Nico Is er nog hoop voor m Geloven is zien Onze taal ENKWIJZER eu. ui. oe. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 EXTRA PAGINA 29 Zes jaar geleden werd Nederland opgeschrikt door een, zoals dat heette, racistische moord: de toen 16-jarige Nico B. stak in Amsterdam de 15-jarige Antilliaanse jongen Kerwin Duinmeijer neer. Nico had Kerwin met een mes in de buik gestoken omdat deze 'vies' naar hem zou hebben gekeken. "Vieze nikkers moeten niet vies naar me kijken", was zijn commentaar. In 1984 werd Nico in inrichting Op de Berg in Amersfoort geplaatst, waar toen nog minderjarige zware delinquenten werden behandeld. Na zijn vrijlating, in januari 1988, leek het hem goed te gaan. Maar enkele weken geleden, op 9 september, stak hij in zijn woonplaats Purmerend wéér iemand neer, ditmaal een blanke Nederlander die de steekpartij maar net overleefde. Deskundigen over de terugval van iemand die in therapie is geweest. door Karin Bos De in 1983 vermoorde Kerwin Duinmeijer, toen 15 jaar. Vieze nikkers moe ten niet vies naar me kijken", was het commentaar van zijn 16-jarige moor denaar Nico B. (foto gpd) DOOR JOOP VAN DER HORST Meer dan eens heb ik dezelfde flauwe grap gehoord. Iemand klaagt over verve lende tv-programma's en zegt: 'Heb ik eens een avond vrij en kan ik 'ns achter de tv zitten, zijn er alleen van die stomme programma's" De ander zegt dan 'Maar je moet er niet achter zitten joh. probeer het eens met ervoor te gaan zitten!" Het is nu eenmaal zo dat sommige mensen échter de tv en andere vóór de tv zitten, terwijl ze hetzelfde bedoelen. Voor alle duidelijkheid: we hebben het over ge wone televisiekijkers, niet over de repara teur van het toestel. Ik'heb navraag ge daan in mijn omgeving. De meerderheid heeft het over voor de tv zitten maar er zijn er ook die datzelfde aanduiden met achter de tv zitten. Is voor logischer? Zeg het niet te gauw en kijk eerst eens naar de computer. Zit u vóór of achter de computer? Vermoedelijk zegt u: achter de computer. En hoe zit het met een pia no en een schrijfbureau? Degene die speelt zit achter de piano; wie aan het werk is zit achter zijn bureau. Evenzo zit iemand achter de knoppen en niet ervoor. Achter de tv is dus zo gek nog niet. Toch is er inderdaad een zekere voorkeur om voor de tv en achter de computer te zeg gen. Waarom is dat zo? Voor en achter zijn betrekkelijk. Als ie mand achter een boom staat, dan is er van mij uit gezien eerst die boom en dan pas die persoon Zou ik er half omheen, lopen dan zie ik wat anders en dan zeg ik dat die persoon vóór de boom staat. Van mij uit gezien, daar gaat het om. Voor en achter zijn afhankelijk van waaruit de zaak bekeken wordt. Ik vermoed dat we zo kunnen verklaren waarom iemand achter de computer zit maar voor zijn tv. Bi) achter de computer staat de computer voorop en dan pas komt de persoon; bij voor de fvkomt eerst de persoon en dan pas de tv Bij de com puter. en net zo bij de piano, de knoppen en het bureau, is iemand iets aan het doen en dan is het apparaat belangrijk; vandaar dat dat voorop staat en dat de persoon erachter zit. De televisie is er voor ontspanning, daar doe je meestal niets mee. Bij de tv is het dus, andersom en daarom zeggen we eerder dat iemand vóór de tv zit. De persoon is op de voor grond en niet de bezigheid Ik weet niet of deze verklaring juist is, maar er zijn wel een extra argumenten voor. Weliswaar zeggen we meestal ach ter zijn bureau en achter de piano, maar voor is niet uitgesloten. Ik heb aan diver se mensen om mij heen gevraagd wat volgens hen het verschil is tussen hij zit achter zijn bureau en hij zit voor zijn bu reau. ledereen was het erover eens dat achter zijn bureau actiever klinkt. Wie achter zijn bureau zit, is aan het werk. Het is net alsof iemand die voor zijn bureau zit, maar wat zit te suffen. En als iemand voor de piano zit, dan speelt die persoon niet, hij zit daar alleen maar; wie achter de piano zit, dat is de pianist. Ook dat lijkt me een aanwijzing dat bij achter het apparaat en wat men ermee doet, op de voorgrond staat. Ten slotte is nog opvallend dat we ook kunnen zeggen: hij zit aan de computer, aan de piano, aan de knoppen, maar niet aan de televisie. Het gaat om activiteit en aanraking. De bediening van het toestel, een activiteit, vergt aanraking. Ook hier zien we dat het televisietoestel met verge lijkbaar is met die andere apparaten. Bij televisie kijken is aanraking van het toe stel helemaal niet nodig en tegen kleine kinderen moet men soms zeggen zit niet aan de tv. Ik denk dat het eigenlijk heel logisch is om te zeggen achter de computeren voor de tv. maar ik had er nooit eerder zo over nagedacht. Het is de nacht van zaterdag 20 augustus 1983. Vier jongens van veertien en vijf tien jaar trekken de binnenstad van Am sterdam in om de verjaardag van één van hen te vieren. In de Damstraat nemen ze een broodje shoarma. In de zaak staan wat skinheads die naar buiten lopen met hun patat. Ook de vier verjaardagvier- ders gaan de straat op. Een skinhead roepi tegen een zwarte jongen van het groepje van vier, Kerwin Duinmeijer (15): "Loop door!". Deze ant woordt: "Ik heb net zoveel recht om hier te zijn als jij". Waarop een andere skin head naar later blijkt de 16-jarige Nico B. zegt: "Ik steek je verrot". Hij pakt zijn mes en steekt Kerwin neer. Het mes gaat dwars door de lever van de jongen. Een operatie mislukt, Kerwin sterft. Nico las de maandag na de steekpartij in de krant dat Kerwin was overleden. Volgens zijn moeder is hij toen erg blij geweest. Zij reageerde verbaasd op die blijdschap, waarop de aap uit de mouw kwam. Nico had het zelf gedaan, en wel omdat 'die nikker' hem vies zou hebben aangekeken. "Het is een vieze nikker en die moet niet vies naar me kijken", moet hij hebben gezegd. Moeder B. belde de politie, die Nico onmiddellijk arresteerde. Na zijn arresta tie zou Nico hebben verklaard dat hij al leen spijt van zijn daad had omdat hij nu 'voor een neger in de bak' zat. Hoe dan ook, sinds de moord is Nico B. 'de be roemdste racist van Nederland'. Weer mis Hij komt begin 1984 in Op de Berg in Amersfoort terecht, toen nog een rijksin richting waar minderjarige delinquenten naartoe werden gestuurd voor een 'bui tengewone behandeling'. Sinds ander half jaar is Op de Berg een gevangenis voor volwassenen. 'Buitengewone be handeling' is vergelijkbaar met TBS (het vïoegere TBR: ter beschikkingstelling van de regering), maar dan voor jongeren onder de 21. Nico komt vrij in januari 1988. Hij woont enige tijd in Amsterdam, heeft een vriendin, krijgt werk en koopt een huis in Purmerend. Maar op 9 september 1989 is het weer mis: na een heftige dis cussie in een café (die over racisme en discriminatie zou zijn gegaan) steekt Ni co zijn plaatsgenoot M.R.B. (30) neer. Het slachtoffer wordt gestoken in hoofd, hals en buik. Pas na een spoed operatie komt hij buiten levensgevaar te verkeren. Nico wordt op 10 september opnieuw gearresteerd. Vorige week don derdag heeft de Alkmaarse rechtbank de voorlopige hechtenis van Nico met der tig dagen verlengd. De rechter-commis- saris heeft een gerechtelijk vooronder zoek ingesteld. Om te kunnen beoordelen hoe het komt dat Nico na enige jaren behande ling toch weer is vervallen tot zijn oude agressieve gedrag, is het nodig na te gaan of de therapie in Amersfoort ontoerei kend is geweest. Is Nico te vroeg vrijgela ten, of hoort hij misschien tot de catego rie 'onverbeterlijke gestoorden'? Prof. dr. F.H.L. Beyaert is geneesheer directeur van het Pieter Baan Centrum in Utrecht, de psychiatrische kliniek waar meestal zware delinquenten tijdens het gerechtelijk vooronderzoek ongeveer zes weken naartoe gaan ter ob servatie. Voordat Nico in Amersfoort werd geplaatst, heeft hij zeven weken in het Pieter Baan Centrum gezeten. Er is kans dat hij er nu weer komt. Onbesuisd Volgens Beyaert is er geen sprake van dat de behandeling van Nico in kliniek Op de Berg in Amersfoort is mislukt. "Toen Nico nog hier was, zagen we het somber met hem in. Hij had tatoeages op zijn lichaam, was onbesuisd en beïn vloedbaar, iemand die makkelijk mee doet in een groepje. Hij verzette zich te gen het gezag, maar dat vind je bij alle pubers terug. Er is vaak een golf van het een of ander onder jongeren. Zo hebben we de provo's gehad, en de nozems. Op stekende fascistische ideeén horen ook in zo'n golf. Fascisme schokt, wat juist de bedoeling is. Zo was dat ook bij Nico. Maar dat hij iemand neerstak, had te ma ken met zijn gestoorde persoonlijkheid. Nico is niet op een normale manier opge groeid. heeft daardoor geen zelfbeheer sing en is andere mensen vaak tot last. We waren bang dat hij weer iemand zou neersteken, en hebben de kinderrechter geadviseerd hem een 'buitengewone be handeling' op te leggen". Die kreeg hij in Amersfoort. Volgens Beyaert kregen de jonge delinquenten daar een soort heropvoeding. "Ze wer den er geconfronteerd met het eigen ge drag. Als er bijvoorbeeld ruzie was, vroe gen de therapeuten aan de betrokkenen of ze zich niet anders hadden kunnen ge dragen. Ze merkten immers dat, als ze dit of dat deden, het weer verkeerd liep? Zo leerden ze over zichzelf na te denken. Ze leerden er ook te praten, want als je ver baal uiting kunt geven aan je boosheid, hoef je niet te meppen. En je leerde er dat de wereld niet alleen om jou draait". Vol gens Beyaert kan niet worden gesteld dat de therapie, die Nico kreeg in Amers foort, heeft gefaald. "Ze hebben hun best gedaan". Het probleem zit in het jeugdrecht, meent Beyaert. Dit bepaalt dat als ie mand de leeftijd van 21 heeft bereikt, hij uit de rijksinrichting voor jongeren of de tuchtschool moet. A. C. Tijman, in Nico's tijd afdelingshoofd in Op de Berg, nu plaatsvervangend directeur van het huis van bewaring, bevestigt dat de leeftijds grens een probleem is. "De behandeltijd is daardoor beperkt. Wij pasten onze therapieën altijd zó aan dat de jongens vóór hun eenentwintigste konden worden uitgeplaatst. Dat is met Nico ook gebeurd: voordat hij 21 werd was het risico dat hij weer een zwaar de lict zou plegen klein genoeg om hem vrij te laten. Dat was ook voordat Op de Berg een huis van bewaring werd". Geklooid Mr. Ch. Haffmans betwijfelt of de behan deling in Amersfoort wel zo goed was. Haffmans is docent strafrecht aan de Universiteit van Amsterdam en is gepro moveerd op een onderzoek naar de be rechting van psychisch gestoorde delin quenten. De kwestie-Nico B. heeft hij nauwgezet gevolgd, vooral door informa tie die hij kreeg van een vriend die goede contacten heeft met de familie B. Volgens Haffmans zijn de therapieën die in Op de Berg werden gegeven niet echt goed. "In Amersfoort was geen psy chiater, alleen een psycholoog. Er waren wat groepsleiders die maar wat probeer den. De behandeling was er veel minder intensief dan in de TBS-inrichtingen. Bovendien werd er veel meer geklooid dan in de TBS-inrichtingen, omdatTer al leen jongeren zaten. Zo was het tenmin ste toen ik er een aantal jaren geleden kwam kijken". Maar wat Amersfoort zeker valt te ver wijten is, aldus Haffmans, de slechte na zorg. "Nico ging als agressieve skinhead met tatoeages en een kaal hoofd de kli niek in. Hij kwam er redelijk goed uit, was geen skinhead meer, had weer haar op z'n hoofd. Hij had meer controle over zichzelf. Hij ging weer aan het werk en had goede contacten met zijn psycho loog in Amersfoort". Haffmans zegt dat er toen twee dingen fout zijn gegaan. Ten eerste heeft de Amersfoortse kliniek niet kunnen voor komen dat Nico weer in zijn oude omge ving terugkwam. Voordat hij Kerwin neerstak, werkte hij met zijn vader als koopman op het Waterlooplein. Dat ging niet goed tussen die twee. Na 'Amers foort' kwam hij wéér op het Waterloo plein terecht. Opnieuw ging het mis tus sen vader en zoon. De vader wilde niet meer met Nico samenwerken. Nico raak te betrokken bij een conflict op het Wa terlooplein en zijn oude vrienden, de skinheads, kwamen weer terug. De situ atie was weer net als in 1983. "Na TBS is het gebruikelijk dat de de linquent in een andere omgeving te rechtkomt dan waarin hij vroeger zat. Hij kan dan opnieuw beginnen, andere vrienden maken. Maar bij de bijzondere behandeling is dat niet zo vanzelfspre kend". Verwaterd Wat in de visie van Haffmans ook niet goed was, is dat de Amersfoortse inrich ting het contact met Nico na diens vrijla ting heeft laten verwateren. "Nico moest elke week geld halen in Amersfoort. Zo had hij een stok achter de deur om daar steeds weer naartoe te gaan. Maar hij kreeg al snel voor elkaar dat hij zijn geld op een andere manier kon krijgen. Zo verliep het contact tussen hem en de psy choloog". Een café-ruzie in Purmerend zorgde er volgens Haffmans voor dat de gemoeds toestand van de 22-jarige nog meer ver slechterde. In juni van dit jaar werd Nico zélf neergestoken. Volgens waarnemers door een groep zwarten, omdat hij in een café racistische uitlatingen had gedaan. Het Parool had echter achteraf een ge sprek met hem, waarin hij verklaarde dat zijn vriendin in een café woorden had ge had met een neger. Nico had de ruzie proberen te sussen, wat door de politie werd bevestigd. Nico en zijn vriendin waren vervolgens naar huis gegaan. Bij een bushalte werden ze opgewacht door de man met wie de vriendin ruzie had ge had. Hij had versterking gehaald. Nico werd vlak bij zijn hart neergestoken. De vriendin kreeg ook messteken in haar li chaam, maar die waren met ernstig van aard. "Sinds die gebeurtenis nam Nico weer een mes mee", aldus Haffmans. Dit mes werd twee weken geleden gebruikt toen Nico zich, na een verhitte discussie met zijn plaatsgenoot M.R.B. bedreigd voel de: "Die pakte een balk om weg te zetten. Maar Nico dacht dat die voor hem was bestemd en stak. Hij is gewoon super- agressief'. Het ziet er naar uit dat Purmerend de komende jaren geen last meer zal heb ben van Nico. Hij zit de komende weken in voorlopige hechtenis: "Dat is om hem, zolang het vooronderzoek duurt, van de straat te houden", aldus Haffmans. "En ook omdat de samenleving behoorlijk is geschokt door wat er is gebeurd. Die ver langt een veroordeling voor een zwaar delict, dus een behoorlijke vrijheidsbe roving". Publiciteit In principe kan het voorarrest maximaal 102 dagen duren; en langer als er bijvoor beeld een psychiatrisch rapport moet ko men en als het Pieter Baan Centrum Hoe komt het dat mensen zonder enige verdere informatie op grond van uiter lijkheden tot zulke ver gaande conclusies komen? Gedeeltelijk komt dat omdat we in ons hoofd bepaalde vooroordelen mee dragen die in onze cultuur nu eenmaal populair zijn. Of we het verstandelijk nou echt geloven of niet, toch kunnen we ons laten beïnvloeden door het idee dat alle bloyidjes dom zijn, naïef, enzovoort. En als we een blondine zien kan het ge beuren dat we in eerste instantie haar al deze eigenschappen toedichten en ons vervolgens daarnaar gedragen. We reageren dan op grond van wat psychologen een stereotype noemen, dat wil zeggen: een simplistisch idee over een bepaalde groep mensen, een idee dat ie dereen in die groep min of meer hetzelfde is. Stereotypen zijn de voornaamste bron van vooroordelen, en ze zijn sterker naar mate onze onwetendheid groter is. Bij voorbeeld als u geen Turk of jood onder uw kennissen hebt, dan is de kans veel groter dat u in stereotypen denkt dan wanneer u een van hen persoonlijk goed kent. Stereotypen hebben de neiging zichzelf in stand te houden en daarom doen veel mensen alle mogelijke moeite om nadere kennismaking met bepaalde bevolkings groepen uit de weg te gaan. Op die ma nier kunnen ze vermijden hun stereotype te moeten opgeven en te moeten toegeven dat ze tot nu toe verkeerd gedacht hebben. Sommige stereotypen worden gedeeld door de hele gemeenschap, maar andere zijn uniek vooreen bepaald individu. Ie mand kan het paranoïde idee hebben dat bepaalde groepen iets tegen hem hebben. Sommige angstige mensen zien iedere vreemde als bedreigend. Zulke stereoty pen zijn vaak het gevolg van ervaringen met maar een paar mensen. Bijvoor beeld, een meisje dat zonder omslag seksueel wordt benaderd door de eerste twee of drie mannen waarmee ze uitgaat, kan snel tot het geloof vervallen dat mannen alleen maar in 'het' geïnteres seerd zijn. geen plaats heeft. Of als er geen zittings ruimte is, wat vaak voorkomt. Directeur Beyaert van het Pieter Baan Centrum verwacht hoe dan ook dat Nico uiteinde lijk TBS krijgt. "Als je voor de tweede keer een zwaar delict pleegt is de kans hierop groot". Haffmans is daar nog niet zo zeker van. "Nico heeft al een bijzondere behande ling gehad, er is al eens aan hem gewerkt. Bovendien heeft hij veel negatieve publi citeit gehad, met name in De Telegraaf. Deze krant heeft hem voortdurend afge schilderd als een grote, onverbeterlijke racist, vooral sinds hij een gesprek heeft geweigerd nadat hijzelf was neergesto ken". "In elk geval is er een kans dat de offi cier van justitie zegt dat hij enkele jaren gevangenisstraf moet hebben. In de ja ren zeventig was er een redelijk straf rechtelijk klimaat, dat wil zeggen dat de opvatting 'straf met mate' heerste. Maar tegenwoordig zijn veel mensen, ook offi cieren van jusitie, voor de harde aanpak, dus opsluiting zonder behandeling. Dat komt met name door de huidige minister van justitie, die ook voor de harde aan pak is". Haffmans zou het betreuren als Nico gevangenisstraf krijgt zonder psychiatri sche behandeling. Volgens hem en ook volgens Beyaert is het succes van TBS namelijk aangetoond. Beyaert gaat daar bij uit van een onderzoek van het minis terie van justitie. Hieruit bleek dat slechts een half procent van de delin quenten na de TBS weer eenzelfde zwaar delict pleegt als vóór de behandeling, en dat vijftig procent na de TBS wel weer in aanraking komt met de politie, maar dan voor iets als bijvoorbeeld diefstal. Haffmans trekt die cijfers in twijfel. "Vooral die half procent is iets te vrien delijk, denk ik. Ik schat dat ongeveer vijftien procent recidiveert. Maar TBS scoort hoog, zeker in vergelijking met ge vangenisstraf. Tachtig tot negentig pro cent van de mensen die gevangen heb ben gezeten zonder behandeling vervalt in herhaling. Dat is bij TBS zeker niet zo. En dan te bedenken dat TBS-cliënten al tijd zware delinquenten zijn". Hopeloos Beyaert: "De bedoeling van TBS is ge stoorden die gevaarlijk zijn zo lang als nodig is uit de samenleving te houden. TBS kan elke twee jaar worden verlengd. De therapeuten geven hierover advies, maar de rechtbank beslist. In de Vere nigde Staten krijgen zware delinquenten levenslang. Met TBS is zo'n straf niet no dig". Er zijn volgens hem wel 'hopeloze ge vallen', mensen die na twintig jaar TBS nóg niet in de maatschappij kunnen te rugkeren. Bij hen helpt de psychiatri sche behandeling onvoldoende. "Je mag hopen dat zulke mensen met het ouder worden minder gevaarlijk worden". Maar Nico rekent hij nog niet tot die categorie: "Ik acht de kans groot dat Ni co na behandeling ongevaarlijk wordt. Al zal het voor hem, als getekende, moei lijk zijn weer aansluiting te vinden. De samenleving zal hem verstoten". Haffmans hoopt dat Nico geschikt wordt geacht voor de zwaar beveiligde Van Mesdag-kliniek in Groningen, mocht hij TBS krijgen. "Daar worden geen therapieën op mensen uitgepro beerd zoals in sommige andere klinie ken. De behandeling is er intensiever dan elders, en individueler. Ze doen er ook aan groepstherapie, maar de nadruk ligt op de psycho-analyse. En voor psy cho-analyse moet je redelijk intelligent zijn". Belangrijk is volgens Haffmans dat Ni co inderdaad TBS krijgt. Want de catego rie 'hopeloze gevallen' bestaat niet naar zijn mening: "Het etiket 'onbehandel baar' mag je van mij op iemands doods kist plakken. Maar zolang iemand leeft, mag je die conclusie niet trekken". Onze te snelle conclusies over anderen hoeven overigens niet altijd uit stereoty pen voort te komen, maar* kunnen ook veroorzaakt worden door onze 'privé- persoonlijkheidstheorie'. Die heeft vaak weinig met de werkelijkheid van doen en kan ons daarom net zo gemakkelijk mis leiden als stereotypen. De psycholoog Chelsea vroeg een groep meisjes een an dere groep meisjes te beoordelen op hun persoonlijkheids-eigenschappen. Allen dachten dat brutaliteit en extraversie het op de buitenwereld en op anderen ge richt zijn sterk verband met elkaar hadden. Als ze een meisje als sterk extra vert beoordeelden, dan beoordeelden ze haar ook steeds als heel brutaal. Vastge steld is echter dat er in werkelijkheid geen enkel verband tussen deze tweb ei genschappen bestaat. Men verdraaide dus de werkelijkheid in de richting van z'n eigen idee of theorie. Maar heel weinig van de persoonlijk heidstrekken waarvan we vaak aanne men dat ze bij elkaar horen, houden ook werkelijk verband met elkaar. Dat geldt bijvoorbeeld voor gevoeligheid en intro versie, waarvan veel mensen, vooral de genen die in de sterren geloven, zonder meer aannemen dat ze altijd gezamen lijk voorkomen. Veel psychologen geloven tegenwoordig dat persoonlijkheidstrek ken, voorzover ze.bestaan, niet los te zien zijn van de eisen van de levenssituatie waarin een mens verkeert. Zolang die si tuatie min of meer hetzelfde blijft, dan blijft de persoon in kwestie zich ook min of meer op dezelfde manier gedragen. Verandert die situatie drastisch, dan kun je ook opeens te maken krijgen met een zich heel anders gedragende persoon. De reden waarom we toch in min of meer vaste persoonlijkheden blijven gelo ven en we bijvoorbeeld iemands sterren beeld willen weten alvorens te beslissen of we wel met 'm naar het stadhuis kunnen, is dat op die manier de wereld wat over zichtelijker en voorspelbaarder aan voelt. Dan is er ook nog het veel voorkomende en meestal onjuiste idee dat de eerste in drukken die we van iemand hebben ook de juiste zijn en dat we met name daarop af moeten gaan. "Al vanaf de eerste keer dat ik 'm zag wist ik dat hij het achter zijn ellebogen had", zeggen we maar al te gemakkelijk. Bepaalde eerste indrukken hebben in derdaad de neiging te blijven hangen. In een experiment keken proefpersonen toe hoe iemand bepaalde problemen goed op loste, hoewel hij bij latere problemen fou ten maakte. De proefpersonen keken ook naar iemand die aanvankelijk bij het op- lossen van problemen steeds fouten maakte, maar latere problemen goed op loste. Wie van de twee probleem-oplossers werd als de meest intelligente gezien? De meeste mensen dachten de eerste man, hoewel bij beide mannen het aantal goed en fout opgeloste problemen hetzelfde was. Blijkbaar is het zo dat als we eenmaal een bepaald innerlijk beeld van iemand hebben gevormd, als we 'm eenmaal in een bepaalde la van onze ziel hebben ge stopt, hij daar niet zo gemakkelijk meer uitkomt. We houden er blijkbaar niet erg van om ons innerlijk bureau steeds maar weer opnieuw te moeten in-en uitruimen. Om dat toch net zo vaak te doen als nodig en rechtvaardig is tegenover anderen, sluit ik af met deze 'aanmaning' voor bo- ven uw uiterlijke bureau: We zien de din gen niet zoals ze zijn, maar zoals wij zijn. U wordt op een feestje aan een vreemde voorgesteld. U merkt op dat de man een bril draagt, een hoog voorhoofd heeft en een vriendelijke lach. Daaruit maakt u op dat het waarschijnlijk een intelligent en evenwichtig iemand is. Het valt u ver der op dat de man goed gebouwd is, wat u doet vermoeden dat het een sportieve en zelfverzekerde figuur is. In combinatie met zijn lengte maken deze kenmerken op u de indruk van iemand die leiding kan a te gaan. zijn be an dat hij geven en met anderen i Als de man spreekt, vai schaafdaccent op en u nee iemand van goede komaf ismet een meer dan gemiddelde baan. Als u in bepaalde situaties dit soort snelle en vaak onjuiste veronderstellin gen maakt, dan staat u daarin bepaald niet alleen. In nieuwe situaties, waarin we over weinig informatie beschikken, hebben we allemaal de neiging bij onbe kenden op heel voor de hand liggende dingen af te gaan. Op grond van hun uiterlijk en andere oppervlakkige aan- door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden wijzingen trekken we conclusies die vaak onterecht zijn. Uit onderzoek is gebleken dat we aan een lichamelijk aantrekkelijke onbeken de maar al te gemakkelijk allerlei gunsti ge eigenschappen toeschrijven, bijvoor beeld dat zo iemand vriendelijker, gevoe liger, sterker, plezieriger in de omgang, interessanter, en seksueel rijper is. Dat betekent dat aantrekkelijk uitziende mensen gunsten en privileges ten deel vallen die minder aantrekkelijke soort genoten ontzegd worden. Dat feit heeft een aantal verontrusten de gevolgen, mogelijk zelfs voor de ma nier waarop recht wordt gesproken. De Amerikaanse psycholoog Landy richtte een namaakrechtszaal in met namaak- rechters en met beklaagden wier schuld onomstotelijk vaststond. Hoewel het een spel was, werd het door alle deelnemers met grote ernst gespeeld, waarbij bleek dat een onaantrekkelijke verdachte ge middeld tot 9 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, terwijl een aantrekkelijke verdachte voor hetzelfde misdrijf gemid deld 6 jaar kreeg. De rechters, gespeeld door tweede- en derdejaars rechtenstu denten. bleken zich niet bewust van deze invloed van uiterlijk. Hoewel dit natuur lijk nog niet betekent dat dergelijke dis criminatie ook in echte rechtszalen speelt, maakt het ons wel bewust van de mogelijkheid daarvan. De lichamelijke kenmerken, die ons oordeel over anderen het meest beïnvloe den, zijn lichaamsbouw en lichaamsleng te, kleren, huidskleur en gelaatstrekken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29