De sfeer bij het ANP is al jaren totaal verziekt Dierendag met een gulle lach! Predikantenopleiding Kampen en VU nog Persbureau sleept zich van conflict naar conflict Noriega: kat met negen levens PAGINA 2 WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 Er heerst een grimmige stemming op de redactie van het ANP. Nooit eerder wa ren de journalisten zo vastberaden. Vastbesloten zijn zij om het werk neer te leggen als de directie van het Alge meen Nederlands Persbureau niet tege moet komt aan hun looneis. Het is hun menens. Dat bleek heel goed uit de una nieme afwijzing van een voorzichtig voorstel van de journalistenvakbond NVJ om acties te beginnen met een werkonderbreking van twee uur. Zolang duurt een computerstoring ook, zeiden de redacteuren, dat merkt de directie amper. Een stop van zes uur was de strijdlus tige journalisten eveneens te kort. En zo ontving de directie van het ANP vorige week een ultimatum, waarin geëist werd voor vandaag een loonsverhoging toe te zeggen, omdat anders de boel voor twaalf uur plat gaat. Als die actie de di rectie nog niet op andere gedachten brengt, zal de ANP-telex morgen gedu rende veertien uur niet ratelen. De dreigende staking heeft niet alleen maar te maken met poen. Het is meer een uiting van een al langer levende on vrede. De laatste jaren lijkt het ANP zich voort te slepen van het ene conflict naar het andere. Het is nog maar kort ge leden dat de redactie gebukt ging onder een enorme ruzie in de top van het be drijf. Nadat daarvoor een oplossing was gekomen, sprak iedereen met elkaar af dat het een tijdje rustig moest zijn. Daar is dus niets van terecht gekomen. De sfeer was verziekt en dat bleef zo. DEN HAAG Eén van de belang rijke oorzaken van de voortdurende narigheid bij het persbureau is de wijze waarop het is georganiseerd. Het persbureau is eigendom van de Nederlandse dagbladen; alle om roepen zijn mede-finan cier. De kranten en de omroepen zijn ook de afnemers van de ruim 70.000 berich ten en 10.000 foto's die jaarlijks wor den verspreid. Bij het ANP is de baas dus tegelij kertijd klant. De eigenaren en de omroep, die een belangrijk deel van de ongeveer 35 miljoen omvattende begroting voor haar rekening neemt, vormen de raad van beheer, het bestuur van het ANP. Die raad heeft er alle belang bij het ANP kort te houden. door Weert Schenk Het persbureau moet goed zijn, maar niet heel goed. Een optimale nieuwsvoorziening zou een te grote concurrentie betekenen voor de kranten en de omroepen. Daarbij mag het ANP ook weer niet te duur zijn. En dat kan, want de raad van beheer stelt zelf de tarieven vast. Bedrijfseconomisch is dat een zotte situatie. Redacteuren wijzen er op dat de prijzen die een persbureau als Reuter berekent, astronomisch zijn vergeleken bij die van het ANP. Het krappe budget heeft grote ge volgen voor het personeels- en sala- risbeleid. Het verloop bij het ANP is vrij groot. Veel journalisten zijn laag in geschaald en hun vooruitzicht op een financiële verbetering is niet grandioos. Ze proberen hun heil el ders te zoeken. Dat geeft een con stante onrust op een redactie die al onderbezet is en op de toppen van de tenen moet lopen om het dage lijkse nieuws bij te houden. Door het vele overwerk is er een stuw meer aan compensatiedagen opge bouwd. Journalisten met een te goed van meer dan 100 dagen zijn geen uitzondering. Bestaande vacatures mogen wor den opgevuld, maar voor extra mankracht is geen geld. De redactie vreest met de huidige bezetting niet langer een kwalitatief goed basis- produkt te kunnen garanderen. Zo liep een ook door de hoofdredactie noodzakelijk geachte reorganisatie van de parlementaire redactie stuk, doordat geen extra verslaggevers mochten worden aangetrokken. Voor de wens van de redactie om meer te doen aan het nieuws dan al leen persconferenties aflopen en rapporten uitwerken, is al helemaal geen ruimte. Het ANP kan de trend van de landelijke dagbladen niet volgen die steeds meer specialisten aantrekken voor een bepaald deel gebied van het nieuws. Voor de bui tenlandredacteuren is niet eens geld om zelf eens te kijken in de lan den waar ze over schrijven. Frustratie In zo'n klimaat nemen de frustaties onder de ANP-journalisten steeds meer tpe. Maar er is meer dat hun ADVERTENTIE -j'JrJ.T.l.MX'l André van Duin presenteert Animal Crackers! Een 60 min. durende aaneen schakeling van de meest bekende hoogtepunten uit de populaire TV-serie. Dolle pret voor jong en oud. Nü als video première bij V&D. Z/J7 ongenoegen versterkt. De redacteu ren vinden dat directie en hoofdre dactie hun belangen niet goed be hartigen bij de raad van beheer. Bo vendien is de dagelijkse leiding van het bedrijf zelf een bron van conflic ten. De laatste vijftien jaar is er steeds heibel geweest in de top, waardoor drie achtereenvolgende hoofdredacteuren opstapten. De laatste keer dat dit gebeurde, in 1986, stonden directeur Van Dits- huizen en hoofdredacteur Lichten- veldt elkaar zo ongeveer naar het le ven. De ANP-redactie raakte volle dig gedemotiveerd. De ruzies worden min of meer uit gelokt door de ook al vrij bijzondere structuur van de leiding. Lange tijd had de directeur het voor het zeg gen en was de hoofdredacteur on dergeschikt aan hem. Voor het ANP was dat een vreemde constructie, omdat het een journalistiek bedrijf is zonder commerciële afdelingen. De ANP-directeur maakte dus uit eindelijk de dienst uit en had de nei ging zich steeds met de journalis tiek te bemoeien. Dat gaf wrijvin gen. In 1982 besloot de raad van be heer daaraan een eind te maken door een tweehoofdige leiding aan te stellen. De nieuwe hoofdredacteur Lichtenveldt en algemeen directeur Van Ditshuizen kregen samen de leiding over de 130 journalisten en het ongeveer even zo grote aantal medewerkers van boekhouding, ad ministratie en techniek. Het werkte niet. Hoewel op papier de taken goed waren verdeeld, vochten de twee heren elkaar de tent uit. In 1985 liep de zaak zo hoog op, dat de raad van beheer het duo onder cura tele stelde. Een onderzoek volgde naar hun functioneren. Daarom heen raakte de redactie verwikkeld in allerlei juridische procedures. De sfeer zakte tot beneden alle peil. Uiteindelijk legde Lichtenveldt begin 1987 zijn functie uit eigen be weging neer. De raad van beheer herstelde daarop de structuur van voor 1982: Van Ditshuizen als eerste man en daaronder de vorig jaar aan gestelde hoofdredacteur Richard Meijer. Duimschroeven Redacteuren klagen anoniem dat de rechtlijnige directeur Van Dits huizen niets op heeft met de redac tie, nog minder dan voorheen. Hij geeft hen het gevoel dat de redactie het minst belangrijke deel van het bedrijf is. Gezegd wordt dat de chefs van de afdelingen personeels zaken en boekhouding meer in vloed krijgen, terwijl de zwak ge noemde hoofdredacteur Meijer geen ruimte weet te scheppen voor eigen beleid. Van Ditshuizen zou uit een soort wraak nu de duimschroe ven aandraaien. Hij wil de journalis ten hun plaats laten voelen. Van hem komen nu strenge memo's over de onkostenvergoedingen en de registratie van compensatie dagen levert eveneens veel gedon der op. Dat soort zaken wekt irrita tie en leidt er toe dat de in ploegen- niet zeggen dat met de vuist op tafel slaan succes zou garanderen. In elk geval is Van Ditshuizen de man die nu al zes maanden 'nee' zegt tegen bijna alle voorstellen voor een ANP-cao 1989: geen alge mene loonsverhoging van 3,5 pro cent, verbetering van de financieel laag ingeschaalde redacteuren vindt hij niet nodig, geen eigen in- tiatief voor kinderopvang, geen vrij willige maar een verplichte verla ging van de vut-leeftijd van van 61 naar 60 jaar, geen toezegging over instroom van journalisten uit etni sche minderheden en geen erken ning van het onregelmatige werk patroon van de fotografen. Hans Verploeg, onderhandelaar van de journalistenvakbond NVJ, zegt dat de werkgever alleen een loonsverhoging biedt van twee pro cent. "Daarmee blijven we op nul staan, want die twee procent zijn we al kwijt aan de verhoging van de vut-premie en inflatie. De mensen hebben recht op meer. Er wordt zeer hard gewerkt en er is een stij ging van de produktiviteit". Ondernemingsraadvoorzitter Paul Brader vindt de eisen van de redacteuren gerechtvaardigd. "Ja renlang is gezegd dat er niet veel kon, omdat een hoop dagbladen in problemen verkeerden. Dat argu ment is toen erkend. De situatie is nu anders. De uitgevers maken to renhoge winsten en er zijn nog maar weinig kranten in de gevarenzone. Na een periode van matiging is dit beslist geen overdreven looneis". Bradér zegt op de ANP-redactie nog nooit eerder zo'n grote actiebereid heid te hebben meegemaakt. "Een staking is heel wat, zeker voor het ANP, de centrale toeleverancier i het De die e voor zorgen dat de staking er komt, laden een grote, verantwoordelijk heid op zich". Hij begrijpt niet waarom de raad van beheer het zover laat komen. "Na de ruzies tussen Van Ditshui zen en Lichtenveldt was er een heel broze sfeer ontstaan. De raad van beheer verpest die nu helemaal. Dat is dom, heel erg dom" *C. Van Ditshuizen (foto ANP) dienst werkende redacteuren het ook als kwade wil beschouwen dat de technische afdeling de koffiema chine niet in het weekeinde repa reert. De communicatie tussen hoofd redacteur Meijer en zijn redactie wordt slecht genoemd. Hij heeft het overleg met de chefs anders ge structureerd. Vroeger vergaderden eens in de zes weken alle chefs van de redacties binnenland, buiten land, sport, parlement, Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, sport en eco nomie met elkaar. Meijer wil nu al leen nog vergaderen met de chefs buitenland en sport en de chef bin nenland die formeel ook de zeggen schap over de andere redacties heeft. Die ambtelijke houding heeft kwaad bloed gezet. Daarbij heeft de hoofdredacteur de chefs, die zelf ook niet allemaal even geweldig functioneren, gepasseerd in een aantal sollicitatieprocedures. Uiter aard heeft al dat soort zaken een ne gatieve invloed op de werksfeer. De redactie verwijt Meijer teveel standpunten te delen met Van Dits huizen. Volgens de redacteuren zegt hij bij voorbeeld net als de alge meen-directeur dat het wel meevalt met de onderbezetting. Tenslotte heeft Meijer bij zijn aanstelling van de raad van beheer twee extra for matieplaatsen gekregen. Die uit breiding is onvoldoende, zeggen re dacteuren die echter ook inzien dat het voor de hoofdredacteur weinig zinvol is steeds om meer mensen te vragen als hij toch nul op het rekest krijgt. Meijer is voor een reactie on bereikbaar. Van Ditshuizen heeft natuurlijk hetzelfde probleem als Meijer. Hij zit eveneens klem tussen raad van beheer en personeel, ook al is niet duidelijk of hij dat zelf precies zo er vaart. Hij zegt geen tijd te hebben voor een toelichting op de proble men. Redacteuren geloven dat Van Ditshuizen als ondergeschikte van de raad van beheer niet de neiging heeft te overvragen. Dat wil echter Panamese leider overleefde al vele aanslagen en coups Het heeft opnieuw niet mogen zijn. Generaal Manuel Antonio Noriega blijkt meer levens dan een kat te hebben. Al sinds twee jaar spannen de Verenigde Sta ten zich in om de 'sterke man' van het Panamese bewind te wippen. Maar Noriega is op nieuw onaantastbaar gebleken. Met een brede grijns op zijn pokdalige gezicht verscheen de dictator op de lokale televisie om aan alle twijfels over de af loop van de opstand een eind te maken. Noriega werd buiten, voor zijn hoofdkwartier, geïn terviewd. door Rob Sprenkels De Amerikaanse regering heeft er twintig jaar voor nodig gehad om Noriega als een grote schurk te bestempelen. Er zijn documen ten die bewijzen dat Noriega al in 1966 door de CIA, de Amerikaan se inlichtingendienst, was geron seld. En ook al waren er steeds meer verdenkingen en bewijzen tegen de Panamese militair, elke keer opnieuw was er wel een in stantie in Washington die het voor hem opnam. Want ondanks alles was Noriega toch een handi ge en vaak effectieve handlanger. Binnen de Amerikaanse drugs bestrijdingsdienst DEA was No riega al in 1972 als een 'drugs smokkelaar' bestempeld. De DEA ontwikkelde destijds zelfs een plan om Noriega te vermoor den. Maar dergelijke ideeën wer den van tafel geveegd door de CIA. Binnenshuis was die kwes tie na een intern onderzoek nog maar net boven water getild, toen George Bush in 1976 door de toenmalige president Jimmy Car ter tot direkteur van de CIA werd benoemd. Maar Bush zegde de sa menwerking met Noriega niet op. Oud CIA-agenten beweerden la ter, dat huidige Amerikaanse pre sident zich destijds meer zorgen over maakte het feit dat Noriega, op dat moment chef van de Pana mese spionage, ook handel dreef met geheime informatie van de CIA. Deze verkreeg hij door Ame rikaanse agenten om te kopen. De opvolger van Bush bij de CIA, Stanfield Turner, beweert dat hij degene is geweest die No riega van de loonlijst heeft ge schrapt. Maar toch werd de Pana mese generaal ook daarna nog voor hand- en spandiensten inge zet. Zo speelde hij onder meer een rol bij het Iran-Contraschandaal. De echte breuk kwam pas begin 1987. Noriega was toen door één van zijn vroegere medewerkers, kolonel Roberto Diaz, ontmas kerd als moordenaar en drugs handelaar. De Amerikanen gre pen die gelegenheid aan om No riega de oorlog te verklaren. Een paar maanden later, in juni, werd de 'sterke man' van het Pa namese bewind formeel voor een gerechtshof in de staat Florida be schuldigd van verschillende vor men van dienstverlening aan de Colombiaanse drugsmafia. Iro nisch genoeg had Noriega amper twee weken eerder nog een felici tatie-brief gekregen van de direc teur van de DEA, de Amerikaanse drugsbestrijdingsdienst. Sindsdien heeft Washington van alles geprobeerd om de gene raal weg te krijgen. In het groot ste geheim werden er onderhan delingen gevoerd. Noriega kreeg tal van garanties toegezegd. Eind 1987 zou er een akkoord hebben bestaan. Maar op het allerlaatste moment besloot hij toch gewoon zijn eigen weg te gaan. Daarna werd president Eric Delvalle overreed om Noriega met ontslag te sturen. Maar in plaats van No riega verdween Delvalle zelf. Het antwoord van de Amerikanen was vergaande economische sancties en toenemende militaire pressie. Vorig jaar maart overleefde No riega een eerste staatsgreeppo ging. In juni werd zijn vliegtuig gesaboteerd, maar de piloot zag kans om tijdig een noodlanding te maken. Vervolgens zette Was hington alle hoop op de verkiezin gen van dit jaar mei. Maar toen het duidelijk was dat de oppositie had gewonnen, besloot Noriega om de stembusslag te annuleren. Waarom de Amerikanen niet zelf optreden? Noriega was dins dag tijdens het interview na de mislukte coup een eenvoudige prooi geweest voor een scherp schutter in een van de Ameri kaanse helikopters. Maar juist de massale aanwezigheid van het Amerikaanse leger in de kanaal zone, maakt Noriega zo sterk. Een direct treffen zou Washing ton miljarden dollars kosten. Alle ultra-moderne installaties, van waaruit heel Latijns-Amerika in de gaten wordt gehouden, bevin den zich binnén het bereik van het geschut van het Panamese le ger. Ook is er het grote risico dat Noriega het van onschatbare waarde zijnde P-anama-kanaal op blaast. De regering-Bush kan daarom niet veel meer doen dan dissidente groepen binnen het Panamese leger aanmoedigen. Maar daarover, zo is opnieuw ge bleken, heeft Noriega nog altijd voldoende contr<?le. De gereformeerde synode blijft voorstander van een nau were samenwerking tussen de theologische universiteit in Kampen en de theologische fa culteit van de Vrije Universi teit. Maar zij heeft gisteren de besturen van beide instellingen niet onder druk gezet. De synode besprak de rappor ten over de Kamper Universiteit, de ambtsopleiding van de Gere formeerde Kerken, en over de theologische faculteit van de VU, die ook gereformeerde predikan ten opleidt, maar zelfstandig van de Gereformeerde Kerken is. Naar aanleiding van het rapport van de verkenningscommissie godgeleerdheid heeft Kampen de VU eind mei dit jaar een vodrstel voor verregaande samenwerking gedaan, maar de VU hield de boot af. Volgens ingewijden vreest de VU vooral invloed van de Gere formeerde Kerken op het beleid van de faculteit. De verkennings commissie stelde voor dat de theologische faculteit van de VU haar ambtsopleiding kwijtraakt en met de theologische faculteit in Leiden samenwerkt. Kampen zou moeten opgaan in een nog te vormen Hervormde instelling voor theologisch onderwijs, die aan de theologische faculteit te Groningen zou worden verbon den. Dit voorstel was voor de ge reformeerde synode onaanvaard baar. In het Hoger Onderwijs en On derzoek Plan (HOOP), dat vorige maand werd gepubliceerd, neemt oud-minister Deetman het voor stel van de verkenningscommis sie niet zonder meer over. Wel heeft hij de VU en Kampen uitge nodigd op korte termijn samen voorstellen te doen over de aan bevelingen van de verkennings commissie. Volgens de decaan van de theo logische faculteit van de VU, prof. drs. H. Leene, is er "met veel wijs heid, overleg en geduld" mis schien in 2001 één theologische opleiding mogelijk. Hij schetste het belang van een volwaardige theologische faculteit voor een universiteit als de VU en wees er op dat de theologie het gesprek met wetenschap en cultuur moet blijven voeren. "Wij behoren God ook lief te hebben met ons ver stand; we doen hem tekort, als we niet wetenschappelijk over hem nadenken". De president-curator van de theologische universiteit, mr. J. de Ruiter-Been, noemde de tijd voor vrijblijvende samenwerking met de VU voorbij. Zij wees on der meer op het dalend aantal stu denten in Kampen (tussen 1977 en 1987 met 10 procent). Dat komt onder meer omdat veel gerefor meerde studenten gaan studeren aan de theologische faculteiten van de Rijksuniversiteiten. Zo studeren er in Utrecht 70 gerefor meerden. Aan de VU daalde tus sen 1977 en 1987 het aantal theolo giestudenten met niet minder dan 46 procent. Kampen zal binnenkort de VU opnieuw een aanbod voor verre gaande samenwerking doen. Uit woorden van Leene kan worden afgeleid, dat dit aanbod weinig kans van slagen heeft. De synode wil een onderzoek naar het benoemingenbeleid in Kampen. De indienster van het voorstel, ouderling C. P. Punt- Voorbij (Koudekerke), maakt zich zorgen over het wetenschap pelijk niveau van Kampen, dat in het rapport van de verkennings commissie als wetenschappelijk zwak wordt omschreven. Volgens haar is de synode me deschuldig aan het gebrekkige ni veau. De synode laat de pastorale ervaring van toekomstige docen ten prevaleren boven hun weten schappelijke kwaliteit. Boven dien had Punt-Voorbij, die sinds 1985 zitting in de synode heeft, tot haar verbijstering gemerkt dat de synode zich bij stemmingen soms laat leiden door persoonlijke sympathie of door gevoelens van Geloofsbrief "Wij roepen ieder mens op met hoofd en hart te blijven geloven in het koninkrijk en daarom van harte te werken aan een wereld waarin kinderen en grijsaards spelen en leven, vissen en vogels spartelen en zweven, planten en bomen groeien en wuiven, een wereld waarvan gezegd kan wor den: 'En zie, het is zeer goed' Zo eindigt de 'geloofsbrief die door de Raad van Kerken in Noordwijk is opgesteld, naar aan leiding van een seizoen gespreks- avonden over de thema's van het conciliair proces: gerechtigheid, vrede en behoud van de schep ping. De 'geloofsbrief is een plaatselijk antwoord op de ver klaringen die landelijk over het conciliair proces zijn afgelegd. In de geloofsbrief wordt niet al leen geconstateerd dat het leven en de wereld van allerlei kanten wordt bedreigd, maar staat te vens de erkenning "dat wijzelf mede-schuldig zijn aan onrecht, dat wijzelf voortdurend weigeren vrede te be-oefenen, dat wijzelf mede-vervuilers 'zijn, de schep ping niet respecteren". Verder bevat de geloofsbrief de belijdenis dat, "ondanks een angstaanjagende werkelijkheid, we de hoop op het heil van het ko ninkrijk niet kunnen en niet mo gen opgeven". Het is de bedoe ling dat over de inhoud van de ge loofsbrief in dit seizoen de lidker ken van de Noordwijkse Raad van Kerken van gedachten wisse len. Schepping. Het Leidse theo logisch dispuut 'JHWH Missi' or ganiseert ter gelegenheid van het 21ste lustrum morgenmiddag een symposium met als thema: 'En zie, het was zeer goed; creatieve gedachten rondom schepping'. Op het symposium, dat om twee uur begint in de Lokhorstkerk, spreken dr. R. Zuurmond en dr. H. W. M. Rikhof. DDR. In de Gethsemanekerk in Berlijn wordt sinds maandag avond een demonstratieve wake gehouden als protest tegen de ar restatie van deelnemers aan de wekelijkse vredesdiensten in Leipzig. In de Verzoeningskerk in Leipzig is een week van vasten en gebed begonnen. Na het vre desgebed dat maandagavond in enkele kerken werd gehouden, hebben naar schatting 10.000 mensen voor democratie en her vormingen in de DDR betoogd. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Epe C. J. G. Keijzer Haarlem- Schoten, te Hazerswoude E. van den Ham Brakel, te Pijnacker M. J. G. Smith Alblasserdam, te Heerhugowaard F. J. Hirs Naar- den, te Vollenhove J. B. Kamp kand. Elspeet; aangenomen het beroep van classes Tiel tot geeste lijk verzorger van verpleeghuis Nieuw-Vrijthof P. A. Baars Deil en Enspijk; bedankt voor Goede reede C. van Duijn Hei- en Boei- cop, voor Nieuwe Pekela J. B. Kamp kand. Elspeet. Gereformeerde Kerken: aange nomen als geestelijk verzorger van verpleeghuis De Weerde Eindhoven (parttime) mevr. drs. G. F. Struys Nuenen, naar Noord- bergum in combinatie met Eestrum drs. J. H. W. Kijzer kand. Noordbergum, naar Utrecht-west (herv.-geref.) drs. J. W. Th. Mun tendam Putten; bedankt voor Zuidland A. A. R. Kamermans te Scharendijke. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroepen te IJmuiden K. de Vries IJsselmuiden-Grafhorst, te En- schede-oost E. A. de Boer Am sterdam, te Leek P. W. van der Kamp laatselijk zendingspredi kant te Brazilië Assen. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Boskoop P. Honkoop Kampen, te Haarlem L. Huisman laatselijk zendingspredikant te Zuid-Afrika Vlaardingen, te Zoe- termeer D. Hakkenberg te Gro ningen.. Baptistengemeente: beroepen te Leeuwarden W. P. van Berkel Stadskanaal-zuid, te Sneek K. M. Gerritsen Winschoten; aangeno men te Emmen als tijdelijk voor ganger K. Stap Musselkanaal.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2