CNV-bond eist meer dan het FNV Air Holland naar beurs Na 'IJslandroute' nog vele mazen in de wet BELANGRIJK Bij cao-onderhandelingen Voor miljoenen aan vergeten pensioenen Giromaten uren 'plat' door computerstoring Fiscaal adviseur: belasting ontwijken legaal Banken willen ook op zaterdag open ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De bondsraad van de Vervoersbond CNV heeft gisteren besloten, bij de komende cao-onder handelingen uit te gaan van een onderhandelingsruimte van 5,5 procent (3 procent produktiviteitsstijging en 2,5 pro cent inflatie). Van deze ruimte moet 3,5 procent worden be steed aan loonsverhogingen en 2 procent aan werkgelegen heid en het oplossen van specifieke knelpunten per be drijfstak. derhandelingen in met een looneis van vier procent plus twee procent voor werkgelegenheid en dergelij- De Vervoersbond FNV denkt dat de ruimte maar 5 procent is (2 procent inflatie in plaats van 2,5) en wil de helft daarvan blijkens zijn nota cao- beleid 1990 gebruiken voor de ver- betering van inkomens en de ande- he i d .i r^d e c oii ectfe ve secto r ts po orVS toch akkoord met overname NWA door Wings/KLM wegen, streekvervoer) zal wat meer aan loonsverhoging moeten worden besteed om achterstanden die daar zijn ontstaan in te halen. De FNV-bond wil de 38-urige •erkweek verkorten tot 35 uur. Dat SOCHAUX - De staking bij de Franse automobielfabriek Peugeot is de vierde week ingegaan. In de vestiging in Sochaux nemen de werknemers er hun gemak van. De produktie bij Peugeot ligt vrijwel geheel stil. (toto afp>. EMMEN (GPD) - Er liggen voor miljoenen guldens aan niet opge vraagde pensioenen bij de bedrijfs pensioenfondsen en verzekerings maatschappijen in ons land. Dat is de conclusie van het team sociale raadslieden in Emmen, dat de afge lopen tijd in het hele land steek proefsgewijs onderzoek heeft ge daan naar vergeten bedrijfspensioe- Volgens een van de sociale raads lieden uit Emmen, J. Hoekendijk, wordt er jaarlijks voor ongeveer 400.000 gulden aan pensioenen niet uitgekeerd. "En dat is nog een voor zichtige schatting", aldus de raads- Hoekendijk: "Pensioen is een haalschuld. Dat is het vervelende. De verzekerde moet er zelf achter aan". Dat wordt volgens Hoeken dijk vaak vergeten, zeker als het om pensioenrechten gaat, die jaren voor de pensionering zijn opge bouwd. Ook schermen de verzeke ringsmaatschappijen volgens hem ten onrechte met de bepaling dat pensioenrechten na twee jaar ver vallen wanneer er geen aanspraak op wordt gemaakt. "Ook al is dit in een polis vastge legd, juridisch gezien is dit niet mo gelijk. Een wet gaat boven een po lis", aldus Hoekendijk. Hij pleit ervoor dat de bedrijfs- pensioenrechten op een centraal punt worden geregistreerd. Een dergelijke centrale administratie kan volgens de raadsman gemakke- kan niet ineens in 1990. Er moet wel ruimte voor worden gereserveerd in een werkgelegenheidsfonds dat het mogelijk maakt in 1993 de stap naar de 35 uur te zetten. De gelden kun nen tijdelijk worden besteed voor bij voorbeeld arbeidsmarktanaly ses en het opstellen en uitvoeren van een scholings- en wervings plan. Dit om in 1993 volledige her bezetting mogelijk te maken van door de arbeidstijdverkorting vrij komende banen. De Vervoersbond FNV streeft ook naar verbetering van de inko menspositie van uitkeringsgerech tigden, onder meer door in de cao's voor nieuwe uitkeringsrechtigdgn bovenwettelijke uitkeringen over een te komen. Voor wao-ers die bui ten de al bestaande aanvullingen vallen wil hij afspraken maken over een eindejaarsuitkering. De bond is bereid wat van de loonruimte in te leveren als de werkgevers meer pre mie moeten gaan betalen om de uit keringen te kunnen koppelen aan de loonstijging in het bedrijfsleven. Andere punten in het actieplan zijn een extra loonsverhoging voor jongeren en werknemers die net bo ven het minimumloon zitten, het te rugdringen van flexibele arbeid, uitbreiding van zwangerschaps- en bevallingsverlof en verbetering van de positie van vrouwen, etnische minderheden en gehandicapten. De Vervoersbond CN.V gaat ook voor de collectieve sector uit van een loonruimte van 5,5 procent. De bond wil per bedrijfstak bekijken welk percentage van de loonruimte wordt besteed aan uitbreiding van de werkgelegenheid. Belangrijke punten zijn daarbij scholing en ver vroegde uittreding. Verder wil de CNV-bond een deel van de loonruimte gebruiken voor het oplossen van specifieke knel punten in de verschillende bedrijfs takken. Voor uitbreiding van de on regelmatigheidstoeslag in het be- roepsgoedenvervoer bij voorbeeld en het inlopen van de achterstand die het streekvervoer op het stads vervoer heeft. De bondsraad van de Vervoers bond FNV stelt in november defini tief het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1990 vast. Bij de CNV-bond gaan de diverse- vervoerssectoren de komende maanden aan de hand van de door de bondsraad vastge stelde arbeidsvoorwaardennota hun specifieke cao-voorstellen op een rijtje zetten. De Vervoersbond FNV loopt in de pas met het uitgangspunt van de vakcentrale FNV, dat van de be schikbare loonruimte de helft moet worden gebruikt voor loonsverho ging en de andere helft vóór werk gelegenheid. De Voedingsbond FNV liet deze week weten, drie pro cent te willen besteden aan de lonen en twee procent aan meer werk. De Industriebond FNV gaat de cao-on- AMSTERDAM (GPD) - Air Hol land nv gaat als eerste chartermaat schappij naar de beurs. Vanaf woensdag 11 oktober zal de derde Nederlandse chartermaatschappij officieel genoteerd staan op de Am sterdamse Effectenbeurs. Op die manier hoopt directeur John Block de toekomstige expansie van het bedrijf te kunnen financieren met eigen vermogen. De beursgang wordt mede inge geven door de beslissing van een aantal aandeelhouders die hun be lang in Air Holland willen terug brengen. Eén van die aandeelhou ders is Transol, dat 23 procent van het aandelenpakket bezat, maar na de herplaatsing nog over slechts een minderheidsbelang van 2,4 pro cent beschikt. Transol bezat tot 1987 zelfs 80 procent van de aande len, maar het bedrijf wenste zich langzaam maar zeker terug te trek ken. Datzelfde gold voor een aantal kleinere aandeelhouders. "Van daar", aldus Air Hollands tweede man en financieel directeur, Her man van Haagen, "dat we hebben besloten tot herplaatsing van de 1.507.075 certificaten van aande len". Uitgangspunt van de beursgang is dat Air Holland als chartermaat schappij de zelfstandigheid ook in de toekomst zoveel mogelijk wil be waren. De beursintroductie zal wor den verzorgd door een syndicaat onder leiding van de Amro Bank, alsmede Algemene Bank Neder land NV en Muir-Carby Bottkjaer NV (Engeland). De inschrijving op 1.507.075 certificaten staat open tot en met maandag 9 oktober. De koers van uitgifte is vastgesteld op f 37 per certificaat van nominaal f 5. In september 1989 is een stocksplit doorgevoerd waarbij de normale waarde van de gewone aandelen van f 25 op f 5 is gebracht. Het Amerikaanse ministerie van transport heeft gisteren alsnog toe stemming gegeven voor de overna me van de luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines door de Wings Holdings Co. Inc. voor een bedrag van 3,65 miljard dollar. Minister van transport Samuel Skinner gaf de toestemming nadat de door de belegger Alfred Checchi geleide groep had toegezegd de rol van de KLM en van buitenlandse banken binnen Wings Holdings te zullen verminderen. Skinner had zich ongerust ge toond over de toenemende buiten landse investeringen in Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen, om dat die ontwikkeling een rol zou kunnen gaan spelen bij onderhan delingen met buitenlandse regerin gen over luchtvaartroutes. Belegger Checchi deelde die be- zorgheid niet, maar Wings stemde er wel mee in het belang van de KLM te verminderen, een driekop pig financieel adviescomité van de KLM te ontbinden en het KLM-lid in de twaalf leden tellende raad van bestuur van NWA over bepaalde za ken stemrecht te ontzeggen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - "Als onze klanten er ongemak van hebben on dervonden, vinden wij dat erg spij- woordvoerder H. Lindeboom op de storing in de centrale computer van de 'giromaten' in Breda, waardoor de automaten tussen gisterochtend 6.00 uur en gistermiddag 13.15 uur alle betalingen weigerden. De oor zaak van de storing was gisteravond nog niet duidelijk. Er staan ongeveer 200 giromaten in het land opgesteld en het ligt in de bedoeling van de Postbank dit aantal in korte tijd aanzienlijk uit te breiden. Een storing in de compu tercentrale waarmee de giromaten verbonden zijn, was nog niet eerder voorgekomen. Bij de centrale com puter waarop de betaalautomaten van benzinestations en supermark ten zijn aangesloten, werden al wel eerder storingen gemeld. Die twee zijn echter volledig gescheiden. In het geval van een storing bij de automaten die contant geld uitge ven, zit er voor de cliënt van de Postbank die toch geld nodig heeft weinig anders op dan aan het loket de girobetaalkaart of kascheque te verzilveren. Het aantal klachten over de storing dat bij de Postbank binnenkwam, was overigens ge ring. voor Casema-kabel-tv-abonnees in het Plassengebied/Rijnstreek (casper) Met ingang van maandag 2 oktober a.s., wordt het televisieprogramma Duitsland 3 ingewisseld voor: RTL Veronique zal te ontvangen zijn op VHF kanaal 2 NV CASEMA b kabeltelevisie VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDEWEG 21, 2215 RK VOORHOUT. TEL. 02522-17550. j Economie ko maiii Dollar De dollar is gisteren opnieuw in koers gfedaald. Op de Amsterdamse wisselmarkt sloot de dollar op 2.1140 gulden na een slotkoers van 2,1220 gulden op donderdag. Het pond sterling ging iets in koers om hoog. De Britse munteenheid liet in Amsterdam een slotkoers aanteke nen van 3,4230 gulden na donder dag te zijn gesloten op 3,4140 gul den. Het goud daalde een fractie in prijs. De markt in Ziirich sloot de week af op 366,75 dollar per ounce (31,1 gram) tegen een slotprijs van 367,20 dollar op donderdag. Kolenboycot Samen met de Belgische Socialisti sche Partij vindt de PvdA dat Ne derland zich in Benelux-verband sterk moet maken voor een boycot van Zuidafrikaanse kolen. Het ini tiatief is afkomstig van de voorzitter van de Belgische socialisten, F. Vandenbroucke: Hij had zich na mens zijn partij uitgesproken voor zo'n boycot. Vandenbroucke heeft Nederland uitgenodigd ook aan de boycot mee te doen.De PvdA vindt dat ons land nu actief moet ingaan op de Belgische uitnodiging. DEN HAAG/ROTTERDAM (GPD) Kortstondig was de opschudding om de 'IJslandroute', waarmee de Rotterdamse huisvuilophaler Ro- teb de nieuwskolommen haalde. Gemeenten ontgaan btw-betaling door goederen en apparatuur niet gewoon te kopen, maar te leasen via een financieringsmaatschappij in een land buiten de EG. Vooral IJs land en Zvyitserland zijn populair. Zo least Roteb via Zwitserland mi ni-afvalcontainers en bespaart zich zo zeven ton omzetbelasting. Straks zijn de vuilniswagens aan de beurt. Staatssecretaris Koning (financi ën) gaat nu na lang aarzelen een ein de maken aan IJslandroutes. Vol gens fiscaal adviseur H.W.J. Tobé maakt dat niet zo veel uit: er zijn heel wat constructies te verzinnen. Tobé heeft er zijn handen aan vól. Hij licht de schijnbaar lucratieve mazen in de wet door met als oog merk: hoe kan ik ervoor zorgen dat de gemeente niet te veel en niet te weinig belasting betaalt? Rotterdam had in 1969, het jaar dat de wet omzetbelasting in wer king trad, de primeur met de benoe ming van een eigen medewerker die zich een weg baant door het oer woud van fiscale wetten. Rotter dam heeft zijn financiële belangen kennelijk goed begrepen. In grote bedrijven staat het ontbreken van fiscale bollebozen praktisch gelijk aan slecht management. Stilzitten Of het nu gaat om loonbelasting, vennootschapsbelasting of btw, op elk fiscaal terrein zijn er goedkope en dure manieren om iets op te los sen, weet Tobé. "Stilzitten kost geld. Als je iets wilt bereiken kun je over de hoofdweg van -A naar B gaan. Maar er is ook nog een keer een ventweg, maak ik de mensen hier duidelijk," zegt hij. Een paar jaar geleden was het de wet investe ringsrekening die via een kleine omweg geld in het gemeentelijk laatje bracht. Sinds 1986 is het de IJsland-route. En als die dicht gaat: wie weet, wellicht de btw op ge meentelijke bouwprojecten. De IJsland-constructie is omstre den. Onlangs besloot de gemeente Die kleine vuilniswagentjes: i ?r volop mogelijkheden c Haarlem de regeling om ethische re denen niet toe te passen. Rotterdam is wat dat betreft ruimhartiger. To bé: "De IJsland-route is volstrekt legaal, maar hij druist in tegen de bedoeling van de wet. Maar ontwij king of ontduiking van belasting is het niet. Dat is wanneer je tegen de wet handelt. De wetgever laat dit bewust open. Het ministerie van financiën hult zich in stilzwijgen als het gaat om de bedragen die de fiscus misloopt door de IJsland-constructie. "Het ging te veel worden", zegt een woordvoerster, zonder dat met fei- i IJsland bestellen en zo btw uitsparen. En als dat niet t r belating te ontwijken. ten te staven. Ingewijden weten te melden dat de constructie een enor me vlucht heeft genomen sinds de kwestie in de Tweede Kamer aan de orde is geweest. Eind 1987 stelden PvdA en CDA vragen, maar staats secretaris Koning (VVD) zei toen nog dat de belangstelling voor het 'btw-gat' meeviel. Er zou op dat mo ment een waarde van 24 miljoen gulden aan goederen mee gemoeid zijn. "De maatregel van Koning komt een beetje laat en traag tot stand," vindt fiscaal specialist Vreugdenhil van de CDA-Tweede Kamerfractie. "Dat gat in de wet leidt tot concur rentievervalsing. Het gewone be drijfsleven heeft geen IJsland. Ook de kleine zakenman moet wat kun nen verdienen". Tobé kijkt daar an ders tegenaan. "Wij kopen onze ap paratuur gewoon in Nederland, al leen de financiering loopt via IJs land, dus het concurrentieverhaal gaat niet op. De hele zaak is opge klopt. Het nadeel voor de fiscus is klein, omdat de constructie maar beperkt kan worden toegepast". De IJsland-constructie is alleen voor overheden interessant, omdat zij in tegenstelling tot het bedrijfsle ven geen btw van de belasting kun nen aftrekken. Bepaalde poten van gemeenten worden als bedrijven behandeld, dus zij vallen buiten de regeling. Blijft over: gemeente-se cretarieën en bijvoorbeeld sociale diensten. Van enkele gemeenten is bekend dat zij leasen via IJsland, Zwitserland of de Verenigde Sta ten. In Rotterdam gaat het zeker om meer takken dan de Roteb, maar die informatie geeft de gemeente niet prijs. Tobé heeft in elk geval meer dere adviezen verstrekt. Op het lijstje van gemeenten waarvan bekend is dat zij de con structie toepassen, prijken verder onder meer Zwijndrecht (vrachtwa- gens), Amersfoort (vuilnisbakken), Oss (computers), Heerhugowaard, Brunssum en Haarlemmermeer. Het totale aantal is vele malen gro ter. Een computerbedrijf heeft wel eens bekendgemaakt te hebben meegewerkt aan leasecontracten voor ongeveer 40 gemeenten. Nieuwe constructie 'IJsland' mag dan bijna verleden tijd zyn, een nieuwe constructie gloort aan de horizon: de 'bouw- btw'. CDA-Kamerlid Vreugdenhil heeft dat wel eens bij de staatssecre taris aangekaart. Gemeenten die een nieuw stadhuis willen neerzet ten, laten een bedrijf of-een groep particulieren (Vreugdenhil heeft het schertsend over de dorpsdok ter, de dominee en de notaris) het project uitvoeren. De gemeente huurt dan het pand en profiteert zo van de btw-aftrek die de bouwers genieten op bouwkosten, onder houd en dergelijke. Later koopt zij het pand alsnog van de groep, met rentevoordeel. Tobé is als doorgewinterd fisca list bekend met die constructie. "Rotterdam past hem nog niet toe," verzekert hij. "Maar ik ken die mo gelijkheid uiteraard. Hij is gecom pliceerder dan de IJsland-route, maar de reikwijdte is beslist gro ter". Het PvdA-Kamerlid Ver meend relativeert echter de con structie: "Bij hele grote projecten spelen zoveel overwegingen een rol, dat btw-voordeel is meestal een bij zaak". Een voorbeeld is het nieuwe stadhuis in Den Haag, dat wordt ge bouwd door het ABP en gehuurd door de gemeente met een optie het pand na 15 jaar over te nemen. lijk worden gefinancierd met het geld dat nu ten onrechte bij de pen sioenfondsen is blijven hangen. Pensioenfondsen en verzeke ringsbedrijven staan niet te juichen over het initiatief. Volgens Hoeken dijk hebben diverse instanties laten weten een actief beleid te voeren bij het uitkeren van pensioen, maar Hoekendijk zelf zet hier vraagte kens bij. Hij raadt mensen die twij fels hebben over hun pensioenrech ten, aan zich te melden bij de sociale raadslieden. Stroomtarieven wellicht hoger' ARNHEM (ANP) - Volgens de raad van commissarissen van de PGEM (Provinciale Gelderse Energie- Maatschappij) moet rekening wor den gehouden met een verhoging van de elektriciteitstarieven in de loop van volgend jaar. De PGEM baseert die veronder stelling op berichten dat de SEP (Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven) overweegt een hogere prijs te berekenen voor de geleverde stroom. Om welke ta riefsverhoging het zou gaan. kon de PGEM niet zeggen. Dat hangt af van de manier waarop distributiebedrij ven de kosten doorberekenen. De produktiebedrijven leveren hun opgewekte stroom aan de SEP, die vervolgens de stroom tegen een vast tarief teruglevert aan de pro duktiebedrijven. Die leveren op hun beurt de stroom aan de distri butiebedrijven. Het LBT bestaat uit twee delen: een deel voor de kosten van brand stof en een component voor overige directe opwekkingskosten. Vol gens de raad van commissarissen van de PGEM zou de SEP het deel voor overige kosten willen verho gen van 216 gulden per kilowatt naar 230 gulden per kw. De PGEM zegt dat landelijk rekening was ge houden met een stijging van slechts 5 gulden. Ook in het financieel-economisch beleidsplan 1989-1991 van de SEP wordt voor 1990 een verhoging met slechts 5 gulden aangekondigd. Als de verhoging doorgaat is de kans volgens de PGEM groot dat in de loop van 1990 de stroomtarieven moeten worden verhoogd. Luik wil 1000 ambtenaren op straat zetten BRUSSEL (ANP) - De Belgische stad Luik staat aan de rand van een bankroet. Het gemeentebestuur heeft geen frank meer in kas en heeft al aangekondigd dat het dui zend van de vijfduizend ambtena ren de laan uit wil sturen. Het ge- meentepersoneel heeft gezegd dat het maandag het werk zal neerleg gen als de salarissen eind deze maand niet zijn uitbetaald. Op de achtergrond van de drei gende sociale uitbarsting speelt een conflict tussen de radicale vak bondsvleugel en de 'bestuurlijke' vleugel van de in Wallonië opper machtige Parti Socialiste. Oud-par tijvoorzitter André Cools en zijn op volger Guy Spitaels draaien hun partijgenoten in het Luikse ge meentebestuur, die er al jarenlang een financiële janboel van maken, op het ogenblik de duimschroeven Luik wil een voorschot van het Gemeentekrediet om de salarissen te betalen. Maar de bank (met Spitaels in de raad van bestuur) gaat daar niet op in, zolang het Waalse gewest niet borg staat. De Waalse regering, waarin Cools is belast met het toezicht op de gemeentebestu ren, weigert een waarborg af te ge ven, zolang er onduidelijkheid be staat over de door Luik aangekon digde saneringsmaatregelen. De ge meenteraad, waarin de vakbonds vleugel van de PS sterk is vertegen woordigd, komt zaterdagavond bij een om de plannen te bespreken. UTRECHT (GPD) - De banken vinden dat hun vestigingen ook op zaterdag open moeten. De werkge vers in het bankwezen willen het werken op zaterdag in de nieuwe cao vastleggen. Dr J. Crijns, tweede voorzitter van de Werkgeversvere niging voor het Bankbedrijf, heeft dat desgevraagd meegedeeld. De huidige cao voor de 100.000 werknemers in het bankbedrijf loopt af op 1 april komend jaar. De onderhandelingen tussen de werk gevers en de bonden over een nieu we overeenkomst beginnen kort na de jaarwisseling. "Het werken op zaterdag wordt daarbij voor ons één van de belangrijkste onderwerpen", aldus Crijns. Hij vindt het openstel len van banken op zaterdag van be lang om zo goed mogelijk op de wensen van de cliënten te kunnen inspelen. De vakbeweging is tegen het op grote schaal gaan gebruiken van de zaterdag als extra werkdag. Woord voerders van bonden noemen dit 'het prijsgeven van onze belangrijk ste verworvenheid' en 'een te grote aantasting van het niveau van de ar beidsvoorwaarden'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7