Scholieren verdiepen zich in 'de wetenschap' Cursus voor ouders PAGINA VOOR JONGEREN 'Anders omgaan met kinderen' 'Je schaamt je toch dood wanneer je moeder je op straat knuffelt' N: ei S m Wat draag jij deze winter aan je voeten? m VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA 11 f m huk, wj m mi zijn twtp. 2omz imm um&im! ïr&sfTjèszs: DIT 15 É6N WBENOPM^JOHNHia. H>) HEEFT WfUMZFNP i/flETEN. mm Htuver, 5me mm.' vANwt<qe ve enokjvie gesparen or HET ENE^Itve&IZUIIC HEBBEN WE TARIEVEN F UNF-MOEIEN VERHOGEN OM N0€) &NMBEL ENEP^lE TE KüUNEN LEVtfEN-r5 Voo/- vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 -161 442. - mÊSSKKÊSÊm (w)b0twe IflWq/Wir VIA 6NE£<qlE00?Kljf 1E KOOP- Hoe leefden de mensen in de Ijzertijd, hoe komen we achter de informatie over deze periode en hoe betrouwbaar is deze. Enkele vragen waar niet direct iedereen een antwoord op weet. Maar de leerlingen van groep acht van De Bronckhorstschool uit Noord- wijk weten er sinds kort wel raad mee. Zij doen namelijk mee aan de Wetenschapsweek Junior, die van 10 tot en met 13 oktober in de Utrechtse universiteit, De Uithof, wordt gehouden De week, waaraan 35 basis scholen uit het land deelnemen, is bedoeld om de hoogste klassen van de basisscholen bekend te maken met wetenschap en we tenschappelijk onderzoek. Elke school heeft een onderwerp ge kregen en moet daar zo veel mo gelijk informatie bij zoeken. Tij dens de Wetenschapsweek, die als thema 'Rondneuzen met wijs neuzen' heeft, presenteren de on derzoekers hun bevindingen. Zo probeert bijvoorbeeld dé Wet houder Huibregtseschool uit Wassenaar zoveel mogelijk te we ten te komen over de Sovjetunie en De Schakel uit Leiderdorp over huisdieren. Onderwijzeres M.A. van Gelde- re van groep acht van de Noord- wijkse school vindt het project een leerzaam initiatief. Volgens haar blijven de indrukken bij de leerlingen langer hangen. "Je kunt de geschiedenis wel uit boekjes leren, maar dat is een beetje saai. Als de leerlingen zelf aan de slag moeten, worden ze veel enthousiaster en dan leren ze ook meer". Om er achter te komen hoe de mensen tijdens de Ijzertijd leef den worden er archeologen inge schakeld. Aan de hand van bot- stukies, scherfjes en stukjes weef- Scholieren van de Bronckhorstschool uit Noordwijk c sel krijgen zij een idee hoe men sen lang geleden moeten hebben geleefd. Afgelopen vrijdag kropen de leerlingen in de huid van een archeoloog. In de zand bak van de school hadden de on derwijzers oude voorwerpen ver borgen, die de kinderen moesten opgraven. Jessica van Kampen vond een schedel. "Ik schrok me rot. Ik was aan het graven en toen zag ik de schedel ineens liggen. Heel voor zichtig heb ik hem eruit gehaald. Later vond ik nog wat scherfjes, maar die schedel was toch wel het interessantste". Richard Caspers zou wel ar cheoloog willen zijn, al lijkt het hem een moeilijk vak. "Je moet er veel geduld voor hebben en ik vond het eerlijk gezegd in de zandbak al moeilijk. Je moet goed oppassen dat je de oude potjes niet kapot maakt, want toen wa ren ze niet zoveel waard, maar nu wel". ir archeologische schatten. (foto Jan Holvast) De leerlingenkregen ook een videofilm te zien om een idee te krijgen over het alledaagse leven in de Ijzertijd. Volgens Van Gel der hebben de meeste kinderen geen idee hoe het leven in die tijd was. "Ze kunnen bijvoorbeeld op de film goed zien dat een simpel karweitje als een vuurtje maken, al heel moeilijk is. Ze staan vaak niet stil bij het luxe leventje dat ze nu hebben. En in dat opzicht is zo'n project als deze heel leer- Het slotstuk van de Bronck horstschool wordt het bedenken van een eigen cultuur.In groepjes van vier gaan ze aan de slag. Twee groepjes maken voorwerpen. De andere groepen proberen aan de hand van de voorwerpen net als een archeoloog uit te vinden hoe de cultuur in elkaar zat. De leerlingen van groep acht van de Wethouder Huibregtse school heten voorlopig bijvoor beeld Iwèn, Pjotr of Anouschka. De school uit Wassenaar heeft als onderwerp de Sovjetunie en om zich een beetje in het land in te le ven hebben ze hun namen veran derd. Ze zijn druk in de weer met een maquette van een Russische boerderij. Ook hebben ze een krant gemaakt waarin allerlei in formatie over het land te vinden is. Volgens een onderwijzer zijn de kinderen een beetje zenuw achtig omdat "ze in Utrecht aan een professor vragen over Rus land kunnen stellen". In De Schakel in Leiderdorp was het vorige week een komen en gaan van cavia's, honden, kat ten en konijnen. De leerlingen hebben als onderwerp: Huisdie ren: wat kun je ermee, wat doe je ermee? Ze hebben allemaal een eigen dier gekozen variërend van hond, kat, hamster of vogel. Over ieder dier moeten ze kinderen in formatie zoeken en vragen beant woorden zoals: hoe zijn huisdie ren ontstaan en waarop moet je letten als je een dier aanschaft. Om dat te weten te komen praten de leeringen onder anderen met dierenartsen en asielhouders. Onderwijzer C. Frambach heeft het er druk mee. "Maar het is de moeite zeker waard. Ik heb m'n leerlingen nog nooit zo enthou siast gezien en ze leren er boven dien nog veel van ook". ...En plotseling ben je dan student in Amsterdam. Van het ene op het andere moment weggetrokken uit het beschermde milieu van ouders en proefwerkjes. Vanuit de veiligste stad van Nederland in één sprong midden in het hart des verderfs. Al je oude vrienden zijn uit het gezichtsveld verdwenen; de één is vakkenvuller in Roosendaal geworden, de ander F-16 piloot in Amerika en een derde heeft - voor een carrière als werkloze in Lochem gekozen. Helemaal in je eentje word je geconfronteerd met het geheimzinnige studentenleven met al zijn moeilijkheden en gevaren. Het is dan ook niet meer dan logisch dat je op zo'n cruciaal punt van je leven besluit lid te worden van een studentenvereniging. Daar zou ik lotgenoten vinden, leeftijdgenoten die net als ik verlegen zitten om studietips, vrienden en gezelligheid. Ik meldde mij dan ook snel aan bij studentenvereniging X waar ik samen met zo'n 120 andere eerstejaars introductie liep. De bedoeling van deze dagen was dat je de vereniging en vooral je jaargenoten terdege zou leren kennen. Ook kon je een keuze maken uit de diverse disputen waarin het geheel was onderverdeeld. Voor mij werd het gebeuren één grote afknapper. Het begon direct de eerste avond al toen ik eens met enkele oudere leden mijn studieproblemen wilde doorpraten. Hoe lees je zo'n dik boek nou op de juiste manier door en wat is de beste voorbereiding op een tentamen? Hoongelach viel mij ten deel. De helft van de leden van deze zogenaamde 'studentenvereniging' wist niet i ia eens wat ze studeerden, terwijl de overigen trots riepen dat ze nooit naar college gingen. Ik werd uitgejoeld. Maar zo snel geef ik niet op OK, dan praatte ik maar niet over mijn studie. Als ik hier maar wèl de vrienden en de gezelligheid kon vinden die ik zo hard nodig had. Gelukkig zou ik met betrekking tot dit laatste punt aan mijn trekken komen, want er waren voor de volgende avond 'spelletjes' aangekondigd. Snel thuis nog even de spelregels van Mens- erger-je-niet en Stratego doorgelezen en toen vol goede moed weer naar de sociëteit. Alwaar de tweede koude douche. Het gevarieerde programma bestond uit een biermarathon, gevolgd door een biertapwedstrijd en ter afsluiting een bierestafette. Maar nogmaals: een Gilles geeft niet op. Manmoedig nam ik deel aan deze primitieve volksspelen. Dan maar geen gezelligheid. Met een beetje goed wil zou ik nog steeds vrienden kunnen maken. En welk een triomf... enkele uren later had ik drie vrienden voor het leven. Door het gezamenlijk winnen van de bierestafette was er een zeer hechte band tussen mij en mijn teamgenoten ontstaan. Innig gearmd zwoeren wij elkaar eeuwig trouw. We zouden gevieren later rijk worden door bierwinkels te openen in nog onontdekte gebieden. Een gat in de markt. Dit waren nog eens vrienden. Echt jongens waar je op kon bouwen. Mijn hele leven had weerzin. De volgende avond was echter tevens mijn laatste. Bij begroeting van mijn drie vrienden bleek slechts eentje zich nog vaag te herinneren dat ik gister met hem in één team had gezeten. Mijn naam wist hij niet meer. Dit was voor mij de druppel. Een Gilles geeft niet op... maar soms toch wel. "Sommige ouders gaan over de rooie wanneer hun kind van vijf jaar weer met open mond eet. Het gedoe om dat gesmak kan hoog lopen, al zullen velen zich afvra gen waar zo'n moeder of vader zich druk om maakt. Je hebt nu eenmaal ook ouders die al lang blij zijn dat het kind een hele bo terham naar binnen werkt". Aan het woord maatschappe lijk werkster Ursie Graham en spelleidster Ria van der Starre. Zij leiden de gratis cursus 'An ders omgaan met kinderen'. De aankondiging van de nieu we cursus, die elf weken duurt duurt, roept nogal wat tegenstrij dige reacties op. Sommige men sen trekken het in het belachelij ke en vragen zich af of het nu echt nodig is dat ouders daarvoor een cursus móeten volgen. "Maar uit de omvang van de kindermishan deling en het grote aantal jonge ren dat van huis wegloopt, blijkt dat niet iedereen ongediplo meerd een kind kan opvoeden". "Het gaat inderdaad meestal van zelf. Je doet je bést en geeft zo veel mogelijk liefde en warmte", bevestigen Ursie Graham en Ria van der Starre. "Soms is het ech ter moeilijker. Dan gaat het niet zo goed. Je denkt dan onmiddel lijk dat het aan jou ligt. Het is nu eenmaal niet altijd rozegeur en maneschijn. En ook ouders heb ben weieens een baaldag^ Maar erover praten, lukt dikwijls niet. Je hebt toch zelf voor kinderen gekozen?". Volgens de leidsters zijn de ou ders die al aan de cursus hebben deelgenomen over het algemeen te spreken over het resultaat. Of hun kinderen daar net zo over denken, weten ze niet. "Je hoort wel wat via pubers. Veel problemen met kinderen van die leeftijd hebben trouwens te maken met het feit dat ouders niet onderkennen dat hun kinde ren bezig zijn zich los te maken van hun ouders. Het heeft niets meer met opvoeden te maken, maar met kinderen los leren la ten. Je schaamt je als 17-jarige toch dood wanneer je moeder je 1 1 Uit dé omvang van de kindermishandeling en het grote aantal kinderen dat van huis wegloopt blijkt dat niet iedereen 'ongediplomeerd' een kind kan opvoeden. (foto c. de Boer bv) op straat knuffelt of je ten over staan van je vrienden naroept of je je trui wel aanhebt? Maar goed, het komt voor dat ouders die deze discussie eens anders proberen op te lossen, te horen krijgen dat zij plotseling zo vreemd doen dat zij dat zeker op die cursi hebben geleerd". Worden het elegante pumps met bontversiering of waag jij je aan 'slobkousen'? Op dit moment zijn er twee trends waar te nemen in de schoenenmode. Naast eenvou dig, stijlvol en rustig uitgevoerde schoenen (die jou misschien niet zo heel erg aanspreken), zijn er ook tal van pronkerige en roman tische uitvoeringen op de markt. Deze schoenen zijn min of meer beïnvloed door folklore en volkse klederdrachten uit Zuidamerika, Mexico en India als ook de noor delijke landen. Dit resulteert in platte, hoog op gesneden schoenen met een gesp- sluiting en fantasie brogue-ver- werkingen. Bij de trotteurs (dich te schoenen met een laag hakje) is de overslagsluiting zeer populair. De invloed van de noordelijke landen is duidelijk waarneem baar door de bontaccenten. Wat te jMfMTCsC© (li) Deze week vroegen we de Big Deall-lezers: Welk vervoermiddel laat jij liever staan? 1(—)Het vliegtuig 2(l)M'n skateboard, sinds ik door de etalage een win kel binnenreed 3(9)De auto 4(4)Boten: ik hoef ze maar te zien of m'n ontbijt komt spontaan naar buiten 5()A1 het openbaar ver voer 6(6)De Ferrari van mijn broer, sinds ik dat paaltje heb geraakt 7<l)Mijn vouwfiets, omdat die zich steeds opvouwt als ik fiets 8(2)De benenwagen 9()De fiets van mijn broer, omdat ik altijd voor op de stang moet 10(7)De bromfiets, vanwe ge die afgrijselijke helm VOLGENDE WEEK: Met jij nooit willen ruilen? Laat jouw stem ook gelden in de Hartstikke Top 10. Bel of schrijf even. denken van een platte band schoen geheel van langharig bont, een ballerina in 'fun-fur' of een elegante pump met een 'bont kraag'. Wat pumps betreft, heb je ove rigens keuze genoeg. Sommige zijn versierd met borduursels, sierperforaties of smalle knoop- en wreefbandjes. De dikke pla teauzool is terug! Nieuw is de iets 'oversized' zool. De meeste laarzen zijn dit jaar laag, vaak net tot over de enkel. Ook hier zie je tal van Indiase en Zuidamerikaanse versieringen zoals kleurige franjes en bor duursels. Sommig laarzen zijn uitgevoerd met stukken elastiek aan de buitenkant of als been stuk. Zelfs de wildwestlaars met goudkleurige stiksels heeft een elastiek accent. Let op de 'slob- kous'-variatie, die verschillende materialen op geheel eigen wijze combineert. Wil je met modern, maar toch rofriantisch schoeisel rondstappen, kies dan voor de en kelschoen met hoge hak, die is versierd met gekleurde stenen. Qua kleuren, blijft zwart de ab solute topper. Bruin is er in tal van variaties: van heel licht tot donker. Bordeauxrood en fel rood zijn gezien, evenals flesse- en olijfgroen. Wie kiest voor blauw, vindt vooral het klassieke donkerblauw. Gladde leersoorten zijn nog steeds geliefd als materiaal met als goede tweede het matte leer dat in alle kleuren zijn eigen ka rakter heeft: meestal plantaardig gelooid. De groei van geschuurde leersoorten (nubuck, suède, hunting) is zeer groot. Het ge bruik van metalen (goud, brons, zilver, messing) zit in de lift. Zoals gezegd wordt bont gebruikt als versiering en als bovenmateriaal, soms geprint met de tekening van zebra's of panters.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11