De naakte waarheid Kwart eeuw lachen om André van Duin moBsmmsm Nieuw op de kermis: supersnelle striptease van twee dames en een heer ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 PAGINA 25 Serieus En dat krijgen ze. Want de heer Bertus Donks van de Bond van Kermisexploi tanten (BOVAK) uit Apeldoorn mag dan zeggen dat hij hoopt dat de show van lid Wegkamp de grens niet overschrijdt om dat een kermis tenslotte voor jong en oud moet wezen, de naakte waarheid is dat Miss Elles en Miss Sylvia zich inderdaad in hun blote niksie aan het volk verto nen. Donks:"Hmmmmmm. Het is dus serieus? Ik heb de voorstelling nog niet gezien. Ik dacht dat het zoiets was als de vrouw met de vier borsten. Niet serieus bedoeld dus". Maar dan kent hij Douwe Wegkamp niet. Zijn credo is datje als kermisexploi tant alleen maar kunt slagen als je de za ken serieus aanpakt. Vandaar dat hij zich soms zo kwaad kan maken over de ge makzucht van zijn medewerkers. Hart kloppingen heeft hij er af en toe van. Komt er zo maar geen meisje opdagen bijvoorbeeld. Is al een keer gebeurd. "Het vervelende is dat je meteen de tent kan sluiten". Maar die problemen heeft hij van avond gelukkig niet. Iedereen is om half acht aanwezig. Sylvia. Elles, Polleke van Overbeek en mister Endro die de zaken aan elkaar moet praten. Voor Polleke, die nieuwsgierige Zaandamse dames hoopt te gerieven met een 'sprankelende striptease van een man alleen' heeft mis ter Endro per klein plastic doosje een ge- slurfd slipje meegenomen. Dat geeft nogal wat problemen. Douwe namelijk heeft datzelfde kle dingstuk reeds in een feestartikelenwin kel weten te bemachtigen en daarvoor de somma van 9,50 betaald. Terwijl mister Endro zich voor hetzelfde, merkwaardig vormgegeven kledingstuk bij een gere nommeerde Haagse sexwinkel had ver voegd en daar 49,75 voor had moeten uittellen. Douwe een beginnende ruzie De sfeer is gespannen achter de coulis sen in de Tilburgse schouwburg. De jon gens en meisjes van het ballet van André van Duins jubileum-revue vegen het zweet met grote regelmaat van het ge zicht. Ze moeten hard werken voor een paar centen. Regisseur Guus Verstraete jr. kent geen medelijden. Als er wat ver keerd gaat buldert zijn stem door de schouwburg. door Frederike Contant Meer respect en geduld brengt Ver straete op voor de sterren van de show. André Van Duin, Frans van Dusschoten, Hans Otjes en Simone Kleinsma kunnen op een wat mildere behandeling reke nen. Het is ook geen eenvoudige opgave waar Verstraete voor staat. In een paar dagen tijds moet een hele show tot in de perfectie worden ingestudeerd en voor de TROS televisie opgenomen. Een dame van de TROS-administratie heeft per ongeluk alle video-banden van de show uitgewist voordat deze op tv was uitgezonden. Voor de complete ploeg zat er niets anders op dan de revue opnieuw in te studeren en op te nemen. André van Duin blijft er rustig onder. Hij maakt zich niet zo gauw kwaad. - Je ging niet door het lint toen je de boodschap aan het begin van de zomer hoorde? "Nee, niet echt. Het is natuurlijk wel vervelend, want voor mij en alle anderen die aan de revue hebben gewerkt, was de show een gesloten boek. We hadden de voorstelling meer dan honderd keer op gevoerd en dan ben je toe aan iets nieuws. Bovendien waren de meeste mensen al weer aan nieuwe projecten be zig. Vooral voor de jongens en meisjes van het ballet is het een opgave om in een paar dagen tijd weer alle passen in te stu deren". "Daarbij komt dat de dansers allemaal uit Engeland kwamen. Die jongens heb ben we dus niet weer kunnen aantrek ken. Zij waren nu bezet. Voor mij is het niet zo heel erg. Als je even bezig bent, komen de teksten en grappen wel weer boven drijven. We maken er het beste van. We presenteren het aan elkaar meer als een reünie". Regisseur Guus Verstraete jr. bromt wat meer over de onverwachte werk zaamheden. "Ik heb het wel eens eerder meegemaakt dat er iets werd gewist, maar dat waren meestal maar korte on derdelen van shows. Ik heb het in mijn hele loopbaan nog niet meegemaakt dat er een hele revue opnieuw moest worden opgenomen. De motivatie van de hele ploeg was in het begin ook niet bijzonder groot, maar gaandeweg komt het plezier wel weer terug". "Het zijn ook niet alleen de mensen op het toneel die opnieuw in actie moesten komen, maar ook het hele decor hadden wij al afgebroken en vernietigd. Je kunt tenslotte niet alles bewaren. Alles is dus opnieuw gemaakt. Daar zijn maanden mee gemoeid. Toen ik van het debacle bij de TROS hoorde, ging ik wel even tegen het plafond. Je wilt het niet geloven dat er zoiets kan gebeuren". Kwart eeuw De naam 'Jubileumrevue' verwijst naar het feit dat de komiek al 25 jaar in het vak zit. Een kwart eeuw Van Duin. De man die onlangs nog door de scholieren werd aangewezen als hun meest favoriete pre- - Heb je een kwart eeuw geleden kun nen bevroeden dat je zo populair zou worden? "Nee, tenminste niet in deze vorm. Ik moet wel toegeven datje daar ook niet al tijd bij stilstaat. Mijn carrière is pas goed op gang gekomen toen ik eenmaal op te levisie verscheen. Vanaf die tijd is alles heel snel gegaan. Het medium televisie André van Duin: Het is allemaal over me heengekomen...' (foto gpd> heeft veel voor mij gedaan. Ik heb zelf niet het idee dat ik hard heb moeten wer ken voor deze populariteit. Het is alle maal over me heen gekomen. Ik rolde van het een in het ander. Misschien heb ik me dat allemaal niet zo gerealiseerd omdat ik altijd dingen heb gedaan die ik leuk vond. Ik heb dus niet het idee dat ik heel hard heb gewerkt". - Nederland kent maar één André van Duin. Wel talloze conferenciers, maar in jouw genre is er nooit iemand bijgeko men. Waar ligt dat aan? "Het is waar. Ik noem mezelf altijd een volkskomiek, en ik ken in Nederland ook niet iemand anders die in mijn voet sporen is getreden. Ik vind dat zelf ook een zeer vreemd verschijnsel. Ik heb er ook geen verklaring voor. Kennelijk word je met dat talent geboren en kun je het vak niet leren. Ik zou het heel leuk vinden als er iemand opstaat die mij zou kunnen opvolgen, want ik zie mezelf niet nog eens 25 jaar op de planken staan". - Zijn er nog dingen die je graag zou willen doen op jouw vakgebied? "Ik zou het niet weten. Ik heb eigenlijk alles gedaan. Ik heb het allemaal wel ge zien. Ik heb films gemaakt, tv-series ge daan, revue's gemaakt, theatershows ge speeld, grappige liedjes geschreven en serieuze platen gemaakt. Ik weet het werkelijk niet meer. Zelfs Animal Crac kers is voor mij nu niet leuk meer om te maken. Ik begin een beetje leeg te raken. Jaap Aap ga ik nog wat verder uitbou wen, ik ga meer met mensen werken. In het nieuwe tv-seizoen dus geen Animal Crackers meer. Wel hetzelfde concept maar dan met mensen". - Is humor in de afgelopen 25 jaar erg veranderd? "Ja en nee. In de eerste plaats lachen mensen nu ook nog altijd om 'gewaagde schuine grappen'. Dat deden ze een kwart eeuw geleden ook. In zoverre is er niets veranderd. Wat wel aan verande ring onderhevig is geweest is het aantal taboes. Vroeger moest je heel voorzich tig zijn en nu kun je, bij wijze van spre ken, niet ver genoeg meer gaan. De maat schappij is veel vrijer geworden en dus moet je je als komiek ook steeds verder gaan. Televisie heeft daar ook een heel groot aanueel in gehad. Het is een prach tig communicatiemiddel en door de steeds grotere impact ervan op ons le ven, worden we steeds vrijer. Elk taboe is door de tv wel doorbroken. We worden zo langzamerhand doodgecommuni- ceerd". - Over televisie gesproken. Jij bent vast heel blij met de komst van TV 10 waar van je één van de grootste publiektrek- kers zal worden. Wat ga je allemaal doen voor TV 10? "Laat ik vooropstellen dat ik zelf abso luut geen tv-verslaafde ben. Ik kijk zelfs erg weinig televisie. Ik vind het weinig creatief om de hele avond voor de buis te zitten. Toch denk ik dat het goed is dat er commercièle tv in Nederland komt. Er is duidelijk behoefte aan. Het zou doodzon de zijn als TV 10 en Veronique niet van de grond zouden komen door maatrege len uit Den Haag". "Ik word er een beetje kriegelig van als argumenten worden gebruikt in de trant van: aan een 'pretnet' hebben we geen behoefte. Dat is echt onzin. Iedereen heeft toch meerdere kanalen tot zijn be schikking. Als de kwissen en de shows je gaan vervelen en je wilt iets anders zien, dan houdt toch niemand je tegen om naar een ander kanaal te kijken? In Ame rika hebben ze ook zoveel tv-stations en dat werkt prima. Ik vind dat een kijker zelf moet kunnen beslissen". "En wat betreft de programma's die ik ga maken: in het voorjaar staan er twaalf afleveringen van een comedy-serie met Frans van Dusschoten, Hans Otjes en mij gepland. Ik maak voor zowql de TROS als TV 10 een serie Jaap Aap shows, waar ik eerder over vertelde. Verder maak ik een Oudejaarsshow voor TV 10 en word ik het middelpunt van een jubileum show. Hoe die show eruit gaan zien weet ik echt niet. Dat bedenken ze in Aals meer. Het is een verrassingsshow voor mijn jubileum. Ik kan me zo voorstellen dat ze allemaal mensen uitnodigen die al lemaal aardige dingen over mij zeggen waar ik dan leuk op moet reageren". "Verder begin ik op 2 oktober weer met mijn radioprogramma's voor de TROS. En dan niet te vergeten de promo tie rond mijn nieuwe lp Animal Crackers waarvan Hot Dog een voorloper is. Het is een plaat geworden vol met grappige die- renliedjes. Soms wat dubbelzinnig zodat niet alleen kinderen het leuk vinden, maar ook volwassenen de plaat kopen. Werk genoeg dus, zou ik zo zeggen". fDe TROS zendt de jubileumrevue van André van Duin op 26 december uit.) Maar hoe gaat dat in het kleine Neder land? Binnen de kortste keren had gans het volk de Weerwolf gezien. En dan moet je iets anders bedenken, wil je een volle bak houden. De Vlieg, de 'ongeloof lijke, je vertrouwt je eigen ogen niet' ver andering van mens tot insect, deed het 't vorig jaar nog betrekkelijk goed. Maar met die Elephantman wilde het niet erg lukken. Douwe stevig aan zijn sigaar zui gend: "En dan moetje toch wat." Nou had hij natuurlijk terug kunnen grijpen op het bulldozer schuiverspel waarmee hij groot is geworden. Of het schuine reuzerad. Of de bingo waarmee hij ook jaren lang langs de vaderlandse kermissen reisde. Douwe: "Maar ik heb nu eenmaal mijn zyinen gezet op het ker- mistheater. Ja toch? Vroeger had je er tientallen. De ezel die kon tellen, clowns, goochelaars. Maar daar is niks meer van over. Ik wil dat kermistheater weer nieuw leven inblazen". Met de Pin Up Nightclubshow. Omdat je. denkt Douwe, met die ezel niet meer kunt komen. De tijden veranderen ten slotte. Hij heeft ze nog wel gekend, de tenten die de geïnteresseerde kermisbe zoeker buiten een slachtoffer van de zee beloofde. Of een nummertje in het gras. Binnen had de spullenbaas dan een ha ring op een bordje gelegd en een graspol met het nummer dertien. Lachen, gieren, brullen. Want toen hadden ze op de ker mis nog gevoel voor humor. Maar nu kan je een hengst voor je kanis krijgen. Dou we misprijzend: "Nee wat dat betreft is het niks meer. De mensen willen waar voor hun geld tégenwoordig". meteen afkappend: "Niet lullen nou, ge woon terugbrengen, die handel". Illusionist Een kwartier later blijkt mister Endro zich volledig te hebben hersteld van de financiële dreun. In een zwart pak en op glimmend gepoetste schoenen roept de 'issu...illo...usso...i...i...illusionist' (Dou we: "Ik vind het toch wel zo'n verschrik kelijk moeilijk rot woord hè") het Zaanse volk op toch vooral de Pin Up Nightclub show te bezoeken. "Rrrrrrrechtstreeks van de televisie nu voor het eerst op de Zaanse kermis. Jaja dames en heren, zo direct gaan de dames en heren artiesten zich voorstellen zodat u buiten ziet, wat er binnen te zien valt. Strrriptease in meerdere variëteiten. Ik wijs u er wel op dat ons etablissement alleen toeganke lijk is voor die dames en heren die hun achttiende levensjaar overschreden heb ben. Dat moet u zien, dat moet u meege maakt hebben". Maar Zaandam lijkt wat achterdoch tig. De afstand tussen het publiek en de tussen het spreken door snel aan een saf fie lurkende mister Endro blijft zeker tien meter. "Komt naar voren, komt naar voren. Artiestensensatie. Wij gaan u voorstellen aan miss Sylvia". Miss Sylvia, hoge hakken, netnylons en tijgerpakje, trippelt koket het plan kier op en zwaait met haar vingers de cent naar de toeschouwers. Nu wordt het druk voor de tent. Mister Endro met een steeds massaler wordend geluid: "Sylvia dames en heren, Sylvia doet iets heel bij zonders. Zij doet de striptease verkeerd. Met andere woorden, Sylvia laat zich aankleden. Door een gentleman uit het publiek. Dat moet u zien, dat moet u meegemaakt hebben, dit is nog nooit vertoond". Als de ranke Elles en de zwaarlijvige Polleke ("Een verrrrrassing voor de da mes") zich ook nog even in vol ornaat door het volk hebben laten aanschou wen, kan de voorstelling beginnen. Bin nen in het theater is het donker. De eer ste toeschouwers (er zouden er bij elkaar veertien komen) schuiven voorzichtig naar voren tot ze de twee in kakelbonte kleuren getatoueerde dranghekken heb ben bereikt die het in karmijnrood ge houden toneel van de zaal scheidt. Vanaf de betonnen vloer walmt een prikkelende lysollucht omhoog. Een van de twee luidsprekers hangt vervaarlijk scheef tegen de gegolfde plaatijzeren wand en bromt zachtjes. Boven het niet helemaal waterpas liggende toneel draait in het witte, helle licht van een spot, lus teloos een flikkerbol. De triestheid van Federico Fellini's film La Strada. Alsof zo direct Anthony Quinn de vaalbruine gordijnen zal openschuiven. Alsof zo di rect de droeve konijneogen van Giulietta Massina de zaal zullen inkijken. Verspreking Maar daar hebben we mister Endro weer. Energiek van zijn ene voet op z'n andere wippend, dankt hij namens de directie de toeschouwers voor hun moed ("Want het is nog licht buiten en dan durven ze niet voor elkaar, maar u hebt een verstan dige beslissing genomen") en kondigt de 'Pin Up van de maand' aan. "Rrrrrrecht- streeks van het Lido uit Parijs miss Mar- lène". Miss Marlène? Wat zullen we nou heb ben? Het publiek zet zich schrap. Want van ene Marlène was in het 'trommeltje', zoals Douwe Wegkamp de 'parade' voor de voorstelling steevast noemt, geen sprake. Helaas. Verspreking van de op- perspreektalmeester. Mister Endro met een lieve glimlach tot het zoete publiek: "Ach, u begrijpt, in zo'n eerste voorstel ling kan er van alles mis gaan. Maar even goed hartstikke bedankt voor het gewel dige applaus". Vijftien minuten later staat iedereen weer buiten. Seks in een snelkookpan. Miss Elles ontdoet zich zo dartel van haar ondergoed dat het voor een normaal mens bijna niet valt bij te houden; Miss Sylvia kleedt zich met behulp van een 'dappere jongeman uit het publiek' zo mogelijk nog sneller aan en Polleke, wel Polleke verdwijnt al schielijk van het to neel als men nog maar net een glimp van z'n blote kont heeft gezien. Douwe Weg kamp: "Ja, het gaat tamelijk vlot alle maal. Dat is wel zo. Maar dat wil de mens tegenwoordig hè. Vlug, vlug, vlug". Hij geeft de versterker een dot gas en zegt mister Endro dat hij na de muziek aan de werving voor de tweede voorstel ling kan beginnen. De flathoge verster kers staan te trillen alsof ze onder stroom staan. "Cheer you up, cheer you up. cheer you up voor de pin up club". In de kleine kleedkamer klipt miss Elles voor de ver andering witte kousen aan haar jarretel les. Want daar mogen de heren ook nogal eens op afkomen, heeft ze gemerkt. Ter wijl ze haar been naar voren strekt, knip oogt ze ondeugend. Met de kermis als theater is het tegenwoordig droef gesteld, vindt exploitant Douwe Wegkamp. Daarom wat nieuws: bloot in de tent. Een man en een vrouw gaan uit de kleren. "En Sylvia, dames en heren, Sylvia doet iets heel bijzonders. Sylvia doet de striptease verkeerd. Jaja dames en heren, dat moet u zien, dat moet u meegemaakt hebben". door Rob van den Dobbelsteen Echt opwindend is net niet. Maar eerlijk is eerlijk. Mister Endro heeft de waar heid gesproken. "Ook het laatste kle dingstuk dat zij aan heeft", had hij het voor het podium samengedromde pu bliek in accentloos Haags beloofd, "ook dat laatste kledingstuk zal ten tonele val len". De kermis in Zaandam. Links ach terin. daar waar de Burcht pardoes over gaat in de Prins Hendrikkade, probeert Douwe Wegkamp een 'nieuwigheidje' striptease in een kermistent. "Nou ja", zegt Douwe, "helemaal nieuw is het eer lijk gezegd niet, want ze hebben het al eens gedaan op de kermissen van Ven- ray, Tilburg en Oss. Maar daar was het zo'n succes, dat ik dacht, waarom ik niet. Met de Elephantman wilde het niet zo goed lukken". Runderhart Douwe's laatste 'supersensationele' ker misattractie: de Elephantman. Hij had er veel van verwacht. Ga maar na. Douwe had alleen al drie kwartier nodig om die man te schminken. Dus je zou toch den ken... Maar op een of andere manier leek het hooggeëerde publiek niet zo onder de indruk. De belangstelling viel tenmin ste knap tegen. Zeker als je de bezoekcij fers afzette tegen die van de voorstelling met de fenomenale Weerwolf uit Londen waarmee hij in de zomers van '86 en '87 de kermissen afreisde. Douwe verlekkerd: "Dan kocht ik qgn vers runderhart weet je wel, dat hing ik dan aan een haak op het podium en daar sneed ik dan een reepje vanaf. Zodat een dame uit het publiek die weerwolf kon voeren. Dat zijn dingen die de mensen pakken joh. Het was een mens en toch een dier". Rrrrrechtstreeks van de televisie. Nu voor het eerst op de kermis. Strrrriptease in meerdere variëteiten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25