'De rijen voor de winkels zijn nu aanzienlijk langer' is Westen buigt zich over echte f hulp voor Polen en Hongarije Vrouwen richten netwerk in Latijns-Amerika op Interview Sovjet-econoom Aganbegjan over effect perestrojka PAGINA 2 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 DI DEN HAAG "Het leven in de Sovjetunie is moeilijk. De rijen voor de winkels zijn de laatste jaren aanzienlijk langer geworden. Om iets te kunnen kopen, moetje de winkels af lopen: in de ene is misschien wel wat te krijgen, in de ande re niet. Maar van tevoren is dat niet bekend. Er is wel geld in de Sovjetunie, maar er zijn niet genoeg consumptiegoede ren. Met onder andere als gevolg dat zwarthandelaren die goederen voor dubbele prijzen aanbieden. Kortom, het le venspeil daalt ondanks het feit dat de mensen meer zijn gaan verdienen". ver wil doen voorkomen, geen rech terhand en top-adviseur van staats- en partijleider Gorbatsjov. "Mijn rol wordt overdreven. Ik ben ook niet de geestelijke vader van de pe restrojka", zegt hij in Den Haag. Professor Abel Aganbegjan, die gis teren in Den Haag de Nederlandse vertaling van zijn boek 'De toe komst van perestrojka; revolutie in de Sovjet-economie' presenteerde, straalde afgelopen zondag in de An na Pavlova-zaal van hotel Des Indes nauwelijks ODtimisme uit. door Hans Amesz Natuurlijk, economische hervor ming van de Sovjetunie is een inge wikkelde zaak die vele kanten kent. "Het beeld is tegenstrijdig, er zijn positieve resultaten van de pe restrojka maar er zijn ook negatieve en vooralsnog overheerst het nega tieve", aldus Aganbegjan. Het hoofddoel van de perestrojka is volgens de Sovjet-econoom een oplossing te vinden voor de toene mende sociale problemen, de wel vaart van het Sovjet-volk te verho gen en een nieuwe kwaliteit te ge ven aan de socialistische levensstijl. "In andere landen is de levens standaard stormachtig gestegen, wat dikwijls het gevolg is van het feit dat deze landen boven hun stand leven: ze hebben een hoger welvaartspeil dan het produktiepo- tentieel toestaat". "In de Sovjetunie is dat anders. Wij zitten met de unieke situatie dat de levensstandaard van de bevol king achter blijft bij het machtige economische en technisch-weten- schappelijke potentieel van ons land". Eigenschappen "De buitensporige groei van de pro- duktiekosten, de investeringsnor men, de reusachtige verliezen en het grote aantal onbenutte moge lijkheden vormen karakteristieke eigenschappen van onze nationale economie", zegt Aganbegjan. Sinds de invoering van de pe restrojka is de economie dus niet gezonder geworden. Niettemin staat vast dat het succes van diezelf de perestrojka en van partijleider Gorbatsjov voornamelijk afgeme ten zullen worden aan de mate waarin de winkels zijn gevuld met goederen. Dat komt, vertelt Aganbegjan, omdat de crisis op de consumenten markt iets is dat alle burgers elke dag raakt. Volgens hem zijn door hervormingen bijvoorbeeld wel de gezondheidszorg, het onderwijs en de sociale woningbouw fors verbe terd, maar "als je niet ziek bent, geen kinderen hebt en al wel een huis, kijk je daar natuurlijk niet zo erg naar". Abel Aganbegjan meent dat er ra dicalere en complexere maatrege len moeten komen om een echte pe restrojka van het economische sys teem tot stand te brengen. De be langrijkste - namelijk een prijsher vorming en een groothandelssys teem - moeten zelfs nog genomen worden. Wil Verder heeft de Sovjetunie volgens hem de fout begaan de bureaucratie in de vorm van staatsbestellingen een instrument te bezorgen waar mee zij haar wil kan opleggen aan bedrijven die op de nieuwe bedrijfs voering (kenmerk: kostendekkend produceren) zijn overgestapt. Het gevolg is dat het nieuwe sys teem niet tot de arbeiders en het la gere kader r de eigenlijke producen ten - doordringt. Zij merken nauwe lijks iets van verandering bij de be loning of de motivatie. De meer we zenlijke maatregelen om tot een pe restrojka van het economisch be leid te komen, zijn, zegt Agan begjan, vooralsnog halfslachtig ge bleven. "Dus is het resultaat natuur lijk ook halfslachtig". De in 1932 geboren Sovjet- econoom is, anders dan zijn uitge- Professor Abel Aganbegjan is weinig optimistisch over de Sovjeteconomie. Tot nog toe overheerst het negatieve resultaat de positieve resultaten die partijleider en president Gorbatsjov voor ogen heeft. Het levenspeil is ge daald ondanks het feit dat de mensen meer zijn gaan verdienen. (foto gpd) Kritisch Toch kan hij met gezag spreken, want zijn visitekaart meldt dat hij leider is van de economische afde ling van de academie van weten schappen in de Sovjetunie. Dat komt erop neer dat alle economi sche onderzoeksinstituten (zowel van universiteiten als van staatsbe drijven) onder zijn verantwoorde lijkheid vallen. Aganbegjan maakt deel uit van een veertig man tellende adviesraad voor de Sovjet-regering en onlangs is hij tevens benoemd tot president van de academie voor volkshuis houdkunde. Dat is een instelling waar het economisch kader van het land wordt opgeleid en bijge schoold. Aganbegjan is naar eigen zeggen altijd kritisch geweest over het eco nomisch beleid van de vroegere staats- en partijchef Leonid Brezjn- jev. Zijn naam was als zodanig be kend en daarom is hij vooral in de eerste fase van de uitvoering van de perestrojka vaak door Gorbatsjov geconsulteerd. Overigens is hij sinds 1956 lid van de communistische partij, maar maakt geen deel uit van partij-in stellingen. "Ik ben door ruim vijftig economische instituten gevraagd om mij kandidaat te stellen voor het Huis van Afgevaardigden', maar dat heb ik geweigerd". Verouderd De Sovjetunie bevindt zich, zegt Aganbegjan, in de beginfase van de overgang naar een markteconomie. "De eerste opgave is tot een markt te komen met een ander systeem van prijsvorming. Prijzen moeten vraag- en aanbodverhoudingen weergeven. Dat betekent dat we tij dens dat proces van prijshervor ming onze prijzen op het gangbare niveau van wereldprijzen moeten brengen". "Daarvoor is een drastische be perking van het aantal prijzen nodig dat door de staat wordt vastgesteld. Een hervorming van het geld- en bankwezen is eveneens noodzake lijk, want dat is nu gebaseerd op een niet vrij inwisselbare roebel en ho peloos verouderd". Is zo'n nieuwe economische orde die, in Aganbegjans eigen woorden 'erg dicht bij het kapitalisme zal staan', nog wel in overeenstemming met de socialistische uitgangspun ten van de Sovjetunie? "Ach", zegt hij, "de markt is toch geen kapitalistisch eigendom. Het woord markt bestond al voordat het kapitalisme was uitgevonden. Ook in ons nieuwe systeem zal het col lectieve bezit overheersen". "En wij zullen niet toestaan dat geld met geld gemaakt kan worden. Arbeid maakt geld. Dat uitgangs punt leidt ertoe dat onze maat schappij niet wordt verdeeld in werkgevers en werknemers, met als gevolg dat de kloof tussen de ver schillende inkomensgroepen lang niet zo groot is als bijvoorbeeld in de Verenigde Staten. Dat zal over blijven van het socialisme". BRUSSEL - Alle mooie, westerse woorden over economische hulp voor Polen zijn vooralsnog niet van daden vergezeld gegaan. Het is ge bleven bij de, overigens niet gerin ge, voedselhulp van de Europese Gemeenschap en de Verenigde Sta ten. In de ogen van de Europese Commissie is het nu echter hoog tijd om alle beloften in de praktijk te brengen. door Hans de Bruijn Vandaag komen in Brussel hoge ambtelijke vertegenwoordigers van 24 westerse landen bijeen in een po ging de basis te leggen voor een echt economisch hulpplan voor Po len. Het zijn de twaalf EG-landen, de zes Westeuropese niet-EG-lan- den, de Verenigde Staten, Japan, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië en Turkije. Hoewel Hongarije ook een 'concentratie-land' voor wester se hulp is, is de nood daar minder hoog. De Hongaarse economie draait stukken beter dan de Poolse en de landbouw produceert zelfs te veel voor de eigen markt en kan dus exporteren. Willen de politieke hervormingen in Polen enige kans van slagen heb ben, dan moet nu een gecoördineer de economische steunoperatie van de grond komen. Gericht op de lan ge termijn, om de Poolse landbouw en economie blijvend te verbeteren, wat met noodvoedselhulp hoe welkom ook natuurlijk niet het geval is. Vorige week hebben de Europese Gemeenschap en Polen een han dels- en samenwerkingsakkoord gesloten, dat vooral de Poolse ex port ten goede moet komen en de economische samenwerking moet verbeteren. Het gaat daarbij vooral om het blijvend verbeteren van de Poolse economie. In Brussel gaat het vandaag om het inventariseren van mogelijkheden en wellicht het nemen van besluiten. Volgens An- driessen moeten die zich concentre ren op voedselhulp; het verbeteren van de Poolse export naar de EG; meer westerse investeringen in Po len; samenwerking op milieugebièd en opleiding van managers. De Polen hebben afgelopen zon dag in Brussel voorstellen op tafel gelegd voor het richten van de hulp op die vijf door Andriessen ge noemde terreinen. De Hongaren kwamen vorige week al met een zelfs 80 pagina's dik stuk met voor stellen. Vandaag buigen de 24 zich over al die ideeën. Maar de grote vraag is natuurlijk wat dat moet (mag) gaan kosten. Andriessen vindt dat de 24 ruimhar tiger dan tot nog toe geld ter be schikking moeten stellen. "Ons is opgedragen de hulp aan Polen te co ördineren. Dan willen we ook iets substantieels te coördineren heb ben", zei hij onlangs. Andriessen wil dat de Europese Investerings bank in Luxemburg meer middelen krijgt om leningen en subsidies aan Polen te verstrekken. Ook moet iets aan de Poolse buitenlandse schul denlast van 80 miljard gulden wor den gedaan. Hoeveel geld precies nodig is, valt nu moeilijk aan te geven. De Franse oud-president Giscard, nu lid van het Europees Parlement, had het vorige week over een Marshall-plan van minstens 2,3 miljard gulden. Ook de andere plannen gaan in die richting. Maar daar moeten de lid staten dan wel hun fiat aan geven. Veel landen kijken nog even de kat uit de boom om ie zien of echl een gezamenlijke aanpak mogelijk is, zodat de hulp ook werkelijk leidi tot verbetering van de structuur van de Poolse landbouw en economiej Daarom is de hulp tot nog toe bei perkt gebleven tot voedselhulp. De EG stelt dit jaar nog 500.000 ton tar we; 300.000 ton gerst, mais en rogge; 10.000 ton rundvlees; 5000 ton olijf olie en 20.000 ton citrusvruchten be schikbaar. Dat komt allemaal uit de overschotten van de Gemeenschap] De totale waarde van de Europese hulp bedraagt 290 miljoen gulden, inclusief de door de EG te betalen transportkosten. Deze hulp wordt gratis verstrekt, maar in Polen wel verkocht. Het is de bedoeling dat het geld dat daardoor binnenkomt in een speciaal fonds terecht komt, dat gezamenlijk beheerd door de EG en Polen. Het moet vervolgens weer in de Poolse economie geïn vesteerd worden. Ruim zestig vrouwelijke theo logen hebben in Buenos Aires een 'vrouw-en-theologie'-net- werk in Latijns-Amerika opge richt. De Cubaanse theologe Ol'elia Ortega van de Wereld raad van Kerken noemde het bemoedigend dat zoveel vrou welijke theologen vanuit het zelfde perspectief werken. "Op deze wijze kunnen we eikaars ervaringen delen en ons werk en ons onderzoek verdiepen". Vrouwelijke theologen werken veel meer dan mannen vanuit de praktijk, vanuit het leven zelf, zo zei Ortega op de door de Wereld raad georganiseerde conferentie. Dit komt volgens haar omdat vrouwen meer met het leven te maken hebben; zij brengen leven voort en beschermen het. Het werk van theologes is dan ook meer op de gemeenschap en op participatie gericht. Veel programma's van theolo gische instituten, de samenstel ling van het docentencorps en de hele wetenschappelijke planning zijn opgezet met het oog op de verwachtingen van mannelijke theologen. Ervaringen en wensen van vrouwen zijn aan de semina ries nog niet aan bod gekomen, zo klonk het op de conferentie. Als voorbeeld noemde Ortega, zelf gepromoveerd theologe, haar eigen loopbaan als predikant van de Presbyteriaanse Kerk op Cu ba. Toen zij tot directeur van een scnool voor catechese en pasto raat werd benoemd, besefte ze dat meisjes naar deze opleiding wer den gestudeerd terwijl de jongens theologie gingen studeren. Vrou wen volgen een 'tweederangs op leiding', krijgen later een lager sa laris en zijn altijd ondergeschikt aan de (mannelijke) predikant. Toen ze dat besefte, sloot ze haar opleiding zodat iedereen naar het theologisch seminarie moest, waar een aparte vakgroep. Vanaf dat moment kreeg ieder een hetzelfde diploma. De rode draad in het werk van Latijnsamerikaanse theologes is dat ze, geïnspireerd door de be vrijdingstheologie, duidelijk voor de armen kiezen, zo was de con clusie van een forum met vier theologes afkomstig uit Uruguay, Peru, Cuba en de Verenigde Sta ten. Dat ze in de eerste plaats als vrouw theologie bedrijven komt niet in mindering van het bevrij dingselement. In tegendeel, ze doen dit vanuit het perspectief van de onderdrukte en gemargi naliseerde vrouwen, die wel de huishouding, het gezin en de ker kelijke gemeente draaiende hou den, maar die ernaast staan als er beslissingen worden genomen. Er bestaat geen universele theologie, want theologie heeft te maken met de cultuur en de wijze waarop de mensen met elkaar en met God omgaan. "Wij hebben het recht om vanuit onze eigen si tuatie over God na te denken", al dus Alicia Rios uit Peru. Ook de rol die de machtsstruc turen in de theologie spelen, kwam in het forum ter sprake. "Theologische methodes zijn vaak hiërarchisch van aard. Theo logie is echter te belangrijk om aan de theologen over te laten. Theologie moet een middel zijn, niet een heilige wetenschap. Vanuit het perspectief van de ar men kunnen we theologie bedrij ven in de strijd voor gerechtig heid". Verplaatsing klooster De zusters karmelietessen zul- len het omstreden klooster in Auschwitz pas verlaten als het nieuwe bezinningscentrum ge reed is. Dit heeft de generaal over ste van de ongeschoeide Karme lieten, pater Felipe Sainz de Ba- randa, verklaard. In Polen werd er eerder deze maand rekening mee gehouden dat de bouw van het bezinnings centrum pas over zes of zeven jaar voltooid zal zijn. Nu het Vaticaan zelf financiële hulp heeft aange boden, bestaat de mogelijkheid dat een en ander sneller zal gaan. Als laatste heeft kardinaal Ma- charski, aartsbisschop van Kraków, zijn verzet tegen ver plaatsing van het klooster opge geven. De steun van het Vaticaan en van de Poolse regering heeft een oplossing mogelijk gemaakt, aldus Macharski, in wiens bis dom het voormalige concentra tiekamp ligt. De (orthodoxe) rabbijn L.B. van de Kamp uit Amsterdam en de (liberale) rabbijn A. Soeten- dorp uit Den Haag hebben bij de nuntius (pauselijke 'ambassa deur') in ons land aangedrongen op een zo snel mogelijke uitvoe ring van de overeenkomst over het klooster. Hoewel ze na de toezeggingen van rk zijde overwogen hadden het gesprek met mgr. A. J. Backis af te zeggen, besloten beide rab bijnen gisteren toch naar de nun tius te gaan. Naar hun mening heeft het jongste incident aange toond dat de RK Kerk nog steeds weinig oog voor het jodendom heeft en slecht naar de argumen ten en gevoelens van joodse zijde heeft geluisterd. Elk incident (de ontvangst van Arafat door de paus, die van Waldheim, de weigering Israël of ficieel te erkennen, het aanvanke lijke zwijgen van de paus over het klooster) is op zichzelf begrijpe lijk volgens de regels en wetten van het Vaticaan, aldus rabbijn Soetendorp. Maar, zo vroeg hij zich af, is er inmiddels niet zoveel gebeurd dat het Vaticaan eens iets verder denkt dan de strikte interpretatie van de eigen wetten. Het feit dat dat niet gebeurt, komt pijnlijk over bij de joodse ge meenschap, zo had hij de nuntius voorgehouden. 'Glemp ongewenst' De Katholieke Universiteit Nijmegen moet kardinaal Glemp niet uitnodigen maar juist tot on gewenst persoon verklaren. Ook moet de KUN publiekelijk af stand nemen van de "uiterst anti semitische" uitlatingen van de Poolse kardinaal. Dit schrijven twintig hooglera ren van de Nijmeegse universiteit in een open brief aan het college van bestuur, dat zich vandaag be raadt op de uitnodiging aan Glemp. Zij verzetten zich met klem tegen het mogelijke bezoek van Glemp aan de KUN. Het is niet in de eerste plaats Glemp's houding tegenover ver plaatsing van het klooster in Auschwitz, maar het zijn vooral de publieke uitspraken van Glemp over joden en het joodse volk, die de hoogleraren ertoe hebben bewogen stelling te ne- Glemp is door de universiteit uitgenodigd om over de rol van de Poolse RK Kerk in de recente politieke ontwikkelingen te spre ken. Dit bezoek zou in februari 1990 plaats vinden. Glemp heeft nog niet gereageerd op de officië le uitnodiging. De Amerikaanse kardinaal Ber- nardin, aartsbisschop van Chi cago, zond begin september een brief aan Glemp waarin hij hem waarschuwde dat hij bij een be zoek aan de Verenigde Staten op demonstraties moest rekenen. Bernardin verwoordde in die brief ook zijn eigen afkeuring van Glemp's antisemitische uitlatin gen. Glemp zegde daarop zijn voorgenomen bezoek aan de Ver enigde Staten af. Eerder had kar dinaal O'Connor, aartsbisschop van New York, publiekelijk de antisemitische uitlatingen van Glemp veroordeeld. Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Ter Aar (toezegging) J. L. Rave- sloot Westerhaar. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Harmeien drs. L. van Wijk kand. Haarlem; aangenomen naar Hasselt drs. W.J. Zaagsma kand. aldaar, naar Loenen a/d Vecht drs. B.C. van Wieren Nieuw-Buinen; beroepbaarstel ling mw. drs. M.V.A.L. Lie Am sterdam, drs. W.J. Zaagsma kand. Hasselt. VROOM^DREESMANN Aanbieding geldig t/m za. 30 sept. 1989 of zolang de voorraad strekt. Kuitlengte. Met modieuze plooitjes in de mouw en sierstiksels in de staande kolkraag. In rood, kobalt en zwart. 38-48 Select mantel

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2