'Komende jaren dijken achterland versterken' 'Glas,glas en nog eens glas Minister Smit-Kroes stelt Katwijkse hoogwaterkering in gebruik Nog geen alternatief dierproeven in Lisse Voorraiigsfout in Lisse: twee Polen gewond DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 REGIO PAGINA 19 KATWIJK Nu de Deltawerken zo goed als zijn afgerond, moet de komende jaren meer aandacht worden besteed aan de versterking van de dijken van het achterland. Voor deze werkzaamheden dient in een nieuw regeerakkoord 200 mil joen gulden extra te worden uitgetrokken, om ervoor te zor gen dat heel Nederland vóór de eeuwwisseling tegen over stromingen is beveiligd. Die boodschap gaf minister N. Smit-Kroes van verkeer en water staat gistermiddag in Katwijk mee aan de kabinetsinformateur, bij de openstelling van de hoogwaterke ring die dwars door het centrum van de kustplaats loopt. Volgens de bewindsvrouw wordt de streefdatum 1990 als het jaar waarin de hele kustverdediging op Deltahoogte is gebracht, gehaald. Er resteren momenteel nog maar enkele plekken die moeten worden versterkt. Smit-Kroes benadrukte dat nu dan ook de schijnwerper moet worden gericht op de bevei- ling van het beneden-rivierenge bied. Een belangrijk onderdeel van een dergelijke verdedigingslinie vormt de bouw van een stormvloed kering in de Nieuwe Waterweg. De minister zei te verwachten dat op zeer korte termijn 'hopelijk nog in deze kabinetsperiode' een defi nitief plan daarvoor kan worden ge presenteerd. Smit-Kroes stelde de Katwijkse hoogwaterkering gistermiddag offi Met de onhu\ling van een plaquette in de keermuur bij het Havengebied, werd de hoogwaterkering officieel opengesteld. (foto Dick Hogcwoning) Strijd voortgezet tegen gebruik konijnen LISSE Het laboratorium voor bloembollenonderzoek in Lisse heeft nog geen besluit ge nomen of er nieuwe konijnen worden gebruikt voor onder zoek. Voorlopig is het niet mo gelijk zonder het door konijnen aangemaakte serum bloembol len te keuren. Er wordt wel al lang gezocht naar alternatieve methoden, maar een goede op lossing is nog niet gevonden. Eventueel wordt het serum van bedrijven betrokken.* Dat deelde directeur R.J. Bogers van het laboratorium gisteren mee tijdens de actie van de Nederlandse Bond ter Bestrijding van Vivisectie. Het protest dat in het kader van die rendag werd gehouden, is gericht tegen het gebruik van konijnen bij het bloemenbollenonderzoek. Eind augustus werden de 79 ko nijnen in Lisse al weggehaald door het dierenbevrijdingsfront. Het front en de NBBV eisen dat er een einde komt aan het gebruik van ko nijnen bij de bloemenb9llenpro- duktie. "We werken al jaren met ko nijnen. Het is onzin van de actie voerders om te stellen dat we dit al leen doen om aan de zware keu ringseisen voor bollenexport naar Japan te voldoen. We proberen juist het aantal konijnen te beperken. Zo hadden we een goede groep konij nen die een zeer grote hoeveelheid serum leverde", verduidelijkt Bo gers. Volgens hem werden zodoen de slechts 20 konijnen daadwerke lijk als bloeddonor gebruikt. De an dere werden gebruikt voor het in standhouden van een goede popu latie. Bogers verweet de actievoerders gisteren dat niet eerst een gesprek met hen was gevoerd, maar gelijk actie werd gevoerd. T. Crouse, voor zitter van de bond tegen vivisectie, reageerde door op te merken dat al eerder hierover is gesproken met het ministerie van landbouw en vis serij, waar het laboratorium in Lisse onder valt. Ook is tevergeefs bij het ministerie van WVC geprotesteerd tegen het verlenen van een vergun ning voor het gebruik van konijnen. Wat er met de konijnen bij het la boratorium wordt gedaan, was Crouse bekend. Een zinnig gesprek met de directie is volgens de bond alleen mogelijk wanneer het labora torium bereid is te stoppen met de proeven. Het opofferen van dieren voor het kweken van planten, is voor de bond onaanvaardbaar. De verleende vergunning zal zo nodig voor de rechtbank worden aange vochten. Ziek Tussen de medewerkers van het bloembollenlaboratorium en leden van de bond tegen vivisectie ont spon zich gisteren een discussie over de gezondheidstoestand van de inmiddels bevrijde konijnen. Ze werden bij het laboratorium inge spoten met gezuiverde plantevirus- sen, maar worden daar volgens me dewerkers beslist niet ziek van. Wel wordt in het bloed een afweerstof gemaakt tegen het vreemde plante- virus. Door af en toe bloed af te tap pen, wordt serum verkregen waar mee bollen gekeurd worden. Met een milliliter serum kunnen 15.000 monsters van partijen bollen wor den gekeurd. Na de actie van het dierenbevrij dingsfront gaf het laboratorium toe dat enkele pas ingespoten dieren wel uitslag konden hebben, maar van gezwellen is geen sprake. Van het bevrijdingsfront werden giste ren twee korte verslagen van op- vangadressen bekendgemaakt. Be halve de konijnen is ook het specia le voer eind augustus meegenomen, zodat de beesten op de opvang- adressen konden overleven. Zes konijnen zijn inmiddels over leden. Een van de verzorgsters daar over: "Een dier leek verlammings verschijnselen te hebben. Het lag plat op de buik met de poten in alle richtingen. Het dier was erg mager, dronk alleen maar en had in de nek en elders oude wondjes. Ook een bezoek aan de dierenarts hielp niet. Uiteindelijk heeft de arts het konijn laten inslapen. Op ons verzoek heeft de arts het dier opengemaakt, waar bij bleek dat de lever volledig was vernield. Het verpulverde als het ware in zijn hand". Verbaasd In het rapport van het bevrij dingsfront wordt vastgesteld dat zes konijnen met dezelfde verlam mingsverschijnselen zijn overle den. "We mogen dan ook de conclu sie trekken dat dit ook ten gevolge van een vernietigde lever is en dus als gevolg van de proeven bij het la boratorium". Bewijzen hiervoor kon de bond tegen vivisectie niet le veren, omdat zij verder geen contac ten met het bevrijdingsfront heeft. De politie denkt hier anders over. Alle 80 actievoerders werden giste ren intussen gefilmd en gefotogra feerd door de politie. De daders van de bevrijdingsactie heeft de politie namelijk nooit kunnen aanhouden. cieel in gebruik door de onthulling van een plaquette in de keermuur bij het Prins Hendrikkanaal. Met een groot aantal genodigden maak te zij vervolgens een wandeling over het verdedigingswerk, dat over een lengte van ongeveer 600 meter loopt van het Havengebied naar de Tramstraat, de Voorstraat en de Zuidstraat. Langs deze route gaven leerlingen van Katwijkse ba sisscholen in allerlei kraampjes hun eigen visie op de hoogwaterkering. De wandeling werd afgesloten in het Katwijks Museum aan de Voor straat, waar het Hoogheemraad schap van Rijnland een expositie heeft ingericht over de eeuwenoude band tussen Rijnland en Katwijk. De tentoonstelling is nog tot en met 18 oktober te bekijken van donder dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Ingreep De aanleg van de hoogwaterkering in Katwijk vormde één van de laatste schakels in het Deltaplan dat in 1953 werd opgesteld om de Ne derlandse kust beter te beveiligen. Binnen het gebied van het Hoog heemraadschap van Rijnland vorm de de Katwijkse kust de enige zwak ke plek. Zowel de oude buitensluis als een belangrijk deel van de Bou levard moesten worden versterkt om te voldoen aan de normen in de Deltawet. De oude sluis werd ver vangen door een nieuw bouwwerk met een hoogte van tien meter plus NAP, die in 1984 - eveneens door minister Smit-Kroes werd open gesteld. De beveiliging van het resterende deel van de kuststrook vormde een gecompliceerder en veel langduri ger karwei. Het verhogen van de zeewering zou in Katwijk namelijk een onaanvaardbare ingreep in het meest karakteristieke deel van het dorp hebben betekend. Voor het Actievoerders timmeren de ra men en deuren van het konij nenonderkomen dicht en breken de straat op. Dijkman) Directeur Bogers van het laborato rium was verbaasd over het rapport van het dierenbevrijdingsfront. "Het ook zijn dat de overleden die ren al zeer oud waren. Konijnen van zes jaar en ouder zijn geen uitzonde ring. Daarnaast zijn het biologen die dé bloedmonsters afnemen en die hebben het beste met de beesten voor. Daarnaast heeft onze dieren arts ook nooit ziektes geconsta teerd". Of het laboratorium nieuwe ko nijnen koopt is nog onbekend. Het is ook mogelijk het serum van be drijven te kopen die ook konijnen als bloeddonoren hebben. Alleen in dat geval heeft de overheid geen di- réct zicht op het welzijn van de ko nijnen. In Lisse werden de beesten goed behandeld. Het gebruik van het dierenserum voor het testen van bollen is voorlopig nog nodig, om dat er geen alternatief is. Volgens de directeur wordt er wel degelijk al jaren gezocht naar een andere keuringsmethode. "Inmid dels zijn er twee andere methoden. Bij de ene ontstaan er zelfs tumoren bij proefdieren, zodat wat dat be treft de konijnen veel beter af zijn. Bij de andere techniek wordt ge bruik gemaakt van radio-activiteit en dat vinden wij ook geen accepta bele vervanging. Op zichzelf is die methode wel veelbelovend. Onder zocht wordt nu hoe de radio-actieve stof door een onschadelijke merker- stof vervangen kan worden". De waarschuwing van de keu ringsdienst dat zonder de serumtest het gebruik van bestrijdingsmidde len bij de bollenteelt zal toenemen, wordt door de NBBV verworpen. "Dat is onzin. Bestrijdingsmiddelen werken niet tegen virusziektes bij planten". De strijd tegen het ge bruik van konijnen zal de komende maanden dan ook worden voortge zet. verhogen van de duinenrij zou een strook van 60 meter bebouwing moeten worden afgebroken en, bij een andere oplossing, zou het strand zijn verdwenen onder een as- faltdijk. Om die reden is uiteinde lijk gekozen voor een hoogwaterke ring die dwars door de dorpskern loopt en waarvan de uitvoering sa menviel met werkzaamheden in het kader van de dorpsvernieuwing. De kosten konden daardoor beperkt blijven tot 5,1 miljoen gulden. Als gevolg van deze gekozen con structie, was de gemeente Katwijk uiteindelijk de instantie die de werkzaamheden uitvoerde. Smit- Kroes noemde het gistermiddag uniek dat een lokale overheid in fei te een rijkstaak heeft uitgevoerd. "De gemeente heeft zich daarbij op uitmuntende wijze van haar taak gekweten", aldus de minister. Stormvloed Ook de dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van Rijnland, ir. E.H. baron van Tuyll van Seroos- kerken, stond uitgebreid stil bij de nauwe samenwerking tussen ge Terugkeer valk ^oor de jacht ALPHEN AAN DEN RIJN - Val kenier F. van Leeuwen heeft ver gunning gekregen om met zijn valk in Alphen te gaan jagen. Zowel het rijk als de gemeente heeft hiervoor toestemming verleend. Het is de be doeling dat Van Leeuwen met zijn valk de jacht inzet op kraai- en ek- sterachtigen in de gemeente. De populatie van deze vogels is veel te groot en hierdoor wordt nogal wat schade aangericht. De valkenier gaat voor de duur van een jaar met zijn valk in de gemeente ja gen. Hij moet elk kwartaal schrifte lijk verslag uitbrengen van de da gen waarop is gejaagd en van de aantallen en soorten gedode dieren. Op de Oosterbegrafplaats mag de valkenier alleen jagen na speciale toestemming. meente en hoogheemraadschap. "Het verzanden van de oude Rijn mond in Katwijk heeft vele eeuwen geleden tot gevolg gehad dat Rijn land als waterschap kon ontstaan. Het beveiligen van diezelfde ge meente wordt door Rijnland dan ook als een historische plicht be schouwd". Met de aanleg van een hoogwater kering dwars door de dorpskern, is volgens de dijkgraaf gekozen voor een oplossing waarbij de verdedi ging van het achterland is losgekop peld van een gedeelte van Katwijk aan Zee. Bij een superstormvloed, die naar verwachting gemiddeld één keer in de tienduizend jaar voorkomt, is de kans namelijk groot dat de bebouwing die voor het dijk- lichaam ligt onder water loopt. In dat gebied ligt niet alleen het complete winkelcentrum, maar staan ook vele honderden huizen en monumenten als de Oude en de Nieuwe Kerk. "Het laagliggende deel achter de waterkering, is eigen lijk een soort buitendijks land", al dus de Katwijkse burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman, die in haar vorige standplaats Veere nauw betrokken was bij de aanleg van de stormvloedkering in de Oos- terschelde. "Met een dergelijke op lossing kon echter een uniek stuk van Katwijk worden behouden". De hoogwaterkering verbindt in het centrum van de kustplaats twee hoger gelegen gedeelten van zeven meter plus NAP en vormt zo een verdedigingslinie die bij een super- stormvloed Centraal Holland (een gebied dat ruwweg loopt van Rot terdam en de Haarlemmermeer tot aan de Utrechtse Heuvelrug) tegen een overstroming moet bescher men. Dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken constateerde gister middag dan ook tevreden dat met de voltooiing van dit werk de 'Ring rond Rijnland' is gesloten. Fietsenkijkdag regio DUIN EN BOLLENSTREEK - De rijkspolitie houdt op zaterdag 14 ok tober een regionale fietsenkijkdag. Bij de gemeenten Oegstgeest. Rijnsburg, Sassenheim, Noordwjj- kerhout, Lisse en Hillegom kunnen eventuele gedupeerden van 13.00 tot 16.00 uur de gevonden fietsen bekijken. Met uitzondering van de rijkspolitie in Oegstgeest kan er een bod op een flets worden gedaan, waarvan de eigenaar niet is achter haald. Dit is echter alleen mogelijk wanneer er aangifte van de gestolen fiets is gedaan. LISSE Een 30-jarige Pool en een Poolse vrouw zijn vanmorgen ge wond geraakt bij een verkeersonge val op de Gladiolenstraat ter hoogte van de de Grevelingstraat in Lisse. De Polen reden in een auto over de Gladiolenstraat. Vanaf de Greve lingstraat reed een 22-jarige Lisser- broeker de Gladiolenstraat op. Hij gaf daarbij volgens de politie de Po len geen voorrang. De Poolse auto schoof door de klap door en botste frontaal tegen een vrachtwagen, be stuurd door een 24-jarige Lissenaar, die stond voorgesorteerd om links af te gaan. De Poolse bestuurder liep letsel aan zijn ribben op, zijn vrouwelijke pasagier oogletsel. Beiden zijn naar het Aacdemisch Ziekenhuis in Lei den gebracht. Een derde Pool, die achterin de auto zat, raakte niet ge wond. Twee maanden voor 'wegpiraterij' Hazerswoudenaar DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Een 25-jarige Hazerswoudenaar is gisteren door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en acht tien maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. Het vonnis was con form de eis van de procureur-gene raal. In eerste aanleg was de man door de rechtbank al tot eenzelfde straf veroordeeld. Op 21 februari 1987 raakte de man bij een inhaalmanoeuvre op de pro vinciale weg 22 bij Benthuizen de macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom. Zijn broer, die me de-inzittende was, kwam hierbij om het leven. De procureur-gene raal verweet de man veertien dagen geleden 'wegpiraterij'. De Hazers woudenaar zou veel te hard hebben gereden en heeft al meer zware ver- keersmisdrij ven op zijn naam staan. DONDERDAG 5 OKTOBER Alphen opening concertseizoen Cor nells de Vlaming met Nico de Gier, Eeva Koskinen e.a. aanvang 20.15 uur in de Oudshoornse Kerk. esoterische workshop met on der meer de oude Egyptische cul tuur, aanvang 20.30 uur in hotel 's Molenaarsbrug. Leiden spreekuur PvdA. van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies. Breestraat. voorstelling dansgroep Reflex, aanvang 20.30 uur in het LAK-the- ater, Cleveringaplaats. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen Tamar- co, Splinterlaan 69a, 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen. Frerikshof, Winkelhof, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 6 OKTOBER Alphen m kader van kinderboeken week: opvoering van musical vang 16.00 en 19.00 uur in het Parktheater. controle autoverlichting en - banden Veilig Verkeer Nederland, van 18.00 tot 2130 uur, politiebu reau Oudshoornseweg. stichting vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. film: 'Salaam Bombay', aan vang 20.30 uur in het Parkfilm- terschool door openbare basis school De Burggraaf, start om 15.30 uur, tevens infobus Foster Parents Plan. ruilavond Ruilvereniging Ko- ningskerk, van 19.00 tot 22.00 uur in buurthuis 't Spoortje. Bernhard- kade. concert in de Chopin-cyclus door Martha Noguera, piano, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. musical: 'A night at the Cotton Club', met o.a. Madeline Bell en Ruth Jacott. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Een hond begra ven', door Het nationale Toneel, aanvang 20.30 uur in het LAK-the- ater, Cleveringaplaats. Noordwijk jubileumconcert The Seaside Singers', mmv Marco Bakker en het Leiderdorps Kamerkoor, aan vang 20.00 uur in de Nederlands Hervormde Kerk, Voorstraat. Voorschoten start klaverjas-competitie sup portersvereniging Randstad Sport, aanvang 20.00 uur in het clubhuis Sportpark Adegeest. Zoeterwoude disco mmv 'The Exodus Music and Light Show', aanvang 20.30 uur in Utopia. ZATERDAG 7 OKTOBER Alphen maaidag IVN, van 9.30 tot 15.00 uur aan Spijkerboor en Be- delaarsbos. Compierkade; wan deling in dit gebied start om 10.00 landelijk scrabbletoernooi, aanvang 10.00 uur in De Ridder. Concertweg. controle autoverlichting- en banden WN, van 10.00 tot 15.00 uur bij het politiebureau, Ouds hoornseweg. loop voor Unicef, start tussen 10.00 en 14.00 uur bij zwembad De Thermen. fancy fair in Dr. de Visser- school. Gouwestraat, van 10.00 tot 15.00 uur. open dag in (verbouwd) buurt huis Westerhaven. v.a. 11.00 uur. Hutspot Wandeltocht over di verse afstanden, start vanaf 9.00 uur bij de IJshal, Vondellaan. concert van het jaar: Christelij ke Oratorium Vereniging 'Exultate Deo' olv Sander van Marion, aan vang 20.00 uur in de Stadsge- Club', met o.a. Madeline Bell t Ruth Jacott, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Een hond begra ven', door Het Nationale Toneel, aanvang 20.30 uur in het LAK-the- ater, Cleveringaplaats. Grote schade na snelkraak ALPHEN AAN DEN RIJN - "In Nederland weten we het verschil tussen het mijne en het dijne niet meer", treurt Jeanet Hagen na over de snelkraak gisterochtend in alle vroegte in haar juweliers zaak Gold aan de Keizershof. De buit van 'enkele duizenden gul dens', zoals de politie meldde, bleek gistermiddag tot een be drag van 50 mille te zijn opgelo pen. "Die 50 mille is dan aUeen nog maar de inkoop waarde", al dus Hagen. Bovendien is er voor 25 mille schade aangericht. Bij de snelkraak is het comple te rolhek weggerukt, vermoede lijk met behulp van een auto. Tot de buit behoren volgens de juwe lier een compleet tableau briljan- tringen, tal van horloges, vriend- schapsringen en grote gouden sieraden. Het was de eerste keer dat bij Gold werd ingebroken. De consequenties voor haar winkel en voor Hagen zelf vallen mee. "Dit is vooral verzekerings- werk. Wel is de ravage ontzettend groot. Het was hier vanochtend glas, glas en nog eens glas. Behal ve dat ik nu de omzet van één dag mis, zijn het ook al die bijkomen de toestanden waar je gek van wordt. Wij moeten natuurlijk zo snel mogelijk doordraaien maar eerst moetje van alles regelen". Direct gisteren al is het 'open rolhek' van Gold vervangen door een 'gesloten rolluik'. Beide zijn uit hetzelfde materiaal vervaar digd. Het verschil is dat het geslo ten rolluik wèl en het open rolhek niet het zicht op de etalage weg neemt. Hagen wijst erop dat toen zij met Gold neerstreek in de Kei zershof de gemeente haar ver zocht geen rolluiken voor de eta lage te trekken. "Omdat het hier anders allemaal zo grijs zou wor den".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19