LEIDSCH DAGBLAD Minimaal miljoenen misgelopen Ruzie over besmette kippen 'Maximumsnelheid naar 100 of 90 Ion' Charges ME in weer onrustig Klarendal Bush: chemische wapens vernietigen LEIDSCH DAGBLAD 'Röntgenstraling kan veertig procent lager' b 4 k Leidse PvdA verwijt eigen raadsfractie enghartigheid Overval casino Holiday Inn: buit 30 mille DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1E No. 39047 Prijs fl. 1,25 Huis vol boeken ADELAIDE (Rtr) - De politie van het Australische Adelaide heeft thuis bij een man die is opgepakt in een boekwinkel op beschuldiging van diefstal zo'n 12 ton boeken aangetrof fen. De boeken lagen in nage noeg alle kamers van het huis tot tegen het plafond opgesta peld. De 59-jarige Kenneth Sach moest met lede ogen aanzien dat de politie zijn huisbiblio theek (waarde; tegen de 800.000 gulden) met een vrachtwagen wegvoerde. De réchter in Adelaide liet Sach op borgtocht voorlopig vrij. Op 18 oktober moet hij voor de rechtbank uitleggen in hoeverre zijn leeshonger hem tot grijpgrage acties heeft aangezet. Landbouw noemt cijfers Volksgezondheid overdreven DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van Landbouw beschuldigt col lega's van Volksgezondheid ervan besmetting van kippen en eieren met de bacterie Salmonella enteriti- dis te overdrijven. Volksgezond heid vraagt Landbouw om scherpe re controle, maar dat departement zegt dat salmonella-besmetting van eieren en kippenvlees in ons land bijna niet meer voorkomt. Op basis van onderzoek door haar eigen veterinaire dienst en tests door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en de Milieuhygi ëne concludeert het ministerie van WVC dat bij 30 procent van de pluimveebedrijven besmetting kan vóórkomen. Uit het groeiend aantal gevallen van salmonella-besmet ting bij mensen leidt het ministerie af dat een aanzienlijk deel van de pluimveestapel en de eieren daar van de bacterie draagt. Het ministerie van Landbouw zegt weliswaar enkele oude geval len nog de kop opsteken, maar dat al sinds 1987 zeer streng op het voorkomen van de salmonella-bac terie wordt gecontroleerd. Wordt een besmetting ontdekt, dan wordt soms een heel hok met kippen afgemaakt. De controle is volgens het ministerie zo scherp, dat het bijna onmogelijk is dat er een besmet ei doorglipt. Volksgezondheid blijft echter bij het standpunt dat scherpere contro le nodig is. De consument krijgt het advies eieren goed door te koken of te bakken en (kippe)vlees goed door te braden. Voldoende verhitting maakt de bacterie onschadelijk. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren zegt dat hokken intensie ver zullen worden gekeurd. Dat 30 procent van de pluimveestapel be smet kan zijn, noemt het onzin. Vol gens Volksgezondheid zou 20 tot 30 procent van de kippen eventueel moeten worden vernietigd, omdat ze de bacterie dragen. UTRECHT (ANP) - De Consu mentenbond vindt de voorstel len van het ministerie van volksgezondheid om de hoe veelheid röntgenstraling terug te dringen ,veel te slap en vrij blijvend'. De bond beweert dat de straling met 40 procent om laag kan en dat scheelt 100 kankerslachtoffers per jaar. Jaarlijks worden met 10.000 toestellen ongeveer 17 miljoen röntgenfoto's gemaakt. Veel ervan komen volgens de Con sumentenbond routinematig, dubbelop, met verouderde ap paratuur en soms zonder af doende bescherming van de patiënt tot stand. Omdat ook het kleinste beetje straling kan bijdragen aan het ont staan van kanker vindt de bond een zorgvuldiger afwe ging van voor- en nadelen no- die. Ondanks allerlei adviezen ontbreekt wettelijke beper king van de hoeveelheid stra ling per patiënt nog steeds. Het Besluit Stralenbescher- ming dat het gebruik van rönt genapparatuur aan een ver gunning bindt, wordt volgens de Consumentenbond nauwe lijks gecontroleerd. Hij heeft de indruk dat het ook niet strikt wordt nageleefd. Bovendien is een vergun ning alleen nodig voor appara tuur met een maximale buis spanning van 100 kilovolt of meer. Hulpverleners die met kleinere apparaten werken, zoals fysiotherapeuten en chi ropractors, kunnen zich aan het vergunningstelsel onttrek ken. Er zijn nog 1.300 appara ten in gebruik van 20 jaar of ouder; deze toestellen geven volgens de Consumentenbond onnodig veel straling af. Lubbers negeert brief Nijpels DEN HAAG (GPD/ANP) - De maximumsnelheid op de autosnel wegen moet worden verlaagd naar 100 of 90 kilometer per uur om de schadelijke uitstoot van C02 (kool dioxide) tegen te gaan. Deze aanbe veling heeft demissionair minister Nijpels van milieu gedaan in een brief aan informateur Lubbers. Naast de verlaging van de maxi mumsnelheid bepleit Nijpels een verdergaande vermindering van het autogebruik. "Dat zijn de enig werkbare oplossingen om de uit stoot van C02 tegen te gaan", aldus de minister van milieu. De controle op de nieuwe maximumsnelheid moet worden betaald uit de extra boete-opbrengsten. Volgens de woordvoerder van in formateur Lubbers krijgt Nijpels zijn brief per kerende post terug. De informateur wenst alleen de men sen te spreken die hij zelf heeft uit genodigd en leest alleen de brieven waarom hijzelf heeft gevraagd. Nij pels' brief valt niet in die categorie. Nijpels noemde vanmorgen zijn brief een 'ambtelijke notitie' die v 1#^ Bakoyannis. (foto epa> Grieks kamerlid dood na aanslag ATHENE (AP) Het Griekse parle mentslid Bakoyannis is vanochtend in een ziekenhuis in Athene overle den, een uur nadat twee mannen vier schoten op hem hadden gelost toen hij zijn kantoor wilde binnen gaan. De 54-jarige Bakoyannis was de schoonzoon van Mitsotakis, de lei der van Nieuwe Democratie en woordvoerder van deze partij. De verantwoordelijkheid voor de aan slag is opgeëist door de terroristi sche organisatie 17 November, in pamfletten die in de buurt van de plaats van de aanslag zijn gevon den. De organisatie pleegde al moor den op zeker 12 diplomaten, indus triëlen en rechters. Bakoyannis werd vermoord vlak voordat het parlement een debat zou houden over de betrokkenheid van ex-pre mier Papandreou en vier ministers bij het schandaal rond de Bank van Kreta. slechts een technische opsomming bevat van de mogelijke maatrege len ter bestrijding van het broeikas effect. Het is geen persoonlijk me ning van de minister, aldus Nijpels. Volgens hem is het nu aan CDA en PvdA om te besluiten tot een krach tige milieuparagraaf in een eventu eel regeerakkoord. De fractievoorzitters van CDA en PvdA, De Vries en Kok, verklaar den gisteravond op de hoogte te zijn van de brief, maar weigerden com mentaar. Volgens PvdA-kamerlid Castricum is het stuk van Nijpels voor zijn partij 'een hart onder de riem omdat het ook in ons program ma staat'. CDA'er Lansink sloot ver laging van de maximumsnelheid niet uit, maar toonde zich sceptisch over de handhaving ervan. Jorritsma (VVD) was zeer ver baasd over het voorstel: "In het WD-program gaan we gewoon van die 120 kilometer per uur uit en ik denk dat het meer oplevert als die snelheid gehandhaafd blijft". Boerenkaas met giftig dioxine bij Leiden gekocht LEIDEN De Consumentenbond heeft in boerenkazen die onder meer vlak bij Leiden werden ge kocht, het zeer giftige dioxine aan getroffen. De kaas, gemaakt van melk uit gebieden onder de rook van de vuilverbranding, bevatte on geveer 2,1 miljardste gram dioxine per kilo kaas. Volgens de bond is dat eenderde minder dan de in de wet gestelde grenzen, maar onge veer evenveel als een eerdere, door de overheid als veilig bestempelde, richtlijn. Eerder dit jaar werd bekend dat in melk uit de buurt van verbran dingsovens ontoelaatbare hoeveel heden van het zeer giftige dioxine voorkomen. Boeren in het Zuidhoi- landse Lickebaertgebied en Am sterdam-Noord hebben daarop een verkoopverbod voor melk en kaas opgelegd gekregen. Zij blijken, zo heeft de Consumentenbond erva ren, zich daaraan goed gehouden. Net buiten de gewraakte gebie den bij Leiden en in Noord-Hol land geldt geen verbod, hoewel onder de rook van 'de vuilverbran dingen toch dioxinen blijken neer te slaan. De bond vindt daarom dat de normen moeten worden ver scherpt en voortdurend de aanwe zigheid van dioxine in zuivel te wor den onderzocht. Voorlichter Hakkert zegt op basis van deze steekproef de consumptie van mogelijk dioxine houdende kaas niet te willen afraden. "Het was een eenmalige proef om aan te geven dat nog steeds dioxine in kaas kan voorkomen. Wij willen met deze berichten zeker geen pa niek veroorzaken". (uit het Leidsch Dagblad van zaterdag) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND DOM JA'IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK DUIl VAN NEDERLAND Q Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 0 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam Postcode: Plaats: Telefoon: Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden AMSTERDAM (GPD/ANP) - Uit onwetendheid of uit weerzin om een beroep op de regeling te doen, lopen men sen met een minimum-inkomen gemiddeld 350 gulden aan bijzondere bijstand mis. Vertaald naar de hele bevolking betekent dat vorig jaar ongeveer 450.000 huishoudens moesten leven van een inkomen dat onder de armoede grens ligt. Op de hoeken van straten in de Arnhemse wijk Klarendal groepten gisteravond bewoners en andere be langstellenden samen in afwach ting van aangekondigde nieuwe ac ties tegen de drugsoverlast in de wijk. Uit een onderzoek van Konsumen- ten Kontakt (KK) onder 678 huis houdens blijkt dat meer dan de helft geen beroep doet op de regeling ter wijl velen daar wel recht op hebben. Jaarlijks is de overheid nu ongeveer 110 miljoen aan de regeling kwijt. Volgens KK zou dit bedrag verdub belen als iedereen echt van de bij standsregeling gebruik zou maken. Bijzondere bijstand is een rege ling waar iedereen, ook degenen met een arbeidsinkomen, een be roep op kunnen doen bij bijzondere onkosten. Zaken die voor vergoe ding in aanmerking komen zijn bij voorbeeld kunstgebitten, pruiken, taxikosten bij doktersbezoek, Per nacht vijf kraken en met taxi naar huis HAARLEM (GPD) Met de aanhouding van een 29-jarige man uit Amsterdam denkt de politie in Haarlem een kleine 100 inbraken in Haarlem, Utrecht en Alkmaar té hebben opgelost. De totale waarde van de buit bedraagt een half mil joen. De gestolen goederen zijn verkocht om verdovende middelen te kopen. De man is eerder deze maand aangehouden. Tijdens het onderzoek bekende hij dit jaar 87 inbraken te hebben ge pleegd in diverse wijken in Haarlem. In totaal ging hij daarvoor 17 nachten op pad. Volgens een woordvoerder van de politie pleegt hij al sedert 1980 dergelijke seriematige inbraken. Dit jaar was hij ook actief in Amstelveen, Haar- lemmerliede, Zeist, De Bilt, Utrecht en Alkmaar. De man liet zich elke nacht per taxi of openbaar vervoer vanuit Amsterdam naar het door hem te bewerken buurt je rijden. Daar doorzocht hij dan een flink aantal huizen. Vanuit de laatste woning belde hij dan vervolgens een taxi, die hem vanaf de straathoek op haalde én naar huis reed. steunzolen, extra kleding als gevolg van ziekte, de aankoop van nacht goed bij onverwachte ziekenhuis opname of elektrische rolstoelen. Vergoeding geschiedt naar draag kracht. Daardoor komen mensen met een minimum-inkomen het vaakst in aanmerking voor bijzon dere bijstand. De gebrekkige voorlichting door zowel de sociale dienst, het Ge meenschappelijk Administratie kantoor (GAK), de bedrijfsvereni ging als de rijksoverheid is volgens het onderzoek een belangrijke oor zaak van het niet gebruik van de bij zondere bijstand. Ongeveer eender de van de mensen die van een mini- mum-inkomen moeten rondko men, kent de regeling niet. Ruim de helft van de mensen die wel eens een aanvraag voor bijzon dere bijstand hebben ingediend, zijn afgeknapt op de behandeling door de sociale dienst. Anderen is het hun eer te na om de hand te moeten ophouden. Ook de persoon lijke gegevens die de aanvrager moet verstrekken, verhogen de drempel, aldus Konsumenten Kon- takt. Uit het onderzoek blijkt verder dat de aanvrager van bijzondere bij stand is overgeleverd aan de wille keur van het gemeentelijk beleid. Elke gemeente vergoedt andere on kosten. Daarom is er sprake van rechtsongelijkheid, meent Konsu menten Kontakt. De consumenten-organisatie vindt dat de resultaten van het on derzoek een rol moeten spelen in de discussie over de herinrichting van de Algemene Bijstandswet. De FNV pleit voor dezelfde regeling in alle gemeenten. Voorzitter Steke lenburg vindt het diep droevig dat de regeling zo slecht werkt: "Bij zondere bijstand lijkt wel een gunst, terwijl het een recht zou moeten zijn". Lek in grootste gasopslagplaats BLOIS (DPA) - Uit een lek in de grootste natuurlijke onderaard se opslagplaats van gas in Euro pa, in Chemery in Midden- Frankrijk, ontsnapt ieder uur 150.000 kubieke meter gas. Volgens het Franse staatsgas- bedrijf Gaz de France (GDF) wordt het milieu niet door de lekkage bedreigd. Het geurloze gas lost op een hoogte van 200 meter in de atmosfeer op. Het lek ontstond gisteren bij onder houdswerkzaamheden aan een gasfilter op 1.100 meter diepte. De Amerikaanse expert Joe Bowden uit Texas, voormalig medewerker van de deskundige op het gebied van gas- en olie- branden Red Adair, is de afgelo pen nacht in het gebied aange komen om te helpen bij het dichten van het lek. ARNHEM (GPD/ANP) - Drie ME- pelotons hebben de afgelopen nacht met harde charges een einde gemaakt aan de dreigende sfeer in de door drugsoverlast geplaagde Arnhemse wijk Klarendal. Uitge rust met wapenstok dreven zij wijk bewoners terug in hun woningen. Bij de charges werd een 38-jarige man, verdacht van poging tot dood slag, aangehouden. Hij gooide een steen tegen het hoofd van een politieman. De 30-ja- rige agent werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht en direct geopereerd. Korte tijd later ontston den bij andere drugspanden in de wijk weer opstandjes en ongere geldheden, waarbij de politie steeds in actie moest komen. In de wijk Klarendal waren gis teravond tussen 6 uur 's avonds en POLITIE - De Rotterdamse politie zet morgen 600 man in om ongere geldheden rond de Europacup wedstrijd Feyenoord-Vfb Stuttgart te voorkomen. De politie is getipt dat ongeveer 400 Westduitse sup porters voor rellen zouden kunnen zorgen. middernacht naar schatting meer dan 1000 mensen op de been. Behal ve buurtbewoners waren ook veel nieuwsgierigen naar de woonwijk gekomen. Daardoor had Klarendal gisteravond het karakter van een toeristische attractie. De bewoners hadden gisteren aangekondigd opnieuw actie te voe ren tegen de drugdealers in hun wijk. Zondagavond mondde de massale actie uit in een volksop roer, waarbij de Arnhemse politie alle beschikbare krachten moest in zetten. Ook elders in Arnhem was het on rustig. In de wijk Presikhaaf braken buurtbewoners een straat open en wierpen een brandende barricade op. De politie arresteerde drie men sen en de brandweer moest diverse brandjes blussen. B en W van Arnhem bekijken vandaag of een deel van de schuren in de wijk kan worden gesloopt. Die worden veelvuldig door junks ge bruikt. Tevens wordt bekeken of er een politiepost in Klarendal wordt gevestigd. De gemeente zegt dat zij het drugsprobleem nauwelijks aan kan. (pagina 19: 'We hebben lang genoeg LEIDEN - Bij een overval op het ca sino van Holiday Inn is de afgelo pen nacht zo'n 30.000 gulden buit gemaakt. Bij de overval werd ge bruik gemaakt van traangasgrana ten. Van de daders ontbreekt elk spoor. Twee mannen, met bivakmutsen over hun hoofd, drongen rond half drie het gebouw aan de Plesman- laan binnen. Onder bedreiging van een pistool werden een baliemede werker en een croupier naar de en tree van het casino gedirigeerd. Op dat moment werd er niet meer ge speeld in het casino en waren alleen nog medewerkers aanwezig. Nadat éér de deur va opend, riep het om een overval ging. Iedereen moest op de grond gaan liggen. Een rrjedewerker werd gedwongen de kluis te openen waaruit een bedrag van ongeveer 30.000 gulden is mee genomen. Voordat de overvallers vertrok ken wierpen zij nog een paar traan gasgranaten in de speelruimte. De medewerkers van het casino zoch ten daarop een goed heenkomen. Niemand raakte gewond. Hoe de overvallers zijn verdwenen, is niet duidelijk. Rustig herfstweer Wolkenvelden, ook af en toe zon en overwegend droog. Minimumtempera tuur omstreeks 12 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Matige tot en met zondag: Wolkenvelden droog. Van tijd tot tijd ook zonnige pe rioden. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Woensdag 27 september zon op: 06.34 uur, zon onder: 18.27 uur: maan op: 03.46 uur, maan onder: 17.32 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.48 en 13.58 uur: laag wa ter: 10.21 en 22.06 uur. 24 PAGINA'S WASHINGTON (GPD) - De Vere nigde Staten zijn bereid 80 procent van hun chemische wapens te ver nietigen als de Sovjetunie dat ook doet en verificatie toestaat. Dat heeft de Amerikaanse president Bush gisteren gezegd tegen de Al gemene Vergadering van de Vere nigde Naties. Bush zei dat de wereld lang ge noeg heeft geleefd in de schaduw van chemische oorlogvoering, en dat het daarom nu tijd wordt dat daaraan een einde komt. Daartoe, aldus Bush, zijn wij bereid het voor touw te nemen. De president zei dat als eerste fase naar een totaal en wereldwijd vér bod op chemische wapens, de VS en de Sovjetunie vier-vijfde deel van hun voorraad zouden moeten vernietigen. Dat zijn de twee landen met veruit de meeste chemische wapens. De Russische minister Sje- vardnadze (buitenlandse zaken) zei daarover in reactie dat de Sovjet unie 'positief tegenover het plan staat, maar dat verdere studie nodig Bush tijdens zijn rede voor de Verenigde Naties. De reductie zou los moeten staan van de onderhandelingen die mo menteel tussen 40 landen in Genève worden gevoerd over de wereldwij de afschaffing van chemische wa pens, aldus Bush. Als die onderhan delingen in Genève eenmaal resul taat hebben opgeleverd, dan is de VS bereid om in de eerste 8 jaar na ondertekening van een verdrag over een verbod op chemische wa pens 98 procent van zijn gifgassen te vernietigen, aldus Bush. Tenslotte, aldus de Amerikaanse president, "willen wij al onze che mische wapens in een periode van 10 jaar vernietigen, als alle landen die in staat zijn gifgassen te maken, het akkoord ondertekend hebben dat chemische wapens verbiedt". Zeker 20 landen hebben volgens Bush gifgassen, of kunnen die ma ken. Inmiddels hebben Amerikaanse regeringsfunctionarissen gezegd, dat de VS zal proberen om bij de top van volgend jaar tussen Bush en Gorbatsjov een START-akkoord over de vernietiging van 30 tot 50 procent van alle strategische (inter continentale) raketten klaar te heb ben. Daartoe zullen de ministers van buitenlandse zaken van beide lan den, Sjevardnadze en Baker, elkaar vóór de top nog ten minste twee keer ontmoeten, aldus deze functio narissen. Een eerste ontmoeting is rond de jaarwisseling in Moskou ge pland. Bijzondere bijstand slecht bekend

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1