'Oerknal' brengt Polen nog lang niet het paradijs Peking maakt zich op voor 40ste verjaardag Volksrepubliek Achtergrond Westen wikt over hulp zieltogende economie van jonge democratie PAGINA 2 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 198 Afgelopen dinsdag adopteerde de Europese Gemeenschap troetel kind Polen, waarvan de jonge niet- communistische regering van pre mier Mazowiecki vorige week zei te streven naar een markt-economie. Iets wat de buurlanden Oostduits- land. waar de propaganda de econo mische bloei in het Westen afdoet als "het herleven van een kapitalis tisch lijk" en Tsjechoslowakije, waar elke demonstratie nog altijd "een kapitalistische provocatie van cia-agenten" wordt genoemd, als een vloek in de oren moet hebben geklonken. Nadat de EG al eerder had beloofd om Polen voor 110 mil joen ecu (ruim 250 miljoen gulden) voedsel te sturen dat de EG toch als overschot heeft liggen, onderteken den in Warschau EG-commissaris voor buitenlandse zaken en handel F. Andriessen en de Poolse premier T. Mazowiecki een verdrag voor handel en economische samenwer king. door Karei Berkhout Het meest concreet is de toezeg ging van de EG vóór 1995 de invoer rechten voor landbouwprodukten te verlagen en de beperkingen van de invoer van industriële produk- ten af te schaffen. Voor het overige lijkt het verdrag vooral symbolisch voor de sympathie van West-Euro pa voor het land, waar voormalige politieke gevangenen nu in de rege ring zitten. Of zoals J. Kool, Oost- Europa-specialist van de NM3- bank het noemt: "Het is een gevoel van solidariteit omgezet in een con creet gebaar". Dat is overigens al heel wat, vindt J. Zielonka, docent politicologie aan de universiteit van Leiden, on derzoeker bij het Wassenaarse insti tuut voor sociale wetenschappen NIAS en expert in Poolse aangele genheden: "Het is een eerste stap en meteen een enorme sprong vooruit. Frans Andriessen heeft steeds ge zegd dat het Westen zijn steun aan Polen niet tot woorden moet beper ken, maar echt iets moet doen. Ook ik ben bang dat er vooral lippen dienst wordt bewezen en gelukkig is er nu dan voor het eerst iets on dernomen". Oerknal De woorden waar Zielonka op doelt rolden de afgelopen weken en maanden uit de mond van politici en wetenschappers, die soms niet wisten hoe snel ze ideeën moesten aandragen om Polen uit de econo mische malaise te halen. In juli bij voorbeeld probeerde oud-president Giscard d'Estaing de Franse gran deur wat meer cachet te geVen door voor te stellen een ontwikkelings fonds op te bouwen uit gelden die Polen anders had moeten afbetalen aan banken. Afgelopen maandag sprak de Duitse minister H. Genscher (bui tenlandse zaken), één van de grond leggers van de Duitse politiek van openheid naar Oosteuropa (Ost-po- litik), nog van een 'soort Marshall plan' voor Polen. Eenzelfde plan dus voor Polen als waarmee de Ver enigde Staten de na de Tweede We reldoorlog ineengestorte economie van Westeuropa hielp opbouwen, samengevat: honderden miljoenen dollars hulp om de economie weer op gang te brengen onder de para plu van de VS. Een aardig histo risch detail is overigens dat dit plan indertijd niet alleen werd ingege ven door het aanlokkelijke vooruit zicht van een nieuwe afzetmarkt, maar ook door de gedachte dat al leen welvaart Europa uit commu nistische handen zou houden (de zogeheten 'containment-politiek'). Het zijn ideeën die volstrekt voor bij gaan aan de realiteit, dat de plan economie van Polen niet alleen sterk is verarmd, maar ook vol strekt ongeschikt is voor dit soort wilde plannen. Desondanks geven ze wel aan op welke schaal en op wat voor manier velen in het Westen inmiddels denken. Het meest illu stratief hiervoor is wel de gang van PEKING - Het Tiananmen-plein in de Chinese hoofdstad Peking stroomt weer dagelijks vol met jon ge Chinezen. Maar waren het drie maanden geleden studenten die be toogden voor meer democratie, nu zijn het jongeren die zorgvuldig op hun trouw aan de regering en de partij zijn geselecteerd. Zij komen ook niet om te demonstreren, maar om dansen in te studeren voor 1 ok tober, de dag waarop de Volksrepu bliek China haar 40ste verjaardag viert. door Jim Abrams/AP) De repetities op het Tiananmen- plein vinden plaats onder het wa kend oog van soldaten van het Volksbevrijdingsleger. In de hoofd stad is nog altijd de staat van beleg van kracht. Troepen zorgen ervoor dat het plein, het middelpunt van de festiviteiten van 1 oktober, wordt gevrijwaard van onwelgevallige ele menten. De hoofdstedelijke autoriteiten hebben de veiligheidsmaatregelen verder aangescherpt. Zij lijken hoe dan ook te willen voorkomen dat de 40ste verjaardag van de Volksrepu bliek zal worden aangegrepen voor nieuwe betogingen tegen de rege- rings- en partijtop. De jonge dansers maken deel uit van in totaal 100.000 mensen die op 1 oktober op het Tiananmen-plein aan allerlei zorgvuldig georgani seerde manifestaties zullen mee doen. De politie zal die dag kanon salvo's over het uitgestrekte plein laten klinken, er zal vuurwerk wor den afgestoken en er zullen militai re kapels spelen. In tegenstelling tot vijfjaar geleden, toen de Volksrepu bliek haar 35ste verjaardag vierde, zal er echter geen militaire parade worden gehouden. Standbeeld Aan de noordzijde van het 40 hecta re metende plein, tegenover het enorme portret van wijlen roergan ger Mao Zedong, leggen studenten van kunstacademies de laatste hand aan een standbeeld. De uit kunststof opgetrokken acht meter hoge beeldengroep - voorstellende een arbeider, een boer, een soldaat en een intellectueel - zal in opdracht van de regering verrijzen op onge veer dezelfde plek waar betogende studenten drie maanden geleden hun "Godin van de Democratie", hun eigen versie van het Ameri kaanse vrijheidsbeeld hadden neer gezet. Dit beeld werd neergehaald toen het Volksbevrijdingsleger op 4 juni een bloedig einde aan de demo cratiseringsbeweging maakte. De hoofdstedelijke autoriteiten hebben extra voorraden varkens vlees en groenten naar Peking laten aanrukken. Om de bevolking te la ten meedelen in de feestvreugde zullen de winkels 30 procent meer aan goederen in voorraad hebben dan op andere officiële feestdagen, zo is aangekondigd. Winkeliers zeg gen echter dat op de vrije markten de prijzen van groenten en eieren enorm zijn gestegen en dat de ge middelde Chinees ze niet kan beta len. Oorzaak van deze prijsstijgin gen zijn de maatregelen van de au toriteiten, die de politie opdracht hebben gegeven streng op te treden tegen straatventers en anderen die zonder officiële toestemming in de hoofdstad vertoeven. Kaart Op 1 september, ruim twee weken eerder dan in de rest van het land, werd in Peking een nieuwe identi teitsplicht van kracht. Alle inwo ners zijn verplicht een identiteits kaart bij zich te dragen. De maatre gel is onderdeel van de strengere veiligheidsmaatregelen en beoogt zo veel mogelijk mensen van buiten de stad te weren, zo berichtte de En gelstalige China Daily dinsdag. In de krant stond een verslag van een politie-inval in een pension in het westen van Peking. Net als in de an dere gastenverblijven van de rege ring in de hoofdstad moeten de gas ten of een identiteitskaart bij zich hebben of een brief van hun werk eenheid, waaruit blijkt dat zij toe stemming hebben om in Peking te verblijven. Paraat De afgelopen weken hebben leger en politie zich zo onopvallend mo gelijk door de stad begeven. Dat zij echter volledig paraat zijn bleek vo rige week, toen bekend was gewor den dat studenten van de hoofdste delijke Volksuniversiteit van plan waren de 100ste dag na het bloed bad op het Tiananmen-plein te ge denken. Troepen waren vrijwel on middellijk ter plaatse op het univer siteitsterrein; de studenten beslo ten de herdenking af te gelasten. Zeker is dat de politie op 1 okto ber op volle sterkte paraat zal zijn. Volgens de Far Eastern Economie Review, in Hong Kong, zullen on der de 100.000 deelnemers aan de manifestaties op het plein zeker 25.000 veiligheidsagenten in burger zijn. bereikt, dan redt hij het en anderj rest de chaos. Dus nu moet het wes ten heel snel met geld komen" Straffen Voor die veranderingen is buiten lands kapitaal dus onontbeerlijk De politicoloog Zielonka vindt dar. ook dat het Westen de jonge Poolst regering nieuwe kredieten moet verschaffen. Het bezwaar dat dan' hetzelfde gebeurt als in de jaren ze! ventig toen de gigantische schuld werd opgebouwd, vindt hij onzin "Toen was de internationale geldj markt overspoeld met oliedollars; die zonder enige voorwaarden werj den geleend en die vervolgens dooi de communisten werden gebruikt om de bevolking tevreden te stel. len. Het is niet eerlijk om deze rege ring voor die fouten te straffen". Zielonka hoopt ook op Westerse be drijven: "Ze kunnen nu investeren en de winsten mee naar huis nemen Laat ze dat ook doen en zo Polen det benodigde kennis op het gebied van) management en geven". Kool ziet als een echte bankier ook wel wat in investeringen. De NMB is bezig een bureau op te zet-i ten in Warschau, dat buitenlandse} ondernemers van advies moet gaan dienen. "Bedrijven die hier komen1, hebben een gebrek aan durf en ken nis; die gaan wij ze geven. Want er! zijn hier mogelijkheden: de welwil lendheid is groot, de technische ke?inis van de werknemers is heel behoorlijk en de lonen zijn laag". In middels hebben zich bij de regering! zo'n 400 bedrijven aangemeld,! waaronder 13 Nederlandse bedrij-l ven. Kool: "Het zal niet makkelijk' zijn voor ze. De dingen gaan hier an ders dan bij ons. De bureaucratie isl groot en daardoor werkt de ambte-j lijke molen hier traag". Het is natuurlijk de vraag wat Po len kan produceren en uiteindelijk exporteren. De vraag naar steen kool, veruit het belangrijkste ex- portprodukt, wordt steeds kleiner en levert niet veel valuta op. Kool: "Het land kan voedsel produceren en exporteren, wat tot voordeel heeft dat die produktie ook goed is voor de eigen bevolking". Duimschroeven Export moet de valuta opleveren, die ook nodig zijn om de schulden; af te lossen. De schuldenlast van 80! miljard gulden hangt het land als een molensteen om de nek en een regeling daarvoor is dan ook bittere noodzaak. Polen lost allang niet meer af en betaalt de particuliere! banken (22 miljard gulden schuld) alleen nog maar de rente. De Wes terse overheden (58 miljard gulden) krijgen zelfs geen rente meer. Op die laatste schulden heeft J Kool een opmerkelijke visie: "La ten we daar maar geen regeling voor treffen, want de Polen zijn daar toch geen geld aan kwijt. Waarom zou den wij cru gezegd een pro bleem oplossen dat niet bestaat?! I Voor die schulden aan particuliere banken zie ik wel wat in het plan Brady. Om dat plan te financieren hoop ik op een bijdrage van de Eu ropese Gemeenschap van enkele honderden miljoenen guldens. Die zijn weliswaar een druppel op de gloeiende plaat, maar er valt wel wat mee te doen". Het Brady-plan afkomstig van de Amerikaanse minister Brady (fi nanciën) is eerder dit jaar toege past in Mexico, dat een aanzienlijke schuldvermindering kreeg. Zo'n re geling moet betaalt worden door overheden (bijvoorbeeld met ex portkredieten) en banken, die een deel van de hoofdsom moeten kwijtschelden. Voorwaarde is meestal wel dat een land zich houdt aan de voorschriften van het Inter nationaal Monetair Fonds en de We reldbank en dat betekent meestal: inflatiebestrijding, bezuinigen en als een gek exporteren. Zielonka heeft dan ook zijn be denkingen: "Het Brady-plan is niet slecht, maar het IMF moet wel be seffen dat Polen met zijn planeco nomie niet hetzelfde is als Mexico met zijn vrij-markt economie. Roe menië bijvoorbeeld heeft altijd die maatregelen genomen die het IMF oplegde en die hetzelfde waren als voor kapitalistische landen. Dat is misgegaan en ging ten koste van de levensstandaard. Ik hoop dat het IMF daarvan heeft geleerd". LEIDEN De uitdrukking 'Poolse landdag' staat voor bestuur dat wordt verscheurd door twisten, anarchie en chaos. De Poolse economie kan ook een begrip gaan worden: voor een economie die niet functioneert. Polen zucht onder een buitenlandse schuld van 80 miljard gulden, een voedseltekort en een gigantische inflatie. De Poolse filosoof Kolakowski vatte het imago van zijn landgenoten onlangs in een interview samen met: "Wij worden gezien als een stel dweepzieke dronkelappen, die te lui zijn om te werken". Nu het land zich na nagenoeg vrije verkiezingen lijkt te onwikkelen tot een democratie, vraagt het Westen zich zonder zich door dit imago te laten afschrikken af wat het aan deze grote economische problemen kan doen. Jan Zielonka: "Polen wordt nooit meer zoals het was, de communisten zullen niet meer aan de macht komen". (foto iienu Bouwman) Voordat de economie is hervormd en de landbouw weer voldoende voedsel levert, zullen de winkels eerst nog veel leger worden. (archieffoto) de jonge briljante Amerikaanse econoom Sachs naar Polen. Deze verwierf zich in 1986 grote faam door als adviseur van de regering in Bolivia een inflatie van 14.000 pro cent per jaar terug te brengen tot 15 procent. Sachs hoopt ook in Polen op een toepassing van zijn uiterst radicale methode, die neerkomt op een abrupte overgang naar een vrij- emarkt economie in een paar maan den tijd. Het gerenommeerde week blad The Economist spreekt over een 'big bang' (de oerknal) voor Po len, waarna 'zes maanden van cha os' zullen volgen voor het herstel begint. Het lijkt bijna een bijbelse vertelling. Stormachtig Al deze visioenen duiden erop dat het Westen erg verrast is door de stormachtige ontwikkelingen in Polen, die het beeld van het land voortdurend en in een razend tem po doen verkleuren. Zielonka is zo juist is teruggekeerd na een kort be zoek aan Polen, waar hij met ver schillende mensen van de Poolse vakbond en regeringspartij Solida riteit sprak: "Ik ken Polen goed, ik volg alle veranderingen op de voet, maar ik was stomverbaasd over hoe ver ze al zijn daar. Het land is al zeer ingrijpend veranderd en blijft maar veranderen. Het zal ook nooit meer worden zoals het was. Zelfs als deze regering faalt, dan nog zie ik de communisten niet meer aan de macht komen". Dat besef heeft in het Westen be halve tot grootse plannen ook tot enkele daden geleid. In het Ameri kaanse congres hebben de Demo craten gisteren een hulpplan voor Polen en Hongarije doorgedrukt van 1,2 miljard dollar (2,4 miljard gulden). Westduitsland heeft Polen in juli al een lening van 1,4 miljard gulden kwijtgescholden en heeft Polen toegestaan een lening van 2,7 miljard gulden in de nationale munt zloty af te lossen, die Duitsland niet kan gebruiken op de internationale markt en uitsluitend kan besteden in Polen. Bovendien zijn de Duit sers bezig een financieel hulppro gramma op poten te zetten. Bij al deze plannen en acties over heerst de gedachte dat alle hulp moet zijn gekoppeld aan wezenlijke hervormingen in het land. Wie her vormt, krijgt steun, zoals An driessen het onlangs noemde. Het lijkt een voor de hand liggende ge dachte, maar Zielonka voelt zich een beetje een profeet die laat, zij het niet te laat wordt gehoord. "Ja ren geleden heb ik al geschreven dat politieke hervormingen kunnen worden afgedwongen, door aan economische steun voorwaarden te stellen. Ik was een roepende in de woestijn, mij werd verweten dat ik in een utopie geloofde. Nu zijn dan die onverwachte veranderingen ge komen en wij moeten helpen die uit te bouwen. De Poolse samenleving moet ingrijpend worden hervormd, politiek en economisch, zaken die natuurlijk sterk met elkaar zijn ver bonden. Bij alle Polen die ik gespro ken heb is de wil om te veranderen sterk aanwezig". Grap Kool van de NMB was vorige week in Polen bij een congres van Euro- money, een bundeling van Westerse financiers die zich bogen over de economische toekomst van Polen, en hoorde dezelfde geluiden: "De toespraken van de regeringsfunc tionarissen waren nog niet zo con creet, maar toonden wel heel duide lijk de wil om de economie ingrij pend te wijzigen. Uit informele ge sprekken met economen van Soli dariteit en met onder anderen de di recteur van de centrale bank heb ik opgemaakt dat die hervormingen ook brede steun onder de bevolking hebben". Vraag: wat moet er worden veran derd in de economie? Antwoord: al les. Want wijzigingen in de econo mie betekenen ook veranderingen in de politiek. De planeconomie, waarbij een centraal bureau de pro duktie regelt, moet worden afge schaft en vervangen door een eco nomie van vraag en aanbod. Subsi dies op voedsel en andere produk- ten moeten worden afgeschaft, noodlijdende bedrijven moeten worden gesloten of geprivatiseerd en de inflatie van 200 procent per maand moet worden beteugeld. Daarbij moeten Westerse onderne mingen gaan investeren in het land en zal er een regeling moeten ko men voor de afbetaling van schul den aan het Westen, die in de jaren zeventig werden opgebouwd. Al die noodzakelijke veranderin gen moeten helaas ook allemaal te gelijkertijd gebeuren. Zielonka: "In Polen circuleert nu de grap, dat de vorige regering het autoverkeer links wilde laten rijden in plaats rechts en als experiment alvast de bussen links liet rijden". In econo mische termen: als een Westers be drijf wil investeren in een boerderij in Polen (zeer theoretisch voor beeld), dan moet ook de markt zoda nig zijn veranderd, dat het bedrijf zijn produkten vrij kan verkopen en winst maken. Wonderen De laatste veertig jaar is de econo mie onder communistisch bewind volkomen scheef gegroeid. Het sterkste voorbeeld is de landbouw, die enkele eeuwen geleden nog half Europa van voedsel voorzag, voor de oorlog een Poolse bevolking van 40 miljoen zielen voedde en nu vol komen noodlijdend is. Bankier Kool: "Ik heb een boer gesproken die onlangs al zijn koeien verkocht en is overgegaan op de teelt van bes sen, die op de zwarte markt goed geld opbrengen. En dat in een land waar behoefte is aan melk en vlees". Om die situatie te veranderen zal de regering de boeren moeten toe staan om hun voedsel direct aan de klant te verkopen voor een reële prijs. Dat betekent een forse verho ging van de prijs, die niet iedereen zal kunnen opbrengen. Kool: "De voedselhulp van de EG kan de pijn verlichten als een doekje voor het bloeden". De bevolking zal wel meer van dit soort offers moeten brengen, want de eerste tijd zal het de bevolking al leen maar slechter gaan. De prijzen zullen stijgen en er zullen misschien ontslagen vallen. Zièlonka: "De Po len zullen moeten lijden, maar ze lij den al jaren. Het is natuurlijk de vraag wanneer de bodem zal zijn be reikt. Maar niemand die ik sprak verwacht wonderen van de nieuwe regering, ze zien het allemaal heel reeel en zeggen dat het noodzake lijk is om te snijden, dat iets anders niet mogelijk is". De hamvraag is natuurlijk of de druk van de lijdende bevolking op de regering niet toch een keer te groot wordt. Zal Solidariteit, die niet alleen de regering grotendeels vormt maar ook een vakbond is, het bijvoorbeeld over zijn hart kunnen verkrijgen een fabriek te sluiten? "Ja", zegt Zielonka, "als het moet zeker. Ik heb Gemerek (vooraan staande figuur binnen Solidariteit, die nog is genoemd als kandidaat premier) gevraagd of hij niet het zelfde conflict verwacht als inder tijd in Groot-Britannië tussen de linkse Labourregering en de vak bonden. Hij zei dat de situatie in Po len echter meer leek op die in Frankrijk, waar de charismatische leider De Gaulle over de hoofden van het parlement heen de bevol king regeerde. Wij hebben in Wale sa een De Gaulle". "Ik ben hoopvol, maar maak mij ongerust over het tijdgebrek. Het voorjaar en vooral de maand mei is de tijd van de grote stakingen. Als Mazowiecki voor die tijd iets heeft De veiligheidsmaatregelen op het Tiananmen-plein in Peking zijn verder aangescherpt nu de voorbereidingen voor de feestelijkheden op 1 oktober in volle gang zijn. Bij de poorten houden soldaten nieuwsgierige burgers op afstand. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2