M Nederlander steunt acties in Klarendal WN wil snel regels voor reclame langs wegen Raadsman: vredesactivisten worden strenger aangepakt Enquête: overheid veel te laks MEDISCH HART GEOPEND Kleiner premieverschil ziektekostenverzekering BAJESBRUG IN AANBOUW Vader blijft in gijzeling imML ijm ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 BINNENLAND PAGINA 3 ARNHEM (GPD) - De Nederlandse bevolking staat massaal achter de acties tegen de drugshandel in de Arnhemse wijk Klarendal. Ruim 80 procent heeft grote sympathie voor de acties, die de afgelopen week in Arnhem voor veel onrust en beroering zorgden. Dat heeft in belangrijke mate te maken met het feit, dat men de overheid veel te laks vindt. Dat blijkt uit een in opdracht van de Arnhemse Courant door het bureau Maresco Consultants in Maarssen uitgevoerde representatieve lande lijke enquête, waarbij in totaal 675 mensen werden ondervraagd. Ruim 90 procent van de bevolking vindt dat de overheid pas in beweging komt als de burgers haar daartoe dwingt. Men kan zich zelfs afvragen of de overheid door haar houding het voeren van acties stimuleert. Uit de enquête blijkt dat de Ne derlandse bevolking zich verbon den voelt met de actievoerende Kla- rendallers. Er is grote overeenstem ming tussen de mening van de Ne derlanders, de Arnhemmers en de Klarendallers. Het drugsprobleem kan daardoor gezien worden als een nationaal vraagstuk, waarbij de he le Nederlandse bevolking betrok ken is. Het vertrouwen dat de overheid het drugsprobleem aan kan, ont breekt vrijwel volledig. Bijna drie kwart van de bevolking is van me ning dat de overheid er geen flauw benul van heeft hoe zij het drugs probleem moet oplossen. Bewonersacties in oude wijken zoals Klarendal dwingen de over heid volgens 91 procent van de Ne derlanders tot maatregelen, die an ders jaren uitblijven. In Klarendal zelf denkt bijna 96 procent van de inwoners er zo over. Twee derde van de Nederlandse bevolking en in Klarendal zelfs 79 procent meent dat de overheid het in een gegoede wijk niet zover had laten komen. Landelijk vindt 81 procent dat de overhéid de burgers beter moet be schermen tegen overlast door drugsgebruik. Intensiever politie toezicht in een wijk verplaatst het probleem alleen maar, zo meent UTRECHT (ANP) - Binnen het KLOZ, de overkoepelende organi satie van particuliere ziektekosten verzekeraars, is overeenstemming bereikt over een verkleining van de premieverschillen. Dat gebeurt door het vaststellen van een onder en bovengrens. De laagste premie wordt minimaal 110 en de hoogste maximaal 181 gulden per maand. Het KLOZ heeft dit gisteren schriftelijk meegedeeld aan staats secretaris Dees (volksgezondheid) en minister De Korte (economische zaken). De Tweede Kamer dringt al geruime tijd aan op een minder groot verschil tussen hoog en laag om de solidariteit tussen gezonden en zieken te vergroten. Dit omdat de verzekeraars gezonde jongeren "lokken" met zeer lage premies, ter wijl ouderen, die een zwaarder risi co vormen, soms extreem hoge pre mies betalen. De Tweede Kamer heeft daar al wat aan gedaan door 65-plussers be gin dit jaar tijdelijk in de gelegen heid te stellen hun polis om te rui len voor de standaardpakketpolis die 181 gulden per maand kost. Die mogelijkheid bestond (en bestaat nu weer) alleen voor verzekerden op het moment dat ze 65 jaar wor den. De minimum- em maximumpre mies die het KLOZ nu nqemt zullen gelden voor een- uitgebreide dek- Doodslag De politie heeft in Den Haag een 18- jarige jongen aangehouden, die er van verdacht wordt op 20 septem ber zijn 39-jarige moeder te hebben doodgestoken. Moeder en zoon kre gen tijdens een bezoek van de jon gen aan haar huis hooglopende ru zie. De jongen zou zijn moeder met een fles mineraalwater en een kris tallen vaas op het hoofd geslagen hebben, waarna ze bewusteloos raakte. Volgens de politie heeft de jongen haar daarna met enkele mes steken van het leven beroofd. Computer Een computer die de risico's meet op hart- en vaatziekten. Over niet al te lange tijd kan elke huisarts in Ne derland over een dergelijk pro gramma beschikken. De prime-test berekent op basis van ingevoerde gegevens over lichaamsbeweging en roken de risicoscore dat een cliënt problemen met hart en vaten krijgt. De prime-test werd gisteren getoond op een symposium in Utrecht. Epilepsie De Stichting Epilepsiekliniek Noord en Oost Nederland heeft bij het ministerie van volksgezondheid een verzoek ingediend voor de bouw van een kliniek in de omge ving van Zwolle. De kliniek zou zes tig bedden moeten krijgen en twee poliklinieken. Per jaar kunnen er dan 230 tot 240 patiënten worden behandeld. Moord De officier van justitie bij de recht bank in Maastricht, mr. M. Verbaas, heeft gisteren tien jaar gevangenis straf en tbs geëist tegen een 28-jari- ge inwoner van Sittard. De man wordt ervan verdacht op 6 februari van dit jaar tijdens het carna valsfeest zijn vriendin A. Gabbano te hebben gewurgd en haar vanuit een raam uit een zogenaamd hostel te hebben gegooid. Polen Minister Nijpels (milieubeheer) heeft gisteren in Warschau zijn Poolse collega Kaminski een proef installatie voor de zuivering van af valwater geschonken. Het apparaat zal worden gebruikt op het visserij instituut van de landbouwacademie Szczecin. Daarmee is een bedrag van een kwart miljoen gulden ge moeid. king, vergelijkbaar met die van de standaardpakketpolis. De premies voor polissen met een lagere dek king of een hoger eigen risico zijn lager. De overeenkomst moet nog alge meen verbindend worden ver klaard op grond van de Wet op de economische mededinging. Het KLOZ zal de minister van economi sche zaken om die verbindendver klaring vragen zodra minstens 80 procent van de aangesloten verze keraars via het ondertekenenvan de overeenkomst heeft aangegeven in te stemmen met de voorgestelde premiestructuur. Het KLOZ verwacht dat dit bin nenkort het geval zal zijn. De afspra ken zullen dan gelden voor nieuwe zowel als voor bestaande polissen. ruim 80 procent van de bevolking. Vervolging van de handelaren moet door de politie volgens 86 procent als hoogste prioriteit worden ge steld. Slechts een kleine meerderheid wil de straatprostitutie en de daar mee verband houdende drugsover last concentreren in gedoogzones: Tegenstanders zien de politiek van gedogen niet als een oplossing, maar eerder als een verplaatsing van het probleem. Voorrang geven aan bestrijding van overlast voor de bevolking wordt als een slechte aanpak gezien. Het zachte vervol gingsbeleid leidt er volgens 83 pro cent (in Klarendal 89 procent) van de bevolking toe dat een drugstoe risme van met name buitenlanders ontstaat, waardoor de problemen juist toenemen. Landelijk vindt 75 procent van de ondervraagden dat de angst voor aids bij de bevolking leidt tot afkeer van drugsgebruikers en straatpros titutie. In Klarendal is dat zelfs 90 procent. Slechts 29 procent van de Klaren dallers vindt dat bewoners die het recht in eigen hand nemen en met geweld proberen de drugshandel uit hun wijk te verjagen, hard moe ten worden aangepakt. Landelijk is 37 procent voor die harde aanpak van gewelddadige buurtbewoners en in Arnhem 30 procent. UTRECHT - Een stralende koningin Beatrix op de afdeling neurologie van het nieuwe Academisch Ziekenhuis Utrecht dat gisteren officieel door haar werd geopend. Het AZU moet het medische hart van Nederland worden. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil geen ontwikkelingsgelden of exportkrediet-verzekeringen inzet ten om Polen en Hongarije finan cieel te ondersteunen. Vice-premier De Korte verklaarde gisteren, na af loop van de ministerraad, dat "be staande instrumenten niet moeten worden verwrongen" om de nood zakelijke gelden bijeen te brengen. Ook het gebruik van ontwikke lingsgelden ziet De Korte als "een oneigenlijke manier" om Polen en Hongarije de helpende hand te rei ken. Daarmee verzet het kabinet zich tegen de suggestie van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken), enkele dagen geleden in New York, om ontwikkelingsgelden in te zet ten voor hulp aan de ontluikende Kabinet: geen geld voor Polen of Hongarije democratieën in Polen en Honga rije. Zijn collega en partijgenoot Bukman liet echter onmiddellijk weten daar niets in te zien, omdat ontwikkelingsgelden voor Derde Wereldlanden zijn bestemd. De Korte zei gisteren ook weinig Begrip Woordvoerders van de drie grote fracties in de Tweede Kamer tonen begrip voor de acties tegen drugs in Klarendal, maar zij weigeren die op te vatten als een brevet van onver mogen voor de politiek. De proble men zijn zó complex, dat een af doende oplossing nooit helemaal mogelijk is. Er moeten wel betere internationale afspraken worden gemaakt. Acties zoals in Klarendal moeten een signaal zijn om daar mee snel te beginnen, aldus de woordvoerders in een reactie op de enquête. ba - AMSTERDAM - De werkzaamheden voor Amsterdams nieuwste brug. de Bajesbrug, zijn in volle gang. De brug voert vanaf het terrein van het voor malige Huis van Bewaring naar de ingang van het Vondelpark. De af en aan rijdende cementmolens brengen beton voor de bouw van het casino dat hier wordt gebouwd. (foto anp> BREDA (GPD) Het openbaar mi nisterie pakt vredesactivisten stren ger aan dan andere Nederlanders. Dat vindt mr. J. Gaasbeek, de raads man van een groot aantal demon stranten die bij de Vliegbasis Woensdrecht actie hebben gevoerd. Hij zei dit gisteren voor de recht bank in Breda. "Voor demonstrerende politie mensen en met geweld demonstre rende binnenschippers lopen over tredingen met een sisser af, maar het openbaar ministerie vervolgt al les wat met vredesactivisten te ma ken heeft", aldus Van Gaasbeek te genover politierechter mr. P. Paal vast. Die moest beoordelen of twee mannen van 22 en 36 jaar zich schul dig hebben gemaakt aan strafbare feiten. In totaal stonden er in Breda gis teren vijf activisten terecht. Van hen waren er maar twee op komen dagen. Een klein aantal sympathi santen steunde hen op de publieke tribune. Volgens officier van justitie mr. J. Gras waren de verdachten op 5 de cember vorig jaar op de startbaan van de vliegbasis gaan zitten en daardoor onbruikbaar gemaakt. Ook hadden ze de baan ook met verf beklad. Op dat moment was er een testvlucht aan de gang met een F-16, die bij problemen gelijk aan de grond had moeten worden gezet. Voor deze actie vroeg Gras een week voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van 250 gulden. Mr. Paalvast oordeelde in het ge val van drie verdachten dat blokke ren door erop te gaan zitten nog niet wil zeggen dat een baan dan on bruikbaar is. De rechter vond dat er wel sprake is geweest van versper ren, maar dat stond niet in de tenlas telegging. Hij sprak de drie vrij. Paalvast achtte twee anderen wel schuldig aan het beschadigen van de baan door het kladden van leu zen. Zij kregen een boete van 250 gulden. De bedoeling van de actie, die ook werd uitgevoerd op de vliegbases Volkel en Leeuwarden, was aan-t dacht te vragen voor de leefomstan digheden van Innu-indianen in Ca nada. Onder andere de Nederlandse luchtmacht wil daar laagvliegoefe ningen gaan houden. Daarbij wordt met hoge snelheid circa 30 meter boven de grond gevlogen. Nu al worden er in dat gebied jaarlijks 4000 tot 7000 van die vluchten ge WD vreest bom onder vloedkering DEN HAAG (ANP) - De VVD-frac- tie in de Tweede Kamer heeft in schriftelijke vragen bezorgdheid uitgesproken over het staken van de zoekactie naar een niet-ontplofte zeemijn uit de Tweede Wereldoor log. Éen Zeeuwse visser trof het projectiel in zijn net aan en zette het weer overboord bij de Stormvloed kering. Hij mocht het namelijk niet door de Roompotsluis naar de wal Het Tweede-Kamerlid Te Veld huis verbindt daaraan de conclusie dat de mijn als gevaarlijk mag wor den aangemerkt. Hij wil weten of er geen gevaar bestaat dat het projec tiel richting Stormvloedkering aan spoelt met alle gevolgen van dien. Verder vraagt hij zich af waarom de mijn niet aan de Explosieven Op ruimingsdienst is aangeboden ter ontmanteling. Marine en Rijkswa terstaat hebben weliswaar een aan tal dagen geprobeerd de mijn terug te vinden maar de zoekactie is in middels gestopt. in exportkredietverzekeringen te zien, omdat "wij voor 600 miljoen tekort zijn geschoten op de steun aan Polen". De Korte zei het meer in het ondersteunen van de ontwikke ling naar een marktgerichte econo mie in beide landen te zoeken. Het kabinet besloot gisteren an derhalf miljoen gulden extra uit te trekken voor hulp aan Libanon. Het besluit vloeit voort uit een afspraak in EG-verband om op korte termijn meer geld ter beschikking te stellen voor humanitaire hulp aan het land. De anderhalf miljoen wordt uit het zogenoemde Wellinkfaciliteit gehaald, een fonds voor hulp in noodsituaties. Het geld wordt via het Nederlandse Rode Kruis en het Internationale Comité van het Rode Kruis besteed. houden. Dat loopt straks op tot 40.000, vrezen de activisten. Ze had den een deskundige meegenomen die dat bevestigde. Het resultaat van die oefenvluch- ten zou de ondergang van het hele Innuvolk betekenen omdat het vee waar de indianen van leven zich van de schrik niet kan voortplanten. Het vliegverkeer zou spontane abortus sen veroorzaken en de bewoners zelf worden, aldus de activisten, knettergek van het lawaai. De indianen protesteerden al eer der in Den Haag om via een kort ge ding voor elkaar te krijgen dat in ie der geval Nederland daar niet gaat oefenen. In Nederland zelf mag er op die hoogte niet worden gevlo gen, dus daar ook niet, was een van de motieven. De rechter in dat ge ding vond echter dat hij te weinig informatie had om een oordeel te geven en wees de eis af. Bukman bezorgd over draagvlak ontwiklvelingshulp DEN BOSCH (ANP)- De demis- sionaire minister van ontwikke lingssamenwerking Bukman is bezorgd over het behoud van een voldoende draagvlak in de Nederlandse samenleving voor ontwikkelingssamenwerking. Hij zei dat gistermiddag in Den Bosch op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de stichting Mensen in Nood. Volgens Bukman lopen niet alle grote inzamelacties meer even vlot. Ook kleinere particu liere inzamelingen voor kleding en gereedschap lopen volgens hem regelmatig spaak omdat er geen geld is voor het transport naar een ontwikkelingsland. "Ik heb de indruk dat acties als Afrika Nu weliswaar veel geld weten los te krijgen, maar dat de mensen zich beperken tot het leveren van een materiële bijdrage zonder dat het inzicht wordt versterkt dat het in feite om een structureel armoedepro bleem gaat. Dat voor het oplos sen van dat probleem ook maat regelen nodig zijn die ons zelf zullen raken. Die boodschap is moeilijker en blijkbaar ook moeilijker over te brengen", al dus Bukman. Het gaat volgens de bewinds man bij ontwikkelingssamen werking om meer dan alleen hulp. "Het gaat ook om handel en het openstellen van onze grenzen voor de produkten uit ontwikkelingslanden". ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De gijzeling van de Hagenaar die weigert de verblijf plaats van zijn kind te noemen moet voortduren. Dat was gisteren de con clusie van de procureur-generaal bij de Hoge Raad. De 31-jarige Hagenaar was in beroep gegaan tegen de gijzeling sinds eind augustus door de Raad van de Kinderbescherming. Het dochtertje wordt al sinds 7 augustus 1985 vermist. Ze moet inmid dels zes jaar zijn. Eind 1985 ontdekte de gezinsvoogd dat het kind verdwe nen was. In eerste instantie dacht de politie niet aan een misdrijf omdat de man verklaarde dat het dochtertje bij haar moeder was. Kennissen van de familie verklaarden dat ze geloofden dat het kind voor 20.000 gulden verkocht was aan een familie die inmiddels naar Spanje is verhuisd. De man ontkende dit verhaal maar gaf later wel toe de verblijfs plaats van het kind te weten. Maandag 2 oktober-aanv. Z2.00 uur Dinsdag 3 oktober - aanv. 10.00 uur MIDDELEEUWS RIDDERSPEL (20 uitvoerenden) 1 Va uur spektakel voor jong en oud Lokatie: i Wassenaarseweg nabij AZL i Kaartverkoop: VW - Stationsplein 210 - Leiden Leidsch Dagblad - Witte Singel 1 - Leiden ZOETERMEER - Veilig Ver keer Nederland wil dat de over heid duidelijke regels stelt voor reclame langs de snelweg. Daar voor is een degelijk onderzoek nodig naar de effecten voor de verkeersveiligheid. Veilig Ver keer Nederland (VVN) ergert zich aan de huidige wildgroei van reclame-uitingen langs de autowegen. door Weert Schenk VVN wil geen totaalverbod op bor den met boodschappen. Als ze op de goede plaats staan, hoeven ze geen gevaar op te leveren, wordt ge zegd. De organisatie wil zelf dan ook graag borden plaatsen met ad viezen voor veilig rijden. Tot nu toe staat het ministerie van verkeer en waterstaat dat niet toe, omdat het verkeer er teveel door zou worden afgeleid. Ondertussen verrijzen overal bor den. Tijdens de jongste verkiezings campagne riepen CDA en WD de autobestuurders met grote borden op om op die partijen te stemmen. Ook zetten steeds meer bedrijven karretjes in de weilanden om hun waar aan te prijzen. Maar ook legaal komen er steeds meer reclame-uitingen. Enorme pi laren worden gebouwd, waarop me tershoge borden met lichtbakken worden aangebracht. Bij Leiden, Schiphol, Gouda, Maarssen en Doe- tinchem staan bij voorbeeld al van dergelijke bouwwerken. Zoeter- meer, Gouda, Schiedam, en Zeve naar krijgen er, elk nog een. De reclamezuil in Zoetermeer, waarvan de bouw vorige week is be gonnen, wordt de grootste van Ne derland: 55 meter, zo hoog als een flatgebouw van 20 verdiepingen. Daarop komen driemaal vijf borden van 10 meter lang en 2,5 meter breed, die daar op zijn minst vijf jaar zullen blijven hangen. De gemeente Zoetermeer heeft toestemming voor het oprichten van de zuil gegeven, omdat het past bij imago van de groeiende stad. Het wordt niet gezien als horizon- vervuilend. "Dat is een kwestie van smaak", zegt de woordvoerder. De enige voorwaarde die het gemeen tebestuur heeft gesteld, is dat op de gigantisch pilaar geen reclame voor alcohol of tabak wordt gemaakt. Adverteerders die op de zuil wil len, moeten gigantische bedragen neertellen. De contracten belopen een paar honderdduizend gulden. Acquisiteur Algo Consult in Arkel gelooft dat het bij de juiste bereke ning toch niet duur is. Kwijt "Kijk nou eens wat een eenmalige dagbladadvertentie kost", zegt een woorvoerder, "dat kost duizenden guldens en die ben je in een dag kwijt. Over de weg Utrecht - Den Haag rijden dagelijks 100.000 men sen, die vijfjaar lang je naam zien. Zo bekeken kost het niet veel". Kennelijk slaat dat argument bij de adverteerders niet goed aan. Met pijn en moeite zijn tot nu toe nog -"STu tu>r fjllll till W 1 m 4 i i f u, De gigantische reclamezuil aan de Plesmanlaan in Leiden die de gemoe deren danig heeft bezig gehouden. VVN wil een onderzoek naar de effecten van dergelijke reclamezuilen voor de verkeersveiligheid, (foto wim Dijkman) maar drie bedrijven gevonden die in de kranten, kortom als het mee- hun naam op de zuil willen hebben, speelt in het hele orkest. Op die ma- Prof. mr. H.A.F. Velu, voorzitter nier verstevigt het de naamsbe- van het Genootschap voor Recla- kendheid. Voor Philips heeft het me, snapt die aarzeling van het be- zin. Maar alleen maar adverteren op drijfsleven. een zuil haalt niets uit. Daarbij is "Die reclameborden kunnen nut- toch al terughoudendheid vereist, tig zijn, als je ze toepast in het ge- omdat die reclame-uitingen moge- heel van reclame op televisie, radio, lijk het landschap vervuilen. Als dat de mensen irriteert, werkt de recla me averechts". Velu waarschuwt voor situaties, zoals die zich voordoen in België, Italië en de Verenigde Staten, waar overal maar reclameborden worden neergezet. "We moeten alsjeblieft niet overal borden zetten. De mees te plaatsen zijn daarvoor ook onge schikt. Ik denk dat de overheid er heel strak de hand aan moet hou den. Ook al, omdat die borden de aandacht van de automobilist kun nen afleiden". Gevaar Het is niet bewezen dat de reclame boodschappen langs de wegen ge vaar voor het verkeer opleveren. Volgens T. Rooyers van het Ver keerskundigstudiecentrum in Gro ningen is hiernaar alleen in de Scan dinavische landen onderzoek ge daan. Er bleek niet uit dat de recla me negatieve effecten heeft, maar, zo voegt Rooyers er snel aan toe, dat zegt niets over de gevolgen in het Nederlandse verkeer. Daarom zou het studiecentrum graag in ons land een soortgelijk on derzoek doen. Rooyers is er niet van overtuigd dat de borden voor het verkeer een verkeerde uitwerking hebben. "Voor autobestuurders kunnen ze op snelwegen de een tonigheid van het rijden onderbre ken. Het is minder saai. Maar om de effecten precies te weten, is langdu rig onderzoek nodig". Het ministerie van Verkeer en Waterstaat vindt onderzoek niet dringend noodzakelijk. De woord voerder zegt dat er vooralsnog ge woon vanuit gegaan wordt dat de reclameborden met foto's en tek sten de aandacht van de autobe stuurders afleiden. Bovendien zijn die borden in het landschap niet fraai. Vandaar dat op rijksgrond geen reclame-uitingen worden toe gelaten. Het ministerie vindt dat de lagere overheden ook zo verstandig zou den moeten zijn. Verkeer en Water staat kan echter provincies en ge meenten niet verbieden om aan bui tenreclame mee te werken. Een tref fend voorbeeld van de confrontratie die dat oplevert is te vinden in de provincie Groningen, waar met fi nanciële steun van het bedrijfsle ven een deel van de rijksweg A7 tus sen Groningen en Bremen versneld wordt aangelegd. Sponsors In ruil voor hun steun van ruim 1 miljoen gulden, wilde de provincie de sponsors publiekelijk bedanken met de tekst: 'De A7 werd mede mo gelijk gemaakt door....'. Het rijk ver bood borden te zetten langs de snel weg. Nu komen ze om de 300 meter langs de provinciale en gemeentelij ke toevoerwegen. De provinciale Waterstaat gelooft niet dat de borden het landschap vervuilen. Anders hadden provin cie en gemeenten immers wel be zwaar aangetekend. Aan de ver keersveiligheid is uitgebreid aan dacht besteed. Zo staan er geen bor den in bochten. Aan de hand van de registratie van verkeersongevallen zal nog moeten blijken of de auto mobilisten er te lang over doen om de tekst op de borden te lezen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3