Moskou wil af van chemische wapens «cmwsi DDR biedt vluchtelingen vertrek op termijn aan Shamir wijst plan Mubarak rigoureus af Extreem-rechtse senator VS stelt zwarte adviseur aan PRACHTIGE POSTER VS matigen toon over militaire kracht Russen Rechter Colombia trekt aanklacht in tegen twee leiders drugskartel Sovjetunie bereid in te gaan op voorstel VS WASHINGTON De Sovjetunie verwelkomt de voorstellen van de Amerikaanse presi dent Bush om tot een drastische vermindering van het aantal chemische wapens te ko men, en uiteindelijk alle gifgassen te vernietigen. Ole-Miss-universiteit. De integratie van de zwarten beschouwt hij nu als 'het grootst mogelijke boerenbe drog'. In de kring van zwarte activisten is met verbijstering gereageerd. "Senator Helms is zonder twijfel een van de extreemste leden van het hele Congres. Dat blijkt mert name uit zijn stemgedrag bij onderwer pen die met burgerrechten te ma ken hebben", meent Ralph Neas, voorzitter van de Leadership Confe rence on Civil Rights. "Jarenlang leidde hij de oppositie van rechts te gen alle wetten over burgerrech ten". aldus Neas. Terwijl Meredith in de jaren '60 streed tegen de scheiding van de rassen in het zuiden van de Verenig de Staten, was Helms hoofdredac teur van een lokaal televisiestation. In deze functie oefende hij felle kri tiek op de emancipatiebeweging van de zwarte Amerikanen. Sinds zijn verkiezing tot senator in 1972 stemde hij tegen de wetten inzake gelijke burgerrechten, ver dedigde hij de blanke minderheids regering in Zuidafrika, verzette hij zich er tegen dat de geboortedag van Martin Luther King als nationa le feestdag wordt gevierd en oefen de hij kritiek op landelijke zwarte leiders als Jesse Jackson. Meredith was op de tot dan toe voor blanken gereserveerde univer siteit van Mississippi ingeschreven nadat hij negen jaar bij de lucht macht had gediend. Toen hij het universiteitsterrein betrad, kwam het tot rellen waarbij twee doden vielen. Daarop stuurde president John Kennedy de Nationale Garde om de orde te herstellen. DEAL - Een gewonde Britse militair loopt achter zijn collega aan naar de muziekschool van het korps mari niers in het Zuidoostengelse plaatsje Deal in het graafschap Kent. De school werd vorige week vrijdag getrof fen door een explosie. De bom werd geplaatst door het Ierse Republikeinse Leger i IRAdie tegen de aanwezig heid van Britse troepen in Noordierland is en in het kader daarvan ook acties heeft aangekondigd. Bij de bom explosie kwamen tien mariniers om. (foto epa> WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 Dat zei de Russische minister Sje- vardnadze (buitenlandse zaken) gis teren in New York, waar hij de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties (VN) toesprak. President Bush had de VN een dag eerder ver teld over zijn plannen rond chemi sche wapens. door Henk Dam Het voorstel dat Bush maandag deed. houdt in dat de Sovjetunie en de VS zo snel mogelijk hun chemi sche wapens vernietigen tot het punt bereikt is, waarop beide lan den 20 procent overhouden van de voorraad die Amerika nu heeft. WASHINGTON (Rtr) - Het Amerikaanse ministerie van de fensie is in zijn vandaag ver schenen jaarrapport over de stand van het militaire poten tieel van de Sovjetunie voor het eerst gematigd van toon gewor den. Er zijn ingrijpende veran deringen aan de gang in het land, zo wordt gesignaleerd. Op het 159 pagina's tellende rapport staat een afbeelding van Sovjettroepen in gepantserde personeelsvoertuigen bij de te rugtrekking uit Afghanistan. In het voorwoord zegt de Ameri kaanse minister van defensie. Cheney, dat er "dramatische veranderingen" plaatsvinden in de Sovjetunie. ,"Wij moeten Moskou aan moedigen om zijn beleid gericht op bevordering van pluralisme in het binnenland en van inter nationale stabiliteit buiten het land te bevorderen". Wel her haalt hij beschuldigingen dat Moskou'zijn strategische kern wapens moderniseert en nog geen uitvoering heeft gegeven aan de krachtige vermindering van conventionele strijdkrach ten, die Sovjetleider Gorbatsjov heeft beloofd. "Het militaire po- tentieeel van de Sovjetunie blijft een belangrijke bedreiging vormen van onze veiligheid". Maar veel van de scherpe reto riek van vroegere rapporten, die verschijnen sinds 1981, ont- China De bloedige militaire onderdruk king van de demonstraties voor meer democratie, waarbij honder den mensen omkwamen, in Peking in juni dit jaar beschouwt de top van de Chinese communistische partij niet als een tragedie. Dat heeft partijleider Jiang Zemin gezegd Aoun De bevelhebber van de christelijke troepen in Libanon, generaal Mi chel Aoun. heeft vandaag verklaard dat Syrië het Arabische vredesplan blokkeert Dit, als gevolg van de verklaring door de Syrische vice- president Khaddam dat geen Syri sche troepen uit Bayrut worden te ruggetrokken zolang er geen veran deringen zijn gekomen in het poli tieke bestel van Libanon. Staatsgreep Ultra-rechtse Guatemalanen kopen Amerikaanse wapens over van net anti-Sandinistische rebellenleger in Honduras, dat voor 8 december moet zijn ontmanteld. Zij bereiden daarmee een staatsgreep tegen de Guatemalaanse regering van presi dent Cerezo voor, aldus de Nicara guaanse president Ortega Sri Lanka Het Srilankaanse leger is vandaag een wapenstilstand van 72 uur be gonnen in de strijd tegen de militan te Singalezen. De Singalese extre misten hebben op de wapenstil stand gereageerd met twee moor den. De wapenstilstand maakt deel uit van een plan van de oppositie om een eind te maken aan de golf van moorden, stakingen, en andere terroristische acties door de Singa lese extremisten. Kurden Het Turkse leger heeft een Kur- disch bolwerk in de bergen bij de grens met Iraq en Syrië ingenomen. Dit hebben woordvoerders van de veiligheidstroepen gisteren beves tigd. NAVO De militaire commandanten van de NAVO zijn van plan zodanig met de bewapening te schuiven dat de bes te wapensystemen buiten een even tuele reductie van de conventionele strijdkrachten zullen vallen. Dat verklaarde gisteren de opperbevel hebber van de NAVO, generaal Gal- Als de lopende onderhandelingen tussen 40 landen in Genève een ak koord over de vernietiging van alle chemische wapens opleveren, wil len wij binnen acht jaar 98 procent van onze wapens vernietigen. Het restantje wordt dan vernietigd als alle landen die gifgassen kunnen maken, het akkoord van Genève ge tekend hebben, aldus Bush. Sjevardnadze reageerde daarop gisteren door te zeggen dat zijn land de VS wil vergezellen bij het "radi caal verminderen of compleet ver nietigen" van chemische wapens. Hij zei verder voorstander van gron dige verificatie te zijn, waarmee kan worden nagegaan of de beide super machten zich aan hun eigen belof ten houden. Ook zei de minister dat breekt ditmaal. Vorig jaar was op de omslag Gorbatsjov te zien staande op het dek van een on derzeeër met kernwapens. Toen werd gewaarschuwd dat de Sov jetunie Iran zou kunnen binnen vallen en het land onder de voet lopen. Maar nu wordt gezegd dat dit onwaarschijnlijk is en dat de Sovjettroepen in elk ge val toch zouden worden terug geslagen. Belangrijke onthullingen over nieuwe Sovjetwapens wor den niet gedaan, ofschoon het rapport meldt dat de Sovjetunie ruwweg 170 mobiele SS-25 een- koppige kernraketten op vrachtwagens operationeel heeft gemaakt en nog eens 18 SS-24-raketten heeft geplaatst, die elk tien kernkoppen hebben en op spoorwagons staan. Het is ondanks de ontwikke ling naar een opener samenle ving en naar democratie in de Sovjetunie van groot belang dat de NAVO vast blijft houden aan een sterke militaire afschrik king "totdat de Sovjets hun strijdkrachten op aanzienlijk la ger niveau hebben gebracht". Want, ondanks beloften over verlaging van de Sovjetdefen siebegroting met 14,2 procent in twee jaar, "stegen de Sovjetrus- sische defensie-uitgaven reëel met drie procent per jaar, terwijl de Amerikaanse in diezelfde pe riode reëel daalden met elf pro cent", zo besluit Cheney. BONN De ruim 1100 Oostduitse bezetters van de Westduitse ambas sade in Praag mogen binnen zes maanden de DDR uit als ze eerst naar hun woonplaatsen terugkeren. Een aantal is al aan de terugreis be gonnen. De harde kern wil blijven om een directe uitreis naar West- duitsland af te dwingen. door Hans Hoogendijk De Oostberlijnse advocaat en ver trouweling van staats- en partijlei der Honecker stelde zich gisteren persoonlijk garant voor deze rege ling. Voordien had de DDR-leiding slechts toegezegd dat ze niet zullen worden vervolgd. In Bonn is opge lucht gereageerd op de ontwikke ling in Praag. Vogel was naar de Tsjechoslo- waakse hoofdstad gereisd voor overleg met de bezetters. De man, zijn land geen chemische wapens meer zal maken. De woordvoerder van het Witte Huis, Fitzwater, zei over dit deel van Sjevardnadze's speech: "Dit is een zeer constructief antwoord op onze voorstellen, dat aantoont dat we op dezelfde golflengte zitten". Fitzwa ter zei dat de opmerkingen van Sje vardnadze duidelijk maken dat zo wel de Sovjetunie als de VS naar een totaal verbod op chemische wa pens willen. "Hoe en in welk tempo is iets waarover we zullen moeten praten", aldus de woordvoerder. Sjevardnadze zei voor het forum van de VN ook nog. dat hij verwacht dat de top die volgend jaar tussen Bush en Sovjet-leider Gorbatsjov wordt gehouden, een akkoord over vermindering van het aantal strate gische (intercontinentale) raketten zal kunnen opleveren. De minister merkte bovendien op dat de Sovjetunie bereid is tot ver dere beperking van haar aantallen tactische kernwapens in Europa als de NAVO-landen bereid zijn deze raketten ter discussie te stellen. Intussen jieeft de Amerikaanse Senaat gisteravond met 66 tegen 34 stemmen een amendement verwor pen waarmee een extra bezuiniging van 300 miljoen dollar op de begro ting voor het Strategisch Defensie Initiatief (SDI) ongedaan zou zijn gemaakt. De 300 miljoen dollar gaat nog eens af van de 4,5 miljard dollar die de Senaat in augustus nog goed keurde voor Star Wars, het plan voor een ruimteschild tegen raket ten. JERUZALEM Israèls premier Shamir wijst de vredesvoorstellen van president Mubarak van Egypte zonder meer van de hand. "De Vere nigde Staten prijzen het Egyptische plan, maar Israël is er tegen", zei hij gisteren op een lunchbijeenkomst in Jeruzalem. door Ad Bloemendaal De Israëlische premier liet er geen misverstand over bestaan dat hij een breuk met de Arbeiderspar tij niet uit de weg zal gaan, want "in de Israëlische regering van nationa le eenheid is geen plaats voor voor standers van het plan-Mubarak". die voor velen in de DDR altijd de laatste hoop is geweest, stuitte in Praag op wantrouwen. Terwijl hij met een afvaardiging van de bezet ters sprak, klonk elders op het ter rein de kreet 'Weg met Vogel'. Vertrouwen Hoe gering het vertrouwen van de Oostduitse burgers in hun staat is geworden, bleek uit het feit dat een aantal bezetters weigert te vertrek ken. Ook is niet duidelijk wat er zal gebeuren met de nieuwe vluchtelin gen die gisteren over de hekken rond de ambassade klommen. Van Westduitse zijde namen twee staatssecretarissen en de perma nente vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek in Oost-Berlijn aan het overleg deel. Verwacht wordt dat Vogel verder zal reizen naar Warschau, waar meer dan 300 Oost duitse vluchtelingen in en om de Westduitse ambassade bivakkeren. In Bonn ontkende het bureau van kanselier Kohl eerdere berichten dat de DDR financieel schadeloos j WASHINGTON (AFP) - Het kan verkeren. James Meredith, die 27 jaar geleden wereldnieuws schreef toen hij als eerste niet-blanke stu dent werd ingeschreven aan de uni versiteit van Mississippi, is sinds enkele weken medewerker van de aartsconservatieve, extreem-recht se senator Jesse Helms. De Republikeinse senator voor North Carolina heeft de 58-jarige Meredith aangetrokken als mede werker voor de onderwerpen ras senkwesties, onderwijs, verdoven de middelen en problemen van de steden. Meredith is bepaald van mening veranderd sinds hij op de bres stond voor de burgerrechten van zwarte Amerikanen en onder veel publici teit in 1962 ging studeren aan de De Likud-fractie in het parlement heeft Shamir gevraagd minister van financien en Arbeiderspartij-leider Peres terug te roepen uit de VS om duidelijk te maken dat deze in zijn uitspraken afwijkt van de rege- ringspolitiek. Volgens Peres wil Israël een apart vredesverdrag met Jordanië sluiten als Amman niet als onderdeel van een Jordaans-Palestijnse delegatie wil meedoen aan onderhandelingen over het conflict in het Midden-Oos ten. Volgens premier Shamir zullen de meningsverschillen over het Egyptische tien-puntenplan Israëls goede betrekkingen met Washing ton niet schaden. In de visie van de Israëlische regeringsleider zijn de voorstellen die Mubarak heeft ge presenteerd als een verduidelijking van het Israëlische vredesinitiatief, in feite daarmee in strijd. Mubarak spreekt onder meer over bereidheid grondgebied te rui len voor vrede, over deelname van inwoners van Oost-Jeruzalem aan verkiezingen op de Westoever en in BOGOTA (IPS/AP) - In de Colom biaanse stad Medellin heeft maan dag een rechter wegens gebrek aan bewijzen de beschuldigingen inge trokken tegen twee vermeende lei ders van het befaamde Medellin- drugskartel, die waren aangeklaagd in verband met de moord op een procureur-generaal. Dit maakt gis teren het dagblad El Tiempo be kend. De krant meldde dat een federale rechter, Cardenas, de beschuldigin gen had ingetrokken tegen Escobar Gaviria en Rodriguez Gacha. De mannen staan op de lijst van 12 per sonen die door de Verenigde Staten worden gezocht. De intrekking van de beschuldigingen zou de uitleve- zal worden gesteld voor de bijdrage aan deze oplossing. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher had zich in New York, waar de Algemene Vergadering van de VN wordt gehouden, bij zijn Poolse en Tsjechoslowaakse colle- de Gaza-strook, over de stopzetting van het vestigen van Israëlische ne derzettingen in bezet gebied en over meer duidelijkheid voor wat betreft de definitieve regeling van het Pa lestijnse vraagstuk. Shamir herhaalde dat er wat hem betreft maar één vredesplan be staat, namelijk het Israëlische. "Is raël", zei hij, "doet niet al het moge lijke om de Palestijnse opstand neer te slaan om uiteindelijk toch met de PLO te gaan praten. De regering zal niet onderhandelen met Palestijnse leiders en geen grondgebied opge ven ten gunste van een Palestijnse staat". Intussen heeft een belangrijke Palestijnse leider op de Westelijke Jordaanoever Faisal Hussayni, ge zegd dat Palestijnse organisaties Is raël vanuit Jordanië zullen gaan aanvallen als de Israëlische rege ring de huidige vredeskansen laat liggen. Hussayni is tevens een van de kandidaten voor een Palestijnse delegatie naar vredesonderhande lingen met Israël. ring van beiden niet verhinderen. De officier van justitie kondigde aan dat hij in beroep zou gaan tegen het besluit van Cardenas. Escobar en Rodriguez waren ervan beschul digd dat zij het brein waren achter de moord op de Colombiaanse pro cureur-generaal Carlos Hoyos op 25 januari dit jaar. Ook zouden zij me deplichtig zijn aan de ontvoering van Pastrana, indertijd kandidaat voor het burgemeesterschap van Bogota, een post die hij bij latere verkiezingen in de wacht sleepte. Colombiaanse en Venezolaanse militairen voerden gisteren nog een gezamenlijke actie uit tegen de drugssmokkel. Zo'n 300 verdachten werden opgepakt in het grensge- ga's ingezet voor een humane oplos sing voor de vluchtelingen, van wie er enkelen al weken onder 'mens onterende omstandigheden' ver blijven. Nadat de Oostduitse staats- en partijleider Honecker na een lang durig ziekbed zijn werkzaamheden had hervat, groeide in Bonn de hoop op een snelle oplossing. Alge meen wordt aangenomen dat Honecker het probleem uit de we reld wil hebben voordat de DDR op 7 oktober zijn 40-jarig bestaan viert. Leipzig Kerkelijke kringen in de DDR maakten gisteren bekend dat bij de massademonstratie maandagavond in Leipzig twaalf mensen zijn opge pakt. Gezien het terughoudende op treden van de veiligheidsdiensten en de politie wordt ook hier de mati gende hand van Honecker ver moed. Tussen de 5000 en 8000 Oostduit sers eisten na de traditionele vre- desdienst in de Nikolai-kerk her vormingen en toelating van de op- In een vraaggesprek waarschuwt Hussayni dat de situatie in de Arabi sche wereld niet statisch is. Hij voorziet met name grote verande ringen in Israëls buurland Jordanië. Het is jarenlang rustig geweest aan de bestandslijn tussen de twee lan den, maar alleen al dit jaar zijn er ne gen pogingen gedaan om vanuit Jordanië in Israël te infiltreren. Tot nu toe ging het om individue le acties, maar volgens Hussayni kan dat snel veranderen omdat de Palestijnen in Jordanië in een situa tie zijn beland waarin ze zich ge dwongen voelen iets te onderne men tegen Israël. Als er niet op kor te termijn een vredesproces op gang komt, kan niemand de ontwikkelin gen in Jordanië meer in de hand houden, zo meent hij. Hussayni: "Er zullen in Jordanië nieuwe organisaties ontstaan die niets te maken hebben met de hui dige Palestijnse groepen. Organisa ties met een nieuwe strategie, een nieuwe ideologie en een nieuwe ma- nier van denken". bied rond het Maracaibo-meer. Ook in Westeuropa worden Colombiaan se drugshandelaren opgepakt. Westduitsland maakte gisteren mel ding van de arrestatie van vier Co- lombianen en twee Westduitsers, vorige week, op verdenking van handel in drugs. Intussen heeft de regering van Colombia gisteren een voorstel van de guerrillagroep M-19 om te gaan onderhandelen met de drugsmaffia van de hand gewezen. In een pagi nagrote advertentie in El Tiempo deed M-19 gisteren een oproep aan de regering om te onderhandelen met de drugssmokkelaars over be ëindiging van de drugsoorlog in ruil voor eventuele strafkwijtschelding. positionele beweging 'Nieuw Fo rum'. Twee oprichters van 'Nieuw Forum' deelden gisteren mee dat zij hun werk voorlopig als 'politiek burgerinitiatief voortzetten. Naar uit een in Oost-Berlijn verspreide verklaring blijkt, blijft het doel er kenning door de staat. De Oostduit se regering wil de groep niet toela ten. omdat er 'geen maatschappelij ke noodzaak voor bestaat'. Sinds de oprichting twee weken geleden hebben meer dan 4000 Oostduitsers hun handtekening ge zet onder het beginseldocument. Nieuw Forum wil binnen de Oost duitse samenleving, onafhankelijk van kerk en staat, een platform bie den voor mensen die van gedachten willen wisselen over de toekomst van de socialistische DDR. De op richters wijzen het kapitalisme af. Poindexter wil Reagan en Bush dagvaarden WASHINGTON (AP) - De vroege re nationaal veiligheidsadviseur Jo- hh Poindexter zal oud-presiden Reagan en president Bush voor het gerecht dagen in een poging hun agenda's en persoonlijke notities te verkrijgen, zo is gisteren bekend ge worden door het vrijgeven van ge rechtelijke documenten. Poindexter, tegen wie volgend jaar een proces start in verband me: zijn vermeende betrokkenheid bij het Iran-Contra schandaal, voert in de documenten aan dat hij de noti ties en agenda's nodig heeft voo zijn verdediging. Zoals Poindexter in de documen ten zelf opmerkt, is er een probleem aangezien Reagan de notities er dagboeken als persoonlijk eigen dom beschouwt en de stukken zelf bewaart. Poindexters advocaten verklaar den op 6 september voor de recht bank dat uit Reagans notities moet blijken dat de president activiteiten verordende waarvoor Poindexter zich voor de rechter dient te verant woorden. Poindexter zei dat de documen ten die Bush na zijn vice president schap aan het Nationaal Archief gaf. nog moeten -worden opgevraagd en dat er geen persoonlijke notities van Bush als vice president bekend zijn. Volgens Poindexters advocaten lichtte hun cliënt Bush regelmatig in over allerlei aspecten van de Iran- Contra affaire als de vice-president door omstandigheden niet in staat was geweest bepaalde ontmoetin gen bij te wonen. Joegoslavië eist uitstel debat over Slovenië BELGRADO (AFP/DPA) - Het Centraal Comité van de Joegoslavi sche Communistische Liga eist dat het parlement van de deelrepubliek Slovenië het debat over de mogelij ke afscheiding van Joegoslavië uit stelt. De Liga heeft vanochtend ver klaard dat de amendementen op de Sloveense grondwet, waar het par lement van de republiek vandaag over stemt, 'ongrondwettelijk' zijn en een bedreiging vormen voor de integriteit van het land. Na een 18 uur durende dramati sche bijeenkomst, die in zijn geheel door de televisie werd uitgezonden, besloot het Centraal Comité met 97 stemmen voor. 40 tegen en één ont houding bij het Sloveense parle ment op uitstel van het debat aan te dringen. Het parlement van de deelrepu- blieke zal vandaag, volgens waarne mers. instemmen met de amende menten op de grondwet waarin de mogelijkheid geschapen wordt dat de republiek zich afscheidt van Joe goslavië en de autonomie van de re publiek wordt uitgebreid. ADVERTENTIE Superposter! H 1 Van uw mooiste negatief maken wij een Super H poster van 40 x 60 cm. m Q95 7« Foto afdrukken. Keuze uit mat of glanzend. Groot formaat 9 10x15 cm 075 pt V* W Standaard for maat 9x13 cm. i U.0D m Fransen verwachten dat experts VS lek aardgasopslag dichten PARIJS De Amerikaanse deskundige, Joe Bowden, en zijn zoon arri veerden gisteren met materieel om de scheur van vijf centimeter in een af sluiter van Frankrijks grootste aardgasopslag te dichten. Sinds maandag avond ontsnapt per uur 100.000 kubieke meter aardgas. Bowden en zijn zoon kregen hun opleiding gekregen bij de beroemde 'vliegende brandweerman' Red Adair, die expert is in het blussen van olie- branden. Ze werken sindsdie'n onafgebroken op het platform, waar ze kans hebben gezien het gat al zo goed als te dichten. (toto epai

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5