EIDEN WD is tegen verdere verhoging belastingen Vuilnis van vandaag is morgen museumstuk LEIDSCH DAGBLAD Aansluittarief van de Stadskabei flink lager Nieuwe attracties in 3-oktoberprogramma ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 Bordewijk: lastenverzwaring is noodzakelijk LEIDEN - De VVD vindt dat een nieuw college de belas tingen niet mag verhogen. Geld voor nieuw beleid of noodzakelijke investeringen moet volgens de liberalen binnen de begroting worden gezocht. Alleen wanneer dat 'onontkomelijk' is, kunnen de burgers extra worden aangeslagen. De twee andere grote partijen in de gemeenteraad, CDA en PvdA, wil len zich nog niet uitspreken over be lastingverhoging in een nieuwe col legeperiode. In afwijking van zijn fractie is PvdA-wethouder Borde wijk (financien) er wel van over tuigd dat belastingverhoging nood zakelijk is. Binnenkort ook Cable News op Leids kabelnet LEIDEN Binnen enkele den is de Amerikaanse satelliet-zen- der Cable News Network (CNN) op het Leidse kabelnet te ontvangen. De zender brengt nieuwsuitzendin gen, waarna er een onderwerp na der wordt belicht. Tot nu is CNN" in Nederland alleen in een aantal ho tels te ontvangen. Tevens zijn momenteel de zen ders Worldnet America Today en One World Channel te ontvangen. Zij delen een kanaal met de Franse satellietzender TV5. Op de radio is nu ook via de kabel het geluid van de Nederlandse tv- zenders te horen: Nederland 1 op 104.5, Nederland 2 op 105.0 en Ne derland 3 op 106.4 Mhz. ADVERTENTIE Bordewijk maakte gisteren in de begrotings vergadering van de raadscommissie financiën duidelijk dat de gemeente forse tegenvallers te wachten staan. "Ik denk dat op een hoop terreinen achterstanden zijn ontstaan die het noodzakelijk maken de belastingen te verhogen", aldus Bordewijk. Hij doelde onder meer op de kinderopvang en het on derhoud van straatverlichting en riolering. Bordewijk vindt dat in de onderhandelingen over een nieuw college (na de verkiezingen van vol gend jaar maart) over deze kwestie afspraken moeten worden gemaakt. In vergelijking met andere grote steden valt de belastingdruk in Lei den mee, vindt Bordewijk. PvdA-fractievoorzitter S. de Vreeze verklaarde na afloop echter dat Bordewijk te hard van stapel loopt. De mening van de wethouder wordt op dit moment niet gedeeld door zijn fractie. De Vreeze vindt wel dat de PvdA zich voor de ver kiezingen moet uitspreken over wat de belastingbetaler van deze partij kan verwachten. De keuze moet naar zijn mening in het verkiezings programma worden gemaakt wan neer duidelijk is hoeveel geld er no dig is. Ook het CDA stelt zich op dit standpunt. De WD spreekt zich daarmee als enige partij op dit moment duide lijk uit tegen belastingverhoging. Coalitiegenoot Groen Links ver weet de liberalen beloften te doen die niet waargemaakt kunnen wor den. "Verkiezingspraat", zei fractie voorzitter R. van Lint: "De VVD weet heel goed dat er binnen de be groting nauwelijks ruimte zit. De eerlijkheid gebiedt ons te zeggen dat verhogingen noodzakelijk zijn". Dat leverde hem van de VVD het verwijt op dat 'Groen Links de slui zen wil openzetten'. Van Lint stelde gisteravond de laagste inkomens meer kortin gen te verlenen op allerlei abonne menten. Nu al kunnen zij een reduc tie krijgen voor zwembaden. Dat moet in de toekomst ook gaan gel den voor sportclubs (75 gulden kor ting per jaar) en de bibliotheek (15 gulden korting per jaar) vindt Groen Links. LEIDEN - De bewoners van de Muiderkring in Leiden hebben gisteren de handen ineen geslagen om hun flats en directe omgeving eens flink schoon te maken. Bewoners stoorden zich al langer aan de vervuiling in de directe omgeving van de flatgebouwen. Reden voor een aantal bewoners om gewa pend met emmers, dweilen, bezems en zemen het vuil te lijf te gaaii. (foto wim LEIDEN Het aansluittarief op Stadskabei gaat omlaag. Iemand die abonnee is en binnen Leiden verhuist, hoeft in het vervolg niet dan 25 gulden te betalen. Dat tot nu toe veel duurder. Wie verhuisde naar een woning zonder aansluiting moest 173 gulden beta len, was er in de woning wel een ka belaansluiting dan moest 87,50 gul den worden neergeteld. Alleen nieuwe abonnees die een woning zonder aansluiting betrek ken, moeten 173 gulden op tafel leg gen. Is er al een kabelaansluiting dan bedragen de kosten 83,50 gul den. Eerder al kondigde de stadska- bel een verlaging van het maandta rief met 8,5 procent aan. De maatre gelen gaan op 1 oktober in. Behalve het doorvoeren van een tariefsverlaging heeft Stadskabei genoeg geld om investeringen te doen. Daarvan wordt het kabelnet uitgebreid tot 30 kanalen. Voor tota le vervanging van het kabelnet heeft de gemeente Leiden niet ge kozen. Dat zou het mogelijk maken om 50 zenders of meer door te ge- Totale vervanging van het ka belnet zou echter een aanzienlijke tariefsstijging met zich mee bren gen. Welke zenders in de toekomst wel en welke niet worden doorgegeven kon wethouder Van der Nat nog niet zeggen. Wel suggereerde hij om kijkersonderzoeken te houden om ADVERTENTIE Maandag 2 oktober - aanv. 22.00 uur 0insdag3oldober-aanv.l0.00 uur ■MIDDELEEUWS RIDDERSPEL" (20 uitvoerenden) 1 uur spektakel voor jong en oud Lokatie: Wassenaarseweg nabij AZL Kaartverkoop: VW - Stationsplein 210 Leiden Leid8ch Dagblad - Witte Singel 1 - Leiden Veronicjue filmt in Leiden LEIDEN De commerciële zender Veronique maakt op 3 oktober op names in Leiden. Het is de bedoe ling dat een tv-ploeg aanwezig is bij de Ridderspelen. De opnames wor den vertoond in een var uitzendingen van Veronique. EERSTE KLAS TWEEDE HANDS FIETSEN IN ALLE SOORTEN EN MATEN! 'Leiden Boommarkt 8 071-124124 Wassenaar Kerkehout 22 01751-77 253 Bingo Het Dienstencentrum Merenwijk houdt maandag 2 oktober voor 55-plussers bin go in de grote zaat. Aanvang 14.00 uur. Manifest Boekhandel Manifest, een vrijwilligers- collectief, zoekt nieuwe medewerk(st)ers voor 15 uur per week. Het werk omvat het draaien van winkeldiensten, bijwo nen van de wekelijkse vergadering en beheren van winkelrubrieken. Meer in formatie via telefoon 125691. Lezing W. Tirion spreekt maandag 9 oktober bij de Leidse Weer- en Sterrekundige Kring over 'Uranografie'. Aanvang 20.00 uur in de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de kaiserstraat. Vrijwilligers Het dierenasiel Leiden en Omstreken houdt in de week van 2 tot en met 8 okto ber de jaarlijkse collecte voor het dieren asiel. Gezocht worden vrijwilligers om te collecteren. Aanmelden bij mevrouw M. Timmerman, telefoon 01718-22735 of mevrouw L. van Dijk, telefoon 226770. Boone burgemeester LEIDEN Gedeputeerde J.H. Boone (PvdA) wordt burgemeester van Gouda. De provincie-bestuur-, der (49) beheerde de portefeuilles fi nancien, ouderenbeleid en cultuur. Wie Boone opvolgt is nog niet be- Expositie verzameling Jan Boogerd in museum De Lakenhal LEIDEN - De spullen die wij van daag in de vlikobak kieperen of bij de kraakwagen zetten, zouden over morgen wel eens in het museum kunnen staan. Een bewijs voor die stelling is momenteel te vinden in het museum De Lakenhal. Meu bels, kleding, speelgoed, wasrek- ken, wastobben, puddingvormen, biscuitblikken en fluitjes van een cent. Deze en tal van andere voor werpen uit de verzameling van Lei- denaar Jan Boogerd staan tot en met 3 december tentoongesteld in het stedelijk museum aan de Oude Singel. door Jan Rijsdam "Hij is een soort ekster", zegt In- grid Moerman, concervatrice van De Lakenhal. Jan Boogerd is een ongelooflijke scharrelaar. Zo'n fi guur die je overal tegenkomt: op vlooienmarkten, antiekbeurzen, langs de straat en op de vuilnisbelt. Vol enthousiasme struint hij de kraampjes af, zoekt hij in vuilnis zakken wat van z'n gading is en graaft hij als een terriër in Vlikobak- ken. Zijn pas verworven schatten sleept hij trots mee naar huis om ze daar een mooi plaatsje te geven. Jan Boogerd leeft echt temidden van zijn verzameling. "In ben begonnen toen ik 16 geleden in Leiden kwam wonen, kinderspeelgoed, keukengerei, kle- was", vertelt Boogerd die morgen Toen besloot ik oude gereedschap- ding, ansichten, foto's, doosjes, ver- 65 wordt. Foto's, pamfletten en pen te gaan verzamelen, waarvan ik en, vazen, beeldjes, tasjes. Dat alles kranten behoorden tot de eerste er nu 800 stuks heb. En toen: kin- staat bij mij thuis", aldus Boogerd. verzameling. "Maar ik begon pas derboekjes, Ot en Sien en Bij moe- In de serie tentoonstellingen goed met verzamelen toen ik 26 jaar der thuis, om maar wat te noemen, 'Verzameld en getoond', die steeds LEIDEN - Voor de 95ste keer in haar bestaan organiseert de 3 October-Véreeniging (opgericht 1886) de festiviteiten ter herdenking van Leidens Ontzet. Het is dinsdag 3 oktober precies 415 jaar geleden dat de Geuzen het beleg van Leiden braken en de Spanjaarden verdreven. Op de lange lijst van festiviteiten dit jaar een aantal nieuwe activiteiten. Zowel op maandag 2 oktober (22.00 uur) als op dinsdag 3 oktober (10.00 uur) wordt op het terrein aan de Wassenaarsweg een 'Groot Middeleeuws Ridderspel' gehouden. De uitvoering is in handen van een stuntgroep waarvan de leden afkomstig zijn uit Frankrijk, Duitsland en Tsjechoslowa- kije. Zij brengen onder meer zwaard- en schildgevechten en een ridder- toernooi. Kaarten (2,50 volwassenen, 1,50 voor kinderen en 65-plussers) zijn nog verkrijgbaar aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel en het kantoor van de VVV aan het Stationsplein. Het kermisterrein is dit jaar uitgebreid. Daardoor zijn er nog meer attrac ties dan in voorgaande jaren. De optocht op 3 oktober begint om 14.00 uur en dus niet zoals al jaren gebruikelijk is om 13.00 uur. Onderstaande een overzicht van de activiteiten in het kader van 3 okto ber. Zondag 1 oktober: 10.30 tot 18.00 uur: bridge-drive in de Stadsgehoorzaal; om 12.00 en 16.00 uur: toneel voor 65-plussers in de Schouwburg waar de klucht 'Geluk bij een ongeluk' op de planken wordt gebracht, waarin onder anderen Piet Bambergen speelt; 13.00 uur: '3 October-prestatieloop' door het centrum van Leiden over afstanden van 3 of 6 kilometer. Start om 13.00 uur bij het Van der Werfpark. Inschrijven vanaf 11.30 uur ter plaatse tegen betaling van 2,50 gulden. Maandag 2 oktober: 16.00 tot 24.00 uur feestelijke warenmarkt langs Stationsweg, 2de Bin nenvestgracht, Nieuwe Mare, Oude Singel en Turfmarkt; 16.00 tot 24.00 uur: lunapark in het centrum; 16.00 tot 24.00 uur: vlootschouw zeilende bedrijfsvaartuigen bij Galge water tussen Rembrandtbrug en Blauwpoortsbrug; 19.30 uur: Taptoe met kranslegging bij standbeeld Van der werf en bij Jan van Hout-monument. Taptoe wordt gehouden om hulde te brengen aan Prins Willem van Oranje. Van der Werf, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis Boisot, mensen die zich in het bijzonder hebben ingespan nen om Leiden in 1574 te bevrijden van de Spanjaarden. Aan het evene ment nemen uitsluitend officieel erkende verenigingen deel. Route Tap toe: Kaasmarkt, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg. Breestraat, Steenschuur (oostzijde). Van der Werfpark, Doeza- straat, Geregracht (Jan van Hout-monument); 22.00 uur: 'Groot Middeleeuws Ridderspel' op terrein aan de Wasse- »veg. Kaarten verkrijgbaar bij Leidsch Dagblad en VW. Optocht begint later: om 14.00 uur Dinsdag 3 oktober: 7.00 uur: reveille op het Stadhuisplein m.r Gezelschap o.l.v. Cees Brugman; het Leidsch Politie Muziek 7.30 tot 9.30 uur: uitreiking haring aan de Aalmarkt, tevens mogelijkheid c een van de stalletjes; 8.00 uur: koraalmuziek in het Van der Werfpark. Onder leiding van Wim de Ru en met medewerking van Leidse koren en muziekvereniging Concordia worden bekende vaderlandse liederen gezongen; 9.00 tot 24.00 uur: lunapark in het centrum; 9.00 tot 24.00 uur: feestelijke warenmarkt langs Stationsweg, 2de Bin nenvestgracht, Nieuwe Mare, Oude Singel en Turfmark; 9.30 tot 12.00 uur: poppenkast op verschillende plaatsen in het cen trum (voor Hartebrugkerk, nabij het Gerecht en op plein voor De Burcht); 10.00 tot 13.00 uur: Nikko Radio Control Race in de Douzastraat. Daar is een circuit uitgezet voor afstandsbediende terrein- en race-auto's (schaal 1 op 10). Het publiek mag de auto's zelf bedienen; 9.30 tot 10.35 uur: skeelermarathon op het Levendaal tussen Plantage en Sint Jorissteeg; 10.00 tot 24.00 uur: vlootschouw van zeilende bedrijfsvaartuigen in Galgewater tussen Rembrandtbrug en Blauwpoortsbrug; 10.00 tot 16.00 uur: muziek en oude ambachten op het Stadhuisplein. Op het plein onder meer een glasblazer, touwslager, klompenmaker en kantklosser. Voorts optredens van The Katz Band (10.00, 11.30, 12.45 en 16.00 uur), Roberto The Dancing Twirls (11.00 en 15.30 uur), Samiera (fa kir-show vanaf 12.15 uur), Nico Haak (13.30 tot 14.15 uur), Samiera (buik dansen en slangenshow om 14.15 uur); 10.00 tot 12.00 uur: museum De Lakenhal open, mogelijkheid om por tretten van beroemde mensen ten tijde van de belegering en het ontzet van Leiden te zien; 10.00 tot 11.30 uur: demonstratie van de brandweer van Oxford m.m.v. Showband Caledonian Pipe Band op de Breestraat voor het stadhuis. Het programma van deze door de 3 October-Vereeniging spectaculair genoem de demonstratie wordt geheim gehouden; 10.00 uur: 'Groot Middeleeuws Ridderspel' op terrein aan de Wasse naarseweg. Kaarten verkrijgbaar bij Leidsch Dagblad en VW; 10.00 uur: polsstokverspringen bij Steenschuur ter hoogte van de Lan- gebrug; 10.00 tot 11.30 uur: Barn en Morris Dancers, volksdansers uit Oxford voor P&C in de Breestraat; 10.00 tot 11.30 uur: demonstratie van 'Bowls' op de Breestraat nabij Koornbrugsteeg. Bowls is een in Engeland in populariteit snel stijgende sport; 10.15 uur: herdenkingsdienst in de Pieterskerk. Medewerkenden: Ko ninklijke Militaire Kapel, Rijnlands Christelijk Mannenkoor en organist Joop Brons; vanaf 10.45 uur: Geuzen-estafette op het Levendaal, een estafette voor teams van zes personen waarbij elk lid 500 meter loopt; 14.00 uur: (dus een uur later dan gebruikelijk!) optocht 'Een paar apart'. De 3 October-Vereeniging wil in de optocht uitbeelding geven aan mensen en zaken die bij elkaar horen, die dus een paar vormen, bij1 beeld Leiden en 3 oktober, maar ook Oxford en Leiden, Ridders en Rapal je, Bier en Plezier. Aan de optocht neemt een groot aantal mensen deel uit Oxford, de Engelse plaats waarmee Leiden bijzondere vriendschapban den onderhoudt. De route: Burggravenlaan, Hoge Rijndijk, Plantagelaan, Levendaal, Ge regracht, Jan van Houtkade, Doezastraat, Raamsteeg, Korevaarstraat Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Haarlemmerstraat, Pelikaan straat, Hooigracht, Sint Jorissteeg, Levendaal, Plantagelaan, Hoge Rijn dijk, Burggravenlaan (ontbinding optocht); 23.30 uur: groot vuurwerk in het Ankerplantsoen. Het publiek kan het vuurwerk het beste zien vanaf de omgeving Zijlpoort en de Zijlsingel. ADVERTENTIE 17 OKTOBER AVONDBIJEENKOMST VOOR STARTENDE ONDERNEMERS Plaats Motel 'De Gouden Leeuw' Veurseweg 180, Voorschoten Tijd Zaal open: 19.30 uur Aanvang 20.00 uur Einde 22.30 uur Organisatie Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, Instituut voor het Midden- en klein bedrijf (IMK) en het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) Tijdens de bijeenkomst worden onder meer de volgende on derwerpen door deskundige inleiders besproken: ondernemingsplan, onderzoek, financiering en vergun ningen. Programma en aanmelding:- afdeling Handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel, tel. 071-250500. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. een privéverzameling laat zien, toont het museum De Lakenhal de ze keer een selectie uit de collectie van Jan Boogerd onder het motto 'Een halve eeuw huishouden'. De ene zaal die het museum De Laken hal voor deze tentoonstelling ter be schikking heeft is uiteraard niet vol doende om de gehele verzameling van Jan Boogerd te exposeren. "Thuis heb ik nog tien keer zoveel", zegt hij zelf en begint aan een vol gende opsomming. "Ik verzamel ook alles van musea, folders, foto's en toegangskaartjes. Ik heb 934 mu sea bezocht, daar heb ik acht jaar over gedaan. Ik verzamel ook foto's van oude steden: stadhuizen, waag gebouwen en oude bolwerken. Dat is alles", besluit Boogerd die nooit iets weggooit. Mijn huis is wel te klein. Ik zou graag een ruimte heb ben waar ik alles onder kan bren gen". De expositie is toegespits op drie perioden: de Jugendstil, de crisisja ren en de Tweede Wereldoorlog. Voor elke periode is een stijlhoekje gebouwd met meubels, stoffering en wandversiering uit de betreffen de tijd. Poppen (gevonden in een vlikobak van Peek Cloppen- burg), in kleding van toen (uit een vuilniszak in Den Haag) geven een indruk van het dagelijks leven in keuken en huiskamer. Andere voor werpen worden in vitrines en aan de wanden getoond. Jan Boogerd weet van bijna alle voorwerpen nog waar die ze gevonden heeft. Tot de verzameling van Boogerd behoren veel mooie voorwerpen uit de jugendstilperiode. Deze stro ming, die rond 1900 in verschillende Europese landen ontstond, ontleen de haar inspiratie aan de natuur, bloemen, vrouwenfiguren, water, vuur en hemel. Het is een fraaie stijlkamer geworden. Voor de crisisjaren staat de keu ken centraal. Het was de tijd van voedzame stamppotten, van zoute snijbonen uit het Keulse vat in de kelderkast. Bekende kost voor de oudere Leidenaars. Op hoogtijda gen waren er in die tijd boterham men met kaantjes (uitgebakken spek) en zelf geweckte jam. Andere bekende beelden uit die dagen zijn het matrozenpak, de gemillimeter de haardracht, het rijwielbelasting- plaatje en de radio. De periode 1940-1945 is gecon centreerd op Je hongerwinter. Een moeilijke tijd waarin de levensmid delenrantsoenen kleiner werden en kolen niet meer te krijgen waren. Uiteindelijk moest men zijn toe vlucht nemen tot het eten van sui kerbieten en tulpebollen. Een nage bouwd huiskamertje geeft weer een indruk van de leefomstandigheden in deze tijd. Boogerd is niet alleen verzame laar maar ook een handig knutse laar. Hij ontwierp zelf een maquette van de museumopstelling compleet met de stijlkamers: met stoeltjes van gespleten satehstokjes, een be zem van zijn eigen haar, een kachel tje gemaakt van een limonaderietje, lampjes en bloempotten van kralen, lepeltjes van een uitgeslagen wy- bertblikje en een wekkerbei van een speldenknop. Alles gemaakt van gevonden spullen. Boogerd: "Iets kopen doe ik nooit". (De exposities 'Schilderijen zoeken sponsors' is te zien in het stedelijk mu seum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32 tot en met zondag 3 december. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur, 3 oktober van 10.00 tot 12.00 uur) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11