EIDEN Optocht: niet echt apart, wel degelijk Politie massaal aanwezig, maar Leiden blijft rustig LEIDSE GEUZENESTAFETTE LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 Reinigingsdienst zwaar oververtegenwoordigd in stoet LEIDEN - Niet echt apart, wel degelijk want zonder al te grote gaten en opstoppingen slingerde de traditionele op tocht zich gistermiddag door de binnenstad. Duizenden mensen verdrongen zich langs de zonovergoten route om zoveel mogelijk blikken te kunnen werpen op al die 'Pa ren Apart', die zich over het algemeen met enthousiasme van hun taak kweten. door Simone van Driel foto's Loek Zuyderduin Eèn grote dissonant kende de stoet echter wel en dat was de zwaar oververtegenwoordigde 75-jarige gemeentelijke Reini gingsdienst. Deze jubilaris leek zo ongeveer alle beschikbare wa gens, karren, bezems en man kracht in de groep te hebben ge gooid. Na het aanschouwen van de Chemokar en drie van die grij ze bakken die dank zij wat bloe men nog wel een minimum aan feestelijkheid uitdroegen, had den de meeste toeschouwers het echter duidelijk wel gezien. Het Reinigings-muziekkorps De Ra telaars zorgde nog voor enig vro lijke noot. Als vanouds vormden paarden en muziek twee steeds terugke rende elementen in de stoet. Dit jaar alleen minder Leidse klan ken, nu vier kleine muziekkorp sen niet meer mochten meelopen van de 3 October-Vereeniging. In plaats daarvan veel muziek van over de stadsgrenzen: uit onder meer Zoeterwoude, Rotterdam en Oxford. Behalve wereldkam pioen K&G dat de laatste dagen in Leiden maar niet uitgespeeld raakt, oogstte de onder anderen uit doedelzakkers bestaande Ox ford Pipe Band veel waardering en applaus. De Oxford Groep was in zijn ge heel overigens de moeite waard, onder meer dank zij het duidelijk plezier dat de meeste Engelsen in hun deelname hadden. Leuk was de meegebrachte echte dub- beldecker (met eindbestemming Leiden). En de Britten hielden er bovendien lekker de vaart in. Speciale vermelding verdient wederom de kostumering en de grime. In de groep Ridders en Ra- palje vielen de jurken van de jonkvrouwen op vanwege hun grote diversiteit in kleur en snit. Prachtig schminkwerk was te zien op de gezichten van de ar moedzaaiers die vanaf een praal wagen de Leidse bevolking om aalmoezen smeekten. Mooie fatjes trokken voorbij in de groep Brood en Spelen, waarbij onder anderen keizer Nero en andere Romeinse heren werden ver beeld. Ook mooi, geschminkt wa ren die andere Romeinen: dat in elkaar gemepte zooitje ongere geld dat voor het Paar Apart Aste- rix en Obelix uitliep. 'Bier en Plezier' vormden in de optocht eveneens een paar. Een trio werd het met Carnaval erbij: een Prins Carnaval en zijn eega bezetten één der laatste wagens. Plezier voerde ook de boventoon in de groep Kaas en Wiin. Dikke slagers, obers als ganzen in een rij met van die typische uitgestreken gezichten en een groep paters die zich met hoog opgetrokken pijen aan een polka-achtig dansje waagde. Het allerlaatste paar apart vormden Gerard Cox en Jo ke Bruis, van wie de aanwezig heid in de optocht overigens niet echt voor de hand lag. Maar de muziek mocht er zijn. Pak slaag voor autobestuurder LEIDEN - De Leidse .politie heeft gistermiddag twee Rotterdammers, 30 en 33 jaar oud, aangehouden we gens openlijke geweldpleging. Het tweetal had een 26-jarige automobi list op de Lammebrug in elkaar ge slagen. De automobilist, ook uit Rotter dam, moest op de brug plotseling remmen omdat hij door een passe rende auto werd gesneden. De Rot terdammers, die achter hem reden, raakten hierdoor zo geïrriteerd dat ze uitstapten en de man in het ge zicht stompten. Toen de automobi list in de omgeving wilde opbellen trokken de Rotterdammers het tele foontoestel stuk, werd de man over de brug geschopt en met een hamer bedreigd. De politie kon de twee heethoofden even later aanhouden. Ontzegging van rijbewijs na ernstig ongeval LEIDEN De 25-jarige automobi liste die in juni van dit jaar een do delijk ongeval op de Plesmanlaan veroorzaakte, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boe te van 1200 gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor negen maanden. De officier van justitie had een boete van 2400 gulden en intrekking van het rijbewijs van twee jaar. Bij het ongeval kwam een 26-jari- ge Leidenaar om het leven. Het on geluk ontstond toen de bestuurster een rijstijl van een bekende wilde demonstreren, te ver naar links stuurde en de auto in een slip raak- LEIDEN Onder de veelbelovende naam Geuzenes- tafette hebben de Leidse atletiékvereningen De Bata ven en AV Holland een bescheiden steentje bijgedra gen aan de drie oktober-viering. Twee dagen na de prestatieloop door de binnenstad, die 376 deelnemers trok, streden gisteren bedrijven, sport- en atletiekvere nigingen in verschillende categorieën om de eer. Van de ongeveer twintig deelnemende ploegen kwam De Bataven niet alleen het snelst maar ook het meest lu diek voor de dag. 'Hoe sneller hoe gekker' leek het motto van de na drukkelijk aanwezige Leidse atletiekvereniging. De ploeg met oud-bondscoach Bram Wassenaar legde het 6x500 meter lange parcours (heen en weer over het Le vendaal) in 7.42,6 als op één na snelste af. Spreekstal- meester Harry Touw stond bij de prijsuitreiking zelfs e zwaar opgemaakte at- n ferme kus gaf. De snelste ploeg was tevens het vreemdst uitgedost. Gehuld in luiers lieten de snelste Bataven de klok al na 7.24,7 stilstaan. Dat was veruit de beste tijd van de dag. Overigeris was de Geuzenestafette een volledig Leidse aangelegenheid. Vanwege het vroege tijdstip (11.00 uur) konden alleen De Bataven en AV Holland teams op de been brengen. De wedstrijd voor atletiek verenigingen gaf daardoor een eenzijdig beeld te zien. Bij de bedrijven won één van de vele 3M-ploegen, die momenteel hard trainen voor de marathon van New York (9.31,9). De IJssportverening realiseerde bij de verenigingen veruit de snelste tijd (8.44,4). (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - De politie was gis teravond en vannacht mas saal aanwezig op en rond het .kermisterrein en het cen traal station. Vergeefs, zo leek het wel, want er deden zich nauwelijk problemen voor. De strategie van de po litie om, als er maar iets ge beurt, meteen in te grijpen en onrust in de kiem te smo ren lijkt vruchten af te wer pen. Tot het middernachtelijk uur ble ven ongeregeldheden beperkt tot openbare dronkenschap, vallende mensen en een enkele persoon die onwel was geworden. Op de Witte Singel werden, in strijd met wat ge bruikelijk is op 3 oktober, foutpar- keerders -op de bon geslingerd. Twee personen werden het slacht offer van zakkenrollers. Op de Steenstraat en het kermisterrein werden ze respectievelijk 35 en ruim 200 gulden armer. Rond één uur trad de politie op toen de ondernemer van de schiet tent het aan de stok kreeg met een 21-jarige Hagenaar die van geen op houden wilde weten. De Hagenaar en twee van zijn kameraden, die hem te hulp waren geschoten, wer den aangehouden. Eén van de twee had een vol bierblikje naar een agent gegooid. Om 3 uur is een groepje van 7 Leidse knapen, in de leeftijd van 17 tot 23 jaar, opgepakt nadat ze een winkelruit hadden vernield van Leen Bakker aan het Stationsplein. Het zevental, geen onbekenden van de politie, zou ook aan auto's heb ben geknoeid. Om even over vier werden vier Leidse knapen, in de leeftijd van 18 tot 21 jaar, aangehou den omdat ze de afgesloten Mors- poort wilde openrammen. Nog maar nauwelijk smet het karwei be gonnen werd het kwartet al in de kraag gegrepen. Aan de Oude Vest raakte een auto door onbekende oorzaak te water, Niet uitgesloten wordt dat de auto een zetje heeft ge had. De Leidse politie hield vannacht ook, in samenwerking met korpsen uit omringende gemeenten, een grote alcoholcontrole in Leiden en omgeving. In totaal zijn 352 auto mobilisten aangehouden en gecon troleerd. 17 zaten onder invloed achter het stuur en kregen een pro- ces-verbaal en een rijverbod. Acht anderen kregen, omdat ze te veel ge dronken hadden, alleen een rijver bod opgelegd. Brandweer en reinigingsdienst hebben het dit jaar ook rustiger ge had dan andere jaren. De brand weer hoefde slechts in actie te' ko men voor het blussen van vier con tainerbrandjes in de omgeving van het station en de Beestenmarkt. De grote inzet van de politie en de voor lichtingscampagnes over vandalis me hebben succes gehad, menen woordvoerders van de reinigings dienst en de brandweer. opgeleverd, is nog niet bekend maar volgens de reiniging is minder vuil opgehaald dan vorige jaren. In 1988 bedroeg de opbrengst 28.000 kilo aan bierblikjes, plastic, etens resten en andere rotzooi. In de nacht van 2 op 3 oktober werd een 17-jarige Leidse jongen in een snackbar door een pnbekende man geslagen omdat hij de man zou hebben aangestaard. De jongen hield er een dichtgeslagen oog aan over en een paar lossen tanden. Hij moest in het Academisch Zieken huis worden behandeld. Een vriend die te hulp schoot werden ook de tanden door de lip geslagen. Een bewoonster vabn een woning aan de Dullebakkerssteeg werd in de nacht van maandag op dinsdag verrast door een stuk trottoirband die door het raam van haar woning werd gesmeten. De kleurentelevisie en ander huisraad sneuvelde. De daders zijn er als een haas vandoor i de reiniging zijn tot vanmiddag bezig geweest met hun grote schoonmaak. Vannacht waren zij met 80 mensen op straat. Om één uur 's nachts werd begon nen met het weghalen van de grote hopen vuil om brandstichting te voorkomen. Daarna werden de bus routes rond het Stationsplein be gaanbaar gemaakt waarna om vier uur met bijna al het materieel werd uitgerukt om de stad van zijn vuil te ontdoen. Hoeveel rotzooi dat precies heeft Agent gewond na kopstoot LEIDEN - Een 29-jarige Leidse agent is gisteravond gewond ge raakt toen hij en een collega ingre pen bij een hooglopende ruzie tus sen een man en vrouw in hun wo ning aan het Kwekerijplein. De vrouw wilde met haar kinderen de woning verlaten omdat zij door de man mishandeld zou zijn. De man wilde daar niets van weten en poog de het vertrek van de vrouw te be letten. Nadat de agenten tussenbei de kwamen kreeg één van hen een kopstoot en een trap. De agent werd gewond aan het gelaat. De 31-jarige dader is aangehouden. STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17