Werkgelegenheid fors toegenomen Handel in wilde bloembollen aan banden gelegd In ruil voor stoppen negatieve publiciteit door natuurbeschermers Diefstal bij Katwijks schadebedrijf Wellicht aanmoedigingsprijs voor vrijwilligers in Alphen Alphenaar doet aangifte van mishandeling door agent Scholieren leggen bloemen bij oorlogsmonument Huisvesting voor vwo in Noordwijk onzeker PAGINA 20 WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 DEN HAAG (GPD) - De han del in wilde bloembollen wordt aan banden gelegd. De bloem bollensector heeft met verte genwoordigers van nationale- en internationale natuurbe schermingsorganisaties de pro blemen geïnventariseerd. Er zijn werkafspraken gemaakt die moeten leiden tot het terug dringen van de handel in bolge wassen uit het wild. In ruil voor de medewerking wil het Produktschap voor Siergewassen, zo bleek in een gisteren gehouden vergadering, dat de natuurbescher mingsorganisaties stoppen met de negatieve publiciteit over de Neder landse bollensector. In binnen- en buitenland versche nen in de loop van het jaar artikelen waarin een felle aanval werd gedaan op de bloembollensector. Men zou medewerking verlenen aan het uit roeien van bepaalde bolgewassen uit de vrije natuur. Het zou daarbij gaan om bolgewassen als Anemone, Galanthus, Fritillaria, Scilla, Leuco- jum en Eranthis. Het waren vooral organisaties als de Natural Resources Defence Council uit de Verenigde Staten en de Flora Fauna Preservation So ciety en World Wildlife Fund uit En geland, die het verzamelen en ver handelen van bolgewassen uit Tur kije stevig aan de kaak stelden. Ze beschuldigden de Nederlandse bloembollenhandelaren er van dat door het massaal verzamelen van bolgewassen uit het wild deze nu met uitsterven worden bedreigd. De Bond van Bloembollenhande laren - bang voor een slechte naam en de commerciële gevolgen voor .de sector - heeft vertegenwoordi gers van de buitenlandse natuurbe schermingsorganisaties naar Ne derland gehaald om de zaak te be spreken. "Wij hopen tevens te be werkstelligen dat men zich vooral tijdens het naderende verkoopsei zoen zal onthouden van negatieve persberichtgeving over de handel in bloembollen". De bollensector heeft de door de natuurbeschermingsorganisaties gesignaleerde ontwikkelingen zeer ernstig genomen. Ze wil daarom medewerking geven aan het nemen van maatregelen die het verzamelen en exporteren van wild materiaal aan spelregels onderwerpt dan wel geheel verbiedt. Het onder hét label 'Product of Holland' in de handel brengen van geïmporteerde bollen werd door de natuurbeschermingsorganisaties als frauduleus bestempeld, omdat de consument daardoor wordt mis leid. De organisaties eisten dat op de verpakking wordt aangegeven of het om een wild collected produkt gaat of dat het artifically propaga ted is. De bloembollensector heeft zich bereid verklaard om nader te bezien of die eis kan worden ingewilligd. Echter voordat daarover afspraken worden gemaakt moet men het eens worden over het begrip 'wilde bol len'. Om hierin duidelijkheid te ver schaffen is besloten een commissie in te stellen, waarin zowel de bloem bollensector als de natuurbescher mingsorganisaties zijn vertegen woordigd. Deze commissie zal op korte termijn met een omschrijving komen. Daarna kunnen ook afspra ken worden gemaakt over de 'labe ling' van het produkt. De bloembollensector is bereid - ter voorkoming van het verzamelen van bolgewassen uit het wild - steun te verlenen aan bollenbedrijven in Turkije. Het gaat daarbij vooral om teelttechnische hulp en om ter plaatse nieuwe, niet schadelijke, vermeerderingstechnieken te ont wikkelen. Regio Leiden met zes procent koploper stedelijke gebieden DEN HAAG/LEIDEN/RE- GIO - In de afgelopen vijf jaar is de werkgelegenheid in de agglomeratie Leiden met zes procent toegeno men. In andere stedelijke ge bieden in de provincie be droeg dat percentage slechts drie procent. De grootste groei, relatief, werd geno teerd in het bank- en verze keringswezen en de zakelij ke dienstverlening. De ove rige dienstverlening ver toonde de grootste absolute groei. Dat staat in een onderzoeksrapport van de provincie Zuid-Holland, waarin verslag wordt gedaan van de KATWIJK/HILLEGOM - Bij een diefstal in een autoschadebedrijf aan de Blokmakerstraat in Katwijk is gisteren 12.000 gulden ont vreemd. De daders namen volgens de politie van Katwijk een ruit uit de toegangsdeur en stapten door het gat naar binnen. Het hele kan toor werd doorzocht. Uit een brand werende kluis, die werd opengebro ken, werd het geldbedrag ont vreemd. De inbrekers namen uit een op het bedrijfsterrein staande auto ook een autoradio en autopa pieren mee. structuur, ontwikkeling en kansrij ke sectoren van de economie in de Zuidhollandse regio's en de zogehe ten Zuidvleugel van de Randstad. Onder die laatste noemer zijn de ste delijke gebieden gevat, zo ook Lei den. Over de" Leidse agglomeratie wordt opgemerkt dat het aandeel van de kansrijke bedrijvigheid op vallend laag is, in vergelijking tot de overige agglomeraties bij de groot ste steden in de provincie. Een ver klaring daarvoor wordt niet gege ven. Het rapport is meer een opsom ming. Wanneer onderscheid wordt gemaakt naar grootschalige en kleinschalige kansrijke sectoren, komt echter een minder ongunstig beeld naar voren, aldus het rapport. Het zijn in het bijzonder de groot schalige kansrijke sectoren in de groothandel en zakelijke dienstver lening die in Leiden en omgeving ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen wil de moge lijkheid onderzoeken een aan moedigingsprijs in te stellen voor Alphense vrijwilligers. Dit maak te wethouder G. Brussen-Leer- dam (CDA) gisteravond bekend tijdens de commissievergadering sociaal culturele zaken. Landelijk bestaat al een aan- moedingsprijs voor vrijwilligers. Brussen vindt dat een dergelijke prijs ook op lokaal niveau 'heel stimulerend kan werken'. "We or ganiseren jaarlijks een dag voor onze vrijwilligers, maar ik vraag me af of dat genoeg is. Er wordt door hen immers zo ontzettend veel werk gedaan. Ik denk dan aan een prijs in de orde van groot te van duizend tot drieduizend gulden. Het college van B en W sterk zijn ondervertegenwoordigd en bij de nijverheid zelfs geheel ont breken. De kansrijke kleinschalige nijverheid heeft een aandeel gelijk aan de rest in de provincie, hetgeen voor een Zuidvleugelregio betrek kelijk gunstig is. Streek De groei van de werkgelegenheid tussen '84 en '88 in de Rijnstreek liep met tien procent in de pas. Bij na alle bedrijfstakken hier vertoon den een substantiële groei. Ook in de Bollenstreek (groei werkgele genheid in de laatste vijf jaar 4,7 procent) groeiden de bedrijfstak ken op dezelfde gunstige wijze als in andere landelijke gebieden in Zuid-Holland. Het rapport wordt gebruikt voor het opstellen van een ontwikke- lingsschets van de economische po tenties van de Zuidvleugel van de Randstad. vindt het een goed idee maar wil een uitgewerkt voorstel zien met daarin de criteria en de financiële aspecten". De commissieleden reageerden verdeeld op het plan. Uiteindelijk was een meerderheid van WD- en CD A-leden vóór de uitwerking van het voorstel. M. Bosman-Tui- nenburg van Progressief Alphen en de PvdA'ers E. van der Wei- Van der Veen en C. van Halteren zagen er echter geen heil in. Van Halteren: "Waar ligt dan de grens? Komt een koffieschenken- de vrouw in de kantine van de voetbalvereniging voor de prijs in aanmerking of is dat alleen maar de vrijwilliger die zich bijvoor beeld inzet voor de Chilenen? Die selectie is volgens mij onmogelijk zonder anderen voor het hoofd te stoten". VALKENBURG Met het slaan van de eerste heipalen is de bouw begonnen van de brug over de Oude Rijn die in het voorjaar van 1991 de twee helften van de nieuwe Provincialeweg S-4 (Katwijk-Leiden) met elkaar moet verbinden. Het gaat om een zogenaamde bascule (beweeg bare) brug, die de op dit punt 50 meter brede wa terverbinding 'scheef kruist. De doorvaart- hoogte van het bouwwerk is 4,5 meter, waardoor de meeste schepen de brug zonder problemen kunnen passeren. Verwacht wordt dat het brug dek maar één of twee keer per dag moet worden geopend. Aan weerskanten van het bouwwerk komende zogenaamde 'aanbruggen' die in de vorm van viaducten onder meer de Voorschoterweg en de grond tussen deze weg en het water overspan nen. De totale lengte van deze 'aanbruggen' en de beweegbare brug bedraagt 200 meter. De bouw gaat ongeveer anderhalfjaar duren, zodat de brug in maart 1991 zou kunnen worden opengesteld. Kort daarna gaat ook het volledige tracé van dè Provincialeweg S-4 open. De weg begint bij de huidige S-l (Katwijk/Wassenaar) en sluit in Leiden aan op de Plesmanlaan. (foto Wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN Een 27-jarige Alphenaar heeft gisteren aangifte ge daan van mishandeling door een agent. De man zou aan het incident, dat zich in de nacht van zondag op maandag heeft voorge daan, een gescheurde bo venlip hebben overgehou den. Volgens de rapporten van de politie is een en an der heel anders in zijn werk gegaan dan de Alphenaar beweert. Het voorval zou op één groot misverstand met een inderdaad wat on gelukkige afloop berusten, meldt voorlichter H. Schimmel. De politie werd even na twee uur 's nachts gebeld door een bewoner van de Van Eeghenstraat die drie plunjezak bij zich had, het gebouw van Atlantis had zien binnengaan. Toen en kele agenten arriveerden, hoorden ze fragmenten van een conversatie in het Duits. De agenten verzoch ten dan ook in deze taal de deur te openen. Het bleef echter volledig stil, ook toen de politie dreigde de deur open te breken. Net toen de politie die woorden in daden wilde omzetten, bewoog de deurknop zachtjes waarop de deur met een grote zwaai werd opengeslagen. Twee van de drie mannen, onder wie de Alphenaar, stoven naar buiten en namen direct een vechthouding in, volgens Schimmel. Eén van de agenten maakte met zijn met een staaflantaarn gevulde hand 'een afweerreactie' aldus Schimmel.. Daarbij is de Alphenaar vol op de lip ge raakt. Uit het gesprek dat op gang kwam nadat de ge moederen weer waren be daard, werd duidelijk dat beide partijen zich schro melijk hadden, vergist. De drie waren geen Duitse ver dachten maar een 29-jarige Moercapellenaar en ge noemde Alphenaar die een cafébezoek met een 24-jari- ge Oostduitser een vervolg- je wilden geven met een na- gesprekje in het Atlantis- gebouw. Op zijn beurt heeft het trio gedacht met enkele vechtlustige mannen van doen te hebben. Dat de po litie zich voorstelde met 'Polizei' en vervolgens dringend verzocht de deur 'aufen zu machen', heeft bij de drie mannen nog meer verwarring gezaaid. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tien tallen schoolkinderen hebben gister middag bloemen gelegd bij het oor logsmonument in het Burgemeester Visserpark in Alphen. Ze deden dit in het kader van het project 'Adop teer een monument' van de Stich ting Februari 1941. Het Alphense monument werd geadopteerd door het Christelijk Lyceum, de openbare scholengemeenschap Albanianae en de protestants-christelijke basis school Oranje. Vorig jaar werd in Alphen met dit project begonnen. Via de adoptie van een gedenkteken uit de periode 1940-1945 wordt scholieren in de leeftijd van 10 tot 14 jaar hoopt, de stichting duidelijk te maken waar om mensen destijds hun leven gaven voorde vrijheid. Of zoals wethouder A. Hommes (VVD) gisteren opmerk te: "Het gaat er ook om dat de kinde ren meer inzicht krijgen in de waar de van het begrip vrijheid en de ont wikkelingen die ons democratische systeem bedreigen". Volgens de wethouder is inzicht in het begrip vrijheid van groot be lang, zeker voor degenen die de oor log niet hebben meegemaakt. En dat is een niet te onderschatten aantal want bijna zestig procent van de Nederlanders heeft de Tweede We reldoorlog niet meegemaakt. Hom mes: "Daarom moet de herinnering aan de oorlog levend worden gehou den. Er moet worden gewaar schuwd voor oorlogsverschrikkin gen en alle ellende die de mensen el kaar aandoen. Nog steeds moeten we met zijn allen waakzaam zijn". De wethouder verwees met deze laatste opmerking naar de terug- kunnen de kinderen 'vlak bij huis door middel van het project. Hom- keer van de Centrum Democraten beginnen met het krijgen van res- mes: "Het moet ertoe leiden dat zo- van Janmaat in de Tweede Kamer, peet voor elkaar'. De oorlog wordt iets gruwelijks als de oorlog nooit Met de adoptie van een monument als het ware zichtbaar gemaakt weer gebeurt". (foto Ben de Bruyn) Snelkraak Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een inbraak vanmorgen om vijf uur bij een juwelier aan de Alphense Keizershof is voor en kele duizenden guldens aan sie raden buitgemaakt. De inbreker heeft het rolluik voor de etalage verwijderd. Ver moedelijk heeft hij dat met de auto van de wand gerukt. Twee kampjes voor woonwagens in wijk Kerk en Zanen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het aantal standplaatsen voor woonwa gens in Alphen wordt met zestien stuks uitgebreid. Dat staat onder meer in het voorontwerp provinci aal woonwagenplan 1990-1995 en wordt verstandig geacht door de le den van de commissie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling. Het is wel zaak dat de zestien standplaatsen worden verdeeld over twee locaties in de nieuwe wijk Kerk en Zanen. Dit is noodzakelijk om aan de harde randvoorwaarden voor de aanleg van woonwagen standplaatsen te voldoen. Eén daar van is de verplichting woonwagens direct naast woonbebouwing te plaatsen. Momenteel zijn bij het gemeente bestuur reeds vijf verzoeken om een standplaats ingediend. Deze mogen niet meer tot het woonwagencen trum Gouwsluis worden toegelaten, omdat uitbreiding daar niet moge- lijk is. School start met zeker drie brugklassen NOORDWIJK De openbare school voor voortgezet onderwijs in Noordwijk begint in augustus 1990 met drie tot vier brugklas sen om gedurende zes jaar uit te groeien tot een volwaardige school. Vooralsnog maakt de school ge bruik van noodlokalen. Demissio nair staatssecretaris N. Ginjaar- Maas van onderwijs heeft gisteren definitief toestemming gegeven voor de komst van een openbare vwo/havo/mavo. Dat bleek gisteravond tijdens een persconferentie waar, naast ambte naren van de gemeente, ook gede puteerde I. Günther van de provin cie Zuid-Holland en de Noordwijk- se onderwijs-wethouder J. Bedijn aanwezig waren. De nieuwe Noordwijkse school is een afsplitsing van de Leidse Loui se de Coligny-scholengemeen- schap. Met de gemeente Leiden, die zeggenschap heeft over de openba re Leidse school, zijn inmiddels af spraken gemaakt over de overname van personeel door de afsplitsing. Het is nog volstrekt onduidelijk waar de nieuwe school wordt ge bouwd. Lange tijd is gedacht aan een lokatie aan de Duinwetering. De gemeenteraad besloot echter en kele maanden geleden hier een nieuw politiebureau te laten bou wen. Ook de dierenweide in Boe- renburg valt af als mogelijke vesti gingsplaats. De grond is in eigen dom van het rooms-katholieke kerkbestuur en dit lijkt niet bereid de grond te verkopen om er een openbare school te kunnen bou- Zelfs de plaats waar de school tij delijk, tot de nieuwbouw klaar is, kan worden ondergebracht, is nog niet bekend. Aanvankelijk werd ge dacht aan een overbruggings-huis- vesting in de LHNO 'De Branding' aan de Hoogwakersbosschstraat, maar deze school is nu nog niet leeg. Wethouder J. Bedijn opperde giste ren het idee om de school een tijde lijk onderkomen te bezorgen in het Middengebied. Het budget dat de overheid be schikbaar stelt voor nieuwbouw is volgens gedeputeerde Günther be perkt. Desondanks drong zij er bij de gemeentebestuurders op aan de school niet al te lang in een tijdelij ke accommodatie te laten zitten. De nieuwe Noordwijkse school zou dan de concurrentie met andere scholen voor voortgezet onderwijs die wèl 'netjes' zijn gehuisvest, niet aankunnen. WOENSDAG 4 OKTOBER Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel 121554. theaterproductie: 'Groot He renleed'. met Cherry Duyns. Ar mando en Johnny van Doorn, 20.15 uur Leidse Schouwburg. voorstelling van Dansgroep Reflex, aanvang 20.30 uur in het Groene kerk, Haarlemmerstraat- Warmond informatieavond voor alle groe pen in basisschool De Waaier, om 20.00 en 21.30 uur DONDERDAG 5 OKTOBER Alphen opening concertseizoen Cor- nelis de Vlaming met Nico de Gier, Eeva Koskinen e.a. 20.15 uur in de Oudshoornse Kerk. esoterische workshop met on der meer de oude Egyptische cul tuur, aanvang 20.30 uur in hotel 's Molenaarsbrug. Lelden vertoning videofilm 'Incatem' over vrouwen in Bolivia, aanvang 9.30 uur bij Tuya, Hogewoerd 75. spreekuur PvdA, van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat. spreekuur en voorlichting voor seizoenmedewerkers. horeca- bond FNV. van 14.00 tot 17.00 uur in Zomerzorg, Stationsweg. voorstelling dansgroep Reflex, aanvang 20.30 uur in het LAK-the- ater, Cleveringaplaats. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen Tamar- co. Splinterlaan 89a. aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen. Frerikshof, Winkelhof, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Poelmeer. VRIJDAG 6 OKTOBER Alphen in kader van kinderboeken week: opvoering van musical 'Mathilde' naar Roald Dahl. aan vang 16.00 en 19.00 uur in het Parktheater. controle autoverlichting en - banden Veilig Verkeer Nederland, van 18.00 tot 21.30 uur. politiebu reau Oudshoornseweg. ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven, aan- vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. film: 'Salaam Bombay', aan vang 20.30 uur in het parkfilmhuis. Leiden concert in de Chopin-cyclus door Martha Noguera, piano, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. musical: 'A night at the Cotton Club', met o.a. Madeline Bell en Ruth Jacott, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk jubileumconcert The Seaside Singers', mmv Marco Bakker en het Leiderdorps Kamerkoor, aan vang 20.00 uur in de Nederlands i Hervormde Kerk, Voorstraat. Voorschoten start klaverjas-competitie sup portersvereniging Randstad Sport, aanvang 20.00 uur in het j clubhuis Sportpark Adegeest. j Zoeterwoude disco mmv The Exodus Music and Light Show', aanvang 20.30 uur in Utopia. ZATERDAG 7 OKTOBER Alphen maaidag IVN, van 9.30 tot 15.00 uur aan Spijkerboor en Be- delaarsbos. Compierkade; wan deling in dit gebied start 10.00 uur. landelijk scrabbletoernooi. aanvang 10.00 uur in De Ridder, Concertweg. controle autoverlichting- en banden VVN, van 10.00 tot 15.00 uur bij het politiebureau. Ouds-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20