'Alle Surinamers terug naar Turkije!' In JOE ontbreken emoties 'Voor het publiek ben ik niet bang' Het zat er niet in Gevleugelde vrienden Sarcastische Seth Gaaikema introduceert Janmaat in nieuwe show Holland Festival moet veel spectaculairder WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 KUNST PAGINA 27 Toneelschrijver Van der Heyden wint prijs met 'Jaloezieën' AMSTERDAM (GPD) - Minstens 15 toneelstukken staan er bij Haye van der Heyden op de plank. Ze staan daar om nooit gespeeld te worden. Van der Heyden heeft leer geld betaald met 'De babysitrevue', de musical die in het seizoen '86-'87 op een enorm fiasco uitdraaide. Maar nu is er dan de komedie 'Ja loezieën', waarmee hij de Visser Neerlandiaprijs won. door Dirk Willem Rosie "Schrijven is een ambacht", consta teert Van der Heyden. De toeken ning van de Visser Neerlandia-prijs aan zijn komedie 'Jaloezieën' en de kostbare wijze waarop impresariaat Gislebert Thierens dit stuk als vrije productie uitbrengt, doen vermoe den dat Haye van der Heyden zich dit ambacht inderdaad heeft eigen gemaakt. Vandaag gaat 'Jaloezieën' in een zeer verrassende bezetting in première in het Amsterdamse Nieu we de la Mar-theater. Naast Elsje de Wijn, Allard van der Scheer ên Edwin de Vries speelt de in de 'vrije' toneelwereld debute rende Annet Nieuwenhuyzen in 'Ja loezieën' een hoofdrol. Ruim 35 jaar lang maakte zij met rollen als Shen Te in 'De goede mens van Sezuan', Moeder Courage en Medea furore bij de grote repertoiregezelschap pen. Zelfs toen Gerardjan Rijnders het Publiekstheater ombouwde tot het regie-theater van de Toneel groep Amsterdam bleef Annet Nieuwenhuyzen op haar gesubsidi eerde post. Totdat Rijnders' buiten gewoon flexibele en actuele beleid ten aanzien van de repertoire-keuze haar te gortig werd. Annet Nieu wenhuyzen bereidt zich nu eenmaal altijd buitengewoon nauwgezet voor en ze wilde meer tijd om zich in nieuwe rollen in te leven. Vandaar haar overigens kortstondige verblijf in de vrije wereld, want volgend jaar is zij te zien in de Theater van het Oosten-productie van Oscar Wilde's 'The importance of being Earnest'. Voorzichtigheid is ook bij Haye van der Heyden nog altijd de moe der van de porseleinkast. Hij houdt de boot een beetje af, als hij wordt geconfronteerd met de stelling dat Gislebert Thierens en Annet Nieu wenhuyzen hem een vliegende start als komedie-schrijver bezorgen. "Als het goed is wel, als het niet goed is niet", stelt Van der Heyden simplistisch. "En het heeft het na deel datje er de volgende keer weer overheen moet. Maar inderdaad: als je succes hebt, krijg je nog een keer de kans. Het is mijn bedoeling om elk jaar een stuk te schrijven en daar nog heel lang mee door te gaan. Want ik vind het ontzettend leuk werk". Oppervlakkig "Voor het publiek heb ik geen angst. Ik heb twee try outs gezien en de mensen vond het leuk. Overi gens op twee verschillende manie ren: in Den Helder dacht het pu bliek: 'Dit is een klucht' en die haal den dan ook gigantisch uit. Ze gil den werkelijk van het lachen. En in Baarn zaten wat oudere i kijken met een glimlach en zo nu en dan een lach. Maar wat de critici er van zullen zeggen... Nou... Het is wel amusement! Het is overzichtelijk, begrijpelijk, echt linke soep. Mijn vriendin Sylvia Millecam typeerde het als volgt: 'Echt een vrije produc tie'. En dan de vakbroeders, die zul len er ook wel zuinigjes over doen. Die zijn natuurlijk altijd bezig met de wat moeilijker dingen, terwijl ik mij opwerp als iemand die een be grijpelijk stuk heeft geschreven waarom gelachen mag worden. Mis schien zullen ze het wel oppervlak kig vinden". "Ik vind dit stuk in elk geval niet oppervlakkig. Maar stel dat ik zelf oppervlakkig ben, dan kan ik daar nooit een oordeel over vellen. Mijn diepste punt is mijn diepste punt en als het jouwe dieper is dan zeg jij: 'Hij is oppervlakkig'. En ik kan al helemaal niet op jouw diepte gaan zitten. Maar ik vind de inhoudelijke dingen die erin worden aangeroerd behoren tot de essentie van het le ven. Het gaat over de poging van mensen om met elkaar samen te le ven. In dit geval gaat het om een ou dere vrouw, gespeeld door Annet Nieuwenhuyzen, die na het overlij den van haar man alleen op de we reld is komen te staan en vervolgens van haar dochter eist dat ze haar op neemt in haar gezin. Omdat ze vindt dat ze daarbij hoort en er geen be hoefte aan heeft om in een bejaar dentehuis te worden opgesloten. Ze heeft geld, maar geen zin om cruises te maken. Ze wil opgenomen wor den in het volle leven bij haar fami lie. Nou, het met mensen samen wil len leven behoort voor mij tot de es sentiële dingen. Maar dit stuk is niet wereldhervormend. Het zal niet de geschiedenis ingaan als een turbu lente omwenteling van het kunstle ven. Nee, absolüut niet." Jacht Haye van der Heyden was, zoals hij het zelf uitdrukt, al een poosje 'op jacht' naar de Visser Neerlandia prijs. "Ik was al eens een keer derde en heb een keer een eervolle ver melding gehad, dus ik vond dat ik 'm nou ook maar eens moest win nen. Maar ik meen te weten dat er in Nederland zo weinig geschreven wordt dat je in het land der blinden best koning kan zijn. Als je van het toneelschrijven serieus werk maakt, als je, zoals ik, er al 17 jaar lang je beste uren aan wijdt, dan ben je toch wel een enorme oele wapper als daar niet een beetje een redelijk stuk uit rolt". Dit alles klinkt alsof Haye van der Heyden zichzelf beschouwt als een ambachtelijk schrijver. "Dat klopt. Het zogenaamde 'well made play', het degelijk geschreven, doortim merde stuk is de laatste jaren erg 'uit'. En ik houd daar heel erg van, ik maak er een sport van om het 'well made' te laten zijn. Wat dat be treft was 'De babysitrevue' een gro te fout. Na de première heb ik drie dagen onder het bed gelegen. Ik hoopte in die tijd nog op 'the lucky strike'. Zo van: dit is toch leuk en het gaat wel goed. Zo werkt het dus niet. Je moet gewoon heel hard wer ken, steeds v Haye van der Heyden: "De vakbroeders zul len er wel zuinig jes over doen". (foto GPD) het script maken en als er dan ver volgens aan de voorstelling zelf ook keihard en nauwgezet wordt ge werkt, heb je kans dat het een suc ces wordt. Voor mij is het schrijven van een stuk eerst een kwestie van inspiratie. Dan schrijf ik achter el kaar op wat er zo ongeveer in moet. De beste scènes staan er in de eerste versie al woordelijk in. Maar 60 pro cent van de totale schrijfarbeid gaat vervolgens zitten in de transpiratie om er een goed gestructureerd ge heel van te maken". "Als je naar voorbeelden van het 'well made play' vraagt, dan denk ik aan de stukken van Neil Simon en Alan Ayckbourn. Iets wat om te la chen is, moet heel gedegen worden opgebouwd. Dat geldt ook voor ac teurs. Elsje de Wijn (in het stuk de 'dochter' van Annet Nieuwenhuy zen) zei laatst: 'Wat luistert die tekst nauw! Als je ééntiende seconde te laat kijkt, dan is het wëg.' Of je het nu schrijft of speelt, komedie stelt technisch heel hoge eisen. Kijk al leen maar naar de weergaloze preci sie en timing van John Cleese". "Theater is een product en dat is eigenlijk het aardige ervan. Het is heel bevredigend om te zien hoe 300 Baarnse bejaarden een plezierige avond hebben. Hoewel ze een keer tje gaan verzitten als het woord 'geneukt' valt. Uit mijn Purper-tijd herinner ik mij het uiterst plezierige gevoel dat we hadden na een schnabbel voor een bedrijf of zoiets. Dan wisten we: we hebben nu ons eigen geld verdiend, zonder ook maar één cent subsidie." AMSTERDAM - Flitslampjes suggereren glamour in de broeihitte van een septemberzomeravond in het koninklijke Carré te Amsterdam. De musical 'Cabaret' is afgelopen. Vips en quasi-vips spreken elkaar, men werpt zich in de glazen en in de belangstelling. Een ontmoeting. Twee excellente heren. De ene is excellentie Brinkman, nog steeds minister. De ander al ruim vijfentwintig jaar cabaretier. Dialoog. Seth Gaaikema: "Meneer Brinkman, u zit er in. Voör de eerste keer heb ik een heel nummer aan u gewijd". Brinkman met een blik naar zijn echtgenqte: "Dat is interessant. We moeten uw programma gauw komen zien". in mij is ontwaakt. Ik ben zeker niet milder of relativerender geworden. Ik "heb de behoefte ballonnen door te prikken. Het strijdlustige komt boven. Er komt meer los. Nogal laat, misschien... Ik vind het heerlijk om Janmaat in mijn conférence te laten zeggen: 'En alle Surinamers moeten terug naar Turkije". Jaren en jaren stond Seth Gaaike ma niet echt bekend als cabaretier. Meer bekend als virtuoos woord- en taalkunstenaar. Wat is er gebeurd? Gaaikema: "Een hele tijd heb ik me afgevraagd of mijn mening wel be langrijk was. Ik ben vrij uitgespro ken in mijn denkbeelden en ik houd ervan in de confrontatie zaken meer zwart-wit voor te stellen. Het is ver frissend een standpunt te horen, ook als je het er niet mee eens bent. Door de over-informatiebrij zijn we bijna verlamd. Met controversione- le, uitdagende, uitspraken breek ik door de brij heen. Ik moet erbij zeg gen dat er zich in de show iets won derlijks afspeelt: met drie songs en drie gedichten is de sfeer geduren de twaalf minuten volledig verstild. door Jacques J. d'Ancona Omdat ik weet dat die twaalf minu ten verstilling komen, durf ik op an dere momenten scherper, sarcasti scher en harder te zijn. Die felheid kan, omdat die omarming van het publiek komt. Deze twee kanten wil ik laten zien. Ik breek niet af om af te breken, maar omdat het bevrij- Seth Gaaikema, enkele dagen na- dend werkt. De waarheid kun je dien: "Over de kwestie van de eicel zeggen als je weet dat er vriend- doe ik een tekst. Het is een heel fel schap is. Die vriendschap en mijn nummer geworden. Het gaat over liefde raak ik kwijt aan het publiek Brinkman, maar vooral over de be- in mijn liedjes. Geestelijk gespro- moeizucht van het CDA met zoiets ken kan ik zaken doen", persoonlijks als kunstmatige be vruchting. Moet een man dat uitma ken voor een vrouw?'.' "Ik vraag me wel eens af: wordt de tijd kleuriger, of zie ik het op mijn vijftigste helderder? Er zijn zo ontzettend veel onderwerpen waar over ik een mening heb. Dat niet al leen omdat het kabinet is gevallen, of omdat het oostblok sterk in de belangstelling staat. De cabaretier i ga zeggen. Soms open algemeen, al naar i voel. De grote woede fect.' In de kwestie-Van Aardenne maakte Seth het voor de tweede keer mee dat de cabaretier invloed de pauze, Seth Gaaikema: "Ik durf nu in mijn hemd te gaan staan". In de overtrokken situatie 1 actualiteit interesseert me de psy che. De cabaretier kan een ondoor- bange, overmoedige. Wat ook sterker wordt: ik durf in mijn hemd te gaan staan. Het duurt heel erg De -politieke situatie is eten en drinken voor je...? "Ja, daar ben ik eerlijk in. Het is een schaakspel met de macht, het stripverhaal van politiek Den Haag waarin ik Voorhoeve als de risé ink- leur. De WD krijgt straf voor libe raal beleid en Lubbers 'gaat ermee strijken. Mijn punt is echter altijd: wat voor soort man of vrouw is het? Je volgt de gebeurtenissen zichtige situatie kantelen, zodat je lang voor je dat bereikt. Om het goed te doen moet je alles in je leven één keer fout hebben gedaan. Steeds meer zie ik het belang in van de emotie van 't lachen. Dat houdt ook in dat ik elke avond anders het toneel op ga. De volgorde van het programma is zes keer gewijzigd. Elke dag verandert de situatie. Ik- Het is volslagen nieuw. Door de zelf ook. Stemmingen geven mijn troonrede is iets anders gesneu- karakter weer. Ze zien me kwaad, veld", vrolijk, sarcastisch, smekend melancholiek. Dat is het aardige Woede i personality show. Er zijn Hoe zit de show globaal in elkaar nten in me en hele gevoeli- "Als ik opkom, weet ik niet wat ik kleine woede na de pauze. Dat niet vastgelegd, omdat ik in mijn soort werk een schetser ben en geen observator. Snelheid is de charme van mijn optreden. Je moet ruiken waarom een nummer geschreven is, waarom ik 't doe en waarom ik boos ben of voor iets pleit. Als ik dat ge voel niet heb, neem ik de tijd om er weer bij terecht te komen. Gladheid en routine zijn de grootste vijanden. Humor gebruik ik niet om lol te trappen, maar om verslag te doen van een stuk leven. Elke woordspe ling die niet functioneel is gaat er uit". "Het zou kunnen. Dat is moeilijk te beoordelen. Welke rol speel je in het grote spel? Dat weetje niet van jezelf. Politiek cabaret wordt nu door mij bedreven, maar het is niet zo dat er een stoel vrij kwam en dat ik die overgenomen heb. Zo voel ik het niet. Als 't zo is, is het een groei proces waarvan ik me niet bewust ben". Twintig jaar is het geleden dat Gaaikema voor 't eerst in het Con certgebouw stond met zijn Oude- jaarsconférence. De tijd van domi nee Buskes en woelingen met hip pies en agenten op de Dam. Handig verenigde hij de Politiekapel en de groep van de musical 'Hair' in de fi nale. Op 30 december is Seth op nieuw in het Concertgebouw en live op de televisie om te vertellen dat we nog één dag hebben om alles goed te maken voordat we aan 1990 beginnen. Daarna pakt hij een paar maanden rust, reist naar New York en schrijft een nieuw programma. De opdracht maakt hem niet onrus tig. In januari '86 analyseerde Mau rice de Hond een landelijk stem mingsbeeld als het 'Gaaikema-ef- komt de scheen te hebben op de politiek. Zijn ambitie? "Voor de grand Lia Dorana, de vrouw voor wie Lk het meeste geschreven heb, de mu sical 'Hello Dolly' te mogen bewer ken". Concert van 'Wassenaar Vocahter' o.l.v. Ad de Groot, m.m.v. Elma van den Dool - so praan, Ellen Buyser - sopraan, Marten Sme ding - tenor en het Randstedelijk Begelei- dmgsorkest. Gehoord 26 september in de Dorpskerk in Wassenaar WASSENAAR - Luigi Cherubi- ne (1760-1842), zoon van een thea termusicus in Florence, kwam tij dens zijn verbli jf in Wenen in con tact met Van Beethoven, die hem als de grootste levende opera componist beschouwde. Als di recteur van het Parijse conserva torium leidde Cherubini tal van beroemd geworden Franse com ponisten op. Hoewel Cherubini een meester was in de contrapuntische stijl, wat met name te horen is in het plyfone 'Recordare, Jesu pie' met zijn mooie canons, blijft dit werk onder de maat. 't Getuigt van wei nig zeggingskracht en is een bra ve aaneenschakeling van vaste onderdelen in een requiem. En wat er nu eenmaal niet in zit, kan nóch een dirigent, nóch een or kest, nóch een koor er ook uitha len al doet iedereen nóg zo zijn best. Zo lag ook gisteravond in de dorpskerk te Wassenaar ongeveer de situatie. Een goedwillend koor 'Wassenaar Vocaliter' met een fel le en nadrukkelijk aangevende dirigent, die niet altijd koor en or kest naar zijn hand kneedde, ook al volgden de concertmeester Pleun van der Linde met zijn Randstedelijk Begeleidingsor kest gewetensvol en alert zijn aanwijzingen. In het 'Hostias et preces tibi' en zeker in het 'Sanc- tus' sloeg even de insp rerende vonk over tussen koor, orkest en dirigent, maar de echte inspiratie, helderheid en zangvreugde wa ren voor het laatst bewaard: na de pauze weerklonk Psalm 95 van Mendelssohn als een frisse wind door de voordien wat matte musi- De tenor Marten Smeding had hierin het leeuwedeel: drie grote tenorsoli met koor, waarvan de laatste solo 'Heute, so ihr seine Stimme höret' het meest gloedvol en intens werd gezongen, met een uitstekende dictie. In het duet voor twee sopranen 'Denn in sei ner Hand ist' viel Elma van den Dool het meest op door haar vita le manier van optreden, haar techniek en haar volume, maar Ellen Buyser door haar warmere, wat meer ingetogen klankkleur. LIDY VAN DER SPEK Holland Dance Festival. Fondation Jean-Pier- re Perreault met 'Joe'. Choreografie: Jean- Pierre Perreault. Gezien op 26 september in het A T T danstheater in Den Haag alwaar DEN HAAG Uit het programma boekje: 'JOE moet voor iedereen die een slechte dag op kantoor ach ter de rug heeft, lijken op een nacht merrie die tot leven is gekomen'. Naar de lauwe reacties van het pu bliek te meten, is er na dit derde Holland Dance Festival programma geen enkele nachtmerrie tot leven gekomen. JOE van de Canadese choreograaf Jean-Pierre Perreault ca na. De laarzen van de dansers reikt Perreault de beoogde 'big bro- schuiven, piepen en stampen als rit- ther is watching you'-sfeer niet om- mische muzikale begeleiding. De dat er niets met deze machinemen sen gebeurt. Hoe kun je in 's he melsnaam iets als beklemmend er varen als er geen menselijk slacht offer is waarmee je je kunt identifi- maatschappelijke de ontmenselijking is mooi vormgegeven in de kos tuums en een nachtelijk duistere belichting. Dertig synchroon bewe gende dansers willen ook nog wel indruk maken, maar van emotie vele volgende ontbreekt elk spoor. Dat was na- nog tuurlijk ook Perreaults bedoeling, nachtmerries horen i terneergeslagen mannen lopen masse tegen een schuine helling in het sombere decor op tot er een of twee letterlijk uit de groep vallen. De uitvallers veroorzaken een ket- ceren tingreactie en om de beurt herhalen Perreaults de anderen het uitstap-ritueel. Tot schrikbeeld ze weer een eenheid vormen en het spel in een andere bewegingsvorm en op een andere plek weer kan be ginnen. Na twee keer heb je het mechanis me door; de derde keren weet je dat negentwintig dansers zullen vol gen. De verveling slaat toe omdat maal emoties thuis. Ook in het be- lijkt eerder te vallen onder de zoge- JOE ondanks de wisselende ritmes wegingstheater. t emoties ontbreekt elk spoor. In 1984 zette Jean-Pierre Per reault zijn eigen gezelschap in Mon treal op nadat hij tien jaar lang ad junct artistiek leider was geweest van de Groupe de la Place Royale en een aantal studiereizen had ge maakt. Kenmerkend voor zijn werk is de 'inbedding van de dans in een scènisch geheel' en dit niet vanuit emoties maar vanuit een puur for mele mise-en-place. J,OE is een goed voorbeeld van deze ruimtelij- en emotieloze aanpak. Dei tig identiek geklede mannen ren Humphrey Bogart-regenjas i gleufhoed marcheren door de mi mie. Muziek ontbreekt, op af en ine een voorzichtige mondharmoni- De gevorderde amateur Pieter Pim Jacobs en Pieter van Vollenhove vleugel. Gehoord op 26 september in Leidse Schouwburg. LEIDEN Meester Pieter van Vollenhoven is een moedig man om een trio te durven vormen met twee muzikale persoonlijkheden als Pim Jacobs en Louis van Dijk. Je zou kunnen zeggen dat hij zich ten volle heeft ingezet ten bate van het 'Nationaal Fonds Slacht offerhulp'. De schouwburg was niet meteen wat je noemt 'af geladen' dit evenement, n keurig ogend het goede doel het theater aan plezierige, licht- publiek vulde v een goed deel v de Oude Vest. Het werd eei voetige, avond rondom compo nist en pianist George Gershwin. Van Vollenhoven trad op als een soort gastheer en entertainer. Zijn onderhoudende, ietwat ca baretachtige onderricht over deze Amerikaans geworden joodse Rus vormde de omlijsting van tel kens een aantal muzikale num mers. De keus van Gershwins muziek was goed gedaan. Omdat hier vele facetten aanzitten: de muziek is meeslepend, licht ver teerbaar, opwindend en ontwape nend. Bovendien kan zowel een 'grootmeester' als Louis van Dijk met zijn helder prikkelende spel evenals een gevorderd amateur als Pieter van Vollenhoven er zijn talenten op botvieren. In de arrangementen voor drie vleugels waren de verschillende partijen hecht aan- en ineenge- smeed tot één pianoklank. Als beide jazzpianisten er alleen op losgelaten worden, sloegen ze on middellijk op hol in een krankzin nig tempo en met veel (schijn) vertoon van opluchting. Zo werd de tegenstelling beroeps-/ama- teurmuzikant als vrolijke theater- act opgevoerd zowel in de babbel van Van Vollenhoven ('mijn leer ling Van Dijk kan het maar niet onder de knie krijgen') als in het karakter van het pianospel (Van Vollenhoven heeft de goede blad muziek nog niet voor zijn neus staan en de 'profs' beginnen al vast.). Behalve aangename muziek en komisch gedoe viel er qua instru mentaal spel ook nog het een en ander te genieten en te bekijken. Pim Jacobs met zijn losse, ge vleugelde, voeten die tijdens het spel een eigen leven lijken te lei den. De enorme muzikale intensi teit die het compacte lichaam van Louis van Dijk uitstraalt. Van Dijk die er tijdens het spel als in trance uit kan zien maar wiens spel werkelijk van de engelen is. Schouwburgdirecteur Frans Boe len kwam halverwege de avond de eerstverdiende gelden voor de Hulp aan Verkeersslachtoffers aanbieden. MONICA SCHIKS DEN HAAG (GPD)- De program mering van het Holland Festival moet een veel avontuurlijker karak ter krijgen. Er moeten gedurfde evenementen worden georgani seerd die het publiek aanspreken. Bovendien zal het HF veel meer dan tot nu toe internationale allure moe ten krijgen. Daartoe zijn reeds con tacten gelegd met de organisaties van vooraanstaande cultuurevene- njenten in het buitenland zoals in Berlijn, Wenen, Antwerpen, Brus sel, Londen en Bologna. Dit staat in een beleidsnota van het Holland Holland Festival, waar in het beleid voor de jaren negentig wordt beschreven. Bestuur en di rectie van het HF leggen er in de no ta de nadruk op dat het festival het» komende decennium dient te wor den verbreed. Dat wil zeggen dat de mogelijkheden van het festival sterk moeten worden vergroot, er meer geld beschikbaar moet wor den gesteld en dat de diverse pro gramma's een grotere spreiding over het land dienen te krijgen. Daarbij komen opnieuw - naast ''centrum' Amsterdam - Den Haag en Rotterdam in beeld. Er wordt in de nota op gewezen dat bijvoor beeld de belangrijkste musea in de drie grote steden speciale tentoon stellingen in de maand juni zouden moeten houden die verwantschap hebben met het karakter van het lo pende Holland Festival. Met name worden het Stedelijk Museum in Amsterdam, het Gemeentemuseum in Den Haag en Boymans-van Beu- ningen in Rotterdam genoemd. De HF-leiding is van plan voortaan van de zogenaamde 'lan- denthema's' af te zien en veel meer uit te gaan van louter artistieke maatstaven waarbij een kunstenaar of een bepaalde stijl de hoofdrol tij dens een bepaalde HF-aflevering speelt. Daarmee wil het HF zich sterker richting-buitenland profile ren. Om het jaarlijkse evenement spectaculairder te laten verlopen en daardoor een groter publiek aan zich te binden, willen bestuur en di rectie - aldus de nota - een aantal on alledaagse hoogtepunten in het pro gramma opnemen. Gedacht wordt aan omvangrijke concerten en an dere uitvoeringen (jazz, pop, film) in de openlucht (Museumplein Am sterdam, Lange Voorhout en Zui derpark in Den Haag). Ook zouden er cultureel-interessante tochten langs bijvoorbeeld interessante bouwwerken moeten worden 'on dernomen. In elk geval moet op een of andere manier de belangstelling voor het HF krachtig worden aange wakkerd. Het budget waarover het Holland Festival thans beschikt (3,5 miljoen) zou gefaseerd moeten groeien tot 8 miljoen gulden in het jaar 1994. Er wordt tenslotte op gewezen dat de 'concurrentie' met het steeds toenemende kunstaanbod in ons land voortdurend groter wordt en dat het HF zich moet verbreden, wil het aan deze concurrentie het hoofd kunnen blijven bieden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27