LEIDSCH DAGBLAD Politiemacht bij stations in DDR sNODIG!1 795 Oh Van der Valk-concern zet in Chili visserijproject op Meer wapens ingeleverd dan verwacht Ondergronds Europees net voor supertreinen binnen 30 j aar haalbaar Nobelprijs voor Daila Lama kwetst Chinezen 'Besparing op medicijnen niet gehaald' Nieuws van de mosselman. DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39055 Prijs fl. 1,25 Girofraude fors omlaag na nieuwe kaart en pincode AMSTERDAM (ANP) - Na de intro- duktie van betaalkaart postkantoren geen vervalste betaal kaarten meer aangeboden. Boven dien is door een reeks van beveili gingsmaatregelen de schade voor de Postbank door aanbieding van gestolen en frauduleus gebruikte girobetaalkaarten teruggelopen van 65 miljoen gulden in 1987 tot 12 a 13 miljoen over 1989. Dat maakte drs. H. Verkoren, lid van de Raad van Bestuur van de Postbank, vandaag bekend op de jaarvergadering van de Raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf, model giro- Ook de pincode gaat de fraude te- pril zijn er op de gen. Het is tevens een aanzet tot de volgende stap naar elektronisch be talen: de pas met magneetstrip en bijbehorende pincode, aldus Verko ren. Het aantal bankpassen zal bin nenkort 10 miljoen belopen. Weer grote vondst cocaïne in de VS HARLINGEN (Texas) (APV In een landhuis buiten Harlingen in Texas hebben Amerikaanse autoriteiten gisteren ruim 8.000 kilo cocaïne ontdekt en vijf personen aangehouden. Het is de tweede grote cocaï- ne-vondst in de VS binnen korte tijd. Vorige week werd in Los Angeles een record-partij van meer dan 18 ton ontdekt. DEN HAAG (GPD) - Er zijn veel meer wapens bij de politie ingele verd dan verwacht. In totaal werden er bij de politiekorpsen tot nu toe in totaal 58.000 schiet-, steek-, slag en stootwapens door het publiek inge leverd. Dit aantal kan nog met 10 tot 15 procent oplopen, omdat nog niet alle korpsen hun informatie over de actie hebben doorgegeven. De politie had erop gerekend dat er 2000 tot 3000 vuurwapens zouden worden ingezameld, maar dat wer den er 9856. Verder werden ruim 4600 slag- en stootwapens naar de politiebureaus gebracht. bijna 43.000 steekwapens en bijna 300 stroomstokken. Treinen met 10.000 vluchtelingen vele uren vertraagd OOST-BERLIJN (GPD) - Onder luid gejuich van hon derden wachtenden die de nachtelijk kou hadden ge trotseerd, zijn vanmorgen de eerste treinen met Oostduit- se vluchtelingen uit Praag gearriveerd op het station van het Beierse stadje Hof. De eerste trein die gister avond even na zessen was vertrokken kwam met uren lange vertraging om half zes aan. TSJECHOSLOWAKIJE DEN HAAG (GPD) In Euro pa kan binnen 20 tot 30 jaar een ondergronds net voor super snelle treinen worden aange legd. Via dit spoorwegnet kun nen goederen en personen met een snelheid van 540 kilometer per uur worden vervoerd. Een treinrit Amsterdam-Marseille zou dan maar 2,5 uur duren. Het eerste onderzoek naar dit zogenoemde High Speed Tunnel Project is met steun van het ministerie van verkeer en waterstaat uitgevoerd door de ontwikkelingsmaatschap pij CCM in Nuenen en de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het onderzoek wordt gesteund door Rijkswaterstaat. Brein achter dit miljarden- project is de Delfste hoogle raar prof. ir. R. van der Hoorn. Het systeem van de supersnel le treinen is volgens Van der Hoorn nu al technisch uitvoer baar. verbruikt zeer weinig energie, is milieuvriendelijk en biedt veel veiligheid. Voor het ondergrondse spoornetwerk over duizenden kilometers moeten tunnels worden gegraven op een diep te van zo'n 30 meter. De buizen worden vacuum gezogen om de luchtweerstand weg te ne men. De treinen, die volauto matisch worden bestuurd, kunnen daardoor de hoge snel heid van 540 kilometer berei ken. De luchtdruk in de trein wordt kunstmatig op peil ge houden. De grootste hindernis voor het High Speed Tunnel Pro ject zijn de kosten voor het graven van de tunnels. Een net van 650 kilometer tunnel zou in Nederland, inclusief treinen en zo'n 10 stations, een inves tering vergen van 25,5 miljard gulden. Het plan lijkt futuristisch, zegt Van der Hoorn, maar door de toename van het de milieu- en verkeersproblemen worden de kansen voor alternatief r steeds groter. OSLO(GPD) - De Nobelprijs voor de Vrede gaat dit jaar naar de Dalai Lama, de verbannen religieuze en politieke leider van het Tibetaanse volk. De voorzitter van het Noorse Dresden hadden gewacht op de trei- Nobelcomité. Egil Aarvik, onder- In Dresden en Plauen stonden 0e duizenden mensen klaar om de trei- nen uit Praag trachtten de Ameri- streepte vanmorgen dat de Dalai te bestormen. De Oostduitse kaanse ambassade in Oost-Berlijn Lama in de strijd voor bevrijding te komen, maar de Oostduitse po- De treinen moesten volgens vluch telingen vele malen stoppen in de DDR, omdat mensen die ook naar het Westen wilden de spoorbaan blokkeerden. De Oostduitse spoor- politie gebruikte waterkanonnen en in te komen, maar de Oostduitse po- van Tibet „het gebruik van geweld wegen hadden de rijtuigen van bui- de wapenstok om het station in litie heeft het gebouw hermetisch consequent heeft vermeden", tenaf vergrendeld zodat nieuwe Dresden te ontruimen. Mensen afgegrendeld. De 18 mensen die gis- Arvik zei dat de Dalai Lama .juist vluchtelingen er niet in konden. Het sprongen op de rails als er een trein teren hun toevlucht zochten bij de vredesoplossingen voorstelt die op vertrek was al eerder met 22 uur kwam. maar steeds bleek het de ver- Amerikanen verlieten in de avond wederzijds respect en tolerantie zijn vertraagd omdat in de DDR een keerde te zijn. Uiteindelijk werden het gebouw na tussenkomst van de gebaseerd en die de culturele en his- Oostduitse advocaat Vogel. Zij heb- torische identiteit j te zetten. politie-operatie aan de gang ze gesommeerd weg te gaan, i ii delen van de spoorbaan af niemand wilde. Toen hebben de KATWIJK - Van het Omni Partij en Akkoord (OPA), èen overeen komst tussen regering, farmaceu ten en ziektekostenverzekeraars om dit jaar 500 miljoen gulden te bespa ren op de kosten van geneesmidde len, is weinig terecht gekomen. Dat zegt mr. Eric Verschuren, di recteur van Katwijk Farma bv en te vens voorzitter van Prodifarma, het overkoepelend orgaan van farma ceuten die merkloze geneesmidde len produceren. Verschuren komt tot die conclusie, omdat de omzet van goedkope, merkloze genees middelen (waarop -geen octrooi meer bestaat) blijft dit jaar sterk achter bij die van 1988 toen er spra ke was van een verdubbeling. In het OPA was een minimale groei van de 'merklozen' van 20 pro cent voorspeld, maar die ligt op slechts zeven procent. Een tegen valler van tenminste 50 miljoen gul den. Daarentegen is de omzet van merkgeneesmiddelen met zo'n 13 procent (tot 300 miljoen gulden) ge stegen, terwijl maar drie procent was toegestaan. Het rapport waarin hiervan melding wordt gemaakt moet nog openbaar worden. Verschuren wijt de tegenvallende omzet aan het ontbreken van voor deel voor de apotheker, die te wei- merkloze medicijnen Vopo's hen er met de gummiknup pel uitgeslagen", vertelt een vrouw in Oost-Berlijn die contact heeft ge had met familieleden in Dresden. Ook op andere stations op de rou te is het tot botsingen tussen bur gers en speciale politie-eenheden gekomen. Het regime sloot uitein- Ambassade Praag opnieuw geopend PRAAG (DPA) - Enkele uren na delijk alle stations af en posteerde de tweede grote uittocht van speciale eenheden van de staatsvei- DDR-vluchtelingen uit de West- ligheidsdienst op alle punten in het duitse ambassade in Praag is de traject waar de treinen langzamer ambassade in de Tsjechoslowaak- tnpi,onninf» zouden moeten rijden. se hoofdstad weer opengesteld Hoi atrial Volgens de Westduitse grenspoli- voor DDR-burgers. Tientallen tie zijn op sommige plaatsen ge- vluchtelingen stroomden naar wonden gevallen. Eenmaal in Hof binnen. In de Poolse hoofdstad leek het er even op dat de Oostduit- Warschau verzamelden zich van- sers de trein niet uit konden, zo veel ochtend weer tientallen DDR- mensen stonden er op het perron, burgers rond de Westduitse am- Cameraploegen en Rodekruis-per- bassade. soneel hadden het de hele nacht vol- het Tibet- taanse volk redden" De Dalai Lama baseert zijn vredesfilosofie „op eer bied voor het het levende en de ge dachte over een universele verant woordelijkheid, die zowel de mens als de natuur omvat". Volgens het Noorse Nobelcomité is dit een con structieve bijdrage om conflicten, vraagstukken rond de mensenrech ten en wereldmilieuproblemen op te lossen. - De 14de Daila Lama. Volgens de Noorse kenners is de heeft. We vinden dat wat er gebeurd reactie op het bloedbad afgelopen gezicht dus een Noors commentaar. „We zijn er ons van bewust dat deze vre desprijs een aantal bijwerkingen gehouden. De autoriteiten in Hof houden re kening met de komst van 10.000 mensen. De vluchtelingen worden na verzorging met treinen overge bracht naar de verschillende op- de vangcentra. en- De DDR heeft inmiddels de gren- Brinkman wil kabelvoordeel voor Nederlandse commerciële omroep DEN HAAG (GPD) - In een brief de Tweede Kamer schrijft mi- Foto boven: Oostduitse vluchtelingen zwaaien met de Westduitse Beierse vlag wanneer de trein het station van het Westduitse Hof bi rijdt. zen met Tsjechoslowakije gesloten nister Brinkman (wvc) dat Foto onderEen Oostduitse vrouw geeft haar kind soep en brood dat op met de invoering van een visi het station werd uitgedeeld. (foto's ap> plicht. Mensen die tevergeefs Werving personeel onder meer in Katwijk de Raad van State om het Commis sariaat te steunen in zijn opvatting dat Véronique een buitenlandse staande A-omroepen die op de com- zender is, en dus op de kabel mag. merciële toer willen gaan een lagere In zijn brief somt Brinkman een toegangsprijs tot de kabel berekend groot aantal wetswijzigingen op moet worden. Initiatiefnemers van waarmee de positie van het publie- buiten het omroepbestel, zoals Vé- ke bestel veilig gesteld kan worden, ronique, moeten de volle mep beta- Zo wil Brinkman het bedrag dat de len. Bovendien krijgen de huidige omroepen jaarlijks krijgen tenmin- omroepen meer vrijheid om zelf te ste op peil houden. Dat betekent dat bepalen op welke uren van de dag het bedrag automatisch omhoog ze willen uitzenden. gaat als het prijspeil stijgt. Brinkman wil bestaande omroe- De Nederlandse Vereniging van pen zo snel mogelijk een strikt ver- Kabelexploitanten (Vecai) voelt bod opleggen om commerciële ne- overigens niets voor de suggestie venactiviteiten te bedrijven. Het van minister Brinkman om via ver- verbod maakt onderdeel uit van een hoogde tarieven voor toelating op De Chinese ambassade in Oslo re- Peking. „Een klap in het ageerde vanochtend verontwaar- de Chinese leiders", al- digd op het nieuws. Zij beschuldig de het Nobelcomité van inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den. „Het kwetst de gevoelens van de Chinese bevolking", zo zei een woordvoerder van de ambassade. Een vertegenwoordiger van de Dalai Lama in New Delhi verklaar de in een eerste reactie de prijs te zien als een bewjjs dat de recente gebeurtenissen in China de aan dacht van de wereld hebben geves tigd op het Tibetaanse probleem. Een reactie van de Dalai Lama, die momenteel in Los Angeles verblijft, had het Nobelcomité nog niet ont vangen. Blessure Vanenburg GILZE/KATWIJK - De restau rant-keten Van der Valk wil in sa- vïdTenen.''ProTifarmTwu'dat'dë menwerking met een Chileens be- besluit om het 'ja-woord' v r Véro- eenderde-tweederde-regeling van kracht wordt: eenderde van het prijsverschil tussen merkloze- en merkartikelen gaat dan naar de apo theker, tweederde naar de verzeke raars. Volgens Verschuren is de apotheker dan sneller bereid goed kopere, merkloze medicijnen aan te schaffen. De merkloze producenten leverden de regeling in'voor een prijsverlaging van de merkartike len, maar daarvan is volgens Ver schuren niet veel terecht gekomen. Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt eti af cn toe gen. Minimumtemperatuur ongev 12 graden. Middagtemperatuur om streeks 15 graden. Matige westen wind. aan de kust af cn toe hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot cn met dinsdag: veel bewolking cn af cn toe regen. Middagtemperatuur rond 14 graden. Vrijdag 6 oktober zon op: 06.48 uur. zon onder: 18.06 uur: maan op: 14.13 uur. maan onder: 20.46 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.28 cn 18.39 uur: maan op: 02.05 cn 14.47 uur. 28 PAGINA'S drijf een visserijproject opzetten i Zuid-Amerika. Voor het van 10 Nederlandse kotters begeleiding en instructie van plaat- Het project is ondergebracht bij selijke vissers, worden onder meer het bedrijf Pesquera Santa Lucia in in Katwijk schippers, machinisten, Santiago en wordt vanuit Neder- nique van het Commissariaat voor stuurlieden en matrozen geworven, land ondersteund door de visdivisie de Media niet te schorsen, voorlo- Het gaat in totaal om 50 tot 60 tijde- van het Van der Valk-concern. Deze pig. Voor een eindoordeel wil de be- lijke arbeidsplaatsen. onderneming heeft in Gilze een ei- windsman eerst weten wat de exac- gen visverwerking voor haar restau- te overwegingen zijn geweest van rants, die waarschijnlijk de visserij- produkten van het Chileense be drijf zal afnemen. EINDHOVEN (ANP) - Gerald Va nenburg is vanmorgen bij de trai ning van PSV ernstig geblesseerd geraakt. Hfj kwam in botsing met Romario. De clubarts constateerde een scheur in de binnenband van de knie maar verder geen complica ties. Vanenburg zal in elk geval de in- wetswijzigingen die Brink- het lokale kabelnet Véronique te terland tegen Wales, komende man voorbereidt om de komst van dwingen om op den duur een wettelijk geregelde commerciële tv ciële licentie te vragen voor een mogelijk te maken. roepvergunning in Nederland. In zijn brief noemt Brinkman zijn (pagina 3: Brinkman legt zich i bij Véronique) woensdag en de twee cupwedstrij den tegen Steaua moeten missen. Na Gullit, Van Basten en Van Tigge- len is Vanenburg de vierde man die moet afzeggen voor de WK-kwalifi- catie. niivvi wij niutl l l ICIJI I Zeelands Roem verse mosselen. Alleen bij Albert Heijn: in waterdichte verpakking. Enkele dagen houdbaar in de koelkast Met gratis kruiden. Bak 2 kilo Aanbieding is geldig tm zaterdag 7 oktober. Albert Heijn, De Kopermolen 44. Bevrijdingsplein 58, Leiden; Blokhuis 49. Usse; Winkelhof 34, Leiderdorp; Henri Dunantplein 6. Hillegom. Er wordt gebruik gemaakt van kotters waarvan de eigenaren in ons land gebruik hebben gemaakt van de saneringsregeling. De schepen worden momenteel uitgerust in de haven van Urk. Woordvoerder E. Maas van de visdivisie van Van der Valk verwacht dat binnen vier we ken wordt vertrokken. Een deel van de bemanningsleden dat nu wordt aangetrokken, zal de schepen alleen naar Chili varen. Deze overtocht duurt ongeveer zes weken. Een aan tal vissers blijft verder voor onbe paalde tijd in Zuid-Amerika als le raar/instructeur. Met het project is geen overheids- Helikopters van marine blijven aan de grond DEN HAAG (ANP) - Al de 22 Lynx- helikopters van de Koninklijke Ma- I rine mogen tot nader order niet de lucht in. De marine heeft besloten ze uit voorzorg aan de grond te hou- den omdat er gebreken zijn gecon- stateerd in het besturingssysteem. I De defecten waren elk op zich niet gevaarlijk, maar er bestond de g kans dat ze in combinatie met el- I 1 geid gemoeid. Woordvoerder Maas kaar wel. «sico's voor mensen en wijst een vergelijking met het mis- materieel konden gaan opleveren. lukte visserij-project in Peru - De marine onderzoekt nu de moge- waarbij voormalige Nederlandse hike oorzaken en gevolgen Ver- ♦ruuinre uiorrion inoovot/ion aaIt wacht wordt dat binnen enkele da- trawlers werden ingezet - dan ook van de hand. "Het betreft hier een particulier initiatief en ik ga er vanuit dat er beter op de centjes wordt gepast dan bij het staatsbe- óók om te I weten welke Ud films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 26,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72.40* Wij nemen een jaarabonnement 1275,70* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de kram twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adresi gen duidelijk zal worden wanneer de eerste helikopters weer de lucht in kunnen. De Engelse helikopters met twee Q otorpn ziin eestationeerd od het Postcode. -Tel.. drijf is Peru is gebeurd. Daar lagen motoren zijn gestationeerd op het de schepen binnen de korste keren Marinevliegkamp De Kooy in Den voor de kant". Helder en aan boord van schepen, i Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1