'Aanvoer naar supermarkt bij smog toelaten' Snel gesneden 'kostuum' nieuwe Accord F! Subaru Mini Jumbo met krachtiger motor Onderzoek naar fraude AVR v, Haasteren B.V,, LPG-mstallaties in 1990 schoner en ook duurder Kredietwaardigheid van Russisch bedrijf zorgelijk DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 7 Ï\MkW HHBH De vierde generatie van de Honda Accord, die onlangs tijdens de auto tentoonstellingen in Frankfurt en Tokio werd gepresenteerd, is zeer nadrukkelijk op Europese leest ge schoeid. Debet daaraan is onder meer dat Honda inmiddels bezig is een volwaardige lid te worden van de Europese auto-industrie. Daar toe is een Europees hoofdkantoor in^ Londen gehuisvest en worden de Hondafabrieken in Engeland uitge breid. Bovendien wordt de samen werking met Rover verstevigd. De nieuwe Accord moet een ver plaatsing te weeg brengen die de wagen schaart in het segment dyna- misch-prestigieüs. Honda Neder land verwacht van de nieuwe Ac cord op jaarbasis 3500 exemplaren te slijten. Die zullen voornamelijk in de zakelijke markt terecht ko men, gezien ook de prijsstelling. De nieuwe Accord biedt op grond van haar Europese maten dan ook meer ruimte. Een grotere wielbasis zorgt er voor dat de passagiers meer ruimte hebben, terwijl de wagen drie centimeter hoger is dan de voorganger. Dat scheelt aanzienlijk in de hoofdruimte, zoals we konden constateren tijdens het rijden met een Accord 2.2i EX, de meest luxe van het viertal uitvoeringen, die standaard een elektrisch schuifdak heeft. Normaal gesproken vervalt dan een dermate deel van de hoofd ruimte datje onderuit moet gaan zi- ten, maar dat is in deze Accord niet meer het geval. De Accord wordt alleen nog maar geleverd in een vierdeurs sedanver sie. Dat betekent dat er een eind is gekomen aan de levering van de Ac cord Aerodeck, die weliswaar niet VOLKSWAGEN draait momenteel zo goed dat er langere levertijden gaan ontstaan bij sommige model len. Extra (tijdelijk} personeel moét zorgen voor een surplus aan pro- duktie, d#)'ëö Europees record zal bereiken van 3 miljoen stuks dit jaar. VW verwacht geen sombere tij den en ziet de mondiale autopro- duktie binnen 10 jaar stijgen met ruim 40 procent. APK staat in de Miljoenennota vooral in het teken van het milieu. De regering wil een vrijwillige milieukeuring aanmoedigen, om zo een betere controle op de motoraf stelling te krijgen. Verder zal moe ten blijken of een continu effect van 'schone' motoren meetbaar is. Of de vrijstelling van de APK van eens in de drie naar eenmaal per vier jaar gaat, moet uiterlijk in 1992 bekend zijn. uitmuntte in grote verkoopaantal len, maar toch een zeer vlot en crea tieve carrosserie bezat. De sedan is zeer vloeiend gelijnd, met uiteraard een knipoog naar de modelvoering van Civic en Legend, maar heeft een duidelijk eigen ka rakteristiek. Lage korte motorkap, zeer vlak geplaatste voorruit en een groot glasoppervlak rondom. De auto is leverbaar met twee mo tortypen; vier cilinder krachtbron nen met vier kleppen per cilinder. Daarbij kan gekozen worden uit een twee liter motor (110 pk) met een elektronisch geregelde carburateur, een dito, maar dan met een brand- stofinjectiesysteem, waardoor het vermogen stijgt naar 133 pk en een 2,2 liter (150 pk) eveneens met het bekende* door Honda ontwikkelde PGM-FI Multipoint injectiesys teem. De door Honda opgegeven maximusnelheden bedragen voor de 2.0 200 km/uur, voor de 2.2 212 km/uur. In hoeverre die waarden exact zijn hebben we niet kunnen traceren. Maximumsnelheid en ver keersintensiteit tijdens onze 'proef- rif lieten dat niet toe. De motoren zijn op een andere wijze opgehan gen. Daarvoor hebben de Honda-in- genieurs twee balansassen aange bracht, die motortrillingen zoveel mogelijk voorkomen. Soepel weggedrag Een korte rij impressie leerde dat de Accord vlot mee kan op de door Honda ingeslagen weg van be- ADVERTENTIE Autobedrijf Touwbaan 18. Leiderdorp, 071-8' trouwbare, luxe uitgevoerde auto mobielen. Ook deze Accord, die zich nestelt in de top van de mid denklasse kenmerkt zich door een uitstekend rijgedrag, waarbij het feit dat de veerweg wat langer is ge worden meehelpt aan een wat soe peler weggedrag in die zin dat onef fenheden niet meer zo nadrukkelijk worden doorgegeven aan het interi- Voor het overige kan ook deze Ac cord bogen op het al bekende 'dour ble Wishbone' systeem voor de on afhankelijke ophanging van de wie len. In combinatie met uitstekende torsiestabilisatoren voor en achter blijft de Honda ook in snelle boch ten heel goed contact houden met het wegdek.- We zeiden het al: Honda heeft heel duidelijk gekozen voor klasse en dat moet - uiteraard - betaald worden. Flink betaald, want de meest eenvoudige Accord, altijd nog goed voor standaard een snel heidsafhankelijke stuurbekrachti ging en een behoorlijke luxe interi eur kost 38.940. Terwijl de duurste Accord, voorzien van een 2.2i motor e Honda Accord is 3 cm hoge\ i standaard elektrisch te bedienen Brakes, ADVERTENTIE De Subaru met de dubbelzinnige naam Mini Jumbo is in een nieuwe huid gestoken. Tevens is het com pacte wagentje 'onderhuids' voortaan leverbaar met een krachti ge vier-cylinder motor van 758 cc, naast de al sinds de introductie in 1983 toegepaste zuinige twee-pitter. Met de wat merkwaardige naam heeft de fabrikant altijd willen aan duiden dat het weliswaar om een kleine wagen gaat, maar dat hij de binnenruimte heeft van een auto die een klasse groter is. Zo kunnen vier volwassenen nog heel redelijk zitten. Dat is met name te danken aan- het vrij hoge dak en de in ver houding ver haar achteren geplaats te achterbank, waardoor mensen ook achterin met hun benen weg kunnen komen. Bagageruimte is er echter niet veel. Fuji Heavy Industries, de produ cent van Subaru, vond de vormge ving van de auto echter achter haald. Nadat van de wat grotere Justy vooral de neus gestroomlijn- der was gemaakt, werd het ook tijd de hoekige voorkant van de Mini Jumbo bij te slijpen. En dat is ge beurd. De koplampen zijn breder en platter en liggen evenals nü bij de Justy in één lijn met de carrosserie. De grille is eveneens nieuw en de motorkap sluit daarop naadloos aan. Het front van de wagen toont vloeiender. De wijzigingen maak ten ook nieuwe spatschermen en bumper nodig. Verder werd de ach terklep boller, waardoor het lijkt of de wagen meer 'schoudervulling' heeft, gekregen. De vier-cylinder motor geeft de Mini Jumbo wat meer kracht en vooral soepelheid. Met 42 pk aan de krukas valt een topsnelheid van 140 kilometer per uur te bereiken. En de acceleratie van nul naar honderd kan volgens de fabriek in 16,4 se- De voorkant van de Subaru Mini Jumbo werd na wat wijzigingen gestroomlijnder. conden verlopen. Het soepele ka rakter van de krachtbron spreekt uit de maximale trekkracht van 59 Nm, die reeds bij 3600 toeren min. wordt bereikt. De motor is uitgerust met een ge regelde katalysator en voldoet daar door aan de strengste US 83 uitlaat gasnorm. Op het kenteken wordt dat weergegeven door de aandui ding K9. Het benzineverbruik zal in de praktijk hoger uitpakken dan bij de twee-cylinder krachtbron. Toch lijkt dat nog alleszins binnen de per ken te blijven. Volgens de fabriek bédraagt dat bij 90 km/uur constant 1 23, bij 120 km/uur 1 16.1 en in stadsverkeer 1 15.6. Een vijf-ver snellingsbak is standaard. De Mini Jumbo met de vier-cylin der motor is leverbaar als drie-deurs in de DL- en in de luxere SDX-uit- voering. Als vijf-deurs is hij alleen met het SDX pakket te koop. De prijzen zijn respectievelijk 13.995,- 14.995,- en 15.595,-. WIM OTTEN ADVERTENTIE Per 1 januari is er een typegoed keuring van de overheid vereist voor autogasinstallaties (LPG). Van de producenten van LPG-in- stallaties wordt voortaan gevergd dat hun apparaten 'schoon' zijn. Dat wil zeggen dat katalysatorau to's, die aan de straks verplichte US 83 norm voldoen en waarvoor een BVB-korting is verleend, door gebruikmaking van een LPG-installatie niet vuiler mogen worden. „De nieuwe overheidsregels zullen een fikse uitdunning onder de inbouwbedrijven tot gevolg hebben". Dat zegt directeur J.P.P. Buck van Necam (Neder landse Carburatie Maatschappij). „Alleen door toepassing van mi- cro-elektronica is het namelijk mogelijk autogasinstallaties te la ten voldoen aan de US 83 norm. Andere instalaties mogen na 1 ja nuari niet meer worden inge bouwd. Bovendien mag de in bouw slechts worden gedaan door erkende stations. Van de 1600 inbouwbedrijven in Neder land hebben er 400 erkenning aangevraagd. Zij moeten per jaar minimaal 25 installaties inbou- Explosieve groei De vraag naar autogasinstallaties is de laatste tijd explosief ge groeid. Dit jaar is er tot dusver een verkoopstijging van 35 pro cent genoteerd. Buck is er van overtuigd dat dieselolie als brandstof voor personenauto's zijn beste tijd gehad heeft. „Die sel heeft geen toekomst meer", zegt hij. „Voor Necam was het zaak om met een micro-elektronisch ge stuurde installatie op de markt te komen. In samenwerking met TNO hebben we een systeem ont wikkeld dat aan de strengste emissie-eisen voldoet. Ons sys teem mengt lucht bij en creëert door gebruik te maken van het signaal van de lambdasonde een optimale verbranding. De gastoe- voer vindt voorts plaats onder de smoorklep van de carburateur. Dat systeem heeft Necam als eni- Zware eisen Door de zware emissie-eisen zul len de nieuwe autogasinstallaties een stuk duurder worden. Buck schat tussen de 400 en 800 gulden. „Die kostenverhoging is een lo gisch gevolg van de toepassing van micro-elektronica. Er zijn nu twaalf verschillende gasinstalla ties op de markt. Ik verwacht dat er daarvan zes van het toneel zul len verdwijnen. De overige zes zijn verenigd in de VAS (Vereni ging van Autogas Specialisten)". Volgens Buck gaat LPG een glanzende en vooral schone toe komst tegemoet, al denkt hij wel, dat de explosieve groei van dit jaar zich niet in deze mate zal handhaven als gevolg van de ho gere prijs, die voortaan voor de in stallatie moet worden neergeteld. AMSTERDAM (ANP) --De Neder landse supermarkten willen niet dat de aanvoer van hun produkten wordt stilgelegd tijdens perioden van smog. Volgens Albert Heijn, voorzitter van de Raad voor het Fili aal- en Grootwinkelbedrijf, is zijn achterban bereid om bij zeer ernsti ge smogvorming het vervoer en de aflevering van goederen tussen zes uur 's morgens en twee uur 's mid dags de meest vervuilende uren volgens Heijn stop te zetten. Een totaal verbod over de gehele dag noemde hij onaanvaardbaar. De hele nationale voedselvoorzie ning komt er door in gevaar, terwijl veel produkten bederven. Gemeen ten verweet hij weinig inzicht te hebben in de hoeveelheden goede ren die dagelijks bij de winkels moeten worden aangeleverd. Heijn zette vraagtekens bij afval- en retoursystemen en rol van de winkel daarbij. Het gaat om grote hoeveelheden, die niet alleen tot ho ge kosten, maar ook tot onoplosba re ruimteproblemen leiden. Bij re tourverpakkingen van levensmid delen komt bovendien de hygiëne om de hoek kijken. Het probleem van de kosten zal evenwichtig, in overleg tussen overheid, detailhan del en consument moeten worden opgelost, vond hij. Reiskosten Kamer DEN HAAG (ANP) - De reiskos tenvergoeding van leden van de Tweede Kamer wordt getoetst aan de belastingherziening zoals dooe de commissie-Oort voorbereid. De missionair minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de behande ling van een technisch wetsontwerp om het loon van de Kamerleden aan te passen aan 'Oort'. intensief overleg nodig zijn tussen handel en producenten. De detail handel wil meedoen, maar blijft af hankelijk van wat de producent aanbiedt. Dat overleg zal lang niet altijd eenvoudig zijn, want veel pro dukten worden ingevoerd uit verre landen, aldus Heijn. Ook wat artikelverpakkingen be treft (pvc-verpakkingen dragen bij aan dioxine-uitstoot) zal met de pro ducenten overeenstemming moe ten worden bereikt en dat zal nood gedwongen enige tijd vergen. Voor draagtassen en andere eigen ver pakkingen ligt dat anders en moe ten binnen afzienbare tijd door ei gen initiatieven resulaten worden geboekt, aldus Heijn. Hij waar schuwde voor te grote gedreven heid, omdat alle problemen niet van de ene op de andere dag zijn op te lossen. Heijn wil dat onder een nieuw ka binet de belangen van het grootwin kelbedrijf niet ondersneeuwen. In de Tweede Kamer worden alle on derwerpen die betrekking hebben op het winkelbedrijf behandeld door de Vaste Commissie voor het Midden- en Kleinbedrijf, die een sterke voorkeur voor klein heeft. Hierdoor worden de standpunten van het grootwinkelbedrijf vrijwel nooit op hun eigen betekenis ge toetst, aldus Heijn. Hij haalde een voorbeeld uit de discussies rond de winkelsluitings wet aan. Een Kamerlid kon toen on gestraft beweren dat de 'betrokken organisaties' geen wijziging van de winkelsluitingswet wensten, terwijl de Raad FGB daar al sinds mensen heugenis voor pleit. Heijn wil dan ook dat detailhandelsonderwerpen niet langer aan een commissie ter hand worden gesteld die tot taak heeft de belangen van een deel van de bedrijfstak te behartigen, maar aan een commissie die bereid en in staat is haar ongekleurde aandacht op het gehele winkelbedrijf te rich ten. ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse politie is eën onderzoek ge start naar fraude bij de Afvalver werking Rijnmond (AVR). Het poli- tie-onderzoek zou te maken hebben met het rapport dat de Hoofdin spectie van de Volksgezondheid voor de Milieuhygiëne eerder dit jaar over de bedrijfsvoering van de AVR en AVR-Chemie CV uitbrach ten. In dat rapport stond dat er bij de AVR 'ernstige tekortkomingen in de acceptatie en verwerking van afvalstoffen bestaan'. De bedrijfsleiding van de AVR had eerder kenbaar gemaakt een aantal 'onjuiste handelwijzen' bij het bedrijf te hebben geaccepteerd "om de continuïteit van de verwer king niet in gevaar te brengen". Het betrof onder meer verbranding van giftige pcb's bevattend chemisch afval in de roosterovens van de AVR, onvoldoende naleving van de VARKENSSTAART REDT VOGELS OUDESLU1S - Bij het noordhollandse Oudesluis is men deze week begon nen met het aanbrengen van zogenaamde 'varkensstaarten' op de hoog spanningskabels om de vogelsterfte te beperken. Jaarlijks vliegen 800.000 vogels zich te pletter tegen de elektriciteitsleidingen. De 6400 varkensstaar ten worden de komende 7 jaar aangebracht. Deze totale operatie, die de ka bels beter zichtbaar maakt voor de vogels, kost 3,5 miljoen gulden. ANP) 'Surséance voor consument met schuldencrisis' DEN HAAG (ANP) - Een consu ment met hardnekkige betalings problemen moet de kans krijgen op surséance (opschorting) van beta ling. Via een bureau voor rechts hulp zou hij zonder betaling een be windvoerder moeten krijgen, die zijn huishoudboekje op orde brengt. Die bewindvoerder hoeft geen jurist te zijn. Desnoods wordt het een maatschappelijk werker of sociaal raadsman. Die suggesties doet de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Kon- sumentenaangelegenheden (Swo- ka) in een onderzoeksrapport dat aan de Tweede kamer is voorge legd. Bij de komende wijziging van de faillissementswet, met name op het terrein van de surséance, waar over een staatscommissie binnen kort advies uitbrengt, zou het ad vies kunnen worden meegenomen. Swoka vindt dat de consument baat heeft bij surseance van beta ling. Zo krijgt hij uitstel van beta ling van huurschuld, achterstallige energie-rekeningen en aflossing op geldleningen. voorgeschreven acceptatie- en ana lyse-eisen en te weinig controle op de aard en samenstelling van het aangeboden (chemisch) afval. Verder werd er gerommeld met de ontvangst- en afgiftemeldingen waartoe de wet chemische afval- stoffén verplicht. Het voorgeschre ven alvalregister was voorts ook niet compleet. Gevolg hiervan is dat allerlei troep bij de AVR kan wor den verbrand zonder dat voldoende duidelijk is of dat mag en wat daar van de gevolgen zijn. Toezicht hier op is dan onvoldoende. Adjunct-directeur ir. D. den Ou den van de AVR stelt nog niet op de hoogte te zijn van een dergelijke ac tie van politie en justitie. Wel stelt hij dat hem 'via bepaalde kanalen' ter ore is gekomen dat 'men moge lijk contact met ons opneemt'. Gedeputeerde Van der Vlist van Zuid-Holland heeft gisteren meege deeld dat de ergste problemen rond de verwerking van afval in Zuid- Holland nagenoeg zijn opgelost. De 250.000 ton randstedelijk afval die in deze provincie per jaar voorals nog niet kan worden verwerkt, gaat naar Utrecht (100.000 ton), Noord- Holland (70.000 ton), Twente (5U.UUU ton) en Nijmegen (30.000 ton). Hij voegde er aan toe dat met de provincie Limburg nog wordt on derhandeld over de mogelijkheid voor het storten van afval zodra el ders bij de aanleg van stortterreinen vertraging optreedt of zich inciden ten voordoen. De randstad zou overigens vol gens Van der Vlist het teveel aan af val zonder problemen in de DDR kwijt kunnen. Demissioniair minis ter Nijpels (vroiri) is daar tegen. De bewindsman vindt dat Nederland zijn eigen afvalproblemen moet op lossen. Nijpels heeft van de week gezegd dat de afvalinzameling en -verwer king in ons land geheel in particu liere (lees: Amerikaanse) handen komt. Hij vindt dat sommige onder delen van de afvalverwijderingske ten mede onder de zorg van de over heid moeten vallen. Hij antwoordde dit op vragen van de tweede-kamer leden Van Rijn-Vellekoop en Feen- stra (PvdA). Volgens hen dreigen Amerikaanse bedrijven (met name BFI, dat onder meer Zegwaard heeft overgenomen) zich op deze specifieke markt toe te leggen. De minister beaamt dat in zijn ant woord. MOSKOU (ANP) - De perestrojka dreigt op korte termijn de economie van de Sovjetunie grote problemen te bezorgen. De Nederlandse minis ter De Korte (economische zaken) heeft zijn twijfels over de krediet waardigheid van allerlei half-gepri- vatiseerde ondernemingen. De ver tegenwoordigers van Amro en Ra- bo delen zijn twijfels. De Russische bedrijven zijn pas sinds begin dit jaar verplicht om een financiële ba lans bij te houden. Dat is nogal een probleem, want de Sovjetunie heeft geen accountants. Deze gevolgtrekkingen worden gemaakt na het onderhoud dat De Korte, die in Moskou als vice-pre mier optreedt, heeft gehad met di rectievoorzitter Moskovsky van de Vnesh Ekonom Bank, de centrale bank voor financiële transacties met het buitenland. De Korte ver blijft deze week in Moskou om een 'investeringsbeschermingsover- eenkomst' (ibo) met de Sovjetrege ring te ondertekenen. Die overeen komst garandeert dat Nederlands kapitaal, geïnvesteerd in de Sov jetunie, geen gevaar loopt. De in Nederland als betrouwbaar .bekend staande Vnesh Ekonom Bank heeft haar autonomie moeten opgeven. Bijna 10.000 staatsbedrij ven mogen sinds kort hun aanko pen in het buitenland zelf betalen of financieren. Weliswaar mogen al leen Sovjetbedrijven met een licen tie van de Moskouse bank zaken doen in het buitenland, maar dat ga randeert volgens De Korte nog niet hun kredietwaardigheid. De Vnesh Ekonom Bank wil niet voor elke ge privatiseerde Sovjetonderneming garant staan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11