'Brahms pakt meteen' Ex Animo (70) kiest voor Deutsches Requiem 'Eindelijk iets leuks PODIUMBUK Macbeth geflipt of geflopt? Warmte uit de losse pols 1989 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 KUNST PAGINA 21 LEIDEN Het is als met koken: je voegt ingrediënten bij elkaar en roert net zolang tot er een homo geen, glad sausje is ontstaan. De verschillende partijen in het koor worden voortdurend gerepeteerd tot alles goed mengt en het één ge heel wordt. Dat is ook het mooie aan een koor: samen presteer je, wat je alleen nooit zou kunnen. Koorpar tijen die in hun ééntje kaal en onlo gisch klinken vormen in samen zang prachtige akkoorden. In de helder verlichte aula van de Willem Alexander School repeteert het koor. Achter de piano Wim de Ru. Hij dirigeert, speelt en zingt te gelijkertijd. Met besliste stem geeft hij. aan waar opnieuw begonnen moet worden. Het is niet eerlijk om uit de school te klappen, wat er nog niet goed ging. Maar wél waren er momenten dat het koor zich bewust werd van het toekomstige geheel. Langzaam werden de omtrekken van het geheel zichtbaar en hoor baar. Er kwam lijn in het geheel. Je hoorde verbondenheid van stem men die opgaan in een groter ver band. Het klinkt misschien wat plechtig en hoogdravend, maar de term be zieling kwam ook later in het ge sprek vaker terug. "Wanneer is een uitvoering geslaagd?", herhaalt de dirigent mijn vraag. We zitten in de serre van zijn huis, omgeven door planten en veel zon. "Je moet weten watje zingt. Je moetje kunnen ver plaatsen in wat de schrijver,, de componist heeft gewild en dat pro beren over te brengen, pas dan kan het bezield klinken". Gré van der Sj Voorst drukt zich beeldender uit: "Als je nekharen recht overeind gaan staan en de rillingen over jé rug lopen dan pas kun je zeggen: er gaat iets uit van dat koor". I Terug naar repetitie: Er wordt hard gewerkt op het moment. In hoog tempo geeft de dirigent aan- ji wijzingen. Hij spoort de koorleden aan om naar elkaar te luisteren. "Het is nu zover dat veel 'mensen de - partijen van de solisten uit hun Ex Animo is een gemengd koor dat uit bijna 90 leden bestaat. Opgericht in 1919 verwierf het zich al in het tweede jaar van zijn bestaan de koninklijke status. Beschermheer is de burgemeester van Leiden. Tijd voor een feest. De 70-ste verjaardag wordt op 28 oktober gevierd met een groots opgezette uitvoering van Brahms' Deutsches Requiem. We legden ons oor te luisteren bij een repetitie en spraken een paar dagen later met dirigent Wim de Ru en de bestuursleden Gré van der Voorst en Bep van der Zeeuw over zottigheid en koude rillingen. moeilijke momenten hebt, dan is er altijd nog het koor dat je wat ont spanning geeft". Om de bezieling een handje te hel pen is De Ru vorig jaar begonnen met technische zangoefeningen. "Dat heeft alleen zin als het koor daar in gelooft. Kijk, mijn voorgan ger Herman de Wolff heeft vijftig jaar ervoor gestaan. De mensen zijn aan die bepaalde aanpak van hem gewend geraakt. De Wolff was puur bezig met partijen leren. Ook wel met intenties en bewustzijn van de tekst, maar een beetje aan de tech niek apart sleutelen dat deed hij niet. En ik had zo'n beetje het idee vanbij Ex Animo heerst een mentaliteit van nuchterheid, dat slaat niet aan en nu merk ik dat het toch wel meevalt". Het bestuur: "Je .moet niet altijd bij de oude door Monica Schiks hoofd kunnen meezingen en som migen zelfs die van het orkest", ver tellen de bestuursleden daar later over. De dirigent vindt dat geen slecht teken "Dat wil zeggen dat de muziek in het geheugen komt te zit ten, de mensen beginnen het ge heel, de samenhang te overzien, krijgen een beeld van de muzikale samenhang". In elk geval zijn de mensen tijdens de repetitie heel aandachtig bezig op een enkel fluis- terbabbeltje na. Ze hebben geen tijd meer om aan iets anders te denken. Het vraagt al je aandacht. Het slokt je helemaal op", vertelt een koorlid daarover. "Als je in je leven soms van werken blijven steken. Je moet de moed hebben om het eens an ders aan te pakken en bovendien begint iedereen nu het effect te mer ken". Sinds de tien jaar dat De Ru er nu als dirigent voor staat is er veel ver anderd. Vroeger was de afstand tot de dirigent veel groter. Waar nu de meeste leden amicaal 'Wim' tegen hun dirigent zeggen, zou dat vroe ger ondenkbaar zijn geweest. "Je haalde het niet in je hoofd om Her man tegen meneer De Wolff te zeg gen. Die man had ouderwets gezag. Tjonge, wat kon die tekeer gaan", aldus oud-koorlid Wim de Ru. En Bep van der Zeeuw herinnert zich nog wel de keer dat de hele achter ste rij van het koor weggestuurd werd omdat ze 'zottigheid' hadden zitten maken. "We waren toch al ge trouwde vrouwen met kinderen en Liedrecital Van Woerkom LEIDEN - De tenor Chris van Woerkom, die in Leiden grote bekendheid geniet door zijn ver tolking van de Evangelistenpar tij in Bachs Matthaus Passion tijdens de jaarlijkse uitvoering van Ex Animo, heeft een ge schenk bedacht voor het jubile rende oratoriumkoor. Als blijk van waardering voor de jarenlange samenwerking een waardering waarin hij te vens het Leidse concertpubliek wil betrekken zal Chris van Woerkom Ex Animo op 29 sep tember in het Groene Kerkje in Oegstgeest een liederenavond aanbieden. Op deze avond zal Van Woerkom o.m. de liederen cyclus 'Schwanengesang' van Franz Schubert ten «.gehore brengen. Ook zal hij liederen op gedichten van Heinrich Heine zingen. Over de vraag wie het repertoire uitkiest hoeft niet lang nagedacht te worden. De dirigent heeft het laatste woord. "Je moet voorzichtig zijn met werken die muzikaal min der toegankelijk zijn. Beter kun je een stuk nemen dat aansluiting heeft bij de sfeer van een koor. Brahms bijvoorbeeld. Brahms pakt meteen". Toch blijken ook heel pro zaïsche zaken mee te spelen. Eén van de belangrijkste vragen is: "Wat kost het allemaal?" Een begeleiding door piano en harmonium met vier goede solisten uit het amateurcir cuit is financieel beter op te bren gen dan dure professionele zangers en een heel orkest. En een van de doelstellingen is toch dat het voor het publiek een beetje betaalbaar moet blijven. Moeilijk Weer terug naar het jubileum: de or ganisatie er van blijkt handenvol tijd te kosten. "We lijken wel met het koor getrouwd. De telefoon gaat -Wim de Ru, dirigent van het 70-jarige koor Ex An Foto-expositie AZL Expositie: Alles goed en wel. foto's van Aan Klein en Machiel Botman, galerie van het Academisch Ziekenhuis, gebouw 1. Rijns- burgerweg 10. Leiden Tot 29 oktober 1989 dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur LEIDEN - Er moet een zucht van verlichting geklonken hebben in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Gezien de reacties in het gastenboek van de galerie heeft de kunststichting AZL met de fo to-expositie 'Alles goed en wel' een breed publiek tevreden kun nen stellen. Aart Klein en Machiel Botman leverden de zwart-wit foto's voor deze expositie. De twee autodi dacten hebben hun sporen in de fotografie reeds verdiend. Aart Klein, geboren in 1909. heeft onder meer gewerkt als re portagefotograaf, Een belangrij ke reportage van zijn hand betreft het Neurenberg-proces. In zijn fo to's valt vooral het sterke licht donker contrast op. Op sommige foto's ontbreken de grijstonen zelfs volledig. Dankbaar maakt hij gebruikt van het tegenlicht en in combinatie met zijn oog voor detail bereikt hij boeiende resul taten. Een herhaaldelijk terugke rend thema in het werk van Aart Klein zijn mannen aan het werk in de bouw. Machiel Botman (1955) mag een specialist in afdruktecbnieken worden genoemd. Als zodanig heeft hij internationaal bekende fotografen bijgestaan in het "ex- positie-klaar-maken" van hun werk. Daarnaast heeft hij ver scheidene exposities in binnen- en buitenland op zijn naam staan. De voorkeur van de kunstenaar gaat uit naar de natuurlijke niet- geénsceneerde omgeving. Meer dan Aart Klein doet Ma chiel Botman de toeschouwer voor raadsels staan. Hij kiest de tails, schept vervaagde beelden van de werkelijkheid, drukt dub bel af of snijdt het beeld abrupt af. Daarmee zijn twee rijpe en per soonlijke stijlen in één expositie vertegenwoordigd. Nog even dit: ik heb één van de bezoekers een merkwaardige vorm van enthousiasme horen ui ten. "Eindelijk 'ns iets leuks", heeft zij uitgeroepen. Misschien ligt het aan het werk van Aart Klein en Machiel Botman. Mis schien is de fotografie in het alge meen een meer toegankelijke kunstvorm. Duidelijk is in elk ge val wel, dat deze vrouw niet erg te spreken is over de gebruikelijke exposities. Misschien moet de kunsstichting AZL er zich reken schap van geven, dat haar doel groep een zeer gemengde samen stelling heeft. Menig museum-di recteur of galerie-eigenaar zou zich bijzonder verheugen over een dergelijk uitzonderlijk pu bliek. Maar om dat publiek tevre den te stellen is méér vereist. Een betere begeleiding bijvoorbeeld. LISETTE OOMEN Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN Toneel, danscaba ret en muziek deze tweede week van het Leidse theatersei zoen, dat overigens in kalm tempo op gang komt. Gershwin Voordat het echte grote 'vuur werk' wordt afgestoken biedt de Leidse Schouwburg eerst nog een muzikaal programma, dat.is ge wijd aan de Amerikaanse compo nist George Gershwin en waar aan 'koninklijke' medewerking wordt verleend. Pieter van, Vol lenhoven namelijk treedt er van- avpnd op in zijn hoedanigheid als pianist samen met nog grotere muzikale routiniers ais Louis van Dijk en Pim Jacobs. Drie bekende Nederlanders dus als pianistisch trio in een Gershwin-programma, dat een goed doel dient, te weten het project 'Hulp aan verkeers slachtoffers'. Kaandorp Stond in het vorige seizoen een toen snipverkouden Brigitte Kaandorp drie avonden achter een op het podium van de schouw- RO Theatèr waagt zich aan Shakespeare Lansink. Kostuums: Erika Lan- dertinger. Regie: Jos Thie en Antoine Uitde- haag. Gezien in de Rotterdamse Schouw burg op 23 september. ROTTERDAM - Het blijft mod-' deren met het toneel in Rotter dam en het huidige RO Theater lijkt het nog moeilijker te hebben dan voorgaande ensembles. De eerlijkheid gebiedt daarbij meteen te constateren, dat de oor zaken in dit geval beslist niet bij de Maasstad zelf gezocht moeten worden. Na een zwak begin van het vorige seizoen (met o.a. een af gelasting op kwalitatieve gron den van wat een knallende ope ning had moeten worden) leek het tij na enige maanden echter in gunstige zin gekeerd. Er gloorde hoop. De verwachting dat het nieuwe seizoen voorspoediger van start zou gaan, werd zaterdagavond echter met één klap in de grond geboord. Onder leiding van de beide leiders van het RO Theater. Jos Thie en Antoine Uitdehaag, werd Shakespeares 'Macbeth' na melijk getransformeerd tot een dermate oppervlakkige, herhaal delijk op de verkeerde momenten de hilariteit opwekkende voor stelling, dat men alleen nog maar medelijden kon voelen met de ac teurs die zich aan dat niet eens meer onderdrukte gekniffel moesten blootstellen. Het probleem begon met de be slissing een "actuele" vertaling van Hugo Claus te gebruiken en "een paar onbelangrijke rollen te laten vervallen", zoals de beide regisseurs in de RO Theater Kro niek vermeldden. Dat laatste werd een eufemisme voor het aanbrengen van een groot aantal coupures, die niet alleen bijfigu ren elimineerden, maar andere rollen en zelfs cruciale scènes der mate uitkleedden, dat van Shake speares drama soms hooguit het stramien voor een stripverhaal overbleef. Bovendien blijkt Claus' verta ling dermate concreet, prozaïsch en ontdaan van mogelijke poëzie (zelfs in Macduffs klacht, toch een schoot voor open doel), dat het gevaar van oppervlakkigheid en onbedoelde humor alleen al daar door erg groot wordt. De losse structuur van het soms zwaar ge mutileerde versdrama alsmede een tekstbehandeling zonder eni ge diepgang, bij enkele medespe lenden zelfs op beschamend di lettantistisch niveau, deed de rest. Van Shakespeare bleef wei nig over, van dramatische span ning was geen sprake en de po ging dat te ondervangen door twee (bij het publiek kennelijk zeer populaire) slagwerkers con stant voor een oorverdovende en maagverstorende omlijsting te la ten zorgen, deed het toneelgebeu- ren uiteindelijk nog bloedelozer lijken. Wat Thie en Uitdehaag voor ogen stond, werd niet duidelijk; waarin hun regisseurscapacitei ten liggen evenmin. Wel lijkt de conclusie gewettigd dat zij zich concentreerden op moord en machtswellust, maar dat is bij dit (foto Leo van Vclzen) maken van een voorstelling die mank ging aan een essentieel ge brek aan gevoel voor tekst, dra ma, Shakespeare en wat dies meer zij, kan geen van hen verwe ten worden. Helaas moet onder hand echter de vraag gesteld wor den, of het RO Theater in zijn hui dige vorm nog wel bestaansrecht heeft. PAUL KORENHOF Pieter van Vollenhoven achter I Pim Jacobs (midden) en Louis van burg, aeze week maakt zij zelfs viermaal haar opwachting in het theater aan de Oude Vest. Ze geeft er van woensdagavond tot en met zaterdagavond herhalingen van haar cabaretprogramma 'Kouwe drukte'. In dit programma heeft de immer jolige Kaandorp van het theater haar huis gemaakt. En de toeschouwers vormen de al dan niet toevallig aanlopende visite, die wordt vergast op dwaze ver halen en al even dwaze liedjes. In de grote populariteit van Kaan dorp vindt deze voor een stad als iet klavier terzijde gestaan door Dijk. (foto Wil Dekkers) Leiden nogal lange herhalingsse rie haar rechtvaardiging. Bob Foltz Dansplezier, dynamiek en humor zijn de trefwoorden, waarmee de groep van Bob Foltz zich affi cheert. Foltz' dansgroep presen teert op woensdag- en donderdag avond in het LAK-theater het pro gramma 'Concerto 4.3.5.'. Een programmadat uit drie delen be staat. In '4 to Drive' werken vier dansers allerlei verstandhoudin gen en reacties uit. Uitnodiging, uitdaging en afstoting wisselen elkaar af. in '3 Suite' speelt het to neelbeeld een grote rol. Zwart-wit gestreepte tricotpakjes correspon deren met luxaflex-panelen. De bewegingen van de dansers doen aan slapsticks denken. 'Dinner at 5' tenslotte is een choreografie met herkenbare types: een diva, een studente, een punkmeisje, een yup en een lefgozer geven een luchtig commentaar op emancipatie en de strijd van de seksen. Carver 'Carver', zaterdagavond in het LAK-theater, IS een voorstelling gebaseerd op fragmenten uit 'kor te verhalen van de Amerikaanse schrijver Raymond Carver. René van 't Hof, Leny Breeder- veld en Beppie Melissen, die lange tijd deel uit maakten van de thea tergroep Caroussel, raakten geïn trigeerd door Carters korte verha len. En dan in het bijzonder door de manier waarop de schrijver schijnbaar alledaagse gebeurte nissen door hem tot hun essentie worden teruggebracht. In samen werking met de acteur Bert Lup- pes (Hollandia) en de regisseur Miriam Koen (Onafhankelijk To neel) ontstond deze 'Carver'. Een voorstelling, waarin de makers hun persoonlijke visie op leven en werk van Raymond Carter trach ten te geven. Joke Bruijs Zangeres-I comedienne Joke Bruijs opent zaterdagavond het seizoen in de Leiderdorpse Mu- Beppie Melissen, René van 't H veld (v.l.n.r.), de makers van de vc zenhof. Ze brengt er haar pro gramma 'Helpers wegteerste ronde'. Een programma geregis seerd door Fred (Don Quis- hocking) Florusse, bestaande uit liedjes en conferences en met als f, Bert Luppes en Leny Brccdcr- rstelling 'Carter', (foto Erwin Olaf) rode draad het doen en laten van een vrouw die na een jarenlang huwelijk een nieuw leven begint. Joke Bruijs wordt in deze show be geleid door twee muzikanten: Wouter de Koning en Hans Stoop. stuk het intrappen van een open deur. Van het tot enkele zinnen gereduceerde eerste optreden van de heksen als drie geflipte overjarige discodanseressen tot de laatste soloscène van een nog steeds vol onbenul glimlachende Macbeth blijft in het duister waar door de verschillende figuren ge- drevèn worden, en zelfs of er wel drijfveren in het spel zijn. van het RO Theater. Bij een dergelijke op alle pun ten mislukte enscenering, die dank zij het functionele decor van Judith Lansink hooguit enkele mooie foto's oplevert, is het on eerlijk de spelprestaties in de be oordeling te betrekken. Sommi gen deden merkbaar hun best er nog iets van te redden, van ande ren moeten we datzelfde maar aannemen. Dat niemand iets kon Eurythmics: Concert Eurythmics, gezien en gehoord op 25 september in Ahoy'. Herhaling van- ROTTERDAM (GPD) - Hoe simpeler,, hoe krachtiger. De eerste 'We Too Are One' -show van Eurythmics stond gisteravond in Ahoy' vooral in het teken van de eenvoud. In plaats van veel technisch ge weld en een strakke program mering kregen de ongeveer 6500 fans een spektakel uit de losse pols voorgeschoteld van het ko ningskoppel Annie Lennox en Dave A. Stewart. Meer dan ooit presenteerde het excentrieke Britse tweetal zich ook als akoestish duo. Eurythmics, voor het eerst sinds vijf jaar op een Neder lands concertpodium, hebben voor een ongedwongener aan pak gekozen om meer plezier te houden in het toeren. Om de zelfde reden duurt de huidige rondreis in het kader van het zo juist verschenen negende al bum niet langer dan vier maan den. Dat ons land niettemin twee avonden toebedeeld heeft gekregen houdt deels verband met de afzegging op het laatste moment voor hetzelfde Ahoy' eind 1986, toen Annie Lennox' stembanden plotseling niet meer wilden meewerken. Alle herbezinning heeft er toe geleid dat Eurythmics onder de schijnwerpers thans meer warmte en soul uitstralen dan in het verleden. Min of meer ver plichte oude succesnummers als 'Here Comes The Rain Again', 'Would I Lie To You' en 'When Tommorow Comes' wer den gisteravond in de meest so bere bezetting (Annie zang, Da ve gitaar) enthousiast geoffreerd als verse delicatessen. In vergelijking met deze smaakvolle 'een-tweetjes' wa ren de orthodoxere uitvoerin gen dus met begeleidings groep van zowel het oudere als het nieuwe repertoire soms minder spectaculair. De huidige band, vijf personen sterk, bleek ook lang niet zo degelijk als de vorige. Nog wel prominent aan wezig (gelukkig) was Joniece Jamieson, de donkere nachte gaal die stiekemweg Annie Len nox van heel wat gejongleerVnet hoge noten verloste. Met achter grondzanger Charlie Wilson trad ze halverwege het zeven kwartier durende optreden na drukkelijk op de voorgrond met een swingende versie van 'I'm Never Gonna Cry Again', een goed ontvangen intermezzo dat Dave Annie de gelegenheid schonk om zich te verkleden. La Lennox bracht haar grote tevredenheid over de algehele respons nog even tot uitdruk king door voor de zeer fraaie af sluiting 'When The Day Goes Down' het Ahoy'-publiek tot 'the best and the greatest' uit te Vanavond zal die 'oprechte mening' zo goed als zeker nog eens worden bevestigd. Er zijn overigens nog kaarten verkrijg- aar' LOUIS DU MOULIN de hele dag door". Ook voor de koorleden gaat de tijd nu dringen. De dames bestuursleden zijn tevre den: "De spanning zit er goed in. Het Requiem is een moeilijk werk, maar de mensen vinden het erg mooi. Ze moeten al echt ziek zijn of met vakantie om een repetitie over te slaan. Het moet goed zijn". Op 28 oktober is het dan zover. In de Stadsgehoorzaal zal worden uit gevoerd het 'Deutsches Requiem' van Brahms met als solisten Lisette Emmink (sopraan) en Huub Claes- sens (bariton). Ex Animo zal bege leid worden door de Philips Orkest Vereniging en het geheel zal wor den geleid door Wim de Ru die door oud-dirigent Herman de Wolff een waardig opvolger is genoemd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21