Vredesplan Libanon aangenomen MOTBBart Vietnam zet punt achter kostbaar Cambodja-avontuur Sovjetunie nodigt Peres uit DDR verbiedt oppositiebeweging, 'Nieuw forum' stapt naar rechter Azerbaidjzan hongert Armenië gestaag uit Bij aanslag IRA op kazerne 11 doden Oostduitse 'Trabbi' even een rage bij Westduitsers Vaarwel rimpels ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Aoun akkoord met plan Arabische Liga BAYRUT (Rtr/AFP/DPA) Generaal Aoun. de bevelheb ber van de christelijke troepen in Libanon, heeft gisteren het vredesplan van de Arabische Liga aanvaard om, zoals hij verklaarde 'vrede een kans te geven'. Hij zei voor de tele visie dat zijn besluit viel na de toezegging dat alle buiten landse troepen, inclusief de 33.000 Syriërs, uit Libanon wor den teruggetrokken. BONN Politiek West-Duitsland betreurt het zeer dat de Oostduitse communistische partij de hervor mingsbeweging 'Nieuw Forum' niet wil toelaten. De woordvoerder van kanselier Kohl zei dat deze stap een nieuwe klap is voor Oostduit sers die het geloof in hervormingen nog niet helemaal hebben opgege door Hans Hoogendijk Verder meent Bonn dat de DDR nog meer alleen zal komen te staan binnen het Oostblok. Ook de soci aal-democratische SPD sprak van re tegenslag voor de DDR. rum' hebben aangekondigd het er niet bij te laten zitten. Woordvoer der Henrich, vroeger actief in de communistische SED. zei niet te zijn verrast door het verbod. Hij toonde zich wel zeer getroffen door het feit dat het Oostduitse ministe rie van binnenlandse zaken de groe pering in strijd met de grondwet baar gemaakt. Zij beschuldigen de terie dat kan bepalen, maar de rech ter. Nieuw Forum zal dan ook bij de Oostduitse justitie proberen haar gelijk te halen. Intussen hebben bekende Oost duitse popgroepen en kunstenaars hun solidariteit met de groep ken ning gezet onder het opnch- tingsprotocol. Onder hen zijn zeer veel leden van de communistische partij. De Oost duitse schrijversbond nam met 200 tegen twaalf stemmen een resolutie ziet voor veranderingen. In Karl- Marx-Stadt zei hij onder meer dat de DDR het slachtoffer is van een ongeremde beledigings- en hetze campagne. "Het imperialisme ziet blijkbaar nu de kans schoon voor een revanche op alle fronten. Juist daarom moet", volgens Dohlus, "de koers van de SED. die het welzijn van de mensen dient, worden voort gezet". Uit Oost-Bprlijn werd verder nog meegedeeld dat de 77-jarige staats- en partijleider Erich Honecker maandag zijn werkzaamheden zal hervatten. Honecker was enkele het onaanvaardbaar maanden wegens ziekte uitgescha- De initiatiefnemers acht en beschuldigt van staatsvijan- dige activiteiten. "Daar staat maxi maal twaalf jaar op", zei Henrich, die eraan toevoegde dat niet het in 'Nieuw Fo- communistische hand zijnde minis- partijleiding van 'onaanvaardbare onwetendheid' over de werkelijke situatie in het land". Volgens 'Nieuw Forum' hebben nu meer dan 3000 mensen hun handteke- wordt genoemd dat het regime het buitenland de schuld geeft van de problemen, terwijl de oorzaken in eigen land liggen. Het Politbureaulid Dohlus maak te vrijdag nog eens duidelijk dat de partijtop geen enkele aanleiding keld. Of hij weer helemaal hersteld is, werd niet gemeld. Waarnemers gaan ervan uit dat de melding hoofdzakelijk dient om aan te geven dat de communistische leider de touwtjes nog steeds in handen heeft. De speciale gezant van de Arabi sche Liga Ibrahimi had daarvoor een uur met Aoun gesproken in een bunker onder de ruines van het pre sidentieel paleis in Oost-Bayrut. "Godzijdank is alles goed gegaan", verzuchtte Ibrahimi na afloop van het onderhoud met Aoun, „alle ont heemde Libanezen kunnen nu naar zen kunnen hun huizen en hun be drijven weer opbouwen". Ibrahimi werd door de Arabische Liga naar Libanon gestuurd om te zoeken naar een oplossing voor de zich al veertien jaar voortslepende burgeroorlog. Hij kwam het afgelo pen weekeinde met een nieuw vre desplan naar Libanon. Syrië, dat met 33.000 soldaten de islamitische milities steunt die de christelijke troepen bevechten, liet eerder al Hoofdpunten uit het plan van de Arabische Liga zijn een onmiddel lijk staakt-het-vuren, de instelling vcan een veiligheidscommissie on der leiding van Ibrahimi, stopzet ting van de bewapening van de strij dende partijen, heropening van het vliegveld van Bayrut, opheffing van de zeeblokkades van Syrië rond de christelijke enclaves en politieke hervormingen. Ibrahim zei dat hij zo snel moge lijk een veiligheidscommissie wil vormen die kan toezien op de uit voering van het plan. Hij hoopte dat die commissie zaterdag al voor het eerst bij elkaar komt. Na de bekendmaking van Aoun schoten de troepen in het door Syrië beheerste West-Bayrut uit vreugde in de lucht. Overal in de stad liepen de mensen de straat op om uiting te geven aan hun blijdschap. De VS lieten weten tevreden te zijn over het feit dat nu ook de chris telijke militieleider het Arabische vredesplan had MOSKOU (Rtr) De leiders van kade", aldus de Pravda, "dit is nog Armenië hebben het parlement van nooit eerder voorgekomen in de ge- de Sovjetunie in Moskou opgeroe- schiedenis van ons land". pen zo snel mogelijk stóppen te ne men tegen de al maanden durende economische boycot van de Kau- kasische republiek, aldus gisteren het Russische partijblad Pravda. Het partijblad meldt niet wie de blokkade' heeft ingesteld, Armenië is geheel afhankelijk van de transportverbindingen met Azerbajdzjan wat de voorziening betreft van bijna alle denkbare goe deren. De belangrijkste spoorlijn begint in de Azerbajdzjaanse hoofd stad Bakoe en ook alle wegen i het artikel blijkt duideli jk dat Azer- Armenië komen door de naburige bajdzjaanse arbeiders de organisa- republiek. Afgelopen week meld- Overzicht van de ravage die de IRA-bom in Deal teweegbracht. Succes Bolivia in strijd tegen drugs LA PAZ (IPS) In het oosten van Bolivia zijn twee belangrij ke drugslaboratoria opgerold, die 2500 tot 3000 kilo cocaine per week konden produceren. Vol gens politiewoordvoerders is de vondst dan ook een van de grootste slagen in de strijd tegen de drugsmafia dit jaar. Bij beide operaties kon de Bo liviaanse narcoticapolitie ge bruik maken van helikopters en een vliegtuig van de Verenigde Staten. Een laboratorium werd ontdekt midden in de Boliviaan se jungle, 760 kilometer ten wes ten van de hoofdstad La Paz. Volgens de politie zou het labo ratorium toebehoren aan Hugo Rivera, een Boliviaanse coca-ba ron. Naast de apparatuur om 1500 tot 2000 kilo cocaine per week te produceren, herbergde het lab ook een keuken, een bad kamer en slaapzalen. De andere cocaine-fabriek die werd ont dekt bevond zich nabij-de Mani- qui rivier. In geen van beidé la boratoria konden mensen gear resteerd worden of drugs in be slag genomen worden. LONDEN (AP) Het aantal slacht offers van de bomaanslag op de mu ziekschool van de Britse marine bij Deal in het graafschap Kent is ge aard. Woord- stegen tot elf doden en 22 gewon- voerder Boucher zei dat de VS sa- den. Door de explosie is het gebouw men met de andere leden van de van drie verdiepingen, waarin de VN-Veiligheidsraad vragen het ge- ontvangsthal en de stookruimte ge weid te staken. vestigd waren, volledig ingestort De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist in een verkla ring die over de telefoon werd slagen buiten Noordierland. De Ier se premier Charles Haughey heeft dat het onderzoek in een verklaring in Dublin de slag waanzinnig genoemd. Nederlanders gepakt voor hasj smokkel TOULOUSE/ALMERIA (AFP) - In Frankrijk en Spanje zijn in totaal vier Nederlanders opgepakt, die te zamen in het bezit waren van 1Ó00 kilogram hasjiesj. De Franse hermandad arresteer de bij Perthus aan de grens met Spanje twee Maastrichtenaren van 25 en 56 jaar oud. Ze hadden 200 kilo hasj verstopt in hun kampeerauto en maken deel uit van een organisa tie die vanuit Nederland verdoven de middelen distribueert in geheel Europa, aldus een zegsman. Hij voegde daaraan toe dat de verdach ten inmiddels zijn overgebracht naar een gevangenis in Perpignan. Volgens de politie in het Spaanse Almeria zijn daar twee Nederlan ders van 35 en 43 jaar opgepakt met ongeveer 800 kilo hasj. De verdo vende middelen zaten verborgen in hun vrachtauto en werden gevon den rijdens een politiecontrole tus sen Cadix en Barcelona. BONN (GPD) De Trabant, het rochelende, stinkende maar vrijwel onverwoestbare Oostduitse wonder op wielen trekt dezer dagen meer belangstelling dan de paradepaarden van de westerse auto-industrie op de tentoonstelling in Frankfurt. Met de vele duizenden Oostduitse vluchtelingen kwam ook die auto in het land, die vroeger door iedereen bespottelijk werd gemaakt. Nu maak je de blitz als je er in kunt rijden, al is het maar voor een uurtje. Terwijl de vrienden van het milieu schelden op de tweetakt, die lak heeft aan alle uitlaatgasnormen, worden in advertenties al ruilvoorstel- len gedaan. 'Ford Granada V6, zilver-metallic ruilen tegen goed onder houden Trabant'. stond er in een regionale krant. Een voorzichtige indicatie voor de marktwaarde van de Trabbi kan daar in ieder geval wel uit worden afgeleid. Zo n oude Granada doet tussen de 1500 en 3000 mark. En hij zal daar niet komen ook, want de Westduitse minister van ver keer Zimmermann heeft besloten dat de Trabbi wel wordt toegelaten op de Duitse wegen, maar niet mag worden verkocht. In de praktijk be tekent dit. dat het plastic wonder op wielen door de huidige bezitter mag worden afgereden en dan onherroepelijk op het autokerkhof be landt. Het is een compromis tussen milieu en de emotionele band die veel ex-Oostduitsers hebben met hun wagentje. In de DDR kost de Tra- bant-standaard nieuw bijna 12.000 mark, maar de tweedehandsprijs ligt op bijna 20.000 en de aanschafprijs wordt pas na tien jaar weer be reikt. In het kapitalistische westen met zijn royale vraag en aanbod loopt dat wel even anders. Daar staat weer tegenover dat de Trabant met zijn slechts 26 paarde- krachten ontzettend goedkoop in de verzekering is. Maar voordat er een verzekering kan worden afgesloten moet de wagen nog door de keuring, de oerdegelijke, keiharde TUV. En daar zeggen ze nu al: "Geen schijn van kans". het Ierse persbureau soldaten werden geëvacueerd uit hebben gebracht aan de muziek- augustus 1988 kwam een soldaat school, als reactie op het recente be zoek van de Britse premier Marga ret Thatcher aan Noordierland. De premier is volgens de verklaring naar Noordierland gekomen met soldaten een oorlogsboodschap. "Wij willen slag op e nog steeds vrede, en we willen dat de Britse regering ons land verlaat", zo wordt daaraan toegevoegd. De verklaring is ondertekend met P. O'Neill, de oorlogsnaam die de IRA altijd gebruikt voor het opeisen van de verantwoordelijkheid voor aan- het leven en raakten negen ge wond bij een aanslag van het IRA op een kazerne in Nocrd-Londen. In juli 1982 kwamen in totaal acht i het leven bij een aan- kazerne van de House hold Cavalry in het centrum van Londen. In dezelfde maand ontplof te een zware bom toen een militaire kapel een uitvoering gaf in het Lon- dense Regent's Park. Daarbij kwa men drie mensen om het leven en raakten 51 personen gewond. toren ervan zijn. De Azerbajdzjanen proberen Armenië kennelijk mid dels uithongering tot overgave te dwingen in het dispuut dat beide re publieken hebben over de enclave Nagorny-Karabach. In de bijdrage vanuit de Armeen se hoofdstad Jerevan staat verder dat de industrie en het transport in Armenië geheel zijn verlamd door de boycotactie, die al honderden miljoenen guldens aan verliezen heeft opgeleverd. "Het is moeilijk te geloven dat in onze socialistische staat een republiek kan worden ge troffen door een economische blok- Ramp Franse DC-10 als gevolg van bom PARIJS (AP) De ramp met de DC-10 van de Franse luchtvaart maatschappij UTA is veroorzaakt door een aan boord gesmokkelde bom. Het Franse ministerie van ver keer heeft gisteren bekend gemaakt rakstuk ken in woestijngebied in Niger tot deze conclusie heeft geleid. De Franse regering had tot de uit komst van het onderzoek niet wil len uitsluiten dat de explosie ook kon zijn veroorzaakt door een tech nische defect aan het toestel. De regering heeft tegengespro ken dat zij zou zijn gewaarschuwd voor ophanden zijnde aanslagen op Franse vliegtuigen. "Geen van onze ministeries heeft dreigementen of informatie ontvangen over anti- Franse aanslagen in voorberei ding". zei een woordvoerder van president Mitterrand. Bij de ramp kwamen alle 171 in zittenden van het toestel om het le ven. Er zijn nog geen duidelijke aan knopingspunten bij de vraag wie de aanslag zou kunnen hebben ge pleegd. den andere media al dat door e kort aan brandstof praktisch alle particuliere auto's waren verdwe nen uit de straten in Jerevan. Het conflict om Nagorny-Kara bach heeft in de afgelopen 18 maan den al meer dan 100 mensenlevens gekost. ADVERTENTIE JERUZALEM (AP) - De Israëli sche vice-premier en leider van de socialistische partij Peres is door een lid van een Sovjet-handelsdele gatie in New York. Henrich Boro- vik, uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjetunie. Het was voor het eerst dat een Sovjet-functionaris een Israëlische minister openlijk voor een bezoek aan zijn land uitnodigde. Borovik deed de uitnodiging op eigen initia tief, namens het onafhankelijke Sovjet Vredescomite. waarvan hij voorzitter is. De uitnodiging wordt echter pas officieel, als het comité zich ermee akkoord heeft ver klaard. Een bezoek van Peres aan de Sov- de betrekkingen tussen Israël en de Sovjetunie af, nadat de autoriteiten Moskou hem Sovjetunie. Er is de laatste tijd al ker sprake geweest van uitnodigin- geweigerd, gen van Moskou aan Israëlische geringsvertegenwoordigers, m. die liepen telkens op niets uit. i hadden Alle Oosteuropese landen, behal ve Roemenië, hebben na de zes daagse oorlog in 1967 in het Mid- Peres zei voor de Israëlische radio den-Oosten de diplomatieke ban- een opening te zien voor het herstel den met Israël verbroken uit protest van de economische betrekkingen tegen de Israëlische bezetting van tussen de twee landen. "We hebben land van Moskou's Arabische bond- veel te praten. Onze ge- genoten. De afgelopen drie jaar heb- toerisme". Eerder deze onderhouden. Deze week heeft uitgenodigd door twee volledig hersteld. Dankzij de recente ontdekkingen in de Verenigde Staten AMSTERDAM - Het pro bleem van de rimpels, dat sinds jaar en dag de aandacht van de wetenschap heeft getrokken, is tot een, wellicht definitieve, op lossing gekomen. Dit hebben we te danken aan het onder zoekswerk van professor Klig- man, één van de belangrijkste huidspecialisten in de Vere nigde Staten. De Amerikaanse geleerde, die 75 jaar oud is, maar wel 20 jaar jonger lijkt, beweert dat de sleutel van de eeuwige jeugd een retinylzuur is. Volgens Kligman verjongt het dagelijkse gebruik van dit preparaat de huid na enkele maanden ge heel: het aantal fyne rimpeltjes vermindert, de huid wordt zachter en compacter; de pro fessor moet echter wel toegeven dat er neveneffecten bestaan, zoals rode uitslag, irritatie en vervellen. Van zijn kant heeft professor Puschmann van de Experimen tele Dermatologische Kliniek te Hamburg ontdekt dat retinol, hoew el deze stof tot dezelfde fa milie behoort als het retinyl zuur, hiervan fundamenteel verschilt: retinol is geen zuur, maar een alcohol en veroor zaakt geen rode uitslag of irrita tie. In elk geval staat voor beide stofTen de uitgesproken doel treffendheid bij de bestrijding van rimpelvorming, onomstote lijk vast. De crème met een re- tinolgehalte van 0,03%, te ver krijgen in de Nederlandse apo theken, heet Anti-Age Retard en wordt geproduceerd door het bedrijf Korff. Hij bestaat in drie versies: voor gebruikers van 25-35 jaar of 35-45 jaar en ou der dan 45 jaar. DEN HAAG - Voor Vietnam na dert het einde van een kostbaar avontuur in het buurland Cam bodja De laatste 26.000 'bo doi'. zoals de Vietnamese soldaten wel worden genoemd, pakten gisteren hun biezen om naar huis terug te ke ren. De aftocht moet voor volgende week woensdag achter de rug zijn. door Heieen Paalvast en Walter Oostelbos vanaf dat moment strijd met het Kampucheaans i de gedwongen vanuit Thailand te ope- zet. ook werd de druk op de binnen landse economie zo groot dat Hanoi het niet langer verantwoord achtte de oorlog voort te zetten. Hanoi heeft de afgelopen tien jaar de nadelen ondervonden van de i Heng Samrin te embargo's op financiële en techno- T" logische hulp die het Westen vrijwel onmiddellijk na de invasie uitriep. Het land drijft sindsdien voorname lijk op de steun van Moskou dat Op politiek terrein moest Viet nam al een even bittere pil slikken. De Verenigde Naties weigerden in 1979 de in Phnonv Penh geinstal- leerde regering Hezbollah fantasie te boven. Zo'n twee miljoen De Pro-Iraanse Hezbollah in Liba- Cambodjanen stierven de martel non heeft gisteren gedreigd de exe- dood of verhongerden simpelw cutie van zestien Kuwayters Saoediarabie te vergelden. De Ku- Tuol Slenggevangems in de hoofd wayters werden donderdag ont- stad Phnom Penh van de verschrik- hoofd omdat zij schuldig waren be- kingen waaronder de Cambodjanen vonden aan het plegen van bomaan- leden. Het gebouw is tegenwoordig i de heilige stad Mecca in ingericht als museum en herbergt juli dit .jaar. Bi) de bdmaaslagen onder dubbel op. Het nadeel is dat Viet nam nu wordt geconfronteerd met een 'leger' van werklozen. De terugtrekking van de Vietna mese troepen uit Cambodja biedt geen enkele internationale garantie voor de toekomst van dat land. Dat is voornamelijk het gevolg van het ontbreken van een vredesakkoord. De verwachting is dat na het ver trek van de Vietnamezen de beslis sing op het slagveld valt. De pro- Vietnamese Cambodjaaanse pre mier Hun Sen zei de afgelopen da gen tijdens een bezoek aan Thai land dat de kans op een staakt-het- vuren klein is, omdat de verzetscoa- litie van prins Sihanouk daar niets voor voelt. Maar hij voegde daaraan toe niet bang te zijn voor de verzets groepen aangezien die er niet eens in zijn geslaagd gebieden langs de grens met Thailand te veroveren. Anderen laten zich echter scepti scher uit. Zij betwijfelen of Phnom Penh stand houdt tegen de naar schatting 50.000 guerrillastrijders van het verzet, die recentelijk nog zijn bevoorraad door China en de Verenigde Staten. Vietnam viel op Eerste Kerstdag 1978 Cambodja binnen om een ein de te maken aan het bewind van de communistische Rode Khmers. Die vestigden in de ruim driejaar dat ze de macht in handen hadden een waar schrikbewind. De verhalen 'erlevenden gingen ieders niet bleek opgewassen tegen de ge- 1979 leidde tot de Phnom Penh. dus moeten worden toegejuicht. Maar het tegendeel bleek waar. Vooral China was aller minst ingenomen met de Vietna mese invasie van Cambodja en de val van de door Peking gesteunde Pol Pot. De Chinese autoriteiten vreesden voor een machtig Indochina aan hun zuidgrens, waarin Vietnam de eerste viool zou spelen. Ook Laos was immers sinds 1975 een satelliet van Hanoi dat zich na de overwin ning in de Vietnam-oorlog op de Verenigde Staten onoverwinnelijk achtte. Dat gevoel van macht werd be vestigd toen Chinese militairen in februari 1979 de grens overstaken om Vietnam "een lesje te leren". De grensoorlog was van korte duur maar leidde tot grote verliezen on der het Volksbevrijdingsleger dat erkennen en bleven de Rode Kh mers behandelen als de rechtmati ge bewindhebbers. In 1982 erkenden de VN de in dat jaar vooral op aandringen van Chi- Vietnam voorzag van wapens en na gevormde verzetscoalitie die dere middelen met een waarde i door Sihanouk werd geleid. Peking enkele miljarden guldens per jaar. besefte dat de prins voor de buiten wereld beter te aanvaarden was dan de Rode Khmers wier excessen steeds meer aan het daglicht traden. In september 1985 maakte de Ro- Maar daarin is verandering geko men met het aantreden van de hui dige president en partijleider van de Sovjetunie. Gorbatsjov. Gorbatsjov die druk doende i de Khmer bekend dat Pol Pot zich de op zaken te stellen in de Sovjet- harde Vietnamese militairen. Voor China's sterke man Deng Xiaoping was de nederlaag de hoofdreden Nog steeds getuigt de voormalige prioriteit te geven aan de moderni sering van de strijdkrachten. De hoop getakelde gedetineerden. Goed beschouwd zou het Vietna- ïngrijpen dat al op 7 januari houden door Peking. De organisa tie sloot bovendien een coalitie met het guerrillalegertje van prins Siha- n de Vietnamezen nouk, de vroegere heerser van Cam- niet helemaal ge- bodja, en met dat van oud-premier speend was van eigenbelang) op Son Sann. een kortstondig militair avontuur in Het 200.000 man sterke Vietna- Cambodja, bleek echter ïjdel. De mese invasieleger scoorde achteraf Rode Khmer ontwikkelde zich tot bekeken alleen punten in de droge een geduchte tegenstander en werd seizoenen van 1984 en 1985, toen al- financieel en militair op de been ge- le kampen van het verzet langs de doodziek zou zijn waardoor zijn rol ting van Cambodja echt helemaal was uitgespeeld, voor verbetering v; Maar ook nu nog gaat Westen van uit dat Pol Pot achter de schermen de Rode Khmer leidt en niet Khieu Samphan, de vice-presi dent van de verzetscoalitie. De Vietnamese lijkt vooral ingegev prijs die het land heeft moeten gen n struikelblok de betrekkin- het Kremlin met China, onder Gorbatsjovs leiding een begin is gemaakt. Gezien de economische malaise leek een reductie van het op twee na terugtrekking grootste leger van de wereld voor de door de enor- hand te liggen. Als je die reductie koppelt aan het terugtrekken betalen voor zijn avontuur in Kam- dure bezettingstroepen levert dat

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5