mm DDR sluit grens af voor vluchtelingen Met dit kleine apparaat bent u overal te bereiken. Ook in België. Communisten Polen voor hervorming Primafoon Visumplicht voor Tsjechoslowaldje Activist Israël half jaar cel wegens gesprek met Arafat Doden door besmetting met salmonella-bacterie Rebellenleider Angola wil bemiddeling Amerikanen WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BERLIJN (AP/GPD/DPA/AFP/Rtr) DDR-burgers kunnen in tegenstelling tot vroeger alleen nog met een pas en geldig visum de grens overschrijden. Het Oostduitse persbureau ADN deelde mee dat deze maatregel in overeenstemming met Pr^ag is genomen, omdat "bepaalde kringen in de Bondsrepubliek verdere provocaties voorbereiden om de festivi teiten rond de 40e verjaardag van de DDR te verstoren. TEL AVIV - De Israëlische vredes activist Abie Nathan moet zes maanden de gevangenis in, omdat hij vorig jaar in Tunis heeft gespro ken met PLO-voorzitter Arafat. Een rechtbank in Tel Aviv oordeelde gisteren dat het gesprek in-strijd was met de Israëlische wet, die con tacten met 'terreurorganisaties' ver biedt door Ad Bloemendaal De 62-jarige Nathan heeft laten weten.dat hij niet tegen het vonnis in beïofep zal gaan en dat hij op nieuw contact met de PLO zal' zoe- keil zodra hij uit de gevangenis zal de Egyptische stad Port Said. Bij te- zijn ontslagen. De bestaande wet rugkeer in Israël kreeg hij veertig omschreef hij als een obstakel, "in- dagen cel opgelegd, omdat Israë- gesteld om te voorkomen dat gewo- liers in die tijd niet naar Arabische ne mensen zich met het vredespro- landen mochten reizen, ces bemoeien". Het is niet de eerste keer dat Nathan voert al tientallen jaren Nathan een Israëlische gevangenis acties ter bevordering van vrede in van binnen ziet. In 1967, vlak na de het Midden-Oosten en voor allerlei Zesdaagse Oorlog, vloog de ex- andere humanitaire doelen. Hij luchtmachtvlieger met een vredes- melt goederen voorstel De beslissing Honecker Hiermee heeft de Oostduitse rege- een opzettelijke vertraging prak- ring de laatste vluchtroute naar het tiseh uit. Het was de Oostduitse wordt opnieuw in verband gebracht Westen afgesloten. DDR-leider staats- en partijleider Honecker met de feestelijkheden die vandaag Honecker beschuldigde gisteren zelf, die gistermiddag voor de twee- West- de maal binnen 72 uur het groene licht gaf vóór een massale exodus bondskanselier Kohl duitsland ervan het vluchtelingen probleem te gebruiken,om de DDR te destabiliseren. i de DDR beginnen ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de ze communistische staat. De bej aar zijn landgenoten. In de Oost- de partijleider zou kóste wat kost duitse kranten werd het Oostduitse functionarissen be- vanmorgen niet gemeld. weerden eerder dat de Westduitse regering had beloofd geen DDR- r tot de ambassade toe Westduitse te laten nadat de eerste stroom vluchtelingen toestemming had ge- deze dramatische ont- angekondigd door de ïinister voor speciale 'illen voorkomen dat de berichten uit Praag een schaduw zouden wer pen op het 'jubelfeest'. Hoe verhard de fronten tussen opdrachten Seiters, maakte Honec- bej?e O""8/ ,st,at™ ziJn, bleek ook ker in Oost-Berlijn duidelijk dat kregen ken. Westduitse functionarissen zeiden echter dat het hun humani- taire plicht was OostduitSers, die de re'gerïn^Kohl* r het Westen te vertrek- geen enkele liberalisering plaats zal - vinden in de DDR. Hij viel West- selierKohl duitsland hard aan en beschuldigde te. uit' het feit dat de Oostduitse staats partijleider een aanbod van kan- telefonisch overleg ,de situatie rond de te streven vluchtelingen m Praag en War- Diïitsé rijk van s°hau van de hand had gewezen: i Honecker de Honecker liet volgens de Westduit- 1 blijven se regeringswoordvoerder Klein v UU1 luwuaai, nuuc^ci 6C1 deze be- meedelen dat er gezien de feeste- slissing te hebben genomen, omdat lieden in de DDR deze week de gezondheid van Been, mogelijkheid voor een ge sprek bestaat. Inmiddels rijden de treinen naar het Westen. Vanmiddag den de eersten van ongeveer 11.000 ^vreesde' voor ae t Oostduitse vluchtelingen uit Praag J, in^ ki^Wn verwacht die via de DDR naar West- vele J0nge kinderen- duitsland mogen. De hele operatie Volgens Honecker, die daarin had eigenlijk vanmorgen al moeten wordt gesteund door Moskou MHPÜiüHüi!!!! zijn afgesloten, maar de Oostduitse Praag, heeft Bonn zijn woord gebro- siaags met de politie toen zij pro spoorwegen hadden volgens de ken, omdat na de vorige uitreisgolf beerden over de hekken rond de 3 beloofd toevluchtzoekende Oost- Gistërmiddag raakten enkele tientallen wanhopige vluchtelingen DDR 'technische problemen' bij i de elf duitsers terug te zullen sturen i overstromingen en hongersnoden in alle uithoeken van de wereld. Daarnaast exploiteert hij een com merciële radiozender, 'The Voice of Peace', die uitzendt vanaf een schip voor de kust van Tel Aviv. Na&r aanleiding van het vonnis van gisteren heeft de Beweging voor Burgerrechten, een van de Is~raë!~kreèg"hïj~veertig kleine partijen in het Israëlische ïdat Israë- parlement, aangekondigd dat ze Arabische Saat proberen de "wet tegen PLO- contacten" ongedaan te maken. Men noemt het in die kring ab surd dat vredesapostel Abie Nathan voor zijn gesprek met Arafat even lang wordt gestraft als vier Israëli- Ische soldaten, die vorig jaar een in de Gaza-strook met aardbevingen, knuppels doodsloegen. hun land. Minister van buitenland- kinderen De Westduitse minister 3 u tenlandse zaken Genscher slp.pt- "ambassades open zullen blijv vanmorgen de mogelijkheid MANAGUA Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevardnadze geeft in een park in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua zijn pen aan een meisje. De Sovjetminister is voor een tweedaags bezoek in Nicaragua om daar met de Nicaraguaanse regering te voeren. Gisteren legde hij een krans bij het graf van Carlos Fonseca, oprichter van het Sandinistische Front (FSLN). (foto afp> WARSCHAU (Rtr) - De leden de Poolse communistische pérti. hebben met grote meerderheid gegeven de partij te willen hervor men en een nieuwe naam te geven Dit heeft Politburo-lid Miller giste ren verklaard tijdens een zitting het centraal comité. dat bij een referendum onder de die het land 45 jaar leidde onder de lid dat de partij drastische hervor- ruim 2 miljoen partijleden over de naam 'Poolse Verenigde Arbeiders- toekomst van de partij, 72 procent partij', is bijeen om te voorkomen van de leden steun heeft gegeven dat de partij geheel verbrokkelt aan verandering van haar naam, dat zij een groot deel programma en statuten. "Dat bete- heeft verloren aan de onafhankelij- kent dat de huidige vorm van de ke beweging Solidariteit, Fransen willen topconferentie over Zuidafrika JOHANNESBURG (GPD) - De Franse regering wil volgende maand in Parijs een grootscheepse conferentie houden, waarvoor alle partijen in het Zuidafrikaanse dra ma zijn uitgenodigd. De conferentie moet duren van 20 tot 25 november en zou het geesteskind zijn van pre sident Mitterrand. Ze moet het sluitstuk worden van het tweede eeuwfeest van de Franse revolutie. Op de conferentie zullen leiders van de zwarte bevrijdingsbeweging ANC en prominente politici uit Zuidafrika elkaar ontmoeten. De organisatoren hebben daarom on der andere de Zuidafrikaanse mi nister voor staatkundige hervor ming, Viljoen uitgenodigd. Viljoen is een centrale rol toebe- deeld in de hervormingsplannen van de Zuidafrikaanse regering. Maar ook leiders uit de blanke za kenwereld, kopstukken van de buk tenparlementaire oppositie en gees telijke leiders als aartsbisschop Desmond Tutu en dominee Allan Boesak hebben een uitnodiging ontvangen. De Zuidafrikaanse regering heeft koel gereageerd op het Franse ini tiatief. Minister van buitenlandse zaken Pik Botha zei gisteren dat Zuidafrikanen hun problemen in Zuidafrika zelf moeten oplossen. Het is daarom zo goed als uitgeslo ten dat Zuidafrikaanse ministers volgende maand in Parijs acte de presence zullen geven. Het is overigens de twee keer bin- ingsmaatregeïen moet doorvoe- nen twee dagen dat Pretoria afwij- zelfè als het leden kost. "Wij zend reageert op contacten met het in Zuidafrika verboden ANC. Maandag liet president De Klerk weten dat hij de ontmoeting moeten deze weg gaan, zelfs als de macht schien niet iedereen hem met gaat", aldus Miller. De Poolse partij uit de tijd i standigheden niet het hoofd kan bieden", verklaarde Miller. De leiding van de Poolse partij, Luchtbrug De Sovjetunie heeft de grootste luchtbrug van militair materieel in haar geschiedenis opgezet om de Afghaansé regeringstroepen te be voorraden. Westerse diplomatieke bronnen hebben dit gisteren ge- Radioactief In de Sovjetunie wordt een contai-" ner met radioactief afval van een Hongaarse kerncentrale vermist. Volgens de krant van de jonge com munisten, Komsomoslkaja Pravda, die gisteren over de zaak berichtte, is de trein met de container voor het laatst gezien bij de Hongaars-Russi sche grensplaats Tsjop. Bommenwerkplaats In een woning van Belfast heeft de politie gisteren een grote werk plaats voor het maken van bommen aangetroffen. Aangenomen wórdt dat 'de bommenfabriek' is opgezet door het IRA, het Ierse Republi keinse Leger, dat strijd voert tegen het Britse gezag over de provincie. Na de ontdekking werden een man en een vrouw gearresteerd. Lucona De hoofdverdachte in het Oosten rijkse 'Lucona-schandaal', de voor malige Weense café-eigenaar Proksch, is maandag op het vlieg veld van Wénen gearresteerd. Proksch wordt ervan verdacht dat hij betrokken was bij een groot schalige fraude met verzekerings penningen. Aidslijders Eind september waren wereldwijd meer dan 182.000 gevallen van aids gemeld, aldus de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO). De groot ste aanwas werd gemeld in de Vere nigde Staten, waar door 3325 niéu we gevallen het totaal aantal steeg tot 104.210, oftewel 57 procent van de 182.463 gevallen die eind septem ber wereldwijd waren geteld. Zeezeilers De Nieuwzeelandse minister van verkeer stelt een onderzoek in naar het verhaal van vier zeezeilers die beweren bijna vier maanden op de Stille Oceaan te hebben rondgedob berd op hun omgeslagen boot. De minister vindt het vreemd dat er geen signaal van hun noodhaken, dat nog een week zou hebben ge functioneerd, is opgevangen. MARCOS - Als Imelda Marcos een schriftelijk verzoek indient, en de Filipijnse president Aquino haar ze gen geeft, zal het lichaam van de Fi lipijnse ex-dictator Marcos enkele uren opgebaard mogen liggen in het Filipijnse consulaat op Honolulu, in een kamer die is genoemd naar wij len Aquino's echtgenoot Bénigno. PARIJS (GPD) Zeven bejaarden Fransen zijn sinds afgelopen vrij dag in een verpleegtehuis in het nabij Parijs gelegen Villiers-le-Bel overleden aan de gevolgen van een besmetting door de salmonella-bac terie. De 160 andere bewoners van de afdeling geriatrie van het tehuis Charles Richet zijn min of meer ernstig ziek. Geen van hen verkeert echter in levensgevaar. De Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de hygi ëne in de ziekenhuiskeuken, maar men gaat er vooralsnog van uit dat de'besmetting is veroorzaakt doordat de bejaarden te zacht gekookte eieren hebben gegeten bij het ontbijt. Ook de directie van het zieken huis denkt dat hier geen sprake is van een infectie door onachtzaam heid in de keuken. munistische partij verloor in juni bij afgelopen weekend in Engeland Een hoge partijbron verklaarde parlementsverkiezingen de macht tussen leden van de Broederbond, dat de uitslag van het referendum onder de partijleden aangeeft dat er brede overeenstemming bestaat tuSsen hervormingsgezinde leiders en de basis van de partij. De groot ste tegenstand komt van het mid denkader. VDat bewijst dat er een grote kans is dat de partij uiteen valt", zo werd gezegd, in mogelijk een hervormingsgezinde partij en een orthodoxe stroming. Miller zei dat ruim één miljoen partijleden deelnamen aan het refe rendum, dat is gehouden palen hoe de partij zich moet passen aan haar machtsverlies en het geleidelijk invoeren van de par lementaire democratie in Polen, wijst de bewering terug dat de sa van de partij conservatief is en al leen de leiding hervormingsge zind", aldus Miller. Dit toont volgens het Politburo- ADVERTENTIE JOHANNESBURG (GPD) De VS zijn, zijn belangrijkste finan- Angolese rebellenleider Savimbi ciers), maar het ziet er naar uit dat heeft aangedrongen op bemidde- het geduló van Washington met de te be- ling door de Verenigde Staten pm Unita-leider uitgeput raakt. De een einde te maken aan de nu 14 jaar Amerikanen willen nu vooral dat hij oude burgeroorlog in Angola. Sa- weer rond de onderhandelingstafel vimbi is deze week in Washington, tafel gaat zitten met zijn rivaal, de evenals de huidige bemiddelaar in Angolese president Dos Santos. "Dit antwoord (op het referendum) het conflict, president Mobutu Sese Topfunctionarissen van het Ame- Seko van Zaire, en de Angolese mi- rikaanse department van buiten- nister van buitenlandse zaken Van landse zaken hebben hem dit wei- Dunem. nig subtiel te verstaan gegeven. De Savimbi wil zich opnieuw verze- steun voor Savimbi's voorwaarden keren van Amerikaanse steun (de om weer te gaan onderhandelen is eind vorige week vrij abrupt inge trokken. Deze voorwaarden behel zen onder meer het houden van vrije verkiezingen in Angola. Op de wens van Savimbi dat de VS de bemiddeling overnemen van president Mobutu zullen de Ameri kanen evenmin in gaan. Zij willen geen actievere rol spelen en vinden dat Savimbi zich maar moet verzoe nen met Mobutu, met wie hij sinds kort op gespannen voet staat. Mo butu zou volgens Savimbi heulen met de Angolese regering. Mobutu is de architekt van het staakt-het-vuren dat eind juni in Zaïre tussen Savimbi en de presi dent Dos Santos is gesloten. Deze wapenstilstand werd echter binnen een week door beide partijen ge schonden. Sindsdien zijn verschei dene pogingen van onder meer de Zuidafrikaanse president De Klerk om het vredesproces weer vlot te trekken mislukt. Er zijn van die dagen dat u voort durend 'stand-by' moet zijn. Als u dan niet in de buurt van een telefoon bent, biedt de Semafoon uitkomst. Da's de officiële naam van de pieper. Met zo'n slim apparaatje op zak bent u in 'n paar seconden op te roepen. Waar u ook zit. Zelfs in de Ardennen is contact zo gepiept. Dit wonderlijke apparaatje, verkrijg baar in verschillende uitvoeringen, piept al voor u vanaf f391,50, maar is ook gewoon te huur. Voor 2 weken of zelfs een hele maand. Die eerste twee weken vanaf f50,-, de weken daarna vanaf f 15,— per week. Bij Primafoon vertellen ze u er graag meer over. Voor een telefoon ga je naar Primafoon. PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE10 - GOUDA, KLEIWEG 108 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 88. Joods leider in Brussel vermoord door onbekenden BRUSSEL (GPD) - Eén van de lei ders van de joodse gemeenschap in België is gisteravond het slachtoffer geworden van een moordaanslag. De 48-jarige arts Wybran overleed vanmorgen aan zijn verwondingen. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Wybran werd in zijn hoofd ge schoten door een man die zich wel licht had verborgen achter zijn auto. Hij werd badend in zijn bloed aan getroffen naast zijn wagen op de parkeerplaats van het Brusselse Erasmus-ziekenhuis, waar hij werk zaam was als hoofd van de afdeling immunologie. Wybran was sinds eind vorig jaar voorzitter van het coördinatiecomi té van joodse organisaties in België, waarin dertig joodse verenigingen deelnemen. Dit comité wordt be schouwd als de politieke vertegen woordiger van de 30.000 joden in België. De arts kwam de laatste tijd in het nieuws vanwege zijn acties tegen de aanwezigheid van het omstreden Karmelitessenklooster op het ter rein van het voormalige concentra tiekamp Auschwitz in Polen. Wy bran was net teruggekeerd van een bezoek aan Polen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5