Neo-nazTs houden huis in hartje Chili 'Foute' ambtenaar nauwelijks aangepakt 'V/srsrr Classis Delft wil gesprek met prof. Van Gennep Martelpraktijken onder het oog van Pinochet in'Colonia Dignidad' Staatsbelang dwong tot milde zuivering na Tweede Wereldoorlog VAN DOOL ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN PAGINA 2 DONDERDAG 5 OKTOBER 19891 Colonia Dignidad, een Duitse nederzetting aan de voet van de Andes in hartje Chili, is al elf jaar een grote kopzorg voor de Bondsrepubliek. Berichten over folterpraktijken door neo-nazi's duiken steeds weer op. Volgens getuigen worden meer dan 200 Duitsers vastgehouden en mishandeld in dit hedendaagse concentratiekamp. Na de staatsgreep werden ook tegenstanders van Pinochet in de kolonie opgeborgen. Westduitsland probeert al vijfjaar lang een eigen onderzoek in te stellen, omdat de Chileense justitie weigert op te treden. Tevergeefs trachtten diverse Duitse parlementariërs en delegaties in het verleden toegang te krijgen tot de kolonie. De Duitse autoriteiten hebben nu kenbaar gemaakt daarmee geen genoegen meer te nemen en willen een onderzoek door de Verenigde Naties. door Rob Sprenkels SANTIAGO - Ook al is hij nu al een paar maanden dood, het por tret van de legendarische CSU-lei- der Franz-Josef Strauss hangt vol gens getuigen nog altijd prominent in de eetzaal. Daar, onder zijn prie mende aa9gierenblik, wacht een club van wereldvreemde nazi freaks smachtend op een nieuwe leider. Het gaat hier om een stukje héél apart Duitsland, beschut door de besneeuwde toppen van het Chi leense Andes-gebergte: de 'Colonia Dignidad', de Kolonie der Waardig heid. Op het eerste gezicht gaat het om een voorbeeldige en welvarende agrarische commune. Maar achter de zwaar bewaakte ingangen en af rasteringen wordt er al jaren lang gemarteld en gemoord. De kolonie is in feite een geheel eigentijds con centratiekamp. Een meerderheid van de op het ogenblik 232 in de kolonie aanwezi ge Duitsers wordt er tegen hun zin vastgehouden en mishandeld. De regering in Bonn probeert daar al sinds 11 jaar, zonder succes, veran dering in te brengen. Begin dit jaar leidde alle diploma tieke druk dan eindelijk toch tot een speciaal onderzoek van het Chileen se Hoogerechtshof. Maar ondanks al het bewijsmateriaal dat de Duitse diplomaten hadden aangedragen, kwamen de Chileense rechters deze week tot de conclusie dat er geen aanleiding was om 'juridische stap pen' te ondernemen. Het gruwelverhaal rond de 'Colo nia Dignidad' begint in 1960, in een klein Duits plaatsje aan de Elbe. Daar richtte de evangelische predi kant Hugo Baar toen samen met een zekere Paul Schaeffer een weeshuis op. Maar al snel bleek dat er zich binnensmuurs vreemde taferelen afspeelden. Renate Freitag werd door Schaef fer met een man betrapt. Schaeffer ranselde haar met een zweep af en het meisje moest 30 dagen in een ziekenhuis worden verpleegd. Vrij wel tegelijkertijd kregen de lokale autoriteiten lucht van het feit dat Schaeffer ontucht pleegde met de jongens op het internaat. Maar voor dat de politie de boosdoener in zijn kraag kon pakken, was deze gevlo gen. In oktober 1961 dook Schaeffer op in Chili. Daar kocht hij 3.000 hec taren land nabij het plaatsje Parral, zo'n 380 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Santiago. Baar stuurde hem vervolgens 50 van de weeskinderen na. De 'Liefdadige en Educatieve Gemeenschap Digni dad' was daarmee een feit. Baar be sloot om als een soort van spirituele leider achter te blijven in Duitsland. De eerste berichten over alle gru- welpraktijken in de kolonie kwa men aan het eind van de jaren zes tig. Drie mensen, onder wie de 18-ja- rige Wolfgang Muller, hadden kans gezien om uit het concentratiekamp te ontvluchten. Müller verhaalde over dwangarbeid en seksuele mis drijven. Ook had hij het over een ze kere dokter Gisela Seewald, die de eigen wil van de gevangenen met drugs en elektrische schokken pro beerde te breken. Met de staatsgreep van generaal Pinochet, op 11 september 1973, kwam de ontwikkeling van de Duit se enclave in een stroomversnel ling. Getuigen verklaarden dat in de kolonie een operationeel centrum functioneerde van de gevreesde DI- NA, de politieke politie van Pino chet. In 1976 kwam de generaal per soonlijk de gang van zaken inspec teren. Schaeffer schonk hem een dikke Mercedes. Mengele In 1977 werden er in de lugubere kelders minstens 120 'desapere- cidos' 'vermisten' vastgehou den. Volgens sommige getuigen zou destijds oud-SS-kolonel en jo denmoordenaar Walter Rauff regel matig in de kolonie komen. Eind 1979 beweerde Simon Wie- senthal dat ook doktor Joseph Men gele zijn toevlucht bij Schaeffer had gezocht. Maar Bonn stond machte loos. En het zou tot eind 1987 duren, voordat de publieke opinie in West- Duitsland opnieuw met de neus op de weinig glorieuze erfenis in Chili werd gedrukt. Dat gebeurde via een uitgebreide reportage van het blad 'Stern'. Daarin werd de getuigenis gegeven van het echtpaar Packmol, dat in 1985 uit 'Dignidad' was ontsnapt. Iedereen in Dignidad wordt gefol terd, aldus het relaas, inclusief de kinderen. Georg Packmol vertelde over dwangarbeid, 16 uur per dag en 7 dagen per week. Vrouwen, kinderen moeten alle maal apart slapen, aldus zijn ver haal. Seksuele gemeenschap tussen man en vrouw is verboden. De lei ders misbruiken de kinderen. Een paar maanden later werd ook het lot van Hugo Baar bekend, de zogenaamde 'spirituele leider' van de kolonie. Baar was uiteindelijk door Schaeffer naar Chili geroepen. Daar aangekomen werd hij onmid- delijk met drugs en elektriciteit be werkt. Vervolgens was ook hij niet meer dan een slaaf van Schaeffer. Maar Baar zag na een paar jaar kans om aan zijn bewakers te ontsnap pen en terug te keren naar West- Duitsland. Daar leeft hij nu bijjia clande stien. Elke nacht slaapt hij ergens anders. "Ik ben bang dat ik door mijn vroegere kameraden wordt ontdekt en vermoord", legde hij uit, "want dat is ook gebeurd met ande re mensen die kans zagen uit de ko lonie te ontsnappen en Chili te ver laten". Baar heeft vorig jaar aan de Duitse justitie een relaas van 36 pa gina's overhandigd over zijn erva ringen in de 'Colonia Dignidad'. Generaal Pinochet trek zich wei nig aan van de getuigen en houdt Schaeffer en de zijnen de hand bo ven het hoofd. Nu is gebleken dat de Chileense justitie weigert op te treden, heeft Hans-Dietrich Gen- scher, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, aangekondigd dat hij de zaak aanhangig zal maken bij de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties. Generaal Pinochet heeft geen problemen met het hedendaagse concentra tiekamp in zijn land. Integendeel, hij ontving al ens een Mercedes als rela tiegeschenk. (foto AFP) Na de Tweede Wereldoor log stond het bevrijde Ne derland voor een kracht proef. Door al geruime tijd voor de Duitse capitulatie het publiek snelle en stren ge berechting van collabo rateurs toe te zeggen, had de regering een 'bijltjes dag' weten te voorkomen. Maar hoe verder? Aan de ene kant eiste de recht vaardigheid dat allen die met de bezetter hadden sa mengewerkt hard werden aangepakt, aan de andere kant verdroeg zo'n rigou reuze aanpak zich niet met de noodzakelijke snelle normalisering van de ver houdingen in ons land. door Doeko Bosscher Alleen al door hun enorme aantal was de berechting en zuivering van 'foute' Nederlanders een bijna on mogelijke opgave. Vervolging van de echte politieke delinquenten (de bijzondere rechtspleging) en be straffing van degenen die in hun functie in strijd met hun verant woordelijkheid hadden gehandeld (de zuivering), dreigden al spoedig zodanig uit de hand te lopen, dat het herstel van economie en maat schappelijk leven in gevaar kwam. De bakens werden toen door 'de politiek' verzet, op een wijze die aanvankelijk veel kritiek uitlokte, vooral van de kant van oud-illega len. Met het verstrijken van de tijd verstomde de oppositie echter gro tendeels. Nederland kreeg andere zorgen en ging over tot de orde van de dag. In zijn proefschrift Snel, streng en rechtvaardig; Politiek beleid inzake de bestraffing en reclassering van 'foute' Nederlanders, schetst de his toricus Peter Romijn de discussies rond dit vraagstuk in de periode 1945-1955. Zoals uit de titel van het boek blijkt, ging het hem vooral om de politieke besluitvorming. De re gering moest het juiste midden zien te vinden tussen de compromisloze Toen de roes van de bevrijding voorbijraakte, werden de uitspra ken van gerechtshoven en tribuna len (rechtsprekende lichamen waar in naast juristen ook leken zitting hadden) milder. Na verloop van tijd rees alom de vraag, of de strenge t uit de eerste naoorlogse vorm van bestraffing en zuivering waarop het grootste deel van de ille galiteit aandrong, en de beginselen van rechtszekerheid en opportuni teit. Kunststuk Sleutelfiguur in het beleid was mi nister (vanaf februari 1945) L. J. M. Beel, een man die het kunststuk volbracht een gematigd regime in het bestraffingsproces door te voe ren, zonder de oud-illegalen geheel van zich te vervreemden. Beel, wiens reputatie nogal heeft geleden onder zijn latere optreden in de Indonesische kwestie, komt er in Romijns studie dan ook goed vanaf. Het is voor een groot deel aan hem te danken geweest dat de Neder landse ambtenarij na de oorlog niet totaal ontredderd raakte. Romijn wijst erop dat het aan het eind van het door hem behandelde tijdvak, zo rond 1955, leek alsof de bestraffing van hen die fout waren geweest, zonder al te veel proble men was verlopen. Af en toe stak de kritiek de kop weer op, naar aanlei ding van enkele geruchtmakende affaires, zoals die rond burgemees ter F.M. A. Schokking van Den Haag in 1956. Maar tevredenheid overheerste, althans zo was de indruk. In de tur bulente jaren zestig echter sloeg de stemming over het recente verleden om, en werd ook het beeld van col laboratie en verzet herzien. Op nieuw klonken op grote schaal ver wijten aan het adres van de macht hebbers die indertijd een conse quente afrekening met de foute ele- trast menten in de samenleving hadden verhinderd. Sommige critici meenden zelfs afgesloten te verklaren, soort stilzwijgend complot te Romijn rekent koel rechtspleging die in scherp contrast zou staan met het immorele optre den van de bezetter. Het gaat vol gens Romijn niet sys tematische herbeoordeling van missen plaats. Lang ren het de foutste Ne derlanders geweest, die de pech politieke hadden gehad het eerst aan de beurt er begrip voor dat de subtiliteit de in hun geval gemaakte afwegin- vroegere gen aan de meeste Nederlanders niet altijd dit verband niet besteed was. te spreken van nationaal onvermo- Ook aan de berechting gen tot radicale zelfreiniging. misdadigers besteedt het boek rui- te komen. Ook Beel, die.toch een scherp oog me aandacht. Romijn spreekt had voor de complexiteit van het een - na een moei: probleem, was eerst veel te optimis- lijk genuanceerd tisch over het tempo waarin de zui- verlopen operatie vering zou kunnen worden voltrok- tegen 149 Nederlanders het dood- vloedde, als wel w ken. Het ging daarbij onder meer vonnis uitgesproken, waarvan er 35 visie op het belang Van de staat, grote aantallen ambtenaren, die zijn voltrokken; het eerste was dat Geen enkele samenleving kon het Romijn stelt met nadruk dat het start-'tame- niet zozeer barmhartigheid is ge- relatief snel' weest die het vervolgings- en gratië- verlopen operatie. In totaal werden ringsbeleid in de latere fasen beïn- ofwel zonder r r 'fout' i ge- Max Blokzijl, op 16 maart 1946. weest, ofwel zodanige fouten had- De Bijzondere Gerechtshoven den gemaakt dat zij geen aanspraak r dan 14.000 Le- konden maken op het vertrou- venslange gevangenisstraf werd op- hadden gemaakt. zich veroorloven een zo grote groep duurzaam te isoleren, waar de be trokkenen zich ook aan schuldig Premier Beel vertolkte een sleutelrol bij de gematigde aanpak ambtenaren. Hij koos voor een vorm van rechtspleging die in scherp staan met het immorele optreden van de bezetter. Wereldoorlog zo snel mogelijk lijk uit de sfeer len trekken, professio- Een gematigd i i alle steunpilaren van de ge- neel af met dergelijke wellicht be- leid zegevierde, doordat dat het bes- vestigde orde. Die zouden beducht grijpelijke, r hun superieuren bevolking. Voor de betrokkenen maakte het straf uiteraard groot verschil tot welke categorie zij werden gerekend, de 'foute' of de 'gefaalde', want 'fout' geweest zijn was in het Nederland van die dagen een nauwelijks te dra gen lot. In de praktijk bleek het publiek beide groepen over een kam te sche ren, zodat degenen die 'slechts' op grond van verlies van vertrouwen waren gestraft, diep gefrustreerd raakten. Zij voelden zich hoe dan ook zeer ondankbaar bejegend, om dat zij meenden hun plicht gedaan te hebben door in uiterst penibele omstandigheden in functie te blij ven en de bevolking voor erger kwaad te behoeden. Daar kwam bij dat bij hen het gevoel rees dat het de kleine ambtenaar was die moest boeten, terwijl de leiders werden gespaard. Het eervol ontslag van K. J. Fre- (archieffoto) derjks (de hoogste ambtenaar op het ministerie van Binnenlandse i de politiek wil- Zaken) en het aanblijven van H. M. Hirschfeld (secretaris-generaal van pragmatisch be- Handel, Nijverheid en Scheepvaart) promitteerde de zuivering in de gelegd in 148 gevallen. In r gevallen behelsde het vonn dan tien jaar. (Dr. D. Bosscher is hoofddocent ge schiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen). ADVERTENTIE 'foute' r de destabiliseren- zaak voorbijgaande speculaties een grootscheepse theorieën. De Nederlandse elites, zc Dr de vernieuwing meent hij, hebben in het landsbe lang de problematische erfenis de kern van de te aansloot bij onze traditie èn bij de veler ogen. Romijns oordeel de; reden om het hoofdstuk tweede collaboratie en verzet zo snel moge- werd gekozen geest van de tijd. Zeer spoedig na de deze laatste kwestie is genuan- bevrijding brak in brede kring het ceerd, zoals eigenlijk elke uitspraak inzicht door dat het recht het meest in zijn boek. Hij heeft geen ernstige gediend zou zijn met humaniteit. Er kritiek op de beslissingen inzake Welkom onderhoudsvrije aluminium ramen en deuren. Door Van Dool perfekt op maat gemaakt Geheel geprefabriceerd zodat u ae minst mogelijke rommel heeft en geniet binnen de kortst mogelijke tijd. Nodig Van Dool eens uit om u alles haarfijn uit de doeken te doen. U krijgt 'n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Van Dool aluminium ramen en deuren... Vakwerk Showroom: Hondert Margen 24, De Lier. Tel. 01745-14145*j (Zaterdags v 10 tot 2 uur geopend) beide top-ambtenaren, De hervormde classis Delft nodigt de Leidse hoogleraar dr. F. O. van Gennep per brief uit voor een gesprek over zijn visie op de opstanding van Jezus. Te gelijkertijd is er een brief aan het synodebestuur verzonden, waarin verontrusting wordt uit gesproken over de uitlatingen van de kerkelijk hoogleraar, waaruit blijkt dat hij niet in een lichamelijke opstanding ge looft. Door beide brieven te verstu ren, is aan de wens van twee groe pen binnen de classis (een regio naal verband van kerken) tege moetgekomen. Terwijl het 'rech terdeer een signaal richting de sy node wilde laten gaan, vonden an deren datje bij een dergelijke ac tie ook Van Gennep zelf de gele genheid moet geven om de mate rie toe te lichten. Daarbij werd een concept-brief van ds. J van 't Ende uit Wateringen overgeno- De Leidse hoogleraar heeft dit voorjaar in een artikel in een theo- logenblad duidelijk gemaakt dat het voor hem onmogelijk is te ge loven in een lichamelijke opstan ding, omdat volgens hem God fy siek niet ingrijpt. Daarbij tekende hij aan dat veel theologen deze opvatting huldigen, maar daar uit zorg om de reacties vanuit de ge meente niet over durven te spre ken. Van Gennep heeft vele ge meenteleden gegriefd, stelt de Zuidhollandse classis. Zij vindt het bovendien "ongeoorloofd en heilloos dat onze aanstaande die naren van het Goddelijk Woord worden geïnstrueerd in een geest die in aperte tegenspraak is met de Schrift". De classis Heusden, de Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk en de Confessionele Ver eniging hebben zich al eerder met de vraag tot de synode gericht om zich te distantiëren van de uit spraken van Van Gennep. Om enigszins tegemoet te komen aan de bezwaren stelde de secretaris generaal van de Hervormde Kerk, dr. K. Blei, enkele maanden gele den een pastorale studie over Christus' verrijzenis in het voor uitzicht. In de afgelopen maanden heeft de hoogleraar overigens al aan verschillende kerkelijke verte genwoordigers en vergaderingen een toelichting gegeven op zijn omstreden ideeën. Vier stemmen tegen De gereformeerde synode kan slechts een getuigenis over maat schappelijke vraagstukken doen uitgaan, als bij een tweede stem ming niet meer dan 4 van de 73 sy nodeleden daartegen zijn. De sy node heeft deze regel gisteren de finitief vastgelegd. De synode sloot daarmee een al jaren slepende discussie over arti kel 130 van de kerkorde af, dat on der meer bepaalt dat de kerken 'in voorkomende gevallen' tot overheid en kerk haar getuigenis doet uitgaan. Dr. L. Th. Witkamp (Seroosker- ke) was bang dat de synode zich monddood maakt, als slechts vijf leden een getuigenis zouden kun nen tegenhouden. De meeste sy nodeleden lieten zich overtuigen door het argument, dat zo'n getui genis alleen indruk maakt, als het (nagenoeg) unaniem wordt uitge sproken. De vorige synode had bepaald, dat de voorzitter van de synode na de tweede stemming van de te genstemmers mocht verlangen, dat zij in het openbaar verant woording van hun stemgedrag zouden afleggen. Niet alleen een aantal plaatselijke kerken, maar ook de commissie die de bespre king in de synode had voorbereid, keerden zich tegen deze gewe tensdwang. Synodevoorzitter ds. E. Ove- reem bleek er niets voor te voelen tegenstemmers ter verantwoor ding te moeten roepen. Hij dreig de zelfs af te zullen treden, als hij daartoe zou worden gedwongen. De synode schrapte de bepaling. Overigens gaat de synode ervan uit dat getuigenissen over maat schappelijke kwesties tot de uit zondering zullen behoren. Tevens maakte de synode het besluit definitief dat kerken niet verplicht zijn om op zondagen twee kerkdiensten te houden. Kairosdocument De gereformeerde synode wil onderzoeken of de kritiek van het Zuidafrikaanse Kairosdocument op de kerken in het Westen ook op de Gereformeerde Kerken van De synode vroeg zich gisteren af wat zij moet doen met drie do cumenten waarin Zuidafrikaanse christenen een scherpe aanval op de apartheid doen. Naast het Kai rosdocument van enkele honder den theologen uit tal van kerken zijn dat de Belharbelijdenis van de Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk, de vroegere NG- Kerk voor kleurlingen, die door ds. Allan Boesak wordt geleid, en het Evangelisch Getuigenis. Dit laatste document is opgesteld door christenen uit vaak behou dende evangelische geloofsge meenschappen, zoals de Pink sterbeweging en de apostolische geloofszending. De commissie die de bespre king in de synode had voorbereid, wilde volstaan met een aanspo ring aan de plaatselijke gemeen ten om kennis van de documen ten te nemen. De Delftse predi kant W. J. Pantjes keurde deze houding af. Hij wees vooral op de kritiek die in het Kairosdocu ment op de kerken wordt geuit. De commissie liet zich overtuigen en diende samen met Pantjes het voorstel in de betekenis van de documenten voor de Nederland se situatie te onderzoeken. Palestijnen Ruim honderd kerkelijke dele gaties bekijken dit jaar op uitno diging van de MECC (Raad van Kerken in het Midden-Oosten) de situatie van Palestijnse christe nen in Israël. Aldus dr. G. H. Co- hen Stuart, theologisch adviseur van de Hervormde Kerk in Israël, die meent dat deze belangstelling de Palestijnen niet blijkt te hel pen in het ontwikkelen van een zelfonderzoek. Behalve (vaak begrijpelijke) kritiek op de politiek van Israël krijgen de delegaties daarbij van de Palestijnse christenen een mo- reel-theologische veroordeling van het jodendom te horen. Daar bij wordt een oud-kerkelijke techniek toegepast, aldus Cohen Stuart. De kritiek van de profeten op het eigen volk wordt nog steeds als een wapen tegen Israël gehanteerd. Op dezelfde manier wordt duchtig gebruik gemaakt van de artikelen vol zelfkritiek in de Israëlische kranten. Cohen Stuart wyst er op dat de aanvankelijke weigering van de RK Kerk het klooster in Auschwitz te verplaatsen, voor veel joden het gezicht van alle kerken bepaald. Naar aanleiding van het zeven meter hoge kruis voor het klooster had een Israëli sche krant geschreven: "Laat dat kruis maar in Auschwitz staan als getuige van de dodelijke haat van christenen. Misschien helpt het de bezoekers om te begrijpen dat de door het kruis gesymboliseer de christelijke theologie met de beschuldiging (aan de joden) van Godsmoord de diepste oorzaak van de gaskamers is geweest". Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (zeven tot half acht) o.a. aandacht aan de Leidse chr. ouderenbond. Ontvangst via FM 105.7 en kabel FM 88.1. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Kralingen drs. A. C. J. Jonker Den Haag; aangenomen naar Oosterhesselen B. Prakke Groote Gast. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Aardenburg, Oo< burg, Breskens en Schoondijke drs. R. J. Blokland kand. Bres kens. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Schildwolde W. van der Jagt Amstelveen en Hoofddorp. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Nieuwerkerk (Zld) J. Kareis Rijssen; bedankt voor Woerden G. J. van Aalst Benthui-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2