Giro 1111222 Economisch 'wonder' brengt Taiwan welvaart Hervormingen revolutie voor onze economie' ONZE VERJAARDAG IS EIGENLIJK EEN RAMP. 'Mannen geven steeds meer de toon aan in verpleging' 'Overheid tweederangs werkgever' PTT Telecom krijgt van Brits bedrijf concurrentie Oproep boycot blanke winkels in Zuidafrika Boeren en milieu kind van de rekening ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Historisch debat in Sovjet-parlement MOSKOU (RTR) - Het parlement van de Sovjetunie staat maandag voor de beoordeling van een aantal economische hervormingsvoorstellen. "Deze wetten betekenen een ware revolutie voor de heleRussische economie en het hele Rus sische systeem", zo verklaarde Aleksej Jablokov, een van de 542 afgevaardigden. UTRECHT (ANP) - Loek Poell. de nieuwe voorzitter van de CNV-amb- tenarenbonden, vindt dat de over heid wordt gezien als een werkge ver voor tweederangs figuren, bij wie men wegloopt of niet wil wer ken. Poell zei dit gisteren in Utrecht, waar hij de voorzittersha mer overnam van Ton de Jong, die met vut gaat en bij zijn afscheid is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Poell vindt dat de kwaliteit van de samenleving is aangetast door het jarenlang op achterstand zetten van de werknemers bij de overheid en in de zorgsector. Nieuwe voorzitter CNV-ambtenaren sluit harde acties niet uit Zijn organisatie, de CFO, vindt dat nu het beter gaat ook zij mogen delen in de welvaart, na twee kabinetten Lubbers via een 'eenzij dig opgelegde coöperatieve opstel ling' te hebben meegewerkt aan economisch herstel. tast. door salarisachterstelling en toenemende werkdruk, en dit ge brek aan vertrouwen straalt uit naar de gehele samenleving. De burger verliest hierdoor zijn vertrouwen in overheid, zieken- en bejaardenzorg en dat is een aantasting van de kwa liteit van de samenleving, zo zei hij. Poell trok de lijn door naar de on rust begin dit jaar en de afgelopen tijd in de gezondheidszorg, waar krachtig verzet plaatsvond tegen verdere achterstelling. Geen enkel kabinet, van welke samenstelling dan ook. kan zich de voortdurende verwaarlozing van de overheids- werknemers en hun achterstelling bij het bedrijfsleven veroorloven, zo waarschuwde hij. De hervormers zullen echter de conservatieven tegenover zich vin den. Die vrezen een knieval voor het kapitalisme in de Sovjetunie. Op de agenda voor maandag staan zaken als landhervormingen, eigendoms- DEN HAAG (GPD) - Het vrijgeven van de Nederlandse markt voor te- lefoonapparatuur heeft een nogal pikant gevolg voor PTT Telecom municatie. Uitgerekend British Te lecom, vroeger net als de Neder landse PTT een staatsmonopolist op telefoniegebied, heeft zich ge meld als een van de grote renten. Het Britse bedrijf, al vijfjaar gele den geprivatiseerd, gaat in ons land zowel bedrijfstelefooncentrales (ge schikt voor 440 aansluitingen) ver kopen als eer telefoontoestel, dat qua functies lijkt op PTT's populai re Twintoon, maar twee tientjes goedkoper wordt. Gelijktijdig met British Telecom komt ook het Ca nadese bedrijf Mitel (waarin BT een meerderheidsbelang heeft) met twee types bedrijfscentrales naar de Nederlandse markt. Het plan van British Telecom om in de Nederlandse markt te penetre ren, werd in Den Haag aangekon digd. Een van de topmensen van BT, P.Berrie, zegt dat het bedrijf juist Nederland heeft gekozen om drie redenen: de exportgerichtheid van het land en de daaruit voort vloeiende behoefte aan (tele-)com- municatie; de aanwezigheid van nogal wat multinationals in Neder land en "de grote koopkracht van de Nederlandse samenleving. Volgens drs. L.B. Vreeken, alge meen directeur van Repko Commu nications uit Vianen (het bedrijf dat door BT is uitgezocht als vertegen woordiger) is er in ontland sprake van een omvangrijke vervangings- markt voor bedrijfstelefooncentra les. Hij schat de omvang tussen de 300 en 400 miljoen gulden per jaar. Veel bedrijven, denkt Vreeken, hebben de vervanging van hun cen trale nog even uitgesteld in afwach ting van nieuwe aanbieders, nu de verkoop van apparatuur sinds 1 ja nuari geen PTT-monopolie meer is. Dat sommige aanbieders zich niet eerder hebben kunnen melden is een gevolg van de tijdrovende pro cedure rond de typegoedkeuringen, waarop verleden jaar zoveel kritiek was. "Het concurrentiegevecht gaat nu echt beginnen", aldus'Vreeken. Werktijdverkorting Minister De Koning (sociale zaken) heeft de Sociaal Economische Raad advies gevraagd over een wettelijke regeling voor werktijdverkorting. Thans is dat geregeld in het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen 1945. De nieuwe regeling moet zoveel mogelijk aansluiten op de bestaan de praktijk. Tijdelijke werktijdver korting die gepaard gaat met verla ging van het loon moet verboden blijven, zo meent de bewindsman. Oproerkrachten Werknemers met een oproepcon- tract moeten aanspraak kunnen maken op betaling van minimaal twintig uur loon per maand, ook als zij minder hebben gewerkt. Het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid heeft dit plan gisteren advies gevraagd aan de Sociaal Eco nomische Raad. Demissionair mi nister De Koning wil dit beoogde recht vastleggen in een wet. FNV De FNV wil door middel van een grootscheepse campagne het aantal vrouwelijke leden in de jaren ne gentig op z'n minst verdubbelen. Thans bestaat 20 procent van de bij na een miljoen leden uit vrouwen. Olieprijs De OPEC (Organisatie van Olie-ex porterende landen) wil de olieprijs op lange termijn alleen corrigeren voor de inflatie. Reel gezien moet de prijs tot de eeuwwisseling op onge veer achttien dollar per' vat blijven. Een en ander blijkt uit een concept rapport van het comité voor de lan ge termijn-strategie van de OPEC, dat vandaag onder meer in Genève zal worden voorgelegd aan de OPEC-ministers. rechten, belastingen en ecoriomi- sche autonomie voor lagere overhe den. Ook staat de begroting voor 1990 op het programma, die voor stellen bevat voor de verkoop van verliesmakende ondernemingen aan coöperaties en de uitgifte van obligaties. De staatsobligaties zouden wor den uitgegeven tegen een vaste ren te van vijf procent. In 1993 zijn de ef fecten inwisselbaar voor schaarse consumptiegoederen. Het tekort op de begroting zou eind volgend jaar moeten zijn verminderd tot hon derd miljard roebel (tegen de offi ciële koers 310 miljoen gulden). Het tekort bedraagt nu 150 miljard roe bel. Overdracht Jaboklov is ook voorstander van de overdracht van bevoegdheden naar lokale overheden. "Wij moeten ons bevrijden van de ministeriële mo nopolies die nog veel erger zijn dan enig westers monopolie omdat zij buiten alle regels staan", aldus de afgevaardigde. De centrale besluit vorming komt ook aan de orde bij - de landrechten. Het voorstel is het mogelijk te maken land voor een lange termijn te pachten. De zitting van maandag is de eer ste waarin de tandem Boris Jeltsin- Andrej Sacharov optreedt. Zij heb ben een groep van naar eigen zeg gen negentig parlementariërs om zich iieen gevormd die allen voor stander zijn van snellere hervor mingen. De beweging is eind juli opgericht en noemt zich de "Inter regionale Groep". AMSTERDAM (ANP) - Martin Schroder, president-directeur van de hichtvaartmaatschappij van de Boeing 767, die gisteren op Schiphol in gebruik werd genomen. Het nieuwe toestel, giers. Martinair ging gisteren als eerste passagier aan boord tweemotorig staalvliegtuig, biedt plaats aan 273 passa- (foto ANP) Ton de Jong, wiens in 1982 begon nen voorzitterschap in het teken stond van de bezuinigingsdrang van de kabinetten-Lubbers, zei in zijn afscheidsrede dat de CFO wei nig anders rest dan actievoeren als er niets verandert. Wat Loek Poell betreft is er geen enkele blokkade om die weg op te gaan. al schat hij de kans op stakin gen bij een coalitie waaraan de soci alisten meedoen kleiner. Staken ligt traditioneel zeer moeilijk in CNV- kring. Maar het personeel in de col lectieve sector is het beu tien jaar als sluitpost te hebben gediend. Die rekening ligt er nu. zo waarschuwde scheidend voorzitter De Jong poli tiek Den Haag. JOHANNESBURG (AP) - Om te protesteren tegen een nieuwe vak- bondswet hebben militante zwarte vakbonden gisteren hun anderhalf miljoen leden opgeroepen om blan ke winkels te boycotten en te weige ren nog langer overuren te maken. Zij willen de werkgevers dwingen om de wet te verwerpen. Het Congress of South African Trade Unions (COSATU) en de Na tional Congress of Trade Unions hebben aangekondigd dat de wei gering om overuren te maken de productie met 20 procent zou kun nen verminderen. Daardoor wor den de werkgevers gedwongen om duizenden zwarte werknemers ex tra in dienst te nemen. Het protest zal vier weken duren. De bonden protesteren tegen de Labour Relations Amandment Act, die vorig jaar ondanks protesten van de zwarte vakbonden door de regering is aangenomen. Een deel van de beperkende maatregelen is na protesten weliswaar uit de wet geschrapt, maar de bonden zijn nog steeds ontevreden ^net de huidige wetstekst. De wet bepaalt dat soli- dariteitsstakingen verboden zijn, dat de mogelijkheid meer malen te gen een bedrijf te staken ingeperkt wordt en dat de bonden voor som mige verliezen door stakingen ver antwoordelijk kunnen worden ge houden. ADVERTENTIE Dat een stichting als Mensen in Nood al 75 jaar bestaat, is niet iets om uitgebreid te vieren. Maar als u toch een gebaar wilt maken, steun ons dan financieel. Zodat we vluchtelingen in Mozambique en a'ndere slachtoffers van grote en kleine rampen kunnen blijven hel m |B§ Jf ^==s n pen te overleven en 'n eigen bestaan op te bouwen. In dat opzicht is uw bijdrage dus een aardig verjaarscadeau. )I*A Den Hosch Tclctix AMERSFOORT (ANP) - Leidingge vende functies in de verpleging worden steeds vaker door mannen vervuld. Van de tweehonderddui zend mensen die in de verpleging werken is 80 procent vrouw en 20 procent man. In de leidinggevende functies liggen de percentages pre cies omgekeerd. Joke Storm, directeur van de Ne derlandse Maatschappij voor Ver pleegkunde, noemde deze cijfers vandaag in Amersfoort op een con gres van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond over "Vrouwen op weg naar een gezonde samenle ving". Ze constateerde ook dat verpleeg kundigen steeds meer verdwijnen uit het topmanagement van de in stellingen. Er wordt gekozen voor directeuren patiëntenzorg met een medische achtergrond, terwijl ver pleegkundig directeuren worden gedegradeerd tot hoofd verple gingsdienst. Storm sprak er haar vrees over uit dat dit op den duur negatieve gevol gen zal hebben doordat het accent teveel komt te liggen op medicalise- ring en technologie. Zeker als er vanwege de bezuinigingen keuzen moeten worden gemaakt. De ge zondheidszorg kan gezonder en goedkoper, zei Storm, door meer aandacht te besteden aan preventie en zorgverlening. Ze noemde een herwaardering nodig waarbij het medisch-tech- nisch handelen en medisch onder zoek minder belangrijk worden en aandacht en begeleiding een grote re rol kriigen toebedeeld. Ze zei dat in het komend regeer akkoord een passage moet worden opgenomen over een onderzoek naar de positie van verpleegkundi gen en verzorgenden. Op grond daarvan kan worden vastgesteld welke maatregelen nodig zijn om de werklast van de verpleegkundigen te verminderen en hun positie op de arbeidsmarkt te verbeteren. De werklast van de verpleegkun digen is volgens Storm onaanvaard baar groot geworden doordat de ge volgen van de bezuinigingen in de gezondheidszorg voor een belang rijk deel bij hen terecht zijn geko- Ze bepleitte ook positieve discri minatie van vrouwen om een nor male afspiegeling van de beroeps groep terug te krijgen in de leiding gevende functies: 20 procent man nen en 80 procent vrouwen dus. TACHIA Wie denkt dat Taiwan nog steeds leeft van het goedkope Hema-textiel en de produktie van plastic speelgoed, staat in de fa briek van de grootste fietsenexpor- teur ter wereld 'Giant' met zijn ogen te knipperen. Daar rolt iedere vijf tien seconden een moderne race fiets van de lopende band: 1,4 mil joen per jaar. door Jan van Vegchel Het vlijtige handwerk van de laag betaalde Taiwanezen, dat 25 jaar ge leden veel Nederlandse arbeiders brodeloos maakte, is verleden tijd. De automatisering heeft ook toege slagen in de fietsenfabriek in Ta- chia. een dorp ten zuiden van de hoofdstad Taipeh. Robots spannen spaken. Computer-bestuurde 'verf- machines' zorgen voor de juiste fel le kleur op het frame. De 1200 arbei ders rest slechts de assemblage, het inpakken en het banden leggen; binnen 20 seconden, inclusief op pompen. Taiwan is net als Singapore, Zuid- korea en Hongkong een van Azië's zogenaamde 'tijgers': jonge geïn dustrialiseerde landen die dank zij een op de export gerichte nijver heid, lage lonen en hard werkende arbeiders in een recordtempo uit groeiden tot economische kracht patsers. Gewerkt wordt er nog steeds. Van atv heeft nog geen Tai wanees gehoord. Ook op zaterdag is het aanpakken geblazen. Wie het bedrijf lang genoeg trouw heeft ge diend, krijgt per jaar welgeteld vijf snipperdagen. Maar ook in de Oost zitten de on dernemers niet meer voor een dub beltje op de eerste rang. De toegeno men welvaart stelde meer jongeren Elke 15 den rolt er in de ze fabriek in Taiwan een fiets van de lo pende band. (foto GPD) in staat naar school te gaan. In 1952 maakte 11 procent van de bevolking het voortgezet onderwijs af; 25 jaar later was dat 43 procent. Daardoor heerst er nu een tekort aan onge schoolde arbeiders. Vanwege dat gebrek en dank zij de ontwakende vakbonden steeg in Taiwan het ar beidsloon vorig jaar met 18 procent. Hoewel de Taiwanese industrie nog steeds lonen betaalt waar wei nig Nederlandse arbeiders van dro men en vooral goedkope jongeren en vrouwen de werkvloer bevolken, legt het voormalige Formosa het in de arbeidsintensieve produktie af tegen de nieuwe lage-lonenlanden; Thailand, Indonesië, Malaysia en vooral de Chinese Volksrepubliek. Het werd slachtoffer van zijn eigen Kwaliteit Die hogere lonen dwongen Taiwan tot een economische metamorfose. Ze schakelde over op de fabricage van duurdere, hoogwaardige pro- dukten. De snel oprukkende infor matie-industrie kwam in 1986 als eerste ter wereld met een nieuwe 32- bitscomputer. IBM en de andere grote namen hadden het nakijken. De schoenensector is van goedkoop massa-schoeisel overgestapt op de 'haute-couture', voor on-Taiwanese prijzen. Naast de ontwikkeling van nieu we produkten besteedt het land ook meer aandacht aan kwaliteit. "Wat dat betreft hebben we niet zo'n goe de naam", erkent Giant-directeur Lo, "vanwege de voorheen zo kort zichtige Taiwanese zakenlieden". Die handelaren veroverden de in ternationale markt met koopwaar voor afbraakprijzen, van overeen komstige degelijkheid. Taiwanese ondernemers hebben echter ont dekt dat ook kwaliteit verkoopt en voor een hogere prijs. De meeste zelfverzekerde bedrijven produce ren tegenwoordig onder een eigen merknaam, in plaats van alleen het traditionele 'Made in Taiwan', dat weinig vertrouwen meer uitstraalt. Die overgang van de fabricage goedkope nep naar dure kwali teitsartikelen en hi-tech, zoals com puters, betekent een grote sprong voorwaarts voor 'het kapitalistische China'. Aan de overkant van de Straat van Taiwan kijkt Deng Xiao ping jaloers toe. Vier decennia na dat wijlen president Chiang Kai- shek naar Taiwan vluchtte om uit handen te blijven van aartsrivaal Mao Zedong, hebben de 20 miljoen inwoners er meer te verteren dan de meeste van hun regiogenoten. Het veertig jaar geleden nog sterk achtergebleven, agrarische Taiwan gloeide uit tot een rijke, westers ogende buitenplaats in het Oosten. In de hoofdstad overschaduwt de nieuwe hoogbouw de vele oude Chinese tempels waar de gelovigen dagelijks hun Goden eren met of fers, gebeden en vooral veel wie rook. De traditionele riksja's zijn verdrongen door dikke Volvo's. Jongeren vullen de straten op hun Vespa's. De disco's in Taipeh zitten bomvol. Slachtoffers Het economische 'wonder' maakt echter ook slachtoffers. Natuurbe houd is een nieuwtje in Taiwan. Ja renlang gingen vervuilende fabrie ken ongestoord hun gang. Van planning was weinig sprake, laat staan milieubescherming. Omdat de Taiwanese fabrieken talrijk en vaak klein zijn, valt de lozing van af valstoffen ook nu nog nauwelijks te controleren. Waar milieugroepen al wel een vervuiler de voet dwars kunnen zetten, dreigen die fabrie ken naar elders te verhuizen, met al le economische gevolgen vandien. Ook op economisch vlak verloopt Taiwans enorme groei niet zonder kleerscheuren. Het land heeft een enorm handelsoverschot met zijn belangrijkste handelspartner, de Verenigde Staten. Vorig jaar koch ten Amerikanen voor 22 miljard gulden meer van Taiwan dan ze ver kochten. In 1987 bedroeg Taipeh's batig saldo zelfs 34 miljard. Onder druk van de Amerikaanse zakenwe reld draaide Washington daarom Taiwan flink de duimschroeven aan. De VS bedongen een vrijere in voer van Amerikaanse goederen, vooral landbouwprodukten. Taiwans boeren, die toch al min der hebben kunnen profiteren van economische opbloei, vinden die Amerikaanse export valse concur rentie. De VS-landbouwers produ ceren veel efficiënter, en dus goed koper. "De Amerikanen dumpen hun fruit, pluimvee, tarwe en mals op de Taiwanese markt", zegt boe renleider Tai Chen-Yao woedend. "Met hun belachelijk lage prijzen maken ze ons kapot". Tai verbouwt zelf tomaten, pruimen en suikerriet op zijn slechts één hectare groot be drijf. Zoals veel van zijn collega's kan hij het hoofd nauwelijks boven water houden. Volgens hem zitten de meeste boeren diep in de schuld. Jaarlijks houden 20.000 landbou wers het verder voor gezien. Het steekt Tai dat de boeren moe ten opdraaien voor het juist door niet-agrarische produkten, zoals elektronica, opgebouwde handels overschotten. Maar het diplomatiek toch al als leproos behandelde Tai wan hecht meer waarde aan vrede met haar belangrijkste afnemer, dan de economische gezondheid van haar boeren. De protesterende landbouwers vinden geen gehoor. Voor hen heeft Taiwans economi sche 'wonder' dan ook een bittere nasmaak.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7