Optimisme toekomst Holland Festival 'Popmuziek op een dieptepunt' Voortvarend en geestdriftig Dynamisch spel van Reflex DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 f jr*"* 'v**» - Curiosity Killed the Cat: Curiosity in Mexico: v.ln.r. Julian Brookhouse, Nick Thorpe, Ben Volpeliere-Pierot en Migi Drummond. AMSTERDAM - Bestuurs voorzitter Arie van der Zwan deed geen enkele moeite zijn trots te verbergen toen hij gisteren in Amsterdam het reeds uitgelekte rapport over het Holland Festival in de jaren negentig presen teerde. Met zichtbaar genoe gen klopte hij zichzelf en zijn collega-bestuurder Philip van Tijn op de borst: zij heb ben toch maar mooi even or de op zaken gesteld en de continuïteit van het Festival veiliggesteld. Er zal, aldus Van der Zwan, niet snel een bestuur te vinden zijn dat zijn werk zo efficiënt en ef fectief weet te verrichten. Zoals bekend streeft het Holland Festival naar ver breding in artistieke, geogra fische en bovenal financiële zin. Binnen vijf jaar moet men kunnen beschikken over een budget van ruim acht miljoen gulden. door Gerlof Leistra De schulden aan WVC (ruim twee miljoen gulden) en Amsterdam (een miljoen) wil men aflossen uit het ba tig saldo, dat jaarlijks 638.000 gul den moet bedragen. Voormalig Vendex-topman Van der Zwan zei verbaasd te zijn "dat er in de kunst sector zo dramatisch over schulden wordt gesproken. In het bedrijfsle ven is dat heel normaal. Aan het hebben van schulden is niets ver keerds en niets geheimzinnigs. Het lijkt wel of schuldenvrij de meest wenselijke situatie is". VaYi der Zwan ontkende dat hij bij beide subsidiegevers gepleit heeft voor een kwijtschelding van schulden. Met de meeste subsidiegevers zijn principe-afspraken gemaakt over een verhoging van de bijdra gen. Hoewel alleen de gemeente Den Haag een definitieve toezeg ging heeft gedaan, verwacht Van der Zwan geen problemen. "Op ambtelijk niveau is er met iedereen overeenstemming. In onze optiek heeft dit plan een reëele kans van slagen, anders hadden we het ook niet naar buiten gebracht." Het be stuur wordt overigens uitgebreid met drie nieuwe leden: de journalist Jan Blökker, Frans de Ruijter (on- oud-directeur van het Hol land Festival en nu directeur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag) en Sjarel Ex (directeur yan het Centraal Museum in Utrecht). Over het programma voor 1990 viel volgens directeur Ad 's-Gra- vesande nog niets met zekerheid te zeggen. Onder de noemer 'Deut sche Welle' werkt men aan een om vangrijke presentatie van muziek, dans en theater uit Duitssprekende landen. AMSTERDAM De uitzon dering begint regel te wor den. Meer en meer nemen popartiesten ruimschoots de tijd om nieuw materiaal uit te brengen. Twee, drie jaar smachten is voor de onge duldige fans een normale zaak geworden. Ook voor de aanhangers van Curiosity Killed The Cat. Zanger Ben Volpeliere-Pierrot, de man met de elastieken ledema ten, heeft er een eenvoudige verklaring voor: "We heb ben diverse producers ge test, omdat de platenmaat schappij bang was dat we de verkeerde zouden kiezen. Daarmee ging inderdaad tijd verloren, maar dat was het waard". Het resultaat ligt vanaf vandaag in de winkels en heet 'Getahead'. Heb ben de Curiosity's zich door het im mense succes van hun debuutelpee 'Keep your distance' bij de produk- tie van de nieuweling geremd ge voeld? "Ik meen van niet. We heb ben er niet eens zo bij stilgestaan dat dit ons tweede album was. Bo vendien hebben we hier meer ont spannen aan kunnen werken. Voor ons gevoel zijn'we als componisten nu tot meer in staat dan met 'Keep your distance', toen de songs al een, soms twee jaar oud waren als de elpee uitkwam". Hoe dan ook, we zijn al lang blij dat intussen de single ('Name and number', red.) een tijdje uit is en het zo goed doet. In alle clubs waar we kwamen vroegen de mensen ons op gegeven moment de oren van het hoofd: 'Waar blijft de nieuwe plaat?' Elke keer moesten we ze aan het lijntje houden. Gelukkig hoeft dat niet meer". Curiosity Killed The Cat. Vreemd verhaal. De eerste single, 'Misfit', sneuvelde jaren geleden tragisch in de traditionele Britse twist om de nummer 1-positie met Kerstmis. De plaat kwam niet hoger dan 76. De opvolger, 'Down to earth', deed het aanmerkelijk beter. Pas na zestien succesvolle weken verdween de schijf uit de lijsten, om later opge- yplgd te worden door hits als 'Ordi nary day', 'Free' en (opnieuw uitge bracht): 'Misfit'. Het begin van een reputatie. Cu- Herstel weer weg als voorzitter Raad voor de Kunst HILVERSUM (ANP) - Mr. A. Her stel, sinds 1 september voorzitter van de Raad voor de Kunst, heeft demissionair minister Brinkman van WVC gevraagd hem te onthef fen van zijn functie. Herstel heeft dat gedaan omdat hij half november de nieuwe NCRV-voorzitter wordt en die twee functies mogelijk tot verstrengeling van belangen kunnen leiden. Her stel vindt, zo maakte de NCRV be kend, dat in een tijd waarin het'me- diabeleid in het brandpunt van de politieke en publieke belangstelling staat, iedere schijn van partijdig heid moet worden vermeden. De Raad voor de Kunst had hem eerder op de onverenigbaarheid van die functies gewezen. De Raad verweet Brinkman meteen al bij de benoeming dat hij onvoldoende ruggespraak met de Raad had ge houden. Uit de combinatie van de twee functies zou een conflict kun nen ontstaan. Herstel is nog tot 1 oktober hoofd officier van justitie in Rotterdam. riosity Killed The Cat staat op het Britse eiland voor knap geboetseer de popmuziek door vier frisse jon geheren. De status in de rest van Europa is nog voor verbetering vat baar. "Natuurlijk is Europa belang rijk voor ons", zegt Ben. "Elk suc ces telt. We hopen alleen dat we als band de kans krijgen om beoor deeld te worden op wat we werke lijk presteren. Tot dusver hebben we bij voor beeld in Nederland in het verleden niet veel meer dan een paar televi sieprogramma's gedaan. Van die playback-optredens. Behoorlijk vernederend. Je staat daar maar een beetje je eigen werk te mimen, je krijgt geen enkele kans om je echt te uiten. Je voelt je beperkt. Daarom willen we straks dolgraag concerten op het Europese vasteland doen, zo dat de mensen ons ook als live-band leren kennen. We willen niet alleen gewaardeerd worden, omdat we toevallig een hitnotering hebben". Vol overgave sluiten de Curiosi ty's zich aan in de groeiende rijen der criticasters, die wekelijks vast stellen dat de hitlijsten tegenwoor dig nog slechts uit louter pulp be staan. Veel verschil tussen de Britse en Europese noteringen zien Volpe liere-Pierrot en Thorpe niet, of het moest zijn dat de Europeanen naar hun smaak ontvankelijker zijn voor vrolijke muziek: „Engelsen neigen naar de droge, sarcastische kanten van het bestaan. Zo raak je vaak op gezadeld met pessimistische mu ziek als die van The Smiths. De on afhankelijke lijsten, de indie charts, staan er vol mee. De commerciële rangschikkingen in Engeland zijn gevuld met de muziek die Radio One dicteert. Iedereen zegt die rom mel te haten, maar intussen wordt het wel gekocht". Dieptepunt Lang zal die eenheidsworst niet meer gedraaid worden, zo is hun stellige overtuiging. Ben: "We zit ten met de popmuziek nu echt op een dieptepunt. Het ergste is dat de rommel nu echt allemaal tegelijk komt. Het wachten is op een reactie, zoals punk ruim tien jaar geleden. House leek de oplossing: iedereen begreep het, althans in Engeland, maar uiteindelijk moest men toch tot de conclusie komen dat er in die muziek geen leven meer zat". Nick: "Ik stel me zo voor dat een nieuwe wending in de popmuziek een s<y>rt fusie van invloeden zal zijn". Ben: "Dat heeft het verleden wel uitge wezen. De eerste punkers waren wild van heavy dub reggae, en die was weer geïnspireerd op oude soul". Nick: "Het is ook een heel ver schil dat wij niet uit geldzucht han delen. We hebben met z'n vieren één bankrekening, bij voorbeeld. En we gaan straks op tournee met een band van twaalf man. Als het ons echt om de centen te doen was, zou je dat soort dingen wel uit je hoofd laten". Ben: „We brengen lie ver een goede show dan dat we bin nen lopen, heus. Dat kan ook niet anders wanneer je, zoals wij, alles op geluk baseert. Met een stel goede vrienden kun je al behoorlijk geluk kig zijn. En verder: een hoop lol ma ken en niet te zelfbewust zijn. Alstu blieft". UTRECHT - In de Janskerk Utrecht is gistermiddag met een gro- goed, kreeg te Uitvindersmarkt de landelijke daarin onder Kinderboekenweek van start ge- kenweekgeschenk gaan. De Kinderboekenweeek duurt eiland daarginds nog tot en met 14 oktober. Driehonderd kinderen van ver schillende basisscholen waren uitge nodigd om het kinderboekenfeest bij te wonen, en ze deden enthousiasme aan mee. Them de Kinderboekenweek is dit jaar 'Kijk verder dan je neus lang is. Over uitvinden en ontdekken'. Een Zilveren thema dat op allerlei manieren, se- rieus, speels, ingenieus en grappig, kan worden ingevuld, en dat ge beurde in de Janskerk dan ook. Zo konden de kinderen in grote emmers met nat zand gaan staan, om te kijken wat er dan gebeurt. Er was een lachspiegel die je zelf kon bedienen. De kinderen mochten een al gefrankeerde briefkaart schrij ven, en die vervolgens in een codeer machine van de PTT stoppen zodat streepjescode van de postcode in de Janskerk aanwezig: Ivo de Wijs, Alphons van Heusden, John het Kinderboe- Birmingham, Tor Seidler, Ted van an dit jaar, Het Lieshout en Wim Hofman. Ook In- >an Paul Biegel. grid en Dieter Schubert, die de spe- Op de foto signeert de schrijver ciale kinderboekenweekuitgave zijn 'Het eiland voor kleuters dit jaar maakten, i Midas Dekkers en Paul Biegel. De schrijvers en tekenaars exemplaren van daarginds'. Van de gelegenheid met groot programmaboekje handtekeningen bleven niet allemaal netjes zitten van bekende schrijvers te laten zet- het standje van de Utrechtse Kin ten, maakten veel kinderen gretig gebruik. De meeste winnaars van Gouden Griffels waren Van Gogh en Stedelijk Museum uitbreiden op Museumplein de post. Er waren computers die kin deren zelf konden bedienen, zodat ze bijvoorbeeld 'net echt' een trein kon den besturen. Kinderen die mee wilden doen r het Nederlandse Boekhad i seum in Amsterdam willen op korte dan de oude collectie tentöonge- termijn fors gaan uitbreiden. Een steld", aldus Beeren. Volgens Beeren hebben veel van "zijn" kunstwerken dagelijks te lij- i beide den van het transport dat zij moeten ondergaan naar de Centrale Markt hallen waar een groot gedeelte van de collectie (75 procent) wordt Dit hebben de directies musea gisteren bekendgemaakt. Volgens W. Beeren, directeur vanl het Stedelijk kan het zo niet langer. "Nu worden de tentoonstellings- dergebracht wegens ruimtegebrek. aan de grote speurtocht die de ruimten voor het grootste gedeelte In het nieuw te bouwen deel zou CPNB, Collectieve Propaganda gebruikt als werkplaats. De zolders volgens Beeren daarom ook een de- de kelders zitten vol, we barsten pot moeten worden opgenomen. De gezet, moesten alle standjes langs, eruit. In de r t te bouwen extra directeur verklaarde nog deze week Leids Barok Ensemble: Het was gisteravond weer als van ouds: een vurig en nadrukkelijk aanwezig Leids Barok Ensemble in het goedgevulde Groene Kerk je van Oegstgeest, met een pro gramma dat in razendsnelle vaart de revue passeerde. Voor de pauze drie werken van Barok componisten, te beginnen met een Concerto grosso opus 1 in g klein van Locatelli, waarin het uit uitstekende amateurs be staande orkest meteen op dreef was, zelfs zó op dreef dat de Ga- votta mij bijna een beetje té afge beten werd gestreken. Het Leids Barok Ensemble houdt van verrassend en authen tiek spelen, maar deze aanpak moet niet té hoog in het vaandel komen te staan. Van mij mag het strijkinstrument af en toe wel een beetje zingen en mag een adagio of een largo enige ontroering op roepen. Het was deze avond mis schien een beetje te vrolijk en te glad, daar moet voor opgepast worden. Dat de Italiaan Francesco Du rante (leerling van Scarlatti en le raar van Pergolesi) een minder spectaculair componist is,, werd ook in deze uitvoering van zijn Concerto nr. 4 in e klein duidelijk: een leuk maar oppervlakkig nie- mandalletje. Het adagio werd wat aarzelend en onzuiver ingezet dopr de le viool, gevolgd door een eveneens voorzichtige 2e viool. In het fugatisch opgebouwde Ricer- care liep het samenspel werd ge smeerd, terwijl het Largo in ver gelijking met het Presto in vrij snel tempo werd uitgevoerd. Met Handel nog voor de pauze en Haydn erna was dit concert niet meer stuk te krijgen: beide heerlijke, goed in 't gehoor liggen de, in de goede zin van het woord gepolijste werken. Zonder kleer scheuren, voortvarend en geest driftig volgde het een presto op het andere. De twee menuetten in Haydn's Notturno nr 3 in D groot droegen een bijzonder karakter. Meestal is het een dans met een matig tempo in driekwartsmaat. Al waren ze in de voorgeschreven maat gecomponeerd, de lichtvoe tigheid die zo eigen is aan een menuet (hoe kan je ook anders dansen?) werd hier afgewisseld door een sensationele hoekigheid in verrassende passages. Het Presto werd tot slot zó vurig ver tolkt dat het ensemble een lang durige staande ovatie in ont vangst mocht nemen. Van té gro te zielevreugd sloegen de strij kers in de toegift- meteen op hol; de concertmeester Jan Verheugt bracht met een paar nadrukkelij ke ingehouden streken zijn en thousiaste collega's weer iri 't ge lid. LIDY VAN DER SPEK am a Hotel van Hans Tuerlings/Bert Kleijn- /Jan Kuiper. Gezien op 4 oktober in het LAK- theater alwaar nog v LEIDEN Alsof het nog steeds drie oktober is, lalt en slingert danseres Patrizia Tuerlings door de ruimte. Dronken roept ze om haar Fernando en kijkt ze be vreemd naar de twee andere dan seressen die zich ingenieus en bij na weemoedig in elkaar verstren gelen. De Franse choreografe Christine Bastin liet zich voor Bless inspireren door Malcom Lowry's Under the Vulcano, de '/Ironkenmansroman' die nog niet zo lang geleden verfilmd werd. Met deze choreografie won Bastin overigens vorig jaar de aanmoedigingsprijs in het Inter nationale Choreografen Con cours te Groningen. Bless ver keert dan ook in een aanmoedi gingsstadium want het contrast tussen acteren en etherische dans blijft nog teveel een contrast. De onderliggende tragiek die de drie verbindt is wel duidelijk, maar een reactie op elkaar ontbreekt en dat gaat ten koste van de span ning die wel gesuggereerd wordt door de dramatische muziek van Bernard Parmégiani. Uiteindelijk gebeurt er niets met de danseres sen. Helaas. In I am a hotel gebeurt daaren tegen van alles. Choreograaf Hans Tuerlings die al eerder werk voor Reflex maakte, zet een hotel lobby op z'n kop. Als metafoor voor het vluchtige leven ontmoe ten zeven mensen elkaar slechts kort maar krachtig. De dansers wisselen steeds van partner in een dynamisch spel van flitsende bewegingen. Met Tuerlings im mer aanstekelijke humor en the atrale dansidioom en de rustver- storende muziek van Bert Kleijn en Jan Kuiper, is I am a Hotel een lust voor oog en oor. Als de nacht in het hotel aanbreekt, doet ook de verstilling haar intrede en lijkt er een romance tussen twee van de dansers te ontstaan. Tussen al le dribbelende passanten die vol gen, leven ze nog lang en geluk kig. Mogen De derde choreografie Gonna Wanda Land was in handen van de Amerikaanse Nina Wiener. Zij staat bekend als de choreografe van het klimaat want regen, woes tijndroogte en wind waren altijd haar inspiratiebronnen. Ruim twee jaar was zij artistiek advi seur van Reflex en bepaalde zij naast Yoka van Brummelen het artistieke gezicht van het Gro ningse gezelschap: een 'overwo gen samengesteld repertoire, een hoog uitvoeringsniveau en karak tervolle dansers'. In die opzet is Reflex goed geslaagd want bin nen drie jaar groeide Reflex uit tot een van de toonaangevende moderne dansgezelschappen. Maar goed, Gonna Wanda Land. Op traditionele Nigeriaan- se muziek spreidt Patrizia Tuer- overal een vraag beantwoorden, tienduizend vierkante meter zou- vier architecten een brief te zullen Wie de speurtocht helemaal had op- den wij tentoonstellingen kunnen sturen, waarin zij worden opgeroe pen een schets te maken. Volgens T. Boxma, adjunct-direc teur van het Van Gogh Museum is met de bouw van dit museum, zes tien jaar geleden, rekening gehou den met 60.000 bezoekers per jaar. "Aangezien er dit jaar 700.000 be- I zoekers worden verwacht levert het gebouw voor ons grote problemen op". Het Rijksmuseum Van Gogh (nu ruim 8.000 vierkante meter groot) wil uitbreiden met 4.000 vierkante meter in de richting van het Muse umplein. Volgens de directie is er met het Van Gogh-jaar 1990 in het vooruitzicht een groot gebrek aan kantoor-, tentoonstellings- en facili tate ruimte. Van de collectie be staande uit 300 schilderijen en 900 tekeningen worden gemiddeld 115 werken tentoongesteld. De plannen van de musea passen volgens de directies prima binnen het plan- Weeber voor het Museum plein dat eerder werd gelanceerd. Dit plan werd gemaakt in opdracht van de Stichting Museumplein en voorziet in een forse uitbreiding van de twee musea. Hoe de financiële invulling van het plan eruit komt te zien kon geen van beide directeuren meedelen. Volgens hen zijn de plan nen zoals nu gepresenteerd slechts "kaderplannen". Scène uit Bless, lings in een solo haar ongelofelij ke danskwaliteiten tentoon. Als een wilde kat en slang 'tegelijk sluipt, kruipt en kronkelt ze door de ruimte waarin een kale Bec- kettiaanse boom staat. De bewe gingen lijken af en toe op rituelen die iets met de aarde van doen hebben. Gonna Wanda Land is een staalkaart van Wieners dans- taal: inventief en expressief. Na deel van die staalkaart is echter wel dat het een opeenvolging vai bewegingen blijft. Maar zo goed gedanst is dat een minder groot bezwaar. INGRID VAN FRANKENHUYZEN DIEPZEEPRIJS - De auteur J. Bernlef krijgt de Diepzeeprijs 1989. De prijs is hem toegekend door het tijdschrift Diepzee, met 18.000 abonnees het grootste literaire tijd schrift van ons land. Bèrnlef ont vangt de prijs, die bestaat uit een geldbedrag van 5.000 gulden, omdat zijn boek Hersenschimmen dit jaar de nieuwe favoriet is gebleken op de literatuurlijsten van leerlingen uit de hogere klassen van het voort gezet onderwijs.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25