar 'Vijfduizend borden is niet aanvaardbaar' Burgerlijke Stand LEIDEN - Mocht de gemeente 200 driehoeksborden rond lichtmasten weigeren die de Socialistiese Partij voor de Tweede Kamerverkiezin gen wilde gebruiken? Deze vraag stond vanmorgen centraal tijdens de commisie voor beroep- en be zwaarschriften. Het bleek dat de Socialistiese Partij wel een vergunning had kun nen krijgen om gebruik te maken van de reclameborden. Er is geen verordening die een politieke partij verbiedt om op die manier uiting te geven aan 'gedachten en gevoe lens'. De gemeente heeft echter als eigenaresse van de lichtmasten ge weigerd om de 200 borden aan de SP te verhuren. Volgens ambtenaar Verplancke heeft het college niet de schijn op zich willen laden dat een politieke partij wordt voorgetrokken. Hij re kende voor dat als alle 25 partijen die aan de verkiezingen meededen 200 borden zouden vragen, er totaal 5000 borden nodig zijn. Het is vol gens hem esthetisch onaanvaard baar om de hele stad vol te zetten met zoveel borden. Bovendien leve ren zoveel borden gevaar op voor het verkeer omdat het zicht op ver keerstekens en -situaties zou be lemmeren. De commissie doet bin nenkort uitspraak in deze kwestie. Westerkwartier Speeltuinvereniging Westerkwartier houdt donderdag 19 oktober een bingo in haar onderkomen aan de Ten Katestraat 10a in Leiden Zuid-West. Zaal open 19.00 uur. Ouderen De ouderen-activiteitencommissie Lei den Zuid-West houdt zondag 8 oktober een ontspanningsmiddag in Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan. Aanvang 14.30 uur, kosten 2 gulden inclusief kof fie of thee. Postzegels In gebouw De Linde aan de Herenstraat 64 wordt maandag 9 oktober een ruil-, contact- en veilingavond gehouden van 'De Postzegelvrienden'. Aanvang 19.00 Wandeltocht De 31ste Hutspot Wandeltocht wordt op zaterdag 7 en zondag 8 oktober gehou den. De start is bij de IJshal aan de Von dellaan. De starttijd van de afstand 40 ki lometer is tussen 9.00 en 10.00 uur. van 25 kilometer tussen 9 00 en 11 00 uur. De overige afstanden 5.10 en 15 kilome ter starten tussen 9.00 en 15.00 uur. Swingavond In buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat in de Stevenshof wordt zaterdag 14 oktober een swingavond ge houden met medewerking van de Leidse band The Memories. Aanvang 20.30 uur. toegang 5 gulden. Matilo In cluhuis Matilo aan de Zaanstraat wordt vrijdag 13 oktober een bingo-avond ge houden. aanvang 20.00 uur. De voor de 27ste oktober geplande bingo-avond gaat niet door. W LEIDEN - Ruim 1300 kinderen, geboren onder bijzondere om standigheden in 1983, worden vanuit het AZL van levensjaar naar levensjaar gevolgd. Twee jaar geleden verschenen de re sultaten van het eerste deel van het onderzoek rond de beval ling en de eerste ziekenhuisop name van deze baby's. Dezer dagen verschijnt een proef schrift waarin de eerste twee le vensjaren van de peuters nader worden bekeken. Het kleuter- onderzoek dat rond de vijfde verjaardag plaats had, wordt momenteel op papier gezet ter wijl een voorlopig laatste be schouwing van deze lichting vermoedelijk rond de achtste verjaardag plaatsheeft. door Gert Visser Het zijn geen gewone kinderen die door de wetenschappers zo nauw keurig onder de loep worden geno men. Het gaat hier om vrijwel alle kinderen die in 1983 in Nederland meer dan acht weken te vroeg ter wereld kwamen of bij de geboorte niet meer dan anderhalve kilo wo gen. Kwetsbare baby's die zonder de couveuse zo goed als geen enkele kans op leven hadden. Kinderen bij wie ademhalingsstoornissen en her senbloedingen veelvuldig voorko men. Zij hebben gemeen dat de kans op vroegtijdig overlijden of blijvende afwijkingen reëel aanwe zig is. Het onderzoek brengt de eerste levensjaren van deze kinderen in beeld om te zien met welke proble men zij te maken krijgen, welke af wijkingen ontstaan en waarom, wie overleeft en wie niet en wat de oor zaak daarvan kan zijn. De resultaten moeten uiteindelijk leiden tot een optimaal functionerende gezonds- heidszorg die deze risicokinderen zo goed als mogelijk bijstaat. Het langdurige onderzoek in het AZL, dat in wetenschappelijke kringen het POPS-onderzoek ('Pro ject Onderzoek Prematuritas and Small for gestational age') wordt ge noemd, is uniek in de wereld. Nooit eerder werd zo'n grote groep onder zocht of betrof het de bevolkings aanwas in een heel land. Daling In 1983 werden er in Nederland cir ca 172.000 kinderen geboren. 1338 van hen voldeden aan de criteria en werden aangemeld voor het onder zoek. Hun gegevens gingen in de computer en werden van jaar tot jaar aangevuld met de laatste infor matie. Daaraan leverden vrijwel alle- kinderartspraktijken in Nederland vrijwillig een bijdrage door op ge zette tijden de vorderingen van de baby's via speciale vragenlijsten vast te leggen. Er overleden 340 kinderen, nog voordat zij het ziekenhuis hadden verlaten. In de twee jaren na hun ge boorte stierven nog eens 29 kinde ren. 25 kinderen verdwenen uit het onderzoek, bij voorbeeld omdat hun ouders verhuisden naar het buitenland. Over bleef een groep van 944 kinderen. Het eerste onderzoek dat was ge richt op de eerste periode rond de geboorte werd twee jaar geleden af gerond door de in het AZL werkza me artsen S.P. Verloove-Vanhorick en R.A. Verwey. Hun conclusie was dat het sterftepercentage onder de ze risico-baby's de laatste twee de cennia enorm is gedaald. Tegen het eind van de jaren zestig overleed 60 tot 80 procent kort na de geboorte. De doodsoorzaak was veelal een ademhalingsstoornis al dan niet in combinatie met een hersenbloed ing. Van de lichting 1983 overleed 'slechts' 27,6 procent. Maar bijna net zo belangrijk was de conclusie dat onder de overlevende kinderen het percentage gehandicapten niet hoger is dan twintig jaar geleden. Met andere woorden, de medische wetenschap is er in geslaagd meer kinderen in leven te houden zonder dat dat ernstige gevolgen voor de overlevende kinderen heeft gehad. Kunstmatig De in het AZL-werkzame kinder arts mevrouw mevrouw D. van Ze- ben-van der Aa heeft het tweede deel van het onderzoek gecoördi neerd en hoopt daar op 12 oktober op te promoveren. "Voordat dit on derzoek werd gehouden, was slechts van enkele ziekenhuizen be kend hoeveel er van deze kinderen werden geboren of wat er van hen terecht kwam. Terwijl zulke gege vens bepalend zijn voor de omvang van de medische zorg aan deze kin deren, bij voorbeeld: hoeveel cou veuses moeten er in Nederland zijn? Of: in welke mate moeten zie kenhuizen rekening houden met herhalingsbezoeken van deze kin deren", aldus Van Zeben. De gezondheidszorg heeft voor deze risicokinderen een enorme sprong voorwaarts gemaakt. Van Zeben: "Vroeger gold, grof gezegd, wie niet kon ademhalen ging ge woon dood. Door technische ont wikkelingen als kunstmatige be ademing en kunstmatige voeding is het percentage dat blijft leven enorm gestegen". Van Zeben volgde de baby's die in leven bleven en stelde na twee jaar vast dat het merendeel (80 pro cent) geen blijvende gevolgen van de niet goed verlopen zwanger schap had opgelopen. 59 kinderen (6 procent) bleek ernstig gehandi capt te zijn en 111 kinderen licht ge handicapt. Van Zeben: "Het begrip handicap staat in een maatschappe- lijke context. Onder een zware han dicap verstaan we een afwijking die ertoe kan leiden dat het kind niet zelfstandig door het leven kan gaan. Een lichte handicap betekent dat het kind wel een of ander gebrek heeft maar waarschijnlijk gewoon onderwijs kan volgen". Handicap Een opmerkelijke uitkomst van het onderzoek is dat, in tegenstelling tot de sterfte, het optreden van een handicap binnen deze groep niet bleek samen te hangen met de duur van de zwangerschap of het geboor tegewicht. "Bij veel kinderen was de aanleg voor een handicap waar schijnlijk al voor de geboorte aan wezig. Dat zou mogelijk juist de re den kunnen zijn dat de zwanger schap voortijdig werd beëindigd", aldus Van Zeben. Opvallend is ook dat van deze groep risicokinderen jongens een veel grotere kans maken op een handicap dan meisjes. "We hebben daar geen oorzaak voor kunnen vin den. Dit is iets om verder te onder zoeken", aldus Van Zeben. Dat het optreden van geelzucht kort na de geboorte de kans op een blijvende handicap vergroot, was al bekend. Als behandeling hiervoor krijgen de baby's lichttherapie of ondergaan ze een wisseltransfusie. Dat zelfs bij een betrekkelijk lichte vorm van geelzucht ook een ver hoogde kans bestaat op een blijven de handicap is een nieuw gegeven die dit onderzoek heeft opgeleverd. Waarschijnlijk volgt er een nader onderzoek om te kijken of dit klopt en welke andere methoden van be handeling doeltreffend zijn om geelzucht te voorkomen. Vroeg stadium De meeste handicaps blijken zich al in het eerste levensjaar te manifes teren. Daarna komen nauwelijks nog nieuwe zaken aan het licht. "Wel blijkt soms een afwijking die al vroeg is geconstateerd op latere leeftijd ernstiger dan werd aange nomen of verdwijnt een lichte afwij king". aldus Van Zeben. Ook de voorlopige resultaten van het vervolg-onderzoek op 5-jarige leeftijd steunen de conclusie dat het percentage van deze kinderen dat een handicap heeft betrekkelijk laag is. Maar om de ernst van de handicap en de problemen op latere leeftijd na te gaan, zal subsidie wor den aangevraagd voor een onder zoek rond de achtste verjaardag van de kinderen. Van Zeben: "Op die leeftijd kun nen we weer andere facetten van het functioneren van het kind on derzoeken. Echter hoe ouder de kinderen worden, des te groter wordt de invloed van buitenaf. Het wordt dan steeds moeilijker zaken te herleiden tot omstandigheden rond de zwangerschap en geboor te". LEIDEN Geboren: Anouk Louisa Maria dv. S.J.M. Voorn en Q.J.M. Schamper, Lindsey dv. P.J. Slingerland en A. Straver, Hester Lilian dv. H. Binnendi|k en H. Ouwehand, Sanne Mareil- Ie dv. D. Schuhmacher en S.A.M. de Backker, Sam Sebastiaan zv. W. Smit en C.M.M. Kas- per, Priya Wandana dv. M.S. Lalji, Maartje Ma ria dv. G. van der Plas en M. Zuijderduijn, Frank zv. S. Kleinhout en B. Govers, Saskia Femia Mariëtte dv. P.M. Schrijnen en G.P.M. de Haan, Stephan zv. A. van der Niet en H.C.M. Renne, Melissa Alida Aida dv. O.D. Hoekstra en M.M. Smit, Marie Fauve Flo dv. F.R.T. van Efferink en M. Vouijs, Léonie dv. P.J. de Ruiter en W.M. Streng, Andreas Alber- tus Adriaan zv. A. Treur en M.J.T. Olijerhoek, Emma letje Andriëtta dv. M. van Leeuwen Boomkamp, Julia Regina dv. D.M. Kuivenho- ven en R.P.l.F. Steenenbruggen, Elinor Joyce dv. A.G. Bagnall en J.M. D'Arcy, Dennis Rei- nier zv. J.R. Greven en C.D.A. de Wit, John Karl Arthur zv. J.H.S. Karnevi en I.A.C. Karne- vi, Pieter Dirk zv. C. Rovers en A.N. Messema- ker, Robbie Cornelis zv. J.C. van der Bent en I.G. Swart, Lavinia dv. R.R. Molenaar en A.M. Kuiters, Saskia Cornelia Maria dv. J.M. Huls bosch en S.M.C. van Berkel, Sophie Louise dv. R. Idema Greidanusen H.M.L. Haccou, Romy dv. J. Noort en C.A.P. Kralt, Sandra Johanna Francisca dv. P. van der Ent en M.E. van Haar lem. Saphira Jasmijn dv. W.J.T.M. van der Meulen en A.L. Kwan, Kevin zv. R.R. Beij en Y. Lens. Kick Albert Joan zv. A.O. Frohwein en A.E.M. van der Salm, Jeroen zv. H. Pisart en R.D. Booij, Joël zv. J. van der Boon en L. Ou wehand, Pauline dv. R.T. Belt en J. Meijers, Leendert zv. L. Vooijs en L.J. Hoek, Abram zv. A. van der Meij en J. de Bruin, Tom zv. C.T. Noppe en K.W. Russon. Iris Made dv. H. Kep- pels en E.M. Kon. Jordy Vincent zv. J.J. Steijn en J.T. van Zuijlen, Johanna Catharina Maria dv. W.F. van de Wijngaard en H.C. Star. Miran da dv. A. van Beelen en J.F. de Winter. Pieter Sebastiaan zv. E.J. Hermans en M.P.S. God- dijn, Ingeborg Kirsten dv. A.J. van Veelen en F.A. Klop, Richard Johannes Petrus zv. P.O.M. van Rijn en A.A. van der Leek, Anne dv. F.M. van der Valk en J. Kraaijenoord, Nine dv. F.M. van der Valk en J. Kraaijenoord. Matthijs Jacob zv. F.L.A Baart en S.M.A. Spijker, Koen Gijs- bert zv. G. Parlevliet en M.C.A. van derKroft. Gehuwd: H.J. Nieuwenhuijs en D.L. Neves, E.J. Moolenaar en J.L. Bil. R. Leenards en P. de Bolster. M.S. Masurel en M.J. Castelein, A H van Ginkel en A.M.L. Tjon-A-Tsien, J.A. Zirkzee en A.M. Westgeest, A.M. Stikkelorum en A.E. van Straalen, R. van Strien en E.J. van der Blom. A.H.M. van Kesteren en P.C. te Boekhorst. E. Galjaard en U.B.M. Piechnick, E.J. van Dongen en S.I.E. Taytelbaum. W.J.N. Vreeken en S. Azier. R.W.P. van der Reek en H. de Leen. R. Eggink en M. Rietkerk. Gehuwd: K. Ouwehand en J.H. Dorrepaal, A.B. van Haarlem en M.J.W. Slegtenhorst, B.A. Klein en G. Szczechua, M.G. Ploeg en W. Branche, A.J.M. Görts en A.J.T.M. van de Pas, R.W. van Duijvenbode en J. Huizer, M. de Jong en M. Kluivers. J.G. Sabandar en L.F. Luhuli- ma, R. Dijkstra en J.M. Hardebol. R.H.P. Buik stra en I.E.P.M. van der Veer, R. Verboom en P. Buck. Centenkwestie (I) Vorige maand (de eerste vrijdag van september) presenteerde de Leidse wethouder van financiën, Bordewijk, de gemeentebegro ting 1990. Denk nu niet dat u iets gemist heeft. De wethouder heeft op deze locale Prinsjesdag niet, naar voorbeeld van zijn collega Ruding, in rokkostuum en met een koffertje vol begrotingsstuk ken zijn opwachting gemaakt. En burgemeester Goekoop heeft zich al evenmin in een gouden koéts naar het Leidse stadhuis la ten rijden om aldaar de bevolking toe te spreken. Decorum en tradi tie, daarvan moet het Leidse col lege van B en W niet al veel heb ben. De begrotingsstukken van Bordewijk zitten gewoon in plas tic tasje, getuige nevenstaande fo- to uit het personeelsblad van de gemeente Leiden. De begroting 1990 bestaat uit drie dikke boekwerken vol cijfer tjes, die duidelijkheid verschaf fen over wat de gemeente voorne mens is het komend jaar zoal over de balk te gooien. Ruim 600 pagi na's vol cijfertjes. Allemaal zo hel der als glas, volgens de wethou der. Matglas zal die bedoelen. Volgens ons is de wethouder de enige die er iets van begrijpt. Voor de gewone burger is de loka le miljoenennota een doolhof waar men nimmer uitkomt. De informatieve nota, die deel uitmaakt van de begrotingsstuk ken, spreekt iets duidelijker taal omdat het college daarin de be leidsvoornemens voor het ko mend jaar formuleert. Dit jaar zelfs verluchtigd met plaatjes en kleurtjes. Een stap in de goede richting dus. Maar om nu te zeg gen dat het een aardig boekje is dat u 's middags met gemak even bij de boterham doorneemt... nou nee! De gemeente Voorburg (40.000 inwoners) heeft onlangs een nieu we stap gezet in het toegankelijk maken van de begrotingsstukken voor de gewone burger. Naast de dikke begrotingsboekwerken is in een oplage van 2000 exempla ren een fraai vormgegeven boek werkje verschenen. Het heet 'Be groting in één oogopslag' en is ge schreven door ambtenaren die een speciale cursus helder schrij ven hebben gevolgd (zie Steeds van vorige week woensdag). In 27 pagina's duidelijke taal wordt een samenvatting gegeven van de be grotingsstukken. Zo wil Voor burg zijn inwoners beter informe ren over het financiële reilen en zeilen van hun gemeente, en meer mensen bij het politieke leven be trekken. De Voorburger kan bij voor beeld in gewoon Hollands, en uit handige grafiekjes, kennis nemen van wat de inkomsten van de ge meente zijn en waaraan men het geld het komend jaar wil beste den. Zo kan de gewone burger ook de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad volgen 'met de stukken erbij' en kan hij of zij ook meer invloed uitoefenen op wat de raad beslist, zo denkt het Voor- burgse gemeentebestuur. Overigens is Voorburg maar één van de gemeenten die pro beert met duidelijke taal de inwo ners bij de plaatselijke miljoenen nota te betrekken. Ook andere ge meenten hebben al een 'Begro ting in één oogopslag' (BIEO, spreek uit biejo) gepresenteerd. Sommige gemeenten gaan zelfs nog een stap verder. Die presente ren naast een BIEO ook nog een RIEO (Rekening in één oogop slag) waarin de burgers in een paar bladzijden kunnen terugvin den wat het gemeentebestuur fei telijk heeft gedaan. Geen schone wensen dus maar een verant woording achteraf wat er van alle plannen terecht is gekomen. De Voorburgse gemeente voor lichter P. Zuijdgeest laat desge vraagd weten dat de Biejo's als warme broodjes over de toon bank gaan. Centenkwestie (2) Terug naar de gemeente Leiden. Dat wil zeggen: twee stappen te rug. Want Leiden levert geen 'Be groting in één oogopslag' en ook geen 'Rekening in één oogop slag'. Alleen dikke boekwerken. Raadsleden hebben de Leidse wethouder van financiën wel ge vraagd om een toegankelijker boekwerkje. Allicht, want die mensen moeten zich ook elk jaar suf lezen om iets van de begroting te begrijpen. Wethouder Bordewijk is nog niet zo enthousiast over de initia tieven van andere gemeenten. "Ik vraag mij af of zo'n speciale uitga ve iets is waar mensen echt veel wijzer van worden", reageert de PvdA-wethouder. "Het is heel moeilijk om precies aan te geven wat de relatie is tussen het beleid en de bedragen waar het om gaat. De gemeentebegroting is een heel complex gebeuren waarin, voor mijn gevoel, maar weinig mensen inzicht hebben. De vraag is of we door een andere presentatie nu zoveel te winnen hebben. Vol gens mij zit het-em daar niet in". Bordewijk wil niet helemaal negatief reageren: "We volgen wel wat andere gemeenten doen op dit gebied. Maar tot dusver heb ik nog niet iets gezien waar van ik zeg: dat is het. We zullen er het komend jaar zeker over na denken hoe het beter kan. Mis schien door de informatieve nota nog helderder te schrijven. Ik wil ook niet uitsluiten dat Leiden toch met een speciale uitgave komt voor het publiek". 3-oktoberafval U dacht misschien dat de ge meentereiniging er tijdens de 3 oktoberviering dit jaar al om half drie 's middags op uit trok om de stad schoon te maken? Zo was het niet. De vele reinigingswagen die we op dat tijdstip zagen ble ken bij de optocht te horen. In werkelijkheid trokken zo'n tach tig werknemers van de reini gingsdienst er in de kleine uurtjes van 4 oktober op uit om de rotzooi op te ruimen van de stadsgenoten die op datzelfde moment hun roes lagen uit te slapen. Tussen de laatste feestgangers en vertrekkende kermisexploi tanten liggen dan bergen schillen, dozen, blikjes en baKjes, zakjes en bekertjes en ga zo maar door. De reinigingsdienst heeft na het op ruimen nog een paar dagen zitten rekenen. Wij kunnen u nu de tota le opbrengst van 3 oktober 1989 meedelen. In nog geen etmaal hebben de reinigingsambtenaren niet minder dan 23.500 kilogram afval van de straat gehaald. Zij zullen u zeker dankbaar zün als u volgend jaar naast elke kilo een kwartje legt... LEIDEN - De restauratie van de Witte Poortkazerne aan het Noordeinde in Leiden is in de cember gereed. Het herstel van het gebouw is enkele maanden uitgelopen. Volgens een woord voerder van de directie gebou wen vestigen zich twee bedrij ven in het pand. Het gaat om het Voorhoutse architectenbureau Verheijen, Heuer, De Haan en het Delftse bureau Ninaber, Pe ters en Krouwel. (foto's wim Dijkman) REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Wethouder Bordewijk van financiën met in zijn plastic tasje de ge meentebegroting 1990. De wethouder mag er op bovenstaande foto dan een beetje bijstaan als L. Rozenwater, maar volgens ons is hij de enige die iets van de begrotingsstukken snapt. (foto Reinout van Guiick)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17