INDOOR LEIDEN 12-13-14-15- oktober Graniewski stemt tegen begroting Zoeterwoude Milieugroep Oegstgeest in actie tegen villa's Endegeest B en W Wassenaar willen leges volgend jaar verhogen Kans op fietsstroken Bachlaan ldein IllUUUn LCIUCII GR0EN00RDHALLEN - LEIDEN REGIO LEIDEN VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 Meningsverschil binnen college over belastingverhoging ZOETERWOUDE - Wethou der mevrouw Graniewski (WD) stemde gisteravond tegen de door B en W van Zoeterwoude gepresenteer de begroting 1990. De wet houder steunde hiermee haar fractie, die het niet eens was met de voorgestelde verhoging van de onroe- rend-goedbelasting (ogb) voor gebruikers met 6 pro cent. Een motie van de VVD tegen de ta riefsverhoging haalde geen merder- heid tijdens de raadsvergadering. Omdat het niet mogelijk is tegen on derdelen van de begroting te stem men, besloot de fractie formeel de begroting te verwerpen. Deze werd uiteindelijk aangenomen met steun van het CDA en oppositiepartij Pro gressief Zoeterwoude (PZ). Graniewski is van mening dat het bedrag van 30.000 gulden, dat door de belastingverhoging extra in de gemeentekas vloeit, niet nodig is om de begroting sluitend te maken. De verhoging dient volgens haar al leen maar om de wettelijk voorge schreven verhouding tussen eige naars- en gebruikerstarief in fasen mogelijk te maken: "Als liberaal vind ik dat wij niet hoeven te sparen voor de burgers, want dat kunnen zij zelf wel. Als volgend jaar de on roerend -goedbelasting fors hoger moet, dan zien we dat wel". Een meevaller van 210.000 gulden uit VERDACHTEN - De26-jarige Am sterdammer en 46-jarige Zaandam mer, die dinsdagavond werden ge arresteerd door de Leiderdorpse politie, zijn voorgeleid aan de offi cier van justitie. Ze worden ver dacht van het plegen van een in braak in een Leiderdorpse woning. Hoeveelheden gestolen goud en zil ver zijn aangetroffen in de auto van de verdachten. het gemeentefonds is volgens de wethouder voldoende om eventuele gaten in de begroting te dichten. Wethouder van financiën Van der Heijden (CDA) dacht dat de tariefs verhoging wel meevalt. Zo'n vijf gulden per woning per jaar vond hij niet veel. De meevaller die dat ople vert wenste hij te besteden aan de vernieuwing van bruggen, wegen en fietspaden, waarvoor nu nog geen financiële dekking is gevon den. CDA-fractievoorzitter Hoge- nelst toonde zich voorstander van de belastingverhoging: "Wij klagen nu al jaren over de te lage uitkering uit het gemeentefonds. De verho ging van de onroerend-goedbelas- ting is nodig voor investeringen in milieuzaken als een rioleringsfonds 'Boycot tropisch hout slecht voor Derde Wereld' WASSENAAR - De boycot van tro pisch hardhout levert volgens de de Nederlandse Houtbond geen enke le bijdrage aan het behoud van de tropische regenwouden. Het kan zelfs averechts effect hebben, schrijft de bond in een brief aan de gemeente Wassenaar, die van plan is het gebruik van tropisch hard hout terug te dringen. De Houtbond is tegen een boycot van tropisch hardhout, omdat dit de economie van ontwikkelingslanden - waar de bomen vandaan komen - zou schaden. 'Deze landen die ge bukt gaan onder toenemende be volkingsdruk, eenzijdige middelen van bestaan en grote schuldenlas ten, moet worden geholpen, niet ge boycot'. De Houtbond pleit in zijn brief voor het instellen van herbebos singsheffingen voor alle hardhout- gebruik in gemeenten. en het hinderwet-uitvoeringspro gramma. De fractie van PZ had evenmin moeite met de tariefsverhoging, maar stelde als eis dat die uitslui tend zal worden gebruikt voor het ophalen van klein chemisch afval. Daar zouden dan speciale boxen voor moeten worden aangeschaft, wat door het college werd toege zegd. Milieuplan De WD vroeg in een motie de mee valler van 210.000 gulden uit het ge meentefonds te besteden voor een gemeentelijk milieuplan. Met alleen de CD A-fractie tegen werd het voor stel na een lange discussie aan vaard. De woordvoerders Ooijendijk (PZ) en Mulder (WD) menen dat het project geen extra personeel mag kosten. "Voor het opstellen van het plan kan een extern bureau worden gevraagd en voor de uitvoe ring kan het ambtelijke personeel worden bijgeschoold", stelden de woordvoerders eensgezind. CDA-fractieleider Hogenelst waarschuwde dat uitvoering van een gemeentelijk milieuplan wel degelijk extra personeel vergt, om dat de huidige milieuambtenaar het werk nu al niet aan kan. Het CDA keerde zich dan ook tegen het plan van de andere fracties, omdat vol gens de christen-democraten de consequenties daarvan niet zijn te WASSENAAR - B en W van Wasse naar vinden dat de tarieven die de gemeente berekent voor diensten omhoog moeten. De prijzen die de gemeente hiervoor nu rekent zijn volgens B en W niet kostendek kend. Als het college haar zin krjgt, moeten vooral de marktkooplieden in Wassenaar volgend jaar fors in de buidel tasten. De marktgelden gaan met 20 procent omhoog. Hiermee wordt overigens afgeweken van het in 1987 genomen besluit de markt gelden in de periode van 1988 tot 1990 jaarlijks met 35 procent te ver hogen. Gezien de marktgelden in omliggende gemeenten, vindt het college dat een kostenstijging van 20 procent het maximaal haalbare is. De verhoging betekent dat de ge meente Wassenaar volgend jaar on geveer 61.000 gulden van de koop lieden tegemoet kan zien. De kosten die de gemeente maakt voor de markt zijn geraamd op 87.000 gul den. Ook de prijzen (leges) van dien sten die de gemeente verleent moe ten volgens het college omhoog. De huidige leges zijn gebaseerd op cij fers van 1987. Toen werd berekend dat voor een dienst ruim 82 gulden per uur moet worden berekend om er niet op te hoeven toeleggen. In die prijs zijn het loon van de ambte naar, huisvestingskosten en derge lijke inbegrepen. Volgens het colle ge zijn de kosten per uur inmiddels gestegen tot 88 gulden. De raad wordt toestemming gevraagd om de leges te verhogen, zodat ze weer kostendekkend worden. De diensten waarvan de prijs niet is afgeleid van een uurtarief, moe ten ook worden opgeschroefd. Als het aan B en W van Wassenaar ligt, stijgen die kosten over de gehele li nie met 3 procent. Dat percentage is gelijk aan dat van de de kostenstij ging van gezinsconsumptie sinds 1987. Dit betekent dat onder meer dat.de aanvraag van pas 65 en uit reksels uit het geboorteregister duurder wordt. De prijs van trou wen op het gemeentehuis stijgt met ongeveer 25 gulden. Een aanvraag voor een hinderwetvergunning gaat tot maximaal 995 gulden meer kos ten. Het voorstel van het college wordt 13 okober behandeld in de commissievergadering financiën en economische zaken. Burgemeester Houdijk hield WD en CDA voor dat intensiveren van de strijd tegen milieuproble men zonder personeelsuitbreiding onmogelijk is. "U hebt het volledig mis, wij komen met elkaar niet ver der. Meer menskracht is onderdeel van de gehele operatie", zo ver klaarde de burgemeester. Raadslid Ooijendijk van PZ vond dat er in eerste instantie verschuivingen moeten plaatsvinden binnen de huidige ambtelijke staf. "Pas als dat niet lukt, moeten we gaan denken aan andere maatregelen". Wethouder Graniewski: 'Burgers kunnen zelf wel sparen'. (fotoWim Dijkman) Slapende man komt met auto in water terecht OEGSTGEEST - Een 38-jarige in woner van Oegstgeest is vannacht met zijn auto het water in gereden. De man reed op de Haarlemmer- trekvaartweg toen hij door overver moeidheid achter het stuur in slaap viel. De wagen schoot links van de weg af en ramde wat jonge boom pjes. De man schrok hiervan wak ker en gaf een ruk aan zijn stuur, waardoor de wagen rechts de Haar lemmertrekvaart in reed. Hij wist uit de wagen te komen en onge deerd de waterkant te bereiken. Vervolgens liep hij naar huis, waar hij meteen de politie alarmeerde. Zijn voertuig is door een duikteam van de brandweer uit het water ge haald. Volgens een politiewoord voerder viel de schade erg mee, de auto heeft alleen aan de voorkant wat deukjes opgelopen. VOORSCHOTEN - De kans is klein dat er fietsstroken langs de Bachlaan in Voorschoten komen. Wethouder J. Visser noemt de aan leg ervan een schijnoplossing voor het scheppen van veiligheid, omdat de fietsstroken ten koste gaan van parkeerplaatsen. "Als moeders hun kinderen naar school brengen zul len zij zeker hun auto's daar in de buurt zetten" zei de wethouder gis teravond tijdens de raadscommis sie ruimtelijke ordening. Een meerderheid van de commis sieleden was er niet van overtuigd dat de veiligheid van de Bachlaan zal toenemen door de aanleg van fietsstroken. Behalve parkeerplaat sen zou daarvoor ook een flinke groenstrook aan de noordzijde van de laan moeten wijken. Visser meende dat schooljeugd weinig gebruik maakt van de Bachlaan, maar veel meer van de wandelroute door het park. Hij be treurde het dat daar geen verhard fietspad is aangelegd. "Dan zouden er nu niet na een fikse regenbui plassen water liggen", aldus de wet houder. De heer Van Leeuwen, voorzitter van de ENFB (Echte Nederlandse Fietsbond), stelde voor om de on veilige route door het park af te slui ten voor fietsverkeer. Die suggestie werd niet door de commissieleden overgenomen. Om het sluipverkeer op de dienweg naast de Wijngaardelaan te beper ken wil de gemeente Voorschoten drempels gaan aanleggen. Een groot aantal auto's maakt 's och tends gerbuik van de weg en rijdt vaak veel te hard. De commissie ruimtelijke orde ning wil de dienweg, die eigenlijk alleen bedoeld is voor bestmmings- verkeer, minder aantrekkelijk ma ken voor auto's. Mevrouw M.J. Breunesse (PvdA/PPR) merkte op dat op de dienweg "gigantische snelheden worden bereikt". Maar de bewoners hebben volgens haar weinig last van het vele verkeer. "Men is wel wat gewend", aldus Breunesse. "Met heftige drempels weren we daar in elk geval het ver keer dat haast heeft". Ook wethouder J. Visser voelde veel voor de aanleg van hoge drem pels op de dienweg. Hij zegde toe de zaak te laten onderzoeken door de ambtelijke werkgroep verkeer. Dure wandeling OEGSTGEEST - Een oversteken de hond heeft gisteravond voor een flinke botsing gezorgd op de rijks weg 4 ter hoogte van Oegstgeest. Het dier was aan zijn baasje ontglipt toen'deze hem uitliet op de parallel weg van de A4 en stak de rijksweg over. Daar moesten twee automobi listen krachtig remmen om het dier te ontwijken. Ze raakten in de slip en ramden onder meer de vangrail. Een achteropkomende wagen ram de de twee slippende auto's. De schade was aanzienlijk, maar er vie len geen gewonden. Fietspad in plaats van autoweg bij buurthuis Boschgeest VOORSCHOTEN - Er komt een fietspad tussen buurthuis Bosch geest/Bloemen wijk en de jeu de boules-baan in Voorschoten. De aanleg van een autoroute in het ver lengde van de Douw van der Kraplaan is gisteravond door een meerderheid van de raadscommis sie ruimtelijke ordening afgewezen. Het alternatief hiervoor, de aan- Ondanks protesten van de WD, leg van een fietspad, kreeg wel vol- bij monde van mevrouw M.C. van doende steun van de partijen, der Kloes, was de meerderheid van de fracties van mening dat een auto- Mevrouw E. J. Mulderstelde voor weg in het verlengde van de Douw het fietspad "met een bochtje aan te van der Kraplaan een ongewenste leggen, zodat ook de fietsers lang- situatie op zal leveren. zaam moeten rijden". Presentatie boekje 'Endegeest en Rhijngeest - natuur en historie opnieuw ontdekt' OEGSTGEEST - De werk groep milieuzorg Oegstgeest gaat bij de provincie in be roep tegen de aanvraag van de gemeente om alvast te mogen beginnen met de bouw van villa's op het ter rein van het landgoed Ende geest. Dat bleek vanmiddag in kasteel Endegeest, waar het boekje 'Endegeest en Rhijngeest - natuur en histo rie opnieuw ontdekt', werd aangeboden aan de wethou ders Kuyers van Leiden en Kohlbeck van Oegstgeest. Er zijn meer organisaties die over wegen een bezwaarschrift in te die nen. De werkgroep milieubeheer van de Rijksuniversiteit Leiden en de PPR-Oegstgeest zijn hierover nog in overleg met elkaar. De uni versitaire werkgroep diende al twee keer eerder een bezwaar in bij de ge meente, maar ontving tot op heden geen antwoord. Ook een aantal om wonenden overweegt een bezwaar schrift in te dienen. Eerder dit jaar ontstond commo tie toen de gemeenteraad zich over de plannen boog. De 'deal van de eeuw' die uiteindelijk uit de bus kwam gaf een grote projectontwik kelaar het recht om in het bos een villawijk te bouwen in ruil voor res tauratie van het bouwvallige kas teel Endegeest. Raadslid A.M. J. van Eisen (PPR) kondigde toen al aan zich absoluut niet in het meerder heidsbesluit te kunnen vinden en namens zijn partij beroep aan te zul len tekenen. De gemeente Oegstgeest heeft de provincie gevraagd om alvast te mo gen beginnen met bouwen, nog voordat de bestemming van het ter rein is gewijzigd. Volgens Van Ei sen is deze zogeheten 'artikel 19- procedure' niet bedoeld voor grote bouwprojecten en "begint het ge bruik van de artikel 19 procedure te ontsporen". "Bij de provincie lijkt men zich dat ook te gaan realise ren", zo voegt hij er hoopvol aan toe. Op deze plattegrond van Endegeest en omgeving is de locatie voor de vil- labouw gearceerd aangegeven (tussen de A-44 en de Endegeesterstraat- weg). Legenda: 1. Kasteel Endegeest, 2. Jelgersmakliniek met bijgebouwen, 3. Villa Rhijngeest, 4. Boerderij Rhijngeest, 5. Centrum '45, 6. de tuinen, 7. Curium en Leo Kannerschool. (kaart uit 'Endegeest en Rhijngeest') Het vandaag gepresenteerde boekje over Endegeest is samengesteld door Wiebe Blauw van het buurtco- mité Boschgeest en Klaas Krijgs held van de werkgroep milieube heer Oegstgeest. 'Endegeest en Rhijngeest' is geen weerslag van de protesten, maar een informatief do cument waarin een aantal deskun digen hun licht laten schijnen over de geschiedenis van het landgoed, het landschap en het planten- en vo-- gelleven op deze plek. Een groot deel van het boekje is gewijd aan de geschiedenis van het landgoed Endegeest. Mevrouw M. van der Plas, voormalig internist in het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest, beschrijft hoe het landgoed samen met Rhijngeest, Oud Poel geest en andere landgoederen is ontstaan als nederzetting op de strandwallen, de zandstroken die zich evenwijdig aan de kustlijn uit strekken. In een oorkonde van 17 maart 1307 duikt de naam Endegeest voor het eerst op. Vrouwe Hasekine van Endegeest gaat in het huis wonen en krijgt 12 morgen (ongeveer 10 hectare) land tot haar beschikking. Het is onduidelijk of er toen al een kasteel of burcht stond, of alleen een adellijk huis. Het enige over blijfsel uit die tijd zou de fundering van het huidige kasteel zijn. Daarna blijven de bronnen een aantal eeuwen schaars. Zo is uit de 15e eeuw alleen bekend dat het kas teel een tijd lang het grootste huis was in Oegstgeest. Dat blijkt uit de toenmalige wijze van belastinghef- fen, op basis van het aantal schoor stenen. Endegeest telde er in 1452 acht en was daarmee het grootste gebouw uit de regio. Op bevel van de Prins van Oranje werd de oude middeleeuwse burcht in 1573 door de stad Leiden ge sloopt. De Spanjaarden, die de stad kort daarna zouden belegeren, wa ren in aantocht. Om de verdedigers van Leiden een onbelemmerd schootsveld te garanderen, werd een gebied van een half uur lopen vanaf de Leidse wallen ontdaan van opstallen, bomen en gewassen. Bo vendien zouden de Spanjaarden door deze volledige kaalslag niets hebben om zich achter te verschan sen. Nadat de Spanjaarden in 1574 waren vertrokken duurde het tot 1609 voordat de herbouw van het huis werd voltooid. Welgeschapen In de eeuwen die volgden telde het huis een aantal prominente bewo- omgeving. rest (foto) staat centraal in het boekje 'Endegeest en Rhijngeest natuur en historie i genoten veel groten der aarde van de schoonheid van het kasteel en de (foto Henk Bouwman) ners, waaronder de bekende Franse geleerde René Descartes. Naast zijn werk aan bekende filosofische ge schriften als de 'Meditationes' en de 'Principia' had hij voldoende tijd om beroemdheden als de geleerde P.C. Hooft en de schrijver Constan- tijn Huygens in zijn uitgebreide huishouding te ontvangen. Een tijd genoot schreef dat het daar niet al leen prettig toeven was vanwege het 'kleine, prachtig gelegen kas teeltje', maar ook door de 'voldoen de welgekozen en welgeschapen bedienden'. In 1648 kreeg het huis zijn huidige vorm. Na in de achttiende eeuw on der meer te hebben gediend als woonhuis voor graven, kwam het huis in de vorige eeuw in particulie re handen. Door diverse grondaan kopen ontstond een uitgestrekt landgoed, waarvan ook de buiten plaats Rhijngeest deel ging uitma ken. In 1895 werd Endegeest ver kocht aan de gemeente Leiden, die er een krankzinnigengesticht voor de universiteit van maakte. Het park werd volgebouwd met pavil joens en op het landgoed Rhijn geest (op het gebied rond de huidige witte villa) werd een neurose-sana torium gebouwd. Professor Jelgersma zwaaide in het begin van de negentiende eeuw de scepter over Endegeest. Hij was één van de eerste medestanders van de Weense psychiater Sigmund Freud, die ook in Endegeest heeft gelogeerd. Het 'Witte huis' werd een tijd lang bewoond door de Spaanse cultuurfilosoof José Ortega Y Gas set. Veel groten uit de wereldge schiedenis voelden zich kennelijk aangetrokken tot* een wandeling over de landgoederen Endegeest en Rhijngeest. Zo zou Freud hier de componist Gustav Mahler hebben ontmoet. Als hommage aan de eerste hoog leraar in de klinische psychiatrie in Nederland werd het neurose-sana torium na de Tweede Wereldoorlog omgedoopt in Jelgersmakliniek. Sinds 1980 staat het gebouw groten deels leeg omdat de kliniek verhuis de naar de ernaast gelegen nieuw bouw. Tot in de zestiger jaren her bergde het kasteel naast admini stratieve diensten ook patiënten. Pas de laatste jaren wordt argeloze boswandelaars niet meer naar hun bestemming gevraagd. Buitenplaats Van de Leidse bioloog professor Se- venster is in het boekje de inleiding opgenomen die hij op 11 maart hield tijdens een open dag van Endegeest. Hij benadrukt de bij zondere landschappelijke waarde van het gehele Endegeest-Rhijn- geest-complex, dat hij 'een spre kend voorbeeld van een strandwal- buitenplaats, met alles wat daar zo bq te verwachten is aan flora en fau na' noemt. De strandwalbuitenplaats is het einde van de 'geest', een zandige la ge rug die met klei van de Rijn en veen is omringd. Het bos op deze zeer vruchtbare grond is rijk aan vo gels en (in Nederland bedreigde) vleermuizen. Deze dieren hebben behalve het bos ook de open terrei nen eromheen nodig, die door de voorgestelde bebouwingen worden bedreigd. Naast het verlies van- een bosrand met sloot en weiland, zul len de bebouwde gebieden voor veel (geluids)overlast zorgen, waar door het leefmilieu van veel dieren wordt bedreigd. De biologe Marian Kathman en de arts-onderzoeker Kees Lange- veld wijzen in hun bijdragen even eens op de gevaren voor flora en fauna als het gebied niet met rust wordt gelaten. Beiden zijn natuur- gids van het Instituut voor Natuur beschermingseducatie (IVN). "Wij zijn geen milieufundamentalisten die zich voor elke bedreigde boom zullen opwerpen. Onze rol is het zichtbaar maken van de waarden van dit gebied", schrijft Kathman. Zij schetst de ontwikkeling van het gebied door de eeuwen heen. Veel ruimtelijke inrichting uit het verle den is nu nog duidelijk in het land schap af te lezen. "Het is geologi sche geschiedenis die zich hier openbaart. Als we het over schatten uit het verleden hebben, dan is dit een hele oude. Een villawijk er over heen, en het is uitgewist - voorgoed! Kees Langeveld vraagt in zijn bij drage aandacht voor de diverse soorten planten in het gebied. Óp- vallend is volgens hem het grote aantal stinzenplanten. Deze bos planten zijn genoemd naar de Frie se hofsteden of 'stinzen', waar hun verspreiding voor het eerst werd be studeerd. In feite zijn het verwilder de planten, die door toedoen van de mens in buitenplaatsen en dergelij ke zijn terechtgekomen. Als typi sche stinzenplanten die in het Endegeester bos voorkomen noemt hij onder andere het sneeuwklokje, de aronskelk en het lelietje van Da len. Veel 'gewone' planten als de Bosanemoon en het speenkruid groeien dikwijls samen met 'echte' stinzenplanten. Wolkers Het boekje wordt besloten met een bijdrage van de in Oegstgeest gebo ren auteur Jan Wolkers. Hij mijmert over het verdwijnen van 'histori sche grond' en trekt fel van leer te gen de project-ontwikkelaar die de villa's moet gaan bouwen: "Ik vind het zo bedenkelijk om met project ontwikkelaars in zee te gaan. Ja, projectontwikkelaars, het schijnt dat ze tegenwoordig niet eens meer in de hel toegelaten worden, omdat ze bang zijn dat ze daar zelfs de boel verpesten". 'Endegeest en Rhijn geest - natuur en historie opnieuw ontdekt', door Wiebe Blauw en Klaas Krijgsheld; NATIONALE SPRINGWEDSTRIJDEN NAT. KAMP. ARABISCHE VOLBLOEDPAARDEN SHOWS - STRODORP - MUZIEK Toegangsprijzen: BON Lezersservice Kinderen tot 12 jaar en 65+ gratis toegang. (alle zitplaatsen zijn kuipstoeltjes) Lezers leidsch/Alphens Dagblad krijgen 2,50 KORTING tegen inlevering van deze bon. (max. 1 kaart per bon) Kaartverkoop uitsluitend bij: WV-Léiden en Groertoordhallen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16