Q D Ierse somberheid Lewis als branieschoppertje 'Old gringo': romantische Mexicaanse revolutie VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Joe Comerford; Bij een Ierse film stellen we in de eerste plaats fraaie ruige landschap pen voor. Regisseur Joe Comerford moet echter niets van zulke toeristi sche attracties hebben. Er is in Ier land veel misère, en dat zullen we weten ook. De hoofdpersonen in 'Reefer and the model' leven op het randje van de zelfkant. Veel gemiste kansen, nooit gemaakte keuzes en altijd op de vlucht. Soms voor de politie, maar meestal voor zichzelf. Eenm echte hoogvlieger is deze Brits-Ierse coproduktie niet, maar de sfeer is heel authentiek en de film is geknipt voor mensen die een hekel hebben aan een happy end. Reefer had ooit de ambitie om misdadiger te worden, maar zijn moeder stak daar een stokje voor. Dus werd hij iets in de IRA. pleegde een paar bankovervallen en dat was dat. De kijker moet het met sum miere informatie doen, want Reefer is niet het praatgrage type. Np heeft hij met twee kameraden (de een ex- IRA, de ander deserteur) een oude vissersboot en vaart vrachtjes heen en weer tussen Galway en Aran Is lands. Ze krijgen gezelschap van een meisje dat Reefer langs de weg heeft opgepikt. Zwanger en met een verleden vol problemen. Deze Tere sa (Carol Scanlan) is ook niet ie mand van veel woorden, maar ze is vermoeid van het zwerven en ziet wel iets in Reefer. Even lijkt er pri mitief geluk te gloren. Een laatste bankoverval van Reefer en zijn ma ten loopt echter vreselijk uit de hand. Hoewel Comerford al die somber heid behoorlijk zwaar aanzet, zijn er ook momenten van ruwe vrolijk heid die de zaak weer in balans brengen. Eigenlijk zijn Reefer, Te resa en hun vrienden kinderen die nooit volwassen durfden te worden. Voeg dit bij de nadrukkelijk Ierse entourage en je vraagt je af of dit soms ook Comerfords visie op Ier land is. Dat idee raak je weer kwijt wanneer het meer en meer een gangsterfilm op z'n Iers begint te worden. Het belangrijkste bezwaar van 'Reefer and the model' is dat Comerford niet lijkt te kunnen kie zen tussen de verschillende moge lijkheden die hij in handen heeft. Sterk spel en enkele kostelijke ty peringen maken overigens veel goed. LEO BANKERSEN BIOSCOPEN - Dennis Quaid in 'Great balls offi 'Great balls of fire'; regie: Jim McBride; hoofd rollen: Dennis Quaid. Winona Ryder; theater: Lido, Leiden Hollywood lijkt maar niet in staat zinnige films af te leveren over de toch ruimschoots waardevol mate riaal biedende levens van róck-le- gendes. 'La Bamba' (1987) van Luis Valdez over Richie Valens kon er nog mee door, maar 'The Buddy Holly Story' (1978) van Steve Rash en 'Elvis - the movie' (1979) van John Carpenter lieten toch kansen liggen. Wat dat betreft spant nu 'Great balls of fire' van Jim McBride over Jerry Lee Lewis de kroon. Mis schien omdat Lewis zelf gekend werd in de verfilming van het gelijk namige boek dat zijn 'ex' Myra sa men met Murray Silver schreef, misschien omdat er op een jeugdig publiek gemikt werd en de waar heid over 'The Killer' daar niet altijd even geschikt voor is; hoe dan ook, een leven vol pieken en dalen, vrou wen, drank en drugs, euforie en die pe tragiek, is teruggebracht tot een oubollig verhaaltje over een olijke rebel. Centraal in de film staat het hu welijk van Lewis met zijn 13-jarige nichtje Myra, een schandaal dat hem zijn publiek kostte. Een tour nee door Engeland, die een zege tocht had moeten worden, moest er vroegtijdig door worden afgebro ken. Een ander verhaallijntje be treft zijn relatie met zijn neef Jimmy Lee Swaggart, de televisie-dominee die vorig jaar zelf een schandaal ver oorzaakte, maar in de tijd waarin de film speelt, de jaren vijftig, nog naarstig probeerde Jerry's talent voor de Heer te winnen. Verder is er de constant door Lewis gevoelde ri valiteit met Elvis Presley, die hij maar niet van de troon gestoten kreeg. Je ziet Lewis regelmatig zijn whisky uit de fles drinken, je ziet hem zelfs een keer kwaadaardig dronken, maar als één van zijn wer kelijke grote problemen komt ook dit thema niet uit de verf. Dat kan ook helemaal niet, alleen al door de manier waarop Dennis Quaid de roek-ster speelt. Hij maakt een lach wekkend branieschoppertje van hem, wiens naïeve zelfverzekerd heid ongeloofwaardig wordt door een zwaar overdreven mimiek. Hoe het wel moet, laat Quaids te genspeelster Winona Ryder in de rol van Myra zien. Perfect zet zij het kindvrouwtje neer, dat zichzelf niet gelooft als ze 'I do' zegt, laat staan de consequenties ervan kan overzien. Ze overtuigt volledig in haar verba zing, haar puberale stoeierigheid, haar verdriet en haar langzaam groeiende besef. Zij is het en de muziek, vertolkt door 'The Killer Himself, die je tot het eind toe op de bioscoopstoel houden. Dat die nep-Lewis tijdens concerten piano's in brand steekt en van het podium stort, neem je op de koop toe. RIJK VAN ROTTERDAM Onverwacht weerzien met filmveteraan Gregory Peck 'Old gringo'; regie: Luis Puenzo, hoofdrollen- Jane Fonda en Gregory Peck; theater: Lido. Romantiek en revolutie zijn de hoofd-ingrediënten van Lais Puen- zo's pretentieuze film 'Old gringo', die een tamelijk onverwacht weer zien inhoudt met Gregory Peck (73 jaar is deze Hollywood-veteraan nu). Hij speelt de 71-jarige journa list/schrijver Ambrose Bierce, die genoeg heeft van de hypocrisie van de beschaafde wereld anno 1913 en zijn heil zoekt in de Mexicaanse re volutie, een daad die de cynicus ziet als 'een vorm van euthanasie'. Bier ce is overigens een historische fi guur. Schrijver Carlos Fuentes raakte door zijn mysterieuze ver dwijning geboeid en schreef er de roman 'Gringo viejo' over, waarop de film is gebaseerd. Er is nog iemand in 'Old gringo' die de hypocrisie ontvlucht en wel de 'oude vrijster' Harriet Winslow, gespeeld door Jane Fonda. Zij is niet langer in staat vast te houden aan de leugen van haar moeder, dat haar vader als held in Cuba stierf, terwijl hij daar bleef om een vrouw. Ze solliciteert als privé-lerares bij de rijke Mexicaanse familie Miran da. De aankomst daar van de we reldvreemde nuf wordt door de re volutionaire generaal Tomas Ar royo (Jimmy Smits, bekend van de tv-serie 'L.A. Law') gebruikt om de Miranda hacienda te veroveren. Harriet wil zo snel mogelijk terug, maar dat gaat niet zo gemakkelijk. Nadere kennismaking met Bierce, Arroyo en de 'vrouwen van de revo lutie', die met onverhuld plezier het vak van prostituée beoefenen, bren gen haar op andere gedachten. Ze leert wat leven is en geeft zich schuchter en wel over aan de liefde. Daarmee is het verhaal van deze ruim twee uur durende film nog lang niet rond, maar voor wie wil gaan kijken is het beter het hier bij te laten. Voor wie wil gaan kijken, want zaten we nu eigenlijk met z'n allen op 'Old gringo' te wachten? Zeker niet op het grote middendeel, dat zich - ook letterlijk - voortsleept als een slapeloze nacht. Wie revolu tie wel romantisch vindt, zal weinig moeite hebben met het feit, dat 'Old gringo' uiteindelijk zijn pretenties geenszins waar maakt, maar wie zich aanvankelijk voor de film ge wonnen geeft vanwege veelbelo vende aanzetten tot diepgang, voelt zich toch bekocht als die niet uitge werkt blijken en er slechts mooie plaatjes resten. Onvoldoende ge noegdoening biedt dan de op zich niet onverdienstelijke ontknoping. De mooiste scènes van de film zijn de eerste, die in Mexico spelen. Chihuahua viert Oud en Nieuw. Het vuurwerk knalt, de revolutie broeit. Associaties met 'Under the volcano' (1985) van John Huston dienen zich aan. Je laaft je aan het cynisme van 'beroepsdrinker' Bierce. De oude Peck lijkt de rol van zijn leven te gaan spelen. Of zoiets ook verwach tingen wekt! En daar wordt dan ver volgens maar magertjes aan vol daan, alle cinemascope-spektakel ten spijt. Dat geeft een kater, hoe leuk Fonda ook het verlies van haar onschuld speelt. Als alleen Smits al niet zo gedateerd zou ogen als de in waanzin verzinkende generaal Ar royo met Miranda-bloed, dan was er al heel wat gewonnen. R.v.R. Jane Fonda en Jimmy Smits in 'Old gringo'. FILMS OF VIDEO De nazi's doen het de laatste tijd goed in films. Zelfs in een als licht vermaak bedoeld avonturenwerk als 'Indiana Jones and the last crusade' duiken ze op en Don Johnson had in 'Dead bang' ook met ze te maken. (Neo)Nazi's in Amerika zijn in films altijd goede maatjes met Ku Klux Klanners. In 'Betrayed' van Costa-Gavras krijgt geheim agente Debra Win ger met beide groeperingen te maken. De moord op een radio presentator (verwezen wordt naar Alan Berg uit Denver die werd ge dood door nazi's) voert onderzoe kers al snel naar ultra-rechtse kringen, naar nazi's die joden ha ten en naar leden van de Ku Klux Klan die op negers jagen. In veel films worden alle personen zwart wit getekend, opdat de kijker goed kan zien wie deugt en wie niet. De grote verdienste van Costa- Gavras is dat hij van de meest KKK-ers 'gewone' mensen maakt. Hij geeft ze een achter grond ("De bank nam mijn boer derij, Vietnam nam mijn zoon") en toont aan dat heel redelijk lij kende mensen heel vreemde ge- dachtenkronkels kunnen krijgen. Tegen die achtergrond is de liefde die opbloeit tussen Debra Winger en KKK-leider Tom Berenger verklaarbaar, evenals verklaar baar wordt dat geen van beide de gevolgen van die verliefdheid kunnen overzien. Warner Home Video. Ook in 'Unconquered' van Dick Lowry spelen de KKK'ers een rol. Het verhaal gaat over de jaren vijftig en zestig, de tijd waarin in het zuiden van de USA gestreden werd voor gelijke rech ten voor zwart en blank. Terwijl vader Peter Coyote zo ongeveer de enige blanke volwassene in Alabama is die in negers mensen ziet groeit zoon Dermot Mulroney op. Hij is gehandicapt, maar wil profsporter worden. Het duurt lang voor zijn lichaam naar hem luistert en nog langer voor, op school, zijn medeleerlingen hem niet meer jennen omdat ze een he kel hebben aan zijn vader. Het verhaaltje heeft alles in zich om oversentimenteel te worden, maar Lowry heeft de meeste val kuilen vermeden. Hij is erin ge slaagd een evenwichtige film te maken met een weldadige afwis seling van serieuze en humoristi sche scènes; dat hij in de finale uitglijdt komt ongetwijfeld om dat in de USA sportfilms nu een maal altijd met de allerbelangrijk ste wedstrijd die in de laatste se conde wordt beslist behoren te eindigen. CBS/Fox. Verhoudingen, daar gaat het om in 'Madame Sousatzka' van John Schlesinger. Shirley Ma- cLaine is een pianolerares die haar leerlingen onderwerpt aan 'een streng regime. Zij is de stren ge moeder, de leerling de onder worpen zoon. De oorzaak van de ze houding ligt in het verleden en Schlesinger toont die bij stuKjes en beetjes, zoals hij ook toont hoe de eisen van de lerares gevolgen hebben voor het leven van de leerling in het ouderlijk huis. Ma- cLaine speelt haar rol mooi en ze is er terecht voor gelauwerd (Gol den Globe, Berlijn). Shabana Az- mi geeft goed tegenwicht als de leerling die zich, om verder te ko men, moet ontworstelen aan de overheersing van zijn lerares. CNR Video. Na een succes volgt deel twee, zo hoort dat tegenwoordig. 'Co coon' was een succes en dus kwam 'Cocoon, the return', ge maakt door Daniel Petrie. Op nieuw hebben Don Ameche, Wil- ford Brimley, Hume Cronyn, Maureen Stapleton en Jessica Tandy bijzondere, buitenaardse krachten en opnieuw leidt dat tot verrassende en leuke scènes. Maar er wordt wel veel getobd over hoe het verder moet: op aar de blijven en doodgaan of toch maan naar een verre planeet om daar door te leven. CBS/Fox. Het woord tobben kwam niet voor in de plannen van Harold Ramis toen hij 'Caddyshack 2' ging maken. Deel één was be doeld als vederlicht vermaak en deel twee is geen milligram zwaarder. Bill Murray als grondeekhoornbestrijder heeft plaats moeten maken voor Dan Aykroyd en Rodney Dangerfield is ingeruild voor Jonathan Silver man, maar Chevy Chase is geble ven en op de golfbaan is het nog een even geschifte bedoening als voorheen. Leuk voor een lamlen dige middag. Warner Home Vi deo. Nauwelijks zwaarder is J.J. Starbuck (Dale Robertson) in 'Beverly Hills' over een excen trieke miljonair die voor de lol de- tectiefje speelt. Hij is zeer rijk, zeer aardig en zeer Texaans. Op de geroutineerde tv-seriemanier lost hij zijn zaken op onder lei ding van regisseur Corey Allen. CNR Video. Serieus bedoeld, maar met lachwekkend resultaat is The Si cilian' van Michael Cimino. Christopher Lambert speelt de rol van een man die zich verzet te gen de maffia op een manier alsof hij Robin Hood persifleert. De maffia krijgt hem klein, maar doet daar, samen met Cimino, nogal lang over. Esselte CIC. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Old gringo' - Lido. Leiden 'Great balls of fire' - Lido. Leiden BLIJVERS 'Indiana Jones and the last crusade' hoogtepunt in trilogie van Steven Spielberg - Lido, Leiden en Euro, Al- phen 'Lock up' - Sylvester Stallone in cli chématige bajesthriller - Lido. Leiden 'Road house' - Patrick Swayze in dis co-western - Euro, Alphen 'Lethal weapon II' - Mel Gibson in ge vecht met blanke Zuidafrikaan - Lido, Leiden, Euro, Alphen, Greenway, Voorschoten en City, Katwijk 'See no evil, hear no evil' - Richard Pryor en Gene Wilder als blunderend duo - Luxor, Leiden 'Two moon junction' - erotiek en vleugje mysterie - Trianon. Leiden 'Licence to kill' - persoonlijke wraak actie van agent 007 tegen drugsbaron - Greenway, Voorschoten en City, Kat wijk 'Who framed Roger Rabbit' - Green way, Voorschoten 'Seks op advertentie' - Rex, Leiden 'Platvoet en z'n vriendjes' - Lido, Lei den en Euro, Alphen 'Taran en de toverketel' - Lido, Leiden en City, Katwijk 'Lady en de Vagebond' - Greenway, Voorschoten 'Sunset' - Odeon (462400), 16 jr. 'Lethal weapon 2' - Odeon. 16 jr. 'Two moon junction' - Odeon. 16 jr. 'Indiana Jones and the last crusade' - Odeon, aL Do the right thing' - Studio (656402), 16 jr. DEN HAAG 'Lock up' - Asta (463500), 12 jr. 'Road house' - Asta, 16 jr. 'See no evil, hear no evil' - Asta, al. 'Leedvermaak' - Babylon (471656), al. 'The adventures of Baron Munchhau- AMSTERDAM 'Leedvermaak' - Alfa (278806), 12 jr 'Dangerous liaisons' - Alfa. al. Bagdad café' - Alfa. 16 jr. A touch of infidelity' - Alfa. al. 'Gone with the wind' - Alhambra (233192), al. 'The adventures of baron Munchau sen' - Alhambra, al. 'Great balls of fire-' - Bellevue Cinera ma (234876), 16 jr. 'Lethal weapon 2' - Cinerama. 16 jr. 'Camille Claudel' - Calypso (234876). al. 'Beaches' - Calypso, al. 'Talk radio' - Cinecenter (236615). 16 jr. Do the right thing' - Cinecenter. 16 jr. 'La lectrice' - Cinecenter. 16 jr. 'Kleine Vera' - Cinecenter, 16 jr. 'India Ciner 'Licence to kill' Cinema, al. 'K9' - City (234579). al. 'Kickboxer' - City. 16 jr. 'Two moon junction' - City, 16 jr. 'Roadhouse' - City. 16 jr 'Lock up' - City. 12 jr. 'A fish called Wanda' - City, al. 'See no evil, hear no evil' - City, al. 'Torch song trilogy' - Kriterion, 16 jr. 'Juith Hearne' - Kriterion, 16 jr. 'Do the right thing' - The Movies (245790), 16 jr. 'High hopes' - The Movies, 16 jr. 'Black rain' - The Movies, 16 jr. 'Dead calm' Tuschinski (262633), 12 jr- 'K-9' - Cineac, al. 'Great baals of fire' - Cineac, al. 'Indiana Jones and the last crusade' - Metropole (456756), al. 'Old gringo' - Metropole, 12 jr. 'Licence to kill' - Metropole. al. 'A touch of infidelity' - Metropole, al. 'Dead calm' - Metropole. 12 jr. al. 'Indiana Jones and the last crusade' - Tuschinski, al. 'Old gringo' - Tuschinski, 12 jr. 'Lethal weapon 2' - Tuschinski Cineac (243639), 16 jr. Torch song trology' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE De problemen van opgroeiende tieners komen uitvoerig aan de orde in 'St. Elmo's fire* (1985). Bekende film-adolescenten doen mee zoals Rob Lowe, Judd Nelson, Molly Ringwald, Demi Moore en Emilio Estevez. Ze ko men elkaar tegen in de Saint El mo's bar en hebben de nodige re latieproblemen (zaterdag, Neder land 2, 21.30 uur). Richard Pryor erft in 'Brevv- sters millions' (1985) 300 miljoen dollar op voorwaarde dat hij in een dag eentiende deel van dat bedrag opmaakt (zaterdag, BBC 1.21.05 uur). De populaire Belgische komiek Urbanus is in 'Hector' (1987) een nogal onhandig hulpje van de bakker. Hij werkt tijdelijk bij zijn oom in de zaak. Met verder onder anderen Sylvia Millecam (zon dag, BRT 1, 20.15 uur). Fans van The King kunnen hun idool weer eens zien in 'Elvis, that's the way it is' (1970). Een kjjkje achter de schermen bij een optreden van Elvis in Las Vegas (zondag, BBC 2, 12.05 uur). Rob Lowe en Demi Moore ont moeten elkaar in 'About last night' (1986). Ze gaan gezellig met z'n tweeën stappen maar dat avondje heeft een vervelend staartje. Gebaseerd op 'Sexual perversity in Chicago' van David Mamet (zondag, BBC 2, 21.30 uur). Rosa laat zich in 'La mitad de31 cielo' (1986) inpalmen door een scharesliep. De man blijkt een op lichter te zijn. Als hij sterft ver trekt Rosa met haar dochtertje naar Madrid om daar op de markt te gaan staan (dinsdag, BRT 2U 20.00 uur). 'Star wars' gaat over een jonge ruimteheid die met de hulp van bevriende robots de planeet Jed- da van de ondergang te redden. Prinses Leia Organa deelt vervol gens de medailles uit. Een science fiction-klassieker (donderdag, Nederland 2, 20.29 uur). FILMHUIZEN In het LAK-theater zijn volgende week twee films te zien die over de islam gaan. 'De schreeuw' gaat over Hedi en Selma die in Tunesisch dorpje wonen. Ze wor den verliefd op elkaar maar Sel- ma's vader wil haar alleen uithu welijken als Hedi in de stad gaat werken. Hedi vertrekt, maar Sel- ma's vader vindt een betere partij voor zijn dochter. De bruiloft wordt vastgesteld. Hedi keert on middellijk terug (LAK-theater, dinsdag, 20.00 uur). Het leven van de Turkse gastar beider Dursun staat centraal in '40 m2 Deutschland'. Hij woont al een tijdje in het westen en laat dan zijn bruid overkomen. Ze wordt opgesloten om haar tegen de negatieve invloeden van het westen te beschermen. Overdag moet de vrouw het huishouden doen en 's nachts seksueel be schikbaar zijn. Ze durft niet tegen haar isolement in opstand te ko men. Naarmate de tijd vordert wordt ze steeds apathischer. Als de vrouw zwanger raakt lijken de tijden te veranderen (LAK-thea ter, dinsdag, 22.00 uur). 'Black rain* is de nieuwste film van de Japanse regisseur Shohei Imamura. Het is het verhaal van een jonge vrouw die de atoom- aanval op Hiroshima overleeft, maar vijfjaar later nog met de ge volgen zit (Kijkhuis, t/m donder dag, 21.45 uur). In 'El lute, camiena o revienta' wordt een man ten onrechte zwaar gestraft. Het verhaal speelt in Spanje, in de tijd van Franco. Het slachtoffer van deze dicta tuur wordt uiteindelijk een volks held (Kijkhuis, t/m maandag, 20.00 en 22.15 uur). 'Queimada' is een aanklacht te gen het kolonialisme dat speelt in 1840 op de Spaanse Antillen. Uit eigen belang wordt een opstand door de Britten uitgelokt en de Spanjaarden verjaagd. De bevol king merkt dat de situatie niet verbetert en komt weer in op stand (Kijkhuis, dinsdag, 20.00 en 22.15 uur). Bernardo Bertolucci's 'Strate gie van de spin' gaat overeen jon gen die er achter probeert te ko men hoe zijn vader is gestorven. Hij is in de veronderstelling dat zijn vader een verzetsheld is ge weest maar langzaam wordt hem duidelijk dat zijn vader een verra der was (Kijkhuis, woensdag, 20.00 en 22.15 uur). Vreemd gaan is levensgevaar lijk. Dat is de moraal van 'Fatal attraction'. Een gelukkig ge trouwde man maakt een slipper tje dat fatale gevolgen heeft. De vrouw (Glenn Close) blijkt name lijk licht geestelijk gestoord te zijn (Kijkhuis. donderdag, 20.00 en 22.15 uur). Carol Scanlan, te zien in 'Reefer and the model' i GPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13