«anaaii Vrede in geteisterd El Salvador nog ver te zoeken UDF-activist vrijgelaten in Ziridaftïka BELANGRIJK Hongarije doorkruist eenheid Warschaupact 'Verloren wereld' in Venezuela blootgelegd Runcie bij paus Johannes Paulus WRAAK VOOR EXECUTIES GEËIST ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 heeft dit alles te maken met hun na tuurlijke afzondering gedurende miljoenen jaren en met klimatologi sche omstandigheden. De grootste expeditie tot nu toe bracht tussen 1982 en 1985 zo'n 100 wetenschappers van 25 onderzoeks instituten naar de La Neblina Berg, waar ze 25.000 verschillende dier en plantsoorten lokaliseerden. Ze vonden onder meer zeldzame vleer muizen, onbekende vissen en bo men, enorme spinnen en als meest exotische exemplaar een schor pioen met roze haren. Daarnaast leverden de onder zoeksresultaten nieuw voedsel op voor de theorie dat Afrika, Amerika, Oceanie en delen van Azie zo'n 250 miljoen jaar geleden een continent hebben gevormd, het zogenaamde 'Godwana'. Op de hoogvlakte zijn dieren gevonden die verder alleen in Malaysia en Madagascar voorko men, aan de andere kant van de aardbol. Rattegif goed voor hartpatiënt OSLO (AP) Dagelijks een kleine dosis rattegif kan heilzaam werken bij hartpatiënten, zo is bij onder zoek van het Noorse Rode Kruis ge bleken. Tijdens een driejaar durend onderzoek kreeg een groep van 300 hartpatiënten het middel warfarine toegediend, dat ook in rattegif wordt gebruikt. In die groep bleek het aantal sterfgevallen tweederde en het aantal nieuwe hartaanvallen de helft minder te zijn dan in een even grote controlegroep. Warfarine gaat de stolling van het bloed tegen. Bekend was al dat hart patiënten baat kunnen hebben bij een dagelijkse dosis aspirine, dat eveneens bloedverdunnend werkt. Warfarine blijkt echter twee keer zo effectief te zijn als aspirine. BUDAPEST (AFP/DPA) - Honga rije heeft geweigerd zijn handteke ning te zetten onder een communi qué dat werd aanvaard na een twee daagse bijeenkomst van hoge par- Bolkestein: geen ,Marshall-hulp, voor Oost-Europa AMSTERDAM (GPD) - Minister Bolkestein (defensie) verzet zich fel tegen plannen van onder meer Duit se zijde voor een financieel hulppro gramma voor de Sovjetunie en Oost-Europa. De bewindsman zei gisteren in Amsterdam dat de huidi ge situatie in Oost-Europa in niets lijkt op het Europa van direct na de Tweede Wereldoorlog, toen de Amerikanen met Financiële steun (Marshall-hulp) West-Europa weer op de been hielpen. Volgens Bol kestein gaat het in het Oostblok om een hervorming van de communis tische planeconomie en niet zozeer om een wederopbouw na een ver woestende oorlog. Bolkestein nam hiermee afstand van de opvattingen van de West- duitse regering, die juist voorstan der is van een financieel hulppro gramma voor Oost-Europa. Minis ter van buitenlandse zaken Gen- scher heeft daar deze week nog voor gepleit. Hij deed dat tijdens de alge mene vergadering van de Verenig de Naties in New York. Bolkestein sprak op een congres over de kansen van 'glasnost' (open heid) en 'perestrojka' (hervormin gen) in de Sovjetunie. Zijn bezorgd heid over de toekomst van de ver nieuwingen in Rusland werd ge deeld door de Leidse professor Feldbrugge en de Sovjet-radicaal Oleg Roemjantsev, lid van de Mos- kouse werkgroep Perestrojka en lid van de Russische Sociaal-Democra tische Partij. Beiden waarschuwden voor een te grote euforie in het Westen voor de veranderingen van Gorbatsjov. Roemjantsev sprak zelfs over een dreigende burgeroorlog in de Sov jetunie. Hij vreest dat de nu doorge voerde revolutie vanaf de top uit eindelijk kan leiden tot een restau ratie van het vroegere, dictatoriale systeem. Russen gebruikten atoombom tijdens legeroefeningen MOSKOU (DPA/AFP) - De Sov jetunie heeft 35 jaar geleden tijdens een legeroefening een atoombom tot ontploffing gebracht om het ef fect van het wapen op strijdende soldaten te bestuderen. Dit heeft een legerdagblad gisteren gemeld. Volgens de Krasnaja Zvesda werd de kernbom op 14 september 1954 afgeworpen boven een militair oefenterrein in de zuidelijke Oeral. De toenmalige minister van defen sie Boelganin noemde het experi ment een succes. De militairen wer den in geringe mate radioactief be smet omdat het wapen 500 meter boven de grond tot ontploffing werd gebracht. tijfunctionarissen uit de Warschau- pactlanden. De vergadering werd gehouden in de Bulgaarse stad Varna aan de Zwarte Zee. Er werd aan deelgeno men door partijsecretarissen, spe ciaal belast met internationale vraagstukken. Naast Hongarije hadden ook de Sovjetunie, Bulga rije, Polen, Roemenië, Tsjechoslo- wakije en de DDR vertegenwoordi gers gestuurd. Volgens de Hongaarse afgezant Geza Kotai kon zijn delegatie niet instemmen met een passage in het communiqué, waarin sprake was van een 'intensivering van het re- vanchisme, neo-fascisme en neo-na- zisme in bepaalde landen'. "Wij vin den dat deze verklaring duidelijk verwijst naar de Bondsrepubliek en daarom verwerpen wij haar. Wij vinden niet dat de politiek van de Westduitse regering wordt geken merkt door revanchisme en neo-na- zisme", zo zei Kotai tegen het Hon gaarse persbureau MTI. Ook een verwijzing naar de 'in standhouding van het socialistisch bezit' Echoot de Hongaren in het verkeerde keelgat. Want, aldus Kotai, "wij willen dat monopolie niet aanvaarden op het moment dat de Hongaarse communistische par tij een gemengd bezit en een echte markteconomie nastreeft". Traditioneel De Hongaarse Socialistische Arbei derspartij is bezig om afstand te ne men van het communisme in tradi tionele zin. Als het aan de hervor mers ligt zal de partij op het partij congres van 6 tot 8 oktober een me tamorfose ondergaan die van de communistische identiteit nage noeg niets heel laat. Imre Pozsgay, de aanvoerder van de hervormers, leidt de commissie die het ontwerp voor een 'program matische verklaring' uitwerkt. Po zsgay wil de Socialistische Arbei derspartij tot een nieuwe partij ma ken. 'Orthodoxe' communisten moeten hun heil maar elders zien te vinden. Geestelijken in Spanje: euthanasie soms toegestaan MADRID (GPD) - De Spaanse bis schoppen hebben opzien gebaard door euthanasie niet alle gevallen te veroordelen. In hun beleidsdocu ment, getiteld 'Actieplan met be trekking tot de euthanasie en de hulp om mensen op een waardige manier te laten sterven', wijzen de bisschoppen elke vorm van eutha nasie af, maar keren zij zich ook te gen pogingen van medici en andere betrokkenen om te proberen het le ven van ernstig zieke personen met 'buitensporige of buitengewone' middelen te verlengen. De bis schoppen zullen hun visie de ko mende weken actief onder de aan dacht van hun gelovigen brengen. In het document benadrukken de bisschoppen de 'waarde en het recht van het leven van het allereer ste moment van de conceptie tot de allerlaatste ademstoot'. Dat houdt volgens hen in dat elke vorm van ac tieve euthanasie, hoe goed bedoeld, uit den boze is. Oproerpolitie Polen heeft een einde gemaakt aan de oproerpolitie ZOMO, die in 1981 de staat van beleg in 1981 hielp mo gelijk maken en herhaaldelijk op trad tegen demonstraties van aan hangers van Solidariteit. Het ophef fen van de politie-eenheid komt drie weken na de vorming van een door Solidariteit geleide regering. Ariane De lancering van de grootste com merciële satelliet ter wereld, de 4.2 ton zware Intelsat VI, is met vier weken uitgesteld wegens de ont dekking van een elektronische fout in de Europese Ariane-4 draagraket. Dit hebben medewerkers van Aria- nespace in Parijs meegedeeld. Bomaanslag In Irun. in het noorden van Spaans Baskenland, is gisteren een politie man bij een bomaanslag om het le ven gekomen. De bom was verbor gen in de auto van de agent en kwam tot ontploffing toen hij zijn motor startte. De provinciale autori teiten in San Sebastian vermoeden dat de aanslag het werk is van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. SAN SALVADOR - Vrede in El Salvador? Anderhalve week gele den leek het erop, dat de deuren naar een oplossing voor de al bijna 10 jaar slepende burgeroorlog wijd open waren gezet. De regering van de ultra-rechtse president Alfredo Cristiani en de linkse guerrilla FMLN kwamen overeen om spij kers met koppen te slaan. Maar in El Salvador zelf is hiervan nog maar bitter weinig te merken. door Rob Sprenkels Boven de hoofdingang van de oerlelijke, deels uit grijs beton op getrokken kathedraal in het cen trum van de hoofdstad San Sal vador hangt een grote rode vlag van het FMLN, de guerrillabeweging. Sinds 20 augustus wordt deze nooit helemaal afgebouwde tempel bezet door oorlogsverminkten van de re bellen. De één heeft een half verbrijzeld been, de ander een geamputeerde arm. Een woordvoerder is half ver lamd en zit in een rolstoel. Ze had den al in april of mei van dit jaar naar het buitenland moeten ver trekken voor gespecialiseerde hulp verlening. Maar dat is verhinderd door het opperbevel van het Sal vadoraanse leger. De bezetters eisen dat de interna tionale verdragen inzake oorlogs verminkten worden nagekomen. Het leger werpt tegen dat de heren dan over een paar maanden weer aan de zijde van de guerrilleros strij den. Ricardo Alvarengo, partijge noot van president Cristiani en voorzitter van het parlement, vindt dat de oorlogsslachtoffers maar ge woon hun paspoort moeten halen. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. De bezetters zijn al op aller lei manieren geïntimideerd. Vorig weekeinde ontvingen zij zelfs een rechtstreeks dreigement. "Als jullie over een week nog niet zijn verdwe nen, dan zullen we jullie op klaar lichte dag en onder het oog van wie dan ook van het leven beroven met raketten", zo stond op een briefje, ondertekend door 'De Gemerkte Hand' en bezorgd door een in lom pen gehulde peuter. Niet alleen bij de bezette kathe draal blijft de beloofde vrede voor alsnog ver zoek. Op alle fronten is het mis. De veiligheidstroepen leg gen zich sinds de gesprekken in Mexico toe op het uitelkaar meppen van manifestaties. Alleen al de afgelopen week wer- Cristian den er meer dan 150 linkse activis ten gearresteerd. Minstens veertig van hen zitten nog achter de tralies. Zeven vrouwen beweren dat ze door de agenten zijn mishandeld, gefolterd en verkracht. Eén van hen deed een ontroerend relaas voor ca mera's van de Salvadoraanse televi sie. Het ging als een schok door de meeste huiskamers. Rookgordijn Salvador Samayoa, een van de woordvoerders van de guerrilla, be schuldigt het leger ervan de dialoog te willen gebruiken als een rookgor dijn voor de toenemende repressie. Volgens Samayoa zijn de jongste gebeurtenissen een teken aan de wand dat de regering eigenlijk niet bereid is vrede te sluiten. "Ultra-rechts gelooft blijkbaar nog altijd dat men de oorlog binnen een paar jaar kan winnen", aldus Samayoa. Volgens hem moet dat gevoel nogmaals extra zijn gesterkt nu de Verenigde Staten Cristiani voor volgend jaar negentig miljoen dollar heeft toegezegd aan militaire hulp, vijf miljoen meer dan ten tijde van de christen-democraat Duarte. Is er wel vrede mogelijk? De Sal vadoraanse rebellen zijn ervan overtuigd dat zij de regering tot on derhandelingen kunnen dwingen. In hun laatste voorstel hebben de guerrilleros alle obstakels van vroe ger uit de weg proberen te ruimen. Daarbij willen ze eerst een staakt- het-vuren. Vervolgens zijn ze bereid om tot de normale samenleving toe te tre den. terwijl er tegelijkertijd wordt onderhandeld over een definitief einde van de oorlog. Er wordt geen direct machtsaandeel meer opge ëist, alleen de nodige hervormingen binnen de justitie en de verkiezings wetgeving en ook afslanking van le ger en politie. Wapenstilstand Toch leverden de gesprekken van anderhalve week geleden in Mexico niet veel meer op dan afspraken om elke maand opnieuw verder te pra ten. Inmiddels hebben hoge woord voerders van het leger sommige voorstellen van de guerrilleros al als 'onaanvaardbaar' bestempeld. Ook president Cristiani heeft zich al in die zin uitgelaten. Op 16 oktober moeten beide par tijen in Costa Rica gaan praten over een wapenstilstand. Dat lijkt het uur van de waarheid te worden. Want vooralsnog gaat de bloedige burgeroorlog in alle hevigheid voort. Keerpunt Een optimistischer geluid komt van bisschop Medardo Gomez, hoofd van de Lutheraanse kerk van El Sal vador. Volgens hem bevindt El Sal vador zich op een keerpunt. "Als de regering nu geen gebruik maakt van de op gang gebrachte dialoog, zal het land wegzinken in complete terreur", aldus bisschop Gomez tij dens een studiebijeenkomst over El Salvador gisteren en eergisteren in Den Haag. "Als we nu de regering onder druk blijven zetten, slagen we er misschien in vrede tot stand te brengen. En kunnen we in de toe komst eerlijke verkiezingen tege moet zien", aldus Gomez. Maar de Arena-regering lijkt min der geneigd water bij de wijn te cfoen. Volgens de christen-demo cratische politicus Le Chevallier is "de Arena-partij een elitaire, onder drukkende partij, die geen echt plan voor vrede en een dialoog heeft. De extremist D'Aubuisson (die ervan wordt verdacht de aarts bisschop Romero te hebben ver moord) heeft daarin grote invloed". De onderhandelingen in Costa Rica zouden wellicht de laatste kan sen kunnen bieden voor vrede in El Salvador. Want sinds het aan de macht komen van de ultra-rechtse Arena-partij in maart onder leiding van Cristiani is de mensenrechten situatie in het land ernstig verslech terd. Geweld is aan de orde van dag, ondanks een afgekondigd staakt- het-vuren. Vakbonden houden acties vol JOHANNESBURG (Rtr) Zuidafrika heeft gisteren de be kende anti-apartheidsactivist Mohammed Valli vrijgelaten. Dat heeft het verboden Verenigd Democratrisch Front (UDF), waarvan Valli algemeen secretaris is, meegedeeld. Valli werd vorige maand gearresteerd aan het begin van de massale protestacties tegen de parlementsverkiezingen, waarbij de zwarten niet mochten stemmen. De vrijgelaten activist was één van de organisatoren van de nationale campagne tegen de apartheid die begon in de aanloop naar de verkie zingen van 6 september. Zuidafri- kaanse ministers hebben Valli en zijn medewerkers ervan beschul digd dat zij met geweld de verkie zingen wilden verstoren. Hoewel Valli nu is vrijgelaten zijn hem zware beperkingen opgelegd, vertelde zijn advocaat Knsh Na- idoo. Zo mag hij niet met de pers praten of Johannesburg verlaten en moet hij van zonsondergang tot zonsopgang in zijn huis blijven. Val li heeft twee keer eerder gevangen gezeten. Een jaar geleden nog ont snapte hij met drie andere activis ten uit de gevangenis. Zij vluchtten naar het Amerikaanse consulaat, waar zij vier weken bleven totdat Pretoria beloofd had dat zij niet op nieuw zouden worden gearresteerd. De zwarte vakbonden hebben in tussen bekendgemaakt hun consu mentenboycot van blanke winkels voort te zetten. De boycot lijkt voor al in de steden Pretoria en Johanne sburg een succes. Sommige winkel ketens meldden een omzetdaling van dertig procent. De vakbonden Cosatu, met een miljoen leden de grootste van Zuidafrika, en Nactu hebben gezegd dat ze de boycot vol gende week en mogelijk ook de week daarna zullen doorzetten. De vakbonden protesteren met hun actie tegen een nieuwe arbeids wet die het werkgevers makkelijker maakt arbeiders te ontslaan en sta kingen te laten verbieden. Ze doen hetzelfde ook door alle overwerk te weigeren. Die actie heeft geleid tot verschil lende incidenten. Dichtbij Johan nesburg werden donderdagavond 500 arbeiders ontslagen in een fa briek voor electrische gebruiks voorwerpen waar ze een sit-in hiel den. Toen de stakers geen gehoor gaven aan de oproep het fabrieks terrein te verlaten, trad de politie hard op. Ook de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (Sacc), Frank Chikane, heeft gezegd dat de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid tegen de apart heid wordt opgevoerd. In Gabaro- ne, de hoofdstad van het Botswana, zei Chikane dat de zwarte meerder heid in Zuidafrika vasthoudt aan het creeeren van "een crisis die het bewind zal dwingen apartheid af te schaffen". CDU in Hessen sluit verbond met extreem-rechts BAD HERSFELD (AP) - De rege rende CDU heeft in Bad Hersfeld een monsterverbond gesloten met de extreem-rechtse Nationaal De mocraten (ND) om de herverkiezing van de CDU-burgemeester van die stad veilig te stellen. De SPD-oppo- sitie heeft de CDU-manoeuvres in het Hessische stadje scherp veroor deeld en vreest dat de christen-de mocraten nu ook elders met ex- treem-rechtse en neo-nazipartijen in zee zullen gaan. De ND haalden bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart in Frankfurt en tal van an dere steden in Hessen zetels bin- voor Casema-kabel-tv-abonnees in de Bollenstreek, Zoeterwoude en Oegstgeest Met ingang van maandag 2 oktober a.s., wordt het televisieprogrammapakket uitgebreid met: RTL Veronique zal te ontvangen zijn op UHF kanaal 24 NV CASEMA m»5 kabeltelevisie VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDEWEG 21, 2215 RK VOORHOUT. TEL. 02522-17550. J CARACAS (IPS) Toen de Brit Ar thur Conan Doyle begin deze eeuw de roman 'De verloren wereld' ('Lost world') schreef, was het boek onmiddellijk uitverkocht in de Lon- dense boekkiosken. Met een groot gevoel voor fantasie en verbeel dingskracht beschrijft de auteur hoe zijn twee helden professor Challenger en de journalist Malone belanden in een wereld van dino saurussen, reusachtige bloedzui gers en neanderthalers. Maar Doy le's verloren wereld is niet alleen ontsproten aan het brein van een briljant auteur, zij bestaat echt en wel in Venezuela. De zogenaamde hoogvlakte van Roraima ligt in de regio Gran Saba- na, aan de grens met Guyana en Brazilië. Een steil aflopend plateau, vrijwel volledig afgesneden van het omringende gebied, precies zoals Doyle het voor zich zag. Geologen geloven dat in de hoogvlakte van Roraima ooit grote rotslagen de valleien zijn ingezakt, waardoor een soort eiland met steile wanden ont stond. In dit gebied hebben flora en fauna sindsdien een heel eigen le ven geleid. De streek is dan ook al jarenlang een uiterst populair onderzoeksge bied voor wetenschappers die de loop van de evolutie teruguit willen volgen. Sinds Doyle zijn boek schreef is de 'verloren wereld' in Ve nezuela langzaam blootgelegd. Be gin deze maand keerde een nieuwe expeditie terug uit Roraima met op zienbarende ontdekkingen. Dinosaurussen of onze voorvade ren in hun oorspronkelijke staat zijn dan wel niet gevonden, maar wel andere zeldzame plant en dier soorten die onbekend waren tot nu toe. De onderzoekers van de La Sal ie Stichting uit Venezuela brachten maar liefst 300 uiterst zeldzame plant- en diersoorten mee, waarvan er twee totaal onbekend waren in de hedendaagse biologie. De onder zoeksgroep ving ook een muis die pas een keer eerder is gesignaleerd, in 1927. De diersoorten op het plateau van Roraima blijken veel van hun pre historische kenmerken beter te hebben behouden dan waar ook ter wereld. Volgens wetenschappers De aartsbisschop van Canterbury trof demonstrerende conservatieven Anglikanen toen hij vertrok naar Vati caanstad voor een bezoek aan de paus. (foto EPA) LONDEN (AP) De aartsbisschop van Canterbury, Robert Runcie, is gisteren in Rome aangekomen voor een vierdaags bezoek aan paus Johannes Paulus II. De twee geestelijk leiders zullen besprekingen voeren in het kader van de toenadering tussen de anglicaanse en de rooms-katholieke kerken, die sedert de reformatie in de 16e eeuw uit elkaar zijn gegroeid. Runcie werd op het vliegveld onder meer verwelkomd door de Ne derlandse kardinaal Willebrands. Bij Runcie's vertrek op het vliegveld van Londen werd hij opgewacht door een twintigtal demonstran ten, die hem opriepen geen gesprekken met de paus te voeren en af te treden. Runcie veroorzaakte deze week een rel door te zeggen dat de anglicaanse kerk de auto riteit van de paus zou kunnen erkennen indien de twee kerken hereningd zijn. Een dergelijke stellingname was al naar voren gebracht door e kerk die de onderhandelingen met de rooms-katholie ke kerk voert. De paus staat aan het hoofd van 850 mil joen katholieken, Runcie leidt 70 miljoen gelovigen. Runcie's secretaris voor oecumenische zaken, Christopher Hill, zei dat hij zeker was van een eventue le hereniging van de twee kerken, "omdat de stichter van het christendom één kerk heeft gewild". Maar Hill zei ook: "De gesprekken zijn al 30 jaar aan de gang en er zal dus geen plotselinge aankondiging van een her eniging komen". Runcie en de Paus hebben elkaar vier maal eerder ontmoet. De anglicaanse kerk heeft geen centrale lei der, alhoewel men de bisschop van Canterbury als hoogste leider van de kerk beschouwd. BAYRUT De terechtstelling van zestien sji'itische moslems in Saudiarabie was voor ongeveer duizend sympa thisanten van de door Iran gesteund Hezbollah aanleiding om gisteren in Bayrut 'dood aan Amerika' tot strijd kreet te verheffen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5