SAAIE BOEL? Egypte namen presenteert deelnemers Politie Zuidafrika slaat iets te vaak op betogers in Kritiek Senaat over passief optreden VS Kandidaten vredesoverleg met Israël bekend Libanese groep eist moord op joodse leider België op VN-toespraak Mobutu verstoord 'ANC-topman Sisulu binnen 14 dagen vrij' Libië heeft plannen met Venetië MET HET OOG OP OORT GZÖ voorM DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 ..-IMUHl'KlU'l'.' BAYRUT/ BRUSSEL (GPD/AFP) De 'Soldaten van het Recht', een clandestiene organisatie die eerder een Belgische arts ontvoerde in Li banon, zou gisteren de verantwoor delijkheid hebben opgeëist voor moordaanslag op de voorzitter van het Coördinatiecomité van Joodse Organisaties in België (CCOJB), dr Joseph Wybran. Een persbureau in de Libanese tie nog in het duister over de daders van en het motief voor de moord op de politieke leider van de joodse ge- hoofdstad'kreeg een'in het Arabisch meenschap in België, de 49-jarige opgestelde verklaring waarin werd CAIRO/JERUZALEM (Rtr/DPA/GPD) Egypte heeft een lijst met twaalf namen opge- steld van Palestijnen die met Israël over vrede zouden kunnen gaan onderhandelen. De Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO zou met deze onderhan delaars hebben ingestemd, aldus Palestijnse bronnen gisteren. Vol gens de Palestijnse zegslieden zijn de twaalf zowel afkomstig uit bezet gebied als het buitenland. De niet uit de bezette gebieden afkomstige deelnemers aan het overleg zijn Mo hammed Milhem, de vroegere bur gemeester van Halhoul op de Westoever en lid van het Uitvoe rend comité van de PLO, en Akram Haniyeh, hoofdredacteur van de krant Ashaab die in Oost-Jeruzalem wordt uitgegeven. Beide Palestij nen zijn door Israël uitgewezen. Op de lijst staan voorts de namen van Hanna Siniora, de hoofdredac teur van de krant al-Fajr, Faisal al- Hussayni. de directeur van het Ara bische Studiecentrum en Radwan Abu Ayash, de voorzitter van de Vereniging van Arabische journa listen. De overige zeven zijn Fayez Abu Rahma, een advocaat uit de Gaza- strook, Mustafa al-Natsha, een na tionalist uit de de Westoever, Elias Freij, de burgemeester van Bethle hem, Jamil Tarifi, een advocaat uit El-Bireh (Westoever), Saeed Kan- aan, een familielid van een PLO- functionaris in Cairo Ghassan al-Shakaa, e< uit Nablus (Westoever). Volgens de Palestijnse zegslieden gezegd dat "het doodvonnis van dokter Joseph Wybran is uitge voerd". De arts die zich onder meer inzette voor de verwijdering van een Pools nonnenklooster uit het voormalige Nazi-vernietigings kamp Auschwitz, "maakte deel uit van de Mossad" (Israëlische veilig heidsdienst), aldus de verklaring. Gisteren tastte de Belgische justi- dr. Joseph Wybran. De aanslag riep België en in het buitenland tallo- reacties van afschuw op. gie. Wybran overleed in de nacht van dinsdag op woensdag. Zowel de Belgische premier Mar tens als de Israëlische premier Sha- der van de 30.000 mensen tellende joodse gemeenschap in België. Wybran was de laatste tijd in het nieuws gekomen vanwege zijn ac ties tegen de aanwezigheid van het omstreden Karmelitessenklooster op het terrein van het voormalige concentratiekamp Auschwitz in Po len. Wybran was net teruggekeerd van een bezoek aan Polen. Hij werd vermoord terwijl hij op weg was naar de opening de aanslag. Martens sprak van mensonwaardige daad van onver draagzaamheid'. De Belgische kar- barak, de lijst met namen meegeno men naör Washington, waar hij eer der deze week de Amerikaanse pre sident, Bush, en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Baker, óntmóette. Ondanks het verzoek van minis ter Baker om het vredesplan van Mubarak te accepteren, zal het Is raëlische kernkabinet, bestaande uit ministers van Likud en Arbei derspartij, vandaag vergaderen OVér een antwoord op de vredes voorstellen van de Egyptische pre sident Mubarak. Aan de vooravond van het debat heeft de Likud beslo ten onverminderd vast te houden aan het Israëlische vredesplan, zoals dat in mei is goedgekeurd door het kabinet. De standpunten van de twee gro te partijen lopen ver uiteen, maar men verwacht dat het kabinet mor gen nog geen definitief antwoord zal geven op Mubaraks 'tien-pun- ten-plan'. De Likud-ministers heb ben besloten de voorstellen van de Egyptische president in de kabi netsbijeenkomst van vandaag niet eens aan de orde te stellen, al staat het vast dat hun collega's van de Ar beiderspartij dat wel zullen doen. door het hoofd gescho- kerk zijn deelneming ten. Zijn lichaam werd aangetroffen 5 naast zijn auto op het parkeerter rein van het Brusselse Erasmuszie- kenhuis, waar hij werkzaam was als hoofd van de afdeling immunolo- spraken hun afschuw uit over Martin Buber-instituut aan de Brus selse universiteit, genoemd naar de beroemde Duits-joodse theoloog en Filosoof. Wybran stond in de joodse gemeenschap en daarbuiten als ge matigd bekend. Hij sprak zich on langs nog tamelijk positief uit over Dr. Wybran was voorzitter van de veranderde houding van de PLO het Coördinatiecomité van Joodse Organisaties in België (CCJOB). Hij werd gezien als de wereldlijke lei- Arafat. In België zijn al vaker aanslagen op joden gepleegd. tactiek van de partij van pré- advocaat mier Shamir is de Arbeiderspartij het initiatief te laten nemen, zodat het lijkt of die partij willens en we- had de Egyptische president, Mu- tens afwijkt van het plan dat eerder door de regering is aanvaard. De Li- kud-ministèrs zeiden gisteren dat ze achter het Israëlische vredesini tiatief staan "zonder enige wijziging of toevoeging". De Zaïrese president Mobutu Sese Seko (links) t band met het bedreigde vredesplan voor Angola. de Amerikaanse president Bush spraken elkaar gisteren Nieuw Forum bepleit gesprek autoriteiten DDR OOST-BERLIJN (Rtr) Oostduit sers die met de naar vernieuwing strevende groep 'Neues Forum' sympathiseren, moeten geen ge weld gebruiken. Veeleer dienen zij een gematigde dialoog aan te gaan met de communistische autoritei ten. De DDR verkeert in een kritie ke toestand als gevolg van de vlucht van ongeveer 40.000 onderdanen naar het Westen. Dit staat in een verklaring die de groep gisteren heeft uitgegeven. In enkele weken tijds hebben 5000 in woners van de DDR adhesie be tuigd aan de groep. "Nieuw Forum doet een dringend beroep op allen die met de groep sympathiseren. Geweld is geen middel in een poli tiek debat. Laat u niet provoceren", aldus de verklaring die verder gaat met "Wij zijn rechts-radicaal noch anti-communistisch. Wij zijn voor een redelijke dialoog over onze toe komst". Meer dan 10.000 mensen hebben maandag een demonstratie in de stad Leipzig gehouden, waarin zij opheffing eisten van het verbod op Nieuw Forum, een losse federatie van intellectuelen, kunstenaars en arbeiders. De demonstratie, vijf da gen voor de DDR haar 40e verjaar dag viert, was de grootste sinds Sov jet-tanks in 1953 een eind maakten aan een anti-communistische op stand. Spion Een 21-jarige recruut van de Ameri kaanse marine is veroordeeld tot-35 jaar gevangenisstraf en dwangar beid, omdat hij probeerde gehei men te verkopen aan een Sovjet-ge heim agent in Tokyo, zo heeft de Amerikaanse marine meegdeeld. Palestijnen Soldaten in burgerkleding en rij dend in een personenauto hebben gisteren in de Gaza-strook twee ge maskerde Palestijnen doodgescho ten. In de Gaza-strook, op de Westoever en in een detentiekamp zijn drie Palestijnen die werden ver dacht van collaboratie met Israël, door Palestijnse activisten gedood. Nicaragua De Sovjetunie staakt haar wapen zendingen naar Nicaragua "als een bijdrage aan een algehele oplossing van het conflict in de regio en na- dukkelijke steun voor de overeen komst van de Middenamerikaanse presidenten". Dat hebben de twee landen gisteren bekendgemaakt. Bommenwerper Een Amerikaanse B-l bommenwer per met een defect landingsgestel heeft gisteren een geslaagde nood landing gemaakt in de Mojave- woestijn, waar ook de ruimteveren na hun vluchten plegen te landen. Het toestel liep schade op aan de neus, maar de vier bemanningsle den bleven ongedeerd. WASHINGTON (AP/IPS) De In die formulering kon ook de presidenten van Zaïre en de Vere rechtervleugel, bestaande uit de mi- nigde Staten, Mobutu Sese Seko en nisters Sharon, Levy en Modai, zich Bush, hebben gisteren op het Witte vinden. Sharon had overigens lie- Huis met elkaar gesproken in het ver gezien dat zijn partij had beslo- kader van Amerikaanse inspannin- ten president Mubarak definitief uit gen nieuw leven te blazen in het be- het vredesproces te weren. dreigde vredesplan voor Angola. De Arbeiderspartij heeft laten Mobutu, die zich in New York be- weten dat ze van het kabinet geen vindt in verband met de openings uitspraak zal verlangen over het zitting van de Algemene Vergade- tien-punten-plan van Mubarak, om- ring van de Verenigde Naties, dat de Likud zich al tegen de Egyp- bracht een kort bezoek aan Was- tische uitleg van het Israëlische vre- hington, waar hij drie kwartier van desplan heeft gekeerd. De socialis- gedachten wisselde met Bush, ten willen proberen de Likud ertoe De toespraak van Mobutu tot de over te halen akkoord te gaan met VN werd gisteren verstoord door het aanbod van de Egyptische pre- een groep demonstranten die hem sident in Cairo besprekingen te or- beschuldigden van grove schendin- ganiseren tussen een Israëlische en gen van de mensenrechten. De Zaï- een Palestijnse delegatie. rese president moest zijn toespraak ADVERTENTIE tot de Algemene Vergadering twee minuten staken toen zes demon stranten vanaf de publieke tribune kaanse hulp aan "ee: door martelingen er Aan de overkant v land bestuurd corruptie", de straat de- leuzen tegen Mobutu's bewind monstreerden toen ook aanhangers schreeuwden. De zes werden na van Mobutu, die diens binnenlands verhoor op vrije voeten gesteld. beleid, bemiddeling in de oorlog i De demonstranten hadden eerder Angola en zijn contacten met de het hoofdkwartier de blanke regering in Zuidafrika aldus een tegen-demonstrant. Na de incidenten zei Mobutu in de Algemene Vergadering dat hij "de zaak wilde bepleiten van dege nen wiens rechten worden geschon den". Daarom was en is hij bereid de voormalige president van Zuid afrika, Botha, en diens opvolger De Klerk te ontmoeten. Koop dan snel een staatslot en wie weet heeft u binnenkort het kleurrijkste bestaan dat er is. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. VN geprotesteerd tegen de Ameri- dersteunden. "Dialoog is de beste manier om apartheid te bestrijden", Weer drie zwarte Zuidafrikanen terechtgesteld JOHANNESBURG (GPD/IPS) - Drie zwarte Zuidafrikanen die we gens moord ter dood waren veroor deeld, zijn gisteren in Pretoria opge hangen. Daarmee is het aantal exe cuties voor dit jaar op 42 gekomen, terwijl 54 doodvonnissen zijn ver anderd in langdurige gevangeniss- straffen. Volgens mensenrechtenorganisa ties wachten nog ongeveer 270 men sen tot de doodstraf aan hen wordt voltrokken, onder wie negen blan ken. De drie mannen die gisteren zijn opgehangen, hadden zich vol gens de processtukken schuldigd gemaakt aan moord. Geen van de misdaden had een politiek karakter. De executie van een vierde man, een blanke, werd opgeschort in afwachting van de uitslag van het hoger beroep dat te gen het vonnis is aangetekend. Het is de tweede keer sinds het aantre den van president De Klerk dat in Zuidafrika doodvonissen zijn vol trokken. Intussen heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Pik Botha, gezegd dat zijn land niet deelneemt aan een confe rentie over de toekomst van Zuid afrika die eind november in Parijs wordt gehouden. De conferentie zou een persoonlijk initiatief zijn van de Franse president Mitterrand. Kans in Panama voorbij laten gaan WASHINGTON (GPD/Rtr/UPI) - Cheney gisternacht. De mislukte De Amerikaanse regering behoudt staatsgreep was volgens hem "meer zich het recht voor militair geweld een machtsstrijd tussen verschil- te gebruiken tegen de Panamese lende facties van het Panamese le- dictator generaal Noriega. Minister ger" en de opstandige Panamese Baker (buitenlandse zaken) heeft militairen wilden alleen maar dat dat gisteren gezegd. Noriega aftrad. Sprekend voor de Senaatscom- Williams, de woordvoerder van missie buitenlandse zaken, zei Ba- het Pentagon, vertelde dat tijdens ker: "De optie om militair op te tre- de staatsgreep enkele Amerikaanse den is altijd blijven bestaan. Maar militairen bij het hoofdkwartier van de president vindt datje, als je Ame- het Panamese leger, waar Noriega rikaanse levens gaat riskeren, dat werd vastgehouden, werden bena- volgens je eigen plannen moet doen derd door Panamezen. en op een tijdstip dat je maximale Intussen zijn in Panama drie le- kansen hebt". den van de generale staf van gene- De minister reageerde met die raa* Noriega gearresteerd. Onder woorden op kritiek uit de Senaat, hen is het hoofd van de staatsveilig- Verschillende senatoren verweten heidsdienst, aldus een gisteren uit- de passieve houding van de rege- gegeven oorlogscommuniqué. Er ring-Bush bij de mislukte poging werd geen nadere verklaring gege- van Panamese militairen, afgelopen ven voor de aanhouding van kolo- dinsdag, om Noriega uit het zadel te nel Wong, het hoofd van de staats- stoten. veiligheidsdienst en de kolonels De minister wilde niet zeggen of Ow Young en Palacios Gondola, de rebellerende Panamese militai- Beide laatste officieren hebben ren van tevoren enige verzekering de strijdkrachten vertegenwoor- van Amerikaanse steun hadden ge- digd bij onderhandelingen die in kregen. Hij leek wel aan te geven, augustus tussen de door Noriega dat de Amerikaanse regering had gedoogde regering en de oppositie besloten niet actief aan de coup mee z'.in gehouden. Palacios maakt bo te doen, omdat zij de opstandelin- vendien deel uit van de gezamenlij- gen weinig kans van slagen had ge- ke staf van Amerikaanse en Pana- geven. mese officieren die toezicht houdt De woordvoerder van president °P de veiligheid van de Kanaalzone. Bush, Fitzwater, herhaalde gisteren dat het Witte Huis van tevoren had geweten dat een coup werd be raamd. "We hadden enige indicatie, r je weet in dit soort situaties ROME (AP) Het officiële Libische persbureau JANA heeft gisteren gemeld dat onder de Italiaanse bevolking steeds meer steun bestaat voor een Libische annexatie van de stad Venetië. In het persbericht van JANA werd gesproken van "positieve ideeën onder de Italiaanse bevolking". Volgens JANA hebben andere kringen in Italië, wanwege hun 'onbe kendheid met het Arabische verleden van Venetië', echter gereser veerd gereageerd. De Italiaanse krant La Repubblica schreef dat JANA een ironisch bedoeld commentaar in de krant verkeerd interpreteerde. Het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat Italië er niet over piekerde Venetië 'weg te geven'. nooit precies wat er gaat gebeuren", aldus de woordvoerder. De opstandelingen die generaal Noriega een paar uur in hun macht hadden, wilden hem niet uitleveren aan de Verenigde Staten, aldus de Amerikaanse minister van defensie JOHANNESBURG (Rtr) - De Zuidafrikaanse regering heeft be sloten ANC-topman Walter Sisulu binnen de komende veertien dagen vrij te laten. Dit heeft de Zuidafri kaanse pers vandaag gemeld. Si sulu is na Nelson Mandela de meest bekende zwarte politieke gevange ne in Zuidafrika. De 'Johannesburg Citizen' die goede banden heeft met de blanke minderheidsregering van president De Klerk, schrijft onder aanhaling van regeringsfunctionarissen dat de beslissing voor de vrijlating van Si sulu is genomen en dat alleen het tijdstip waarop dat gebeurt nog moet worden bepaald. ADVERTENTIE Filipijnen De dagbladen in de Filipijnen heb ben vandaag met grote koppen be richt over een vermeend moord complot tegen president Aquino. Minister van defensie Ramos ont- -pv r* a kende noch bevestigde de geruch- DOOipOt ten, maar de krant 'Daily Inquirer' eiste inzicht in een vertrouwelijk militair document. JOHANNESBURG - Sinds een maand is luitenant Gregory Rock- man een omstreden man. De 30-jari- ge politieman uit de Kaapprovincie is een held voor menig weldenkend Zuidafrikaan, maar een verrader voor wie apartheid nog steeds het evangelie is. door Peter van Nuijsenburg Op zes september, de dag van - waarschijnlijk - de laatste blanke parlementsverkiezingen in Zuid afrika, legde Rockman een verkla ring af die klonk als een noodkreet: het brute optreden van de oproer politie kon hij niet langer voor zijn geweten verantwoorden. Eén dag eerder was hij getuige ge weest van een kloppartij door de op roerpolitie die woest had ingehakt op protesterende scholieren. Dit schouwspel had hem zo doen wal gen dat hij, ondanks 12 jaar actieve dienst, niet langer kon zwijgen. Rockmans ontboezeming ontke tende een serie verrassende ontwik kelingen. Dat hij meerdere malen met de dood is bedreigd, waar schijnlijk door collega's, kan geen verbazing wekken. Wie demonstra tief de vuile was buiten hangt, be zondigt zich volgens de codes van de Zuidafrikaanse politie aan een halsmisdaad. Opmerkelijker was dat de regering opdracht gaf Rockmans beschul- dingen te onderzoeken. Deze op dracht ging naar een generaal van politie zodat menigeen de doofpot al zag opdoemen. Maar aan de ver rassingen leek geen einde te komen, toen bekend werd dat twee politie officieren wegens hun aandeel in de excessen van vijf september ver volgd zouden worden. Hun proces begon dinsdag in Kaapstad. En, het kan niet op, politieminis ter Vlok gaf zijn mannen te verstaan dat krachtig optreden soms ge rechtvaardigd mag zijn, maar dat hij een overmaat aan 'geestdrift' niet langer zal tolereren. De frisse wind van president De Klerk lijkt ook door de politieburelen te waaien. Hét belangrijkste is echter dat dankzij Rockman de discussie over de positie van de 64.000 man sterke politiemacht weer is opgelaaid. Die positie valt niet te benijden. In de ogen van vele Zuidafrikanen, zwart en blank, is de politie niet de bewa ker van de rechtsorde maar de waakhond van de apartheid. Het verjagen van zwarte badgasten van voor blanken gereserveerde stran den leek vaak belangrijker dan het bestrijden en voorkomen van mis daden, toch de eigenlijke taak van de politie. Moreel De Zuidafrikaanse politie heeft on geveer alles gedaan om die reputa tie te verdienen. De bloem der natie blijkt niet te kiezen voor een carriè re bij de mobiele eenheid. De blan ke politieman was jarenlang onder betaald en dat droeg niet bij tot een hoog moreel. Hij werd vooral ge worven onder de armere blanken, een bevolkingsgroep die zich be- De Zuidafrikaanse politie in de beklaagdenbank. Een dertigjarige zwar te politieman uit de Kaapprovincie heeft het aangedurfd om het vaak bru te optreden van zijn collega's tijdens demonstraties aan de kaak te stellen. (foto AFP) dreigd voelt door het 'zwarte ge- ke politieman. Maar nu de regering vaar'. zich, zij het nog aarzelend, heeft be- Deze mentaliteit werd door de geven op het hervormingspad, korpsleiding gecultiveerd. Blinde dreigt deze zorgvuldig gekweekte trouw aan het bewind was de be- korpsgeest zich tegen haar te keren, langrijkste eigenschap van de blan- De politieman die gewend was aan heldere richtlijnen en er op los mocht slaan als hem iets niet beviel, wordt nu geacht 'een constructieve bijdrage' te leveren aan het 'orde probleem'. Helaas is de opleiding nog niet aangepast aan de nieuwe taakomschrijving, want de Zuid afrikaanse politieman wordt nog steeds geleerd vooral te vertrouwen op wapenstok, zweep en traangas- patroon. De hier uit voortvloeiende frus traties komen op verschillende ma nieren tot uiting. De leiding maakt zich zeer ongerust over de toene mende misdaad in de politiegelede- ren. Regelmatig duiken berichten op over politiemannen die hun ken nis en ervaring aan gene zijde van goed en kwaad te gelde maken. Daarnaast dreigt een massale leeg loop: steeds meer agenten - onge veer zes per dag - nemen ontslag om een beter belegde boterham te ver dienen bij de talloze particuliere be veiligingsdiensten. Maar wat de politiek vooral te denken moet geven, zijn de ex treem-rechtse sympathieën die met name onder de lagere rangen van de oproer- en veiligheidspolitie leven. Ex-president P.W. Botha schijnt er van overtuigd te zijn geweest dat tweederde van de blanke politie mannen sympathiseert met de ex treem-rechtse Konservatieve Partij en zijn schuchtere hervormings plannen doelbewust saboteerde. Protesten Hoewel het lidmaatschap van de fascistische Afrikaner Weerstand Beweging (AWB) voor een politie man is verboden, weet iedereen die het weten wil, dat het portret van AWB-leider Terreblanche menig verkleedlokaal siert. De politie is in elk geval opvallend vaak geneigd de strapatsen van de AWB door de vin gers te zien. Twee weken geleden werd in Pre toria gelijktijdig gedemonstreerd door een beweging van voorname lijk zwarte vrouwen en de AWB. Op de vrouwen werden honden afge stuurd; met de AWB-mannen, die zich hadden uitgeleefd in racisti sche vuilspuiterij, werd in gebed ge knield. Deze situatie is des te verontrus tender doordat de politie onder de nu drie jaar oude noodtoestand in feite carte blanche heeft en dus vaak eigenmachtig optreedt. Er zijn volgens mensenrechtenorganisa ties ook sterke aanwijzingingen dat de doodseskaders die regelmatig critici van het bewind liquideerden, in politiekringen hun handlangers ronselden. De politie als vijfde kolonne van extreem-rechts. Het is een gevaar waaraan de regering snel het hoofd moet bieden om te voorkomen dat de hervormingen worden gesmoord door hen die moeten toezien op hun naleving. Luitenant Rockman heeft hopelijk op tijd de discussie laten losbarsten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5