TAD LEIDEN Ruuntevaartafdeling van Fokker groeit in Leiden snel tot 500 werknemers Muziekkorpsen willen btw terug van belastingdienst LEIDSCH DAGBLAD Echtpaar Van der Aar in Gouden Koets op 3 oktober Buurtvereniging boos over huisvesting dansgroep in oud-ziekenhuis Hooigracht Licht en goede sloten om inbrekers te weren s MAANDAG 2 OKTOBER 1989 LEIDEN - Het bedrijf Fok ker Space Systems (FSS) verwacht de komende jaren fors te groeien. Nog voordat de onderneming in 1991 haar nieuwe pand op het science- park in de Leidse Leeuwen hoek betrekt, zal het huidige aantal werknemers zijn ge stegen tot 450. Directeur J.P.P. Groen van FSS rekent erop dat het personeelsbe- ze plaats eenvoudig i met het openbaar v dige ruimte is om uit te breiden t plaatst en een technische ruimte van 4400 vierkante meter. Mogelijk heden genoeg dus voor expansie", de grondprijs er redelijk was. "Ook aldus Groen, het feit dat we op kwamen te zitten, kelijk contacten kunnen leggen met geveer 40 miljoen gulden. Omdat i de Leidse t het huurpand in Amsterdam i rol gespeeld, zij het verhuizing kan worden afgestoten, een secundaire", stelt Van der Waal. De uitbreidingsmogelijkheden en de bereikbaarheid met het open baar vervoer zijn volgens directeur Groen de belangrijkste voorwaar den geweest. "Personeelsleden Stand daarna nog eens met bezoekers moeten er vanuit Am- tien procent per jaar zal toe- sterdam of Schiphol snel door Wim Wegman De raad van commissarissen voudig kunnen komen. En wat de uitbreidingsmogelijkheden betreft: op Schiphol en in Amsterdam Zuid- Oost kunnen we nu geen kant meer op. In Leiden krijgen we een terrein van ongeveer 2,7 hectare, waarop in eerste instantie een kantoor van 11.000 vierkante meter wordt ge- zijn bestaan afdeling rekent FSS erop dat haar huisves tingskosten niet zullen stijgen. De eerste paal voor het nieuwe gebouw bedrijf gaat vermoedelijk het ko mend voorjaar de grond in. Als alles meezit, kan FSS het in de tweede helft van 1991 betrekken. Overigens is de verhuizing ook na het besluit van de Raad van Commissarissen nog niet helemaal zeker. Het bedrijf moet eerst het advies van de onder nemingsraad afwachten. Ruimtevaart Fokker Space Systems begon ruim 20 jaar geleden als de vliegtuigfabriek. In middels is het uitgegroeid tot een zelfstandige dochter maatschappij FSS naar Leiden te verplaatsen. De onderneming is nu LEIDEN - Een 10-jarig Leids meisje onderneming. Het bedrijf legt zich nog gehuisvest op het Fokker-ter- is zondagmiddag gewond geraakt toe op het ontwikkelen, testen en rein op Schiphol en in een kantoor toen zij op de Hoge Rijndijk werd assembleren van onderdelen van in Amsterdam Zuid-Oost. "Het feit geschept door een personenauto, onder meer satellieten en raketten, dat het bedrijf nu op twee verschil- Het kind reed met haar fiets, zonder De belangrijkste opdrachtgevers lende plaatsen is ondergebracht, is te kijken, de rijweg op. De bestuur- zijn de JEuropese ruimtevaartorga^ redenen dat we verhui- der van de auto. een 51-jarige i", zegt financieel manager P.C. der Waal. ontwijken. Het kind is met In de praktijk blijkt het nogal broken been en vermoedelijk een hersenschudding naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. wat problemen op te leveren als dewerkers voortdurend heen en weer moeten reizen tussen het kan toor in Amsterdam Zuid-Oost en de testruimte en laboratoria op Schip hol. Het werk kan wat vlotter verlo pen als de organisatie in één pand is gehuisvest". "De andere reden", vult directeur Groen aan, "is de groei van de vlieg tuigfabriek door het succes van de F 100 en de F 50. Fokker heeft op Schiphol meer produktieruimte no dig. De plek die FSS nu inneemt kan ze goed gebruiken. Daarbij komt nog dat we ook zelf, door onze eigen groei, heel wat meer ruimte nodig hebben". Universiteit De onderneming heeft, toen ze op zoek was voor een nieuw onderko men, ongeveer twintig terreinen be keken in onder meer Amsterdam, Alphen aan den Rijn en Haarlem. Betonrot bij Sylvius kost rijk 1,2 miljoen LEIDEN Het Sylvius Laboratori um aan de Wassénaarseweg wordt het ruimtestation Columbus, voor 1,2 miljoen gulden opgeknapt. Het 17 jaar oude gebouw heeft te lij den van betonrot, die als gevolg van de constructiefouten bij de bouw is opgetreden. De eerste tekenen hier- Uiteindelijk viel de keus op de het gebouw. Het aannemingsbedrijf gaard die ook op terreinen buiten de T u dat verantwoordelijk was voor de ruimtevaart is toe te passen", stelt bouw kan niet aansprakelijk wor den gesteld omdat het zo'n 10 jaar geleden failliet is gegaan. Leeuwenhoek in Leiden omdat de- Alcoholcontrole Groen. Eén van deze nieuwe activiteiten de ontwikkeling van simulatoren. LEIDEN - De politie heeft dit week einde bij een alcoholcontrole in Lei den en omgeving in totaal negen personen aangehouden die met te veel drank op achter het stuur za ten. Van vrijdag op zaterdag werd gecontroleerd op de Voorschoter- weg en Hoge Rijndijk. Hier kregen vier bestuurders een rijverbod op gelegd. Van zaterdag op zondag werd slechts één persoon aange houden. Op de Persant Snoepweg in Lei derdorp negeerde de bestuurder van een personenauto het stopte ken van de politie. Na een korte ach tervolging werd de autp leeg aange troffen op de Simon Smitweg. De personenauto bleek te zijn gestolen in Amsterdam. Volgens een woordvoerder be- Daarmee kunnen mensen ervaring staat er geen gevaar voor instorting opdoen in het besturen van allerlei of vallende betondelen. De hoofd-voertuigen - van tram tot tank - zon- bewapeining van het gebouw is niet der dat ze één stap zo'n voertuig aangetast, de betonrot heeft zich al- hoeven zetten. Omdat instellingen leen voorgedaan in delen die bloot met dergelijke simulatoren geld staan aan weer en wind zoals borst- kunnen besparen, mensen beter weringen. De los zittende stukken kunnen trainen en bovendien het beton zijn inmiddels weggehaald, milieu minder hoeven te belasten, De opknapbeurt moet eind dit jaar verwacht Groen dat deze apparaten zijn voltooid. een grote vlucht zullen i LEIDEN Het Leidse echtpaar Simon en Annie van der Aar is uitver kozen om tijdens 3 oktoberoptocht de rollen van de koning-stadhouder William en zijn vrouw Mary te spelen. Zij nemen dan plaats in de Gou den Koets. Ook worden zij tijdens de rest van de viering door het 3 octo- berbestuur in de watten gelegd. Het is de bedoeling dat dit elk jaar her haald wordt. De 3 October-Vereeniging plaatste onlangs in de Leidse bladen een oproep aan bevolking om namen te geven van mensen die het verdie nen om in het zonnetje te worden gezet. Uit die namen zijn nu Simon en Annie gekozen, omdat zij vrijwilliger zijn aan de basisschool De Singel. Oom Simon en Tante Annie, zoals zij door de leerlingen worden ge noemd, zijn leeshulpen en invalkrachten. Oom Simon weet de kinderen te boeien met verhalen van vroeger. Bekend van hem is het verhaal over het jongetje dat op 3 oktober aan een luchtballon bleef hangen en door de lucht werd meegesleurd. Hij is altijd werkzaam geweest in de grafische industrie en maakt dan ook het schoolkrantje. Simon was tijdens de oorlog actief in het verzet. nisatie ESA, de overheid en enkele uit Apeldoorn, kon het meisje niet commerciële ruimtevaartbedrijven. FSS fabriceert zelf niets. Dit werk wordt allemaal uitbesteed. Werkzaamheden in de zogenaamde 'cleanroom' in de vestiging van FSS bij Schiphol: precisiearbeid in een stofvrije ruimte, werk dat vanaf 1991 in Leiden zal worden gedaan. (foto pr> De belangrijkste 'produkten' van het bedrijf zijn zonnepanelen en standregel-apparatuur voor satellie ten en apparaten die de warmte- huishouding van kunstmanen ver zorgen. Verder is FSS verantwoor delijk voor belangrijke onderdelen van de Europese raket Ariane 4. In de-toekomst hoopt Fokker Space Systems ook te worden betrokken bij onder meer de bouw van de Aria ne 5, de robotarm van het Europese ruimteveer Hermes en delen van Hoewel FSS verwacht dat de ruimtevaart, en vooral de commer ciële ruimtevaart, de komende ja ren nog fors zal groeien, wil het be drijf zich ook op andere gebieden werden al eerder zichtbaar gaan toeleggen. "We willen minder de opknapbeurt dig. We kunnen ons ook op andere LEIDEN De brandgangen ach ter de huizen langs onder meer de Irenestraat, Bernhardkade en omgeving in Leiden-Noord, wor den de komende maanden van verlichting voorzien. Bovendien worden de sloten van de achter bergingen verbeterd. Kosten: rond 30.000 gulden. Omdat de woningbouwvereni ging De Eendracht de kosten in de huurprijs wil doorberekenen, overweegt de gemeente Leiden eenderde van de totaalkosten - 10.000 gulden - voor haar reke ning nemen. Hierdoor wordt de maandelijkse huur niet met 1,50 gulden verhoogd, maar met slechts één gulden. Een bedrag, zo zegt welzijn-ambtenaar W. van den Eshof, dat voor de bewoners acceptabel is. De 1,50 gulden von den zij wat aan de hoge kant. Het aanbrengen van de verlich ting en het verbeteren van de slo ten maakt deel uit van een groot ser opgezet plan ter bestrijding van de criminaliteit in Leiden. De gemeenteraad buigt zich deze maand over dat plan. Keurt hij het goed, dan wordt wellicht nog dit jaar een begin gemaakt met de werkzaamheden, maar anders ze ker begin 1990. Over het waarom van de ver lichting en de sloten zegt Van den Eshof, dat het nogal eens voor komt dat juist via die achteruit gangen inbraken plaatshebben. Verlichting en betere sloten moe ten de inbrekers op afstand hou den. De Eendracht is de eerste wo ningbouwvereniging in Leiden die gebruik maakt van de ge meentelijke subsidiepot. Een pot waarin totaal 100.000 gulden is ge stort. Van den Eshof: "Natuurlijk willen wij best alle brandgangen van verlichting voorzien, maar dan is er meer nodig dan de ton waarover wij nu de beschikking hebben. Maar elke woningbouw vereniging die plannen heeft om de veiligheid van de achteruit gangen te verbeteren, kan en be roep op subsidie doen. Als het geld op is, is het op. Dus wie het eerst komt, wie het eerst maalt". LEIDEN - De buurtvereniging Pan- cras-Oost is boos op de Stichting Studentenhuisvesting omdat deze een ruimte in het oude Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht heeft verhuurd aan een folkloristische dansgroep. De stichting heeft ver zuimd hiervoor een vergunning bij de gemeente aan te vragen. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt de stichting in staat gesteld dit alsnog te doen. De aanwezigheid van een dans groep is voor de buurtvereniging opnieuw een bewijs dat de Stich ting Studentenhuisvesting zich niet aan de regels houdt. "Als het zo gaat, zit er binnen de kortste keren een dansschool in het pand", zegt buurtwerker V. Kokke. De buurt vereniging vreest dat dit soort acti viteiten voor parkeeroverlast in de wijk zorgt. De buurtvereniging maakte zich eerder boos op de tijdelijke huisves ting van 200 studenten in het pand. Dit gebeurde op basis van een mon delinge afspraak tussen de stichting en wethouder D. Tesselaar. "De stichting verkeerde in de veronder stelling dat ze hiervoor geen ver gunning hoefde aan te vragen", zegt gemeenteambtenaar G. Schramm. Die vergunning is inmiddels wel aangevraagd en wordt deze week door de gemeente verstrekt. Dan is de buurtvereniging in de gelegen heid hiertegen officieel bezwaar aan te tekenen. De vereniging heeft al aangekondigd dit te doen maar ook schorsing aan te vragen van de ver gunning. Inmiddels wordt het oude ziekenhuis al enkele maanden door studenten bewoond. Echtpaar uit kanaal gered Hink buit bij café-inbraken LEIDEN - Een Leids echtpaar is za terdagavond rond zes uur met de bromfiets in het Rijn- en Schieka- naal terechtgekomen. De 52-jarige man en zijn 49-jarige echtgenote re den over het Roomburgerpad, aan de kant van het water. Omdat de man een flinke slok op had besloot de het tweetal verder te gaan lopen, ca- Eenmaal aan de wandel struikelde de echtelieden waardoor LEIDEN - Bij een inbraak, nacht van zaterdag op zondag, fé De Drie Haringen aan de Middel stegracht is een bedrag van 1400 het echtpaar met bromfiets en al i gulden, een cassetterecorder, 50 het water viel. pakjes sigaretten, een aantal dozen met sigaren, een zwart-wit televisie en een hoeveelheid eetwaren buit gemaakt. De inbrekers zijn het café Roelofarendsveen, die de drenke- binnen gekomen door gangsdeur te forceren. Uit café-brasserie Huis De Bijlen aan de Morsstraat is zaterdagavond een een aantal ingevulde giroche ques en een bedrag van 1000 gul den, dat achter de kassa lag, ver dwenen. Bij een inbraak in een woning aan de Middelweg is een kleurentelevi sie, een videorecorder, een aantal compact-discs en een bedrag van 300 gulden buitgemaakt. De totale schade wordt geschat op ongeveer 7000 gulden. lingen passeerde, sprong i ter en trok de vrouw naar de kant. De man was op dat moment niet meer te zien. Een Leidse vrouw die te hulp schoot slaagde er toch in om ook de man weer op het droge te helpen. De Leidenaar ademde op dat moment al niet meer. Reanima tiepogingen hadden evenwel suc ces. Het echtpaar is met spoed over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Het kostte brandweer en ziekenwagens overigens de nodige moeite om bij de plaats des onheils te komen. Financiële zorgen bij opening nieuw muziekcentrum Muziek In Odessa aan de Hogewoerd treden vandaag en morgen bands op. Op 2 ok tober treedt vanaf 21.00 uur de Haarlem se band Gotcha op. Morgen is vanaf 16.00 uur de band Bob Color te zien en te horen Film In de ruimte van Tuya aan de Hogewoerd 75 is donderdag 5 oktober om 9.30 uur de videofilm Incatem, een open school in Bolivia, te zien. Deze film verhaalt over vrouwen in Bolivia die zelf het heft in han den hebben genomen om hun positie en scholing te verbeteren. Oud-papier De container op de Zeemanlaan voor de interkerkelijke oud-papieractie is op woensdag 4 oktober van 9.00 tot 15.00 uur geopend. Op de feestdag 3 oktober staat de container er niet. Inloopochtend Stichting Vrouwen in de Overgang (VIDO) houdt op woensdag 4 oktober een open inloop- en informatie-ochtend m het vrouwenhuis aan de Douzastraat 34. De ochtend is bedoeld voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar. Belangstellen den kunnen van 10.00 tot 12.00 uur te recht. Mevrouw M. Vos van de Stichting Welzijn opent de deur van het muziekcentrum. Achter haar de wethouders Tes selaar en Kuijers en vervolgens de voorzitters van de verschillende verenigingen. «oto Henk Bouwmio» LEIDEN - De gemeente en de vijf betrokken muziekvereni gingen onderhandelen met de belastingdienst over een terug- gave van vier ton aan btw over de bouwkosten van het muziek centrum op het industrieterrein De Waard. Een dergelijke terug gave betekent dat de jaarlijkse lasten van de verenigingen aan zienlijk worden verminderd. Het muziekcentrum werd afge lopen zaterdag feestelijk ge opend, maar voor enkele van de verenigingen betekent de nieu we huisvesting ook een onzeke re financiële toekomst. De vijf verenigingen (Allegro Viva ce, De Burcht, Con Fueco, K&G en Werkmans Wilskracht) moeten sa men jaarlijks 70.000 gulden neertel len voor hun nieuwe behuizing. Dat zijn de rentelasten over een lening van een miljoen gulden die de vere nigingen moesten sluiten om de bouw van het centrum mogelijk te maken. Wanneer de belastingdienst bereid is de vier ton terug te storten, kunnen de jaarlijkse lasten worden teruggebracht tot ruim 40.000 gul den en ziet het er voor de vijf aan merkelijk zonniger uit. De belastingdienst heeft zich voorlopig op het standpunt gesteld dat er twee ton teruggegeven kan worden. "Het is al heel wat, maar we zijn er niet tevreden mee", zegt J. Reijken, voorzitter van de muziek vereniging De Burcht: "We gaan verder praten met de belasting dienst. Ik verwacht binnen een maand een definitieve uitspraak". Domper De financiële zorgen plaatsten van meet af aan een domper op de vreugde over het feit dat eindelijk een nieuw en modern onderkomen werd gerealiseerd. Het zijn vooral de 'kleintjes' die problemen ver wachten. Grotere verenigingen als De Burcht en K&G kunnen de las ten makkelijker dragen. "Natuurlijk zijn we blij met dit pand", zegt voorzitter M. Sierat van showband Allegro Vivace: "Samen met Werkmans Wilskracht zaten we in een oud schoolgebouw aan de Berlagestraat. Het was er heel slecht. Vooral de laatste maanden werd er steeds meer vernield". Alle gro Vivace is een bescheiden gezel schap met 24 muzikanten en 7 leer lingen. Om de lasten dragelijker te maken, verhuurt de vereniging haar ruimte op dagen dat er niet wordt geoefend. "De eerste tijd zullen we het wel slecht krijgen", zegt Sierat: "De in richting kost een hoop geld". Het Anjerfonds en de Stichting Zomer- postzegels hebben inmiddels be loofd 50 procent van deze kosten voor hun rekening te nemen. "Een schitterend gebouw", vindt ook Reijken: "Jammer dat het niet in het centrum van de stad kon staan. Daar hoort cultuur toch thuis". Hij verwacht dat zijn eigen vereniging het zonder al te veel pro blemen zal redden in het nieuwe centrum. Dat de 'kleintjes' gaan on derverhuren, kan hij wel begrijpen. "Maar om daar nu al aan te begin nen. Wij zijn da^r wat voorzichtig 3 oktober In het muziekcentrum aan J.C. de Rijpstraat beschikken de vijf vere nigingen ieder over een eigen on derkomen op maat. Het gebouw is volledig geïsoleerd zodat de buren niet worden gestoord door de repe terende muziekkorpsen en fcij ook niet van elkaar. "AJs het helemaal stil is, kun je een ander korps horen spelen. Maar zodra wij zelf begin nen, hebben we er geen enkele last van", zegt Reijken. De wethouders D. Tesselaar en F. Kuijers namen afgelopen zaterdag onder grote belangstelling de ope ning van het centrum voor hun re kening. Nadat iedere vereniging een feestnummer had gespeeld werd open huis gehouden. De Burcht deed er nog een schepje bo venop door ook het 30-jarig bestaan te vieren. Tesselaar maakte van de gelegen heid gebruik door kritiek te spuien op de 3 October-Vereeniging die en kele korpsen dit jaar niet toeliet tot de optocht. "Ik ben het daar niet mee eens", zei Tesselaar: "Of je nu groot of klein bent, je hoort bij Lei den". Daar waren ook de vijf verenigin gen het gloeiend mee eens. "Het be sluit is bij ons hard aangekomen", zeht Sierat: "We hebben leden die al vanaf hun tiende jaar meelopen in de optocht". "Iedereen wil dolgraag meelopen op 3 oktober", voegt Reij- ken daar aan toe: "Ik het het gevoel dat dat wordt miskend". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7