LEIDSCH DAGBLAD Véroirique begint vanmiddag NODIG! BOSPEEN EN VARKENSLEVER Amsterdammer (17) geeft gooien ijzeren staaf toe Geurtsen: 'Kansen voor toelating TV 10 op de kabel klein' Ambassades stromen weer vol Oostduitsers Noriega palet leider oppositie Panama op Vier maanden celstraf voor dreigen met injectiespuit MAaimuau 2 ïyoy Van der Scheur toch in Leidse universiteitsraad LEIDEN (ANP) - Abvakabo-voor- zitter Jaap van der Scheur is alsnog benoemd tot lid van de Universi teitsraad van de Rijksuniversiteit Leiden. Dit heeft minister Braks, die het takenpakket van de huidige kamervoorzitter Deetman als mi nister van onderwijs heeft overge nomen, vandaag bekend gemaakt. Behalve Van der Scheur werden ook F.M. Roscam Abbing-Bos, C.J.M. Pluymaekers, H.L. van Ees- teren-Smith en J.C.M. van de Nes benoemd. Twee maanden geleden ontstond beroering rond de mogelijke benoe ming van Van der Scheur omdat de toenmalige onderwijs-minister Deetman de voordracht van de Uni versiteitsraad niet wilde overne- Zijn opvolger Braks neemt de voordracht echter wel over „omdat de Universiteitsraad bij de keuze van zijn buitenuniversitaire leden de grootst mogelijke ruimte moet worden gelaten en de ministeriële toetsing slechts marginaal dient te zijn", aldus Braks. De benoeming is van kracht van af 1 september en geldt voor een ter mijn van twee jaar. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Een 17-jarige Amsterdammer heeft gisteren tegenover de politie bekend tijdens de voet balwedstrijd Ajax-Austria Wien een ijzeren staaf naar de Oostenrijkse doelman Wohlfahrt te hebben gegooid. Hij moet terecht staan voor een poging tot zware mishan deling. Na het incident staakte de scheidsrechter het Europa cup-duel van Ajax. Acht rechercheurs maakten de afgelopen dagen gebruik van zeer duidelijke videobeel den van het interne televisie- circuit van Ajax om de dader te ontmaskeren. Ook belden tientallen mensen de politie om namen van de voetbalvan dalen door te geven. Dat leidde zaterdag al tot de aanhouding van voetbalfans uit Landsmeer en Amsterdam, die betrokken waren bij de sloop het hekwerk. Eén van hen had ook een staaf in de richting van de keeper ge gooid. Dat projectiel bleef echter in het doelnet hangen. Deze arrestanten van 16 tot 20 jaar worden verdacht van openlijke geweldpleging. De staafgooier die de doel man wist te raken werd giste ren gearresteerd tijdens een voetbalwedstrijd waaraan hij als speler van Blauw Wit A3 deelnam. Hij is geen vaste Ajax-supporter van de F-side. Het motief voor zijn daad is nog niet duidelijk. Behalve hem hield de politie ook een jongeman aan. die, met behulp van anderen, de staafgooier juichend op de schouders nam. Het bestuur van Blauw Wit heeft Ajax zijn excuses aange boden en kondigde aan de da der te zullen royeren. In afwachting van de uitvoe ring van een reeks maatrege len aan de F-side bij Ajax za ten gisteren ME'ers voor het hek. Ze hoefden tijdens de wedstrijd tegen FC Utrecht niet in actie te komen. (foto ANP) Zeezeilers leven vier maanden op omgeslagen boot BLENHEIM (AP) Vier zee zeilers hebben zich bijna vier maanden lang op hun omgesla gen boot in de Stille Oceaan in leven weten te houden. Het viertal, drie Nieuwzeelanders en een Amerikaan, spoelde on langs aan op het Great Barrier Eiland ten noordoosten van Nieuwzeeland. De zeilers vertrokken op 1 juni vanuit Picton in Nieuw zeeland voor wat een tocht van drie weken naar het eiland Tonga had moeten worden. Op 225 km uit de Nieuwzeelandse oostkust kwamen zij in een zware storm terecht waarbij hun trimaran omsloeg. De drenkelingen wisten zich op de omgeslagen boot in leven te houden met vis en zeewier. Een speuractie naar de zeilers had geen resultaat en hun fa milie ging ervan uit dat de tocht hen noodlottig was ge worden. Volgens een familie lid verkeren ze in goede ge zondheid. LEIDEN/DEN HAAG - De commerciële zender Véronique begint vanmiddag om 6 uur met de eerste officiële uitzen ding die tot 1 uur vannacht duurt. De afgelopen dagen wa ren op de kabel in deze omgeving al proefuitzendingen te zien. In de juridische strijd rond Véronique en TV 10 nam de Raad van State vanmiddag nog geen beslissing. NOS, STER en de NDP (dagbladen) hadden geëist dat beide zen ders van de kabel worden geweerd, maar vice-voorzitter mr. De Kruyff zei geen noodzaak te zien om vandaag nog uitspraak te doen Ondanks een verbod van de rechter ging het commerciële radiostation Cable One gisteren door met uitzen den. De meeste kabelexploitanten stopten gisteren direct het doorge ven van de programma's. Enkele, onder wie die Van Amsterdam, gin gen er nog mee door, maar zouden vandaag ook stoppen. sprong van de zender is fout en die is niet meer te herstellen." Over het voornemen van minister Brinkman (WVC) om Véronique van de kabel te weren zei Geurtsen: „Veel belangrijker lijkt me wat de Raad van State deze week besluit. Als die oordeelt dat wij ons werk verkeerd hebben gedaan hoeft Brinkman niet meer te schorsen. Maar als de Raad ons gelijk geeft zijn de mogelijkheden om tóch te belexploitanten het Cable One-pro- schorsen niet zo groot." gramma nog doorgeven en vergade ren over mogelijke sancties tegen deze exploitanten. Volgens voorzit ter Geurtsen kunnen zij de hoogste Door het NOB is inmiddels 10 miljoen gulden geïnvesteerd ter voorbereiding van de werkzaamhe den voor TV 10. Het NOB heeft de Mediawet genoemde boete speciale 'unit', bestaande uit 100 krijgen: 50.000 gulden. mensen, opgericht die voor TV10 zou werken. Omdat de investerin- De kans dat TV 10 eind deze gen door bankgaranties zijn gedekt maand alsnog op de Nederlandse ioop het NOB geen financiële kabel wordt toegelaten acht Com missariaatsvoorzitter klein. "Aanpassingen constructie kunnen niet wegnemen dat het station de bedoeling had heeft'om de Mediawet te omzeilen", nalisten aldus Geurtsen gisteren in het NOS programma 'Het Capitool'. „De oor _j's, aldus directeur Horstra, die Geurtsen wel toegaf dat het facilitair bedrijf de TV 10- in dat geval een omzetverlies van 30 iljoen lijdt. Het ontslag van 15 van de 42 jour- 'sten en de onzekere toekomst van TV 10 was dit weekeinde aanlei ding voor hoofd van de nieuws dienst Herman Wigbold om op te stappen. (pagina 2: Joop van den Ende heeft geloof in politiek nog niet verloren) Kosten Kanaaltunnel lopen uit de hand LONDEN (AP) - De kosten van de bouw van de spoorverbinding on der het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk vallen veel hoger uit dan geraamd. Twee jaar geleden werden de kosten begroot op 16,85 miljard gulden, maar die zijn intussen opge lopen tot 23,8 miljard, heeft Euro tunnel, het Brits-Franse bankcon- sortium dat het project financiert, vandaag bekend gemaakt. De banken en bouwbedrijven, die de 50 km lange spoortunnel aanleg gen, zeggen bang te zijn dat het prijskaartje nog hoger zal uitvallen. Na het bekend worden van de cij- Praag te horen fers kelderden de aandelen Euro- (fotoEPA) tunnel op de Londense beurs met zo'n 15 procent. HILLEGOM - Dez< gen massa metaal bleef nacht van de vier loodsen van het plantenexportbedrijf Maas en Van Stein aan de 3e Looster- weg in Hillegom over na een felle brand. De schade wordt geschat op enkele miljoenen guldens. Voor de kweker van vaste plan ten zou juist het topseizoen aan breken. De brand werd vannacht om 2.30 uur ontdekt door voorbij gangers. De Hillegomse brand weer was binnen enkele minuten ter plekke en kreeg vervolgens assistentie van de korpsen uit Bennebroék, Heemstede en Haarlem. Ongeveer drie kwartier na de ontdekking stond het gehele be drijf in lichterlaaie. Wel wist de brandweer te voorkomen dat de bedrijfswoning op 40 meter af stand van de loodsen ook in vlammen opging. Over de oor zaak van de brand is nog niets bekend. (foto Holvast) MEXICO-STAD (GPD) - In Pana ma is vannacht een van de meest vooraanstaande leiders van de op positie gearresteerd. Het gaat om Ricardo Arias Calderon, de voor man van de christen-democraten. Arias werd samen met acht mede- ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft vandaag een 30-jarige man veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De man, die aan aids lijdt, heeft op 20 juni twee agenten van de spoorweg politie op het Centraal Station in Rotterdam met een injectiespuit be dreigd. De rechtbank nam het de man vooral kwalijk dat hij de angst voor besmetting met aids heeft uitgebuit door te dreigen om met de zojuist gebruikte spuit te prikken. Daarbij komt dat de bedreigde agenten wis ten dat de man de ziekte heeft. De straf werd tevens opgelegd in verband met een aantal diefstallen en een mishandeling. De officier van justitie eiste twee weken gele den zes maanden wegens poging tot doodslag. Bij het opleggen van de straf hield de rechtbank rekening met de ziekte van de verdachte. Het is voor het eerst in Nederland dat een aids-patiënt is veroordeeld voor het dreigen met besmetting. Noodlandingen toestellen in VS NEW ORLEANS (AP) - Twee vlieg tuigen van Amerikaanse luchtvaart maatschappijen hebben gisteren door technische problemen een noodlanding moeten maken. Een Boeing 727 van United Airli nes met 147 mensen moest na 25 mi nuten naar New Orleans terugkeren door het uitvallen van een hydrau lisch systeem. Een L-1011 TriStar Eastern Airlines met 230 men- maakte in het Texaanse Amaril- ien onvoorziene tussenstop, na- een van de motoren er de brui had gegeven. Bij geen van beide incidenten deden zich persoonlijke ongelukken voor. Nederland begint met winst voor Federatiebeker TOKYO (ANP) - De Nederlandse vrouwenploeg is het tennistoernooi om de Federatiebeker in Tokyo goed begonnen. In het Ariake-park werd Joegoslavië, dat zonder het sterretje Monika Seles aantrad, van morgen met 2-0 verslagen. Het dubbelspel werd niet meer af gewerkt. Nederland speelt woens dag in de tweede ronde (laatste 16) tegen de winnaar van Spanje - Frankrijk. Het duel tegen Joegoslavië begon enkele uren later wegens de regen. In het eerste enkelspel had Nicole Jagerman tegen de onbekende Na- dine Rezikovic enige tijd nodig om in haar spel te komen. Na verlies van de eerste set (2-6) kwam de 22- jarige nationale kampioene steeds beter op dreef: 6-4, 6-0. Brenda Schultz kwam vervolgens eindelijk weer eens tot een zege. De 18-jarige Heemsteedse bedwong de oppositie generaal Noriega te internationaal bekende Sabrina Go- kunnen dwingen tot aftreden. Panama bevindt zich in grote fi nanciële moeilijkheden sinds Was hington ruim twee jaar geleden eco nomische repressaillemaatregelen De Amerikaanse regering be- les r straf begin: 7-6 (8-6), 6-0. werkers ogepakt tijdens een politie- schuldigt generaal Noriega ke bijeenkomst in een dorp op 380 kilometer afstand van de hoofdstad Panama-stad. Volgens de laatste berichten wordt Arias vastgehouden in de ka- hebben witgewassen, zerne van de oostelijke stad Santia go. Een communiqué van de chris- kiezingen tendemocratische partij meldt dat de benoeming Nadat de annulering van de ve door Noriega c nieuwe Treinongeluk Zweden: doden en gewonden STOCKHOLM (AP) - Bij een treir ongeluk aan de westkust van Zw< tief en voorste vier slaaprijtuigen van de exprestrein van Hamburg naar Oslo ontspoorden na een aan rijding met een vrachtauto op hij beschuldigd is van opruiing. Ari- rionet van de generaal als president, overweg bij Varobacka, 40 kilome- PRAAG/WARSCHAU (DPA) - In de Westduitse ambassades in Praag en Warschau bevinden zich al weer ruim 700 Oostduitsers. Na het ver trek uit Praag in het weekeinde van een kleine 7000 mensen naar het westen, zijn in de ambassade in de Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minimum temperatuur omstreeks 9 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 16 graden. Matige wind. rond kracht 4. uit noorde lijke richtingen. met zon. tegen het weekeinde meer be wolking. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Dinsdag 3 oktober i op: 06.44uur. zon onder: 18.13 an op: 10.55 u Tsjechoslowaakse hoofdstad nu al weer ongeveer 400 mensen uit de DDR toegelaten. De ambassade in Praag werd na het vertrek van de groepen Oost duitsers aanvankelijk omsingeld door de Tsjechoslowaakse politie. Zij liet de ongeveer 200 Oostduit sers die de trein naar het westen hadden gemist en zich in de loop van de nacht toch voor de hekken varr de ambassade posteerden, on gemoeid. In Warschau hebben zich meer dan 300 vluchtelingen gemeld. Veel van hen vertrokken zaterdag hals over kop uit de DDR, nadat zij over de radio hadden gehoord dat het vertrek van de 'bezetters' van de ambassade in de Poolse hoofdstad op handen was. Maar zij kwamen te laat voor de speciale trein die in de nacht van zaterdag op zondag ver trok. Het personeel van de ambassade in Warschau is begonnen met het re- de de Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bospeen, per bos Varkenslever, 100 gram mxm i^iRENDAGAANBiEOi 1 'sLandsgrootste 1 Runderhart, A l kruidenier blijft op de 1 kilo kleintjes letten. de belangrijkste pro- wil de oppositie nu proberen c de campagne om alle regime uit te hongeren. Dat moet gebeuren door het niet belasting en zo traag mogelijk voldoen van de licht- en waterrekeningen. Tevens worden de mensen opgeroepen om alle lote rijen te boycotten. as i motors w publieke dienstverlening te boycot- onder ten. Op die manier hoopt de Pana- betalen CD-speler terug na achtervolging WASSENAAR - Door twee autokra kers te achtervolgen heeft een 46-ja- rige man uit Wassenaar zaterdag middag zijn compact-discspeler te ruggekregen. De man had zijn wa gen aan de Dr. Mansveltkade in Wassenaar geparkeerd. Toen hij te rugkwam hoorde hij het alarm van zijn wagen afgaan. Twee mannen hadden een ruitje ingeslagen en de cd-speler uit zijn auto gehaald. Om dat het alarm afging, vluchtten bei de mannen in hun auto. De bestole ne zette de achtervolging in en reed de wagen ter hoogte van het marine vliegkamp Valkenburg klem. De mannen kozen eieren voor hun geld en gooiden de cd-speler uit hun au to. Het apparaat was nog bruikbaar. De eigenaar gaf de achtervolging op, maar meldde het kenteken aan de politie. De politie hoopt beide i binnenkort te arresteren. ter ten zuiden van Goteborg. Van de aangereden vrachtauto bleef vrijwel niets over. Aangeno men wordt dat een van de doden de chauffeur was. Tien gewonden die werden overgebracht naar het zie kenhuis in Varobacka zijn er ernstig aan toe. óók voor de sportpagina's Oostduitsers. Vermoedelijk worden DEN HAAG (ANP) - Vanaf 2 januari 24 PAGINA'S adres buiten de ambassa- wordt het mogelijk de ondergebracht. Dit jaar zijn al kantoren vliegtickets meer dan 100.000 Oostduitsers le- boeken, gaal of illegaal de grens westen overgestoken. (pagina 5: spectaculaire ontknoping ambassadedrama) post- hotels te reisverzekering te slui- het ten of een auto te huren. Op langere termijn wil de PTT in 70 postkanto ren, verspreid over het hele land, open balies inrichten voor het boe- Postkantoor wordt tevens reisbureau In de aanloopfase zal personeel van NBBS achter de balies staan, maar later zullen medewerkers van PTT Post dit overnemen. De zes postkantoren die als eerste een reis- n reizen. De PTT heeft hier- balie kringen zijn Den Bosch, Nieu- toe een overeenkomst gesloten met wegein, Amstelveen, Zaandam, NBBS Reizen. Rijswük en Zoetermeer. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 72.40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twe^weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel. Woonplaats. ken t Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1