O O SpoorPtTV FC Lisse kan in Rijnsburg voor 't eerst echt aan de bak Roodenburg heeft de klap verwerkt S?d=|i Pijnlijke nederlagen LSG Filatelie Bridge Schaken Dammen ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 SPORT PAGINA 21 LEIDEN - FC Lisse kan voor het eerst écht aan de bak in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal. Na enkele tegenstanders van wat minder kaliber te hebben gehad, bindt de debutant vanmiddag in Rijnsburg de strijd aan met Rijnsburgse Boys. In Alphen wordt een andere derby afgewerkt. ARC ontvangt Katwijk dat zich graag zal willen herstellen na de 1-4 nederlaag in eigen huis tegen Spaken burg vorig weekeinde. Bij Rijnsburgse Boys loopt het nog niet op rolletjes, terwijl Lisse boven verwachting goed meedraait met vier punten uit drie wedstrijden. "Maar we krijgen vandaag pas de eerste sterke tegenstander", zegt middenvelder Wim Bouckaert, die de zondagafdeling inwisselde voor de zaterdag. "Van de vorige oppo nenten was ik niet echt onder de in druk. Rijnsburg is natuurlijk een ander verhaal. Ze zijn favoriet, maar ik acht ons zeker niet kansloos. We gaan daar heus niet voor de pot lig gen. Dat is onze stijl niet". De 25-jarige Bouckaert had in het begin aanpassingsmoeilijkheden bij Lisse. Geen wonder gezien het Noah uitgeschakeld PARIJS (Rtr) - De Franse tennisser Yannick Noah zal een maand rust moeten nemen wegens de brand wonden, die hij maandag tijdens b een barbecue heeft opgelopen. Noah, nummer veertien op de we reldranglijst, kreeg aan zijn rechter dijbeen brandwonden in de tweede graad toen bij het aansteken een kannetje petroleum explodeerde en zijn broek in vuur en vlam zette. Volgens de arts van Noah vergen de wonden drie weken om te gene zen. Noah zal zeker begin oktober een toernooi in Zwitserland moeten laten schieten. feit dat hij van de derde klasse zon dag naar de hoogste zaterdagafde ling verkaste. "Het is toch wel even iets anders. Bij Lisse zondag kon ik meer vrijuit spelen. Nu krijg ik op drachten van de trainer waaraan ik me moet houden. Het niveau vergt dat ook natuurlijk. Gelukkig ben ik inmiddels aardig gewend aan het peil". Bij de 'Boys' zoekt men nog steeds naar het juiste ritme. De equipe van Arie Kurver is nog onge slagen, maar liet al twee kostbare punten liggen in de race naar de fel begeerde titel. Met Hennie Koet er bij - hij ging in de voorbereiding op vakantie en kwam daardoor later in de selectie - spelen de Rijnsbur gers weer in de samenstelling die ze graag willen, al heeft dat nog niet tot het gewenste resultaat geleid. "We moeten gewoon eens een uit slag neerzetten. Misschien dat we dan weer gaan draaien", zegt Koet. "Dat moet thuis tegen Lisse moge lijk zijn. Ik ken die ploeg helemaal niet, maar we zullen toch twee pun ten moeten pakken". Katwijk Het ook nog ongeslagen ARC krijgt vanmiddag Katwijk als gast op sportpark Zegersloot. De Alphena- ren ondergingen een gedaantever wisseling onder de Bert Jansen en draaien voorlopig goed mee met vier punten. Die gedaanteverwisseling geldt in feite ook voor keeper René de Graaf. Na een vervelend seizoen bij UVS vergaat het de Hazerswoude- naar in Alphen goed. "Ik ben vrese lijk fanatiek begonnen bij ARC en dat heeft geresulteerd in een basis plaats. Het draait lekker met me, maar dat geldt voor het hele team". "Tegen Katwijk moeten we ge woon twee punten pakken vind ik. Ik weet niet precies hoe ze spelen, maar de spelers ken ik grotendeels. Ze zullen wel verdedigend spelen, vrees ik". Klap ARC moet het voorlopig stellen zonder Arno Lancel en Ruud van Es. Het duo is geschorst naar aanlei ding van rode kaarten in de thuis wedstrijd tegen Marken. Lancel moet zes weken toekijken, Van Es drie. Het vermoeden dat de kustbewo ners de kat uit de boom zullen kij ken in Alphen is volgens Katwijker Marco van der Plas niet helemaal onterecht. "We hebben een behoor lijke klap gehad door thuis met 1-4 te verliezen van Spakenburg. Het is echter ook leerzaam geweest. We hebben niet disciplinair gespeeld. Spakenburg strafte dat goed af. We zullen tegen ARC daarom wat be- LEIDEN - Roodenburg krijgt morgen de kans tegen Spartaan '20 de nare smaak van de zware nederlaag tegen Velo weg te wissen. De tweedeklasser is er voor eigen publiek alles aan gelegen om tot winst te komen. Een klasse lager bindt Lugdunum in Gouda de strijd aan met Goudse Olympia dat na drie wedstrijden aan de lei ding staat. In de vierde klasse staat de streekderby tussen LDWS en SVLV op de rol, met de Leidse ploeg als grote favoriet. der Plas. (arvhieffotc» houdender spelen misschien. Maar in principe gaan we wel voor de twee punten natuurlijk". De 24-jarige middenvelder heeft in het verleden als een vaker tegen ARC gespeeld. "ARC is altijd een ploeg geweest met verzorgd voet bal. Na een minder jaar lijken ze weer helemaal terug". PAARDESPORT - PRAAG (AFP) - Een Franse equipe heeft vrijdag tij dens het CHIO van Praag de lan- denwedstrijd gewonnen met slechts vier strafpunten over twee manches. Polen (8) werd tweede, Zwitserland (11) derde. LEIDEN - Terwijl de achttallen van De Zwarte Pion 1 en Voor schoten 1 in de derde klasse D van de landelijke schaakcompeti tie goed waren voor weliswaar nipte maar verdiende zeges, ver ging het de collega's van het Leid se LSG in de openingsronde een stuk slechter. Voor het tweede en derde team was het namelijk met pijnlijke nederlagen in respectie velijk de tweede en de derde klas se C flink tobben geblazen. LSG 2 verteerde een lange reis naar Limburg uitermate slecht en ging in een foutenfestival bij Schaesberg met 4 1/2-3 1/2 de mist in. Een uitslag waarbij de schade voor de LSG-reserves in feite al leen nog maar meeviel. Na een vlotte zege van Wim van de Pol en een verloren tijdnoodduel voor Raoel van Ketel, bracht Theun Stelling zijn ploeg middels een al- les-of-niets pot opnieuw aan de leiding: 1-2. Captain Folkert Geertsma diende vervolgens bij de tijdcontrole té constateren, dat hem niet anders dan de opgave restte: 2-2. De Leidse perspectie ven voor de tweede zitting bleken vervolgens beroerd. Klaas Ha- gendijk en Michiel Hoeks zagen hun respectievelijke tegenstan ders echter volledig in de fout springen en snoepten alsnog res pectievelijk een remise en een winstpunt weg: 2 1/2-3 1/2. Het geen nog altijd onvoldoende voor de overwinning bleek. Henk- Jaap de Boer en Albert Westra Hoekzema slaagden er namelijk beiden niet in om met een .pion achterstand de reddende streep te bereiken: 4 1/2-3 1/2. Nog slechter verging het LSG 3 bij Amstelveen 3: 6 1/2-1 1/2 ver lies. De LSG-ers kregen daarbij nauwelijks kans op een beter re sultaat. Naast een vlotte remise van Arvik Harms kwamen alleen Remmelt Otten en Andreas Lind in de buurt van een vol punt, maar beiden bleven uiteindelijk ook op een halfje steken. Ada van der Giessen, Gerard Vink en Joop Bakker gingen vrij kansloos ten onder, terwijl Peter van de Boog aard gelet op de slechte totaal stand tevergeefs ijzer met handen probeerde te breken. Jan-Aart van der Steen greep in tijdnood vanuit gewonnen positie mis. Voorschoten 1 maakte met een 4 1/2-3 1/2 winst tegen DD 3 duide lijk zich in de derde klasse na de onverwachte degradatie van twee jaar geleden niet nogmaals te wil len laten verrassen. Slechte aan- vangsresultaten aan Voorschoter zijde werden in dit duel al snel ge compenseerd door goede stellin gen bij de andere borden. Na een vlotte remise van Frits Fritschy lieten scores lang op zich wach ten. Wiebe Wiebes en Charles van der Ven waren daarbij degenen die de strijd vlak voor de tijdnood moesten staken: 1/2-2 1/2. De bei de reserves Wise en Marco Combé zorgden echter via overtuigende zeges al snel voor enig tegen wicht: 2 1/2-2 1/2. Na een goede winstpartij van kopman Erik Bongers leek er voor Voorscho ten zelfs geen vuiltje meer aan de lucht. André de Boer liet echter een elementair remise-eindspel glippen, waarop Frank den Her der zich genoodzaakt zag om zijn lichte plusstelling alsnog in winst om te zetten. Een opdracht waar de Voorschotenaar na hard wer ken in slaagde en daarmee de ze ge voor zijn ploeg veilig stelde. De Zwarte Pion vocht een spannend duel uit bij Promotie Zoetermeer. Rob van de Aardweg opende met een goede winstpar tij, waarna een vlotte remise van invaller Sjaak Ruigrok en snel verlies van Aad Lommerse de score in evenwicht brachten: 1 1/2-1 1/2. De overige posities leken toen voldoende voor een Lisser- zege. Omdat echter Wim Ross- dorf in een wisselvallige partij aan het kortste eind trok, moest Lisse op zijn tellen letten. Goede zeges van kopman Jan Bakker en Aad van de Poel brachten de overwinning echter terug in zicht: 2 1/2-3 1/2. Jos Lemmers en Joost van Hal, de laatste liet zich door herhaling van zetten verras sen, maakten met nuttige remises de totaalzege een feit: 3 1/2-4 1/2. Wim Rijsbergen is er zeker van: de dreun die Velo het afgelopen week einde aan Roodenburg uitdeelde (6- 1) heeft niet al te grote psychische gevolgen gehad voor de Leidenaars. Van paniek is dan ook beslist geen sprake, van angst voor de tegen stander van aanstaande zondag, Spartaan '20, evenmin. "Welnee, de klap valt wel mee. Logisch ook, de eerste vier goals waren terug te voe ren op keepersfouten van Marcel Vink. Ja, als dat gebeurt, dan breekt er wel even wat bij de jongens. Maar iedereen wist dat de uitslag dik ge flatteerd was. Dan vergeet je zoiets snel". De laatste dagen was de speler- groep al weer druk bezig met het duel tegen Spartaan '20. "Het is een ploeg die met twee spitsen speelt, vanuit de counter. Dat betekent dat we hebben te maken met een klein speelveld. Wat we dan nodig heb ben zijn mensen die individueel wat doen, hun stempel op de wedstrijd kunnen drukken. En dat lukt bij ons niet altijd. Een pasklare oplos sing daarvoor heb ik niet". Dus toch wel een beetje bang voor Spartaan '20? "Nee, ik ben ge woon reëel. Beenhakker heeft ook nog niet de oplossing gevonden. Het draait toch om het materiaal. We moeten het gewoon doen met de spelers die we hebben. En we zijn er in vergelijking met vorig jaar nu eenmaal niet sterker op geworden". Wat niet betekent dat Rijsbergen zijn doel, bovenin meedraaien, in middels heeft bijgesteld. "Tegen Quick, dat ook een goede counter- ploeg heeft, lukte het ook. Als het voetballend niet gaat, moeten de spelers er gewoon wat meer energie in steken. Alleen, als het even tegen zit laten ze nogal eens het koppie hangen". Maar dat duurde nu in elk geval niet zo lang. Rijsbergen: "Het was wel nodig ze even op te peppen, maar een straftraining was daar niet voor nodig. Ze hoefden van mij echt niet van Katwijk naar Noordwijk te lopen en weer terug. Van paniek was bij mij geen sprake. Ook niet wat Vink betreft. Het zou te ver gaan alle schuld op hem te schui- Lugdunum Lugdunum wacht morgen een moeilijke klus tegen het Goudse Olympia, dat vorige week nog WSB met 7-0 verpletterde. Hoe wel, moeilijke klus, trainer Hennie de Klerk ziet de ontmoeting vol ver trouwen tegemoet. "Die grote over winning zegt mij niet zo veel. Elke wedstrijd is weer anders. Ik weet ook niet of die wedstrijd een goede maatstaf is voor hun kwaliteiten". Hij gaat dan ook het liefst uit van eigen kwaliteit die naar zijn mening bij de Leidse zondagderdeklasser ruim voorhanden is. "We zijn al he lemaal gewend in deze klasse. Ik durf te stellen dat wij op dit mo ment erg goed spelen, bij vlagen zelfs subliem. Het loopt goed in de combinatie, individueel zijn de spe lers sterk. Verschil met vorig sei zoen is dat de beweging voor de bal uit groter is dan vorig seizoen. We kunnen nu dan ook met drie spitsen voetballen". Toch zijn er nog wel wat proble men. "Het afmaken laat bij ons nog te wensen over. Voor een deel heeft dat natuurlijk te maken met de mys terieuze krachten in de sport. Aan de andere kant is het duidelijk dat de rust nog af en toe ontbreekt bij ons. Misschien is er ook wel wat sprake van onderschatting. Het gaat vaak de eerste helft zo gemak kelijk, dat daarna wat verslapping optreedt. Dat heeft ons in de eerste wedstrijd (5-1-verlies na een 1-0 voorsprong bij rust, red.) ook de das omgedaan. Mogelijk dat er nog wat meer agressie bij ons in het spel moet komen". LDWS -SVLV LDWS is de grote favoriet in de streekderby tegen SVLV. Met zes punten uit drie wedstrijden staat de Leidse club fier bovenaan in de vierde klasse. "Ik verwacht winst", zegt trainer Kees Vermeulen dan ook met volle overtuiging. "Niet al leen op grond van de stand. We spe len sterk. Ik hoef mijn elftal niet te vertellen hoe ze moeten spelen. Dat weten de spelers zelf. Ze zien al snel met wat voor 'n tegenstander ze te maken hebben en hoe ze daar tegen moeten voetballen. We missen al leen een aantal belangrijke spelers. Loek Drost heeft een gebroken vin ger, topscorer Wim de Roo is ook geblesseerd. Verder begint Richard Polanen niet helemaal fit aan de wedstrijd". Sjaak van der Werf, aanvoerder van SVLV, ziet wel kansen voor zijn team. "Ik geef toe, we zijn niet echt sterk gestart, maar een aantal spe lers bij ons voetbalt op halve kracht. Je kunt zeggen dat we nog zoeken de zijn. We gaan in elk geval mini maal voor een punt. Ik heb gehoord dat LDWS veel jaagt als de tegen stander in balbezit is, maar bang ben ik niet. In ons voordeel is dat LDWS als koploper moet komen. Zij moeten het spel maken". ZATERDAG 13.15-10 00 BBC 1 Grandstand met golf (Ryder Cup), paarderennen in Newbury, en voetbal (tussenstanden en uitslagen). 13.30-14.30 TV 5: Sports Loisirs. 15.00-17.00 Did 3 Sport III extra: met golf (Ryder Cup) WK amateurboksen in Mos kou en paardesport (German Classics in Bremen). 17.40-19.30 BBC 2 Golf. Ryder Cup. 18.C0-18.15 BBC 1 Sport 18 00-19.00 SKY- Golf: Ryder Cup. 18.00-19 00 Did 1Sportschau: met Duits bekervoetbal, 2e ronde. 18.30-19.30 Super: Sport: NBA-basket- 19.00-20.00 SKY: Trans World Sport. 19.25-20.00 Ned 2 Oe Heilige Koe: auto- en motorsportmagazine. 19.35-20.00 Did 3: Sport im Westen. 20.00-21.00 SKY: Paardesport: samen vatting van de Spruce Meadows Masters Showiumping vanuit Calgary. 21.00-23.00 SKY: Golf: Ryder Cup. 21.55-22.10 BBC 1Sport. 22.05-23.25 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio. 22.45-23.15 BRT 2 Sport op Zaterdag. 23.00-01.00 SKY: Volleybal: EK voor mannen in Zweden (Nederland-Sovjetu nie). 23.11-23.55 Ned 3: Studio Sport: met o.a. EK volleybal voor mannen in Zweden (Ne derland-Sovjetunie) en voetbal. ZONDAG 13.00-13.05 BBC 1: Sport. 13.05-18.45 BBC 2: Sunday Grandstand: met golf (Ryder Cup. finale) en autoraces (GP van Portugal. Formule-I). 13.15-14.30 TV 5: Sports Loisirs. 14.30-15.00 TV 5: Sports. 15.00-17.00 Did 1: ARD-Sport extra: met paardesport (Internationaal Concours Hippique. German Classics in Bremen, golf (Ryder Cup), EK volleybal voor man nen in Zweden (Westduitsland-Zweden). 15.20-18.00 BRT 2: Autosport: Grote Prijs Portugal voor Formule-I wagens Formule-I races om de GP Portugal, paarderennen om de Prijs van Europa en handbal om de Super cup (Es- sen-Minsk). 17.00-18.00 SKY Golf en autosport: Ry der Cup en de GP van Portugal. 18.00-20.00 SKY: Autosport: GP van Por tugal. 18.10-18.40 Did 1 Sportschau. 18.45-19.25 BRT 1 Sportweekend. 18.45-20.00 Ned 3 Studio Sport. 19.30-19.45 Did 3 Sport im Westen. 19.45-20.15 BRT 1 Sportweekend. 19.50-19.58 Did 1 Sporischau-Tele- gramm 20.00-22.00 SKY: Golf: Ryder Cup. 21.25-22.15 BBC 2; Golf samenvatting van de finale van de Ryder Cup. 22.00-23.00 SKY: Voetbal: topclubs. 22.05-22.20 Did 2: Sport am Sonntag. 22.40-22.55 BBC 1Sport. 23.00-01.00 SKY: Volleybal: EK voor mannen in Zweden (Westduitsland-ltalië). 00.15-00.50 BBC 2: Autoraces: samen vatting van de GP van Portugal voor For mule-I wagens. ZEILEN (ANP) - Dirk Nauta had gisteren met zijn schip de voor sprong op de andere deelnemers in zijn klasse voor de zeilrace om de wereld uitgebouwd tot 500 mijl. In de zuidelijke winden op weg naar Uruguay is een van de lichte voor zeilen van het schip in stukken ge scheurd. Onder moeilijke omstan digheden slaagde de zeilmaker er in het doek te repareren. door Hero Wit DENEMARKEN wijdt op 28 september een serie van drie zegels (3,00 kr., 3,20 kr. en 4.40 kr.) aan de Deense filmhistorie, waarin twee personen een wereldbe roemde rol hebben gespeeld: Bodil Ip- sen, een van de grootste actrices die het land heeft voortgebracht en Carl. Th. Dreyer, schrijver en jegisseur, en de grootste Deense naam uit de beginjaren van de film. De eerste van de drie zegels (3,00 kr.) vraagt aandacht voor het Deense Natio nale Filmbureau (SFC, Statens Filmcen tral), dat dit jaar vijftig jaar bestaat. In die afgelopen halve eeuw zijn door de SFC tal van films in produktie genomen. Een van die films is "De naaede Faergen" (They reached The Ferry), die in 1948 on der regie van Carl Dreyer werd gemaakt en waarvan we op de 3,00 kr.-zegel een fragment zien: Sophus en Elvira op weg naar hun dood (ze reden zich op hun mo tor te pletter tegen een boom). Op de 3,20 kr.-zegel zien we de actrice Bdil Ipsen (1889-1964) als primadonna in de film "The Golden Smile" (1935) naar een werk van Kay Munk. Bodil Ipsen speelde bijna 200 rollen in het theater, 140 voor de radio, ze speelde in 12 films en in drie televisiestukken. Honderd jaar geleden werd Carl Theo- dor Dreyer (1889-1968) geboren, een van de belangrijkste pioniers uit de filmge schiedenis en maker van "La Passion de Jeanne d'Arc", een stomme film (1928), die door alle filmhistorici wordt be schouwd als een meesterwerk met eeu wigheidswaarde. De derde film-zegel in de waarde van 4,40 kr. eert deze grote pionier. ZWITSERLAND - In Zwitserland loopt de uit veertien zegels bestaande permanente serie "dierenriemtekens en landschappen" op zijn laatste benen. De komende tijd zal deze reeks geleidelijk worden vervangen door een nieuwe serie onder de titel "mens en beroep" en de eerste zegels verschenen op 25 augustus: 2,75 fr., metselaar en 5,50 fr., coupeuse. Op 25 augustus verscheen ook de tweede serie bijzondere (herdenkings- )zegels 1989: 35 rp., 100 jaar Zwitserse elektrotechnische vereniging (appara tuur); 50 rp., 50 jaar Zwitserse Reisspaar- bank (symbolische voorstelling); 80 rp., 100 jaar universiteit van Freiburg (bron zen figuren); 90 rp., Zwitserse Geluidsar chief in Lugano, vorig jaar 1 januari ge opend (symbolische voorstelling) en 140 rappen, 100 jaar Inter Parlementaire Unie (symbolische voorstelling). Blijft over te melden dat op 25 augus tus de tweede Pro-Sport-zegel is uitge bracht. De zegel, die een waarde heeft van 50 20 rappen, attendeert deze keer op sport in verenigingsverband (figuren die oefeningen doen). door Ton Schipperheyn H94 AH73 HB10 O AV4 4» N W O Z A53 842 O 9643 4» H86 Het succes van de eerste praktijkcursus bridge heeft de AVRO doen besluiten een tweede cursus te presenteren die ko mende donderdag (28 september) van start gaat. Het is een zevendelige serie, gericht op verbetering van de speeltech- niek. bij veel bridgers het zwakke punt. Aan het cursusboek het bij de cur sus behorende cursuspakket is te ver krijgen in boekhandels en warenhuizen - ontlenen we een paar (lastige) pro- bi eempjés. U mag het eerst zelf probe- <2> V1073 C?VB2 OH8 4» V954 H92 N - 8754 <v> w n V- B1063 O O - B3 4* Z 4» - <?- O- *- U bent als west leider in 3 SA. Noord start met KI B en u telt zeven vaste sla gen. U moet dus twee slagen ontwikke len in ruiten, de werkkleur. Veel spelers zullen nu geneigd zijn de eerste klaver slag in oost te nemen om op Ru V te kun nen snijden. Geen goed plan. Probeert u eens te bedenken waarom en vervolgens hoe het dan wel moet. Zuid opende 1 SA (diagram 2), noord bood 2 KI (Stayman), zuid 2 Sch en noord 4 Sch. U start als west met Ru B. noord Ru 8, oost Ru 7 (aansignaal), zuid Ru V. De leider speelt direct troef, Sch A en schoppen na. U zit in de tweede hand. Wat speelt u? In spel 1) moet u zich realiseren dat u in dummy niet voldoende entrees heeft om de ruitensnit eventueel te herhalen en later ook nog de vierde ruiten te be nutten. Stel dat de snit op Ru V mislukt. En dan? Een goede noord speelt schop pen terug (de klaveren zijn door zuid in slag 1 afgesignaleerd) en opeens zit u in de problemen. U neemt Sch H in de hand en speelt Ru H om Ru A er uit te werken. De tegenpartij speelt weer schoppen en als u met Sch A in dummy aan slag bent, moet u eerst naar de hand om uw hoge ruiten te maken, waarna Ru 9 onbereik baar is. Hoe dan? U neemt de klaverstart in de hand en spaart aldus dummy's en tree. En omdat de snit zinloos is, speelt u Ru H! De tegenpartij neemt, maar er kan u niets meer gebeuren. U komt weer aan slag en speelt Ru B en daarna kunt u al tijd nog in dummy komen om de vrije Ru 9 te benutten. Wees zuinig op uw schaar se entrees!, is het devies. In spel 2) moet u vooral niet Sch H spe len. In de praktijk had oost Sch B-twee de. Als u klein speelt moet zuid raden, Sch 10 of Sch V? Maak het de leider niet gemakkelijk, tweede hand laag! door Rinie Kuijf Het Interpolisschaaktoernooi is afgelo pen week van start gegaan, en hoe! Zel den heb ik zulke interessante ronden bij dit toernooi gezien. De bezetting met Kasparov, Korchnoi en Ivanchuk beloof de vantevoren al veel, en aangezien de overige spelers ook niet gekomen zijn om snelle remises af te leveren zou dit wel eens de fraaiste aflevering van dit mooie toernooi tot nu toe kunnen wor den. Er was al wel een klein incidentje rond Ivanchuk, die zich nogal misdraagt tijdens de partij. Daar kan ik uit eigen er varing over meepraten. Hij zit maar te schudden en naar het plafond te staren en dit vooral als zijn tegenstander aan zet is. Tijdens het toernooi te Linares viel hij een keer met stoel en al achterover. Korchnoi is niet iemand die een conflict met de tegenstander schuwt en. begon Ivanchuk voor hun onderlinge partij de huid vol te schelden. Veel voordeel lever de het hem niet op want in tijdnood liet hij een opgelegde kans liggen en werd de partij remise. Onze stadgenoot Piket maakte zijn de buut op dit niveau. Hij lootte ongelukkig en moest tweemaal met zwart beginnen, waaronder in de eerste ronde tegen Kasparov. Dat liep niet goed af. Piket heeft voor dit toernooi de drakenvariant van het Siciliaans voorbereid, waar zijn secondant Sosonko een groot kenner van is. Na 20 theoretische zetten stond het als volgt: zie diagram Wit heeft zo juist het bekende 20. th2 gedaan. Kaspar ov had op dit moment al veel tijd ver bruikt om te onderzoeken of hij de theo rie kon versterken. Piket antwoordde nu 20..th8 Nog wel bekend maar gebruike lijker is 20..tg8 hetgeen Ernst een aantal malen met wisselend succes heeft ge speeld. Kasparov antwoordde sterk 21. pb3! en dat was eindelijk een nieuwe zet. Piket reageerde nu met 21.. Ic6 hetgeen in de perskamer als minder goed werd beschouwd. Na 21 ...h5, 22. g5 ph7, 23. f4 is zwart er niet best aan toe. Er volgde nu 22. g5 ph5, 23. f4 te8, 24. f5 Db6, 25. pd4 dc5,26. tel ld7.27. Df3 lc6,28. De3 ld7,29. Df3 lc6, 30. Df2 het lijkt alsof wit groot voordeel heeft, maar dat valt nogal tegen. Kasparov gaat nu remise uit de weg, maar laat wel Dxc3 toe hetgeen zwart zonder meer moet proberen. De stelling is dan onduidelijk. In lichte tijdnood durfde Piket niet en ging na 30 ...Kg8,31 te3! kansloos ten onder. Piket heeft e; blijkbaar wel vertrouwen in want in de vierde ronde speelde hij opnieuw de draak. door Hans Vermin Op het moment dat ik deze letters aan het papier toevertrouw, zijn er eerst 2 partijen verspeeld worden tussen Sij- brands en Gantwart. Deze tweekamp is noodzakelijk geworden, nadat beiden bij het W.K. in Suriname tweede zijn gewor den. De winnaar van deze tweekamp mag dan de huidige wereldkampioen Alexei Tsjitsov uitdagen. Aanvankelijk zou deze match geen doorgang vinden, omdat er niet voldoen de sponsoren waren gevonden. Eerst met hulp van de G.M.A. (Grootmeester Schaak Associatie) kon de tweekamp dan toch plaatsvinden. Of beide spelers, als u dit leest nog spe len is niet zeker. Dat hangt er nl. vanaf of er na 6 wedstrijden een winnaar is. Is dat niet het geval dan volgt er een verlenging van 6 partijen. Hoewel Sijbrands favoriet is tegen Gantwarg, moet men de kansen van de Wit-Rus niet onderschatten. Met name omdat hij bij dit soort duels nau welijks te verslaan is. Dat bleek b.v. ook in de tweede matchpartij. Gantwarg-Sijbrands: 1.33-29 16-21 2.31-26 11-16 3.37-31 6-11 4.31-27 18-22 \m\ m m O Q 0 'Cf 0_ O' II II II O O 0 0 O 5.27x18 13x22. Op dit niveau is deze ope ning nog zelden zo gespeeld, omdat meestal 3...7-11 wordt gedaan. Eigenlijk is deze opening een broertje van 35-30 20- 25 40-35 15-20 45-40 20-24 50-45 10-15 33- 29 24x33 38x29 18-22. 6.41-37 9-13 7.39-33 13-18 8.44-39 19-23 9.50-44 21-27 32x21 16x27 11.35-30 8-13 12.30-25 4-9 13.37-31. Het alternatief was hier 34-30 23x34 40x29 waarna zwart de keus heeft tussen 2-8, 20-24 en 27-31. 14-19 14.25x14 9x20 15.29-24 19x30 16.34x14 10x19 17.40-34 5-10 18.44-40 10-14 19.34-30 14-20 20.30- 25 3-8! Zetten als 2-8 en 1-6 zouden zwart later opbouwmoeilijkheden geven. 21.25x14 19x10 22.40-34 10-14 23.45-40 13-19 24.40-35 23-28 25.42-37 18-23 26.37-32 28x37 27.31x42 12-18 28.34-30 7- 12 29.39-34 1-7 (zie vorige opmerking) 30.30-25? Waarschijnlijk ziet Gantwarg geen brood in de omsingeling en scha kelt over op de remise taktiek. 43-39 of 46-41 waren waarschijnlijk toch beter ge weest. Een aardige variant: 43-39 23-28 46-41 18-23 30-24 19x30 34x25 8-13 41-37 12-18 48-43 7-12 33-29 23x34 39x30 18-23? 38-32! 27x38 42x33! etc. 23-28 31.43-39 18-23 32.46-41 12-18 33.49-43 7-12 34.41- 37 8-13 35.34-29 23x34 36.39x30 28x39 37.43x34 19-23 38.30-24 13-19 39.24x13 18x9 40.35-30 9-13 41.38-32, hoop doet le ven. 27x38 42.42x33 22-27 43.34-29 23x34 44.30x39 12-18 45.33-29 13-19 46.48-42 19-23 47.39-34 17-22 48.37-32 27x38 49.42x33 15-20 50.34-30 23x34 51.30x29 22-27 52.33-29 11-17 53.39-33 17-22 54.36-31! 27x36 55.26-21 2-7 56. 21-16 22- 27 57.33-28 27-31 58.47-41 met remise.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21