Brinkman legt zich neer bij Véronique Optimisme troef rond formatie Uitspraak Raad van State sterkt TV 10 'Miskende' politieman stelt looneis uit onvrede Tehuis in andere handen na dood bejaarde in te heet bad Uitsterven paddestoel dreigt op grote schaal DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) legt zich neer bij de komst van Véronique op de kabel. De bewindsman vindt het "onlogisch" en "onwaarschijnlijk" om het 'ja woord' voor Véronique van het Commissariaat voor de Media te schorsen, nu de Raad van State heeft bepaald dat Véronique terecht via de kabel wordt verspreid. Vandaag zal Brinkman zijn standpunt in een brief aan de kamer uiteen zetten. ROTTERDAM (ANP) - De Neder- landse politieman wordt goed be taald in vergelijking met onderwij zers, verplegenden en andere werk nemers in de niet-zakelijke dienst verlening. Zijn onvrede, die uit mondt in eisen tot betere betaling, moet worden verklaard uit maat schappelijke miskenning. Dat schrijft mr. J. Demmink, tot vorig jaar hoofd van de Directie Po litie bij Justitie, in een vandaag ver schenen bundel ter gelegenheid van het lustrum van de Advies- en Arbitragecommissie Rijksdienst (commissie Albeda). Deze commis sie houdt zich bezig met geschillen over arbeidsvoorwaarden tussen minister en ambtenarenbonden. Volgens Demmink, bij Justitie in middels overgestapt naar de direc tie Rechtspleging en Rechtshulp, is sinds de jaren zestig de politie niet alleen niet langer "je beste kame raad" maar blijft zij ook het ant woord schuldig op de toeneming van de criminaliteit. Aan de groei van de politie kan het volgens hem niet liggen (ze bleef vrijwel buiten schot in de ombuigingsjaren, na een forse groei sinds begin jaren zeven tig), wel aan de topzware organisa tie. Maar een vijfde van de Amster damse politiemensen doet dienst op straat ("en kankert tussen het werk door in de surveillance-auto met zijn collega over gebrek aan be loning en waardering"). Veranderingsbereidheid is nau welijks te bespeuren. Men ontkent problemen, trekt cijfers en deskun digen in twijfel, wat volgens Dem mink duidt op angst en gebrek aan vertrouwen in de eigen maatschap pelijke positie. Het organisatiebe- lang legt zoveel beslag op de ge dachten, dat het eigen functioneren niet wordt vergeleken met de ver wachtingen uit de maatschappij. Die bereidheid is juist noodzakelijk voor veranderingen, schrijft hij. Demmink waarschuwt ervoor dat de aandacht voor een ander politie bestel (een beproefd middel bij ge brek aan waardering) de aandacht van het werkelijke probleem, de po litiecultuur, afleidt. Hij wil daarin een omslag bereiken door de poli tietop open te stellen voor mensen van buitenaf. Een vergelijking met de bekaamheidseisen buiten de po litie vindt binnen het sterk gesloten apparaat vrijwel nooit plaats, nadat de onderlinge rangorde al vroeg (in de opleiding) is bepaald. Verder moet via het ontwikkelen van leidinggevende capaciteiten van zittende hogere politiefunctio narissen de onderlinge competitie en doorstroming worden verbeterd. Demmink vindt verder kwalitatieve versterking van het middenkader dringend geboden. Ook hier zal een landelijk loopbaanbeleid op termijn een belangrijke bijdrage leveren. De ongelijke leeftijdsopbouw binnen het korps (in verhouding veel .jongeren" in leiding en mid denkader) zorgt nu voor geringe carrière-vooruitzichten. Veel men sen verlaten daarom de politie en niet omdat het bedrijfsleven zoveel beter betaalt, meent Demmink. Tenslotte moet het algemene oplei dingspeil omhoog, waarbij een rol moet spelen dat de opleiding maar weinig afvallers telt. De minister werd gisteren door de Tweede Kamer gemachtigd voorbe reidingen te treffen voor de vor ming van een duaal bestel. Daarin is plaats voor publieke en (legale) commerciële omroepen. Het was voor het eerst dat zich in het parle ment een meerderheid aftekende voor de toelating van commerciële tv. Voorwaarde is wel dat het pu blieke deel van het bestel afdoende wordt beschermd. Daarnaast kreeg Brinkman nog van een overgrote kamermeerder heid het groene licht om Véronique van de kabel te weren. Daartoe zou Brinkman moeten overgaan tot schorsing van het besluit van het Commissariaat voor de Media dat Véronique een buitenlandse zender is - en dus op de kabel mag. Maar toen de Raad van State later op de dag uitsprak dat het Commissariaat Véronique terecht tot de kabel heeft toegelaten, veranderde Brinkman van mening. "We moeten uiterst voorzichtig opereren", aldus Brinkman nog tij dens het debat. Later op de dag gaf hij echter toe dat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn Véronique nog van de kabel te weren. De juridische positie van deze commerciële zen der is immers door de uitspraak van de Raad van State ijzersterk gewor den. Het CDA-kamerlid Beinema hoopt dat het juridische steekspel rond Véronique er alsnog toe leidt dat "de buitenlandse mombakkes- sen worden afgerukt". Ook hij gaf later echter toe dat de kans daarop niet groot is. Een overgrote Kamer meerderheid van CDA, PvdA, HAARLEM (ANP) - Het particulie re verzorgingstehuis De Haemstede in Bergen functioneert slecht, ter wijl er ook gebrek is aan goede lei ding. Het tehuis, waar eind augus tus dit jaar een bejaarde bewoner overleed aan de gevolgen van brandwonden na een te heet bad, moet daarom opgaan in een nieuwe stichting. Dat heeft de Noordhol landse gedeputeerde voor welzijn, C. Korver, bekendgemaakt. De provinciale inspectie voor ver zorgingstehuizen stelde eind augus tus een onderzoek in naar de gang van zaken bij De Haemstede, nadat een bewoner was overleden. De man bezweek aan de verwondin gen, die hij in een te heet bad had opgelopen. Ook justitie stelde een onderzoek in naar mogelijke nala tigheid van het personeel. Volgens gedeputeerde Korver heeft de hoofdofficier van justitie in Alk maar de zaak inmiddels gesepo neerd. Woningbezit Tussen 1982 en 1986 nam het eigen- woningbezit onder Turken en Marokkanen in Nederland af van 20 naar elf procent, zo concludeert het Sociaal en Cultureel Planbureau in een gisteren verschenen rapport. Surinamers en Antillianen wonen in kwalitatief slechtere woningen dan de totale bevolking, terwijl Tur ken en Marokkanen nog slechter af zijn. Historisch Museum E. Fischer zal voorlopig als interim- directeur de dagelijkse leiding op zich nemen van het Amsterdams Historisch Museum (AHM). Het Amsterdamse college van b en w heeft hem vandaag benoemd, zo be vestigde de gemeente. Fischer is on der andere directeur van het Inter nationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis. Het college hoopt hier mee een een einde te maken aan de problemen rond de sollicitatiepro cedure voor een nieuwe directeur. Verkrachting De Bredase rechtbank heeft giste ren een 21-jarige man uit Oud-Gas tel voor verkrachting van een meis je uit die plaats veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en hem ter beschikking van de regering ge steld. Hij kwam tot zijn daad uit woede, omdat zij de verkering na zes weken uitmaakte. De verdachte ontkende. Onderwijs De totale jaarlijkse kosten per stu dent in het hoger onderwijs liggen in Nederland hoger dan in de Bondsrepubliek Duitsland maar la ger dan in Groot-Brittannë. De ver schillen hangen samen met de duur van de studie, het beschikbare per soneel voor onderwijs en onder zoek, de structuur van het hoger on derwijs en de grootte van de univer siteiten en hogescholen. Dit bleek gisteren uit een onderzoek dat de universiteit van Rotterdam in op dracht van het ministerie van on derwijs heeft uitgevoerd. Dierenleed De actiegroep Dierenleed mag geen kaarten, stickers, boeken of derge lijke zaken verkopen onder het mom dat de opbrengst voorname lijk gaat naar de bestijding van die renleed. De rechtbank in Arnhem heeft dat woensdag bepaald in een civiele procedure die acht Neder landse dierenbeschermingsorgani saties hadden aangespannen. Vol gens hen suggereerde Dierenleed steeds ten onrechte dat de op brengst ten goede zou komen aan Hp hpstriidinu van HiprpnlPPH De conclusies van de inspecteur voor verzorgingstehuizen, J.P. Scholten, zijn niet mis. De mensen die de leiding over het tehuis heb ben, schieten ernstig tekort, terwijl het werk van het verzorgend perso neel nauwelijks wordt gecontro leerd. Het-onderzoek van de inspec tie was mede gebaseerd op klachten van de bewoners over hun voedsel, de hygiëne en de verzorging in het tehuis. Inspecteur Scholten heeft de pro vincie voorgesteld om de eigenares se van De Haemstede te laten terug treden en overleg te beginnen met twee andere tehuizen in Bergen om tot een nieuwe stichting te komen. Het provinciaal bestuur heeft die aanbevelingen overgenomen. In te huis De Haemstede wonen op dit moment in totaal 50 ouderen. Het is daarmee het grootste persoonlijk geleide bejaardenoord in de próvin- cie Noord-Holland. OKTOBER NATIONALE WOONMAAND Groen Links en klein rechts zien Véronique als een Nederlandse zen der die de Nederlandse wetgeving omzeilt door zich in een buiten lands jasje te steken. Volgens het WD-kamerlid Her mans dreigt Nederland op het ge bied van de media een "bananenre publiek" te worden. Hij vroeg zich af of de "burcht waarop CDA en PvdA zich terugtrekken wel be stand is tegen Europese druk". Het WD-kamerlid is furieus over de plannen van CDA en PvdA om (le gale) commerciéle programma's al leen via de kabel (en niet via de ether) te verspreiden. "De kabel wordt misbruikt als wurggreep om de vrijheid van meningsuiting mee af te knellen", aldus Hermans. Het is voor zijn fractie onverteerbaar als het onbekabelde deel van Neder lander straks geen commerciële uit zendingen kan ontvangen. Voor de vorming van een duaal bestel legde het CDA nog twee aan vullende voorwaarden op tafel. Al lereerst moeten de financiën van het publieke deel van het bestel ten minste op peil blijven. Bovendien zouden bestaande publieke omroe pen niet op de commerciéle toer mogen gaan. TV 10 TV 10 ziet zich gesterkt door de uit spraak van de Raad van State over RTL Véronique. Het commerciële televisiestation van Joop van den Ende, dat eind deze maand de lucht in wil, zal in beroep gaan tegen de uitspraak van het Commissariaat voor de Media. Het Commissariaat besloot vorige week dat TV 10 niet aangemerkt kan worden als een buitenlandse zender, en daarom de toegang tot de kabel moet worden geweigerd. TV10 hoopt nu dat de Raad van State de negatieve uitspraak van het Commissariaat voor deze com merciële zender alsnog zal rechtzet ten. "TV 10 is van mening dat het Commissariaat zich eenzijdig heeft uitgesproken en geen faire afwe ging heeft gemaakt van alle ter zake doende argumenten", aldus een be kendmaking. OTTERLOO - De Portugese president Mario Soares toonde gisteren tij dens een bezoek aan het openluchtmuseum Kröller-Müller meer belangstel ling voor enkele jeugdige, zonnebadende bezoekers dan voor de beeldhouw werken. Soares sloot gisteren zijn staatsbezoek aan Nederland af. Hij sprak onder andere met premier Lubbers over Oost-Timor. Sinds de Indo nesische inval in deze Portugese ex-kolonie, in 1975worden de Portugese diplomatieke belangen in Jakarta door Nederland behartigd. (foto anp> UTRECHT (GPD) - "Paddestoelen blijken uitstekend aan te kunnen geven hoe het met ons milieu gaat. Komen er steeds meer soorten, dan is dat een goed teken; komen er steeds minder, dan zit er iets flink fout". Dr. E. Arnolds, werkzaam bij het Biologisch Station Wijster, legt in het oktobernummer van het maandblad van de Stichting Natuur Milieu uit, hoe het komt dat 944 soorten paddestoelen in Nederland met uitsterven worden bedreigd. "Zo'n achteruitgang van het padde stoelenbestand wijst op een ernsti ge ontwrichting van natuurlijke processen in bossen en natuurge bieden", aldus Arnolds. In Nederland zijn 3391 soorten paddestoelen te vinden. Bijna een derde van dat aantal wordt met uit sterven bedreigd. De Satansboleet. de Eikeweerschijnzwam, de Geu rende Wasplaat, de Pruikzwam, de Heideaardster en vele andere soor ten worden genoemd op een Rode Lijst die onlangs werd vrijgegeven. De paddestoelen lijden onder ver mesting, verzuring en verlies van geschikte leefgebieden. De oude ei ken en beuken verliezen door lucht en bodemverontreiniging hun vita liteit en leveren daardoor niet meer voldoende voedingsstoffen op. Graslanden worden steeds intensie ver gebruikt. Een teveel aan mest, gier en mechanische grondbewer king zorgen er voor dat een soort als de granaatbloemwasplaat zelfs geen schoon hoekje meer kan vin den. Deze paddestoel werd in oude boeken regelmatig genoemd. Te genwoordig is hij slechts op drie plaatsen in ons land te signaleren. De soort die het zwaarste wordt getroffen door de vervuiling is de mycorrhiza-paddestoel. Onder deze valt onder andere de rode. Vakbonden en werkgevers bij onderhandelingen betrokken Vervul nü uw huiselijke harteweruen! Ontdek de nieuwste woonideeën bij uw woninginrichter 'Aantal pesticiden niet verminderen' WAGENINGEN (ANP) - Niet het aantal bestrijdingsmiddelen maar de hoeveelheid die er van wordt ge bruikt, moet worden teruggedron gen. Vermindering van het aantal beschikbare middelen leidt zonder twijfel tot meer gebruik van de overblijvende middelen. Daarmee wordt de kans groter dat de midde len op den duur niet meer werken omdat planten er ongevoelig voor worden. Prof. dr. ir. J. Dekker zei dit vandaag tijdens zijn afscheid als hoogleraar planteziektenkunde in Wageningen. Biologische bestrij ding van schimmelziekten zal vol gens Dekker op de korte termijn geen alternatief kunnen ziin voor chemische middelen. DEN HAAG (GPD) - De onderhan delingen over de vorming van een CDA-PvdA-kabinet zijn gisteren in een stroomversnelling geraakt. In formateur Lubbers zal na het week einde concrete voorstellen doen voor het sociaal-economisch beleid in de komende kabinetsperiode. Het is niet uitgesloten dat de onder handelaars volgende week al zo dicht bij een financieel akkoord ko men, dat ze dit aan de fracties kun nen voorleggen. Volgende week zullen waar schijnlijk ook de sociale partners (vakbonden en werkgevers) bij de onderhandelingen worden uitgeno digd. Het hele financieel-econo- misch kader voor een nieuw kabi net dreigt namelijk in duigen te val len, als de looneisen te hoog wor den. PvdA-fractievoorzitter Wim Kok zei gisteren dat hij "op dit moment niet de indruk heeft dat de loonei sen van de vakbonden veel reke ning houden met de lastenverlich ting" die voor 1990 op het program ma staat. De informateur en de on derhandelaars willen zeer spoedig informele afspraken maken over loonmatiging, koppeling van de uit keringen aan de lonen en werkgele genheidsbeleid. Kok en De Vries (CDA) toonden zich gisteren na afloop van de on derhandelingen opvallend optimis tisch over de voortgang in de infor matie. De valkuilen en problemen zijn inmiddels voldoende verkend, en het 'echte zaken doen' kan begin nen. Over verlaging van het finan cieringstekort verschillen CDA en PvdA niet al teveel meer van me ning, terwijl de partijen elkaar na deren op het punt \an de financiële ruimte waar een nieuw kabinet over kan beschikken. In het 'praatstuk' van informa teur Lubbers wordt voorgerekend dat er de komende kabinetsperiode ongeveer vijf miljard gulden be schikbaar is voor nieuw beleid. Voor de één wat aan de ruime kant, voor de ander te krap, aldus kringen rond de onderhandelaars. Het CDA- verkiezingsprogramma ging nog uit van drie miljard, de PvdA had maar liefst negen miljard gulden beschik baar voor nieuw beleid. Maar die kloof is de afgelopen da gen aanmerkelijk kleiner gewor den. De onderhandelaars zijn het er zo goed als over eens dat het finan cieringstekort in de komende kabi netsperiode moet worden terugge bracht naar 3,25 procent van het na tionaal inkomen. Ze worstelen nog met de vraag hoeveel geld er be schikbaar kan komen door extra be zuiniging op tal van posten. Gisteren is uitgebreid gepraat over het beleid in 1990. Daarbij draait het vooral om de lastenver lichting in het kader van de zogehe ten 'Oort-voorstellen'. Ook het CDA lijkt inmiddels gevoelig te zijn voor het argument van de PvdA dat de hogere inkomens er volgend jaar wat al teveel opvooruit gaan. Om dat te veranderen wordt gedacht aan milieuheffingen naar draag- Eén van de grootste 'immateriële' obstakels is de wet gelijke bahande- ling. De PvdA vindt dat er een anti discriminatiewet moet komen, maar het CDA voelt daar weinig voor. De christendmocraten den ken te kunnen volstaan met aan scherping van de huidige wetsarti kelen tegen discriminatie. Ook zou den organisaties van minderheden het recht moeten krijgen discrimi natie-zaken aan de rechter voor te leggen. Nu mogen alleen benadeel den dat. 'Partijen minachten achterban' ROTTERDAM (GPD) De politieke partijen laten zich minder leiden door de verlangens van hun achterban dan door de voorkeuren van de eigen politici. In ons land geldt dat het sterkst voor WD en CDA. Je kunt in Nederland de verkiezingen winnen (PvdA in '77) en de kabi netsformatie verliezen en andersom (VVD in '86). Dat concludeert de bestuurseconoom drs. Hans (J. G. A.) van Mierlo (geen familie van de D66-voorman) in een politiek-economische analy se van de Nederlandse verkiezingsstrijd tussen 1946 en 1982, waarop hij binnenkort promoveert aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Een rationale stembeslissing is voor de kiezer onmogelijk doordat de grote partijen zich voor de verkiezingen niet uiten over hun coalitie voorkeur, aldus Van Mierlo. De kiezer stemt weliswaar maar heeft geen invloed op de regeringsvorming en daarmee ook niet op het beleid dat na de verkiezingen wordt gevoerd. Een tweepartijenstelsel (of een stembusakkkoord voor de verkiezingen) geeft die invloed wel. Van Mierlo wijst erop dat twee zware staatscommissies zich al met dit probleem hebben beziggehouden (Cals-Donner in de jaren '60 en Biesheuvel in de jaren '80), maar de aanbevelingen werden vervolgens door de politiek als onrealistisch en onhaalbaar bestempeld. F» E E K O l_ O PPENBURG met witte stippen uitgeruste vlie- genzwam die vooral bekend is van kabouter Spillebeen. Ook het eek hoorntjesbrood, de giftige groene knolamaniet, de stekelzwam, de ridderzwam, de gordijnzwam en de cantharel behoren tot deze getrof fen soort. De cantharel werd in de jaren zestig bijvoorbeeld nog met emmers tegelijk verzameld voor de consumptie. De laatste jaren is hij alleen nog maar in de duinen te vin den, waar hij zich met moeite weet te handhaven. "Gaat het slecht met de mycorrhi za-paddestoel dan gaat het slecht met de bomen en de struiken, en omgekeerd", weet Arnolds. Mycorr- hizas leven in symbiose met bomen en struiken. Ze omgeven levende wortelpunten met een stevige man tel en voorzien op die manier onder andere eik, beuk, berk, den, en larix van water, mineralen en bescher ming tegen ziekteverwekkers. De paddestoel krijgt daarvoor in ruil organische voedingsstoffen. In dit geval zijn plant en schimmel van el kaar afhankelijk. In Nederland is sinds 1960 95 pro cent van deze paddestoelen ver dwenen. Daarnaast worden volgens Arnolds 51 mycorrhiza-soorten als uitgestorven beschouwd. De weten schapper verwacht dat dit aantal de komende jaren gestaag zal stijgen. "Dat heeft zijn weerslag op de vege tatie: bossen worden ziek en strui ken sterven af'. Verdachte hoeft geen bloed af te staan voor dna-test MAASTRICHT (GPD) - De van verkrachting verdachte uit Kerkra- de hoeft geen bloed af te staan voor een dna-test. De rechtbank van Maastricht vindt een gedwongen bloedafname een onaanvaardbare aantasting van de integriteit van het lichaam. Het Openbaar Ministerie wilde met de bloedtest het sluitend bewijs leveren dat de 42-jarige man ver momd in een clownspak een zes tienjarige scholiere heeft verkracht. In dat geval zou uit de test kunnen blijken of de DNA-structuur (erfe lijke eigenschappen die in de cellen liggen opgeslagen) van de verdach te overeenkomt met de spermaspo ren op het clownspak. De advocaat van de verdachte Moszkowicz had echter bij de recht bank een bezwaarschrift ingediend, omdat hij het voornemen van justi tie in strijd vond met artikel 11 van de grondwet. Daarin staat dat dat de integriteit van het menselijk li chaam niet mag worden aangetast. Een DNA-test zou alleen op vrijwil lige basis gebruikt mogen worden, bijvoorbeeld als de verdachte zelf hiermee zijn onschuld zou willen bewijzen. De rechtbank was dit met hem eens en zei dat alleen een speciale wet dit grondrecht kan beperken. Voorbeeld daarvan is bijvoorbeeld de gedwongen bloedtest bij alco holcontrole in het verkeer, die in een wet vastligt. Het argument van de rechter-commissaris dat er een algemene bepaling is dat justitie al het mogelijke moet doen om een be wijs te krijgen, vond de rechter niet steekhoudend. CDA haalt streep door bezuiniging op kleine scholen DEN HAAG - Indien PvdA en CDA samen gaan regeren is de door oud minister Deetman (onderwijs) voor genomen bezuiniging van 50 mil joen gulden op de kleine scholen in basis- en voortgezet* onderwijs waarschijnlijk van de baan. De PvdA is altijd al tegen de bezuini ging geweest en ook het CDA lijkt nu genegen om de korting onge daan te maken. CDA-onderwijsspecialist Gerard van Leijenhorst "Het lijkt me zeker niet uitgesloten dat de bezuiniging van tafel gaat. Het moet maar eens afgelopen zijn met de bezuinigin gen op onderwijs". Het CDA heeft in zijn verkiezingsprogramma 500 miljoen gulden extra uitgetrokken voor het onderwijs. Het is daarom volgens Van Leijenhorst "geen pro bleem" om dekking te vinden voor de f50 miljoen. Zoals gemeld zou de gewraakte bezuiniging oorspronkelijk het hui dige schooljaar al worden inge voerd. Na protestacties, begin dit jaar besloot Deetman tot een jaar uitstel. In de begroting voor het ko mend jaar is de bezuiniging weer opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3