LEIDSCH DAGBLAD Véronique mag op kabel blijven NODIG! KINDERBOEKENWEEK Protest tegen dierproeven Coup om Panamese dictator Noriega af te zetten mislukt Raad van State beslist: Van Dalen kinderschoenen nu aan de Haarlemmerstraat! WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39054 Prijs fl. 1,25 PANAMA (GPD) - De coup tegen de Panamese dictator, generaal Nö- riega, is gisteravond mislukt. Na uren van grote verwarring en hevi ge gevechten hebben de opstandige Panamese militairen zich overgege ven. Generaal Noriega verscheen vannacht op televisie om aan alle twijfel een eind te maken. „Het incident van vanmorgen is het resultaat van de permanente agressie van het Amerikaanse leger tegen de rust in ons land", vertelde Noriega. De generaal beweerde dat hij al sinds enkele weken wist dat de Amerikanen onenigheid pro beerden te zaaien onder officieren van het Panamese leger. Eerder op de dag waren de op standelingen, een paar honderd man sterk, ervan beschuldigd dat ze zich hadden laten omkopen door de VS. KGB wil agent op ambassade in Nederland DEN HAAG (ANP) - Generaal Kroetsjkov van de Sovjetrussi- sche inlichtingendienst KGB heeft Nederland verzocht een KGB'er te mogen installeren op de Sovjet-ambassade in Den Haag. Kroetsjkov deed het verzoek aan een hoge Haagse politieman toen deze een oriëntatiebezoek aan de Moskouse politie bracht. Nederland heeft eerder op soortgelijke verzoeken afwij zend beschikt. De Sovjetunie heeft behoefte aan een KGB'er op haar ambas sade, omdat het land nog steeds geen lid mag worden van Inter pol. De KGB-man zou in plaats daarvan contacten kunnen leg gen met bijvporbeeld de Centra le Recherche Informatiedienst. Noriega beweerde dat hij het hele leger weer onder controle had en dat overal in het land de rust was hersteld. Toch werd er even later in Panama-stad een avondklok inge steld van 8 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends. Precieze gegevens over doden en gewonden waren vanoch tend nog niet voorhanden. Volgens ooggetuigen is er wel het nodige bloed gevloeid. Het begon allemaal 's ochtends vroeg, toen Noriega het hoofdkwar tier van het Panamese leger wilde betreden. Geheel onverwacht werd er op hem geschoten, maar de om streden generaal zag kans om te ont snappen. Vervolgens werd het hoofdkwar tier bezet door zo'n 200 man van het elite-bataljon 'Urraca' (ekster). Na hevige gevechten proclameerden de opstandelingen via het radiosta tion Exitosa dat ze Noriega en zijn gehele staf met pensioen hadden gestuurd. Ook beloofden ze dat er zo spoedig mogelijk verkiezingen zouden worden gehouden. Even la ter braken er opnieuw schietpartij en uit. Na anderhalf uur zagen troe pen van Noriega kans om de rebel len te overmeesteren. De Amerikaanse president Bush verklaarde met grote nadruk dat er geen sprake was van een Ameri kaanse rol bij de coup. "We hadden wat helikopters ter observatie in de lucht, en wat troepen bij het kanaal. Dat is alles. Wij zullen blijven aan dringen op het vertrek van Noriega, en op z'n arrestatie zodat hij in de VS wegens drugshandel terecht kan staan", aldus zijn woordvoer der Fitzwater. Zonnig Donderdag 5 oktober 1 op: «6.47 uur, zon onder: 18.08 uur: tan op: 13.14 uur, maan onder: 19.54 LEIDEN - "Een verbazingwekkend rustige 3 oktober", dat zegt politie woordvoerder Graveland over de viering van Leidens ontzet dit jaar. "Het is vooral verbazingwekkend omdat het dit jaar drukker leek dan andere jaren waarin 3 oktober op een doordeweekse dag valt en omdat de drank als altijd rijkelijk vloeide". "Overdag is het 3 Oktoberfeest vrijwel vlekkeloos verlopen. Gister avond deden zich rond het kermisterrein slechts kleine incidenten voor. In totaal werden 14 personen aangehouden wegens baldadighe den. Twee feestvierders werden het slachtoffer van zakkenrollers. Bij een alcoholcontrole in Leiden en omgeving heeft de politie 352 automobilisten staande gehouden. 25 personen bleken te diep in het glaasje te hebben gekeken. Zij kregen een verbod om verder te rijden. Tegen 17 personen werd proces-verbaal opgemaakt. Ook de brandweer en reinigingsdienst hadden het dit jaar rustiger dan andere jaren. De brandweer hoefde slechts in actie te komen voor' het blussen van enkele kleine brandjes. Mensen van de reiniging waren tot vanmiddag bezig met de grote schoonmaak. Op sommige plaatsen kon je gistermiddag o zoals hier in de Steenstraat. (zie voor uitgebreid verslag de Leidse pagina's) Staking bij Boeing SEATTLE (UPI/KRF) - Een groot deel van het personeel bij het Ame rikaanse vliegtuigbouwconcern Boeing is vandaag in staking ge gaan. Kort na middernacht legden 57.000 werktuigkundigen het werk neer in diverse vestigingen in de VS. Het is de eerste staking bij Boeing sinds 1977. De vakbond vindt dat de werkne mers recht hebben op een groter deel van de rijkdom van het bedrijf. Boeing, de grootste vliegtuigprodu cent ter wereld, breekt al vijf jaar het ene na het andere record wat be treft de orderontvangst. Vorig jaar behaalde het concern een winst van 1,2 miljard gulden en een omzet van ruim 34 miljard gulden. Gasexplosie in hotel EDINBURGH (AP) - Bij een ex plosie in een studentenhotel in het centrum van de Schotse stad Edin burgh zijn vanochtend vier perso nen zwaar gewond geraakt. De poli tie vermoedt dat de explosie is ver oorzaakt door een gaslek. Het vijf verdiepingen tellende ge bouw stortte als gevolg van de ex plosie in. Gevreesd wordt dat een onbekend aantal mensen onder het puin is bedolven. Reddingsploegen zoeken met behulp van handge reedschap en warmte-c vermisten. Vandaag begint de jaarlijkse Kinderboekenweek die zal duren tot en met 14 oktober. Een week lang valt er van alles voor de jeugd te beleven. Een kleine greep uit de vele activi teiten: In Leiden organiseert een aantal boekhandels samen met de bibliotheek een kin derfestival in de Stadsgehoor zaal, met onder meer een voor stelling van het kindertheater Ploef. Zaterdag 14 oktober is het se ëclitpaa htpaar Ingrid en Dieter Schubert een bekend illu stratieduo te gast bij boek handel Kooyker van 14.00 tot 16.00 uur: elk kind kan een blanco boekenlegger laten il lustreren. Iets verder weg maar wel de moeite waard is de traditionele kinderboeken- markt in de hal van het Cen traal Station in Den Haag op zaterdag 7 oktober. Méér acti viteiten en een bespreking van alle bekroonde jeugdboeken op de pagina's 13 tot en met 15. DEN HAAG (GPD/ANP) De commercïele zender Véronique mag van de Raad van State op de kabel blijven. Volgens de Raad is Véronique een buitenlands station, dat toegang heeft tot het Nederlandse kabelnet. De Raad van State bevestigde daarmee vanmiddag de uitspraak van het Commissariaat voor de Media, die vorige week al bepaalde dat de pro gramma's van het commercie'le station op de kabel mogen worden uitgezonden. Het door geven via de kabel is niet in strijd met de regels, aldus de Raad van State. NOS, STER en NDP (de dagblad uitgevers) hadden de Raad om een uitspraak in deze kwestie verzocht. Het antwoord van de Raad van Sta te is medebepalend voor de uit spraak die de Amsterdamse recht bankpresident mr. Asscher morgen doet. Hij moet dan bepalen of de Nederlandse kabelexploitanten de programma's van Véronique mo gen doorgeven. Minister Brinkman (WVC) kreeg vanmorgen de steun van CDA en PvdA voor zijn plan om het besluit van het Commissariaat van de Me dia te schorsen. Zodra dat is ge beurd, kan Véronique de rechter stappen. Die zal dan in laatste in stantie uitmaken of het schorsings besluit terecht is. In de tussentijd kan Véronique gewoon doorgaan met uizenden. Inmiddels zijn Kok (PvdA) en De Vries (CDA) het vrijwel eens gewor den over nieuwe media-wetgeving. Ze vinden dat TV 10 en Véronique maar op die nieuwe wetgeving moe ten wachten en zijn niet van plan haast maken om de twee omroepen, ter wille te zijn. Daarmee riskeren ze wel een claim van de adverteerders, die gis teren in een brief aan demissonair premier Lubbers lieten weten snel duidelijkheid te willen over com merciële tv. Zo niet, dan zullen de Bond van Adverteerders en de Ne derlandse Vereniging van Erkende Reclame Adviesbureaus via de rechter tientallen miljoenen gul dens schadevergoeding van de Ne derlandse staat eisen. Ze dringen verder aan op een parlementaire en quête 'naar de oorzaken van en de verantwoordelijke personen voor de huidige media-chaos'. Wat betreft TV 10 en Véronique vindt de reclamewereld dat deze twee zenders gewoon via de kabel moeten worden doorgegeven. Wet telijke belemmeringen zijn er niet omdat het huidige mediabeleid strijdig is met de grondwet, het Eu ropees Verdrag voor de Rechten van de Mens en het EG-verdrag, al dus de reclamewereld. De adver teerders wijzen er op dat alle ons omringende landen commerciële televisie hebben terwijl in ons land "de politiek volstaat met bescher mingsconstructies voor het publiek bestel, die juridisch niet houdbaar zijn en de economische en technolo gische ontwikkelingen volkomen miskennen". (pagina 11: CDA en PvdA bereiken media-akkoord, EG neemt tv-richtlijn aan. Cable One ontslaat vrijwel gehele personeel) Cao-akkoord ANP: geen stakingsacties DEN HAAG (ANP) - De directie van het Algemeen Nederlands Persbureau ANP en de journalis tenvakbond NVJ hebben vanoch tend een principe-akkoord be reikt over een nieuwe cao voor 1989. De NVJ zou het akkoord van middag voorleggen aan de journa listen. De vakbond zou daarbij voorstellen akkoord te gaan en de aangekondigde stakingsacties voor donderdag en vrijdag op te schorten. De bond en het ANP zijn het voor deze éénjarige cao eens ge worden over een structurele loonsverhoging van in totaal 3 procent. Twee procent per 1 maart 1989 en één procent per 1 augustus dit jaar. De onderhandelingen waren vastgelopen op de eis van een loonsverhoging van 3,5 procent. Het ANP wilde niet verder gaan dan twee procent. (pagina 2: sfeer bij ANP verziekt) Demonstranten beklommen vanochtend het voormalige 'konijnenhok' in Lisse. Konijnen gebruikt bij bollenonderzoek in Lisse LISSE - Bij het laboratorium voor bloembollenonderzoek in Lisse hebben vanmorgen ruim 80 aan hangers van de Nederlandse Bond ter Bestrijding van Vivisectie actie gevoerd. Het protest dat in het ka der van dierendag werd gehouden is gericht tegen het gebruik van ko nijnen bij het bloemenbollenonder- zoek. Nederland uitgeschakeld voor Federatiebeker TOKYO (ANP) - Het Nederlandse vrouwentennisteam is bij de strijd om de Federatiebeker in de tweede ronde uitgeschakeld door Spanje. In de Japanse hoofdstad Tokyo ver loor Nicole Jagerman in twee sets (4-6 5-7) van Conchita Martinez. Brenda Schultz redde het net niet tegen de winnares van de open Franse strijd, Aranxta Sanchez (6-2 4-6 8-10). De sympatisanten werden na overleg met de politie en de directie toegelaten tot het terrein van het la boratorium, dat onder het ministe rie van Landbouw en Visserij valt. Van het gebouw waar tot voor kort de konijnen werden gehouden zijn de ramen en deuren dichtgetim merd. Stenen werden uit de straat gèhaald en voor de deur opgesta- Haarlemmerstraat 128. Leiden. renata elefonten BUNNIES peld. Met spandoeken voor het pand en op het dak werden de dier proeven veroordeeld. l Overigens zijn alle 79 konijnén I eind augustus al in Lisse wegge- haald door het Dierenbevrijdings- I front. Die constateerde dat zes ko- J nijnen zeer ziek waren en inmiddels I zijn overleden. De konijnen worden I in Lisse ingespoten met plantevi- russen, waarna in het bloed van de I konijnen een anti-stof wordt aan gemaakt. Die stof is nodig voor het keuren van bloembollen op de aan- wezigheid van ziektes. Vanmorgen werd ook door de bond gevraagd hiermee te stoppen. Inmiddels heeft ook staatssecreta- I ris Dees een dergelijk verzoek ge- 0 kregen. Wanneer er geen verbod - komt, zal de bond naar de rechter tl stappen. Het laboratorium zegt niet zonder konijnen te kunnen, omdat er nog geen alternatieve keurings- methoden zijn. óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 72,40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1