Nog evenen dan... Drie October: het grootste volksfeest boven de rivieren ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 EXTRA M A BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD PAGINA 23 door Paul de Tombe Druk getimmer aan caféluifels, het at en aanrijden van bierwagens, opstop pingen rond molen De Valk. Kortom, Leiden zet zich schrap voor andermaal een uitbundig Drie Octoberfeest. Wat er zo speciaal aan is? "Het zit in de ge nen van de Leienaar". De verspreking is aardig en typerend tegelijk. Nadat hij voor de foto heeft geposeerd zegt een van de timmerlie den, die een praalwagen in elkaar spij kert: "Alles goed en wel, maar hoe zit het nou met de acteursrechtenTen slotte is het volgende week wèl Drie October". Tegen het einde van september is in Leiden traditiegetrouw alles gericht op het naderende feest. Aan de praal wagens (dit jaar overigens maar vier, plus een rijdend platform van de Leidse brandweer) wordt dezer dagen in een hal van de Hollandse Construc tie Groep aan de Zoeterwoudseweg de laatste hand gelegd, de kermis is in opbouw en in de cafés heerst stilte voor de storm. Regen kan de enige spelbreker zijn, zoals zo vaak in de tijd dat het Schuttersveld als kermisveld nog werd betiteld als Het Land, waar de wateroverlast vaak vergeefs werd bestreden met sintels en stro. Maar dan nog, de echte Leienaar laat zich door niets weerhouden. Wie dezer dagen aankomt met een vraag over de zin en/of diepere bete kenis van het Drie October-gebeuren, wordt bekeken alsof-ie zojuist is aan gekomen op deze planeet. Voor de echte Leienaar staat Drie October nooit ter discussie, het feest is er van geboorte tot dood, en daar wordt niet over gefilosofeerd. Er wordt voor ge spaard en het wordt gevierd. Uitbun dig en intens. "Drie October, dat zit in de genen van de Leidenaar gebakken", stelt Rens Heruer, voorzitter van de optocht commissie, in een poging het ver schijnsel te analyseren. "Je moet ha ring en wittebrood hebben gehaald en hutspot, paling an druiven hebben ge geten. Dat hoort gewoon, zoals het ook bij de opvoeding van de Leide naar hoort dat hij de taptoe heeft gelo pen. Ik ken geen plaats in Nederland waar de verenigingen zich zó presen teren en waar ze zó massaal worden bekeken. Drie October, dat is het grootste volksfeest boven de rivie- "Leiden kan niet zonder Drie Octo ber", merkt demissionair minister Brinkman op ("eigenlijk zou zoiets best in het regeerakkoord mogen staan"), en hij is nog maar een import - Leidenaar. Niettemin is het ook voor hem zo onderhand traditie geworden dat hij niet alleen aanwezig is bij offi ciële ontvangsten, maar ook bij de uit reiking van haring en wittebrood en als toeschouwer bij de optocht. "En 's middags drink ik een biertje ergens in de stad". 4000 fusten De mogelijkheden daartoe zijn royaal aanwezig. Geen plek in het centrum waar de Leidenaar de glazen niet kan laten volschenken in een poging de haring en de paling weg te spoelen. Volgens bijzonder ruwe schattingen van twee afzonderlijke kasteleins moeten er rond de 4000 fusten bier (dat zijn vaten van 50 liter, waaruit on geveer 200 glazen worden getapt) in die dagen worden leeggedronken. Niet alleen in de cafés, maar vooral ook daarbuiten. Hoewel het de laatste jaren niet meer regende op 3 oktober, worden hele stegen en straten over- luifeld teneinde de tappunten, saté verkopers en musici droog te houden. Het is een trend die zes, zeven jaar ge leden werd ingezet bij de etablisse menten l'Esperance aan het Rapen burg en De Bontekoe in de Hoogland se Kerkchoorsteeg. "Bij mij was het eigenlijk uit nood geboren", bekent Frans Bik van De Bontekoe. "Binnen is het met 36 vierkante meter zo klein dat we nog een kast hebben moeten wegbreken om te kunnen voldoen aan de horeca-norm. Op Drie October hadden we dan ook altijd een sliert mensen voor de deur die er niet in kon. Die mensen liepen tenslotte weg. en als de klanten die binnen waren ook weggingen zaten we met een leeg huis. De oplossing was een pompje buiten te zetten, de volgende stap was dat we de steeg overkapten en dat de band naar buiten ging. Die stond eerst ook nog binnen te spelen, maar toen zelfs de muren begonnen te zweten was het voor ons duidelijk dat die ook naar buiten moest". Die trend is de laatste jaren verder ge cultiveerd. Elke zichzelf respecteren de kroeg in de binnenstad haalt tegen woordig een band in huis op 2 en 3 ok tober en versiert het buitengebeuren. Tot genoegen van de musici. "Ik kijk ernaar uit", zegt Pol Vliet, de 44-jarige zanger/gitarist van het Tilt Team. "En ditmaal meer dan anders. Ik weet niet waarom, misschien omdat het zo lang zomer is geweest. Drie October moet die zomer afsluiten. Daarna mag het gaan regenen". Met zijn band treedt hij drie keer op tijdens Drie October (twee keer bij Blonks eetcafé en een keer op de Ou de Rijn), zodat zijn eigen viering be perkt blijft tot een rondje kermis met de kinderen. "En verder sta ik te spe len, maar dat vind ik niet erg", zegt de Hagenaar van geboorte. "Taptoe en optocht zeggen me niet veel, daar ben ik te weinig Leidenaar voor, en bo vendien zie je daarin kinderen meelo pen die op het eind helemaal uitge woond zijn. Nee, dat hoeft niet voor mij, maar verder vind ik Drie October uniek. Ik heb er ook een gedicht op gemaakt. Met een buik vol peen en ui, en een hele goede bui, zit ik aan de wa terkant, met een biertje in de hand. Dat drukt het wel uit hè, want dat al coholische verpozen hoort erbij. Drie October zonder drank, dat kan niet". Veertigers Er is vermoedelijk ook maar één eta blissement in de Leidse binnenstad dat vrijwillig afziet van de ontheffing van de gebruikelijke sluitingstijden. De Vergulde Kruik aan de Haarlem merstraat sluit op 3 oktober rond ne gen uur. "Om eventuele narigheid te voorkomen", verklaart eigenaar Hans Seisveld. "En omdat mijn publiek voornamelijk uit veertigers bestaat die tegen die tijd ook aftaaien". Maar die zijn dan ook al de gehele dag in touw geweest, waarbij het begrip dag uiterst rekbaar is. Drie October immers begint op de avond van 2 ok tober en gaat met een korte slaapon- derbreking in één lange ruk door. De dagindeling van stamgast Joop Waas dorp: "Kijken naar de taptoe, hoewel die me niet zo vrolijk meer stemt, en de volgende ochtend haring en witte brood halen. Dan rustig door de stad, een bak koffie drinken en vervolgens overgaan op het aangename. Effetjes aan de bar staan, dus. Hoelang dat effetjes is? Ja. dat moetje me niet vra gen. Drie October is voor mij vooral gezellig uitgaan". werken is sinds ik in de vereniging verzeild ben geraakt. Met die uitrei king begin ik 's morgens om 5 uur in De Waag, en dat is zo intensief dat ik om een uur of tien, elf echt ben overle den. Toch ga ik 's middags altijd naar de optocht. Die vind ik prachtig, of ie nou goed is of slecht. Al die Leidse koppen die je dan ziet, dan weet je weer voor wie het is. Daarom moeten er ook niet te veel evenementen bui ten de stad worden georganiseerd. Het moet een Leids feest blijven. Vóór de Leienaar en dóór de Leie- Voor de 'echte glibber' is Drie Octo ber ook meer dan een dag kermisver maak, cafébezoek, kijken naar en meedoen aan taptoe en optocht. Waar ze zich ook bevinden en wat ze ook zijn, op die dag worden ze overvallen door dat speciale gevoel. Bart van Leeuwen, notaris te Noord wij ker- hout: "Mijn kantoor is gewoon open, maar ik probeer mijn agenda op Drie October zo leeg mogelijk te houden. Als ik de hele dag zou moeten werken, zou ik toch dat speciale sfeertje mis sen. In de taptoe loop ik mee als voor zitter van UVS, en de volgende dag mag ik graag door de stad wandelen. En 's avonds richting Rapenburg. Naar l'Esperance, waar zich op die da gen nogal wat sportmensen ophou den". Alfons Groenendijk, beroepsvoetbal ler bij Roda JC te Kerkrade: "Ik was er zó voor teruggekomen, maar Roda- Feyenoord is dinsdagavond ingelast. Vreselijk jammer, want normaal heb ik altijd op woensdag vrij, dus ik had Drie October lekker kunnen vieren. Dat heb ik altijd graag gedaan, de stad in met de maten. In de buurt van de Beestenmarkt een biertje drinken. Dat had ik ook nu weer willen doen, maar ja, Roda gaat voor. Na de wed strijd komen? Je brengt me op een idee. Als we twee punten pakken doe ik het misschien nog ook. Ik vind het altijd vreselijk leuk, wantje ontmoet al je vrienden". Agressief Misschien bepaalt dat wel de grootste charme van het feest in "die unieke combinatie van stad en dorp die Lei den is" (Pol Vliet). Je kunt met beken den anoniem Drie October vieren. Ook Har Meijer zou dat graag doen. "Maar dat is moeilijk met dat pak aan. 's Morgens bij de uitreiking is het nut tig. Dan ben je herkenbaar. Maar rond een uurtje of vijf, zes worden de men sen agressief door die pakken. Die zouden na de optocht uit moeten". De optocht is gewoontegetrouw een hoofdstuk apart. Volgens traditie al tijd vol gaten. "Maar dat is een fabel", zegt Rens Heruer van de optochtcom missie, "die in de hand is gewerkt door een paar incidenten. De jubile um-optocht in 1986 bijvoorbeeld. Dat was een ramp, waaraan je traumati sche herinneringen kan overhouden. 'We are the world' was een van de mooiste optochten die we ooit had den, maar hij ging kapot op een paal tje op de Haarlemmerstraat. Daar hebben we een enorme kater aan overgehouden". Hoewel er sindsdien nog minder aan het toeval wordt overgelaten, is Drie October voor de mensen die zich met de optocht bezighouden altijd een bij zonder spannend dagje. Weliswaar hebben zich nooit grote calamiteiten voorgedaan (Heruer: "Er is weieens iemand gewond geraakt en er is een keer een paard gevallen"), de vraag is altijd: haalt ie de bochten wel of haalt ie ze niet? Volgens de Leidenaar is er altijd spra ke van gaten, en waren die er niet, dan was er niets aan, want dan was hij zó voorbij. Har Meijer: "Vorig jaar liep het allemaal als een trein, maar nader hand hoorde je alleen maar dat hij zo snel voorbij was. Daarom halen ze 'm waarschijnlijk zo vaak met opzet uit elkaar, door de deelnemers borrels aan te bieden. En ach, zo hoort het ei genlijk ook. Als je een glad feest wilt hebben, moet je het laten organiseren door professionals. Maar dit is vooral een sociaal feest en dan zit er hier en daar weieens een gaatje in de stoet. Nou en. Dat bepaalt toch de charme. Een optocht zonder gaten is voor de Leidenaar geen optocht". Diep Nog even terug naar de hal waar de optocht in wording is. Timmerman Leen Stakenburg, druk in de weer met het optuigen van een praalwagen, laat nog even weten hoe diep het Drie October-gevoel in een mens veran kerd kan zijn. "Ik ben bijna in een botsauto geboren", zegt hij laconiek. "In de nacht van 4 oktober, even over tweeën. M n moeder was de avond te voren nog uitgebreid naar de kermis geweest". Taptoe in de Haarlemmerstraat: "Meelopen hoort bij je opvoeding". Het historische besef (Waasdorp: "Hoezo, historisch besef. Welk histo risch besef? Dat van die Spanjaar den? We gaan toch niet moeilijk doen?") leeft bij enkelen nog wel, maar speelt 415 jaar na dato nauwe lijks nog een rol. "Toch kent iedereen het verhaal, en de mensen die bij de uitreiking van haring en wittebrood staan, weten ook dat dat is begonnen als bedeling van de armen", zegt de Leidse historica Els Jacobs. Tijdens het Drie Octoberfeest ver richt zij 'veldonderzoek' voor de Ca nadese professor in de antropologie David Moyer die al sinds 1982 Neder landse feestdagen bestudeert. "Sin terklaas en Drie October tot nu toe, maar daar wil hij ook Koninginnedag en de manier waarop verjaardagen worden gevierd bij betrekken. Met zijn onderzoek naar Drie October is hij begonnen toen hij in Leiden was voor zijn promotie. Hij werd vooral gegrepen door het grote contrast tus sen Leiden op 3 en 4 oktober, en vroeg zich af wat de Leidenaar tijdens dat feest nou zoveel anders maakt". Het antwoord op die vraag heeft Moyer nog niet gevonden, nu het ver schijnsel slechts één keer per jaar te bestuderen valt. Wel heeft hij inmid dels de feitelijkheden onderzocht rond de taptoe, de optocht, de kermis en de 3 Octobervereeniging. En vorig jaar enquêteerde Els Jacobs de men sen in de rij bij de uitreiking van ha ring en wittebrood. "Opvallend was dat driekwart van die mensen geen lid was van de 3 Octobervereeniging en dat het merendeel van de ondervraag den zei het niet leuk te vinden om schone haring te krijgen. Dat kan nu wel, ik benieuwd hoeveel mensen daar gebruik van maken". Haringsnijders Veel, denkt Har Meijer, arts en com missaris haring en wittebrood, die "veertig van de beste haringsnijders uit Katwijk" heeft ingehuurd om de vis te laten schoonmaken of om het de mensen voor te doen. "Omdat we er van overtuigd zijn dat de helft bij de poes terechtkomt als ze thuiskomen met die vette hap. Dat willen we voor komen, vandaar dit opzetje. Dat kan misgaan en dan wordt het een bende, maar wat dan nog?". Voor Meijer "als echte Leidse jongen" zelf is Drie October de gezelligste dag van het jaar. "Hoewel het keihard Praalwagens in wording: haalt de optocht de bochten wel of haalt ie ze niet?

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23