071-161488 071-143480 01720-73933 'Vliegveld Valkenburg moet rustiger draaien' Leiderdorp krijgt lokale radio- omroep Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie Onroerend-goedbelasting verhogen in Zoeterwoude' REDAKTIE ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD Begroting '90 Zoeterwoude Voorschotense scoutingclub boos over hoogte subsidie Een Orion op vliegveld Valkenburg. Wassenaar wil dat het vliegveld de geluidsoverlast mindert. <archteiiom> ril dat het vliegveld de geluidsoverlast mindert. Wassenaar vreest voor meer geluidsoverlast WASSENAAR - De Wasse- naarse politiek wil dat het ministerie van defensie veel strenger toeziet op het vlieg verkeer dat gebruik maakt van vliegveld Valkenburg. De politieke partijen vrezen voor uitbreiding van activi teiten en vinden dat dat niet meer geluidsoverlast mag opleveren. Onder die voor waarde ging de raadscom missie ruimtelijke ordening gisteravond akkoord met de nieuwe richtlijnen van het ministerie over geluidsover last van dalende en stijgende vliegtuigen. Er waren wel de nodige klachten. Wassenaar zou te weinig tijd krijgen om de betrokken bestemmings plannen aan te passen aan de nieu we richtlijnen en de politiek vindt het verwarrend dat er naast een do cument over dalende en stijgende vliegtuigen een aparte procedure is voor het lawaai op de grond, zoals proefdraaien. B en W waren al eer der op deze lijn gaan zitten en pleit ten in hun voorstel voor meer dui delijkheid over de mogelijke ver plaatsing van de activiteiten van vliegveld Ypenburg naar Valken burg. Officieel is B en W daar nog niets van bekend. Hooguit weten ze dat de extra geluidsoverlast binnen de grenzen van de nieuwe zonering moet blijven. Het ministerie zou zich daar sterk voor maken. Het sterkt de gemeentebestuurders in de overtuiging dat 'het aangemeten jasje aan de ruime kant is'. Het over hevelen van Ypenburg-activiteiten kan echter ook voordelen hebben, stelde D66-raadslid De Vries gister avond vast: "Den Haag heeft plan nen om woningen te bouwen op het oude vliegveld. Dat kan betekenen dat de druk op Wassenaarse bouw locaties afneemt". Metingen WD-raadslid De Vos verwees gis teravond naar het Milieubeheers plan van het ministerie van defen sie, dat pleitte voor een verminde ring van de geluidshinder met 25 procent. CDA-raadslid Olyslagers benadrukte dat de geluidshinder van vliegtuigen kilometers ver reikt. Volgens de christen-demo craat verwacht de burger dat de ge meenteraad iets aan de overlast doet en hij stelde voor om zelf me tingen te verrichten. Met de uitkom sten in de hand zou de gemeente krachtig kunnen pleiten om voor zieningen die de hinder drukken. Eensgezind waren de partijen in de kritiek dat de gemeenteraad te weinig informatie heeft gekregen om een gefundeerde mening te vor men. Volgens wethouder Cocheret de la Morinière is het het ministerie dat de zonering vaststelt en de bij behorende informatie Verstrekt. Als de zonering is vastgesteld moeten gemeenten hun bestemmingsplan nen binnen een bepaalde, termijn aanpassen. Meer niet. Omdat de raadscommissie niet akkoord ging met de documenten, is nieuw over leg nodig en wil de wethouder een deskundige laten opdraven. Uit de stukken van het ministerie blijkt dat Wassenaar vijf bestem mingsplannen moet aanpassen, te weten Landelijk Gebied, Hoge Klei, Duinrell en de verordeningen voor Oostdorp. Vooral de herziening van de Oostdorp-verordeningen zou meer tijd vergen dan de beschikba re twee jaar. Is de tijd een probleem, de kos tenverdeling is dat niet minder. Vol gens de Luchtvaartwet moet het Rijk opdraaien voor de kosten van planherzieningen, uit de ontvangen stukken concluderen B en W dat de minister daar anders over denkt. Burgemeester en wethouders wei geren dat te accepteren en willen de toezegging hebben dat eventuele schadeclaims niet voor rekening van de gemeente komen. Ook wil len ze de Vrijheid hebben de zone ring én het luchtveld ter discussie te stellen wanneer het echt nodig is om de bestemmingplannen grondig aan te passen. DONDERDAG 5 OKTOBER 1981 Klaverjassen Liefhebbers van sjoelen en klaverjassen kunnen donderdag 5 oktober terecht iq het clubgebouw van drum-, fanfare-, en majorettevereniging Tamarco aan dé Splinterlaan 89a in Leiderdorp. De avond begint om 20.00 uur. Ook bij de Buiten gewonen aan de Leiderdorpse Frede- rikshof wordt 5 oktober geklaverjast. Aanvang 20.00 uur. Informatie-avond Basisschool De Waaier aan de Heren weg in Warmond houdt woensdag 4 ok tober een informatie-avond voor ouders van leerlingen uit alle groepen. De eerste ronde begint om 20.00 uur, de tweede ronde om 21.30 uur. Kinderboekenweek De bibliotheken in de regio organiseren- van 4 tot 14 oktober allerlei activiteiten in het kader van de kinderboekenweek. Het; thema is dit jaar 'Kijk verder dan je neus! lang is'. Uitvindingen en ontdekkingen staan centraal. De bibliotheken organi-| seren een tentoonstelling van bekroonde boeken en geven voor verschillende leef-1 tijdsgroepen een kleur-puzzelblad uit. Ook zijn er toneelvoorstellingen en wordt er in de bibliotheken een zogenaamde] schrijf-mij-actie gehouden. Kinderen van 7 tot 14 jaar kunnen aan de kinderboe- kenschrijver Paul Biegel een brief schrij ven over een uitvinding die zijzelf hebben bedacht. Iedere inzender krijgt een brief terug met een aantal leuke presentjes. Contact-avond Buurtvereniging Zijlkwartier in Leider- j dorp houdt zaterdag 7 oktober aan de Van der Marckstraat 19 een contact- avdnd waarbij buurtbewoners kunnen sjoelen, darten en klaverjassen. Aan vang 20.00 uur. Concert De Zoeterwoudse zangvereniging Can-1 tate Domino uit Zoeterwoude zal zater dag 7 oktober voor de eerste keer optre- den. Het Concert zal in de Dorpskerk in Zoeterwoude worden gehouden. Op het programma staan werken van Bach, Buxtehude, Purcell en Vivaldi. Het con cert begint om 20.15 uur. Klaverjassen en sjoelen Con Bravura organiseert zaterdag 7 ok- tober een klaverjas- en sjoelavond aan de Beukenschans 57 in Leiderdorp. Aan-1 vang 20.00 uur. Zoeterwoude wil eigen afdeling WN oprichten ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude wil een plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Neder land (VVN) opzetten. Om dat voor elkaar te krijgen, wordt donderdag 12 oktober in de raadszaal een infor matiebijeenkomst voor belangstel lenden gehouden. De vergadering begint om 20.00 uur en burgemees ter A. Houdijk is een van de spre kers. De gemeente vindt het erg be langrijk dat Zoeterwoude een eigen I WN-afdeling krijgt: "WN heeft veel goed werk gedaan; het aantal verkeersdoden is gedaald en er wordt meer gedaan aan verkeerson- derwijs. Zoeterwoudse voetgan gers, fietsers, automobilisten, bromfietsers en motorrijders heb ben belang bij de oprichting van een Zoeterwoudse WN", heet het I in een oproep aan de burgers. Initiatiefnemers splitsen zich af van omroep Rijnland LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt een eigen lokale omroep. Een aantal radiomedewerkers wil zich van streekomroep Rijn land afsplitsen en een eigen ra diostation beginnen, met dag- vullende programma's. De Lei derdorpse Omroep Stichting (LOS) heeft al een studio gevon den en de plaatselijke politieke partijen hebben enthousiast ge reageerd op het initiatief. Het wachten is op toestemming van het Commissariaat voor de Me dia. door Erna Straatsma Het is volgens de voorzitter van de LOS, J. van Sandijk, puur toevallig 'dat de representativiteitsverklaring die Leiderdorp in 1984 aan omroep Rijnland heeft verstrekt volgende maand afloopt. De LOS heeft dit pa piertje nodig om een zendmachti ging te verkrijgen. Het gemeentebe stuur heeft in 1984 al gezegd liever een lokale omroep te hebben dan aan te moeten sluiten bij een streek omroep. Van Sandijk: "Zo vlak voor de zo mer begonnen we voor het eerst te praten over een eigen omroep. Ons programma bij omroep Rijnland, Leiderdorp Lokaal, wordt maar één uur per week uitgezonden en dat is toch te weinig. De mensen missen dat uur vaak. Als je als lokale om roep goed beluisterd wilt worden moet je de hele dag uitzenden". En dat wil de LOS dus gaan doen. Van 's ochtends zeven uur tot 's avonds zeven uur radioprogram ma's uitzenden voor Leiderdorpers. "Niet te kneuterig, maar wel gezel lig en vooral bedoeld voor een groot publiek, want anders kunnen we wel onder de vlag van omroep Rijn land blijven werken", zegt de voor zitter van de LOS. "Onze program mering is een beetje gebaseerd op het praatje-plaatje-idee, maar in elk programma moeten minstens twee lokale items zitten. Het moet geen verkapte muziekzender worden". Van Sandijk werkt al drie jaar als vrijwilliger bij omroep Rijnland. Overdag is Jiij groepsleider in een dagcentrum voor geestelijk gehan dicapten, 's avonds is hij met 'radio maken' bezig. Studio Ruim dertig vrijwilligers hebben zich bij de LOS aangemeld. Het grootste deel van de programme ring is al 'volgeboekt'. "We hebben nog acht uur te vullen", zegt Van Sandijk. Gisteren heeft het bestuur overeenstemming bereikt met een plaatselijk bowlingcentrum over het gebruiken van ruimte voor het inrichten van een studio. "Dat is ei genlijk een vorm van sponsoring. Wij gebruiken daar een ruimte en kunnen in onze programma's veel aandacht besteden aan de sporteve nementen daar. De uitslagen ko men er vers van de pers binnen", al dus Van Sandijk. De LOS is voor een groot deel af hankelijk van sponsors, want recla me mag een lokale omroep niet uit zenden. Structurele subsidie zit er niet in, maar de kans bestaat dat de LOS een startsubsidie krijgt. En verder kunnen Leiderdorpers de omroep als tientjeslid steunen. WD-raadslid Th.C. Stuivenberg heeft een paar maanden geleden het idee geopperd om de opbrengsten van het uitzenden van Filmnet aan de LOS te geven. B en W steunden dit plan, dat de stichting 8.700 gul den kan opleveren. Over de belangstelling van spon sors heeft Van Sandijk niet te kla gen. Kleine en grote bedrijven zijn bereid gevonden de omroep te steu nen. In totaal hebben ongeveer tien ondernemers geld geschonken. Sluikreclame Reclame mag de LOS niet maken voor deze bedrijven, maar sluikre clame biedt voldoende mogelijkhe den om een 'tegenprestatie' te leve ren. "Je kunt locatie-uitzendingen verzorgen", legt Van Sandijk uit. "Bijvoorbeeld vanuit een een tuin centrum een programma, over plan ten en bloemen maken. Je kunt de naam van het tuincentrum dan twee keer noemen, aan het begin en aan het eind van het programma". Van Sandijk denkt wel "dat het zal lukken met de LOS". Gratis huisvesting is al gevonden, met een startsubsidie kan de studio worden ingericht en verder zijn er volgens Van Sandijk weinig uitgaven te ver wachten. "Ja, de auteursrechten moetje betalen, maar dat zal niet zo veel zijn in een gemeente met 22.000 inwoners". De voorzitter verwacht begin volgend jaar te kunnen begin nen met uitzenden. Onrustige nacht eigenaar auto VOORSCHOTEN - Een bewo ner van de Johan Willem Fr- isolaan in Voorschoten heeft zijn gestolen auto weer terug zonder dat hij die ook maar een moment heeft gemist. De politie van Uithoorn hield gisternacht bij een routinecontrole twee Ha genaars (19 en 20 jaar) aan, die bekenden de auto waarin ze re den enkele uren daarvoor in Voorschoten te hebben gesto len. Uithoornse politieagenten waarschuwden hun Voorscho- tense collega's. Die belden de ei genaar van de auto uit bed met de mededeling dat zijn auto niet meer op de parkeerplaats voor de flat stond, maar in Uithoorn. ifSfii Ben W zwichten niet voor collegepartijen ZOETERWOUDE - B en W van Zoeterwoude handha ven hun voorstel om het ge bruikerstarief van de onroe rend-goedbelasting te ver hogen met negen cent voor iedere 3000 gulden die een woning waard is. Een plaat selijk milieubeleidsplan is nu nog niet nodig en de bouw van de eerste wonin gen in de nieuwbouwwijk Bloemenweide begint bin- hun algemene beschouwingen Een plaatselijk milieubeleidsplan kanttekeningen bij de voorgestelde acht het college op dit moment niet verhoging van de onroerend-goed- nodig. Begin volgend jaar wordt het regionale Milieu Uitvoerings Pro gramma (MUP) aan de raad gepre senteerd. Pas daarna kunnen aan vullende plaatselijke maatregelen worden overwogen, zo vinden B en W. Een groot probleem bij de vast steling van het MUP is de geschei den inzameling van groente- fruit en tuinafval (G.F.T.), die volgend het jaar in de regio Leiden zou moeten belasting. Het CDA-voorstel geld dat vrijkomt uit de post rde beginnen. Tot op heden ontbreekt i composteringslocatie ombudsfunctionaris te halen, wij- zen B en W af. Daarmee zou slechts G.F.T. verwerkt kan worden, nenkort. Dit blijkt uit de ant- éénderde van de voorgestelde het woorden van B en W op de hoging worden gecompenseerd. De WD-wens om tot een veria- algemene beschouwingen ging van de belasting over te gaan fractie ten onrechte vast dat" de ge- van de gemeenteraad. Van- Vindt evenmin genade in de ogen rneente haar eigen papierafval ge- Gescheiden inzameling Volgens het college stelt de WD- avond in de raadsvergade- va" B en W: "Door dit voorstel te i bij het huisvuil op de stoep reelr de antwoorden van het colle- sten derven ge. woude krijgt 120.000 gulden aan inkom- papier wordt ingezameld t.. Progressief Zoeter- vereniging aangeboden aan t duidelijk ant- pierverwerkend bedrijf. Ook PZ zit Zowel de college-partijen CDA WD als het oppositionele Progres- het gehele bedrag aanwenden sief Zoeterwoude (PZ) plaatsen in milieu-aangelegenheden'. VOORSCHOTEN - Het is nog on duidelijk of de Voorschotense scou tinggroep Impeesa meer subsidie gemeente met woord op het verwijt dat de tariefs- er volgens B en W naast met de op- verhoging onvoldoende is beargu- merking dat het onderhoud aan de menteerd. B en W willen namelijk riolering niet leidt tot een verbete ring van het milieu: "Immers, weg lekken van rioleringswater geeft vervuiling van het grondwater". Binnenkort begint de bouw van de eerste (premie-)woningen in Bloemenweide. Naar aanleiding van vragen van de PZ-fractie zullen B en W onderzoeken in hoeverre energiezuinig- en duurzaam bou wen door de gemeente gesubsidi eerd kan worden. Ondanks de vond dat de gemeente dit soort pro- nieuwbouw blijft het 'landelijk ge- blemen kan verwachten, omdat de zicht' van Zoeterwoude behouden zal krijgen. WD en PvdA/PPR sidieregeling werkt verouderde sub- Daartoe moet volgens het college plaatsten gisteravond tijdens de gen maakt voor sommige groepen, welzijn in Voorschoten Hij drong opnieuw uitzonderin- dan wel het aantal kampeerplaatsen bij de boer gebonden blijven aan een maximum van drie. Het be de huidige subsidiever- stemmingsplan 'landelijk gebied' kan waarschijnlijk niet meer bin nen de huidige raadsperiode wor den vastgesteld. De tirade van PZ tegen de be- Of de meisjesactiviteiten een zoge- stuurlijke cultuur in Zoeterwoude naamd 'emanciperend karakter' maakt weinig los bij de bestuur- hebben werd door veel raadsleden ders. "De opmerkingen van PZ ten het aanrommelen kritische kanttekeningen bij het be- passing zwaarschrift dat Impeesa heeft in- ordening, gediend tegen het ontwerp-wel- Alle fracties wilden weten zijnsplan van de gemeente Voor- om de gemeente geen subsidie schoten. Vooral de gevraagde subsi- de kadercursussen heeft gegeven die voor de telefoonaansluiting en de subsidie voor meisjesactiviteiten leek beide fracties niet noodzake lijk. CDA en D66 drongen vooral betwijfeld, aan op meer informatie. Impeesa vindt de verleende sub sidie van 2.000 gulden per jaar te laag en wil voor 1990 ongeveer 9.000 gulden extra voor een telefoonaan- meisjesactiviteiten vindt hij niet sluiting en abonnementskosten, dig. stencilapparatuur, kadercursussen en activiteiten voor de meisjesgroe- pen. I. Kershof van de scouting groep lichtte gisteravond toe dat de scoutinggroep de contributies al heeft verhoogd en allerlei activitei ten organiseert om aan geld te ko men. "Alle speciale activiteiten die hebbZLneslÏ"etrenboïrÊoa"ngeDe TOOBSOTO™ 'De Voorschotense fracties kinderen betalen daarvoor apart". den dat het te lang duurt voordat welzijnsweth Van r.neh Henk, Hat h.Hr.mn lossing komt voor de problemen rond het verharde veldje achter de sport- voor een telefoonaaniluibne en ilaI' Marselis had het gisteravond in de raadscommissie welzijn moeilijk voor een telefOon^nslurtrng en met „e kritiek en sprakover .^j, problemen' en een 'moeilijk dilemma' Marselis beloofde te bekijken of besturen vanuit achterkamertjes het nodig is om voor de kadercur- leggen wij naast ons neer. Een con- sussen extra geld te geven. Subsidie crete aanwijzing in deze, waarover de telefoonaansluiting en de wij met de raad kunnen discussië- lio- ren, ontbreekt", zo schrijft het colle- PvdA/PPR en D66 Voorschoten zijn getreuzel met hard veld beu stencilapparatuur niet binnen de huidige subsidieverordening pas- s voorzieningen gen middelen betaald", aldus Van Gogh die bang was voor pen van precedenten. Both was het met hem Handbalvereniging HW wil het geasfalteerde terrein liever afsluiten ijkjeugd, omdat er nu rommel op het terrein belandt. Maar de sen "Andere scoutineeroenen heh vuu\u,e w'JKJeugu, ornaat er nu rommel op net terrein belandt. Maar de laag moet komen, betaald door de gemeente. Dat kost 30.000 gul- B en W houden vast aan 'boycot' Oud-Zoeterwoude het srhpn- iaae «hjcl iwhich, ueicuuu uuui ue gemeente, uai Kost ou.ugu gui- F" den. "Maar zolang je niet weet wat er met het veld moet gebeuren, is zorg vuldige besluitvorming gewenst", aldus Marselis. Een gemeente-ambtenaar lichtte toe dat de gemeente pas in de zomer een nieuwe asfaltlaag kan aanleggen, omdat de weersomstandigheden goed moeten zijn. Omdat het probleem al geruime tijd speelt waren Pvd A/PPR en D66 nogal verbolgen over het uitstel. Ze eisten informatie over de voortgang en de wethouder zegde dat toe. ZOETERWOUDE - De beeldbepa lende panden van Zoeterwoude kunnen het best worden geïnventa riseerd door een extern adviesbu reau. Dat is de strekking van een brief die B en W van Zoeterwoude aan de gemeenteraadsleden hebben gestuurd. Daarmee houdt het college van burgemeester en wethouders vast aan het voorstel dat het vorige week al deed. Het voorstel sneuvelde toen in de gemeenteraad, omdat de frac ties van Progressief Zoeterwoude (PZ) en de WD tegenstemden. Al leen het CDA steunde het voorstel, waardoor de stemmen staakten (zes tegen zes). PZ en WD spuiden tijdens de vo rige raadsvergadering de nodige kritiek op burgemeester A. Hou dijk. Hij heeft volgens beide fracties onvoldoende informatie gegeven over de mogelijkheid om de vereni ging Oud-Zoeterwoude bij de in ventarisatie te betrekken. Volgens Houdijk zou deze vereniging het werk niet willen en kunnen doen, maar navraag leerde de PZ-fractie dat Oud-Zoeterwoude best aan het opstellen van zo'n lijst wil meewer- ken. In de commissievergadering stemde de meerderheid van de frac ties in met uitbesteding van het werk aan een Rotterdams adviesbu reau, voor een bedrag van 17.000 gulden. Maar na het bekend worden van het standpunt van Oud-Zoeter woude, stemden PZ en WD tegen de plannen. De gemeenteraad buigt zich vanavond opnieuw over het voorstel en stemt opnieuw over de motie van treurnis tegen de burge- De voorzitter van de Leiderdorpse Omroep Stichting, J. van Sandijk: meester. 'Niet te kneuterig, maar wel een beetje praatje-plaatje-idee'. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16