Als tv kan troosten is dat meegenomen9 Hielprik en balletjestest IKON maakte van Wim Koole een strijdlustiger mens door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 EXTRA PAGINA 35 Wim Koole: "Ik heb een diep vertrouwen in het gezonde verstand van mensen. Dat ze uiteindelijk gaan balen van banaliteiten, zich erbij gaan vervelen". (foto gpd> Bij de IKON is de tijd van de gods dienstige waterstanden en de kerke lijke postduivenberichten ruim schoots voorbij. De kritiek van direc teur Wim J. Koole op de tinnen sol daatjes-mentaliteit van de kerken is niet mals geweest. Op 1 november neemt hij afscheid, na 27 jaar, en is er tijd voor zijn proefschrift over de troostende werking van televisie. "Ik hoop dat ik daar niet opnieuw een ob sessie van maak". door Patricia van der Zalm Verheugd en zenuwachtig beziet IKON- directeur Wim J. Koole (60) zijn nade rend afscheid van de weerbarstige om roep. Hij is verheugd over zijn vervroeg de uittreding per 1 november omdat daarmee een einde komt aan de scha duwkant van zijn passie voor televisie: de obsessie. Bovendien wil hij vaker naar de bioscoop, hij wil meer boeken le zen. En meer kranten. Zenuwachtig is hij, omdat hij weet dat het hele sociale patroon bij de omroepen erg kortademig is. "Ik ben benieuwd hoe erg ik het zal missen dat niemand me meer vraagt wat ik van een nieuw pro gramma vind. Ik vrees het witte papier dat ik nu helemaal alleen moet gaan be schrijven". Hij zet radicaal een punt achter zijn werkzaamheden als directeur. "Letter lijk. Ik ga met Marie, mijn vrouw, een halfjaar naar Frankrijk. Daar werk ik aan mijn dissertatie over tv kijken als troost. Ik twijfel zelfs nog of ik een Nederlands dagblad neem. Ik ben van plan me erg af te sluiten: alleen 's zaterdags naar het dorp voor boodschappen. Misschien denk ik vrijdagavond wel: heerlijk, mor gen naar de kiosk, kranten kopen, Le Monde!". Vier kruizen In de werkkamer van Wim Koole, een al legaartje van mooie kunst en een tikje morsige meubels, valt het oog van de be zoeker onontkoombaar op een collage van de Arnhemse kunstenaar Marius van Beek. Vier prominente kruizen waarop de namen van Koos Koster, Joop Wil- lemse, Hans ter Laag en Jan Kuiper, de IKON-medewerkers die in 1982 in El Sal vador werden vermoord. 'In bewonde ring voor Koos Koster en zijn vrienden, gefusilleerd in El Salvador op 17 maart 1982. Fue su ultima primavera', luidt de bijbehorende tekst (Het was zijn laatste lente). De bewuste datum heeft in de ziel van Koole een pijnlijk spoor getrokken. Hij houdt die herinnering levend. Wim Koole zit snel op zijn praatstoel. Zalvend kun je zijn spreekstijl niet noe men, wel breedsprakig. Op gloedvolle momenten maakt hij weidse armgeba ren. Filosofieën borrelen bij hem op naar aanleiding van de tekst van J.H. Leo pold, ingelijst bij hem aan de muur. Men zoekt zich en men raakt elkander kwijt, men volgt met vreugde en ontvlucht in spijt, men twist en ruziet en is ontevre den, en weer verzoend en alles zonder re den. "Ik vind dat zo mooi, die paradoxen", zegt hij. "Soms zijn tegenstellingen erg zinvol. Er is geen verzoening zonder con flict. Die weerbarstige tegenstrijdighe den van het bestaan boeien me. Omdat ik zo'n braaf type ben streef ik naar weer barstigheid. Diepzinnig begin hè?". Het idee voor het proefschrift over televi sie als troost ontstond na de moord op de vier IKON-journalisten. De theoloog Koole is van mening dat televisie emotio nele kracht heeft, dat huilen en lachen er dicht bij elkaar kunnen liggen. Hij is er vooral in geïnteresseerd hoe je die kracht zo zuiver en integer mogelijk kunt ge bruiken. Zijn streven is nooit geweest de mensen aan het huilen te krijgen. Wel wil hij laten voelen dat ze niet alleen zijn. In een recent interview zegt hij daarover: "Onze klassieke middelen om elkaar te troosten zijn ondermijnd en verschraald. Tv kan nooit een vervanging zijn van het persoonlijke gesprek, maar kan er wel aan meewerken dat iemand ontdekt hoe nodig en waardevol het kan zijn om een ander mens in zijn omgeving bij zijn zor gen te betrekken". Energie De tv als hulpverlener, is dat niet een schrale troost? Sjabloon-achtig, ver weg van het 'echte' leven? Koole: "Tv heeft kracht doordat het een menselijke maat heeft, één op één. Je bent onder elkaar, het is een vluchtig en tegelijk intiem me dium dat veel kan losmaken. Maar We zijn altijd erg terughoudend geweest om na programma's nummers voor telefo nische nazorg te laten zien. Soms ont kom je er niet aan, als net gaat om oorlog of problemen van leven en dood. Je kunt in verhouding maar een heel klein groep je kijkers helpen. Bovendien bestaat het gevaar dat je minder kritisch wordt ten aanzien van een programma. Wij willen de kijkers zelfvertrouwen geven om hun verdriet, hun problemen zelf uit te vech ten. Laten zien dat het de mensen in de documentaire tenslotte óók is gelukt, kij kers de moed geven over oplossingen na te denken en er op eigen kracht uit te ko men. Leed kan ook energie geven". Hij noemt als voorbeeld de Australische documentaire, een paar jaar geleden uit gezonden onder de titel 'Sommige ba by's gaan dood'. De ouders gaan daarin nogal ver met afscheid nemen van hun overleden baby, geven het dode kind een naam, wiegen het, baren het dagenlang op in de kamer, geven hun andere kinde ren de kans om uitgebreid afscheid te ne men. Wim Koole zat die nacht zelf aan de telefoon. "Bij de dood van een baby zeg gen mensen: dan neem je toch een nieuw kindje? Hoeveel kijkers geen spijt had den: had ik het maar een naam gegeven. Had ik maar een foto. Zo'n documentaire kan mensen op ideeën brengen". Zo werkte dat ook bij hem toen hij na de moord op vier van zijn medewerkers in een zware depressie raakte. Alles kreeg een rouwrandje. Op tv zag hij een psychi ater die hij later om hulp vroeg. "De ont kerkelijking heeft veel mensen bevrijd van een last, maar heeft ze ook veel afge nomen. Er is geen gemeenschappelijke taal meer. Vroeger wist je: een rouwband betekent het verlies van een dierbare. Er blijkt nu zo veel verlegenheid te zijn, er zijn zo veel remmingen om verdriet met elkaar te delen. Als tv daarbij kan helpen is dat prachtig. Troost is vpor mij: op luchting met een stukje inzicht om uit een impasse te komen". Dorpspomp Koole ziet televisie voor de groeiende groep alleenstaanden zelfs een beetje als huisgenoot, als de veredelde dorpspomp waar je nieuwtjes hoort, ervaringen uit- wisselt en op ideeën wordt gebracht. "Als dorpsgenoot bij de pomp moet je ook in hoge mate je eigen keuzes maken en conclusies trekken. Er wordt, net als bij televisie, een groot beroep gedaan op het geweten, het gevoel. Logisch dat mensen dat soms vermoeiend vinden en Verreweg de meeste kinderen in ons land worden sedert hun geboorte regelmatig begeleid en onderzocht op het consultatie bureau. Een. belangrijk onderdeel van deze begeleiding is het opsporen van aan geboren afwijkingen. Vier onderzoeken die bij alle kinderen worden verricht zal ik in deze en de volgende aflevering be spreken: de hielprik, onderzoek van heu pen en balletjes, en de gehoortest. Alle kinderen van een week oud worden via de zogeheten 'hielprik' nagekeken op twee aangeboren stofwisselingsziekten die bij vroege ontdekking goed te behan delen zijn. Die 'screening' van alle kinde ren is duur, maar toch nog goedkoper dan de behandeling van enkele kinderen waarbij de ziekte te laat wordt ontdekt. De eerste ziekte heet PKU. oftewel phe- nylketonurie. PKU komt bij 1 op 16.000 kinderen voor; het is een erfelijke ziekte, waarbij er iets mis is met de eiwitstofwis seling. Eiwitten zijn opgebouwd uit bouwstenen, z.g. aminozuren, waarvan er enkele tientallen verschillende zijn. Een daarvan, fenylalanine, kan bij PKU niet verwerkt worden en stapelt zich in het lichaam op. Gevolg is een ernstige zwakzinnigheid. Als deze ziekte direct na de geboorte wordt ontdekt kan het kind worden be handeld met een dieetdat het bewuste aminozuur niet bevat. Dat is weliswaar een voor kind en gezin ingrijpende be handeling, maar het kind kan zich daar mee volkomen normaal ontwikkelen, en het dieet hoeft niet levenslang te worden volgehouden. De andere ziekte heet congenitale hypo- thyreodie (CHT), in het Nederlands: on voldoende werking van de schildklier. daardoor neigen naar ontspanning. Kijk naar mezelf: ik ben dol op comedy-se ries. 'Golden girls', 'Family ties', 'Cheers'. Die maken op komische, aange dikte wijze dingen duidelijk". Terug naar het begin. Het inlevingsver mogen, de tolerantie en het open oog voor anderen lopen als rode draad door de interviews met Koole. Een beminne lijk mens. Gelukkige jeugd in een groot gezin in Zeeland, studie theologie, acht jaar protestants-christelijk jongeren werk, in 1963 directeur Ikor. Die neiging tot bezinning, hulp geven, moet ergens vandaan komen. Het 'warme nest' waarin Wim Koole op groeide noemt hij 'immens belangrijk'. "Ik heb eigenlijk pas kort geleden ont dekt hoe belangrijk. En daarbij groeiden we niet bang, maar onbevangen op met de kerk. Het was een zondags uitje. De dominee was een verschijning die met respect en sympathie werd bejegend". De wijkpredikant in Middelburg en me neer Simons van de Nederlandse Televi sie Stichting (NTS) zetten hem vervol gens op een spoor. Wim wilde na het gymnasium journalist worden, maar volgde het advies van de predikant op: Deze afwijking kan een aantal verschil lende oorzaken hebben, maar de gevol gen zijn altijd dezelfde: geestelijke ach terstand en lichamelijke verschijnselen als gestoorde groei, slapheid en sufheid. CHT komt voor bij ongeveer één op 3.000 kinderen. De behandeling van deze ziek te bestaat uit het toedienen van het ont brekende schildklierhormoon. Dat moet vaak levenslang gebeuren, maar soms blijkt de schildklierfunctie zich na enige tijd te herstellen. Ook deze kinderen kun nen zich normaal ontwikkelen. De hielprik gebeurt in het algemeen op de zesde tot achtste dag na de geboorte. Het mag niet te laat gebeuren - omdat eventu ele behandeling zo vroeg mogelijk moet beginnen en omdat er meestal nog na der onderzoek nodig is - maar ook niet te vroeg, omdat met name PKU pas na een paar dagen in het bloed te vinden is, na melijk als het kind voeding heeft gehad. Zoals alle testen is ook deze hielprik niet volmaakt. De uitslag van PKU kan 'du bieus' zijn en moet dan herhaald worden, een positieve uitslag wijst niet altijd op PKU, en na onderzoek kan blijken dat er niets aan de hand is. De ouders zijn dan natuurlijk wel een tijd ernstig ongerust geweest. Bij CHT is de kans op zo'n onte recht positieve uitslag nog groter, deels omdat bij te vroeg geboren kinderen de schildklier vaak tijdelijk wat traag werkt. Een tweede test, waaraan alleen jonge tjes direct na hun geboorte worden on derworpen, is het onderzoek op de aan wezigheid van beide balletjes in de bal zak. Reden hiervan is het betrekkelijk veel (bij ongeveer twee procent) voorko men van een niet ingedaald balletje, en ga nou theologie studeren, dat is nooit weg en je hoeft er niet eens voor te blij ven geloven. Na het kandidaatsexamen volgde een tweede 'opstandige' fase. Hij schreef zich in 1953 in op een regiecursus bij de NTS. Baas Simons zei hem: 'Maak je studie nou af, dan komt het wel goed met jou'. "Volgzame aard", zegt Koole daar la chend over. "Nee, het was eerder omdat ik geen alternatief had. Bij de IKON ben ik allesbehalve volgzaam. Ik heb de onaf hankelijkheid moeten veroveren door harde strijd met de kerken en de kij kers". Goeie pers Er zijn jaren geweest waarin Koole door IKON-sympathisanten werd gewaar schuwd: hou je winkel in de gaten, je op drachtgevers zijn ontevreden, er is geen politieke lobby, geen ledenorganisatie, de omroepen zien jullie liever gaan dan komen, de kijkdichtheid is gering. "De enige concessie had kunnen zijn om van de IKON een ledenorganisatie te maken. Onmogelijk, omdat IKON de stem van de kerken vrij, onafhankelijk en onver- de noodzaak om daar iets aan te doen. De ballen worden aangelegd achter-boven in de buikholte, in de buurt van de nie ren. Inde zevende maand van de zwan gerschap zijn ze onderin de buik aange land, en dalen ze via een kanaaltje in de lies - het 'lieska naal' - af in de balzak. Het kanaal sluit zich daarna, en de bal blijft opgesloten in de balzak achter. In deze procedure kan makkelijk iets fout gaan. Als bijvoorbeeld het lieskanaal zich niet sluit, kan later de inhoud van de buik ook naar beneden komen: een lies breuk. Als een liesbreuk niet vanzelf ver dwijnt moet deze altijd geopereerd wor den, wat overigens alleen bestaat uit het dichtmaken van het kanaaltje. Iets anders is dat het afdalen van een bal kan misgaan. Bij te vroeg geboren kinde ren komt het vrij veel voordat de inda- ling nog niet is voltooid, en dan gebeurt het in de eerste levensmaanden. Ook bij op tijd geboren jongens kan de indaling in het eerste jaar of zelfs nog daarna af gemaakt worden. Na twee jaar zijn nog bij 7 op de 1000 jongens één of beide bal len niet ingedaald. De bal kan echter ook definitief blijven steken of een verkeerde weg inslaan. De bal is dan soms te vinden in de lies of- zel den ergens bij bovenbeen of buik, maar hij kan ook onvindbaar zijn, dus nog in de buikholte liggen of zelfs helemaal niet zijn aangelegd. Meestal gaat het om één bal, soms zijn ze beide niet op hun plaats. De oorzaak van zo'n fout is niet bekend. De gevolgen zijn vooral van belang voor de vruchtbaar heid later: een niet-ingedaalde bal pro duceert geen zaadcellen, waarschijnlijk door een te hoge temperatuur: in de bal zak is het kouder. veerd uit, niet beperkt door leden of de angst voor ledenverlies. Ik zei daar dus altijd één ding op terug: we hebben een goeie pers. En tegen de kerken zeiden we: we zijn er namens jullie maar niet voor jullie. Ik ben er in elk geval strijd lustiger door geworden". Dan schiet hem te binnen dat hij eens er gens las dat dat een eigenschap van Zeeuwse boeren is: respect voor notabe len (de predikant en Simons), maar vechtlust als hem eenmaal iets is toever trouwd. "Mijn erf, mijn vak, ik verdedig mijn winkel tegen zaken die ik onzinnig en niet-professioneel vind. Ik ben heel vriendelijk, maar wel strijdvaardig en ge passioneerd in zaken waarin ik geloof'. Eén van die zaken is dat de kerk door haar dogmatisme, haar vaststaande denkbeelden over abortus en euthana sie, veel mensen tegen zich in het harnas heeft gejaagd. Ooit zei hij dat de kerken veel te weinig inspelen op de vragen van de mensen. Dat ze doodsbenauwd zijn dat hun leerstellingen als tinnen sol daatjes omver worden gekegeld. Koole: "Ik heb daar rancune over gehad. Binnen de kerkelijke gemeenschap is veel te weinig ruimte om oprecht, dat wil Maar ook is er in een niet-ingedaalde bal een vergrote maar nog steeds kleine) kans op het ontstaan van kanker. Deze beide gevolgen maken behandeling nood zakelijk, maar hoe en wanneer -dat is nog omstreden, en bovendien afhankelijk van onder meer de plaats van de testikel. Een van de moeilijkheden daarbij is dat het vaststellen van de indaling nog niet zo eenvoudig is. De balletjes kunnen na melijk door een spiertje uit de balzak om hoog worden getrokken (als reactie op aanraking, kou of spanning) en ze lijken dan onvolledig ingedaald. Deze z.g. 're- tractiele' testis is echter volkomen nor maal en moet zeker niet behandeld wor den. Het onderzoek moet daarom altijd rustig en in een warme omgeving gebeuren, en ook dan nóg kan er een misverstand ont staan. In de eerste levensmaanden is deze reflex nog niet zo sterk, na een halfjaar wel. Daarom is het van belang dat zo vroeg mogelijk, en liefst al bij de geboor te, ergens wordt geregistreerd dat de bal len zijn ingedaald - er wordt in dit op zeggen met twijfels, met onzekerheden, te praten over menselijke ervaringen. Ik wil meer uitdaging, zeg voortdurend: wees niet zo bang om de rafels, de weer barstigheid, de bitterheid van het mense lijk bestaan te laten zien. Maar nee, de kerk roept al 'verzoening' voordat duide lijk is dat er een conflict bestaat. De kerk heeft veel meer kans als ze de preekcul tuur eens aanvult met een open kijk op wat er werkelijk leeft". Lachend: "Géén godsdienstige water standen. Geen kerkelijke postduivenbe richten meer. Wel weerbarstigheid". Passie Medewerkers zijn over het algemeen nogal lovend over Wim Koole. Hij zou een meerwaarde aan de programma's ge ven, hij zou feilloos weten te taxeren waar kwaliteit zit, een programma zou er altijd beter van worden als hij zich ermee bemoeit. Vanwaar die gave? "Ik noem het een passie. Ik heb altijd erg behoefte gehad aan een vak. een ambacht. Eén van de redenen dat ik moeite had met do minee worden. De montagetafel, het ge luid, de camera, ik heb het allemaal ge daan en dat gaf enorme voldoening. La ter heb ik dat drastisch afgesneden. Een programma-directeur mag niet concur reren met programma-makers. Ik moet bluntly kunnen zeggen: je programma deugt niet, zonder dat er wordt gezegd: hij had het zelf willen maken. Ik ben een echt kijkdier. Ik ben bij nieuwe program ma's de eerste kijker. Met hartstocht. Al tijd geweest. Zo is het". "Het vak heeft me ontwikkeld", zegt hij. "Ook persoonlijk. Het heeft me meer mens gemaakt. Het is een van die geluk zalige werkkringen waarin je hobby en werk samenvallen. Ik ben een gepassio neerd, absorberend type. Dat is gevaar lijk voor je privé-leven. Ik had graag meer meegemaakt met m'n gezin, we hebben twee jongens. Te laat, ja. Daar heb ik spijt van. Je kunt allerlei dingen inhalen, maar niet de jeugd van je kinde ren. Ik ben wel eens jaloers op de genera tie jonge vaders van nu, hoe ze de jeugd van hun kinderen van dichtbij meema ken. Een mannenleven kan nu toch veel veelzijdiger zijn dan vroeger? Een vrou wenleven ook, ja". Wim Koole heeft zijn opvolger, de jurist Geerten van Empel (37), het afgelopen jaar zelf ingewerkt. Diens staat van dienst, docent handelsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen, gemeente raadslid D66, voorzitter van de commis sie culturele zaken en van Noordelijk Theater De Voorziening, neigt naar het zakelijke. "Klopt", zegt Wim Koole. "Ik vind dat voor de toekomst heel belangrijk. Bij mij is het begonnen als hobby, maar die tijd is voorgoed voorbij. Management en overtuigingskracht, daar komt het in de toekomst op aan. De positie van de IKON is niet waterdicht dus iemand moet letten op de wettelijke aspecten. Wat dat betreft valt het afscheid me niet Commercie De IKON als kleintje tussen de omroep- giganten, als ernstig ventje op kniehoog te van de in aantocht zijnde commerciële omroepen. Bang? "Ik heb een diep ver trouwen in het gezonde verstand van mensen. Dat ze uiteindelijk gaan balen van banaliteiten, zich erbij gaan verve len. In dat opzicht zou commerciële tele visie een gunstig effect kunnen hebben op de kleintjes". Koole heeft daarbij het Italiaanse voor beeld voor ogen. "Zes jaar geleden ont stond er verbijstering over de toenemen de banaliteit van de commerciële tv in Italië. De RAI (Italiaanse omroep) ging volledig plat, er was een totale leegloop naar de commercie. In de leegte die toen ontstond was plaats voor nieuw, jong ta lent. Van lieverlede won de RAI daar door publiek terug. Een soort tweede jeugd". zicht gepleit voor landelijke invoering van een 'ballenkaartje'. Door gebrekkige registratie worden waarschijnlijk veel jongetjes onterecht behandeld. De behandeling is nog omstreden. Als de bal bijna op zijn plaats is, wordt wel ge probeerd met hormonen de resterende in daling te stimuleren. Velen zijn echter van mening dat alleen een operatie zin heeft. Daarbij wordt de zaadleider losge maakt om lengte te krijgen en de bal wordt in de balzak vastgehecht. Over het tijdstip van behandelen is men het niet helemaal eens. Bij zeer vroege be handeling, in het tweede levensjaar, zou mogelijk de vruchtbaarheid beteren de kans op kanker kleiner zijn, hoewel met name dat laatste nog niet geheel zeker is. Op die jonge leeftijd is de operatie echter moeilijk, en een opname is voor het kind erg ingrijpend - vandaar dat meestal wordt gewacht totdat het kind alles beter kan begrijpen en verwerken. De volgende aflevering gaat over onder zoek van de heupjes en de gehoortest.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35