Oud-katholieke Kerk viert dit weekeinde eeuwfeest Katholieker dan de paus Nu bij SOS-Wereldhandel: 'Stof tot nadenken' ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 PAGINA LEIDEN Hoewel het Vati- caan graag anders zou zien, leiden niet alle katholieke wegen naar Rome. De Oud- Katholieke Kerk, die dit weekeinde in Utrecht feest viert, is in ons land juist ont staan uit het verzet tegen het 'centralisme' van Rome. Een onfeilbare paus, die de eer ste viool speelt en het laatste woord heeft? Oud-katholie ken moeten er niets van heb ben. "Wij kennen het colle giale kerkbestuur van de ge zamenlijke bisschoppen", vertelt priester in buitenge wone dienst B. N. Leverland uit Leiden. door Wim Schrijver 'Katholiek' is voor de wereldse leek synoniem aan 'rooms-katholiek'. Dat is dus een misvatting en dan hebben wij het nog niet eens over de protestanten die vinden dat deze aanduiding die net zoveel als 'oe cumenisch' betekent ten onrech te gereserveerd lijkt voor de katho lieken. Maar, om het simpel te hou den, naast de Rooms-Katholieke Kerk bestaan nog verscheidene kerkgenootschappen die expliciet 'katholiek' in hun vaandel voeren, of heel nadrukkelijk in de rijke tra ditie van de vroeg katholieke kerk willen staan. Leverland geeft er dan ook de voorkeur aan om te spreken over een 'katholieke familie'. De veel kleurige oosters-orthodoxe kerken (sinds een schisma in de vroege middeleeuwen los van Rome) en de wereldwijde Anglicaanse kerkge meenschap (na een conflict tussen" koning Hendrik VIII en het Vati- caan ontstaan) rekent hij daar ook toe. De Oud-Katholieke Kerk zelf meent rechtstreeks in lijn te staan met het werk van de apostelen en de oudste christelijke geloofsbelijde nissen. Vandaar ook de toevoeging 'oud'. "Dat kan doen denken aan muf of duf', beaamt Leverland. "Maar het is de aanduiding van het feit dat wij ons verbonden weten met de onge deelde christelijke kerk". Dat is er ook de reden van waarom de oud katholieken al voor de start van de Wereldraad van Kerken zich volop betrokken voelden bij de oecume ne, dat er volledige gemeenschap is met de Anglicanen en intieme con tacten zijn met de orthodoxen. In die zin voelt men zich katholieker dan de paus, onder wiens leiding Rome nauwelijks oecumenisch denkt. Unie van Utrecht Het eenkennige centralisme van Rome was er, begin achttiende eeuw, de oorzaak van dat de Oud- Katholieke Kerk ontstond. In ons land bestond bij een deel van de ge lovigen grote moeite met het hiërar chische optreden van de paus. Deze had van de lage landen stellig de in druk dat velen tot de beweging van het extreme 'Jansenisme' gerekend konden worden. Ook de aartsbis schop van Utrecht, Petrus Codde, die daarop door de paus uit zijn ambt werd ontzet. In 1723 koos het Utrechtse kapittel een nieuwe bis schop; Cornelis Steenhoven. Hiermee was dë breuk een feit. Volgens het bisdom was Steenho ven een rechtstreekse opvolger van de eerste aartsbisschop van Utrecht, Willibrord. Latere dogma's van Rome bevestigden bij de oud katholieken de indruk dat de RK Kerk de verkeerde weg was ingesla gen: de onfeilbaarheid van de paus (1870) of de onbevlekte ontvangenis van Maria (1854). Met oud-katholie ken elders in de wereld werden de Priester Leverland. bij het Witte Kerkje aan de Zoeterwoudse Singel in Leiden. "Wij zijn nooit een grote groep geweest". (foto Holvast) banden steeds nauwer aangehaald over; "Dat is nu een duidelijk ver- pen Conferentie". En terwijl Rome Dat is niet te vergelijken met de op- met als resultaat de Unie van schil met Rome, onze kerkstructuur regelmatig omstreden bisschopsbe- stelling van Rome". Utrecht in 1889, waar men een sa- is anders. Wij kennen niet het sys- noemingen doet (zoals onlangs in De relatie met de RK Kerk is mo menwerkingsverband aanging. teem dat één bisschop boven de an- Keulen en Oostenrijk), worden oud- menteel niet zo best. Dat is wel an- En dat feit wordt dit weekeinde deren staat. Het hoogste gezagsor- katholieke bisschoppen democra- ders geweest, weet Steenhoven. Zo feestelijk herdacht. Leverland daar- gaan is de Internationale Bisschop- tisch gekozen. "Ook 'leken' kiezen, is er ooit eens in Zurich een nota vastgesteld waarin de weg werd ge opend voor wederzijdse sacra mentsbediening bij onbereikbaar heid van de eigen priester. Maar sinds de komst van paus Johannes Paulus II, zo zeggen de oud-katho lieken, zit de vrieskou weer volop in de lucht. "Rome laat niets meer van zich horen. Bij ons wordt er nu ge zegd: nou motten zij zelf maar 'ns over de brug komen", aldus Steen hoven. Overigens vormen de oud-katho lieken nominaal maar een heel klein kerkje naast de geweldige wereld kerk die de RK Kerk is. Wereldwijd tellen de eersten niet meer dan een paar honderdduizend zielen, terwijl de kerk in ons land zo'n achtdui zend leden heeft, verdeeld over 27 parochies. "Een jeugdige kerk", ty peerde de huidige aartsbisschop, mgr. A. J. Glazemaker, onlangs. Er zijn volgens hem ruim voldoende priesters in opleiding. Deels is dat te danken aan het feit dat het celibaat niet meer verplicht is. Toch zijn priesters in buitenge wone dienst nodig. De parochie in Leiden moet pastoor R. Vroom bij voorbeeld delen met Den Haag. Le verland vervangt hem bij afwezig heid Vroom is nu op vakantie en mag dan alle taken verrichten die 'des pastoors' zijn. Overdag is hij als ambtenaar werkzaam in het ge meente-archief in Leiden. Hoe hij het vindt om met twee petten op te zitten? "Ik denk dat onze diaspora- groepen (weinig mensen verspreid over een groot gebied) deze functio narissen goed kunnen gebruiken. En ik doe het zelf met plezier". Afkalving Een goed voorbeeld van zo'n dia- spora-parochie is die van Gronin gen; de kerkleden komen uit de drie noordelijke provincies. In Leiden omvat de parochie niet meer dan dertig gezinnen, die afkomstig zijn uit een gebied van Voorhout tot Al phen a/d Rijn. De oud-katholieken komen samen in het Witte Kerkje aan de Zoeterwoudse Singel, dat onlangs op de monumentenlijst is geplaatst. De wandschilderingen in het kleine kerkje vormen een mooi voorbeeld van de kunstvormen die in de oud-katholieke kerken zijn te vinden. Het interieur van het Leidse kerk gebouw wordt volledig gestempeld door de schilderingen van de Art- Decokunstenaar Chris Lebeau, aan gebracht na de inwijding in 1926. De 'Zetelende Christus' en de uitbeel ding van Geloof, Hoop en Liefde vormen indrukwekkende kunst werken, hoewel Leverland uit erva ring weet; "Je moet er wel van hou den". In het kader van de jubileum viering is er overigens in het Catha- rijneconvent in Utrecht een ex- postie te zien (tot eind oktober) over de kunst in de oud-katholieke ker ken. Juist die fraaie kerkgebouwen vormen een punt van zorg voor de kleine Oud-Katholieke Kerk. De krachtsinspanning om alles goed te onderhouden is eigenlijk te groot. Ook deze kerk heeft namelijk te ma ken met afkalving. Volgens bis schop Glazemaker telden de oud katholieken een jaar of tien geleden nog zo'n twaalfduizend kerkleden. Leverland; "Het is niet zo dat de volgende generatie automatisch binnen de kerk blijft. Nu zitten er mensen in de kerk die dat willen. Dat is een heel verschil. We hebben ook mensen die van buienaf komen, zowel van de Romana als de Refor matie". Slechte tijden De kleinschaligheid van de paro chie is er ook de oorzaak van dat de oud-katholieken wel lid zijn van de Raad van Kerken in Leiden, maar 'niet zo'n grote inbreng' hebben. "Wij hebben er gewoonweg de man kracht niet voor om te zeggen: dat knappen wij wel even op". Lever land doet daar niet dramatisch over: "Wij zijn nooit een grote groep ge weest. We hebben ook wel meer slechte tijden gekend". Wel signa leert hij: "Je zult het met kleine groepen in de huidige samenleving moeilijk krijgen. Je kunt als het wa re verdwijnen in de massa". Maar, vervolgt hij, "wij moeten gewoon doorgaan met datgene waar we voor staan, namelijk het streven naar de christelijke kerk als geheel". Leverland wijst naar een foto van de schildering van Christus in het kerkje: "Met hoeveel mensen is de grote baas trouwens begon- CULEMBORG (GPD) - Het magazijn van SOS-Wereld handel in Culemborg is te klein geworden. Binnenkort wordt er een extra verdie ping bijgebouwd. Ook een nabijgelegen pand is inmid dels overgenomen. De zaken gaan inderdaad goed, beves tigt Ton Tukker, hoofd Afde ling verkoop en voorlich ting. door Robert van de Woestijne SOS-Wereldhandel importeert nu al dertig jaar tegen een 'eerlijke prijs' produkten uit de Derde Wereld die via Novib-catalogus, wereldwinkels en kerkelijke groepen aan het Ne derlandse publiek verkocht wor den. In die jaren groeide SOS van hulporganisatie uit tot een profes sionele alternatieve handelsorgani satie met ruim veertig medewer kers en een omzet van meer dan 11 miljoen. Die in 1988 bereikte omzet bete kende maar liefst een groei van 22 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Ton Tukker: "En over 1989 verwachten we ook weer een veel grotere omzet. Een gevolg van de enorme vraag naar 'zuivere kof fie' (koffie, waar kleine boeren en coöperaties in de Derde Wereld een betere prijs voor krijgen). Vorig jaar hebben we 370.000 kilo koffie ver kocht, nu zitten we al op 500.000 ki lo". Het feit dat de zuivere koffie (met Max Havelaar-keurmerk) ook in de supermarkt geïntroduceerd werd, heeft geen invloed gehad op de kof- fie-omzet van SOS-Wereldhandel. De handelsorganisatie richt zich na melijk vooral op de grootverbrui kers en wereldwinkels, en laat de consumentenmarkt links liggen. De SOS-koffie is met name in de over heidssfeer een groot succes. In 1987 ging de Tweede Kamer na een blin de smaaktest over op deze grootver- bruikerskoffie, die sindsdien be kend staat als 'Residentiekoffie'. Kwetsbaar Inmiddels zijn veel bedrijven en overheidsinstellingen eveneens Re sidentiekoffie gaan gebruiken. "Mei vorig jaar dronken 45 gemeenten deze koffie. Nu zijn dat er al 125. Bo vendien hebben we nog vier provin ciehuizen als klant. Dat is allemaal te danken aan een veel actievere re clamecampagne onzerzijds. Wij zoe ken potentiële klanten op en heb ben onze serviceverlening verbe terd", zo verklaart Tukker de explo sieve stijging. Hoewel SOS-Wereldhandel een kleine duizend kunstnijverheids- produkten en levensmiddelen als wijn, thee, suiker en specerijen uit Afrika, Zuidoost-Azië en Latijns- Amerika verkoopt, maakt koffie nog steeds de helft van de omzet uit. Daardoor is de organisatie kwets baar. "Dat merken we nu de koffie prijzen op de wereldmarkt aan het dalen zijn", aldus Tukker. Om die eenzijdigheid enigszins te doorbre ken lanceert SOS binnenkort een nieuwe campagne, waarin textiel producten uit de Derde Wereld cen traal staan: 'Stof tot nadenken'. "Een kwestie van strategie. Is je bedrijf te veel van één produkt af hankelijk, dan loopje het risico fail liet te gaan als het eens tegen zit. Bo vendien, we zijn nu vijftien jaar be zig met zuivere koffie. Dan is het ook wel eens leuk een ander pro dukt te kunnen promoten. Textiel is een fleurig produkt, dat iedereen koopt. We hopen dat 'Stof tot na denken' net zo'n ingeburgerd be grip wordt als 'zuivere koffie". De campagne krijgt een Europese di mensie en wordt in samenwerking met de European Fair Trade Associ ation (EFTA) ook in andere landen gevoerd onder noemers als 'Fabrics for thinking' en 'Stoff zum nach- denken". Akkoord In eerste instantie gaat SOS-We reldhandel huishoudtextiel (thee doeken, washandjes, handdoeken, enzovoort) uit Zuid-India promoten via de wereldwinkels, kerkelijke groeperingen en de Novib-catalo gus. Slaat het initiatief aan, dan wordt bekeken of er mogelijkheden zijn deze produkten in de reguliere handel te verkopen. Ook bestaan er plannen om straks iets te gaan doen met kleding uit de Derde Wereld. Dat is echter een stuk moeilijker omdat kleding zeer modegevoelig is. De campagne 'Stof tot nadenken' strekt zich over meerdere jaren uit en heeft tevens een politieke doel stelling. SOS-Wereldhandel wil pro beren een alternatief te formuleren voor het zogenaamde multivezelak- koord uit 1973. Dit akkoord belem mert de export van textielproduk- ten uit de Derde Wereld. Ton Tukker: "Het multivezelak- koord vloeide voort uit de angst dat producenten uit de Derde Wereld de westerse markt over zouden ne men. In principe zou het een tijde lijk akkoord zijn, maar het bestaat nog steeds. Concurrerende produk ten uit de Derde Wereld worden kei hard aangepakt. Vooral nieuwko mers op de markt komen nauwe lijks aan de bak. We hebben niet de illusie dat we dit akkoord zo maar even van tafel vegen, maar we wil len de onderhandelingen rond het akkoord zo kritisch mogelijk vol gen. Ook willen we het Nederlandse publiek hiervan bewust maken". SOS-Wereldhandel heeft de tijd mee, beseft ook Tukker. "Het pu bliek heeft een veel kritischer koop gedrag en dat is gunstig voor ons. Denk maar eens aan fosfaatvrije wasmiddelen, het Max Havelaar keurmerk en het door de kerken ge- Na vijftien jaar zuivere koffie', gaat SOS-Wereld handel nu aan dacht schenken aan textiel. "Een kwestie van strategie". (foto GPD) starte conciliair proces voor vrede, gerechtigheid en behoud van de schepping". De organisatie is zelf ook profes sioneler geworden. "Marketing is bij ons geen vies woord meer. Het is toch niet slecht om te onderzoeken welke produkten je potentiële klan ten willen hebben0 Wij proberen commercie en idealisme met elkaar te combineren. Al zijn er natuurlijk wel grenzen. Zo zul je bij ons nooit een uitverkoop en een prijzenfesti val aantreffen". Uitgangspunt van SOS-Wereld handel blijft de leus 'De Derde We reld verdient beter als het aan ons ligt'. Tukker: "De problemen van de Derde Wereld hebben een politiek- economische oorzaak. Wij doen niet aan symptoombestrijding, maar proberen de wortels van het pro bleem aan te pakken. Daarom ge ven wij geen geld, maar bieden pro ducenten in de Derde Wereld een goede prijs". LEIDEN- Herv. Gem. Hoogl. kerk 10ds. Alblas, 11.45 oec. studentendienst, 7 evensong; Ma- rekerk 10 ds. Boogert Voorburg, 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Schouten; Oecumenische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor Van Well; Bethlehemkerk (Driflstr.) 10 drs. V.d. Wel; Be- vrijdingsk. (Montgomerystr.) 10ds. Dronkers, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 ds. Koolstra. Aced. Ziekenhuis 9 rk dienst, 10.15 kand. Drost Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Gesink Noordwijk. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Suri- namestr.) 10.30 hr. Terpstra dovendienst; Ou de Vest zie Hoogl. Kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaarden huis Groenhoven 10 hr. V. Leeuwen; Meren wijk zie herv. gemeente. Geref. K. Vnjg. (He- rengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog Apel doorn Geref. Gem (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. V 't Hof. Doopsgez.-Re- monstr Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 da. Vos. Baptistengemeente (aula 'Nieuwer- oord', Rijnsburgerweg 124) 10 hr, Quispel. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 ev, V Groningen. Evangehecentrum- Pinksterbew (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 ev. Oostra. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk <H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoe ting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelij ke Wetenschap (Stee,nsch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr v.d Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw- singel) 10 Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo 10.30. Herensingel zat. 7. zo. 9 30 en 11. Rijndijk (Stevenshof) zat. 7. zo. 9.30; Steen- schuur zat. 7, zo. 8 30, 10, 11 30. 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl- .straat zat. 7. zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie i. Gem. 9.30 ds. Bergsma Lek- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. V. Driel ha, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 ds. V. Wijngaarden, 6.30 ds. De Boer Hoofddorp. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Jonkman, 6.30 ds. Omme- ring; Kruiskerk 9.30 ds. 't Hooft; Opstandings- kerk 9.30 ds. Ommering, 6.30 ds. 't Hooft; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Baane, 10.30 mw. Rijken, 6.30 ds Nieu wenhuis open deurd.; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Bogers; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 prof. Graafland Gouda, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar- .kerk 9.30 ds. Keijser Utrecht, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. V. Wijngaar den. Geref. K. Vrijg (school 8ospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5. Ned. Geref. Kerk (school Willem- str.) 9.30 ds. Janssens, 4 ds. De Lange. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30, 4 ds. V Zonneveld. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Kaekkoek, 6.30 ds. Tamboer, Bapt.gem Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. hr. V.d. Bosch, 6.30 hr. V. Gemeren. Volle-evang gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) hr. V. Putten. Pinkstergem, 'Het Licht' (Morgenstersch. Bril- jantstr. 1) 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (qeb. 'Bethel', hoek Emmalaan) geen opgave. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 5 ds. V. Beek oec. dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. V.d. Hoef, 6.30 ds. V.d. Scheur. Geref. Kerk 9.30 ds. Zoutman, 6.30 ds. Korenhoff Heemstede ontm. dienst. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 5.30. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. V. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk dr. Haits- ma, 6.30 ds. Jansen; De Stek 9.30 ds De Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. V. 't Hoff, 6.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Oos- ting ha. Geref. Gem. 9.30 en 6. woe. 27 sept, ds. v. Stuyvenberg. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) geen opgave. gedijk. Geref. Kerk 10 ds. Huisman. 5 ds. Cziri Rijnsburg. Rk Kerk. dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 11Rijndijk zo. 9.30. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Verbeek, 7 ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Hogenbrik Sassenheim, 7 ds. Rothfusz interk. evangeli- HOOGMADE: Herv. Gem. 10. Rk Kerk z KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 prof. V.d Beek Valkenburg,, 6 ds. Kattenberg, Ontm kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. De Graaf Herv. Gem. 'De Rank' (P Groen-col- lege) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 da. Westera. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds. V.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. Verbeek Hillegom, 5 ds. V. Breevoort. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Brands. 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. V.d. Ent. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. V.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5, woe. 27 sept. ds. Honkoop. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 hr. Walbers Franeker. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 7 ds. V.d. Grijp Voorburg gez. jeugdd. Geref. Kerk 10 ds. V.d. Lugt, 7 zie herv. kerk. LEIDERDORP: Hen/. Gem en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Doesburg; Schep- pmgsk. 9 en 10.30ds. Stegeman. Leythenrode 10. Elis.-ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Ge ref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Bapt.gem. (wijk- geb. Zijlkw.) 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30 LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 zie geref. kerk, 7 ds. V.d. Kooi gez. dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Schilt gez. gezinsdienst, 7 zie hen/, kerk. Rk LISSE Hen/. Gem. Dorpskerk 10 hr. Bakker Katwijk. 3 ds. De Gelder en ds. Verdijk bev. en intrede ds. Verdijk; Pauluskerk 10 ds. De Gel der. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk. Geref K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9 30 en 4.20 ds. Arnold. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. V Dijken. Geref. Gem. 10 en 4, Evangeliegemeente (Heereweg 52a) berg. Endegeest 10ds. Friederich. Volle-evan- geliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk 9.45 hr. Brands. Rk Kerk Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.15; Engelbew. ref. Kerk 9.30 ds. Delhaas Zwammerd Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. V. Zonneveld Driebergen. Remonstr. Gem. 10 hr. Pennings. i. Chr. Geref. K. 9.30, 2 ds. Boiten Schie NIEUW-VENNEP- Herv Gem. 9.30 dr. Snij ders Apeldoorn, 7 ds. Oauck Berkel. Geref. Kerk 9.30 hr. Brouwer Katwijk. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. V.d. Velden Woerden. 7 ds. Van Campen Woerden. Rk Kerk zat. 7, zon. 9 en 10.30 gezinsviering. NOORDWIJK: Herv Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. V.d. Lee, 7 ds. Ruiten burg; Hoofdstr. (Zee) 5 ds Kuiper. De Rank (Golfbaan) 10 ds. V.d Bergh. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vin- kenl. (Binnen) zie grote kerk. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. Steenbergen Rijswijk. nuelkerk 9 en 10 30 ds Cziria. 5 ds. Snel; Ma- ranathakerk 9.30 ds. Snel. 5 ds. Terpstra. Ge ref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Ge ref. K. 9.30 en 5 ds. V. Sorge. Evang. Christen- gem. (aula mavo) 10 ev. V. Duin Noordwijk. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Vol- lebregt, 7 Rob Favier gez. jeugdd. Geref. Kerk 9 30 ds. V.d. Haagen Leidschendam, 7 zie herv. kerk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Hogen- Bond (Jul.laan 17) geen dienst. i 11 TER AAR Herv Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam ha. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6 30 ds. Bui- kema Zwammerdam. Rk Kerk Aardam zat 7, zo 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en BENTHUIZEN- Herv Gem. 9.30 ./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Sch\ zerstr.-Bernhardstr.) 10. Geref. Gem. 9.30 I. 7, zo. 9 en 10.30. 6. Geref- KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindeweij ha, 6 ds. Sjollema, O. Kerk OUD-ADE Rk Kerk za Ten Voorde ha, 6 ds. V.d. Berg; Ich- BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. V.d. Scheur. 6.30 ds. V.d Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. Terlouw. 6.30 ds. V.d. Veer Gouda; thusk. 10 ds. Christ ha. 6 ds. Volk ha; Pnielk. 9.30 ds. V.d. Bergh ha, 6 ds. Boogaard ha; Ma- ranathakerk (Rijnsoever) 1010 ds. boogaard 6.30 ds. Wolthuis Heemstede. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. V.d. Meij jeugdd., De Zilk geen dienst. Rk Kerk Vic- tork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat, 7, zo. 10,30. OEGSTGEEST' Herv. Gem. Groene of Will- kerk 10 ds. Kooman, Pauluskerk 10 prof. V.d. Beek; Gemeentecentrum (Lijtw 7 da. Postma Den Haag Geref. Kerk 10 ds. Plomp en da. Straus. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 en 4.30 ds. V. Dijk Hardenberg. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 7 ds, Schaap; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart oec. vredesdienst Herv. evang. op geref grondslag (kerkgeb 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9 30 ds. Groenendijk Sommelsdijk, 4.30 ds. V. Koorten. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos', Leidschendam) 10 ds. Verheule ha. Geref. Kerk 10 ds. Ledegang. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Verka- (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst Aulabasisge- meenschap 10 zie De Ontmoeting. WADDINXVEEN: Herv Gem. Brugk. 9.30 drs. De Koeijer Wilnis, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Kunz, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 drs. Geuze Noorden, 5 ds. Goossen; Re- hoboth-school 9.30 ds. Goossen; Imm.kerk 9 30 en 7 ds. V. Houwelmgen. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 en 5 ds. Bongers; Ontm,kerk 9.30 en 5 ds. Koekkoek Rotterdam Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2 30. Chr Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. V.d. Want Oud-Geref. Gem (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Remon str Gem. 10 da. Thieme Boskoop. WASSENAAR: Hen/. Gem, Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. V. Duin, 7 muziekd.; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. Visser; Mes- siask. 10 ds Janse de Jonge; Dorpscentrum 9 30 ds V. Dis. Geref Kerk Zijllaan 10 dr. Vlijm Voorschoten, 7 ds Hanenburg Voorschoten. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE. Herv. Gem. 6.30 ds. V. 't Hof gez dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders. 6.30 zie hen/, kerk. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds De Haan. 7 zie geref. kerk. Geref Kerk 9 30 hr. Schreuder. 7 ds. De Haan gez. dienst. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 da. Buijs. Rk Kerk St. Jan zat 7.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zon. 10 pater Buil en ds. Wolthaus oec. viering ha. Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 9.30 en Gerei. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6 30 Reus Ter Aar. Remonstr. Gem. 10 ds. Knop- pe4rs Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9