Akkoord PvdA en CDA over media Belgische bierliefhebbers willen botteldatum op fles EG plaveit weg voor commerciële tv EG helpt Polen en Hongarije Cafeïne snel opgenomen Kinderbestek zonder versiering Beperkte ruimte voor commerciële zenders Alleen VPRO en TROS voldoen aan mediawet Cable One ontslaat gros personeel WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 IIIWIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllll IIIIIHIHIIIIIIIIII 111 III I III Hlllllll llllllllillll II PAGINA 11 Nederlanders zijn stevige koffiedrinkers. Met gemiddeld 4,5 koppen per dag per persoon (9,1 kilo of 203 liter per jaar per persoon) is koffie een van de meest gedronken dranken. Na de Finnen, Zweden, Denen en Noren behoren wij tot de vijf grootste koffiedrinkers ter wereld. Door Ineke Volkers In koffie zit cafeïne, ongeveer 75 mg per kopje. Op zich is deze stof niet schadelijk, maar ze verdrijft het gevoel van vermoeidheid. Cafeïne werkt stimulerend op de hersenen, de nieren, maag en darmen. Overigens zit cafeïne niet alleen in koffie maar ook in thee (zo'n 30 mg per kopje) en in cola (35 mg per glas). Cafeïne wordt snel opgenomen in het bloed. Drie tot vier minuten na consumptie is de helft door het lichaam opgenomen. Ongeveer 2,5 uur na inname is het effect van cafeïne het grootst. Sommige mensen zijn gevoelig voor cafeïne en hebben last van slapeloosheid wanneer zij 's avonds koffie drinken. De gevoeligheid voor cafeïne is zeer verschillend. Gewenning speelt een belangrijke rol. Hoe meer koffie men drinkt, hoe minder gevoelig men is voor de werking van cafeïne. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding adviseert mensen met slaapproblemen cafeïnevrije koffie te proberen. Het aandeel van cafeïnevrije koffie in het totale verbruik is ruim zes procent. Er zijn verschillende technieken om de cafeïne uit de koffie te halen. Bij het meest gebruikte procédé worden de nog groene, ongebrande koffiebonen schoongemaakt met water en waterdamp. Vervolgens wordt de koffie gemengd met een oplosmiddel waarin de cafeïne wel oplost maar de andere bestanddelen van de koffie niet. Nadat de cafeïne is opgelost, wordt de vloeistof met cafeïne verwijderd. Hierna worden de restanten van het oplosmiddel met behulp van stoom van de koffie verwijderd. Ten slotte worden de bonen gedroogd en op normale wijze gebrand. Er kan een restje oplosmiddel in de cafeïnevrije koffie achterblijven. Dit is echter heel weinig: minder dan 0,001 mg per kilo koffie. Dit gehalte ligt ver onder de hoeveelheid die schadelijk zou kunnen zijn voor de gezondheid. Het verwijderen van de cafeïne heeft geen invloed op de smaak. Cafeïne is geen smaakmaker. De groene boon, die wel cafeïne bevat, heeft kraak noch smaak. De smaak wordt verkregen bij het branden van de koffie. Ineke Volkers is diëtist bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding Peter Crombecq, voorzitter van de Ojectieve Bierproevers, nipt van een Chimay Blauw uit 1972. door Rien van Reems Henckels Zwillingswerk heeft een kinderbestek op de markt gebracht zon der konijntje, beertje of hertje. Het voordeel hiervan is, dat het groter wor dende kind niet met een kinderachtig couvert opgezadeld zit. Het bestek is wel op peutermaat maar wijkt verder niet af van de 'volwassen' serie Jessi ca. Door zijn neutraliteit is dit kinderbestek ook aardig voor bijvoorbeeld grootouders die de kleinkinderen als ze daar eten op maat kunnen bedie nen, maar bij andere gelegenheden onderdelen van het bestek ook kunnen gebruiken. Het kost 29,95 gulden is verkrijgbaar bij Henckels Zwillings werk (tel 05498-41815) (fotoGPD) Onlangs kreeg ik in Brugge, in Bierhuis 't Brugs Beertje, een Brand Up gepresenteerd. Het was een pilsje van drie jaar oud en dat krijg je niet elke dag voorgezet. 'In het Antwerpse Bierhuis De Kulminator kijken ze niet op van dit soort dingen. Dirk van Dijk schenkt er al jaar en dag bieren van vele jaren oud. Hij heeft kratten vol met krasse oudjes. Je moet er een liefhebber van zijn, want in zo'n bier van 15 jaar oud is het oorspronkelijke produkt vrijwel nooit meer te herkennen. Een klus voor kenners die er prat op gaan dat zij geblinddoekt acht van de tien bieren feilloos weten te determineren. Ingewijden weten het al lang: bier kan, mits goed behandeld en be waard, stokoud worden en nog met smaak worden gedronken. Ook de brouwers weten het. In veel brou werijen staan in donkere kelder hoekjes bakken met bier langzaam te rijpen. Als ze geopend worden is dat bij bijzondere gelegenheden. Brouwmeester Rose Blancquaert van Liefmans drinkt 25 jaar oude kriekjes en Chris Bauweraerts van Achouffe tovert van tijd tot tijd een stoffige fles Mac Chouffe tevoor schijn. Onbeperkt houdbaar is geen loze kreet op flessen Trappist en Gouden Carolus. Maar nu dreigt iets heel verve lends. We naderen 1992 en dan moet alles in de EG met hetzelfde sop zijn overgoten. Dat geldt ook voor de biercultuur. Dat betekent dat straks de vermelding van een houdbaar heidsdatum op bieretiketten ver plicht zal worden tenzij de verant woordelijke bewindslieden tijdig tot inkeer worden gebracht. Zuipen Vroeger was het in België heel ge woon dat de uitbater van een stami nee zelf bepaalde wanneer een bier rijp was om geschonken te worden. Soms verkocht hij zelfs nee als het bier in de kelder nog maar een jaar of wat jong was, de gast moest dan gewoon een paar maanden wachten voordat hij zijn favoriete brouwsel te drinken kreeg. Peter Crombecq van de consu mentenvereniging De Objectieve Bierproevers in Antwerpen herin nert zich die tijd: "In 't Moortgat gingen we altijd een Duvel drinken. Alleen maar als 'Moeke' vond dat hij 'goed' was, en goed wilde voor haar zeggen: "Minstens drei joar h'e manneke, anders is da toch nie te zuipe!" Pas in 1960 verplichtte de wet in België voor levensmiddelen inclu sief bier de vermelding van een houdbaarheidsdatum. Een eerste uitzondering werd gemaakt voor wijn en sinds 1986 ook voor bieren met hergisting op fles en verzuring op fles. Op het ogenblik is het zo dat be halve de laatstgenoemde uitzonde ringen ook bieren met meer dan tien procent alcohol en bieren met een door de brouwer aangegeven houdbaarheid van meer dan acht tien maanden niet verplicht zijn een houdbaarheidsdatum te voeren. In Nederland is een houdbaarheidsda tum verplicht tenzij een houdbaar heid van meer dan achttien maan den gegarandeerd wordt. De wet kan tot grote dwaasheden leiden. Twee jaar geleden verbood de Keu ringsdienst voor Waren de Amster damse brouwerij 't Y om op haar eti ketten te vermelden: 'Houdbaar tot St. Juttemis'. De Fryske Bierbrou werij vermeldt met toestemming van de regionale Keuringsdienst uitsluitend een botteldatum op het etiket, maar Belgische brouwers die hun bier met botteldatum naar Ne derland exporteren, krijgen van de importeur te horen dat de Keurings dienst een waarschuwing heeft uit gedeeld. Geen bederf Bier bederft niet, dat heeft een door de Objectieve Bier Proevers geënta meerd onderzoek door het laborato rium van Stella Artois uitgewezen. Bier met nagisting op fles vormt es ters en hogere alcoholen. Na vijf jaar smaakt het bier minder zoet, aromatischer en sterker. Bier met verzuring op fles (de vlaamse brui ne bieren bijvoorbeeld) ontwikkelt melkzuur en wordt zuurder. Na de periode van vijf jaar treedt in beide gevallen en bij gepasteuriseerde en gefilterde bieren al direct oxidatie Dirk van Dijk reisde in 1978 naar Engeland om Thomas Hardy Ale te ha- op die leidt tot een zekere maderisa- tie: het bier krijgt eerst een port- achtige en later (soms na tien jaar) een sherry-achtige smaak. De Objectieve Bier Proevers be pleiten afschaffing van de houd baarheidsdatum waarmee slechts de consument wordt bedot en de brouwer die graag zijn bier ziet doorstromen in de kaart gespeeld. In plaats daarvan zou er een bottel datum moeten komen, zodat de consument zelf kan bepalen hoe oud hij zijn bier wenst te drinken. Chimay van 1972 De Objectieve Bier Proevers onder streepten hun gelijk door in de Kul minator een proeverij te organise ren met Trappist Chimay (blauwe dop) van 1979 tot 1989 en van 1972 en 1974. De Chimay van 1972 gaf een sterk mondgevoel en had een wijnachtige, volle rozijnensmaak. De ontwikkeling was duidelijk langzamer gegaan dan bij de acht jaargangen Hoegaarden Grand Cru die eveneens werden uitgeschon ken. De 76er van Hoegaarden was sherry-achtig en licht zurig. Stuk voor stuk heerlijke bieren om te drinken, maar dat was ook het 23 jaar oude biertje van de Antwerpse brouwerij Matthieu die in 1966 sloot en de 28 jaar oude Westmalle Triple die een robijnrode kleur had aange nomen. Brouwerij Marine in Brus sel sloot in 1978 de deuren maar het 25 jaar oude flesje Navy's Christmas Ale smaakte als nectar en had zelfs een behoorlijke dosis zoet weten te behouden. Dirk van Dijk: "In 1978 reisde ik naar Engeland om wat flesjes Tho mas Hardy Ale te veroveren. Het eti ket vermaande het flesje niet te ope nen voor 1988. Maar Michael Jack son adviseert in zijn standaardwerk over bier om het pas na 25 jaar te drinken. Zo zie je, in Engeland zijn ze nog straffer dan in België". BINNENLAND BUITENLAND DEN HAAG (ANP/GPD) Naast de drie bestaande Nederlandse tv-netten voor de tradi tionele omroepen moet er ruimte komen voor een beperkt aantal commerciële stations. Deze krijgen echter geen apart vierde net, maar moeten gewoon ergens op de kabel. Hoe veel die toelating gaat kosten, is nog een kwestie van onderhandelen met de liefhebbers. Véronique en TV 10 krijgen daarbij geen voorkeursbehandeling. Zo luidt de kern van het akkoord dat CDA en PvdA hebben bereikt over het mediabeleid. De fracties van beide partijen gaven gisteren het groene licht aan het akkoord dat De Vries en Kok eerder in de forma tiebesprekingen bereikten. Beide partijen stelden gisteren dat nieuwe mediawetgeving er over een half jaar kan zijn. De opstelling van de fracties was van belang voor het mondeling overleg vanmorgen in de Tweede Kamer met demissionair minister Brinkman (WVC). De Kamer pra^t over de brief van Brinkman waarin de bewindsman stelt dat de huidige mediawet sterk genoeg is om com merciële stations als Veronique en TV 10 van de kabel te houden. Zo wel CDA-kamerlid Beinema ('Je hoort mij niet zeggen dat Veronique binnen een paar dagen van de kabel af is') als PvdA-woordvoerster Van Nieuwenhoven vinden dat de brief voldoende gespreksstof biedt. De bewindsman vraagt bijvoor beeld zijn beide wetswijzigingen - verruiming van het STER-regime en uitbreiding reclamezendtijd en de Nederlandse kabel kunnen wor- aanpassing van de voorwaarden den doorgegeven - te behandelen, waaronder buitenlandse zenders op Maar tevens laat hij doorschemeren dat hij zonder machtiging van de Kamer geen zinvolle initiatieven kan ontwikkelen om tot een duaal bestel in Nederland te komen. Na afloop van het formatieover leg zei De Vries gisteren het het meest waarschijnlijk te achten dat het aantal concessies voor commer ciële zenders beperkt zal zijn. In principe kunnen alle gegadigden zich melden. Maar volgens De Vries krijgen TV 10 en Véronique geen voorkeursbehandeling wegens 'de voorsprong van hun illegaliteit'. Hij meent dat ook Véronique op dit mo ment geen legale status heeft en van de kabel moet. De Vries gaf aan dat het bestel zoals dat de beoogde coalitiepart ners voor ogen staat eerst maar eens 'netjes' in wetgeving moet worden vastgelegd. Daarin zullen de voor waarden worden verankerd op grond waarvan de twee huidige commerciële omroepbedrijven eventueel tot de kabel zullen wor den toegelaten. Overigens geldt ook voor de publieke omroepen TROS, AVRO en Veronica dat zij in het nieuwe bestel geen voorrang krij gen voor een commerciële conces- LUXEMBURG - Met de aan vaarding van de Europese tele visie-richtlijn heeft de EG-mi- nisterraad gisteren in principe de weg vrijgemaakt voor com merciële televisie in Nederland. Binnen twee jaar moet de Ne derlandse mediawet worden veranderd om commerciële tele visie mogelijk te maken. Maar dat betekent niet dat de com merciële omroepen nu vrijuit hun gang kunnen gaan. door Hans de Bruijn De richtlijn geeft de Nederland se regering namelijk ook het recht strengere, verdergaande maatregelen te treffen op televi siegebied. Dat betekent volgens de regering dat alleen commer ciële omroepen worden toegela- ten, die voldoen aan de eisen die in die nieuwe mediawet worden opgenomen. In die visie is geen plaats voor omroepen als Vero nique en TV10, die 'via de ach terdeur' de ether binnenkomen. "Als je de richtlijn naar de let ter en geest uitvoert, betekent zij dat je commerciële tv niet volledig buiten de deur kan hou den", zei minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gis teren. Maar dat betekent vol gens hem niet dat er nu een situ atie van 'vrijheid blijheid' voor commerciële zenders ontstaat. Ook minister Brinkman rea geerde gisteren in die trant. Er zal volgens Van den Broek een nationale mediawetgeving blijven bestaan en de Raad van State zal zich op de mediawet kunnen blijven beroepen. "We moeten hopen dat nu ernst wordt gemaakt met de nationale discussie", zei de bewindsman. "Daarbij moeten we proberen de handhaving van ons pluritor- me omroepbestel te verzoenen met de legitieme vraag naar commerciële televisie". Veronique Wat de aanvaarding van de richtlijn op korte termijn voor gevolgen zal hebben voor Vero nique en TV10 is nog onduide lijk. Volgens Van den Broek moet in laatste instantie net Eu ropees Hof van Justitie uitma ken of deze zenders zich schul dig maken aan ontduiking van de EG-regels. Nederland stem de voor de richtlijn, omdat de Europese Commissie bereid was een verklaring uit te geven, waarin zij zegt dat zij zal waken tegen oneigenlijk gebruik van de richtlijn, en daarbij rekening zal houden met de jurispruden tie van het Europees Hof in ver gelijkbare zaken. Daarmee spreekt de Commissie zich vol gens Van den Broek uit tegen de zogenaamde 'U-bochtconstruc- tie', waarbij omroeporganisaties die in een land (Nederland) ge vestigd zijn hun programma's vanuit een ander EG-land (Luxemburg) uitzenden, om zo doende de nationale media-wet geving te ontduiken. De verklaring heeft overigens geen juridische betekenis. Het is niet meer dan een politieke verklaring. Maar op grond daar van meent de regering dat zij kan optreden tegen Veronique en TV10. Of sprake is van onei genlijk gebruik van de wet, kan in laatste instantie alleen het Eu ropees Hof uitmaken. Het Hof zal daarbij volgens Van den Broek niet alleen rekening moe ten houden met de letter van de EG-richtlijnen, maar ook met de bedoelingen die de twaalf lidsta ten daarmee gehad hebben. En bij het bepalen van die bedoe ling zal de verklaring van de Commissie zeker een rol spelen. Overigens kan het Hof zich zo lang de EG-richtlijn nog niet door de parlementen in alle twaalf landen is goedgekeurd, formeel niet op de tekst ervan beroepen. Het zal dan moeten teruggrijpen op het EG-verdrag, dat in artikel 59 slechts de vrije handel in goederen en diensten regelt. De concrete situatie rond Ve ronique en TV10 is in de Eu ropese Commissie overigens nog nooit ter sprake geweest. De Luxemburgse EG-commissaris voor mediazaken, Jean Donde- linger, zei dat de Commissie pas in actie komt als er een verzoek daartoe op tafel ligt. En dat is nog altijd niet gebeurd. liedjesprogramma 'Los Vast' van de NCRV ook tot cultuur gerekend. Aldus de cijfers van een onder zoek van het Commissariaat voor de Media naar de naleving van de re gels over het vorige jaar. De media wet schrijft de volgende minimum eisen voor: cultuur: 20 procent; in formatie: 25 procent; educatie: 5 procent en verstrooiing: 25 procent. Het Commissariaat ziet overigens geen reden tot maatregelen. De me diawet is pas vorig jaar aangeno men en de omroepen moeten een ruime overgangstermijn krijgen, al dus het Commissariaat. LUXEMBURG (GPD) - De EG- landen zijn bereid volgend jaar min stens 700 miljoen gulden uit te trek ken voor economische hulp aan Po len en Hongarije. De ministers van buitenlandse zaken van de twaalf spraken zich gisteren in Luxem burg uit voor een voorstel hierover van de Europese Commissie. De Europese Commissie heeft een actieprogramma opgesteld, dat totaal 1,4 miljard gulden omvat. De resterende 700 miljoen gulden zul len moeten worden opgebracht door de twaalf niet-EG-landen uit de 'Groep van 24' rijke, westerse landen, waaronder de Verenigde Staten en Japan. De Nederlandse Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei gisteren grote waardering te heb ben voor de initiatieven van de Eu ropese Commissie. Hij zei te ver wachten dat nu ook de niet-EG-lan den hun steentje aan de hulp aan Polen en Hongarije zullen bijdra gen. Van den Broek noemde de westerse financiële hulp zeer be langrijk voor het welslagen van de veranderingen in vooral Polen. Van den Broek aarzelt over het verlenen aan Polen van speciale handelstarieven voor de export. De EG kent dergelijke 'preferenties' een groot aantal ontwikkelingslanden en er zijn pleidooien om ook Polen en Honga rije van die voorkeursbehandeling te laten profiteren. Het risico is echter dat dan ook al lerlei andere landen die zulke tarief voordelen nu niet kennen, zoals de Latijnsamerikaanse, bij de EG zul len aankloppen. Nederland is wel voorstander van afschaffen van de beperkingen op de aantallen goede ren die uit Polen en Hongarije naar de EG worden geëxporteerd. De Democratische meerderheid in het Amerikaanse Congres wil omvangrijke hukp aan Polen bie den: onder meer 887 miljoen dollar aan voedselhulp en andere econo mische steun, geldend voor de ko mende drie jaar. De democraten stellen verder een bevriezing van vijfjaar voor van de schuld van 2,5 miljard dollar die Polen heeft bij Amerikaanse banken en van 1,4* miljard dollar aan leningen bij inter nationale bankinstellingen. Zij heb ben ook de Poolse leider Walesa uit genodigd. De regering-Bush ging tot dusver niet verder dan een toe zegging van 225 miljoen dollar aan steun voor Polen en Hongarije. HILVERSUM (GPD) - Alleen de VPRO en de TROS brengen een programma, zoals dat in de media wet wordt woorgeschreven. KRO, NCRV en VARA voldoen geen van drieën aan de eis dat minstens 25 procent van de totale zendtijd aan informatieve programma's moet worden besteed. Deze drie omroe pen houden zich ook niet aan de verplichting dat minstens de helft van de zendtijd met eigen produk- ties moet gevuld worden. Geen enkele omroep blijkt pro blemen te hebben met de mini 's van 25 procent voor amuse ment: de EO besteedt de minste aandacht aan deze categorie (34,9 procent), de VARA het meeste (73,4 procent). AVRO en Veronica halen met hun programma's niet het voorge schreven miniumum van vijf pro cent educatieve programma's. On voldoende aandacht voor cultuur tonen Veronica, EO en AVRO. De andere omroepen komen nét bóven de minumumeis van twintig pro cent uit. Met uitzondering van de VPRO, die ruim het dubbele haalt. Overigens wordt het begrip cultuur ruim geïnterpreteerd. Zo wordt het HILVERSUM (GPD) Het commerciële radiostation Cable One ontslaat 25 van de 30 medewerkers, nu het van de kabel is verdwenen. Volgens woordvoerder Tom Mulder gaat de ingekrompen groep voorlopig verder met het maken en uitzenden van programma's. Vooral in België en Westduitsland luisteren veel men sen (circa 1 miljoen) naar het radiostation. De medewerkers van Cable One kregen maandag te horen dat er 25 mensen moeten afvloeien. De aandeel houders, waaronder Philips, Aegon, NMB en Willem van Kooten, besloten afgelopen weekeinde tot de in krimping. Wanneer Cable One weer op de kabel wordt toegelaten, kunnen de ontslagen werknemers weer in dienst komen. Volgens Mulder betekenen de ontslagen niet het de finitieve einde. "Ik ben er voor honderd procent van overtuigd dat we volgend jaar weer terug zijn. Of zo snel als de politiek zich aanpast, of wij ons aanpassen aan de politiek", aldus Mulder. Het is overigens nog de vraag of Cable One weer op de kabel mag. De commerciële radio-omroep mocht van de Raad van State niet op de kabel omdat de U- bocht constructie (hoofdkantoor in Londen maar uit zendingen vanuit Nederland) was opgezet om de me diawet te omzeilen. Het Commissariaat voor de Media had Cable One wél willen toelaten, maar werd terugge floten door de Raad State.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11