mhibcm) 'Defensie kost arme landen te veel geld' Troep-aandeel' beroert beurzen hevig Kritiek Wereldbank op besteding leningen CNVopvang werknemer na sluiting 'vuil' bedrijf Italiaanse staalfabriek bron van ergernis EG VOC-SCHIP BIJNA KLAAR mS'W ff;* ,,U .1M«» V* EG wil 1,4 miljard extra voor hulp Polen De BelastingTèlefoon heeft nu tijdelijk een speciaal nummer voorondernemers. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 WASHINGTON (ANP) De president van de Wereldbank. Barber Conable, heeft giste ren scherpe kritiek geuit op de omvang van de defensie-uitgaven in de Derde Wereld. Ter wijl bij gebrek aan financiële middelen in veel sectoren is gesnoeid, zijn de bewapenings uitgaven op een hoog peil gebleven, aldus Conable in een toespraak tot de jaarvergadering van de Wereldbank. DEN HAAG (GPD) - Er moet een fonds komen waaruit werknemers worden betaald die werkloos zijn geworden doordat hun vervuilende werkgever is gesloten als gevolg van milieumaatregelen. Deze ex- werknemers moeten op een "trans- ferlijst' worden gezet en in maxi maal één jaar worden omgeschoold of herplaatst bij een ander bedrijf. Dat is een van de voorstellen in het milieubeleidsplan van de Indus trie- en Voedingsbond CNV 'Voor een schoner milieu', dat voorzitter F.W. Hanko gisteren aanbood aan minister Nijpels van milieu. Het fonds moet ook waarborgen dat de werknemer in de periode dat hij werkloos is. zijn laatst verdiende sa laris volledig krijgt uitbetaald. Het fonds moet gefinancierd door zowel de overheid als de werkgevers. Volgens het CNV-miheubeleids- plan moet de rechtsbescherming van werknemers bij het melden van milieudelicten in hun bedrijf verbe terd worden. De huidige wetgeving biedt wat dat betreft te weinig ze kerheid. Zo moet het mogelijk wor den dat een werknemer een op dracht weigert als in zijn bedrijf de veiligheidsvoorschriften niet goed worden nageleefd. Binnen de bedrijven moeten zo snel mogelijk afspraken gemaakt worden over de interne milieuzorg. De voorschriften die daarover ge maakt worden, moeten worden vastgelegd in de cao's, omdat deze automatisch een bindende werking hebben. Centraal daarbij staat het raadplegen van de ondernemings raad en de vakbonden over het milieubeleid van de onderneming. Om de werknemer concreet te la ten meedenken met het milieube leid van zijn onderneming, is naast rechtsbescherming ook meer ken nis nodig. Dat benadrukte minister Nijpels gisteren bij de aanbieding van het rapport. Volgens hem ont- Het was voor het eerst dat de presi dent van de Wereldbank zich tegen over een gehoor van de ministers van financien van alle 152 lidstaten over dit gevoelige onderwerp uit liet. "Alle landen hebben het recht en de verantwoordelijkheid om zichzelf te verdedigen. Maar laten we hopen dat de financiële midde len in het veranderende politieke klimaat van de jaren negentig in toenemende mate worden bestemd voor produktievere doeleinden, zo wel in de industrielanden als in de Derde Wereld", aldus Conable. De Wereldbank-president zei dat de armste landen gemiddeld 20 pro cent van de begroting aan bewape ning besteden. Volgens de meest re cente cijfers overtreffen de militaire uitgaven van de ontwikkelingslan den die voor volksgezondheid en onderwijs samen. De totale bewapeningsuitgaven van de Derde Wereld belopen jaar lijks 200 miljard dollar. In dat be drag is de afgelopen jaren nauwe lijks verandering gekomen, maar op andere posten is wel flink bezui nigd. Met de aanschaf van militair materieel haalt de Derde Wereld zich forse schulden op de hals. In verscheidene grote ontwikkelings landen maken de betalingen daar over meer dan een derde uit van de totale schuldbetalingen aan het bui tenland. zo zei Conable. Volgens Conable moeten de ont wikkelingslanden aan de ene kant en hun wapenleveranciers en credi teuren aan de andere kant zich "aanpassen aan de internationale krapte van de begrotingsmidde len". Voor beslissingen over militai re uitgaven moet de zelfde voor waarden gelden als voor andere uit gavenposten. Er moet een betere balans komen tussen defensiebe stedingen en ontwikkelingspriori teiten, aldus de Wereldbank-presi dent. Conable stipte in zijn toespraak ook de noodzaak aan om bij de ont wikkeling van de Derde Wereld meer aandacht te geven aan het milieu. De Wereldbank is zich daar van nog niet zo lang geleden bewust geworden en probeert dit tot uiting te brengen in haar kredietverlening aan de ontwikkelingslanden. Volgens Conable had in het afge lopen boekjaar een derde van alle door de bank gesteunde projecten een duidelijk verband met het milieu. In de energiesector was dat vijftig procent en in de landbouw zestig procent. Voor zuivere milieu projecten zal de bank de komende jaren 1,3 miljard dollar uitlenen. De kredietverlening voor herbebos sing wordt verdrievoudigd, zo zei Conable. Voorzitter Camdessus van het BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie heeft gedreigd Italië voor het Europees Hof van Justitie te dagen, als het blijft weigeren om de staalfabriek in Bagnoli te sluiter). De Commissie zal de komende we ken een laatste poging doen om de Italiaanse regering op andere ge dachten te brengen. In het kader van het EG-sane- ringsplan voor de staalindustrie in de Gemeenschap, had de fabriek in Bagnoli in juni moeten worden ge sloten. Dat was één van de voor waarden waaronder Italié goedkeu ring van Brussel kreeg om acht mil jard gulden in zijn noodlijdende staalindustrie te steken. Ook andére landen hebben door dat saneringsplan staalfabrieken moeten sluiten, maar de Italianen zijn hun beloften niet nagekomen. Zij waren al knarsentandend ak koord gegaan met de sluiting van Bagnoli in juni. maar die fabriek draait nog steeds, tot ergernis van de andere EG-landen, De Italianen vrezen grote sociale onrust in het door een grote werkloosheid ge plaagde gebied. De Europese Commissie heeft nu voorgesteld de Italianen tot maart volgend jaar respijt te geven. In de vergadering van de Europese in dustrie-ministers bleken gisteren in Brussel Nederland, Groot-Brittan- nie en Westduitsland tegen zo'n uit stel te zijn. De andere landen gaan, zij het aarzelend, akkoord. De komende weken zal blijken of de Europese Commissie in Italië een willig oor vindt. Zo niet, dan wordt de procedure die al tegen Ita lië loopt bij het Europees Hof her opend. Een zaak die ook van belang is voor de huidige onderhandelin gen met de Verenigde Staten over de staalproduktie. Om sterker te staan tegenover de Amerikanen, die een forse verla ging van de Europese staalexport eisen, moet de Gemeenschap name lijk kunnen aantonen dat het al ernst gemaakt heeft bij de beper king van haar eigen staalproduktie. De Italiaanse houding verstoort die politiek. IMF heeft gisteren een krachtig be roep gedaan op de commerciële banken om te zorgen voor voldoen de nieuwe kredietverlening aan de Derde Wereld. Dat is noodzakelijk om de ontwikkelingslanden in staat te stellen hun schuldproblemen te boven te komen via economische groei, aldus Camdessus in een toe spraak tot de jaarvergadering van het IMF in Washington. Camdessus reageerde op signalen uit de bankwereld dat er weinig be reidheid is tot nieuwe kredietverle ning nu de banken oude leningen gedeeltelijk moeten afschrijven in het kader van het plan voor schuld vermindering van de Amerikaanse minister van financiën Brady. Cam dessus maakte duidelijk de bijdra ge van de banken aan het oplossen van het schuldenprobleem onvol doende te vinden. FNV blij met overname van Baronie-de Heer (Van onze verslaggever) LEIDEN - De voedingsbond FNV is positief over de overneming van de Alphense chocolade fabriek Ba ronie-De Heer door de Schiedamse jeneverstokerij De Kuyper. Voor lichter G. Wijnhoven: "De Baronie is nu veel zekerder van voldoende financiële middelen. Als het tijdje wat minder gaat kan er geld komen van het moederbedrijf in Schiedam". Gisterenochtend zijn de vakbon den op de hoogte gebracht van de vriendelijke overneming. Wijnho ven: "De komende week moet er nog gepraat worden over de details, dus ik weet niet precies hoe het er uit zal gaan zien. Maar mijn eerste indruk is dat de financie'le onder bouwing goed is". "De chocolade-industrie is eigen lijk zeer seizoen-gebonden. Rond de feestdagen met pasen en Kerst mis moet er flink worden geïnves teerd. Tot nu toe was het eigenlijk een beetje vaag hoe het zat met het eigendom van de Baronie en wie de investeringen moest doen. De Baro nie heeft altijd van de banken moe ten lenen, maar die zijn niet zo soe pel als het eens een tijdje slecht gaat". De afgelopen jaren ging het niet zo best met de Baronie. In 1986 en 1987 kwam het verlies op 13 miljoen gulden. Na saneringen waarbij het aantal banen van 355 terugliep tot 260, herstelde het bedrijf zich weer de laatste tijd. De Kuyper heeft in middels intussen al 47 procent van de aandelen Baronie in handen heeft en en van plan is een bod uit brengen. "Ik heb niet de indruk dat er veel veranderd bij de Baronie. De hele overneming is nogal finan- cieel-technisch van aard". DSM De belangstelling voor het tweede pakket DSM-aandelen dat de staat afstoot is gisteren de eerste dag waarop tegen 125 gulden pei stuk kon worden ingeschreven, overweldigend geweest, zo heeft de Amrobank laten weten. |p J M "If:' breekt het de werknemers nogal eens aan voldoende kennis om milieugevaarlijke stoffen en situa ties te herkennen. Om binnen de on dernemingsraad een zinvolle stem te hebben, zal die kennis moeten verbeteren. De Industrie- en Voedingsbond CNV vindt ook dat de totale samen leving. dus ook de werknemer, bij moet dragen aan de bestrijding van milieuvervuiling. Als eenvoudigste oplossing noemt het rapport heffin gen en belastingen. De extra lasten die ondernemers daardoor hebben, mogen ze doorberekenen in prijzen. Milieulasten moeten echter niet ook nog eens doorwerken in de inko mens. "Milieumaatregelen mogen niet worden betaald uit de onder handelingsruimte. noch uit de voor zieningen voor uitkeringsgerechtig den". aldus de bond. Kamer verbiedt makelaars heffing dubbele courtage DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren zonder verde re discussie het wetsvoorstel Twee zijdige courtageberekening aange nomen. Het voorstel houdt in dat een bemiddelaar in onroerend goed die zowel voor de verkoper of ver huurder als voor de koper of huur der optreedt, niet bij beide kanten courtage in rekening kan brengen. De regeling is overigens alleen toepasbaar als tenminste een van beide partijen optreedt als natuur lijk persoon, dat wil zeggen als pri- ve-persoon bij de transactie is be trokken. Een uitzondering wordt gemaakt voor de (commerciële) be middeling bij de verhuur van ka mers en etages, behorend tot een zelfstandige woning. Bureaus die zich daarmee bezig houden mogen wel aan beide kanten courtage in re kening brengen, omdat gebleken is dat deze gang van zaken goed vol doet. De eerste aanzet tot herziening van het courtagestelsel dateert uit eind jaren zeventig. Klachten van consumentenorganisaties over mis standen bij de bemiddeling in ver koop en verhuur, waarbij de bemid delaar optrad voor beide kanten hebben uiteindelijk tot het onder havige wetsvoorstel geleid. De rege ling is dan ook met name bedoeld ter bescherming van de prive-per- soon die een eigen woning wil ko pen of huren, dan wel verkopen of verhuren via niet erkende make laars. Bij erkende makelaars is het verbod op tweezijdige courtage al intern geregeld. AMSTERDAM - De voltooiing van het VOC-schip 'Amsterdam' is nabij. Op 9 oktober wordt de replica, die aan de Oostelijke handelskade in de hoofdstad wordt gebouwd, op een ponton gezet en versleept. (foto anpi BRUSSEL/WASHINGTON (GPD/ANP/Rtr) Het westen moet volgend jaar minstens 1,4 miljard gulden uittrekken voor economi sche hulp aan Polen en Hongarije. Een voorstel daartoe van de Eu ropese Commissie is gisteren in Brussel positief ontvangen door vertegenwoordigers van 24 wester se landen. Dat geld moet komen bovenop de al toegezegde (voedsel)hulp. De helft ervan moet volgens de Com missie komen van de twaalf EG-lan- den. De rest moet worden opge bracht door de zes Westeuropese niet-EG-landen plus de Verenigde Staten, Canada, Japan. Australië, Nieuw-Zeeland en Turkije. De Commissie wil het EG-budget voor 1990 met 465 miljoen verho gen. Daarnaast zouden de twaalf nog eens 233 miljoen gulden via bi laterale hulp beschikbaar moeten stellen. De overige 700 miljoen moe ten de andere twaalf landen, en dan vooral de VS, op tafel leggen. De hulp concentreert zich op Po len. Doel is de Poolse economie te versterken en zo het politieke her vormingsproces te steunen. De Poolse regering heeft in Brussel een verlanglijstje gedeponeerd, waar van uitvoering echter minstens 20 miljard gulden zou kosten. Nederland steunt alle actiepun ten uit het plan van de Europese Commissie. Het hecht vooral veel belang aan de samenwerking op milieugebied. Volgens een diplo maat hing er in de vergadering "een vastberaden stemming" om Polen en Hongarije te helpen. De topman van Deutsche Bank, Alfred Herrhausen, vindt dat er een internationale bank moet worden opgericht om de financiële steun voor de economische hervormin gen in Polen te coördineren. De lei ding daarvan zou in handen kunnen komen van een Nederlander. De Nederlanders zijn wat dit betreft politiek onverdacht en beschikken over een goede koopmansgeest, al dus Herrhausen. De topman van Deutsche Bank deed zijn voorstel in een toespraak in Washington ter gelegenheid van de jaarvergadering van het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF). Herrhausen zei voor de topfunctie bij de bank te denken aan een Ne derlander met ervaring in de ont wikkelingsproblematiek. Hij ver klaarde desgevraagd nog geen naam in zijn hoofd te hebben. Polen hoopt van de westerse i Poolse minister van financiën, Les- zek Balcerowicz, dinsdag ver klaard. Het krediet dient als onder steuning van het anti-inflatiepro- mil- gramma en voor het opbouwen v LUBECK Een schip met graan op weg naar Pole Subsidie De verlaging van de subsidie aan het bedrijfsleven vooronderzoek en innovatie (de Instir), die minister De Korte (economische zaken) wordt niet uitgesteld. Sinds 1984 zat er jaarlijks 250 miljoen in de subsi- diepot. Dat werd later opgetrokken tot zo'n 450 miljoen. TDV Bij het verpakkingsconcern Tho massen Drijver Verblifa (TDV) drei gen opnieuw stakingen. De leden van de vakbonden zullen zich hier over in de tweede week van oktober uitspreken. Met de acties willen de bonden voorkomen dat bij TDV 1500 arbeidsplaatsen verloren gaan. Brabantia Door de brand die vorige week en kele produktieafdelingen van de fa briek van Brabantia in 'Valkens- waard in de as heeft gelegd is een schade ontstaan van ongeveer 40 miljoen gulden. Delen van de pro- duktie zullen lange tijd stilliggen. Voor de vervaardigingen van de meeste produkten van Brabantia zijn speciale machines nodig. Diesel Diesel (autogasolie) wordt morgen twee cent per liter goedkoper. De adviesprijs komt daardoor op 91,4 cent per liter. Ook de prijzen van de andere gasoliesoorten gaan met twee cent per liter omlaag. Arbeidsbureaus De Tweede Kamer heeft de behan deling van een wet om het werkge legenheidsbeleid via de arbeidsbu reaus grotendeels over te hevelen naar werkgevers, vakbeweging en gemeenten een voorstel van mi nister De Koning twee weken uit gesteld. ADVERTENTIE Voor ondernemers die Vragen hebben over de belasting herziening ('Oort') heeft de BelastingTelefoon tijdelijk een speciaal telefoonnummer in gebruik genomen. Het nummer is 06-0443 en is gratis bereikbaar op werkdagen van 's ochtends 8 tot 5 uur in de middag. Belastinginformatie voor ondernemers is ook be schikbaar via Viditel bladzijde 67846 Belast/ngTelefoon j 06-0443 Voor ondernemers AMSTERDAM (GPD) - De naam luidt letterlijk vertaald 'rotzooi-aan- deel' en het houdt de financiële we reld met name in de Verenigde Sta ten al maanden bezig. De zogeheten 'junk bonds', obligaties met een ho ge rente en dus met een flink risico, zijn een zeer omstreden vorm van fi nanciering van overnemingen, die sommigen steenrijk heeft gemaakt en anderen aan de bedelstaf heeft gebracht. door Hans Amesz Obligaties met hoge rente blijven omstreden vorm van financiering ben. Hetzelfde gold voor de Zweed se 'luciferkoning' Ivar Kreuger in Europa. Toen de rekening betaald moest worden ging Samuel Insull naar Griekenland en Kreuger toog naar Parijs om een pistool te kopen waarmee hij zichzelf neerschoot. Gaat zoiets weer gebeuren? Gal- braith denkt van wel en wijst erop dat uitgerekend de 'tycoon' van de junk bonds, Michael Milken, nu door het Amerikaanse openbaar mi nisterie in staat van beschuldiging is gesteld wegens marktmanipula- tie en een kleine honderd andere overtredingen. Recent pleitte Mil ken er trouwens voor om junk bonds om te zetten in aandelenkapi taal en lager rentende obligaties. Vanwege het gunstige beurskli- maat - de krach is immers 'overwon nen' - zou de tijd daar nu rijp voor zijn. Bijna alle economen voorspellen dat de groei in de Verenigde Saten (en in de wereld) gestadig zal afne men. Dan ligt het voor de hand dat de met junk bonds gefinancierde bedrijven de eerste klappen krij gen. Want waar moeten, als er min der wordt verdiend, de hoge rentes en aflossingen van betaald worden. Als junk bond-bedrijven immers nu al in moeilijkheden komen, zoals de Canadese projectontwikkelaar Campeau kort geleden bekend maakte, wat moet dan worden ver wacht als er een recessie komt? Symbool van deze tweeslachtig heid is de 'wonderboy' van de Ame rikaanse beurswereld Michael Mil ken. Na in de afgelopen vele miljar den te hebben vergaard met de 'junk-bonds' (zijn jaarlijkse inko men bedroeg in 1987 600 miljoen gulden) moet hij nu terecht staan voor honderden aanklachten we gens malversaties. Zijn opkomst en ondergang is ook symbolisch voor de opkomst en verval van de junk- bond, die na jaren geweldige op gang te hebben gemaakt enkele maanden terug in elkaar klapte. Even leek het er zelfs op dat de markt letterlijk in zou storten, maar inmiddels is van het verlies van ruim 10 procent al weer flink wat goedgemaakt. Maar er heerst nog steeds grote bezorgdheid over de zogenaamde junk bond-markt, waarmee een deel van het Ameri kaanse bedrijfsleven is gefinan cierd, en de bonds zijn sinds twee weken plotseling minder in trek. Junk bonds zijn speciale kredie ten, die in eerste instantie ontwik keld zijn om overnames te financie ren. Het Amerikaanse effectenhuis Drexel Burnham Lambert heeft ze uitgevonden en 'golden boy' Mi chael Milken van het huis is er schatrijk van geworden. Slaagt een overneming met behulp van deze nieuwe financieringsinstrumenten dan wordt door snelle uitverkoop van onderdelen, 'asset stripping' ge noemd, weer kapitaal vrijgemaakt om de leningen terug te betalen. Risico's In de afgelopen tien jaar heeft de markt van junk bonds een omvang bereikt van ruim 200 miljard dollar (ongeveer 420 miljard gulden). Ze worden uitgegeven door effecten- firma's en gekocht door institutio nele beleggers, investeringbanken en kleine beleggers. De kopers hebben recht op hoge rentevergoedingen, soms wel zo'n 5 procent meer dan bijvoorbeeld de rente op staatsobligaties, maar lo pen een verhoogd risico dat niet aan de verplichtingen kan worden vol daan. Inmiddels lijkt na onderzoek vast te staan dat de junk bond- markt minder lucratief is dan vele beleggers en handelaren hadden aangenomen. Het gerealiseerde ren dement op de in 1977 en 1978 uitge geven junk bonds blijkt achteraf 2,61 procent lager te zijn dan oor spronkelijk bij de uitgifte ervan was 'beloofd'. Volgens onderzoeker Blume van de Wharton School of Business houdt dit in dat veel beleg gers de risico's niet goed hebben aangevoeld. Oei Woordvoerder Oei van de Amster damse vestiging van Drexel Burn ham Lambert tekent daar bij aan dat de junk bonds niet over één kam mogen worden geschoren. "Het is belangrijk in welke industrie je zit en wie ze uitgeeft", aldus Oei. De kans dat de uitgifte van hoogrenten- de obligaties succesvol is, hangt we zenlijk samen met de 'cash flow' (winst plus afschrijvingen). Die moet met andere woorden groot ge noeg zijn om aan de hoge rentever plichtingen te kunnen voldoen. In sectoren als staal, gezondheidszorg, gas en detailhandel is de kasstroom bij voorbeeld meestal gering. Ook de uitgevende instelling is belangrijk. Sommige effectenma kelaars scoren mislukkingpercen tages van wel 30 procent, wee.t Oei. Anderen bereiken aanzienlijk bete re resulaten met mislukkingen van minder dan 1 tot een paar procent. Het beoordelingskantoor Moody's (dat geeft als het ware rapportcijfers over de kwaliteit van schuldpapie ren) schat dat van alle junk bond-le- ningen die nu uitstaan 17,5 procent niet geheel zullen worden afbe taald. Van de topkwaliteit bedrijfso- bligaties zal slechts 2,3 procent fa len. Pistool In een artikel in The New York Re- view of Books heeft de bekende Amerikaanse econoom John Ken neth Galbraith er vorig jaar op ge wezen dat er een opmerkelijke over eenstemming bestaat tussen nu en de late jaren twintig. Toen werd er ook 'buitensporig' geleend om be drijfsactiviteiten te financieren. Sa muel Insull was door hoge risico-le ningen volgens Galbraith in staat om een imperium op te bouwen dat zo gecompliceerd was dat hij het zelf nauwelijks begrepen kan heb-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7