TAD LEIDEN Felle kritiek politiek op leiding van politie 'De gedachte dat kernwapens nooit worden gebruikt is naïef 'Korpsleiding komt afspraken niet na' Tarieven taxibedrijven in de regio gelijkgesteld Ridderspelen brengen 10 mille op voor manege Leidse vice-voorzitter organisatie tegen kernoorlog: D66: weiger gegevens aan stichting SILA Vacuüm verpakte haring op 3 oktober van de baan s LEIDSCH - DAGBLAD DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN D66 en Groen raadsleden onvoldoende te Links hebben gisteren felle hebben ingelicht, kritiek geuit op burgemees ter Goekoop en hoofdcom- Burgemeester missaris van politie Mostert. hoofdcommissa- zouden volgens zowel D66 als Raadslid R van T int jTTrnnn Groen Links hebben verzuimd T fnlTsï Tntwiïï do kT° de gemeenteraad te vertellen dat de Links) verweet de burge- werkwijze van de politie het afgelo- meester gisteravond tijdens pen jaar anders is geweest dan met de begrotingsbehandeling de raadscommissie was afgespro- onafhankelijk rapport, dat i organisatiebureau (IME- consult) is opgesteld, staat dat bij de door de raadscommissie al- ke.n gemene en bestuurlijke aan- door gelegenheden, de gemeente- politie een aantal zaken niet van de grond is gekomen. Zo was het de bedoeling dat de politie zoveel mo gelijk 'gebiedsgebonden' zou wer ken, met vaste politiemensen in een vast gebied. Ook zouden surveillan ten eenvoudige recherchetaken gaan verrichten. Van Lint noemde het een ernstige zaak dat afspraken die zijn gemaakt niet zijn nagekomen. D66 uitte de zelfde kritiek aan het adres van de korpsleiding. PvdA-woordvoerster Koek sloot zich in minder felle be woordingen bij die kritiek aan. Zij noemde het teleurstellend dat een onafhankelijk rapport aan het licht moet brengen dat de werkwijze van de politie anders is dan afgespro ken. Burgemeester Goekoop is het niet eens met de kritiek. Hij be- D66 en Groen Links, er, streed dat politieke afspraken niet politie. Zowel hoofdcom zijn nagekomen. Wel gaf hij toe dat bij de uitvoering van de afspraken van D66-raadslid Langenberg, ter- bepaalde zaken niet uit de verf zijn wijl Mostert een andere opmerking Gemeente wil snelle service gaan verlenen LEIDEN - Voor rijbewijs en paspoort wil de gemeente begin volgend jaar een klaar-terwijl-u- wacht service invoeren. De wachttijden, die aanvankelijk nog drie weken bedroegen, zijn inmiddels teruggebracht tot een week. Begin volgend jaar gaat de ge meente een proef nemen om de directie burgerzaken ook op za terdagochtend open te stellen. Aanvankelijk was het de bedoe ling die proef al dit najaar te ne men. Door een tekort aan perso neel bij de directie burgerzaken, is het experiment nu nog niet mogelijk. LEIDEN - Alle taxibedrijven in de den Leidse regio hanteren vanaf half no vember hetzelfde tarief. Dat is inge steld door de provinciale commis sie taxivervoer, na overleg met de sie verschillende ondernemers. In deze tax regio blijft overigens een nachtta- uitgesloten dat de tarieven binnen aangeven geven welke organisatie- ze toch te vroeg", aldus vrouw Ulrich. Het eenheidstarief gaat na K vember gekomen. Hoofdcommissaris Mos tert wees erop dat een aantal afspra- antwoordde, ken juist wel was uitgevoerd. "Mijn politie-ervaring van 25 jaar leert me de taxicommis- dat er altijd afspraken zijn die niet kunnen worden gerealiseerd", het raadslid zacht vloekend be- De discussie over de invoering in de wijkteams kende gisteren eerste ronde. Omdat de raadsle- Het rapport van IMEconsult moet den nog niet met hun achterban nieuw tarief doorzet, en de onderne- zogenaamde wijkteams, moet gaan mers en wij zien daar uiteindelijk werken. Het i wel wat in, dan zal het worden ge- burgemeester wijzigd. We vinden echter dat dat sie daarover ui niet te snel moet gebeuren. Het Daarvan was gisteravond tarief moet toch wel ten gens nog weinig te merken. "Dit i jaar lang gehandhaafd bullshit". rief gehandhaafd, zij het dat dit la- afzienbare tijd opnieuw verande- ger is dan de prijs die ondernemers nu in bij voorbeeld Leiden mogen berekenen. Het taxitarief is gelijkgeschakeld op verzoek van de provincie. Die wil af van de huidige, voor de klanten onoverzichtelijke regeling, waarbij in verschillende plaatsen verschil lende prijzen mogen worden gehan teerd. Het eenheidstarief, zoals dat straks geldt, bestaat uit een zogehe ten eerste aanslag van 4 gulden, een kilometerprijs van 2.40 gulden en een wachttarief van 37,50 gulden per uur. Tussen 00.30 en 6.00 uur mogen taxi's een nachttoeslag van 30 procent berekenen. Het eenheidstarief is niet zonder problemen tot stand gekomen. Een eerste voorstel van het provinciebe stuur - waarin was bepaald dat het nachttarief zou vervallen - werd door de ondernemers afgewezen. De taxicommissie stelde toen voor een adviesbureau onderzoek te la ten doen naar de hoogte van een eenheidstarief. Het provinciebe stuur liet vervolgens weten wel brood te zien in zo'n onderzoek, op voorwaarde dat het meteen voor de hele provincie zou gelden. Daar voelden de ondernemers en de taxicommissie weer niets Zij w lang gaat duren. Bovendien nog maar de vraag of uit zo'n alge meen onderzoek een tarief voort komt waarmee de onder de Leidse politie de beste gen, is. Een aantal partijen vindt dat het of zich Leidse korps meer wijkgericht, het rapport konden overleg- nog weinig duidelijkheid ;n meerderheid in de ge meenteraad voor wijkteams afte kent. D66 en Groen Links lijken haalt volgens duidelijk voorstanders, CDA liet roekoop de discus- daarover uit de emotionele sfeer. hield. De WD hield zich op de vlakte. In november ko- mindere mate de PvdA, leverden gisteravond stevige kritiek op de korpsleiding --Mostert als burgemeester Goekoop moesten het ontgelden. LEIDEN - Manege Moedig Voor- De verrichtingen van R waarts kan rekenen op een bedrag heeft volgens velen niet rond de 10.000 gulden. Dat is hooggespannen verwachtingen punt hierover nog keer de reactie Goekoop op een opmerking standpunt, de partijen met hun definitieve Tsjechoslowakije aan het werk ge- schatting van de op- kunnen voldoen. De toeschouwers brengst van de ridderspelen die op 2 vonden over het algemeen dat het en 3 oktober aan de Wassenaarse- spektakel uitbleef en dat de show zich eveneens positief uit, terwijl de weg zijn gehouden. De twee voor- langdradig was. Ook Jan Bemer die PvdA nog de nodige slagen om de stellingen waren geheel uitver- de groep naar Leiden heeft gehaald. vond de verrichtingen teleurstel lend. Met name de voorsteling op maandagavond viel volgens he.m te gen. "We hebben ze daarna ge maand om in de show van dinsdag morgen meer vaart te brengen. Dat hebben ze ook wel gedaan, waar door de waardering van de mensen groter was". Liepen op maandag avond nog mensen halverwege de voorstelling weg, op dinsdag bleef bijna iedereen zitten. Volgens Be mer bleek toen ook dat het ridder spel veel meer iets is voor kinderen dan voor volwassenen. Op dinsdag bestond ongeveer de helft van de toeschouwers uit kinderen. LEIDEN De gemeente Leiden moet geen gegevens over de kerke lijke gezindten van haar inwoners de verschaffen aan de Stichting Inter- (archieffoto's) kerkelijke Leden Administartie (SI- LA) en het desnoods op een proces van die stichting laten aankomen. Dat zei D66-raadslid P. Langenberg gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor alge mene en bestuurlijke aangelegen heden. De gemeente mag volgens een nieuwe wet die gegevens niet meer bijhouden. SILA heeft de gemeente Romantik daar inmiddels om gevraagd. Het de college van B en W legt een stand- de gemeente- Brandweer kri jgt er 3 vrouwen bij LEIDEN De Leidse brandweer krijgt er weer drie vrouwelijke spuitgasten bij. Er werken momen teel al drie vrouwen bij de brand weer. Brandweercommandant Mark vertelde de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegeneheden gisteravond dat "de brandweer er weer drie dames bij krijgt". Burgemeester Goekoop zei dat het streven is om ook een vrouw in een leidinggevende functie bij de brandweer te benoemen. ADVERTENTIE LEIDEN - Binnenkort vertrek ken 25 Nederlandse artsen naar bang dat de^zaak dankte Japan om in Hiroshima het ne- i t» j u~* gende wereldcongres bij te wo nen van de internationale orga- m waaiillcc nisatie van artsen tegen een deze r^Io ukCde^)etenlcunn^nDe kernoorlog. Onder hen de Leid- taxibedrijven staken daarop de se gezondheidswetenschapper koppen bij elkaar en vonden elkaar J.A. Gevers Leuven. Hij is vice- op een voorstel. Dat is uiteindelijk voorzitter van de Nederlandse door de taxicommissie overgeno- Vereniging voor Medische Po- MIELE KEUKENS, DE MAATSTAF VOOR SCHOONHEID EN KWALITEIT De ondernemers hielden in hun voorstel vast aan een nachttarief. Hoewel daarmee wordt afgeweken van eerdere plannen, is de taxicom missie hiermee akkoord gegaan. "We hechtten er grote waarde aan om een eenheidstarief in te voeren dat in grote lijnen door de onderne mers wordt gesteund. Daar komt nog bij dat in omringende regio' ook is vastgehouden tarief', stelt mevrouw Y. Ulrich cretaris van de commissie taxiver- lemologie (NVMP), de Holland se zusterorganistaie van de in ternationale artsenbeweging. door Gert Visser Overigens is het toekomstige nachttarief wel lager dan het huidi- ge. In Leiden bijvoorbeeld rekenen het gebied ondernemers tussen 24.00 en 07.00 jg uur een toeslag van 50 procent. Straks zullen ze hun klanten 30 pro- Op het congres in de stad, waar op 6 nacht- augustus 1945 een Amerikaanse atoombom viel die mede het einde van de Tweede Wereldoorlog be paalde, staat, - hoe kan het anders - 'de bom' centraal. Ondanks de toenadering tussen Oost en West op ontwapening is er Gevers Leuven en zijn achter ban geen aanleiding zijn wantrou- te laten varen. "Wij blijven arg- Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Leiden: Korevaarstraat 11. Tel.: 071-149859 cent mogen berekenen. Bovendien wanend", zegt Gevers Leuven: "Al is het tijdstip waarop het nachtta- le onderhandelingen in Genève ten rief ingaat met een halfuur verscho- spijt is het op dit moment naiëf om ven en loopt een uur eerder (06.00 te veronderstellen dat kernwapens nooit worden gebruikt". Een vermindering van het aantal kernkoppen heeft slechts een sym bolische betekenis in een situatie waarin er voldoende kernwapens trum overblijven om de wereld Wetenschapper J.A. Gevers Leuven: "Alle onderhandeling in Genève ten spijt i derstellen dat kernwapens nooit worden gebruikt". len te vernietigen, betoogt Gevers heeft als thema 'Nooit n Leuven. Ook in het feit dat er nog haling van Hiroshima, e steeds kernproeven worden gehou- verbint" den, ziet hij voldoende reden om de dacht op het congres gaat vooral uit naai wordt gebruikt, wordt geschat artsen tegen een kernoorlog telt op 72 tot 112 miljoen. Wanneer de 150.000 leden, verpreid over 80 lan- i her- VS en de Sovjet-Unie elk één pro- den. De organisatie in Nederland, strijd tegen de bom ('het anti-leven- middel' volgens de arts) voort te zet- Hij wijst er bij voorbeeld op dat de Verenigde Staten momenteel o derzoek wordt gedaan naar nieuv mogelijkheden om tritium te m ken, een stof die gebruikt wordt bij aangenomen", de aanmaak van waterstofbommen. Een rapport het laatste resultaten derzoek dat doorlopend wordt ver richt naar de medische gevolgen van straling. "Oude conclusies moe ten worden bijgesteld", zegt Gevers Leuven: "De gevolgen blijken veel ernstiger te zijn dan tot nu toe werd cent van hun kernvoorraad op el kaar loslaten, heeft dat 66 miljoen doden in de VS en 77 miljoen in de SU tot gevolg". Door de vervaltijd van dit water- zondheids Organisatie geeft enig i "Het is duidelijk dat artsen in der gelijke situaties machteloos zijn", aldus Gevers Leuven: "Net zoals artsen waarschuwen in andere situ aties waarbij de volksgezondheid in het geding is, dienen zij hun spreek- de Wereld Ge- kamer te verlaten om te waarschu- opgericht in 1969, telt momenteel 2000 leden en sympathisanten. Veel artsen sloten zich aan na een natio nale advertentiecampagne in 1980 waarin de gevolgen van een kern bomaanval op Rotterdam uit de doeken werd gedaan. Toch blijft het aantal aanhangers bescheiden, vindt Gevers Leuven: "Onze aanhang heeft nooit meer be dragen dan enkele procenten van het aantal artsen in Nederland. Veel Haarlemmerstr. 157, tel. 14Ó459 zicht wat de gevolgen van een kern- de 'oude' bommen oorlog zouden zijn. Er worden enke- onbruikbaar. "Dat le scenario's in genoemd: stof-isotoop zijn grote hoeveelhe den tritium verdampt tegen het gebruik van dit soort artsen vrezen hun neutraliteit te dergelijk onderzoek plaatsheeft, be- kernaanval op Londen zou 90 pro- wijst dat het gevaar van het gebruik cent van de bevolking doden. Het kernwapens nog steeds reëel aantal doden en ernstig gewonden is", aldus Gevers Leuven. Het internationale congres in Hiros hima (met Nagasaki een wereldcen- bij een kernaanval op Europa (uit gezonderd Rusland) waarbij slechts één procent van het nucleaire arse- wapens. Dat betekent niet dat wij een pacifistische actiegroep zijn. Wij zijn een onpartijdige studiever eniging die misvattingen probeert door recht te zetten. Wellicht dat onze sen z medische status ertoe bijdraagt dat toch vanzelfsprekend dat onze argumenten aan zeggings- dat geval de autoriteiten kracht winnen". De internationale organisatie verliezen, ze zijn bang om zich te be- met partijpolitiek". Maar stel je nu voor dat ergens riolering men- ziek dreigen te worden. Het is n arts in princi- LEIDEN - Het plan om op 3 oktober vacuum verpakte haringen uit te reiken is van de baan. Het is zeker dat mensen volgend jaar, net zoals gisteren, de keuze krijgen om de haring zelf schoon te maken of dat te laten doen door de bij De Waag aanwezige haringsnijders. Het is vol gens bestuurslid Har Meyer van de 3 October-Vereeniging wel noodza kelijk om volgend jaar het aantal haringsnijders uit te breiden. Het experiment om de haring te laten schoonmaken door professio nele mensen is gisteren een groot succes gebleken. Bijna alle ophalers van het traditionele haring en wittebrood brachten een bezoek aan de kramen, waar in totaal 45 Katwijkse haringsnijders aan het werk wa ren. Uitbreiding van dat aantal acht Meyer overigens wel noodzakelijk, omdat die mensen nu wel erg veel werk voor hun kiezen kregen. "Sommigen hadden kramp in hun handen. De duim maakte dan van die spastische bewegingen", aldus Meyer. De Katwijkers moesten gis teren van 7.30 uur tot over 10.00 uur aan een stuk door in zeer hoog tem po haring schoonmaken. Het bestuur van de 3 October-Vereeniging was tot dit experiment overgegaan omdat het idee bestond dat veel Leidenaars weliswaar uit traditie de feestgave ophalen, maar vervolgens de haringen weggooien omdat ze niet schoongemaakt zijn. Ook is even overwogen om alle ha ringen van tevoren schoon te laten maken door een machine en de vis vacuüm te laten verpakken. Daarop zijn veel negatieve reacties bin nengekomen. De opmerkingen van het publiek op de gisteren gehan teerde opzet waren daarentegen zeer positief.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15