Albeda gaat ruzie pensioen bijleggen m A Geest dreigt uit de fles Heineken te komen Baalbergen's Meubelpromenade, dan woont u net zo jong als u zich voelt. Overleg weduwnaarspensioen stokt weer De grens bij Rekkem ging n paar uur open Congres VS wil rol KLM in Northwest verkleinen 'Begemann-Groep snel naar het buitenland' gesstr [T_ 5 II M DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en de vier ambtenarencen- trales, met wie hij al maanden een moeizaam overleg voert, leggen hun geschil over het ABP-weduwnaarspensioen voor aan de geschillencommissie-Albeda. De minister en de bonden hopen dat die commissie met een doorbraak komt voor het overleg, dat gisteren voor de zoveelste maal vastliep. De minister kwam met het idee de commissie om raad te vragen in een conflict dat speelt sinds de rechter bepaalde dat behalve weduwen ook weduwnaars recht hebben op een pensioen, wanneer hun echtgenote in overheidsdienst is overleden. kunnen oplopen tot 250 miljoen gul- kabinet heeft deze regeling nodig den. Tijdens twee i leg, voorafgaand aan het reguliere dien zijn er nog twee andere gedeel- overleg, slaagde Van Dijk er niet i de instemming van de bonden de wet te ruilen voor verlenging x telijke vut-regeling, die aansluiten op een volledige vut van 60 jaar. De bonden op hun beurt staan onder Daarover zijn de bonden en de mi nisters het overigens al sinds een jaar eens. Het conflict tussen hem en bonden spitst zich toe op een aantal onderdelen van een wets voorstel van Van Dijk (waaronder de weduwnaarspensioenen vallen), die werkzaam moet zijn zolang de totale herziening en wezenwet (aww) er nog niet door de vut voor 60-jarigen. Deze loopt druk van hun leden die volgend jaar De bonden willen dat mannen die na weduwnaar werden na 6 april 1984 (de dag van een vonnis over ge lijke behandeling van weduwen en weduwnaars) nog een aanvraag kunnen indienen. De wet maakt aanvragen mogelijk met een terug werkende kracht van een jaar (maar nooit voor 6 april 1984). De extra kosten die hiermee zijn gemoeid op 1 januari af. In afwachting van het (niet-bin- dende) advies gaat het ABP door met de uitbetaling van wedunaars- pensioenen volgens het huidige wetsvoorstel, waar de bonden be zwaren tegen hebben. Op 23 okto- de we'duwem ber betaalt het pensioenfonds het eerste weduwnaarspensioen uit. Demissionair minister en bonden prateh de komende weken niet over de besteding van de twee procent ruimte die voor de arbeidsvoor waarden 1990 is geboden. De bon den voelen daar niets voor, in af wachting van de komst van een nieuw kabinet, dat (mogelijk) meer op tafel legt en andere prioriteiten legt. De vut-verlaging (ook onderdeel van het bod van het demissionaire kabinet) willen ze wel afronden. Het op hun 60e wegwillen. REKKEM - Chauffeur Peter Ekke- bus uit het Zeeuwse Geersdijk heeft samen met nog zo'n 2500 collega truckers heeft hij de afgelopen da gen vastgezeten op een groot par keerterrein bij Rekkem aan de Frans-Belgische grens. Hij bekijkt het laconiek: "Het heeft allemaal te maken met 1992. Die douaniers vechten voor hun baan. Dat is na tuurlijk hun goed recht. Maar op de ze manier zijn duizenden chauf feurs daar de dupe van. Ja, en die komen dan in opstand". door Hans de Bruin Door acties van de Franse doua niers kon geen vrachtwagen Frank rijk in. Gisteravond ging de grens even open. In een paar uur werden de meeste vrachtwagens Frankrijk binnengelaten. Om middernacht ging de grens echter weer 'op slot'. De Franse douaniers begonnen toen aan een nieuwe 24-uurs-actie. Het doorlaten van de truckers, die dagenlang rond de grenspost heb ben rondgehangen, was kennelijk bedoeld om wat goodwill te krijgen en tegelijk de chaos aan de grens te verminderen. Een chaos die overi gens mede door de vrachtwagen- "Helaas ja. Een compensatie is in het geval van dit soort sociale con flicten niet mogelijk. We kunnen als Europese Commissie alleen maar proberen zoveel mogelijk de oor zaak van die conflicten uit de weg te chauffeurs is veroorzaakt doordat boze buitenlandse chauffeurs uit protest de grenspost hadden ge blokkeerd. Zelfs personenauto's werden een tijd lang gehinderd. Niet alle chauf feurs waren het eens met die actie van hun collega's. Want ook al werkte de Franse douane in slakke- gang, zij zouden wellicht wat eerder de grens hebben kunnen overste ken. Nu nog staan tientallen in de steek gelaten vrachtwagens op de wegen in de omgeving van de grens post. Heel wat chauffeurs hebben hun oplegger laten staan en zijn met de trekker naar hun thuisbasis te ruggegaan. "Een beetje kletsen, een potje kaarten, wat slapen, aan de auto knoeien en in het restaurant zitten", zo schetst chauffeur Henk Tole- naars uit Roosendaal de voorbije dagen die hij in ledigheid heeft moeten doorbrengen. Ekkebus en Tolenaars, die hier sinds maandag met nog enkele col lega's uit Bergen op Zoom stonden, Van Miert, die overigens kritiek heeft op de chauffeurs die 'het recht in eigen hand nemen en blokkades organiseren', erkent dat deze acties r terug kunnen wellicht het beste pleidooi vormen afschaffing van de grenscon troles. "Dat is dan ook het enige po sitieve ervan". De Franse douaniers en vracht- route en in Europa verder door te „dringen. Aangezien de KLM op die routes een concurrent is, zou een ongewenste situatie kunnen ont staan. Bovendien zijn Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen ver plicht, in tijden van oorlog en natio nale crisis hun vliegtuigen ter be schikking van het land te stellen. Als buitenlandse maatschappijen te veel invloed zouden hebben, zou dat onmogelijk zijn, aldus de ver klaring. WASHINGTON (GPD) - Het Ame rikaanse Congres staat achter de vo rige week genomen maatregel van minister Skinner (vervoer), om het aandeel terug te dringen van de KLM in de Amerikaanse maat schappij Northwest Airlines. Skin ner wil naast het terugbrengen van het financiële aandeel van de KLM, ook de de KLM-vertegenwoordiger in de raad van bestuur van North west Airlines verbieden mee te ver gaderen over concurrentie-kwes- Dat bleek gisteren bij hoorzittin gen van de subcommissies lucht vaart van zowel het Huis van Afge vaardigden als de Senaat. Skinner was bij beide bijeenkomsten de be langrijkste getuige. Door afgevaar digden en senatoren, van zowel De mocratische als Republikeinse zij de. werd de minister geprezen voor zijn 'grote moed' en "zijn goede maatregel die om de goede redenen genomen is". In een verklaring leg de Skinner nog eens uitr waarom hij het nodig had gevönden het aandeel brief heeft gemeld de mogelijkhe- behoren tot de laatste Nederlanders' die gisteravond de grens oversta ken. Wanneer z is onzeker. "We rijden nu eerst naar het doua nekantoor in Compiègne en dan wachten we maar af wat ze daar weerdoen zegt Tolenaars, die met wagenchauffeurs hebben gister- een oplegger vol toiletpapier en lui- avond wel overeenstemming be ers zestien klanten in Frankrijk reikt over de opheffing van de blok- langs moet, tot in het Centraal Mas- kade blJ de Frans-Belgische grens- - siet toe. post Rekkem. De wachttijd voor de StrOD chauffeurs zal worden terugge- tt j j u r bracht tot maximaal een uur. Voor de werkgevers van de chauf- chauffeurs die hun combinaties feurs is de actie echter een grote maandag dwars op de weg hadden werkgeversorganisatie gezet uit protest tegen stiptheidsac- NOB-wegtransport heeft berekend ties van de douanei word£n niet 5e. dat een dag oponthoud per vracht- boet wagen 2500 gulden kost. Voor 400 trucks is dat een miljoen per dag. De twee partijen zijn het er ook Het gaat dus om een enorme scha- over eens geworden de formalitei- depost, die de transportbedrijven ten tot een minimum te beperken, nergens kunnen verhalen. Ook de zolang de computer niet beschik- Europese Commissaris voor trans- baar is. De douaniers zijn namelijk port, de Belg Van Miert, kan daar zelf ook verbolgen over een staking niets aan doen. Dat is een normaal bij het computercentrum in Parijs, bedrijfsrisico, zegt hij. die hun extra werk bezorgt. SOCHAUX - Doorgaan of niet. dat was gisteren de vraag in de Franse autofabnek Pengeot. waar al weken wordt gestaakt voor een 6 tot 7 procents loonsverhoging. De stakers besloten voorlopig nog even door te gaan DUSSELDORF (GPD) - De Bege- mann-Groep (6000 werknemers, jaaromzet een miljard gulden) gaat de grens over. Dezer dagen heeft di recteur Joep van den Nieuwenhuy- zen zijn honderdste onderneming aan de Begemann-Groep toege voegd, nadat hij zes jaar geleden be gon met de aankoop van een kleine noodlijdende machinefabriek in Limburg. Er worden nu gesprek ken gevoerd met vijf ondernemin gen, twee in Duitsland, twee in Frankrijk en één in Spanje. Een van die ondernemingen heeft een omzet van ongeveer 500 miljoen gulden per jaar. Begemann (dat onder meer ma chines produceert) verwacht over twee jaar een nettowinst te maken van 80 miljoen gulden. Dat is onge veer het dubbele van wat naar schatting in 1989 wordt verdiend. Dit zei directeur en grootaandeel houder Joep van den Nieuwenhuy- zen (33) gisteren op een persbijeen komst in Düsseldorf. Hij denkt dat het door Begemann overgenomen elektriciteitsconcern Holec (eind deze maand loopt het Reorganisatie zat al enige tijd in het vat ZOETERWOUDE - De zems zijn niet onopgemerkt schoon gaan vegen bij Heineken: de onrust is groot in het concern, nu de kers directie het personeel dat de KLM in de overname - Northwest Airlines mag hebben, te rug te brengen van 400 miljoen dol lar naar 175 miljoen dollar. De KLM zou met een aandeel van 400 miljoen weliswaar maar voor iets meer dan tien procent eigenaar van Northwest Airlines zijn gewor den, maar leverde wel 57 procent van de som waarmee de transactie in eerste instantie wordt gefinan cierd. Dat zou, aldus Skinner, de KLM een veel te grote invloed ge ven op het beleid van Northwest. Dat nu, zo legde hij in zijn verkla ring uit, is om twee rédenen gevaar lijk. In de eerste plaats zou de KLM w„mwv. kunnen meebeslissen bij pogingen drinkers pakken wat minder den voor een reorganisatie te onder zoeken. Niet dat iemand ontkent dat er iets moet gebeuren: al veel eerder dit jaar, begin april tijdens de presentatie van het jaarverslag, werd met zorg vastgesteld dat de winst geen groei meer vertoonde. door Raymond Peil en Karei Berkhout Toen heette het officiéél nog dat 'de bierbrouwer de naweeén van wereldwijde expansie moest ver werken'. Het alarmerende feit dat de pilsafzet op de bakermat en thuismarkt slonk bleef bij die gele genheid niet onopgemerkt. Bier aandeel in de pilsmarkt in Neder- gelijke afdelingen af te stoten - mo- land (52 procent) wel zodanig onder gelijk bij administratieve afdelin- druk stond dat later diezelfde gen: planning, controle, onderzoek maand de Limburgse brouwerij en boekhouding. Brand werd ingelijfd. Het inleveren van een half procent aandeel op de IN lGt gGWGnu. markt werd gecompenseerd door De plannen hebben de onzekerheid Limburgse procenten aan te onder de 6300 werknemers van Hei- schrappen van het transport bij voorbeeld lijkt mij zinloos". Voor FNV-districtsbestuurder A. Lakerveld staat wel als een paal bo ven water dat Heineken de makke lijkste weg kiest om groei in het be- Buiten schot blijven op dit moment de minder belangrijke activiteiten van Heineken, hoewel ook daden drang van het concern is geregi streerd in de sector gedistilleerd en wijn. Daar bestreed Heineken de af- icht blijft, zij het neken Nederland en met 4000 in het bier vergroot. De vak- Northwest op de Atlantische ANP Een meerderheid van de ANP-jour- nalisten heeft gistermiddag zijn goedkeuring gegeven aan het prin cipe-akkoord voor een cao 1989. De voor vandaag en morgen aangekon digde acties zijn daarmee van de baan. Het akkoord behoeft nu nog goedkeuring van de raad van be heer van het ANP. Limagas De Provinciale Limburgse Elektri- citeits Maatschappij (PLEM) en het Limburgs Gasdistributiebedrijf Li magas gaan op korte termijn op in één nieuw provinciaal energiebe drijf. Enige tijd geleden, deed de PLEM een bod op de aandelen van Limagas. De aandeelhouders van dit bedrijf beschouwden dit als een 'brute overval'. Visserij Minister Braks van landbouw en visserij heeft gisteren besloten de visserij op horsmakreel en blauwe wijting in de Noorse Zee en de Noordzee met ingang van vandaag te sluiten. Volgens de Europese Commissie zijn de toegestane hoe veelheden opgevist. Fusie De aangekondigde aandelenfusie tussen de Neóerlandsche Midden- standsbank NMB en de Postbank is gisteren officieel beklonken. De mi nister van financién heeft namens de staat alle aandelen Postbank overgedragen aan de NMB tegen uitgifte door NMB van evenveel nieuwe aandelen en aandelen-war rants als er uitstonden. zelfsprekend een Heineken-pilsje grijpen vaker naar iets speciaals: Belgisch biertje, een biertje je minder dik van wordt (kalo- rie-arm) of met minder alcohol. De lichtere soorten van de concurrent bestrijdt Heineken (overigens met succes) met het alcoholarme Buckler en onlangs nog 'dry beer', dat minderbitter smaakt. De zwaar dere soorten importeert het con cern in Nederland. Toch meende Heineken dat zijn kopen. Het geforceerd. Geruchten Bij Heineken wordt vooral getobd in het bier (6 miljard gulden omzet op een jaaromzet van 7,3 miljard in 1988). Eerder dit jaar deden al ge ruchten de ronde dat er een afslan king in het vat zat, naar aanleiding van een brief aan het personeel over vervanging van het gehele bedrijf. Het minst gerust is men nog op de nieuwe Nederlandse directeur R. Strobos. Diens reputatie van sa neerder is hem vooruitgesneld, om dat hij voor zijn aantreden in de brouwerijen in Zoeterwoude, Am sterdam, Rotterdam en Den Bosch de bezem heeft gehaald door de Spaanse dochter El Aguila. In de vorige week toegezonden 'tussenstand' van een reorganisatie- onderzoek kondigde het concern aan zijn activiteiten te willen beper ken tot de produktie, marketing en verkoop-van bier. Diensten zoals de bewaking, technische dienst, huis houdelijke dienst, transport en be waking, zouden eventueel relatief waardoor de prijs kan dalen of gemakkelijk zijn uit te besteden, der stijgen. Dat is ook een m< Bezuinigen is voorts - zonder der- om de markt te heroveren. Maar het drijfsresultaat terug te brengen. "Er lopende curve - de consumptie wordt met name gesproken over van gedistilleerd is de afgelopen kostenbesparingen, terwijl volgens tien jaar met dertig procent terugge- ons de directie veel meer kan doen. lopen door met Bols een joint- Ze moeten zorgen dat het markt- venture op poten te zetten voor de aandeel in de Nederlandse biercon- Benelux. Door de gezamenlijke on- sumptie terugkomt op het oude ni- derneming, Bols Benelux bv (omzet veau. Als de kosten zijn bespaard en 450 miljoen gulden, 700 perso- het marktaandeel is niet groter ge- neelsleden), konden beide partners bod af) al snel aanzienlijk meer winst zal gaan maken. Van den Nieuwenhuyzen gaat flink in Holec investeren, naar schatting zo'n 40 miljoen gulden per jaar. Dat geld zal vooral worden besteed aan scho ling, logistieke systemen en nieuwe machines. Van den Nieuwenhuyzen zei dat de Begemann-Groep op den duur een Europese structuur zal krijgen, waarbij het de bedoeling is dat de aandelen op verschillende Europe se beurzen zullen worden geno teerd. Hij denkt dat het aantal over names in Nederland niet erg groot meer zal zijn en vermoedt dat het zwaartepunt zal komen te liggen in Duitsland, Frankrijk en Spanje. Wel zei Van den Nieuwenhuyzen nog steeds belangstelling te hebben voor Cindu, Key Kramer. Of hij al een meerderheid van de aandelen van het Uithoornse chemie, pijpbe- kledings- en dakbedekkingsbedrijf heeft, wilde Van den Nieuwenhuy zen niet kwijt. "Ik heb een belang van tussen de 20 en 100 procent". Cindu, Key Kramer heeft on langs een extra beschermingscon structie ingevoerd. Eerder had di recteur Verdunnen al laten weten niets voor verkoop aan Van den Nieuwenhuyzen te voelen. Die vindt echter dat vooral de pijpbe- kledingsdivisie van CKK het bui tengewoon slecht doet. "Daar wordt op een omzet van 7 miljoen een verlies geleden van 4,5 miljoen, meer dan 6 gulden per aandeel. Met onze hulp kan dat snel ongedaan worden gemaakt en dan verdient CKK niet 12 gulden maar 18 gulden per aandeel en kan de koers naar de 180 gulden", aldus Van den Nieu wenhuyzen. Van den Nieuwenhuy zen zegt ook mogelijkheden te zien bij de noodlijdende weegapparaten- fabrikant Van Berkel in Rijswijk. Staking Domo over na akkoord Wat Lakerveld tevens steekt is het feit dat tijdens de cao-onderhan delingen vorig jaar de bonden 0,25 proent loonruimte in het bedrijf hebben laten zitten. Terwijl nu de rekening van de stagnerende resul taten van de laatste jaren toch aan de werknemers dreigt te worden ge bonden lijken niet goed te weten wat zij aanmoeten met de brieven van de directie, omdat zij van de wa re plannen van directie slechts een vermoeden hebben. "Mijn indruk is dat een nieuw management is aan gesteld, dat daadwerkelijk forsere maatregelen wil nemen om het marktverlies aan te pakken", zegt L. Bons van de Voedingsbond CNV kort na een gesprek met de vesti gingsdirecteur in Zoeterwoude. Maatregelen zijn volgens hem ook nodig: "Heineken is een enor me organisatie en ik heb het idee rechte spoor te krijgen. "Dat dat het ook een wat logge organisa tie is geworden. Afstoten van taken de kosten kunnen drukken. 230 banen bezuinigen. Heineken heeft de merken Zwarte Kip, Bokma, Coebergh, Jagermeis ter en Hoppe in de joint-venture in gebracht. Voor Heineken zijn gedistilleerd en wijn een bijzaak met een omzet van ongeveer 400 miljoen gulden op jaarbasis. Hetzelfde geldt overigens voor de frisdranken (Sourcy, Royal Club, B3, Sisi) met ruim 700 miljoen boven het r presenteerd. Terwijl bovendien de gulden per jaar. Ernstige proble- halfjaarwinst 17 procent uittorent men liggen bij Heineken overigens vorig jaar. niet op het gebied van de frisdran ken, daar zit de groei nog wel in. Voor Sourcy werd dit jaar zelfs nog boven een Hilversumse spa een fa- Volgens de FNV-man moet de di rectie ook gewoon meer initiatiever ontplooien om de brouircrij op het briêk'eebouwd mak kelijk gezegd, maar brouwerijen als Grolsch en Bavaria slagen daar ook in. Die bewegingen in de biermarkt, daar moeten ze goed op zitten. Mis schien hebben ze er ook wat lang mee gewacht". Wat de problemen in het bier be treft wordt gewacht tot het overleg verpakking daarbij BEILEN (ANP) De staking bij de Domo-zuivelfabriek is gisteren avond beéindigd, nadat Domo heeft toegezegd dat de 80 bedreigde ar beidsplaatsen bij de zuivelcoöpera- tie niet zullen verdwijnen. De Voe- omzet dingsbonden van FNV en CNV heb ben dit meegedeeld na een overleg met de directie over de toekomst van het bedrijf. Daarmee kwam er een einde aan de staking van het personeel die zondagavond begon. Onlangs kon digde directie king aan te gaan met met rent CC Friesland in Leeuwarden. De bonden vreesden 80 tachtig ar beidsplaatsen zouden verdwijnen als de afdeling melkpoeder klein- Leeuwar- met de directie, waarbij de werkge legenheid ('geen gedwongen ontsla gen') bovenaan de agenda zal staan. De geest is nog niet uit de fles. den zou worden overgeheveld. De directie heeft beloofd dat in dat ge val andere produkten in Beilen wor den gefabriceerd. ADVERTENTIE Een mens is maar net zo oud als hij of zij zich voelt Voor wonen geldt dat precies hetzelfde. U kiest voor de stijl die helemaal bij uw leefti/dsgevoel past Dan kiest u bij Baalbergen's Meubelpromenade altijd goed. Op niet b*uch corn» minder dan 7500 vierkante meters wordt het totale wonen gepresenteerd. co - -■> De meest uiteenlopende woonstijlen krijgen royaal de ruimte. Van jong tot klassiek. Van modem tot romantisch. Van rustiek tot avantgarde En alle grote merken tonen hun unieke gezicht in hun eigen studio's ,o«»'tCLAW .HO»™ lEOlAJ* pro^s .■nttNDHOPP» ,vooRKtuR TRPlfi' U bent nooit te oud om bij Baalbergen een juiste keuze in meubelen te maken. Baalbergen heeft nu nóg KATWIJK AMBACHTSWEG 11 -13 TELEFOON 01718 - 28 151 imr /La*/Ié»,:, i i rtiaio Mi: I 4 at iém I MEUBELPROMENADE KATWIJK

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7