Gevraagd: bijbels, bijbels en nog eens bijbels Aandachtscentrum voor 'mensen in nood' Jubilerend Nederlands Bijbelgenootschap bepleit wereldcomité om fondsen te werven ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 17 De bijbelgenootschappen hebben geld nodig. Heel veel geld. In de Sovjetunie moeten in de komende jaren bijvoorbeeld alleen al zeventig miljoen bijbels worden uitgezet. Dat is echter 'niets' vergeleken bij de behoefte van de kerken in de Derde Wereld. Verwacht wordt dat die voor het jaar 2000 met een slor dige 450 miljoen leden zullen groeien... Vandaar dat het Neder lands Bijbelgenootschap vandaag tijdens de afsluiting van de viering van het 175-jarig bestaan de gedachte lanceert van een wereldcomité van louter bekendheden, dat financiële bronnen moet aanboren. HAARLEM Als er nu zelfs Coca-Cola ingevoerd mag worden, waarom zou ik dan niet een poging wagen om bijbels het land in te krij gen? Met die gedachte en knikkende knieën stapte de Hongaarse dominee Sed- lisky ten tijde van de 'Praag se Lente' (1968) naar het be wuste staatsbureau. Tot zijn verbazing werd hij niet weg gehoond, maar kreeg hij een paar formulieren. Hoeveel bijbels? Hij vulde in: 10.000. Maar, bedacht hij, dat is een druppel op de gloeiende plaat en maakte van de 1 een 2 en even later, o overmoed, een 3. Twee weken later kon hij terugkomen... En wat bleek? Hij kreeg een invoer vergunning voor 70.000 bij bels! Zijn doorhalingen wa ren 'verkeerd' ontcijferd... Met smaak kan Jan J. van Capel- leveen van het NBG in Haarlem ver halen over deze wonderlijke ge beurtenis uit de geschiedenis van de bijbelverspreiding. Zo'n bestel ling uit een gesloten Oostblok-land was vele jaren lang volstrekt uniek. Slechts met mondjesmaat konden bijbels langs legale weg achter het IJzeren Gordijn verspreid worden. Het was dan ook een gewild artikel op de zwarte markt. En ook de acti viteiten van 'bijbelsmokkelaars' konden de bijbelhonger in de verste verte niet stillen. Die situatie is sinds kort danig veranderd. Terwijl het onlangs ver schenen jaarverslag van het NBG over 1988 meldt dat de verkoop van de bijbel in ons land is gestabili seerd, wordt tegelijkertijd melding gemaakt van de geweldige 'bijbel- nood' die er in andere delen van de wereld bestaat. Want een wonder als dat van dominee Sedlisky ver bleekt bij wat er nu allemaal in het Oostblok mogelijk is. En dat is nog maar een deel van de uitdaging waarvoor de Wereldbond van Bij belgenootschappen zich in het ko mende decennium geplaatst ziet. Onder de leden van de bond, nu 110 in totaal, hoort het NBG naast het Britse, Schotse en Amerikaanse bijbelgenootschap tot de grootste participanten, daar van meet af aan de overzeese gebiedsdelen tot het werkterrein van het vaderlandse ge nootschap golden. Sinds enige ja ren is niet alleen het werk van de sinds 1946 functionerende wereld bond geïnternationaliseerd, maar ook de besteding van het geld. Ieder lid maakt een eigen begroting en tij dens ronde-tafelgesprekken van ge vende en louter ontvangende ge nootschappen worden de financien verdeeld. Basisbeweging In de jaren zestig, aldus Van Capel- leveen, werd er internationaal meer geboden dan gevraagd, in de jaren zeventig kWam de weegschaal in balans, terwijl al sinds het begin van de jaren tachtig er ieder jaar een te kort is. Per jaar gaat er, grofweg, in totaal een bedrag van zo'n 250 mil joen om. De begroting van het NBG omvat tien miljoen gulden, waarvan er vier voor de mondiale begroting wordt gereserveerd. "Elk jaar wordt er zo een bedrag van tachtig miljoen gulden verdeeld en dat is steeds tien miljoen gulden te weinig". Deze verandering in de balans heeft niets te maken met een daling in de inkomsten van de genoot schappen, maar met een sterke groei van de vraag naar de Heilige Schrift in de wereld. De NBG-man geeft daarvan een paar illustraties. In de jaren zestig begon een onstui mige groei van de 'markt' in Latijns- Amerika, toen de kersverse basis beweging de beschikking kreeg over een uitgave van het Nieuwe Testament in omgangstaal, die bo vendien ook voor de armsten be taalbaar was. "Zo sloten twee dingen bij elkaar aan", meent Van Capelleveen. "Het gevolg was een geweldige opgang in de basisbeweging, waardoor de bevrijdingstheologie volop de ruim te kreeg". De vraag naar de bijbel in Latijns-Amerika is volgens hem sindsdien duizenden malen groter geworden. Een zelfde onwaar schijnlijke groei vond plaats in Afri ka, waar jaarlijks anderhalf miljoen mensen zich bij de kerk aansluiten. De reden is volgens Van Capelle veen simpel: "Ze zien steeds meer r de kerk gaan, en ook Nieuwe drukpersen "Het gekke is, dat wij de vraag nooit hebben kunnen bijhouden. Een paar maanden geleden was ik in Ka- •en en in die streek waren in week tijd zevenhonderddui zend bijbels uitverkocht". En dan natuurlijk Oost-Europa. Tot 1968 konden alleen bijbels gestuurd wor den naar Polen en Joegoslavië, waar de bijbelkantoren nooit wer den gesloten. Ook in de DDR moch ten zo nu en dan bijbels worden ge drukt, maar verder waren alleen in Hongarije de protestanten soms in staat bijbels te produceren, hoewel die hoeveelheden nooit aan de vraag konden voldoen. De zending die de Hongaarse do minee Sedlisky in 1968 kon bewerk stelligen, opende volgens Van Ca pelleveen de ogen van de bijbelge nootschappen voor het feit dat ker ken in Oost-Europa met doorzet tingsvermogen wel het een en ander mogelijk was. Zo werden in diverse landen, waaronder Roemenië nieu we drukpersen neergezet, met daar bij de eis dat iedere drukorder voor bijbels geaccepteerd moest worden. De Sovjetunie bleef intussen een moeilijk te bereiken land. Tot vorig jaar, toen de Russisch-Orthodoxe Kerk het duizendjarig bestaan vier de. "Via Tass kwam het bericht dat de kerk toestemming had gekregen om honderdduizend bijbels in te voeren. Op dat moment vergaderde de Wereldbond van Baptisten, waar gezegd werd: dan gaan we ook wat doen voor onze kerken daar. Bin nen twee weken kreeg men oók toe stemming voor honderdduizend bijbels". Water en vuur Van Capelleveen bekent: "Op dat moment hadden wij er geen ver trouwen in dat hier een vervolg op zou komen. Maar toen kon er bin nen één jaar tijd opeens van alles". Aan allerlei verschillende kerken in diverse taalgebieden konden in 1988 1,1 miljoen bijbels worden ver zonden. Bovendien kreeg nota bene 'Gods smokkelaar' Anne van der Bijl, die met zijn organisatie Kruis tochten jarenlang bijbels het land had ingesmokkeld, toestemming voor de invoer van één miljoen bij bels. Deze ontwikkeling is natuurlijk erg mooi, maar er zit ook een gevaar aan, benadrukt Van Capelleveen. "Sommige kerken hebben goede contacten, maar veel kleinere kerk jes niet. En die krijgen geen bij bels". De wereldbond wil gerichter helpen. "Er ligt een voorstel om in de Sovjetunie een bijbelgenoot schap te stichten om de invoerver gunningen te coördineren". De Russisch-Orthodoxe Kerk stond niet te juichen. "Men had al in de vo rige eeuw ervaringen opgedaan met een Russisch bijbelgenootschap, waardoor de protestantse kerken gingen groeien". Dit voorjaar is met de orthodoxen in principe overeengekomen om een bijbelkantoor te openen. De re alisatie zal nog wel even op zich la ten wachten. "In Rusland staan nog geweldig veel theologische muur tjes. Van oecumene tussen de diver se kerken heeft men nog nooit ge hoord. De orthodoxen en baptisten zijn bijvoorbeeld water en vuur". Twee fronten Ook wordt gewerkt aan een eigen bijbeldrukkerij in de Sovjetunie, waarbij gekeken wordt naar China, waar twee jaar geleden in Nanjing een drukkerij werd geopend. Op zich heeft zo'n drukkerij grote voor delen. niet alleen worden de bijbels daardoor een stuk goedkoper, iede re suggestie van 'westerse lectuur' is daarmee ook verdwenen. Alleen, voor zo'n drukkerij is veel geld no dig. De NBG-man: "Volgens onze schattingen zijn er in de Sovjetunie in totaal zeventig miljoen bijbels nodig. Wij denken daarvoor aan een tien-jaren-plan". "Maar wij krijgen in de jaren ne gentig nog een probleem, en dat is de groei van de kerken in de Derde Wereld met 450 miljoen leden zal groeien". Dat is er de reden van waarom vandaag tijdens de feeste lijke dag van het jubilerende NBG in Amersfoort de suggestie zal wor den gedaan om een zoiets als een Wereldnatuurfonds voor de bijbel verspreiding in het leven te roepen. In dit wereldcomité zullen bekend heden als Jimmy Carter of prins Bernard zich sterk moeten maken voor het werven van geld. Veel geld. Van Capelleveen: "Wij moeten nu op twee fronten vechten, terwijl we dus al jaarlijks zitten met een tekort, ligt er de uitdaging van de Sovjetu nie en de Derde Wereld. Veel men sen kunnen zelf geen bijbel betalen. Als de wereldbond dus niet de be schikking krijgt over meer financi ën, dan zullen ieder jaar steeds meer mensen teleurgesteld moeten wor den". ALPHEN AAN DEN RIJN - De mensen hoeven er niets, moeten er niets. In het aan dachtscentrum dat maandag in Alphen aan den Rijn voor het eerst de deuren opent, kunnen "mensen in nood" een open oor vinden. Maar ook een ieder die een rustige plaats zoekt, weg van de druk te op straat, kan er binnen stappen om even op adem te komen. "We zien het als een opdracht", vertelt de heer Chr. W. Kuijken, voorzitter van de interkerkelijke stich ting achter het aandachtscen trum. "Je doet het voor je naaste", is het eenvoudige antwoord van Kuij ken op de vraag naar het waarom van het aandachtscentrum. De Alphense initiatiefnemers heb ben zich laten inspireren door be staande centra in de grotere ste den en Schiphol, die blijkens de belangstelling in een behoefte voorzien. "Van groot belang is de anonimiteit en het contact". Het centrum is bedoeld voor mensen "die helemaal aan de grond zitten". Niet dat de aanwe zige vrijwilligers voor alles een oplossing hebben. "Wij doen uit eindelijk ook niets. Het gaat erom dat er een plek is die een zeer lage drempel heeft. Bij ons kun je ge woon binnenlopen en wanneer dat zo ter sprake komt, zullen wij mensen in bijzondere gevallen doorverwijzen naar professionele instellingen". Raad van Kerken De gedachte van een interkerke lijk aandachtscentrum speelt al enige jaren in Alphen. Het was Kuijken die een jaar of vier gele den met de suggestie kwam. "De i tegen wie ik het zei wa ren het roerend met mij eens". In 1986 werd er een bijeenkomst be legd, waar alle lidkerken van de plaatselijke Raad van Kerken wa ren uitgenodigd. Een stuurgroep was het resultaat, die uiteindelijk een stichting in het leven riep. Kuijken geeft toe dat het een lang proces is geweest, waarin veel energie is gestoken. "Maan dag is voor ons best een beetje een historische dag. Er zijn zoveel mensen geweest die hebben ge zegd dat we er maar beter mee konden ophouden...". Toch gaan de deuren los en wel van het nieuwe jeugdgebouw van de Maranathakerk aan de Raad huisstraat 84. "Wij zijn een hele tijd aan het sukkelen geweest om een goede plek te vinden". Hij had liever een ruimte gezien in het winkelhart van Alphen. "Maar dat is voor ons niet alleen niet te betalen, in een kleinere plaats speelt ook mee dat de men sen ergens naar binnen willen stappen zonder direct herkend te worden". Gemotiveerd Hoewel het op zich een fraai on derkomen is, geeft Kuijken toe dat hij ook liever had gezien dat het aandachtscentrum niet letter lijk tegen een kerk aanleunt. Zelf betrokken bij de evangelisatie vanuit de gereformeerde kerk, spreekt hij heel nadrukkelijk ook maar de suggestie tegen dat er in het centrum een vorm van evan gelisatiewerk gebeurt. "Dat woord moet je in verband met het aandachtscentrum hele maal niet eens gebruiken. In het evangelisatiewerk wordt direct gaan bekeren. Nee, ten geholpen worden. Wij begin nen dus niet met de bijbel, maar het zou wel fijn zijn als we.er mis schien mee kunnen eindigen". Het aandachtscentrum is van meet af aan opgezet als een oecu menisch project. "Wij hebben di rect gezegd: wij moeten met el kaar dit werk doen, want als kerk of gemeente alleen kan dit niet". Momenteel staan er ruim 25 vrij willigers gereed om getweeën het centrum te bemannen. "De men sen zijn erg gemotiveerd. En het zijn wel vrijwilligers, maar als ie mand iets niet goed doet dan wordt daar wel wat i het pand aan de Raad- Woord, maar het is beslist niet de bedoeling om daar mensen te Foldertjes De medewerkers hebben vooraf twee cursusavonden gehad, ter wijl na de eerste periode nog een vervolgcursus wordt georgani seerd. "Voor ons is het ook nog helemaal aftasten wat er gaat ge beuren". Zo zijn ook de openings tijden van het centrum 'volstrekt willekeurig' gekozen: maandag, woensdag en vrijdag van tien tot vijf uur. "Wij zien wel wat er op ons afkomt". Over de aanloop kan de voorzit ter van de nieuwe stichting ook nog geen zinnig woord zeggen. "Zoiets moet groeien, het cen trum moet eerst aan bekendheid winnen", weet hij dank zij de er varingen van andere centra. De door hem zelf gemaakte folder tjes zijn in diverse wijken ver spreid, op de jaarmarkt uitge deeld, terwijl ze ook te vinden zijn in restaurants, bij apothekers en leeszalen. W.S. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer. 6 ds. V. Dijk. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek- 1 1 1 1 steen'. Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. ËL~_' I I I L~J L~J Klijnsma. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. V. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kool- 7, zo. 8.30,10,11.30,6en 7 (lof); Boshuizerka- Poot Woerden, 6.30 ds. Droogers Werken- stra, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 de zat. gebedsviering 7, zo. 9.30 en 11Lam- dam; Salv.kerk 10 ds. V.d. Hoef, 6.30 ds. De dr. Meijers, 5 ds. Middelkoop; Maranathak. (L. menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl- Wl)de sO0st; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Morsweg) 10 kand. mw. Vermeer; Oecumeni- .straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie v.d. Scheur, 6.30 ds. V.d. Hoef. Geref. Kerk 10 sche geloofsgemeenschap De Regenboog herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ds Elderman, 6.30 ds. Zoutman. Geref. K. (Merenwijk) 10ds. Alblasends. Lems;Bethle- Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 5.30. Geref. Gem. hemkerk (Driftstr.) zie Petrak.; Bevrijdingsk. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffenaar (Stationsweg 17) 9.30 en 5.30. Evang.-Luth. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld ha, 5 ds. Voorhout. Gem. 10.30 ds. V. Beek. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Jonge; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 prof. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) Zandee Utrecht, 7 ds. Boogert Voorburg. Ge- jonkman, 6.30 ds. Haitsma; De Stek 9.30 ds. 11 kand. mw. Lems. Acad. Ziekenhuis 9 rk ref. Kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Boer. Chr. Jansen. Geref. Kerk 9.30 ds. De Jong, 6.30 ds. dienst. 10.15 ds. V. Beinum ha. Diakonessen- Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. V.d. Weele Huizen. Qe Goede Waarder. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. huis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. Oosting, 5 ds. De Groot Den Haag. Geref. ds. V. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Gem. 9.30, 7 ds. Boogaard. Volle Evang.ge- Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Suri- meente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) 9.30. namestr.) 10 ds. Nauta; Oude Vest zie Hoogl. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- kerk, Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. ventskerk 10 ds. 't Hooft, 6.30 ds. Jonkman; HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koele- zie herv. gem bejaardenhuis Groenhoven ds. Kruiskerk 10 ds. V Dok; Opstandingskerk 10 wijn Krimpen, 6.30 ds. Taselaar Alpnen. Geref. Verdoorn ha; Merenwijk zie herv gemeente, ds. Ter Laak. G. Herderkerk 10 ds. Nieuwen- Kerk 10 en 5 ds. Huisman ha. Rk Kerk: dorp Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout- huis, 6.30 ds. Bade; De Bron 9.15 ds. Taselaar, zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 11; man. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. 10.30 vic. Rijken; Ashram (Marsdiep) 10 dr. Rijndijk zo. 9.30. Den Herlog. Geref. Gem. (zie onder Leider- Wigmans; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; dorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, HILLEGOM: Hen/. Gem. zie Hoeksteen. Geref. Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. 6.30 ds. Vos Den Hommel. Geref. Kerk Mar- Kerk ('Hoeksteen') 10 gastend. en 5 ds. Ver- (Hoogl. Kerkgr.) 10.15ds. Mostert. Doopsgez - .kerk 10 ds. Boer. 6..30 drs. Wilschut; Salv- beek gez. diensten. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) .kerk 10 en 6.30 ds. Stolk Zuidwolde. Geref. K. ds. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 10.30 ds. Brüsewitz. Baptistengemeente (aula Vrijg. (school Bospark, Beatrix). 4) 9.30 en 5 11; Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. 'Nieuweroord', Ri|nsburgerweg 124) 10 ds. Ag- ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) tereek ha. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 9.30 ds Louwerse, 4.30 ds. Zwarts. Chr. Ge- HOOGMADE: Herv. Gem. 10. Rk Kerk zat. 7, 3) 9 en 10.30 ev. Koehorst. Evangeliecentrum- ref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30. 2.30 ds. V.d. zo. 10. Pmksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) Weerd. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 10ev.Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10hr. en4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10ds. Koek- DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- koek, 6.30 ds. Malgo. Bapt.gem. Noord (school Kerk zat. 7, zo. 9.30. testr /Groenesteeg) 10 en 4.30. Nieuw-Apost. Kalkovenw. 62) 10 hr. v. Gemeren. 6.30 ds. Kerk (H. Rijnd. 24) 9.30 en 4. wo. 8. Zevende- V.d Berg Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. dag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhof- Hendrikstr 54) hr. V.d. Hoorn. Pinkstergem. Dorpsk. 10 ds. De Graaf. 6 ds. Sloof; Ontm- land V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstu- 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) 10. kerk 10 ds Sloof. 6.30 ds. De Graaf. Herv. die, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Weten- Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bet- Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. hel', hoek Emmalaan) geen opgave. Leger des aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. V.d. horst. 5 ds. v.d Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, H. (Zonneweg 3) 10 en 7 (laatste zondag van Mink. Rk Kerk zat. 7, zo 10. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) de maand 5 u.). Remonstr. Gem. (Van Man- 10. Rooms-Kath K Haagweg zat. 7. zo. 10.30; dersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaci- KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 Herensingel zat 7. zo 9 30 en 11; Rijndi|k usk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. ds. Driebergen, 6 ds. V d. Berg; O. Kerk 10 ds. (Stevenshof) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. Visser. 6. ds. Stam Ter Aar; Ichthusk. 10 ds. Vroegindeweij, 6 ds. Bogaard; Pniëlk. 9.30 ds. Ten Voorde, 6 ds. Visser; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 10 ds. Volk, 6 ds. Sjollema. Overdum 3 ds. Baas. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. V. Veen ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Mink, 5 ds. V. Breevoort; Triumfatork. 10 ds. V. Breevoort, 5 ds. V.d. Horst open deur. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4. Ned. Geref. K. (aula Beste- vaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 ds. Janssens. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. V.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 ds. Visser ha. Marinevlieg kamp 10.30 pater Buskermolen en ds. Van Selms oec. dienst ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10. Geref. Kerk 10 dr. Bade Alphen, 7 ds. Middel koop Mijdrecht open deur. LEIDERDORP Herv Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth afscheid, 6.30 ds. Does burg; Scheppingsk. 9 en 10.30 hr. Koopmans. Leylhenrode 10 ds. Sierat. Elis.-ziekenhuis 9.30 hr. Nicolai, 10.45 rector Vijftigschild. Ge ref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Bapt.gem. (wijk- geb. Zijlkw.) geen opgave. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. O en 5 ds. V.d. Weg. Chr. Geref. Kerk 9.30 6.30 ds. Van Dijk Zaamslag. Remonstr. Gem. 10 prof. V. Goudoever. Evang. gem. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Sjolle ma, 7 hr. Drijver Voorschoten. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Kraan. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. V. Roekei. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. 10 drs. Went Bloemendaal. Rk Kerk z LISSE: Herv. Gem Dorpskerk 10 ds. Verdijk, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 en 7. Geref. K. Vrijg. (Prinses- sestr. 1) 10 en 4.30 ds. Wiersma. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9 ds. Brink. 5 ds. Vos ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. V. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. Vermeij Rk Kerk Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7. zo. 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. V.d. Lee, 5 ds. Vergunst Ridderkerk; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. V.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Trouwborst. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr 10 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Scholte, 7 ds. Elgersma. Kapel W. v.d. Bergh- stichting 11 ds. Slofstra. Sole Mio' 9 drs. Scholte. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 da. Broström-Bruin. Rk Kerk Zee zat 7, zo 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. V.d. Meij gezinsd.; De Zilk geen opgave. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mw. Driessen Leiden. Geref. Kerk 10 ds. De Bruin. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30, 4.45 ds. Hoogendoorn Waddmxveen. Ned Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. Janse. Van Wijckerslooth 4 ds. Rijksen. Ende geest 10 pater Boshouwers. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder Vianen ha, 7 ds. V.d. Hoeven. Chr. Ge ref. K. 9.30, 2.15 ds. hoefnagel Nieuwpoort. RIJNSBURG Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. V. Niel, 5 ds. Smaling gez. dienst; Bethel- kerk 9.30 ds. Smaling ha. Geref. Kerk Petra- kerk 9 30 ds. Verschoor; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 zie Grote Kerk, Maranatha kerk 9 30 ds. Ribberink, 5 ds. Verschoor. Ge ref Kerk Vrijg. 10 en 5 15 ds. Grutter. Chr. Ge ref. K. 9.30 en 5 ds. V. Sorge. Evang Christen- gem. (aula mavo) 10 drs. Goverts Zwaag ha. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.10.30 ds. Volle- bregt. 7 ds. Bras gez. dienst Geref. Kerk 10 ds. Biewinga, 7 zie herv. kerk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 ds. Blaauw Amsterdam. Rk Kerk zat. 7, Heil-kerk ('Schakenbos'. Leidschendam) 10 ds. Honig. Geref Kerk 10 ds. Schaap, 7 herv kerk. Geref K Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Hout man, 2.30 ds. Gratsz. Rk Kerk Laur kerk zat 7, zo. 11.30, M. Godskerk. zat. 7, zo 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 kand. Maaijen Giessendam, 5 ds. Exalto Bent huizen, Hoeksteen 9.30 drs. Kachelland Kamerik, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 kand. De Leeuw, 5 ds. Kunz; Rehoboth-school 9 30 kand. Stam Houten, Imm.kerk 10 ds. On- stem, 5 ds. Roos Bilthoven. Geref Kerk Kruisk. 10.15 ds. De Moor, 5 drs. Stroes Nieuwerkerk; Ontm.kerk 9 30 dr Koetsier Heemstede Ge ref. K. Vrijg (Kruiskerk) 8.30 en 2 45 ds Hoog endoorn. Chr. Afgesch. Gem. 9 30 en 5 ds. V.d Want, Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Remonstr. Gem geen dienst. TER AAR Herv, Gem. 9.30 ds. Stam jr.. 6.30 ds. De Haan Zevenhoven Geref Kerk 9.30 en ds. Fockema Andi 6.30 ds. De Reus ha. Rk Kerk Aardam zat. zo 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra ha, 4.30 ds V Dis ha, Kievietk. ('Sa men op weg') 10 ds. Janse de Jonge. Mes- siask 10 ds Visser ha, Dorpscentrum 9.30 ds. Veldhuizen ha. Geref Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 OUD-ADE Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. Heijting. Geref. K. 9 30 ds. Buikema Zwammerdam, 6.30 ds. Zijl. Remonstr. Gem. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 dr. Vermeulen ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rooze Geref. K. Vrijg. 8.30 ds. Geelhoed Den Haag, 5.30 ds. Heida. VOORHOUT Herv./Geref Kerkgemeenschap (aula KTS) 10 kand. V.d. Broeke Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds Ledegang, 7 ds. V.d. Schoot gez dienst; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blan ken, 7 zie dorpskerk. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb 'Rehoboth', A. van Leeu wenhoekkade) 9.30 kand. Noordam Zoeter- meer, 4.30 ds. V.d. Velden Woerden. Hulp en WOUBRUGGE Herv Gem. 9.30 ds. V d Heu vel Harmeien, 6.30 ds Sterrenburg Rijsoord 30 hr Broek Oegstgeest A/ijk, Schoolstr 20) 10 3f dr. Meijering Alphen. Rk Kerk zat 7. zo. 10 ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 da Broker hof. Rk Kerk St. Jan zat 7 30. zon 9 30. Chr Dienaark. zat. 7. zon. 10 Meerburgkerk H Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM Herv Gem. 10 kand. Kamp Elspeet. Geref Kerk 10 ds Zijl Oude en Nieu we Wetering, 6.30 drs. Buikema. Remonstr. Gem. geen dienst. De bijbelverspreiding in de Sovjetunie wordt grotendeels door plaatselijke kerken verzorgd. Tijdens een feeste lijke dienst in een baptistenkerk in Kiev kregen de leden vorig jaar door vertegenwoordigers van de bijbelgenoot schappen de fel begeerde bijbels uitgereikt. (foto Valentin Eick)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17