Als een speer door Europa Japanners de eersten Australiërs het snelst Supersnelle trein dendert nieuw tijdperk binnen ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 EXTRA PAGINA 35 Vroeger bevolkten ze in groten getale de treinstellen van de Duitse Bundesbahn, de Nederlandse Spoorwegen en de Fran se SNCF. Nu de dollar is gekelderd is de soort bijna uitgestorven. Maar ze bestaan nog steeds, de Amerikaanse toeristen die Europa in tien dagen 'doen'. Maandag in Amsterdam, dinsdag in Parijs, woensdag in Rome. Gauw wat foto's schieten, en dan thuis kijken wat ze in Amsterdam, Parijs en Rome hadden kunnen zien. Europe in ten days. Er werd altijd wat meewarig om gelachen in Europa. Maar hetzelfde Europa biedt de dollartoerist over tien jaar de gelegenheid om het ou de continent in één dag 'doen'. Rond de eeuwwisseling immers dendert de ge meenschap een geheel nieuw tijdperk binnen, het tijdperk van de supersnelle trein. Een Amerikaanse weekblad, opge togen over de mogelijkheid van zoveel tijdwinst, publiceerde een denkbeeldige pagina uit het dagboek van de al even denkbeeldige Belinda: "24 Juni 1999. Wat een dag. Een stevig ontbijt in de bistro op King's Cross Sta tion. Londen mistig, zoals altijd. De Ka naal-Express van 8.15 uur genomen. Ont moeting met Jean-Franqois op het Gare du Nord. om 11.00 uur. Aperitifs en lunch in intiem restaurantje bij de Champs- Elysées. Om 15.10 op de TGV gestapt. Aankomst te Lyon om 17.15. Moest nog rennen om de expres van 19.18 naar Bar celona te halen, waar ik dit onsterfelijke proza schrijf. Ga straks dineren met Car los. Que dia. Che bello giomo, n'est-ce pas, cher liebe diary?" De trefwoorden zijn: snel, energie-zui nig, veilig, comfortabel en schoon. In 1995 moet het mogelijk zijn om in minder dan drie uur van Londen naar Parijs te treinen (nu: vijf uur, 12 minuten), enige jaren later kan het traject Amsterdam- Parijs in twee uur en 48 minuten worden overbrugd (nu: vijf uur, 20 minuten). In heel Europa dient ruim 5.000 km hoge- snelheidsspoor te liggen; meer dan 7.000 km van het huidige net zal zodanig zijn verbeterd dat ook hierop de remmen los kunnen. Kosten: 43 miljard ECU (bijna 100 miljard gulden). En dat is nog maar een pover begin. Tien jaar later, in 2005, dienen Spanje en Portugal op het hoge-snelheidsnet te zijn aangesloten en moet Griekenland via een moderne Oriënt Express bereikbaar zijn. In Italië is de noord-zuidverbinding gecompleteerd met een oost-westtraject en in Oostenrijk en Zwitserland ziet de treinreiziger de Alpentoppen met astro nomische snelheden aan zich voorbij schieten. Asfaltering Terwijl het luchtverkeer gestadig toe nam en ook de asfaltering van Europa voorspoedig verliep, maakten de spoor wegen de afgelopen decennia pas op de plaats. In 1975 was de markt nog gelijk De 'cockpit' van de TGV. Met het wiel voor hem kan de machinist de snelheid regelen. Telefonisch staat hij in contact met de centrale post. verdeeld;"vliegtuigen en treinen voerden evenveel reizigers over Europa's gren zen. Ruim tien jaar later verkoos echter 62 percent de lucht boven het spoor. De trein dreigde in de race naar de toekomst het onderspit te delven. Door de scherpe stijging van het aantal vluchten raakten vliegvelden en lucht- corridors echter verstopt. Lufthansa ver loor in 1987 50 miljoen DM (60 miljoejn gulden) .door vertragingen en rekende voor '88 op een verdubbeling van dit ver lies. De drukte in de lucht maakte boven dien het vliegen tot een hachelijke zaak. In 1988 werden boven Engeland in een tijdsbestek van drie maanden 30 bijna- ongelukken geregistreerd. Wat voor de lucht gold, gold in ver sterkte mate voor de weg. Hoewel het aantal kilometers autoweg tussen 1970 en 1986 bijna verdubbelde, nam ook alle overige ellende toe: meer files, langere fi les, meer ongelukken, meer doden. In sommige contreien (Randstad, Parijs, Rome, Lyon) zijn de autowegen nage noeg permanent verstopt. De congestie in de lucht en op de grond leek de spoorwegdirecties in Eu ropa een uitstekende voedingsbodem voor de snelle trein. In 1983 had Frank rijk al de trend gezet met de TGV (Train a Grande Vitesse). Het succes op de lijn Parijs-Lyon was overweldigend, en bin nen luttele jaren zag Air France het aan tal passagiers tussen beide steden met 60 percent teruglopen. Wat in Frankrijk kon, moest elders ook Japanners reden al in hoge-snelheidstreinen toen in Europa nog perron kaartjes werden ver kocht. Nog maar net had Agatha Christie haar 'Murder on the Orient Express' geschreven of vanuit Tokyo begon een trein naar Osaka te rij den (en terug natuurlijk) die een top haalde van 210 km per uur. Toen, kort voor de Olympische Spelen van Tokyo (1964), was voor de modale Japanner de Shinkansen zoiets als een ruimtevaartuig. Nu, een kwart eeuw later, stappen dagelijks meer dan 400.000 passagiers in een van de 425 trei nen. Zonder de hoge-snelheidstreinen, die te genwoordig een top van bijna 300 km per uur halen, zou de Japanse economie bezwijken on der de bevolkingsdichtheid. Forensen gebruiken de trein om de binnen stad, waar een klein huis een groot fortuin kost, te ontvluchten. Zakenlui kunnen 500 km verderop een vergadering bijwonen en dezelf de dag nog naast hun wettige echtgenote sla pen. Wintersportplaatsen in de bergen worden in het weekeinde overspoeld door hoofdstede- lingen die verkoeling zoeken, nu de trip min der dan een halve dag vergt. Volgens de Japanse spoorwegen prefereert 90 percent van de Japanners de Shinkansen boven elk ander transportmiddel, een stelling die ten kantore van de luchtvaartmaatschap pijen grif wordt onderschreven. Talloze lijnen werden gesloten nadat de hoge-snelheidstrein op de rails was gezet. In Australië heet hij niet zonder overdrijving Very Fast Train, erg snelle trein. Want wat in de nabije toekomst tussen Sydney en Melbour ne moet gaan rijden, is sneller dan de Franse TGV. de Duitse ICE, de Italiaanse Pendoiino of de Japanse Shinkansen. De Australische VFT zal met een gangetje van 350 km per uur van Sydney via Canberra naar Melbourne flit- De Australische spoorwegen willen de luchtvaatmaatschappijen aftroeven met goed kopere tickets en de busondernemingen met snellere verbindingen. Wie nu de bus neemt tussen beide,metropolen, is relatief weinig geld kwijt maar des te meer tijd: 12 uur. Het vliegtuig overbrugt het traject van 875 km in 70 minuten, maar is duur. De VFT wordt gebouwd door een consor tium van drie grote Australische ondernemin gen en een Japans bedrijf (Kumagai Gumi). Als uit een marktonderzoek blijkt dat de trein winstgevend te exploiteren is, is het in het jaar 1995 mogelijk om binnen drie uur van Sydney naar Melbourne te rijden. mogelijk zijn. De eerste plannen die aan het brein der hoogmogende spoorweg managers ontsproten, beperkten zich nog tot het eigen, nationale spoorweg net. In Duitsland werd de zware, maar iets minder snelle ICE op de rails gezet. De Italianen, nog in euforie over hun 'sorpasso' (het economisch voorbijstre ven van Groot-Brittannië), kwamen met een ambitieus plan voor een splinter nieuw spoorwegnet. Nog voor 1995 moest Rome vanuit Milaan in iets meer tot drie uur te bereiken zijn. En na het ak koord over de Kanaaltunnel in 1987 kwam ook ook het internationale overleg in een stroomversnelling. Er zijn echter nog een paar problemen. De Europese Commissie heeft zich nog niet over de spoorwegen gebogen. De Duitsers denderen met hun ICE-treinen de volgende eeuw binnen, de Fransen zweren bij hun TGV en de Italianen zijn dol op hun eigen rapido's van Fiat. Voorts wordt in Nederland met 1500 volt gelijkstroom gereden, in Belgie met 3000 volt gelijkstroom, terwijl de Fransen weer een sterke voorkeur hebben voor 15.000 volt wisselstroom. In Duitsland worden tunnels gebouwd die niet ge schikt zijn voor de Franse TGV en Span je zit met het probleem dat zijn spoor net even breder is dan dat in de rest van Eu ropa. De Belgen tenslotte aarzelen nog tussen TGV en boemeltrein. Snelheid De spoorwegen denken de slag vooral te winnen met snelheid. "Je moet zorgen voor concurrerende reistijden", meent drs Van der Weide die namens de NS in het internationale overleg zit. "We moe ten kunnen zeggen: Amsterdam-Parijs is drie uur. Als je de TGV over bestaande spoorlijnen laat boemelen, lukt dat niet. Je moet jezelf niet voor de gek houden. Een treinreis van vier uur naar Parijs is geen alternatief voor de automobilist of de luchtreiziger". Hoge snelheden maken de trein straks tot een geduchte concurrent op afstan den tot 700 km. Anders dan op de grote Europese luchthavens, waar de reiziger nu al anderhalf uur voor de vlucht aan wezig moet zijn, wordt de TGV-ganger niet geplaagd door overvolle incheck-ba- lies, onverbiddelijke douanebeambten en ander tijdrovend ongerief. Bovendien behoeft de treinende passagier niet het hele ritueel te ondergaan dat zijn vliegen de kompaan bij aankomst kwelt: wach ten tot het vliegtuig aangesloten is op de slurf, wachten op de koffer die misschien wel nooit komt, wachten op de taxi naar de stad. De treinende passagier stapt uit op het Gare du Nord, het Damrak, Victo ria Street Station. De tijdwinst, waarmee de spoorwegdi recties de slag om de reiziger willen win nen, wordt nog groter als de luchthavens er niet in slagen de vertragingen uit te bannen. Op het hoge-snelheidsnet, zo is ook in Italië de verwachting, wordt ein delijk het ideaal van Benito Mussolini vorm gegeven. In Japan, waar de (iets minder) snelle Shinkansen-treinen al sinds 1964 een groot succes zijn, vertrekt 99 percent van alle treinen op tijd. Behalve sneller dan het vliegtuig, moet de nieuwe generatie treinen ook comfortabeler worden. De TGV-Atlanti- que, de nieuwste telg in het Franse spoorweggeslacht, is uitgerust met een videozaal, drie telefooncellen, een crèche en een kinderspeelzaal. Reizigers in de eerste klas kunnen a la carte eten, terwijl in de tweede klas een systeem van plate- service geldt. De Westduitse ICE-trein wordt zelfs nog luxer: meer beenruimte en de mogelijkheid om naar goed Duits gebruik de hele dag voedsel tot zich te "De Duitsers hebben een eenvoudige filosofie", zegt spoorwegplanoloog Van der Weide. "Zij willen de verwende za kenmensen uit hun BMW's en Mercedes- sen zien te krijgen". Milieu Niet alleen is de supersnelle trein goed voor de individuele reiziger, hij is ook goed voor de mensheid in het algemeen. De kans op een dodelijk ongeluk is voor de treinreiziger 125 keer kleiner dan voor de automobilist, zo zeggen de spoorweg directies geestdriftig. En wat het milieu betreft wint de trein het zelfs van het vliegtuig. De supertrein produceert geen uitlaatgassen en heeft minder ruimte no dig. Voor het nieuwe spoornet hoeft maar een fractie van Europa's bossen en landerijen te worden geofferd van wat geasfalteerd zou moeten worden ten be hoeve van de uitbreiding van bestaande luchthavens. De milieuridders zelf denken daar ech ter een stuk genuanceerder over. De TGV, zo heet het in kleurrijk spoorweg jargon, komt het beste tot zijn recht op een conflictvrije bedding. Over een be staand, aangepast spoor ontstijgt de TGV ook wel het boemeltijdperk, maar het leuke van de trein is dat hij 300 km per uur kan. En dat lukt alleen als een paar landschap-ontsierende voorzienin gen worden getroffen. Om te voorkomen dat schapen, koeien en zelfmoordenaars tussen de bielzen sukkelen, dient de TGV zorgvuldig van de rest van de maat schappij te worden afgerasterd via mans hoge hekken. En zo'n ijzeren gordijn werd vooral in België als ongewenst beschouwd. Paul Staes, de goeroe van de Vlaamse milieu beweging, voorspelde in 1987 oproer als de TGV op een nieuwe bedding door de Kempen zou gaan denderen ("Wij zijn zeer voor openbaar vervoer. Maar er is een fundamenteel verschil tussen een TGV door de woestijn en een TGV door Vlaanderen"). Louis Tobback, destijds fractieleider van de Vlaamse socialisten en de leukste Belg ter wereld, kondigde aan zich persoonlijk voor de TGV te zul len werpen. Maar Tobback, inmiddels minister, houdt zich nu stil ("Er zijn van die din gen die je niet moet herhalen. Beethoven heeft zijn negende symfonie ook maar één keer geschreven".) En zijn partijge noot Van Miert, inmiddels Europees Commissaris (voor Transport), presen teerde dit voorjaar op een persconferen tie een rapport van de gezamelijke spoor wegdirecties over de snelle treinen. Op de achtergrond: een kaart van Europa waarop het traject Parijs-Antwerpen stond ingekleurd als 'conflictvrije bed ding'. Als het land der Belgen in de komende maanden het sein op groen zet voor een nieuwe TGV-lijn van de Franse grens tot Antwerpen, lijkt daarmee de toekomst van het Noordeuropese hoge-snelheids net verzekerd. Door Antwerpen aan te doen en over de bestaande lijn richting Nederland te rijden, vervalt de noodzaak van een 'ijzeren gordijn' door de Vlaamse Kempen en is de milieubeweging tevre den gesteld. Het boemellijntje tussen de Vlaamse havenstad en Kalmthout (voor de Nederlandse grens) betekent welis waar tijdverlies, maar niet meer dan en kele minuten. Als eenmaal Nederland in zicht komt, kan de machinst er dan de vaart in zetten om pas weer af te remmen voor Rotterdam. Andere horden die de TGV nog moet nemen, lijken dan niet onoverkomelijk meer. Het probleem van de verschillen de voltages en stroomsoorten in de Eu ropese landen word opgelost door de lo comotieven om te smeden tot 'rijdende transformatoren', zoals dat in spoorweg jargon heet. En de verwachte aanvangs verliezen in Nederland en Belgie, een ge volg van de zeer hoge aanlegkosten v.an een nieuwe lijn door waterrijke gebie den, worden deels gedekt uit de Franse spoorwegkas. Planoloog Van der Weide: "Op de lijn Parijs-Lille verwachten de Fransen een rendement van 12 tot 13 percent. Dat be tekent pure winst, want het geld voor de aanleg ervan lenen ze tegen 6 percent. Om ons tegemoet te komen hebben de Franse toegezegd gedurende twintig jaar aan Nederland en België het geld terug te betalen dat zij extra ontvangen als ge volg van de aanleg van een hoge snel- heidsspoor bij ons. Want een TGV-lijn hier, betekent voor de Fransen: meer passagiers op het stuk tussen Lille en Pa rijs". Historisch Tweeduizend kilometer zuidelijker, in het dunbevolkte Spanje waar nog milieu is, behoort de tekentafel alweer tot het verleden. Nadat premier Gonzales de historische beslissing had genomen om zich te conformeren aan het in Europa gebruikte normaalspoor, werden dit jaar de eerste bielzen gelegd tussen Madrid en de zuidelijke havenstad Sevilla. In 1992 is de lijn Sevilla-Madrid gereed, waarna zij onverwijld wordt doorgetrok ken naar Barcelona om vervolgens aan het Franse TGV-net te worden gekop peld. Rond de eeuwwisseling zal het dan mogelijk zijn om in goed zeven uur van Parijs naar Madrid te glijden. Nog voortvarender gaan de Italianen te werk. Op de lijn Milaan-Rome haalt de Pendolino-expres, een uiterst merk waardig voertuig dat schuin door de de bocht gaat, nu al een vaartje van 240 km per uur. Binnen vijf jaar hopen de Itali aanse spoorwegen met een nieuwe crea tie van Fiat op de proppen te komen, de ETR 500 die goed is voor bijna 300 km per uur. De lijn Milaan-Rome zal dan zijn doorgetrokken tot ver voorbij Napels, zodat het voor de Milanees zelfs mogelijk wordt om Napels te zien alvorens diezelf de dag nog thuis te sterven. Ontbijt in Londen, lunch in Parijs, diner in Barcelona. Als het aan de Europese spoorwegdirecties ligt, kan de treinreiziger zich straks als een speer ,door Europa bewegen. De grote Europese steden worden met elkaar verbonden door treinen die zo hard gaan dat Brussel een buitenwijk van Parijs wordt en Antwerpen een voorstad van Rotterdam. Op de tekentafels van internationale spoorwegfederatie in Parijs hebben planologen vorm gegeven aan een spoorwegnet dat 'de volkeren van Europa dichter bii elkaar brengt'. door Cees van Zweeden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35