'Soms kun je ouderparen zo veel verdriet besparen' Hoe viert Leiden 3 oktober in 2024? Leidens ontzet gevierd ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 REGIO PAGINA 15 Naar schatting is ongeveer drie procent van de Nederlandse bevolking genetische technieken zwakbegaafd of zwakzinnig. Dat zijn bijna een half miljoen landgeno ten. 's Heeren Loo, de vereniging die acht inrichtingen omvat (waaron der de Van den Berghstichting in Noordwijk) heeft een deel van de zorg voor deze gehandicapten op zich genomen. Onlangs sneed zij het thema i vroeg zich daarbij af of de solidariteit met de geestelijk zwakbegaafden als gevolg hiervan afneemt. Prof. dr. J.J.P. van de Kamp, bijzonder hoogleraar klinische genetica aan de Leidse universiteit, gaat dieper op deze gedachte in en vertelt wat zwakzinnigheid nu eigenlijk is. Leidse hoogleraar klinische genetica: LEIDEN Zwakzinnig- hëid. Meestal gaat daarbij om mensen die het normale leerproces niet (hebben) kunnen volgen en niet in staat zijn om zichzelf in de maatschappij te handhaven. door Jan Westerlaken Maar aan deze definitie zitten twee kanten. Prof. Van de Kamp: "Het niet kunnen functioneren in de maatschappi.i ligt niet alleen aan hen, maar ook aan die samenleving. Als.de maatschappij ingewikkelder wordt, dan kun je je voorstellen dat steeds meer mensen daarin niet goed kunnen meedraaien. Wat de zwakzinnigheid betreft zijn er gra daties. Er zijn kinderen die zwakbe gaafd zijn, maar nog best iets kun nen leren; ernstiger gestoorden die bijvoorbeeld alleen kan worden aangeleerd zindelijk te zijn en diep- gestoorden, die volledige verzor ging nodig hebben. Met name bij de ernstiger gestoorden spreekt men van zwakzinnigheid." De oorzaak van de zwakzinnig heid? Prof. Van de Kamp zegt dat de wetenschap dat eigenlijk nog maar een beetje weet. Hij noemt verschillende mogelijkheden: öf er zitten fouten in de aanleg (in het er felijkheidsmateriaal) öf de aanleg is wel normaal maar voor of na de ge boorte is er schade van buitenaf op getreden. Daarnaast is er niet zel den sprake van een (zwakke) erfelij ke aanleg in combinatie met scha delijke invloeden vanuit het milieu. Genetica De nieuwste genetische (DNA)tech- nieken, spelen bij het onderzoek van de zwakzinnigheid een kleine rol. Prof. Van de Kamp: "Bij ons on derzoek speuren we steeds naar de oorzaak van zwakzinnigheid. Het is een van de eerste vragen die ouders vaak stellen. Wanneer je die vraag kunt beantwoorden, kun je de ou ders vaak beter inzicht geven in de aandoening van hun kind, in de mo gelijkheden en de toekomstver wachtingen en in de kans op herha ling bij een eventuele volgende zwangerschap. Het verdrietige is dat je zwakzinnigheid nooit kunt genezen". Alleen sommige stofwisselings ziekten, zoals fenylketonurie, zijn met een uitgedokterd dieet goed te behandelen. Fenylketonurie (wordt bij baby's opgespoord via de 'hiel- prik') leidt tot diepe zwakzinnig heid als de aandoening niet vroeg tijdig wordt ontdekt en behandeld. Prof. Van de Kamp voegt er echter wel direct aan toe dat de zwakzin nigheid op deze manier niet in grote aantallen kan worden terugge bracht. Genetische manipulaties ter 'ge nezing' of ter 'voorkoming' van zwakzinnigheid is voor velen een schrikbeeld. Prof. Van de Kamp daarover: "Dat schrikbeeld is niet reëel. Er zijn bij vele zwakzinnigheid waarschijnlijk zo veel genen betrokken, daarmee kun je niet manipuleren. Zelfs als er in een zeldzaam geval een duidelijk aanwijsbaar gen-defect zou zijn, dan is het zeer de vraag of het ooit mogelijk zou zijn dat gen-defect te herstellen". Kennis Zwakzinnigheid zal altijd deel blij ven uitmaken van onze samenle ving. Net als zoveel andere aange boren afwijkingen. "Al zouden we iedereen (willen) dwingen optimaal gebruik te maken van de kennis die inmiddels is vergaard, dan nog blij ven zwakzinnigheid en andere aan geboren aandoeningen bestaan. Zo iets kan bij verrassing ontstaan of door oorzaken die we niet in de hand hebben. Voortdurend ont staan er veranderingen in het erfe lijk materiaal waartegen wij ons niet kunnen indekken". Zit hij er dan als klinisch geneti cus niet om de zwakzinnigheid uit te bannen? "Nee", zegt Van de Kamp, "alleen kun je soms in indi viduele gevallen mensen een hele boel verdriet besparen als je kunt voorkomen dat ze voor de tweede keer een kindje krijgen dat zwak zinnig is. Maar dat is strikt individu eel. Dat is geen voorkomen van zwakzinnigheid op grote schaal. Het probleem bij zwakzinnigheid is dat de variëteit van de aandoening zo enorm groot is. Neem alleen de groep van pure aanlegdefecten, dan praatje al over honderden verschil lende aandoeningen". Wat wel op iets grotere schaal kan bijdragen is prenatale diagnostiek: onderzoek op de foetus in de baar moeder. Vrouwen van 36 jaar of ou der die in verwachting zijn komen in Nederland voor zc'n onderzoek in aanmerking. Zij hebben een ver hoogde kans om een mongooltje te baren. De vrouwen zijn vrij in hun keus. Er is geen sprake van een ge dwongen onderzoek. Van de Kamp: "We pleiten er altijd voor dat ouders al voor er een zwangerschap is, de keuze maken of ze dat onderzoek wenselijk achten. Want kies je daar voor, dan kies je voor afbreken van de zwangerschap als de diagnose 'mongooltje' is". Geruststellen De andere kant van de medaille is, dat de klinisch geneticus ook ou derparen gerust kan stellen. Ouder paren die zich zorgen maken of hun kindje wel gezond zal zijn. Van de Kamp zegt datje op die manier ver driet kunt besparen, maar ook le vensvreugde kan schenken. "We vergroten de keuzemogelijkheid voor de mens. Dat is best wel eens moeilijk. Want verantwoord leven is misschien soms moeilijker dan onverantwoord leven". Van de Kamp benadrukt met klem dat erfelijkheidsadvies niet betekent dat aan (toekomstige) ou derparen wordt verteld wat zij met betrekking tot hun gezinsopbouw moeten doen of laten. "We geven feiten en mogelijkheden. De ouders Voorzitter D.P. den Os: feestviering zal altijd blijven LEIDEN - Er waren al heel wat palen de grond in ge gaan en een aantal bewoners van Leiden Noord geloof de zelfs dat er geen officiële eerste paal zou worden ge slagen voor de ouderenvoorziening op Zijloever. Toch was er gisteren een officiële handeling, als concreet be wijs dat er na een strijd van vele jaren in Noord werke lijk iets voor ouderen van de grond komt. Het was weliswaar niet de eerste paal, maar toch sloegen drie man met vereende krachten er een officiëlebetonpaal m: gedeputeerde Boone, wethouder De la Mar en C. van Dorp, voorzitter van de woningbuwvereniging De Eendracht. Daarmee ging de bouw van de twee wijkvoorzienin- gen (op Zijloever en Bernhardkade/Alexanderstraat) officieel van start. Op de beide locaties verrijzen in to taal 73 woningen voor ouderen en een aantal wijk- voorzieningen voor dezelfde categorie mensen. Met de projecten is een bedrag van 13 miljoen gulden ge moeid. De bouwwerken worden in juni en september van 1990 opgeleverd. (foto Jan Holvast) ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en-eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp)- Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Mans en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur A. Visser, tel: 143916. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, Rosmolen 2, tel: 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel: 122522. zo 8 uur tot 24 uur: Taytelbaum, Utrechtseveer '17, tel: 120266. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stólk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: M.E. v.d. Muysenbergh, de Sitterlaan 18, tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel: 134345. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Be- mt, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaayer en R E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: R.E. J.G. Zaayer, R.P. Geerligspad 11, tel: 316008. zo 8 uur tot 24 uur: J.S. de Kanter, Ina Boudier Bakkerplein 3, tel: 311414. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur J. Witpaard, tel: 217477. zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel: 760947. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen- C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel: 891037, spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten za: J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel: 2520, zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13. tel: 2118. Warmond Praktijk Hoornweg/Sleeboom, Prof. Aalberse- laan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. Wassenaar za: J. Stuyfzand, Kerkstraat 42, tel: 12460, zo: J. Huls, Hofcampweg 65, tel: 13027. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 29/9 tot vr, 6/10 en 3/10 door: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Leiden, tel: 071-763439; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loeves tein 6, Leiderdorp, tel: 071-894400. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten. tel: 01717-2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36. Leiden, tel: 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddiensl voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- L. Monas, Lokhorst 1, Leiderdorp, tel: 071- 895980, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk- S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar K. Sutiono, Goei, Kon. Marinelaan 29, Voorschoten, tel: 01717- 5009. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. In '89, 35 jaar geleê zag de ik meeste haringen door kelen der notabelen glij den. Of zij behoeftig waren? Ach, welnee. Maar als ze 't eten gratis krij gen, willen alle mensen even arm zijn in Leiden. (Ceès van Hoore, 1989) 'Twintig gelukkige Leidenaars werden dit jaar ingeloot om de smaak van haring te mogen proe ven. In aanwezigheid van enkele duizenden afgunstige stadsgeno ten lieten zij de vis op ouderwetse manier naar binnen glijden. Oud burgemeester en erelid van de 3 October-Vereeniging, de bijna 90- jarige C. Goekoop, legde uit aan de toehoorders dat het steeds moeilijker wordt om aan de felbe geerde vis te komen". door Meindert van der Kaaij Als deze krant in 2024 nog be staat, zouden dit de eerste zinnen kunnen zijn van het verslag van de 3 oktober-viering van dat jaar. Het zou de 450ste keer zijn dat het Leids Ontzet wordt gevierd. Zo ver is het nog niet, maar het is toch interessant daar eens over na te denken. Hoe doorstaan onder delen de tand des tijds? Is er dan eigenlijk nog wel een 3 oktober viering? Volgens de huidige voorzitter van de vereniging, dr. D.P. den Os, zal er dan zeker nog wel een viering zijn. "Het is toch eigenlijk In verband met de viering van 3 oktober aanstaande dinsdag een serie verhalen over hoe Leidens ontzet door de eeuwen heen werd gevierd. Vandaag de vijfde en laatste aflevering. een wonder dat een feest al langer dan 400 jaar wordt gevierd. Als je dan naar de laatste jaren kijkt, zie dat de belangstelling voor het feest is toegenomen en aan inten siteit heeft gewonnen. Ik geloof dat het niet zo'n gekke veronder stelling is dat het feest ook over 35 jaar nog zal bestaan. 3 Oktober lijkt me onaantastbaar", aldus Den Os die in het dagelijks leven secretaris van de Leidse universi teit is. Drukte Volgens hem is het van belang er voor te zorgen dat het in de bin nenstad druk blijft. "Het gaat om het concentreren van mensen in dat kleine gebied. Als je dat op peil houdt, dan blijft het feest al tijd populair. Je weet dat het 3 ok toberfeest een feest is van ont moeten. Oud-Leidenaars komen op die dag hun familieleden op zoeken en scholieren maken groepen. Als we als bestuur blij ven zorgen voor goede evene menten, dan blijft het feest altijd levend". Met dat laatste raakt Den Os wel de kern van mogelijke proble men in de toekomst. Neem nu de optocht. De kosten van dat onder deel dreigden de pan uit te rijzen. Daar moet wat aan gebeuren, me de doordat de optocht de laatste jaren door allerlei verkeersobsta kels steeds moeilijker aaneen ge sloten bleef. In de optocht van 1987 zaten gaten van wel een half uur. Niet bepaald aantrekkelijk voor het publiek dat vaak al uren van tevoren positie heeft gekozen langs de straat. Vandaar dat het bestuur al eni ge tijd nadenkt over de wijze waarop de optocht georganiseerd moet worden. Zo is de optocht dit jaar al veel compacter dan een paar jaar geleden. Dit bij voor beeld tot groot ongenoegen van enkele Leidse muziekkorpsen die niet kunnen meelopen in de voor hen toch meest aantrekkelijke optocht van Leiden. De stoet is zo geformeerd dat het aaneengeslo ten binnen twee uur door de bin nenstad kan worden geloodst. Evenementen Een ander punt waaraan nu wordt gedacht is het aantrekken van evenementen die verband houden met de optocht. Vandaar dat het 'Ridderspel' naar Leiden is gehaald en in de optocht kan te rugkeren. "De optocht stond al tijd zo op zichzelf. Het hield ner gens verband mee. Door de nieu we tactiek hopen we wat meer eenheid te krijgen", aldus Den Os. De structuur waarvoor nu ge kozen is, moet de komende tien jaar meegaan. Een ander onderdeel waarover het bestuur zich buigt, is het uit reiken van haring en wittebrood. Dit jaar wordt begonnen met het experiment waarbij 40 Katwijkse haringsnijders de haringen voor mensen kan schoonmaken. Ook wordt nog overwogen om vol gend jaar de haring schoonge maakt en vacuüm verpakt aan te leveren. Ook voor andere onder delen zoals de reveille en koraal zang geldt volgens Den Os dat het geen sleur moet worden. "We moeten zorgen dat de spanninger een beetje in blijft". Dit jaar is het ridderspel door een professioneel bureau naar Leiden gehaald. Betekent dit het einde van het vrijwilligerwerk? Dat is volgens Den Os niet het ge val. "We nemen al langer mensen in de arm, denk alleen maar aan de costumier voor de optocht. Het is ook zo dat al sinds heel wat ja ren de optocht niet meer volledig door Leidenaars wordt gemaakt en dat groepen van buiten Leiden worden aangekocht". Wel is besloten dat de participa tie van de bevolking zo groot mo gelijk moet blijven. Met de Tap toe is dat niet zo'n punt. Wat be treft de optocht wordt bekeken of niet vaker een onderdeel in zijn geheel aan een Leidse instantie kan worden overgedragen. Dit jaar heeft de reiniging in verband met haar 75-jarig bestaan de uit voering van een groep op zich ge nomen. "Wellicht dat de Hortus' Botanicus dat volgend jaar kan doen, wanneer hij het 400-jarig bestaan viert", zo oppert Den Os. 10.00 tot 22.00 uur in de Hervorm de Sionskerk. kindervoorstelling: "Raam zon der uitzicht', door Studio Peer, om 14.30 en 19.30 uur in het Park- Hazerswoude optreden heavy metal band 'Je wel', aanvang 21.30 uur in Stek, Dorpsstraat. Petruskerk, Lammenschans- weg. van 10.00 tot 18.00 uur. Haring- en Wittebroodtoernooi, Eerste Leidse Petanque Club 'He- leboule', van 10.30 tot 17.00 uur in een tent op het Arsenaalplein. prestatieloop NZH over diverse afstanden door de Leidse Hout, start om 13.30 uur bij NZH-gara- ge, Rijnsburgerweg, aanmelden tel: 220995 of 01718-71419. optreden 'Lethal Gospel', mmv Moengo Tapo, aanvang 21.00 uur in 't Breehuys, Breestraat 19. voorstelling Brigitte Kaandorp met 'Kouwe Drukte', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Leiderdorp snuffelkermis COV Excelsior, van 10.00 tot 15.30 uur in het Tref punt, Eikenlaan. bazar t.g.v. 15-jarig bestaan peuterspeelzaal 't Speelbankje, Kwikstaartplein, van 11.00 tot 15.00 uur. voorstelling: 'Helpers weg- ...eerste ronde' met Joke Bruijs, 20.15 uur in de Muzenhof. rommelmarkt, i hands kledingmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur bij sg 'Duinzigt', Wytten- bachweg. Wassenaar lezing en discussie: 'Denken over schuld en straf', met dr. Frits Frenkel, aanvang 14.00 uur in De Paauwhof, bespreken: tel:070- 837535 (20-21 uur). optreden The New Orleans Second Line Jazzband', Wasse- naarse Jazzclub. 21.00 uur i Dorpscentrum, Schoolstraat. het Woubrugge optreden Gospelgroep The Burning Candles', aanvang 20.00 uur in De Wijk. ZONDAG 1 OKTOBER Alkemade verenigingsmanifestatie in de Tweesprong, van 11.00 tot 15.00 Alphen Maranatha-dag baptistenge meente met diensten om 10.00 en 18.30 uur in de Triomfatorkapel. koffieconcert 'Door Samenwer king Sterk' en Vinkeveense Brass band 'Concordia', aanvang 12.00 uur in de Spinmillhal. Leiden atletiekdag AV Holland, voor (li chamelijk) verstandelijk gehandi capten, van 11.00 tot 14.00 uur, Leidse Hout, inlichtingen tel 225042 Of 312974. archeologisch spreekuur in Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg, van 13.00 tot 16.00 uur. soos voor 55-plussers in Dien stencentrum Binnenstad. Hoge- woerd 65, van 14.00 tot 17.00 uur. bijeenkomst met discussie De Pink Puppies, 'Meiden in een ho mojongerengroep een pro bleem?', aanvang 19.30 uur in het pand Lange Gracht optreden Orkest Pleasure en Leidse kees in café het Centrum, Nieuwe Beestenmarkt, vanaf 21.00 uur. in 't Reghthuys. Woubrugge natuurwandeling I oeverlanden van de Braassemer- meer, vertrek om 14.00 uur bij de voetveer Bodens Hosangweg. Zoeterwoude autopuzzeleit, voor jong en oud, van jongerenvereniging Uto pia, vertrek om 10.00 uur, inschrij ven tel: 01715-2932. MAANDAG 2 OKTOBER bingo voor 55-plussers in de grote zaal van Dienstencentrum Merenwijk, aanvang 14.00 uur. accepteert. We kunnen gehandicap ten niet voorkomen. Deze mensen zullen altijd onze zorg nodig heb ben. Ik geloof ook niet dat de accep tatie van deze mensen als gevolg van ons werk minder wordt. Kijk, al weer enige tijd geleden werd polio myelitis (kortweg polio) uitgeroeid. Toen hebben we toch ook niet ge zegd pas op, straks worden die pa- tienten niet meer geaccepteerd? Het wil er bij mij niet in dat de maat schappij straks aan het handje loopt van het verzekeringsbedrijf om zich bij een klinisch genetisch centrum te laten nakijken. Gegevens waar over wij de beschikking hebben mogen nooit in handen worden ge speeld van het verzekeringswezen". Het probleem waarvoor de klini sche gentica zich aan het begin zag geplaatst was het feit dat er ruim 10.000 kinderen worden geboren met een aangeboren afwijking. "Met dat probleem", zegt prof. Van de Kamp, "hielden wij ons aanvan kelijk in de eerste plaats bezig. Het ging dus vooral om de ouders over wie de zorg zich uitstrekte. Wat zien we de laatste tien jaar? De klinisch geniticus is zich toenemend gaan bezighouden met erfelijke ziekten die soms pas op volwassen leeftijd, misschien pas na het veertigste of zestigste levensjaar, aan het licht komen. Het is met DNA-technieken steeds vaker mogelijk om ziekten aan te tonen lang voor de sympto men optreden. In hun levensplan ning kunnen mensen er dan reke ning mee houden of ze zoiets aan hun kinderen willen doorgeven. Wenst men toch kinderen, dan zou je in de zwangerschap kunnen kij ken of de ziekte aanwezig is. We krijgen, dankzij de genetische tech nieken, steeds meer inzicht in het feit dat kwalen die zich op oudere leeftijd openbaren, ook met erfelijk heid te maken kunnen hebben". Grens Waar ligt voor prof. Van de Kamp ethisch gezien het eindpunt? "Men sen kunnen en mogen daarover ver schillend denken", zegt hij. "Het af breken van een zwangerschap blijft voor de betrokkene een trieste in greep. Maar als er een ernstige re den is om dit te doen. kan ik die af weging accepteren. Waarmee ik ab soluut niet beweer dat alles voor mij aanvaardbaar is. Ik leg wel sterk de nadruk op de vrijheid van de men sen om een bewuste keus te maken. Dat vind ik heel essentieel". Professor Van de Kamp: 'Soms kun je ouderpa ren vel verdriet besparen(foto Holvast) zelf beslissen over de samenstelling van hun gezin en niemand anders. Als zij goed geïnformeerd zijn is dat de beste bescherming tegen mani pulatie van welke aard dan ook". Van de Kamp is er heel duidelijk over: het onderzoek naar iemands erfelijke eigenschappen mag nooit en te nimmer ten dienste staan van het verzekeringswezen of het be drijfsleven. Iemand mag niet op ge netische grond worden geselec teerd. "Dat wijs ik af. Ik vind het prima als iemand zich op een gene tische zwak punt laat onderzoeken. Dan maakt het individu zelf de keu ze en niet iemand anders. Niemand gaat dat wat aan, dat is iets heel ei gens. Privacy moet prioriteit heb ben". Zoiets lijkt ook hoogst noodzake lijk. Want het verzekeringswezen heeft al eens geluiden laten horen dat handicaps die voor de geboorte aantoonbaar zijn, onverzekerbaar worden. Verbieden Prof. Vah de Kamp: "Indien verze keraars dit zouden willen invoeren, dan zouden ze tevens skieën en au torijden moeten verbieden. Ik denk dat de maatschappij zo'n stap niet Wat er ook in de toekomst met 3 oktober gebeurt, de eeuwenoude ker- üs zal er altijd wel deel van blijven uitmaken. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15